PDA

View Full Version : Kawasaki EN500 Vulcan του 91!! καρΜΠΥΡΑτερ!!



nio.nik
12/12/2013, 21:40
Καταρχήν καλησπέρα!!!
Πω πω πόσα χρόνια έχω να μπω! αλλά βλέπεις έδωσα μηχανές και παπάκια και έγινα αυτοκινητάκιας....μπα πλάκα κάνω :rotflmao: !!!
Ελπίζω να με βοηθήσετε!!

Λοιπόν έχω ένα Kawasaki EN500 Vulcan!!
Πρόσφατα με τις βροχές στην Αθήνα το μηχανάκι βράχηκε πολύ...μιλάμε για πάρα πολύ!!!
όταν σταμάτησε η βροχή και μπόρεσα όπως τα σαλιγκάρια να βγω έξω παρατήρησα οτί η μηχανή είχε τα κλασικά προβλήματα βρεγμένης πάπιας!
Αφού στέγνωσε και άλλαξα τα 2 μπουζιά και στέγνωσα τις πίπες...νόμιζα ότι όλα θα ήταν εντάξει....
Από τότε το μηχανάκι δεν πάει καλά
Παίρνει μπροστά κανονικά, (κάποιες φορές ακούγετε μόνο ο ένας κύλινδρος, αλλά μετά παίρνει) αλλά έχει ακανόνιστο ρελαντί (σαν να λειτουργει πότε και οι δύο κύλινδροι πότε μόνο ο ένας)
στα χαμηλά πάει καλά αλλά όποτε ανοίγω το γκάζι κάνει πως πάει να σβήσει αλλά και κρεμάει εντελώς! έλεγξα τις φούσκες των καρπυρατερ και είναι σε καλή κατάσταση, μπουζιά είναι καινούρια, τα μπουζί σπινθηρίζουν κανονικά!
παρατήρησα ότι τα σλάιντ δεν κινούνται ομαλά όταν ανοίγω το γκάζι αλλά τρελαίνονταν (είναι με υποπίεση). όταν το βάζω μπροστά παίρνει αμέσως και χωρίς να ζορίζετε!

ότι βοήθεια δώσετε δεκτή, και ίσως μερικές οδηγίες για τον καθαρισμό του καρμπ γιατί δεν το κατέχω πολύ (έχω γνώσεις αλλά φοβάμαι να το πειράξω).
επίσης το καρμπυρατερ έχει 4 υποδοχές για σωλήνες: 1 τροφοδοσίας που είναι κάτω κάτω μεταλλικό Τ, από μία υποδοχή στους λαιμούς προς την μεριά των κυλίνδρων (η μια είναι ταπωμένη και η άλλη πάει στο ντεπόζιτο) και άλλη μια στην μέση σχεδόν των καρπυρατερ πλαστικό Τ που δεν ξέρω που πάει!
Επίσης αν ανοίξω το ρουμπινέτο της βενζίνης(σβηστό το μηχανάκι) τα καρπυρατερ κατεβάζουν βενζίνη και γίνετε υπερχείλιση από παντού και από το πλαστικό Τ που είπα πιο πάνω.

Συγνώμη για το μεγάλο ποστ! και καλές γιορτές να έχουμε!!

melowolem
28/05/2014, 03:13
1ον πεταξε το μηχανακι...
2ον πεταξε το και παρε χοντα...
3ον νικο δες ζιγκλερ και τα λοιπα στα καρμπ...μερα συμπιεση γιατι δεν νομιζω να μην δουλευει ο ενας κυλιδρος....
4ον μην το ξαναδωσεις στον λεο...

GFawkes
28/05/2014, 08:54
Αδειασε τα ποτηρακια στα καρμπ σου.
Φυσα λιγο και τα ζιγκλερ και εισαι οκ.