PDA

View Full Version : suzuki TL vs Honda VTR vs Thunderace



fire
11/10/2005, 17:09
Σκεφτομαι ελεω χαμηλου budget το επομενο μηχανακι μου να ειναι καποιο απο αυτα...μιλαμε για μοντελα 97-99 ολα...ποιο θα προτεινατε? βασικα δεν θελω να εχουν πολυ σκυφτη θεση οδηγησης και φυσικα να ειναι αξιοπιστα...απο εμφανιση μου αρεσει περισσοτερο το TL-S :D, μετα το thunderace και τελος το VTR...σε ιπποδυναμη θεωρητικα το thunderace ειναι το δυνατοτερο αλλα πιστευω και τα αλλα 2 λογω V2 δεν θα μενουν πισω....ξερω θα μου πειτε οτι ειναι λιγο ξεπερασμενα αλλα δυστυχως δεν μπορω να παρω κατι ακριβοτερο ουτε καν 600ss

Tropeas
11/10/2005, 21:50
Honda VTR εγώ θα σου λεγα.

gcrook
12/10/2005, 00:22
Λοιπον κανε μια μικρη ερευνα πρωτα.
Και αν ψηνεσαι για VTR ψαξε στις αγγελιες ο Θανασης σκοτωνει το δικο του.
Εγω θα σου ελεγα παντως να μεινεις μακρυα απο ολα αυτα τα μηχανακια ειδικα αν ειναι απο Ελλαδα.
Επισης ενας φιλος του Kostom εχει ενα απο τα πιο σενια και βελτιωμενα στα σημεια TL που εχω δει.
Δεν ξερω αν το πουλαει ακομα, αλλα μιας και δεν γραφει πια ( ο κλαστηρης ), αμα θες σου δινω το τηλεφωνο του.
Το μονο TL που αξιζει κατα την γνωμη μου ειναι αυτο του παιδιου.
Επισης και ο Κωστας αμα θες μπορει να σου πει πολλα για αυτο το μηχανακι, καποτε ψαχνοτανε και ο Κατανας, και ο Κωστας τον ειχε μιση ωρα στο τηλεφωνο (ποιος πληρωνε αραγες),και του ειχε κανει κανονικο σεμιναριο.


http://www.motorcycle.com/mo/mccompare/twinbbs1.html

Αυτο το αρθρο ειναι φοβερο τσεκαρε το.
http://www.motorcycle.com/mo/mccompare/97twins2.html
Εχει και βιντεακια, αλλα ειναι καπως...επωδυνα:lol:

Χοντα σακς λεμε:lol:

Peak Outputs:
Honda: 104.8 bhp at 8,750 rpm
Suzuki: 114.3 bhp at 9,500 rpm


25915

gcrook
12/10/2005, 00:23
Peak Outputs:
Honda: 68.8 ft-lbs at 6,500 rpm
Suzuki: 72.6 ft-lbs at 7,750 rpm


25916

Fear_No
12/10/2005, 01:05
Το καλυτερο μοτερ απο αυτα τα V2 εχει το TL-S.Οταν ειχε πρωτοβγει,λεγοταν πως βγηκε για να χτυπησει τους δικυλινδρους της Ducati.Απο θεμα κινητηρα τα ειχε παει πολυ καλα,αλλα παρουσιαστηκαν προβληματα στο υποπλαισιο.Ειχαν σπασει μερικα σε Αγγλια κτλ κ ανακληθηκαν αν θυμαμαι καλα για αλλαγη.Παντως ειναι ενα πολυ καλο V2 για τα λεφτα του αν κ δεν πουλησε πολυ,ισως λογω αυτου του σαματα που ειχε γινει τοτε με τα σπασμενα υποπλαισια.Μετα απο 1 ή 2 χρονια,ο κινητηρας του μεταφερθηκε στο TL-1000R,το φαιρινγκατο μοντελο της Suzuki κ εχω την εντυπωση πως σταματησε η παραγωγη του TL-S.
Το VTR φοραει τον ιδιο κινητηρα με το Varadero,μπηκε αργοτερα στο Varadero.Απο οτι εχω διαβασει οι αναρτησεις θελουν οπωσδηποτε αλλαγη κ γενικοτερα ειναι ενα μετριο συνολο.Εχει ακουστει αρκετες φορες ανα τα τελευταια χρονια οτι θα το αναβαθμιζαν,αλλα ακομα τιποτα.
Το thunderace ειναι το ταξιδιαρικο της παρεας.Αρκετα βαρυ αν θυμαμαι καλα κ στα προτυπα του ZZR 1100 και XX-1100.

Και τα τρια,τουλαχιστον στην Ελλαδα αν δεν κανω λαθος,δεν ηταν κ οτι πιο εμπορικο.
Παντως προσωπικα αναμεσα στα 3 θα διαλεγα το TL-S,εχει ενα κινητηρα διαμαντι!

gcrook
12/10/2005, 01:38
Το μεγαλυτερο προβλημα του TL-S ηταν το πισω περιστροφικο αμορτισερ, το οποιο ηταν μια πολυ σοβαρη ασκηση τεχνογνωσιας, τοτε, και κατι αρκετα ριψοκινδυνο για μοντελο μαζικης παραγωγης.
Τεχνικα μιλωντας,............ρωτηστε τον Kostom :lol:
Τελικα το προβλημα αποδειχτηκε οτι βρισκοταν, στην θεση οπου ηταν τοποθετημενο το πισω αμορτισερ, πολυ κοντα στον πισω κυλινδρο ο οποιος εκ των πραγματων στα V ανεβαζει θερμοκρασιες, με αποτελεσμα να βραζει το λαδι, και να χανει τις ιδιοτητες του.
Αν δειτε ποτε φωτο απο highside, (και θα βρειτε πολλες αμα ψαξετε), θα καταλαβετε.
Οσο για τα υποπλαισια, μια παρτιδα παρουσιασε προβλημα αλλα τα περιοδικα του χωρου που ειχαν ψιλοθαψει το μηχανακι, για το πισω αμορτισερ, βρηκαν αφορμη για να βαλουν το τελευταιο καρφι στο φερετρο, και τα Ελληνικα περιοδικα δεν εξαιρουνται με μοναδικη διαφορα, το φοβερο και τρομερο τοτε Motrosport, που ειχε μια φοβερη παρουσιαση μαζι με τεχνικα και μηχαναλογικα αρθρα, σε μια παρουσιαση πολλων σελιδων.

Τελικα το μηχανακι παρ'οτι η Suzuki το θεωρησε σαν εμπορικη αποτυχια (ασφαλως κρινοντας με αλλα μετρα και σταθμα, κυριως οικονομικα), εκανε τον κυκλο του, και χαρη στο μερακι και την ενασχοληση πολλων ανθρωπων, υπαρχει αυτη την στιγμη μια τεραστια γκαμα προιοντων, και μια τεραστια τεχνογνωσια και υποστηριξη, ακομα και αν τομοντελο ποτε δεν αναβαθμιστηκε η συνεχιστηκε για πολυ, γιατι πολυ απλα το μηχανακι γαμουσε τελεια και παυλα.
Ο κινητηρας του φοριεται τωρα με μικρες η μεγαλυτερες διαφορες στα cagiva-Raptor kai Navigator, Aprilia Caponord,Sv1000, και ηταν η βαση για το 650 το οποιο κανει μια πολυ καλη καριερα και προς Ιταλια μερια as well χεχεχ
Τι γραφω βραδυατικα ο μαλακας:lol:

bonepeeler
12/10/2005, 01:59
Επίσης έγινε ανάκληση των TL για τοποθέτηση σταμπιλιζατέρ.


Αν πας για TL φρόντισε να έχει σταμπιλιζατέρ στο τιμόνι.

div400
12/10/2005, 10:02
γιατι δεν κοιτας και την σειρα sv της suzuki?
φοραει τον ιδιο κινητηρα με το tl και εχει κατα γενικη ομολογια πιο ηπια συμπεριφορα στο δρομο χωρις αυτο να σημαινει οτι ειναι κατωτερο του tl.:beer:

fire
12/10/2005, 11:18
ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις σας...τα μηχανακια που αναφερω ειναι πιστευω οτι καλυτερο για τα χρηματα που διαθετω...το γεγονος οτι δεν ειναι εμπορικα φυσικα το ξερω και για το λογο αυτο εχουν τοσο χαμηλες τιμες ως μεταχειρισμενα...το σιγουρο ειναι οτι το παντρευεσαι μετα αλλα απο εκει και περα ειμαι σιγουρος οτι δεν θα το βαρεθω, τουλαχιστον συντομα...gcrookη σε βλεπω πολυ διαβασμενο :beer: αν και εχω δηλωσει φανατικος τετρακυλινδρος αυτος ο ηχος του V2 ειναι τρομερος..

http://www.venold.com/suzuki/video/tl1000_twobros_exhaust.mov

το VTR δεν μου αρεσει πολυ εμφανισιακα και το thunderace ειναι πιο touring μηχανακι και πιστευω θα με κουρασει καθε μερα στην πολη...γενικα μου αρεσει η αλητεια του TLS και το μισο fairing του...ο Σφακ μου ειπε οτι υπαρχουν τα παντα απο ανταλλακτικα...

dodos_1
12/10/2005, 16:03
To TL είναι ένα από τα πιο χουλιγκάνικα μηχανάκια που έχουν βγεί ποτέ στη παραγωγή!Το VTR πολύ ξεπερασμένο μηχανάκι με τη χειρότερη κατανάλωση!

Πάρε το TL και θα γουστάρεις τρελά!!!!


25967

dodos_1
12/10/2005, 16:13
και άλλη μια...


25970

gcrook
12/10/2005, 18:34
Παντως Δημητρη απο Fazer σε ΤL πας αλλου, δεν ξερω αν το εχεις σκεφτει, το μηχανακι αυτο δεν ειναι για πολη ουτε κατα διαννοια, και για βολτες το συζηταμε.
Κρατα το fazer η πουλα το και παρε παπι αν προκειται να παρεις TL.
Και αν θες πληροφοριες πες μου να σου δωσω το τηλεφωνο του Κωστα, μονο απο κει θα μαθεις κατι χρησιμο:wave2:

Και οσο για την καταναλωση του VTR,ναι ακουγονται πολλα, αλλα ουτε το TL παει πισω.
Γενικα ψαχτο και απο θεμα μεταπωλησης (καλα εγω τι μιλαω τωρα):eyepop:

fire
13/10/2005, 10:11
χθες πηγα και ειδα ενα ΤL και το ερωτευτηκα...ο τυπος ειναι ναυτικος, το εισηγαγε απο αμερικη..γραφει 10000 μιλια αλλα τωρα, δεν νομιζω να ειναι αληθινα...μπορω να πω οτι μου εκατσε καλα στο σωμα και δεν εσκυψα πολυ..καμμια σχεση με SS..του ειχε βαλει ανθρακονηματινα τελικα, και πολλες τετοιες λεπτομερειες, οπως εισαγωγες,φλας κλπ...δεν μου ειπε για αναρτηση αλλα ειδα μωβ ελατηριο..hyperpro δεν ειναι τα μωβ?μετα ακουσα το ρελαντι...ρε τι ηταν αυτο το πραγμα...το βραδυ το σκεφτομουν...αχχχχ...οι επομενες μερες μην πω ωρες θα ειναι καθοριστικες...ειναι σε μαντρα και μου δινει 6μηνη γραπτη εγγυηση..απο κινητηρα ειναι αξιοπιστο ετσι?

gaz6
13/10/2005, 11:35
Μπες στο www.tl1000.com. Υπάρχουν για να κατεβάσεις τα τεστ του Performance Bikes σχετικά. Οι τύποι δοκίμασαν τα πάντα γύρω από το μηχανάκι, και θα βγάλεις δικά σου συμπεράσματα.

Σχετικά με το αμορτισέρ είναι ανεξαρτητο απο το ελατήριο. Κοίτα απο την αριστερή πλευρά αν είναι after market.

gcrook
19/10/2005, 18:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από fire
χθες πηγα και ειδα ενα ΤL και το ερωτευτηκα...ο τυπος ειναι ναυτικος, το εισηγαγε απο αμερικη..γραφει 10000 μιλια αλλα τωρα, δεν νομιζω να ειναι αληθινα...μπορω να πω οτι μου εκατσε καλα στο σωμα και δεν εσκυψα πολυ..καμμια σχεση με SS..του ειχε βαλει ανθρακονηματινα τελικα, και πολλες τετοιες λεπτομερειες, οπως εισαγωγες,φλας κλπ...δεν μου ειπε για αναρτηση αλλα ειδα μωβ ελατηριο..hyperpro δεν ειναι τα μωβ?μετα ακουσα το ρελαντι...ρε τι ηταν αυτο το πραγμα...το βραδυ το σκεφτομουν...αχχχχ...οι επομενες μερες μην πω ωρες θα ειναι καθοριστικες...ειναι σε μαντρα και μου δινει 6μηνη γραπτη εγγυηση..απο κινητηρα ειναι αξιοπιστο ετσι?

Λοιπον ειδα τον κωστα σημερα στην δουλεια, και μιυ ειπε για το TL που ειδατε μαζι.
Το αμορτισερ μονο εχει πολυ πανω απο 1.000 ευρω μην πω για τα αλλα που φορουσε.
Μιλαμε σκεφτεται να το χτυπησει για ανταλλακτικα,αλλα ελλειψει χρηματων.....,ασε που μου περασαν και μενα κατι ιδεες απο το μυαλο, αλλα τον πουλο.
Δεν ξερω τι θα κανεις τελικα, αλλα αν δεν χτυπησεις αυτο το συγκεκριμενο(που εγω εχω ακομα διαφορους ενδοισμους σχετικα με το αν αξιζουν τα παλια Ιαπωνικα V, απο πολλες αποψεις),καλυτερα να περιμενεις για κατι αλλο.
Και καλυτερα καινουργιο.

fire
20/10/2005, 10:58
το μηχανακι οντως ειναι πολυ καλο Γιωργο....οι ενδοιασμοι μου δεν εχουν να κανουν με το συγκεκριμενο αλλα κυριως σε προσωπικο επιπεδο αφου ακομα δεν θεωρω τον εαυτο μου εμπειρο για ενα τοσο δυνατο εργαλειο....θα στεναχωριεμαι να το λιωνω καθε μερα στην πολη αφου δεν γουσταρω να κυκλοφορω με παπακι ουτε εχω και την οικονομικη δυνατοτητα να κρατησω και το fazer...θα τα πουμε και απο κοντα την δευτερα...ρε γαμωτο, αυτος ο ηχος του ακομα ειναι στο μυαλο μου :bigcry:
βεβαια υπαρχει ακομα μια πιθανοτητα να το παρω αλλα παιζει να το εχουν δωσει ηδη....

KaTaNaS
20/10/2005, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
.,ασε που μου περασαν και μενα κατι ιδεες απο το μυαλο, αλλα τον πουλο.





ελα φανραστικέ μου φίλε έεεεεεεεεελλααααααααααααα




κάνε την καλή!!!!!!!


αφού σε πέρνει!!!!



όσο κάνει το τλ σου στοιχίζει το μηχανακι σου σε 2 χρόνια!



μην αφήνεις τη σκέψη να πετάξει μαν!!!

gcrook
20/10/2005, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
ελα φανραστικέ μου φίλε έεεεεεεεεελλααααααααααααα




κάνε την καλή!!!!!!!


αφού σε πέρνει!!!!



όσο κάνει το τλ σου στοιχίζει το μηχανακι σου σε 2 χρόνια!



μην αφήνεις τη σκέψη να πετάξει μαν!!!


Τον πουλο.
Εκτος απο το οτι δεν μου χρειαζεται μηχανακι αυτο τον καιρο για οτιδηποτε περα απο την μετακινηση, δεν υπαρχει σαλιο μαγκα!
Σκατα ανοιχτηκα με το SV και η στραβη με πηγε πισω...πολυ πισω.
Η τιμη του TL ηταν οντως δελεαστικη, αλλα μια συντομη σκεψη ηταν, η οποια εξανεμιστηκε μεσα σε κλασματα δευτερολεπτου.
Δεν ειμαστε πλεον για τετοια.
Αντε γεια μας:beer:

fire
20/10/2005, 13:24
ρε δεν βαζουμε ολοι απο κατι να το παρουμε μαζι? :D :D :D
απλα δεν θα το δινουμε στον gcrooκη...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

KaTaNaS
20/10/2005, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από fire
ρε δεν βαζουμε ολοι απο κατι να το παρουμε μαζι? :D :D :D
απλα δεν θα το δινουμε στον gcrooκη...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


αχαχαχαχα


καλοοοοοοοο


επισης απαγορευονται τα κλανίδια στη σέλα !!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

fire
20/10/2005, 15:00
λοιπον, το ομολογω...
η αληθεια ειναι οτι ολα αυτα τα εγραψα γιατι ο gcrook μου υποσχεθηκε οτι θα με κερασει καφε στο δελεαρ αν κανω ποστ στα suzuki V2 :beer:

Barchman
20/10/2005, 15:29
Δύο πραγματάκια μόνο (επειδή αναφέρθηκαν στις απαντήσεις):

1. Το Thunderace δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με το ZZR 1100. Είναι σπορ μοτοσικλέτα (του 1997).

2. Ο κινητήρας του TL δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με τον κινητήρα του Caponord.


Και μία γνώμη:
Πρόκειται για τρεις μοτοσικλέτες που ΔΕΝ πούλησαν καλά στην Ελλάδα. ΑΔΙΚΩΣ.
Το VTR είναι το πιο εύχρηστο/άνετο.
Το Thunderace είναι το πιο δυνατό/χιλομετροφάγος.
Το TL είναι το πιο "χουλιγκάνικο"/ερεθιστικό.

Στην πόλη είναι κρίμα να τα φθείρεις, αλλά, πιο εύκολα θα μετακινηθείς με το VTR.
Στην πίστα πιο καλά θα γυρίζεις με το Thunderace.
Στα στροφιλίκια θα χαρείς περισσότερο το TL.

Ανταλλακτικά υπάρχουν για όλες, με την επιφύλαξη του TL όσον αφορά πλαστικά, φτερά κλπ.

Καλές τιμές είναι:
TL και Thunderace μέχρι 5000?.
VTR μέχρι 6000?.
Πάντα, αναλόγως κατάστασης...

fire
20/10/2005, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Barchman
Δύο πραγματάκια μόνο (επειδή αναφέρθηκαν στις απαντήσεις):

1. Το Thunderace δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με το ZZR 1100. Είναι σπορ μοτοσικλέτα (του 1997).



η αληθεια ειναι οτι σε συγκριτικο της εποχης που διαβαζα το εχουν συγκριση με ΖΖR1100, ΧΧ (touring μοτο) και με GSXR1100 που ειναι σαφως πιο σπορ...μαλλον παιζει και στις 2 κατηγοριες χωρις να ανηκει σε καποια απο αυτες..μαλλον sport touring αλλα με εμφαση στο sport..

σε ευχαριστω για τις πληροφοριες παντως :)