PDA

View Full Version : Kawasaki ER-5



vince88
13/11/2013, 22:05
Καλησπέρα! Αρκέτα πρόσφατα απέκτησα δίπλωμα οδήγησης για μηχανές μεγάλου κυβισμού. Αν και ακόμα δεν έχω καταλήξει σε κάποια συγκεκριμένη μάρκα και ο λόγος είναι οικονομικός, θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για την Kawasaki er-5!

harris_x
13/11/2013, 22:19
τίμιο μηχανάκι. τπτ παραπάνω τπτ (?) λιγότερο.

Billymuse
13/11/2013, 22:35
Καλησπέρα! Αρκέτα πρόσφατα απέκτησα δίπλωμα οδήγησης για μηχανές μεγάλου κυβισμού. Αν και ακόμα δεν έχω καταλήξει σε κάποια συγκεκριμένη μάρκα και ο λόγος είναι οικονομικός, θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για την Kawasaki er-5!

για τη χρήση θες τη μηχανή. βοήθα και λίγο με ύψος ,βάρος κτλ και φυσικά να υπολογίζεις οτι πρέπει να δώσεις χρήμα και για εξοπλισμό κράνος,γάντια,μπουφάν...

vince88
14/11/2013, 00:23
Κοίτα, στο νησί που μένω δεν υπάρχει δρόμος που να μπορώ να τρέχω τη μηχανή, άρα την προορίζω για ήπια χρήση (βόλτες εντός και εκτός πόλης). Εννοείται πως για εξοπλισμό, όταν ερθει εκείνη η άγια ώρα, δε θα λυπηθω τα λεφτα!

harris_x
14/11/2013, 09:08
Κοίτα, στο νησί που μένω δεν υπάρχει δρόμος που να μπορώ να τρέχω τη μηχανή, άρα την προορίζω για ήπια χρήση (βόλτες εντός και εκτός πόλης). Εννοείται πως για εξοπλισμό, όταν ερθει εκείνη η άγια ώρα, δε θα λυπηθω τα λεφτα!μήπως τότε θα σε βόλευε καλύτερα κάποιο on-off; v-strom, gs650, transalp??

edit: αν σε ενδιαφέρει αποκλειστικά το ER πες το μας να μη σε πρήζουμε με άλλα ;)

kokkiklhs
14/11/2013, 09:22
Για το νησί να προτιμήσεις KLE 500 (ίδιος κινητήρας-σκυλί με το ER), εκτός αν έχεις βρει ήδη κάποιο ER σε πολύ καλή τιμή και κατάσταση... πάντως είναι ωραίο μηχανάκι και το ER, απλώς για νησιά τα on-off είναι μονόδρομος...
:beer:

Billymuse
14/11/2013, 15:08
Για το νησί να προτιμήσεις KLE 500 (ίδιος κινητήρας-σκυλί με το ER), εκτός αν έχεις βρει ήδη κάποιο ER σε πολύ καλή τιμή και κατάσταση... πάντως είναι ωραίο μηχανάκι και το ER, απλώς για νησιά τα on-off είναι μονόδρομος...
:beer:

+500 για το ΚLE

zannisvel
14/11/2013, 15:50
+500 για KLE
+499 για Εr5
:beer:

gregogti
14/11/2013, 18:50
με το ΚΛΕ θα το οργωσεις ο νησι σου!

gsman
14/11/2013, 20:13
Φιλε εγω παρ' ολα' αυτα ψηφιζω ΕR-5. Ποσο χωματοδρομο πια εχει αυτο το νησι? Και γιατι, νομιζεις οτι βατους χωματοδρομους δεν τους περνάει το ερ-5, ανετα...Αν σ'αρεσει η κατηγορια αυτη, παρ' το. Ειναι ιδια κατηγορια με gs500,που εχω εγω και πηγα σε τοσα νησια...

Και παλι, αν θες τελικα ον-οφφ για καλυτερα, αν ζοριζεσαι ''χωματικος'', οκ, παρε ενα 250αρι ον-οφφ τοτε, αλλη κατηγορια, πιο λιγο βαρος κτλ. Να πας και στην απομακρυσμενη παραλια με τις χαρχαλες που λες...:wave2:

kokkiklhs
15/11/2013, 07:49
Φιλε εγω παρ' ολα' αυτα ψηφιζω ΕR-5. Ποσο χωματοδρομο πια εχει αυτο το νησι? Και γιατι, νομιζεις οτι βατους χωματοδρομους δεν τους περνάει το ερ-5, ανετα...Αν σ'αρεσει η κατηγορια αυτη, παρ' το. Ειναι ιδια κατηγορια με gs500,που εχω εγω και πηγα σε τοσα νησια...

Και παλι, αν θες τελικα ον-οφφ για καλυτερα, αν ζοριζεσαι ''χωματικος'', οκ, παρε ενα 250αρι ον-οφφ τοτε, αλλη κατηγορια, πιο λιγο βαρος κτλ. Να πας και στην απομακρυσμενη παραλια με τις χαρχαλες που λες...:wave2:

Καλά, κι εγώ γύρισα κάμποσα νησιά με το Bandit 650, αλλά με κούρασε κι επίσης κουράστηκε κι αυτό! Σωστή η παρατήρηση για το 250 on-off, εν τοιαύτη περιπτώσει ΔΑΓΚΩΤΟ για KLE 250 Anhelo!!! :D
4 χρόνια οργώνουμε μαζί ασφάλτους και χωματόδρομους στη Σκύρο και στη Μυτιλήνη... ;)
Απλώς το KLE 500 νομίζω είναι καλύτερο για ένα μεγάλο νησί όπως η Κέρκυρα, αλλά και το 250 δε θα σε απογοητεύσει σε καμιά περίπτωση! Επί πλέον, σήμερα ένα 500άρι κι ένα 250άρι θα τα βρεις σε καλή κατάσταση σχεδόν στις ίδιες τιμές, με 2-3 κατοστάρικα διαφορά, χοντρικά γύω στο 1500άρι, που είναι πολύ καλή τιμή για ένα μηχανάκι που θα κρατήσει χρόνια με τη στοιχειώδη συντήρηση και δε θα σε τρέχει κάθε τρεις και λίγο στο συνεργείο!
Μακριά από το 400, ενδέχεται να έχεις πρόβλημα με ανταλλακτικά!
Όσο για τα μεγαλύτερα on-off (ΤΑ, Vstrom) είναι πολύ πιο βαριά και θα ανέβει αρκετά και το budget αν θες να βρεις κάτι καλό, εκτός αν πας για κάνα σάπιο ΤΑ600 του '90, που κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει... παίζει πάντα και το παλιό καλό ΧΤ600 που είναι γερό και βρίσκεται σε καλή τιμή, αλλά μιας και το είχα κι αυτό 3 χρονάκια, δε θα το συνιστούσα, θα σε κουράσει...
Επίσης, τα μικρά 250άρια που ανταγωνίζονται το Anhelo (κάτι ΑΧ/ΝΧ), αν και ομολογουμένως πολύ γερά, δεν πιάνουν ΜΙΑ μπροστά στο δικύλινδρο και υδρόψυκτο Kawasaki...

vince88
15/11/2013, 19:30
Θα ήθελα η πρώτη μεγάλη μηχανή να είναι μέχρι 500 κυβικά και οχι παραπάνω. Και το KLE, για να πω τη μαύρη αλήθεια μου διέφευγε τελείως και μου ακούγεται πολυ καλή σαν εναλλακτική επιλογή. Απλα το er-5 μου έχει κάτσει καλά γιατί ως επί το πλείστον πάνω σε αυτό έμαθα. Δυστυχώς δεν έχω βρει κάποιο και σε καλή κατάσταση για να το αγοράσω λόγω του ότι δεν υπάρχει φράγκο. Απο ιδιώτη συμφέρει να αγοράσω ή από μάντρα?

harris_x
15/11/2013, 20:00
Θα ήθελα η πρώτη μεγάλη μηχανή να είναι μέχρι 500 κυβικά και οχι παραπάνω. Και το KLE, για να πω τη μαύρη αλήθεια μου διέφευγε τελείως και μου ακούγεται πολυ καλή σαν εναλλακτική επιλογή. Απλα το er-5 μου έχει κάτσει καλά γιατί ως επί το πλείστον πάνω σε αυτό έμαθα. Δυστυχώς δεν έχω βρει κάποιο και σε καλή κατάσταση για να το αγοράσω λόγω του ότι δεν υπάρχει φράγκο. Απο ιδιώτη συμφέρει να αγοράσω ή από μάντρα?

Απο ιδιώτη.

Billymuse
15/11/2013, 20:09
Απο ιδιώτη.

απο ιδιώτη φυσικά όπως λέει και ο Χάρης, ο μαντράς έχει τη λαμογιά πάντα μέσα του και μπορεί να κρύψει αρκετά πράγματα απο το μηχανάκι που μπορεί να έχει π.χ φθορες..
στη τελική σκέψου οτι θα βοηθήσεις οικονομικά εναν ιδιώτη με τα χρήματα σου,παρά τον μαντρά που τα αγοράζει κοψοχρονιά και τα πουλάει σαν ιδιώτης..

gregogti
15/11/2013, 20:29
και κλε400 να βρεις περιποιημενο το τσιμπας ανετα .τα ιδια ανταλακτικα με το 500 παιρνει

gsman
15/11/2013, 22:14
Καλα τα λετε παιδια και σωστες οι συμβουλες. Εγω θα ξαναπροσπαθησω να δελεάσω παλι το φιλο...

Vince88, λοιπον ακου ιστορια τωρα. Θα πας να παρεις το Kle που ειναι πραγματικα καταπληκτικο μηχανακι και προσωπικα το συνιστώ απο τα υπολοιπα honda, suzuki κτλ, ταιριαζει καλυτερα στην περιπτωση σου κτλ...και οταν θα βλεπεις μετα στο δρομο το ερ-5 ή κανα αντίστοιχο θα σου' ρχεται κάπως, ειδικα αν δε σου κάτσει καλά η κατηγορία ον-οφ, λογω υψους, θεσης οδηγησης, σελας κτλ

Και προσεχε και κατι αλλο, αν εισαι και ανθρωπος της μοδας...μηχανες σαν το ερ-5, δλδ κλασικο λουκ, γυμνο, στρογγυλοφαναρο στρητ, ηταν, ειναι και θα είναι πάντα στη μοδα...δε σε νοιαζει να παρεις το νεο μοντελο...ειναι σαν να εχεις βεσπα, ειναι τοσο κλασικη που δε σε νοιαζει να την αλλαξεις...

Eνω σκεψου τωρα το κλε συγκριτικα με τα καινουργια ον-οφ των ημερών μας--ειναι σαν να εχει δραπετευσει από τσιρκο...αν ειναι να το παρεις να το βαψεις όλο μαυρο...ενταξει παιδια μη βαραται εσεις με τα κλε, ενα αστειο ηταν...!!!!!!!!! Και γω της γενιας Κλε ειμαι και το αγαπω;)

Bowleno
16/11/2013, 00:35
Το είχα 5 χρόνια, αγορασμένο κούτα του είχα πετάξει τα μάτια όξω :D και ποτέ δεν διαμαρτυρήθηκε.
Σέρβις; τα λαδάκια του μόνο, κανένα φίλτρο λαδιού πότε πότε και βαλβίδες είχα κανει μόνο στο 1ο των 1000 χλμ.
Αν βρεις κάποιο σε καλή κατάσταση πάρτο με κλειστά τα μάτια.
Μόνο μειονέκτημα που είχα βρει εγώ, κάπως ανεπαρκή τα φρένα του (πίσω έχει ταμπούρο το οποίο όμως δεν προβληματίζει) για την σκληρή χρήση που του επιφύλαξα εγώ
(για το ER μιλάμε, πάντα)