PDA

View Full Version : Θεμα με ΕΛΤΑ και δεμα εξωτερικου.



Σελίδες : [1] 2

mars696
30/05/2013, 11:52
Ειχα παραγγειλει ενα κοντερ για το μοτοσακο μου απο Κινα.
Το δεμα ηρθε, αλλα υπηρχε ενα προβλημα στο κοντερ, οποτε μετα απο συνενοηση το εστειλα πισω για τα περαιτερω.
Το εστειλα με ΕΛΤΑ συστημενο,εχουν περασει 20 μερες και ακομα το tr.mum. δειχνει οτι δεν εχει φτασει ουτε καν στην Κινα.
Απο την εμπειρια μου,λεω οτι εχει αργησει ηδη πολυ και μου μπαινουν οι υποψιες οτι παιζει το δεμα να εκανε φτερα.
Εννοειται επικοινωνησα με τα κεντρικα του ΕΛΤΑ και η κοπελα μου ειπε οτι δεν υπαρχει λογος να ανυσηχω...
Πειτε μου σας παρακαλω,σε περιπτωση που το δεμα οντως εχει χαθει,υπαρχει καποια λυση να βρω ακρη,να κινηθω καπως προς τα ΕΛΤΑ... ή θα το κλαιω...:cry:
Το δεμα ,ναι μεν ειναι συστημενο αλλα, δεν ειναι ασφαλισμενο(εκτος αν συνεπαγεται στο συστημενο),ουτε εχει δηλωθει καποια αξια...
Ευχαριστω!

Zid
30/05/2013, 12:05
Ειχα παραγγειλει ενα κοντερ για το μοτοσακο μου απο Κινα.
Το δεμα ηρθε, αλλα υπηρχε ενα προβλημα στο κοντερ, οποτε μετα απο συνενοηση το εστειλα πισω για τα περαιτερω.
Το εστειλα με ΕΛΤΑ συστημενο,εχουν περασει 20 μερες και ακομα το tr.mum. δειχνει οτι δεν εχει φτασει ουτε καν στην Κινα.
Απο την εμπειρια μου,λεω οτι εχει αργησει ηδη πολυ και μου μπαινουν οι υποψιες οτι παιζει το δεμα να εκανε φτερα.
Εννοειται επικοινωνησα με τα κεντρικα του ΕΛΤΑ και η κοπελα μου ειπε οτι δεν υπαρχει λογος να ανυσηχω...
Πειτε μου σας παρακαλω,σε περιπτωση που το δεμα οντως εχει χαθει,υπαρχει καποια λυση να βρω ακρη,να κινηθω καπως προς τα ΕΛΤΑ... ή θα το κλαιω...:cry:
Το δεμα ,ναι μεν ειναι συστημενο αλλα, δεν ειναι ασφαλισμενο(εκτος αν συνεπαγεται στο συστημενο),ουτε εχει δηλωθει καποια αξια...
Ευχαριστω!

Αν δεν το έχεις ασφαλίσει δλδ να δηλωσεις την αξία του περιεχομένου εντός του δέματος. Τότε σε περιπτωση πυο χαθεί το δέμα.. θα πάρεις ενα fix ποσο.. που ισχυει για ολα τα ανασφαλιστα δέματα ανεξαρτήτως περιεχομένου.

Υ.Γ δεν θυμάμαι το ποσό πόσο είναι , μπορεις να ρωτήσεις σε ενα κατάστημα.

mars696
30/05/2013, 12:38
Μαλιστα,
απο οτι διαβασα η αποζημιωση ειναι 36 ευρω.
Το κοντερ στοιχισε πολυ παραπανω...
Ε ρε που μπλεκω....ελπιζω μονο να φτασει καποια στιγμη,εστω και αργοπορημενο...
Ευχαριστω zid!

AUFGEBRACHT
30/05/2013, 17:53
Δεν το 'δινες στο Σαμαρά να το πάει μιας και ήταν στο δρόμο του...

Pardalotzatziki
31/05/2013, 14:34
Μαλιστα,
απο οτι διαβασα η αποζημιωση ειναι 36 ευρω.
Το κοντερ στοιχισε πολυ παραπανω...
Ε ρε που μπλεκω....ελπιζω μονο να φτασει καποια στιγμη,εστω και αργοπορημενο...
Ευχαριστω zid!

Αν βρεις ενα σωστο υπαλληλο να μην βαριεται θα σου πει πολλα
Παρε τηλ εδω ή ξαναπηγαινε σε καταστημα να σου πουν ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ειναι το δεμα.
http://212.205.82.71/trackandtrace/CustomerService.asp
Αν σου πουνε ιστοριες ειναι γιατι βαριουνται. Μπορουν να δουν που ειναι το δεμα. Ειναι διεθνες το συστημα και καθε φορα που φτανει καπου το σκαναρουν και βλεπεις που ειναι.
Τα συστημενα δεν χανονται ευκολα....εγω εστειλα Αμερικα και πηγε Γερμανια απο λαθος. Τελικα εφτασε μετα απο 1,5 μηνα.

Μπορει απλα να μην ειχανε αποστολη για Κινα και να αργησε λιγο. Ρωτα παλι και περιμενε λιγο.

tai
01/06/2013, 11:11
απο κίνα κάνει πάνω απο 1.5 μήνα.
μου εχει έρθει αντικείμενο σε 10-11 εβδομάδες.
το στέλνουν ψάχνοντας τον πιο οικονομικό τρόπο. εαν ειναι με σαλίγκαρο θα το κάνουν

mars696
01/06/2013, 11:42
Το θεμα ειναι οτι ηρθε πολυ γρηγορα, 8-10 μερες αν θυμαμαι καλα(ΕΜS).
Αλλα οι δικοι μας μαλλον το στελνουν πισω με καρο...:cry::bawl:
Να σου πω την αληθεια επειδη εχω κανει αρκετες αγορες απο εξω,κυριως απο κινα, κατα 99,9% σε 10-15 μερες ολα εχουν ερθει.
Τελικα τα ελτα αξιζουν μονο για εσωτερικο.Και γι αυτο δεν τον κοβω κιολας....

Pardalotzatziki
01/06/2013, 11:42
απο κίνα κάνει πάνω απο 1.5 μήνα.
μου εχει έρθει αντικείμενο σε 10-11 εβδομάδες.
το στέλνουν ψάχνοντας τον πιο οικονομικό τρόπο. εαν ειναι με σαλίγκαρο θα το κάνουν

Το εχει στειλει ΠΡΟΣ Κινα...δεν το περιμενει να ερθει..

Για τους Κινεζους καταλαβα οτι μαλλον περιμενουν να μαζευτουν πολλες αποστολες για να ειναι πιο φτηνα.
Γι΄αυτο και καθυστερουν, αλλα δεν τους νοιαζει. Δωρεαν μεταφορικα και πολυ και υπομονη.
Στο ebay ομως σημειωνουν οτι το πακετο εχει φυγει ασχετα αν φευγει μετα απο 20-30 μερες...
Λογικο ειναι, δεν γινεται να αγοραζεις προϊον με $2 και να εχει και δωρεαν μεταφορικα.
Καποιος τα πληρωνει οπως και να 'χει.

Pardalotzatziki
01/06/2013, 11:48
Τελικα τα ελτα αξιζουν μονο για εσωτερικο.Και γι αυτο δεν τον κοβω κιολας....

Μπα, μια χαρα τα πανε. Αν φυγει απο Ελλαδα το αναλαμβανει η εταιρια τςη καθε χωρας.
Πουλαω διαφορα μεσω ebay και οι αποστολες φτανουν στην ωρα τους.
Εχει τυχει σε 3 μερες να φτασει Αμερικα.
Τυχαιο, μαλλον επεσε σε ωρα αποστολης. Αλλα εχει συμβει...

notakos600
01/06/2013, 12:31
Δύσκολο να χάθηκε, υπομονή θα κάνεις.
Άσχετο, φαντάσου να έχουμε (που θα τους έχουμε...) τους κινέζους αφεντικά εδώ, πόσο είναι ο βασικός; πόσο;

vaska
01/06/2013, 15:30
απο κίνα κάνει πάνω απο 1.5 μήνα.
μου εχει έρθει αντικείμενο σε 10-11 εβδομάδες.
το στέλνουν ψάχνοντας τον πιο οικονομικό τρόπο. εαν ειναι με σαλίγκαρο θα το κάνουν

no no ήσουν μάλλον η εξαίρεση, 7 - 10 μέρες και είναι στην πόρτα σου.

dimzan
01/06/2013, 16:04
Ο πιο συντομος και value for money τροπος για αποστολη απο κινα ειναι με singapore post. Σε 10-15 μερες ερχεται στην πορτα σου.

Με απλο ταχυδρομειο (china post) συνηθως αργει πιο πολυ.

EMS ειναι επισης γρηγορη αλλα υπαρχει φοβος για τελωνειο, και ειναι και λιγο πιο ακριβη.


DHL FEDEX UPS αποφευγονται δια ροπαλου για λογους που αν θελετε θα αναλυσω....

Pardalotzatziki
01/06/2013, 16:14
Ο πιο συντομος και value for money τροπος για αποστολη απο κινα ειναι με singapore post. Σε 10-15 μερες ερχεται στην πορτα σου.

Με απλο ταχυδρομειο (china post) συνηθως αργει πιο πολυ.

EMS ειναι επισης γρηγορη αλλα υπαρχει φοβος για τελωνειο, και ειναι και λιγο πιο ακριβη.


DHL FEDEX UPS αποφευγονται δια ροπαλου για λογους που αν θελετε θα αναλυσω....

DHL FEDEX UPS απο Κινα μονο? Να αναλυσεις... :D
Πλιιζ...

dimzan
01/06/2013, 19:57
DHL FEDEX UPS απο Κινα μονο? Να αναλυσεις... :D
Πλιιζ...

Συγνωμη για την καθυστερηση


Οι εταιρειες αυτες εχουν δικους τους εκτελωνιστες αρα φροντιζουν ολα τα δεματα να περνανε τελωνειο.

Εδω αναφερω ρητα πως δεν εχω κανενα προβλημα να αγορασω κατι και να πληρωσω τελωνειακους δασμους, οπως αυτοι προκυπτουν απο τους πινακες του τελωνειου. Πχ για αγορα 100€ οι δασμοι ειναι 25€ πραγμα απολυτα φυσιολογικο. Τα 25€ πανε στο ελληνικο κρατος.

Με τις εταιρειες αυτες ειμαστε δεσμευμενοι να εκτελωνισουμε τα προιοντα μεσω των δικων τους διαδικασιων και εκτελωνιστων. Αυτο σημαινει αμοιβη αποθηκης, αμοιβη εκτελωνιστη, αμοιβη εταιρειας, κοστος αρκετων διαδικαστικων και χιλια δυο αλλα ευρηματα που σκοπο εχουν φυσικα το κερδος της εταιρειας. Για ενα προιον λοιπον των 100€ πληρωνουμε καμια 60αρα € διαδικαστικα και αλλα 25€ που ειναι οι δασμοι. Συνολο δηλαδη πανω απο 200. Αυτο στην περιπτωση που κατεβουμε μονοι μας στο τελωνειο, καψουμε βενζινη, χασουμε χρονο, και αναλαβουμε ΟΛΑ τα διαδικαστικα του εκτελωνισμου μονοι μας. Αν μεσω τηλεφωνου εξουσιοδοτησουμε την εταιρεια να κινησει ολα τα διαδικαστικα μονη της θελυον και κανα 50€ ακομα . Απο τα 125€ λοιπον (ή και 100€ αν δεν περασει τελωνειο) καταληγουμε να πληρωνουμε γαμ......ικα στις εκαστοτε μεταφορικες χωρις λογο. Ασε που δεν σε ενημερωνουν παντα οτι εχει κολλησει στο τελωνειο και πληρωνεις προστιμο για παραμονη στην αποθηκη τους. Εχουν εφευρει πολλους τροπους για να τα παρουν απο τον ανυποψιαστο πελατη. Και καταληγεις να μην παιρνεις και γρηγορα το δεμα σπιτι σου .Για αγορες εντος ευρωπης αξιζουν αν καποιος βιαζεται πολυ, για εξωτερικο με τιποτα. Και παλι ομως εντος ευρωπης υπαρχουν κι αλλες γρηγορες και αξιοπιστες μεταφορικες με πολυ μικροτερο κοστος.


Ελεγχοι για εκτελωνισμο μπορει να γινουν και στις απλες μεταφορικες , με μικροτερη πιθανοτητα. Δεν πληρωνουμε ομως χρυσα για διαδικαστικα αλλα μονο τους δασμους. Το λεω γτι μου εχει τυχει στα μικρα δεματα ηλεκτρονικων που παραγγελνω συνηθως, και πληρωσα τους δασμους στο ταχυδρομειο οπου και παρελαβα το δεμα.

Pardalotzatziki
01/06/2013, 21:24
Και παλι ομως εντος ευρωπης υπαρχουν κι αλλες γρηγορες και αξιοπιστες μεταφορικες με πολυ μικροτερο κοστος.

Για πες καμια...
Εχεις π.μ.

dimzan
01/06/2013, 21:46
Για πες καμια...
Εχεις π.μ.

ε αναλογως τι υποστηριζει το καθε μαγαζι

gunnerz
05/06/2013, 00:34
Μακρια απο ιδιωτικες courier για εισαγωγες απο τριτες χωρες μονο ΕΛΤΑ το λεω γιατι εργαζομαι στο χωρο και τα ζω καθε μερα για οποια πληροφορια ευχαριστως να βοηθησω.

Pardalotzatziki
05/06/2013, 02:41
Μακρια απο ιδιωτικες courier για εισαγωγες απο τριτες χωρες μονο ΕΛΤΑ το λεω γιατι εργαζομαι στο χωρο και τα ζω καθε μερα για οποια πληροφορια ευχαριστως να βοηθησω.

Εξηγησε το λιγο αυτο...πως κανεις εισαγωγη με ΕΛΤΑ??? Το καθε site εχει δικες του μεταφορικες...

dimzan
05/06/2013, 02:47
Μακρια απο ιδιωτικες courier για εισαγωγες απο τριτες χωρες μονο ΕΛΤΑ το λεω γιατι εργαζομαι στο χωρο και τα ζω καθε μερα για οποια πληροφορια ευχαριστως να βοηθησω.

αν θες εξηγησε το λιγο

εννοεις μονο τις ups fedex dhl ή και πιο μικρες οπως ems , sweden post , singapore post Κλπ? με ενδιαφερει το θεμα

gunnerz
05/06/2013, 21:28
Προσπαθω να γραψω πανω στο θεμα αλλα αντιμετωπιζω ενα προβλημα και δεν με αφηνει ισως επειδη ειναι μακροσκελης το κειμενο θα ξαναπροσπαθησω..

dmf
05/06/2013, 21:44
Όταν επιλέξεις να στο στείλουν με το ταχυδρομείο της χώρας (USPS, Royal Mail, Singapore Post, Hong Kong Post κοκ ) στο φέρνει πάντα σπίτι σου το ελτα, γιατί αυτές οι εταιρείες δεν έχουν υποκαταστήματα εδώ, άρα συνεργάζονται με το και καλά δημοσιο ταχυδρομειο. Τώρα Dhl, ups, fed ex κοκ που έχουν καταστήματα και στην ελλάδα το φέρνουν κατ'ευθειαν μόνοι τους και την τρως κατακέφαλα στο τελωνειο.

gunnerz
06/06/2013, 20:06
Λοιπον οι ιδιωτικες εταιριες dhl,tnt,fedex,ups εχουν μεγαλα εσοδα στο να τελωνιζουν τα δεματα εσοδα απο διατακτικες αποθηκευτρα εκτελωνιστες κ.α. με αποτελεσμα να πληρωνεις τελωνειο ακομα και για δεμα με αξια 50 δολλαριων μην ξεχνατε οτι με βαση των τελωνειακο κωδικα η ατελεια για εισαγωγη απο τριτη χωρα για τον ιδιωτη ειναι μολις στα 30 δολλαρια περιπου.Τοτε η εκαστοτε εταιρια μας περνει τηλ.και μας λεει οτι το δεμα μας χρειαζεται να εκτελωνιστει ειτε βαζοντας εκτελωνιστη με το αζημιωτο βεβαια η κανοντας την διαδικασια του ιδιωτη δηλ.εμεις τον εκτελωνιστη η οποια ειναι χρονοβορα και ψυχοφθορα οχι τυχαια παντως...

gunnerz
06/06/2013, 20:27
Ετσι μας περνουν τηλ.και μας λενε οτι το δεμα μας πρεπει να εκτελωνιστη ειτε βαζοντας εκτελωνιστη ειτε κανοντας την διαδικασια του ιδιωτη δηλ.να το εκτελωνισουμε εμεις μια διαδικασια χρονοβορα και ψυχοφθορα οχι τυχαια παντως....Ο εκτελωνιστης για να ασχολιθει με το δεμα μας ην λιγοτερη αμοιβη του ειναι 60 ευρω και παει λεγοντας αναλογα την εισαγωγη μας δηλ. ενα δεμα με αξια 50 δολλαριων θα βρεθουμε να το πληρωσουμε μεχρι και 150% πανω κατι τελειως ασυμφωρο.

gunnerz
06/06/2013, 20:37
Τωρα τη λυσεις εχουμε?να παραγγελνουμε μεσω EMS το οποιο ειναι προιον τον Ελ.Τα. ειναι λιγο ακριβη αποστολη αλλα πολυ γρηγορο και ασφαλες.Τα περισσοτερα sites της Κινας πχ σε ποσοστο 90% στελνουν EMS στην Ελλαδα ενω απο Αμερικη επιλεγουμε την αποστολη με USPS PRIORITY MAIL που στην Ελλαδα ερχετε σαν απλο δεμα σε περιπου 10 μερες ειτε USPS EXPRESS MAIL που ειναι το EMS εδω και ερχετε σε 3-4 μερες.Ειναι αποστολες με tracking number που μπορουμε ανα πασα στιγμη να τις παρακολουθησουμε μεσω του Ελ.τα. courier σελιδα στο net.Παρακατω θα εξηγησω τα οφελη που εχουμε παραγγελνοντας με Ταχυδρομειο.

gunnerz
06/06/2013, 20:48
Στο Ταχυδρομειο βγαινουν ελευθερα δεματα κατα πολυ πανω απο 30 δολλαρια που ειναι η ατελεια δηλ δεματα με αξια 100,200,ακομα και 300 δολλαριων τα περνουμε στο σπιτι μας χωρις καμια επιβαρυνση γιατι συμβαινει αυτο ειναι αλλη ιστορια και δεν μπορει να αναλυθει εδω.Τωρα αν το δεμα μας κρατηθει στο τελωνειο [μεγαλη αξια] εκτελωνιζετε χωρις εκτελωνιστες υπαλληλοι του ελ.τα. κανουν αυτην την δουλεια χωρις αποθηκευτρα χωρις καμια αλλη χρεωση περαν του δασμου που θα επιβληθει και 14 ευρω περιπου που ειναι η αμοιβη του ταχυδρομειου για καθε δεμα.Το μονον μειον στην υποθεση ειναι καποιες καθυστερησεις στον εκτελωνισμο οι οποιες δεν ειναι "τυχαιες".

gunnerz
06/06/2013, 22:47
Τωρα οσων αφορα τη πληρωνουμε οταν εισαγουμε δεμα απο τριτη χωρα αυτο εχει να κανει καταρχειν με την αξια του ανταλλακτικου μας πχ. οταν κοστιζει 100 δολλαρια σε αυτο προσθετουμε τα μεταφορικα αλλα 50 δολ.πχ. συνολο 150 συν ασφαλιστρα που ειναι 1% στο 150 εχουμε συνολο 151.5 δολλαρια αυτο το μετατρεπουμε σε ευρω δηλ. περιπου 115 ευρω σε αυτο το ποσο πολαπλασιαζουμε τον φπα 23% συν 4.5%εισαγωγικο δασμο που εχουν τα ανταλ/κα μοτο συνολο 27.5% στα 151.5 ευρω το ποσο που θα προκυψει ειναι περιπου αυτο που θα πληρωσουμε τελικα για τι γινονται καποιες στρογγυλοποιησεις προς τα πανω παντα συν τα δε.τε.και τελικα συν 14 ευρω περιπου τα εξοδα του ταχυδρομειου.Αυτα για να εχει καποιος μια ιδεα περιπου τι θα πληρωση οταν τον ειδοποιησουν για τελωνειο.Ελπιζω να ειναι κατανοητα ολα αυτα οποια απορια μου λετε ευχαριστω..

theofilos888
07/06/2013, 10:45
Άμα είναι ο άνθρωπος γνώστης!!! Ωραίος Μπάμπη! Ούτε εγώ δε θα τα έλεγα καλύτερα!!! :beer:

dmf
07/06/2013, 12:18
Πολλές φορές αν και κλήθηκα να πληρώσω τελωνείο, ήταν το κλασσικό 3ευρω παρότι το αντικείμενο είχε αξία πάνω από 100€.

dimzan
07/06/2013, 15:19
Οταν περναει τελωνειο με απλο ταχυδρομειο πληρωνουμε τους δασμους στο ταχυδρομειο κατα την παραλλαβη ετσι? εμενα μια φορα ετσι μου τυχε.

Δεν υπαρχει περιπτωση να μας παρουν τηλεφωνο και να μας πουν χρειαζεται τελωνειο κλπ?

gunnerz
07/06/2013, 15:51
Aυτο καταργηθηκε διοτι κριθηκε παρανομο..Δεν ηταν τελωνειο ηταν και καλα ταχυδρομικα εξοδα που περασε τελωνειο το δεμα σου ηταν ελευθερο..

gunnerz
07/06/2013, 15:58
Dimzan θα σε καλεσουν μονο οταν χρειαζετε καποιο παραστατικο το πιο πιθανο τιμολογιο η αποδειξη πληρωμη μεσω paypal για να βγαλουν απο αυτο τους δασμους οσον αφορα το τιμολογιο η το paypal υπαρχουν καποια tips που μπορουμε να γλυτωσουμε αρκετα ευρω....

gunnerz
07/06/2013, 16:01
Άμα είναι ο άνθρωπος γνώστης!!! Ωραίος Μπάμπη! Ούτε εγώ δε θα τα έλεγα καλύτερα!!! :beer:

Θεοφιλος το cb σου και το fzr μου θελουν restoring και εμεις καθομαστε.....

mars696
12/06/2013, 11:19
Λοιπον.....
Εχουμε νεα στην ολη φαση...και απο οτι φαινεται την πατησα σαν πρωταρης και μ@λ@κ@ς.......
Επικοινωνησα με τα ελτα σημερα και μου ειπαν οτι το δεμα εχει παραδοθει απο τις 17-5-13,7 μερες μετα την αποστολη δλδ.
Ολα τα site gia tracking οπως και των Ελτα το εδειχνε οτι δεν εχει παραδοθει.....οτι να ναι.μονο το post/ems με tracking option το δειχνει....
Και ετσι την πατησα:cry:
Ο πωλητης (απο Danmoto το πηρα) μεχρι και τις 27-5-13 που ειχαμε μιλησει,ελεγε οτι δεν το ειχε παραλαβει.
Τωρα του εστειλα ενα σχεδον ξεχεζε μνμ και περιμενω απαντησει.....αλλα πιθανον να παρω και τα τρια μαζι...:moutza:
Δεν ανοιξα νωρις case στην paypal γιατι λεω μεγαλη εταιρεια ειναι,αμα φτασει,θα κυλησουν τα πραγματα ομαλα....και τωρα εχουν περασει 45 μερες οποτε η paypal δεν με καλυπτει...
Ελπιζω να μην παρω τα @@ αν και το κοβω δυσκολο....
Σα μ@λ@κ@ς την πατησα ρε πστμ.....:a52:

bros400pgm
12/06/2013, 11:49
Για πληροφορηση και μονο, παντα εχουμε το νου μας να μην περασει η προθεσμια στο paypal, ακομα και εαν η εταιρια ειναι η καλυτεροτερη ολων. Ανοιγοντας ενα dispute στο paypal, δεν σημαινει οτι κανεις και claim αμεσως. Το αφηνεις να υπαρχει, μονο και μονο για τις ημερομηνιες. Ετσι, σου δινετε ακομα μια χρονικη περιοδος που μπορεις να το κανεις claim.

mars696
12/06/2013, 11:53
Τις λιγες φορες που εχω αντιμετωπισει κατι ανολογο,ακριβως ετσι εχω κινηθει.
Τωρα πως επαναπαυθηκα....δεν μπορω ουτε εγω ο ιδιος να καταλαβω....
Προς γνωση και συμμορφωση λοιπον.....

theofilos888
12/06/2013, 12:58
Θεοφιλος το cb σου και το fzr μου θελουν restoring και εμεις καθομαστε.....

Θέλουν είναι αλήθεια!

Pardalotzatziki
12/06/2013, 13:18
Λοιπον.....
Εχουμε νεα στην ολη φαση...και απο οτι φαινεται την πατησα σαν πρωταρης και μ@λ@κ@ς.......
Επικοινωνησα με τα ελτα σημερα και μου ειπαν οτι το δεμα εχει παραδοθει απο τις 17-5-13,7 μερες μετα την αποστολη δλδ.
Ολα τα site gia tracking οπως και των Ελτα το εδειχνε οτι δεν εχει παραδοθει.....οτι να ναι.μονο το post/ems με tracking option το δειχνει....
Και ετσι την πατησα:cry:


Το tracking των ΕΛΤΑ δειχνει μονο μεχρι τη στιγμη που το δεμα φευγει απο Ελλαδα. Μετα παρακολουθεις το ταχυδρομειο της καθε χωρας, αλλα δεν ισχυει το Tr. number σε ολες τις χωρες.
Ανοιξες το θεμα 30/5 και στις 31 σου ειπα να παρεις τηλ στα ΕΛΤΑ. Πηρες σημερα. Κακως το αφησες τοσες μερες.
Σε 45 μερες θα ειχε φτασει και στα Solomon Islands...

mars696
12/06/2013, 13:22
Ειχα ξανα παρει και μερες πριν,τζατζικι, αλλα η καριολ@ στο τηλ δεν ειχε ψαξει και παρα πολυ,απλα μου ειχε πει οτι θα φτασει,απλα μπορει να αργησει και να μην ανυσηχω....ενω ηδη ειχε φτασει...
Μωρε τον γυρο του κοσμου θα ειχε κανει...:beer:

Pardalotzatziki
12/06/2013, 13:25
Αλλη φορα να επιμενεις ή να ξανακαλεις μπας και βρεις αλλο υπαλληλο, ακομα καλυτερα να πηγαινεις σε καταστημα.
Οι περισσοτεροι βαριουνται...ενω ξερουν δεν σου λενε τιποτα και τρεχεις...
Η ιστορια του δημοσιου...

mars696
25/06/2013, 12:38
Για την ιστορια να πω οτι η εταιρεια επισκευασε το κοντερ και μου το εστειλε πισω κανονικα και πληρως λειτουρικο.
Οποτε τελος καλο ολα καλα!

SHOOTER045
25/06/2013, 15:19
καποτε εταιρεια usa με κατσκευη κινεζια μου εστειλε ενα αξεσουαρ για το κουτι μου,το οποιο αφου εφτασε στην αθηνα εκανε φτερα-χαθηκε-το εχασαν-το κλεψανε δεν ξερω
εντος ημ/νιας επικοινωνω με τον πωλητη το ψαχνει αυτος μου στελνει δευτερο με κουριερ πληρωμενο απο αυτον(για να παρακαμψουμε τα ελτα)+δωρο για μενα για την ταλαιπωρια που υπεστησα
μαζι με αυτα ενα μαιλ με συγνωμη του πωλητη και οτι θα το κανονισει νομικα μαζι τους
μετα απο μια δυο εβδομαδες ελαβα μαιλ οτι εκανε αγωγη κατα των ελτα και οποιουδηποτε υπευθυνου για την απωλεια του προιοντος την δυσφημιση της εταιρειας του και την ταλαιπωρια την δικη μου
αξιωνε δε τις 45.000$ το πρωτο το κερδισε τωρα παει για εφετειο
αντε με τα λαμογια...

spyrakos35
26/06/2013, 06:43
καποτε εταιρεια usa με κατσκευη κινεζια μου εστειλε ενα αξεσουαρ για το κουτι μου,το οποιο αφου εφτασε στην αθηνα εκανε φτερα-χαθηκε-το εχασαν-το κλεψανε δεν ξερω
εντος ημ/νιας επικοινωνω με τον πωλητη το ψαχνει αυτος μου στελνει δευτερο με κουριερ πληρωμενο απο αυτον(για να παρακαμψουμε τα ελτα)+δωρο για μενα για την ταλαιπωρια που υπεστησα
μαζι με αυτα ενα μαιλ με συγνωμη του πωλητη και οτι θα το κανονισει νομικα μαζι τους
μετα απο μια δυο εβδομαδες ελαβα μαιλ οτι εκανε αγωγη κατα των ελτα και οποιουδηποτε υπευθυνου για την απωλεια του προιοντος την δυσφημιση της εταιρειας του και την ταλαιπωρια την δικη μου
αξιωνε δε τις 45.000$ το πρωτο το κερδισε τωρα παει για εφετειο
αντε με τα λαμογια...

γι αυτό τους πάω τους αμερικάνους.......

notakos600
26/06/2013, 07:07
Οι Αμερικάνοι κάνουν μήνυση για πλάκα, υπερβολικοί; Δεν νομίζω.

Jimito
30/01/2017, 15:16
Παιδια μηπως θα μπορουσε να με βοηθησει καποιος σχετικα με μια παραγγελια που εχω κανει απο κινα;;εχω παραγγειλει απο τις 08 Δεκ 16 κατι προτζεκτορες για το αμαξι και ακομη δεν μου δειχνει το traking number οτι εχει μπει ελλαδα...δεν ξερω καν αν εχει φυγει απο κινα και ανυσηχω μηπως εχει χαθει.. RS813166323CN...please help!!

Sapadak
30/01/2017, 15:21
Παιδια μηπως θα μπορουσε να με βοηθησει καποιος σχετικα με μια παραγγελια που εχω κανει απο κινα;;εχω παραγγειλει απο τις 08 Δεκ 16 κατι προτζεκτορες για το αμαξι και ακομη δεν μου δειχνει το traking number οτι εχει μπει ελλαδα...δεν ξερω καν αν εχει φυγει απο κινα και ανυσηχω μηπως εχει χαθει.. RS813166323CN...please help!!

Ελλάδα μπήκε

http://www.17track.net/en/track?nums=RS813166323CN

gasto
30/01/2017, 15:22
υπομονη, θα ερθει

BLiTzER
30/01/2017, 15:25
2016-12-08 18:32:45.0 Guangzhou international parcel process center received
2016-12-08 21:42:24.0 Guangzhou parcel process center customs scan
2016-12-08 21:57:17.0 leaving Guangzhou parcel process center ,next station Guangzhou Airport
2016-12-09 09:52:51.0 Guangzhou Transit Station export security scan
2016-12-09 14:53:48.0 Guangzhou Transit Station export customs cleared

Έχει φύγει από Κίνα. Κάνε υπομονή και μάλλον θα το παραλάβεις κάποια στιγμή.

lospsi
30/01/2017, 15:54
Ποστάρω στο συγεκριμένο θέμα για να πω ότι:
1) Γενικώς από πριν τις γιορτές έχω παρατηρήσει καθυστερήσεις σε διάφορα πραγματάκια που έχω φέρει και εγώ από Κίνα (από 5Ε έως 100Ε)
2) Προσοχή, παίζει τελωνείο, μου ήρθε +40Ε μπουγιουρντί για πακέτο 100Ε, σε επικοινωνία με τον υπάλληλο από ΕΛΤΑ, που μου ανέφερε τον εκτελωνισμό, μου είπε ότι πλέον τα κοιτάνε όλα και βαράνε, απο 30Ε και πάνω....

teogtp
30/01/2017, 15:58
Δικό μου δεμα, επέστρεψε πίσω στον πωλητή από τα ΕΛΤΑ λόγο διαλυμενης συσκευασίας.
Τσάμπα περίμενα τόσες μέρες.
Τώρα ο Κινέζος δεν απαντά λόγο εορτών. ......

teogtp
30/01/2017, 15:59
Πόσες μέρες είναι το όριο στο PayPal για dispute;

SHOOTER045
30/01/2017, 16:00
Δικό μου δεμα, επέστρεψε πίσω στον πωλητή από τα ΕΛΤΑ λόγο διαλυμενης συσκευασίας.
Τσάμπα περίμενα τόσες μέρες.
Τώρα ο Κινέζος δεν απαντά λόγο εορτών. ......

Είναι η χρόνια του Παγωνιου στην Κίνα,οποτε και ο δικός σου Τεό κανει το παγώνι. :D

SHOOTER045
30/01/2017, 16:03
Ποστάρω στο συγεκριμένο θέμα για να πω ότι:
1) Γενικώς από πριν τις γιορτές έχω παρατηρήσει καθυστερήσεις σε διάφορα πραγματάκια που έχω φέρει και εγώ από Κίνα (από 5Ε έως 100Ε)
2) Προσοχή, παίζει τελωνείο, μου ήρθε +40Ε μπουγιουρντί για πακέτο 100Ε, σε επικοινωνία με τον υπάλληλο από ΕΛΤΑ, που μου ανέφερε τον εκτελωνισμό, μου είπε ότι πλέον τα κοιτάνε όλα και βαράνε, απο 30Ε και πάνω....

Όχι που θα το άφηναν.
Οποτε μπλα μπλα με τον πωλητή.
Το έχω κάνει(σε ψυγεία για ΚΤΜ,άλλο ποσό έγραφε εξω,άλλο μέσα )

Jimito
30/01/2017, 16:10
Μπορεις να μου πεις που υο δειχνει οτι εχει μπει ελλαδα??

BLiTzER
30/01/2017, 16:11
Πόσες μέρες είναι το όριο στο PayPal για dispute;

Νομίζω ότι πλέον είναι 30 ημέρες μετά την τελική ημερομηνία. Π.χ. αν αναμένεται 10-20 Δεκέμβρη, 30 ημέρες μετά τις 20 Δεκέμβρη.

Jimito
30/01/2017, 16:16
Δικό μου δεμα, επέστρεψε πίσω στον πωλητή από τα ΕΛΤΑ λόγο διαλυμενης συσκευασίας.
Τσάμπα περίμενα τόσες μέρες.
Τώρα ο Κινέζος δεν απαντά λόγο εορτών. ......
Σε ενημερωσαν οτι εχει ερθει δεμα στο ονομα σου ή απλα ηρθε και ξαναεφυγε χωρις να μαθεις τιποτα??

Jimito
30/01/2017, 16:30
Ελλάδα μπήκε

http://www.17track.net/en/track?nums=RS813166323CN

Που το δειχνει οτι εχει μπει Ελλαδα??

Ασωτος
30/01/2017, 16:30
Μπορεις να μου πεις που υο δειχνει οτι εχει μπει ελλαδα??

Δεν πρέπει να έχει έρθει Ελλάδα ακόμη, το πιθανότερο είναι να παραμένει Φραγκφούρτη, μέχρι να μαζευτούν αρκετά για Ελλάδα, για να το στείλουν - παθών....

Πάρε τηλέφωνο στο 11120, ΕΛΤΑ ΚΟΥΡΙΕΡ, για περισσότερες πληροφορίες ....

teogtp
30/01/2017, 16:34
Σε ενημερωσαν οτι εχει ερθει δεμα στο ονομα σου ή απλα ηρθε και ξαναεφυγε χωρις να μαθεις τιποτα??

Εγώ έψαχνα να το βρω.
Το στάτους στο τρακ είχε κολλήσει στο "depart to local distribution office "
Έφτασα να στείλω μεηλ στο Ελ.Βενιζέλο για να το βρω,όπου και μου απάντησαν ότι το επέστρεψαν πίσω λόγο καταστροφής.

SHOOTER045
30/01/2017, 16:43
Εγώ έψαχνα να το βρω.
Το στάτους στο τρακ είχε κολλήσει στο "depart to local distribution office "
Έφτασα να στείλω μεηλ στο Ελ.Βενιζέλο για να το βρω,όπου και μου απάντησαν ότι το επέστρεψαν πίσω λόγο καταστροφής.

Μπαααα
Κάποιος θα το.έκανε μουχτι..

Jimito
30/01/2017, 16:59
Δεν πρέπει να έχει έρθει Ελλάδα ακόμη, το πιθανότερο είναι να παραμένει Φραγκφούρτη, μέχρι να μαζευτούν αρκετά για Ελλάδα, για να το στείλουν - παθών....

Πάρε τηλέφωνο στο 11820, ΕΛΤΑ ΚΟΥΡΙΕΡ, για περισσότερες πληροφορίες ....

Δηλαδη τα δεματα δεν ερχονται απευθειας απο κινα στην ελλαδα??2 φορες που πητα στα ελτα στο αεροδρομιο μου ειπαν δεν εχει ερθει ακομη ελλαδα...πολυ κατατοπιστικοι

Sapadak
30/01/2017, 17:22
Σορρυ εννοούσα οτι απο Κίνα την έκανε, έτσι καταλαβαίνω απο το 17track

Jimito
30/01/2017, 17:30
Σορρυ εννοούσα οτι απο Κίνα την έκανε, έτσι καταλαβαίνω απο το 17track
Σημερα που εψαχνα μεσα στο site του chinapost εβαλα εδω http://track-chinapost.com/track_netherlands.php το tracking numper...και ξαφνιαστηκα που το εμφανιζει στο site της ολλανδιας...σημαινει οτι θα μου ερθει μεσω ολλανδιας;;

Sapadak
30/01/2017, 17:33
Σημερα που εψαχνα μεσα στο site του chinapost εβαλα εδω http://track-chinapost.com/track_netherlands.php το tracking numper...και ξαφνιαστηκα που το εμφανιζει στο site της ολλανδιας...σημαινει οτι θα μου ερθει μεσω ολλανδιας;;

Ναι παίζει δυνατά αυτό.

Ετσι έχω παραλάβει δέμα τη τελευταία φορά

Jimito
30/01/2017, 17:51
Ναι παίζει δυνατά αυτό.

Ετσι έχω παραλάβει δέμα τη τελευταία φορά
Αυτο που με ανυσηχει ειναι οτι σημερα κλεινω 53 ημερες απο την ημερα που εκανα την παραγγελια!!ελεος δηλαδη..εσενα ποσες ημερες ειχε κανει?

MikeG
30/01/2017, 17:56
Αυτο που με ανυσηχει ειναι οτι σημερα κλεινω 53 ημερες απο την ημερα που εκανα την παραγγελια!!ελεος δηλαδη..εσενα ποσες ημερες ειχε κανει?

Θα άνοιγα case στο PayPal στη θέση σου. Και αν έρθει το δέμα θα το απεσυρα. Τώρα ίσως είσαι οριακά να ανοίξεις.
Δες το μη βρεθείς προ εκπληξεως.

Με το καλό να παραλάβεις.

BLiTzER
30/01/2017, 17:57
Πάντα κάνεις dispute πριν λήξει η προθεσμία. Κι αν βρεθεί λύση ή παραλάβεις, καλώς. Αλλά ποτέ δε χάνεις την προθεσμία, για κανένα λόγο.

Jimito
30/01/2017, 18:03
Η προθεσμια ληγει 5 φεβρουαριου..εννοω οτι αυτη ειναι η μεγιστη ημερα παραδοσης που μου εδωσε ο πωλητης...συν οτι εχω πληρωσει με πιστωτικη!!σε αυτξ την περιπτωση μπορω να κανω κατι?

BLiTzER
30/01/2017, 18:10
Δε χάνεις τα χρήματά σου, αν έχεις πληρώσει μέσω paypal. Δες μέχρι πότε μπορείς να ανοίξεις dispute και μέχρι τότε απλά κάνε υπομονή.

Jimito
30/01/2017, 18:25
Δε χάνεις τα χρήματά σου, αν έχεις πληρώσει μέσω paypal. Δες μέχρι πότε μπορείς να ανοίξεις dispute και μέχρι τότε απλά κάνε υπομονή.
Εγω ομως δεν ειχα λογαριασμο στο paypal και πληρωσα με πιστωτικη...μπορω να παρω τα χρηματα μου πισω ετσι? Dispute πως κανω?

BLiTzER
30/01/2017, 18:27
http://pages.ebay.com/ebay-money-back-guarantee/

jliordos
30/01/2017, 19:10
Σημερα που εψαχνα μεσα στο site του chinapost εβαλα εδω http://track-chinapost.com/track_netherlands.php το tracking numper...και ξαφνιαστηκα που το εμφανιζει στο site της ολλανδιας...σημαινει οτι θα μου ερθει μεσω ολλανδιας;;

υπάρχουν αποθήκες στην Ολλανδία(και όχι μόνο) που έχουν τα εμπορεύματα και αυτό γιατί γλυτώνουν πολλά μεταφορικά .Το ίδιο σκοπεύει να κάνουν οι κινέζοι και στην Ελλάδα.

jliordos
30/01/2017, 19:17
Παιδια μηπως θα μπορουσε να με βοηθησει καποιος σχετικα με μια παραγγελια που εχω κανει απο κινα;;εχω παραγγειλει απο τις 08 Δεκ 16 κατι προτζεκτορες για το αμαξι και ακομη δεν μου δειχνει το traking number οτι εχει μπει ελλαδα...δεν ξερω καν αν εχει φυγει απο κινα και ανυσηχω μηπως εχει χαθει.. RS813166323CN...please help!!
το δέμα σου φίλε μου δεν έχει μπεί καν ελλάδα ακόμα.θα κάνεις υπομονή και θα έρθει απλά για να είσαι απόλυτα καλυμμένος κάνε ένα dispute λίγες ημέρες πριν λήξει η προθεσμία και μόλις έρθεις το κάνεις cancel .

jliordos
30/01/2017, 19:18
Εγω ομως δεν ειχα λογαριασμο στο paypal και πληρωσα με πιστωτικη...μπορω να παρω τα χρηματα μου πισω ετσι? Dispute πως κανω?

απο ποιό site παράγγειλες?

Jimito
30/01/2017, 20:31
απο ποιό site παράγγειλες?
Απο ebay φιλε μου http://m.ebay.com/itm/322301313692 απλα δεν μπορω να καταλαβω την τοση καθυστερηση γιατι την ιδια ημερα ειχα παραγγειλει και ενα αλλο προιον το οποιο μου εδειχνε στο τρακινγκ οτι απο κινα εφυγε μια ημερα πριν φυγουν οι προτζεκτορες.. το οποιο δεμα μου εχει ερθει απο 05 Ιαν 17...ειχες καποια αναλογη εμπειρια με δεμα μου να μην εχει ερθςι εδω και 53 ημερες??

sek
30/01/2017, 21:26
Ελλάδα μπήκε

http://www.17track.net/en/track?nums=RS813166323CN

Πως το συμπεραίνεις;
γιατί στο tracking λέει 'in transit'...

jliordos
30/01/2017, 21:36
ναι πολλές φορές έχουν αργήσει και περισσότερο από 60 ημέρες ,επειδή είσαι από ebay μπορείς να ανοίξεις case και θα τακτοποιηθεί απλά μην το αφήνεις πολύ..Το πολύ κάνε το σε καμιά εβδομάδα και να γνωρίζεις ,άσχετα τι σου λένε πως το πακέτο σου δεν έχει φτάσει ακόμα στη χώρα μας.

jliordos
30/01/2017, 21:39
θα σου δώσω εμπειρικά και μια συμβουλή (καλοπροαίρετα μην την πατήσεις)να προτιμάς πωλητές με υψηλή βαθμολογία και που έχουν στείλει πολλά αντικείμενα με feedback πάνω από 97% όσο γίνεται ..Αυτοί είναι αξιόπιστοι

Jimito
30/01/2017, 22:50
θα σου δώσω εμπειρικά και μια συμβουλή (καλοπροαίρετα μην την πατήσεις)να προτιμάς πωλητές με υψηλή βαθμολογία και που έχουν στείλει πολλά αντικείμενα με feedback πάνω από 97% όσο γίνεται ..Αυτοί είναι αξιόπιστοι
Απλα αυτο το υλικο σε τοσα χρηματα δεν μπορουσα να το βρω απο αλλον..οντως εχει λιγα ποσοστα αλλα 2 αρνητικα εχει μονο!!
Μου ελεγε estimate delivery 05 Feb 17..εγω dispute ποτε να κανω??04 η πιο πριν??

MikeG
31/01/2017, 09:20
Απλα αυτο το υλικο σε τοσα χρηματα δεν μπορουσα να το βρω απο αλλον..οντως εχει λιγα ποσοστα αλλα 2 αρνητικα εχει μονο!!
Μου ελεγε estimate delivery 05 Feb 17..εγω dispute ποτε να κανω??04 η πιο πριν??

Κάνε σήμερα.

devil's animal
31/01/2017, 09:28
Παιδια μηπως θα μπορουσε να με βοηθησει καποιος σχετικα με μια παραγγελια που εχω κανει απο κινα;;εχω παραγγειλει απο τις 08 Δεκ 16 κατι προτζεκτορες για το αμαξι και ακομη δεν μου δειχνει το traking number οτι εχει μπει ελλαδα...δεν ξερω καν αν εχει φυγει απο κινα και ανυσηχω μηπως εχει χαθει.. RS813166323CN...please help!!



ειμαι ακριβως στην ιδια φαση με εσενα...
παρηγγειλα κατι λαμπες led για το σπιτι στις 20 Δεκ. και ακομα να ερθουν...
η πλακα ειναι οτι παρηγγειλα την ιδια μερα και κατι μικρα λαμπακια για σποτ (παλι led) απο αλλον πωλητη στο ebay και μου εχουν ερθει εδω και 2 εβδομαδες....
αλλα οι αλλες ηταν πολλες (20) και πολυ πιο μεγαλες (Ε14, Ε27) και ακομα τιποτα..

εννοειται εχω ανοιξει case στο ebay την επομενη μερα που ηταν η αναμενομενη παραδοση (νομιζω 19 Ιανουαριου)..και απο τοτε ειμαι στα μνμ με τον κινεζο, λεγοντας μου να κανω υπομονη...
αξια πακετου περιπου 50€...

αν ερθει κανενα ειδοποητηριο με γ@μησιατικα τελωνειου μου φαινεται θα κανω χρηση της επιστροφης χρηματων...:p

BLiTzER
31/01/2017, 10:32
Κάνε σήμερα.

Ρε Μάικ, αν σου λέει ότι το δέμα σου θα έρθει μέχρι 5/2 κι εσύ κάνεις παράπονα στις 31/1 ότι δεν ήρθε, ε δεν είναι πολύ σοφό. :p ΜΕΤΑ το estimated date πρέπει να ψάχνεσαι. Και εφόσον έχεις άλλες 30 μέρες προθεσμία, δεν καταλαβαίνω γιατί αγχώνεσαι.

jliordos
31/01/2017, 12:42
Να ανοίξεις αναφορά μόλις λήξει η ημερομηνία παραλαβής και αν ακόμα δεν το έχεις λάβει . Εκεί θα στείλεις μηνύματα στον πωλητή και αν το παίζει Κινέζος (χαχαχα πράγμα δύσκολο να μην το κάνει επείδη είναι) τότε θα στείλεις μήνυμα στο ebay και θα αναλάβουν αυτοί. Μην αγχώνεσαι γιατί αν το προχωράς μεθοδικά δεν θα έχεις κανένα θέμα .Απλά όσο και τα 2 είναι λίγα αρνητικά σχολια δεν παύει να είναι νέος πωλητής και όχι διάσημος με ότι ρίσκο μπορεί να είναι αυτό για εσένα ως αγοραστή .Η τιμή που το βρήκες σε αυτόν εφόσον έχει μεγάλη διαφορά αξίζει τοτε το ρίσκο αλλά αν μιλάμε για μικρή διαφορά ,ΣΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΣΤΑ ΣΙΓΟΥΡΑ .

MikeG
31/01/2017, 13:18
Ρε Μάικ, αν σου λέει ότι το δέμα σου θα έρθει μέχρι 5/2 κι εσύ κάνεις παράπονα στις 31/1 ότι δεν ήρθε, ε δεν είναι πολύ σοφό. :p ΜΕΤΑ το estimated date πρέπει να ψάχνεσαι. Και εφόσον έχεις άλλες 30 μέρες προθεσμία, δεν καταλαβαίνω γιατί αγχώνεσαι.

Δίκιο έχεις σε αυτό. Από την άλλη όμως αν δε κάνω λάθος το Paypal κοιτά τη μέρα που έγινε η συναλλαγή. Αν και εν τέλει μάλλον η συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι με Paypal.

BLiTzER
31/01/2017, 13:25
Δίκιο έχεις σε αυτό. Από την άλλη όμως αν δε κάνω λάθος το Paypal κοιτά τη μέρα που έγινε η συναλλαγή. Αν και εν τέλει μάλλον η συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι με Paypal.

Έτσι ήταν κάποτε όντως. Αλλά έχει αλλάξει εδώ και καιρό αυτό και είναι 30 ημέρες από την ΤΕΛΙΚΗ αναμενόμενη ημερομηνία παραλαβής. Με paypal, πιστωτική, δεν έχει σημασία. Σε καλύπτει πάντα το ebay.

Jimito
31/01/2017, 15:42
Έτσι ήταν κάποτε όντως. Αλλά έχει αλλάξει εδώ και καιρό αυτό και είναι 30 ημέρες από την ΤΕΛΙΚΗ αναμενόμενη ημερομηνία παραλαβής. Με paypal, πιστωτική, δεν έχει σημασία. Σε καλύπτει πάντα το ebay.
Παιδια σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας..ελπιζω καποια στιγμη να το παραλαβω!!την επομενη απο την τελθκη ημερομηνια παραλαβης θα κανω dispute και ας ελπισουμε να πανε ολα καλα!!θα ενημερωσω εαν ερθει το δεμα μου

Jimito
31/01/2017, 15:43
ειμαι ακριβως στην ιδια φαση με εσενα...
παρηγγειλα κατι λαμπες led για το σπιτι στις 20 Δεκ. και ακομα να ερθουν...
η πλακα ειναι οτι παρηγγειλα την ιδια μερα και κατι μικρα λαμπακια για σποτ (παλι led) απο αλλον πωλητη στο ebay και μου εχουν ερθει εδω και 2 εβδομαδες....
αλλα οι αλλες ηταν πολλες (20) και πολυ πιο μεγαλες (Ε14, Ε27) και ακομα τιποτα..

εννοειται εχω ανοιξει case στο ebay την επομενη μερα που ηταν η αναμενομενη παραδοση (νομιζω 19 Ιανουαριου)..και απο τοτε ειμαι στα μνμ με τον κινεζο, λεγοντας μου να κανω υπομονη...
αξια πακετου περιπου 50€...

αν ερθει κανενα ειδοποητηριο με γ@μησιατικα τελωνειου μου φαινεται θα κανω χρηση της επιστροφης χρηματων...:p
Ενημερωσε μας αν μπορεις φιλε μου οταν σου ερθει το δεμα που περιμενεις!!

devil's animal
31/01/2017, 17:19
Ενημερωσε μας αν μπορεις φιλε μου οταν σου ερθει το δεμα που περιμενεις!!

ok...

foler
06/02/2017, 19:52
Παραγγελία απο ebay 20/12 εδώ και τελευταία μεταβολή στην κατάσταση του tracking number στις 2/1 και σήμερα μου δείχνει ότι έφθασε Ελλάδα . Πολύ μεγάλες καθυστερήσεις γενικά και νομίζω ότι οφείλεται στο ότι περνάνε σχεδόν όλα από τελωνείο πλέον. Ή μάλλον καλύτερα πιστεύω ότι είναι εδώ και καιρό στην Ελλάδα ξεχασμένα σε κάποιο σάκο και περιμένουν την σειρά τους για το τελωνείο και τότε δείχνουν ότι μπαίνουν Ελλάδα. Το δικό μου πάντως είναι ένα gamepad αξίας 17€, αν μου πουν να πληρώσω τελωνείο θα τους πω να το βάλουν εκεί που ξέρουν.

devil's animal
09/02/2017, 15:21
Ενημερωσε μας αν μπορεις φιλε μου οταν σου ερθει το δεμα που περιμενεις!!


ok...



τελικα επειδη δεν εβλεπα φως και βαρεθηκα εννοειται να περιμενω, εκανα αναφορα και μου επιστραφηκε το ποσο...
το tracking number που μου ειχαν δωσει ηταν αυτο: RS231466098CN
ο seller ηταν αυτος: 4ushop999


πρωτη φορα κανω αναφορα για refund στο ebay και ομολογω οτι εδρασαν αρκετα γρηγορα...
ειχα ανοιξει και αλλες υποθεσεις παλιοτερα αλλα τελικως τα προϊοντα ηρθαν και δεν χρειαστηκε να προχωρησω...τωρα ομως ειχε φτασει στο απροχωρητο αφου η αγορα ειχε γινει 11/12/2016...


τελος καλο, ολα καλα για μενα...
:wave2:

Jimito
10/02/2017, 17:53
τελικα επειδη δεν εβλεπα φως και βαρεθηκα εννοειται να περιμενω, εκανα αναφορα και μου επιστραφηκε το ποσο...
το tracking number που μου ειχαν δωσει ηταν αυτο: RS231466098CN
ο seller ηταν αυτος: 4ushop999


πρωτη φορα κανω αναφορα για refund στο ebay και ομολογω οτι εδρασαν αρκετα γρηγορα...
ειχα ανοιξει και αλλες υποθεσεις παλιοτερα αλλα τελικως τα προϊοντα ηρθαν και δεν χρειαστηκε να προχωρησω...τωρα ομως ειχε φτασει στο απροχωρητο αφου η αγορα ειχε γινει 11/12/2016...


τελος καλο, ολα καλα για μενα...
:wave2:

Εγω φιλε μου μιλησα με τον seller και μου ειπε πως ολα τα δεματα που ηταν για Ελλαδα εκεινη την περιοδο εχουν κολλησει...παρα πολλα δεν εχουν παραδοθει..μου ειπε να μου δωσει τα λεφτα πισω εαν δεν μου ερθει μεχρι δευτερα..χλωμο το βλεπω αφου ουτε σημερα δεν ειχα καποια ενημερωση στο trackchecker.και εγω εχω σκυλοβαρεθει να περιμενω και εχω ξενερωσει γενικα με το ολο θεμα

teogtp
10/02/2017, 18:03
Εγώ βλέπω μια γενική τσουτσουνοπαιξιαση από μεριάς των ΕΛΤΑ.
Νέο δέμα απο Γερμανια έχει φτάσει στα Ελτα από τις 17/1 και ακόμα να μου παραδωθει.

RaGe_Raptor
10/02/2017, 18:07
δέμα από Αγγλία δεν έφτασε ποτέ (αγορά 10 Ιαν.) και τώρα το tracking το εμφανίζει στη Ρουμανία έχοντας πάρει το δρόμο της επιστροφής. wtf πρώτη φορά μου συμβαίνει στα τόσα χρόνια. γ@μώ το συριζα :lol:

devil's animal
10/02/2017, 18:32
Εγω φιλε μου μιλησα με τον seller και μου ειπε πως ολα τα δεματα που ηταν για Ελλαδα εκεινη την περιοδο εχουν κολλησει...παρα πολλα δεν εχουν παραδοθει..μου ειπε να μου δωσει τα λεφτα πισω εαν δεν μου ερθει μεχρι δευτερα..χλωμο το βλεπω αφου ουτε σημερα δεν ειχα καποια ενημερωση στο trackchecker.και εγω εχω σκυλοβαρεθει να περιμενω και εχω ξενερωσει γενικα με το ολο θεμα

εμενα παλι μου εστειλε σημερα ενα email στο προσωπικο μου mail...χωρις να παρεμβληθει το ebay...
εννοειται οτι θα τον πληρωσω οταν και ΑΝ ερθουν τα πραγματα...απλα μου κανει εντυπωση οτι το εστειλε στο προσωπικο μου και οχι στα messages του ebay...:hmm:
τωρα φαινεται για την πρωτη 10αδα λαμπες...ειχα παρει την ιδια μερα και αλλη μια περιπου ιδιας αξιας...
378578

Ασωτος
10/02/2017, 18:35
Ότι νάναι και όπου κάτσει ....

Στην τελευταία σειρά, ήρθε στα χέρια μου σε δύο-τρεις ώρες :

el-Gatto
10/02/2017, 21:12
Να δώσω κάποιες πληροφορίες "εκ'των έσω" ,προσπαθώντας να βοηθήσω κάποιους αναμένοντες


τελικα επειδη δεν εβλεπα φως και βαρεθηκα εννοειται να περιμενω, εκανα αναφορα και μου επιστραφηκε το ποσο...
το tracking number που μου ειχαν δωσει ηταν αυτο: RS231466098CN
ο seller ηταν αυτος: 4ushop999


πρωτη φορα κανω αναφορα για refund στο ebay και ομολογω οτι εδρασαν αρκετα γρηγορα...
ειχα ανοιξει και αλλες υποθεσεις παλιοτερα αλλα τελικως τα προϊοντα ηρθαν και δεν χρειαστηκε να προχωρησω...τωρα ομως ειχε φτασει στο απροχωρητο αφου η αγορα ειχε γινει 11/12/2016...



τελος καλο, ολα καλα για μενα...
:wave2:
Σήμερα παρέδωσα δέμα ,που είχε "αγοραστεί' την ίδια ημερομηνία από Κίνα.
Υπήρξε πολύ σοβαρό θέμα με φορτία που είχαν φύγει από Κίνα για Ευρώπη τον Δεκέμβρη ,κ τα οποία δρομολογήθηκαν μέσω Ολλανδίας (συχνό Κινέζικο τρίκ λόγω Σένγκεν).
Αυτά τα φορτία ,είχαν κολλήσει κάπου στην Ολλανδία ,ή ακριβέστερα ,είχαν εξαφανιστεί από το σύστημα για πάνω από ένα μήνα.
Εμφανίστηκαν πρόσφατα ,ήρθαν μαζεμένα (με ότι σημαίνει αυτό στον φόρτο εργασίας τελωνείου) κ σταδιακά παραδίδονται στα κατα τόπους καταστήματα κ κατόπιν στους παραλήπτες τους


Εγώ βλέπω μια γενική τσουτσουνοπαιξιαση από μεριάς των ΕΛΤΑ.
Νέο δέμα απο Γερμανια έχει φτάσει στα Ελτα από τις 17/1 και ακόμα να μου παραδωθει.
Δεν παίζει αυτό με τίποτα.
Οχι επειδή το λέω εγώ ,αλλά λόγω συστήματος.
Από την στιγμή που το δέμα μπεί στο σύστημα των κεντρικών αποθηκών του ΕΛΤΑ ,χρειάζονται 1-3 μέρες να φτάσει στο κατάστημα περιοχής παραλήπτη ,κι άλλες 1-2 μέρες να φτάσει στην διεύθυνσή του (τι ίδιο ,είτε ειδοποιητήριο παραλαβής)

Επίσης ,μ'ένα τηλεφώνημα ,δίνοντας το tracking nr ,παίρνεις άμεση ενημέρωση ,για το "τι κ πως κ που".
Αν το έχουν τα ΕΛΤΑ...
...γιατί...
Το οτι το βλέπεις Ελλάδα ,δεν σημαίνει ότι το έχουν παραλάβει τα ΕΛΤΑ.
Από 1/1 περνάνε τελωνείο τα πάντα ολα (εκτός Σένγκεν) ,και υπάρχουν καθυστερήσεις στην τελωνειακή ταξινόμηση ,άρα κ προώθησή τους στα ΕΛΤΑ.

Bonus Tip > έχουν ειδοποιηθεί για οφειλή ποσού εκτελωνισμού ,παραλήπτες ,με αντικείμενα αξίας από 50 $ κ πάνω.


δέμα από Αγγλία δεν έφτασε ποτέ (αγορά 10 Ιαν.) και τώρα το tracking το εμφανίζει στη Ρουμανία έχοντας πάρει το δρόμο της επιστροφής. wtf πρώτη φορά μου συμβαίνει στα τόσα χρόνια. γ@μώ το συριζα :lol:
Για να έχεις tracking nr ,σημαίνει ότι το δέμα σου είναι συστημένο(registered).

Mάθε λοιπόν ότι ,τα συστημένα εξ'Αγγλίας ,τα εξυπερετεί-παραδίδει η ACS.
(αυτήν έχουν επιλέξει ως συνεργάτη τους -για τα registered- τα Αγγλικά Ταχυδρομεία)
Οπότε ,αν θες να το ψάξεις ,ψάξ'το στην ACS.

Bonus Tip > Eχουν γίνει πολλές μπάφες ,κ καθημερινά παρελαύνουν απο τα ΕΛΤΑ αγανακτισμένοι ΜΗ παραλήπτες ,που ψάχνουν το συστημένο τους από Αγγλία.
Οπου κ ενημερώνονται ότι το ψάχνουν σε λάθος μέρος.

Bonus Tip.1 Οτιδήποτε αποστέλεται απο χώρα Σενγκεν πρός Ελλάδα ,πρέπει να έχει φτάσει στα χέρια του παραλήπτη σε 5-7 μέρες MAX.
Αν δεν ...ψάξτε το εγκαίρως ,κ πρίν πάρει τον δρόμο της επιστροφής.

RaGe_Raptor
10/02/2017, 21:25
Να δώσω κάποιες πληροφορίες "εκ'των έσω" ,προσπαθώντας να βοηθήσω κάποιους αναμένοντες





Για να έχεις tracking nr ,σημαίνει ότι το δέμα σου είναι συστημένο(registered).

Mάθε λοιπόν ότι ,τα συστημένα εξ'Αγγλίας ,τα εξυπερετεί-παραδίδει η ACS.
(αυτήν έχουν επιλέξει ως συνεργάτη τους -για τα registered- τα Αγγλικά Ταχυδρομεία)
Οπότε ,αν θες να το ψάξεις ,ψάξ'το στην ACS.

Bonus Tip > Eχουν γίνει πολλές μπάφες ,κ καθημερινά παρελαύνουν απο τα ΕΛΤΑ αγανακτισμένοι ΜΗ παραλήπτες ,που ψάχνουν το συστημένο τους από Αγγλία.
Οπου κ ενημερώνονται ότι το ψάχνουν σε λάθος μέρος.

Bonus Tip.1 Οτιδήποτε αποστέλεται απο χώρα Σενγκεν πρός Ελλάδα ,πρέπει να έχει φτάσει στα χέρια του παραλήπτη σε 5-7 μέρες MAX.
Αν δεν ...ψάξτε το εγκαίρως ,κ πρίν πάρει τον δρόμο της επιστροφής.


σωστά. το παραμέλησα και δεν το έψαξα ο μαλάκας. τεσπα,ευτυχώς φαίνεται πολύ συνεργάσιμος ο πωλητής.

ευχαριστώ πολύ! που μπήκες στον κόπο να γράψεις δυο πραγματάκια πολύ χρήσιμα .

kostas777
11/02/2017, 07:21
Υπήρξε πολύ σοβαρό θέμα με φορτία που είχαν φύγει από Κίνα για Ευρώπη τον Δεκέμβρη ,κ τα οποία δρομολογήθηκαν μέσω Ολλανδίας (συχνό Κινέζικο τρίκ λόγω Σένγκεν).
Αυτά τα φορτία ,είχαν κολλήσει κάπου στην Ολλανδία ,ή ακριβέστερα ,είχαν εξαφανιστεί από το σύστημα για πάνω από ένα μήνα.
Εμφανίστηκαν πρόσφατα ,ήρθαν μαζεμένα (με ότι σημαίνει αυτό στον φόρτο εργασίας τελωνείου) κ σταδιακά παραδίδονται στα κατα τόπους καταστήματα κ κατόπιν στους παραλήπτες τους


Για εμένα αυτό είναι απόλυτα φυσιολογικό επειδή είναι και το δικό μου δέμα μέσα και εμένα η μοίρα μου γράφει ότι πρέπει να γίνει οπωσδήποτε μπινιά, οπότε ξέρω ήδη ότι πρόκειται να παραλάβω του αγίου λούτσου ανήμερα. Την άλλη φορά παρήγγειλα ολοκαίνουργια τρόμπα νερού και χρειάστηκε ο μηχανικός να κόψει τον άξονα στον τόρνο για να ταιριάξει, δηλαδή ένας μήνας επιπλέον το μοτόρι στο συνεργείο.
Τώρα που το σκέφτομαι, ο άνθρωπος τι να νιώθει κάθε φορά που βλέπει το όνομά μου να καλεί στο τηλέφωνο; παίζει να σταυροκοπιέται γιαυτό αργεί καμιά φορά να απαντήσει.

zannisvel
11/02/2017, 09:45
Εγώ δηλαδή που περιμένω μόνο 20 μέρες να μη παραπονιέμαι δηλαδή. Στις προηγούμενες αγορές μου από Ασία μερια, έφτανε σε 15-20 ημερολογιακές μέρες. Οι τελευταίες δυο αγορές είναι στον ένα με ενάμισι μήνα.

jliordos
11/02/2017, 17:41
Εγώ δηλαδή που περιμένω μόνο 20 μέρες να μη παραπονιέμαι δηλαδή. Στις προηγούμενες αγορές μου από Ασία μερια, έφτανε σε 15-20 ημερολογιακές μέρες. Οι τελευταίες δυο αγορές είναι στον ένα με ενάμισι μήνα.

Εσύ φίλε είσαι μια χαρά απλά τελευταία αργούν όλα γιατί περνούν από τελωνείο (χωρίς δασμούς φυσικά) ,αλλά υπάρχει καθυστέρηση στον χρόνο παραλαβής από εμάς !! Οι κινέζοι είχαν την δική τους πρωτοχρονιά και έτσι καθυστερούσαν από αυτούς πάρα πολλά .Οι πρώτες αποστολές τους από την πρωτοχρονιά τους ,ήταν η περασμένη Δευτέρα 6/2/2017

sek
11/02/2017, 20:47
Έκανα αγορά 20/11/16 από Κίνα και παρέλαβα 7/02/17.