PDA

View Full Version : Μεταχειρισμενο Νινζα 250r



carrera1991
12/04/2014, 15:11
Καλησπερα και χαιρετε σε ολο το forum. Ηθελα την βοηθεια σας και την γνωμη σας. Θελω να παρω την πρωτη μου μηχανη, και εχω κατασταλαξει στο νινζακι. ειχα τσεκαρει και την CBR 250 αλλα δεν ξερω, αν και δεν διαφερουν και τοσο πολυ, κατι με τραβαει στην kawasaki και το σκεφτομαι ωριμα ενα χρονο τωρα.. τελος παντων.. γενικα δεν εχω εμπειρια. παντα θαυμαζα τις μηχανες και μισουσα τα παπια. ειναι το πρωτο μου, δεν εχω καθολου εμπειρια γενικα και απο την μια εχω αποφασισει να το παρω για να ξεκινησω, απο την αλλη υπαρχει και ο φοβος. γενικα δεν ειναι και τραγικα δυνατο, αλλα οπως και να το κανεις ειναι μηχανη και εχει τον κινδυνο της. δεν ειμαι της μαλακιας, και της κοντρας, και θεωρω πως θα προσεχω γενικα. απο εμπειρια δρομου, εχω μονο απο ποδηλατο δρομου που εκανα και εχω ταξιδεψει πολυ σε μακρινες αποστασεις. εχετε να με συμβουλεψετε κατι? επισης, επειδη ειμαι φοιτητης, εχω μαζεψει ενα χιλιαρικακι, αλλα πολυ δυσκολα και αργα. υπαρχει καποιος ιδιωτης που θα εκανε ευκολια πληρωμης? ή εχετε υποψιν σας καποιο καταστημα εντος αττικης για μεταχειρισμενα με ευκολιες? προτιμω να μου βγει 200 ευρω παραπανω στην τελικη αλλα να δωσω δοσεις. ευχαριστω εκ των πρωτερων

SHOOTER045
12/04/2014, 15:16
Διπλωμα εχεις?
Εχεις οδηγησει μοτο με συμπλεκτη?
Εχεις κατσει επανω του?
Ενα σκυφτο ss δεν ειναι και το ιδανικο για πρωτη μοτο ειδικα χωρις καθολου εμπειρια

carrera1991
12/04/2014, 15:25
Κοιτα να δεις, απο την πρωτη στιγμη που ειχα παει για διπλωμα ηξερα τι ηθελα, και για αυτο οταν το εβγαλα προσεξα να ειναι με συμπλεκτη για να γινει απεριοριστου. αλλα μεσα στον μηνα ακριβως που εδινα, αλλαξε ο νομος και ουσιαστικα το διπλωμα που εβγαλα μου εγινε απλα για 125 με συμπλεκτη.. δλδ οδηγαω με συμπλεκτη και πρεπει να παω να δωσω αλλη μια φορα οδηγηση για παραπανω κυββικα δυστυχως. αλλα δεν ειναι τπτ. το εχω στο προγραμμα. τον αυγουστο γινομαι 23 οποτε δεν θα χρειαζομαι και επτασφαλιστρο οποτε καλοκαιρι θα το εχω τακτοποιησει και αυτο. καπως ετσι τα εχω υπολογισει. αλλα μου λες οτι δεν θα βολεψει παρολο αυτα :(

SHOOTER045
12/04/2014, 15:52
Γνωμη μου αν εχει καποιος γνωστος σου να το κανεις βολτα και θα δεις
Τωρα αυτο με το διπλωμα προσεξε το
Γιατι ενω μπορει να σε ασφαλισουν δεν σε αποζημιωνουν αν το διπλωμα δεν καλυπτει το οχημα

carrera1991
12/04/2014, 15:58
Μα εννοειται οτι δεν το περνω πριν ανανεωσω το διπλωμα.. δεν θελω μπλεξιματα. δυστυχως δεν το εχει καποιος να το καβαλησω. αν μου προτεινετε καποιο μαγαζι εντος Αθηνων με μεταχειρ θα παω να το παρω test drive πριν. παντως για την οδηγηση, ξερω οτι δεν ειναι συγκρισιμα αλλα επειδη οδηγαω κουρσα-ποδηλατο στην ομαδα, εχω μαθει να μενω ωρες σκυμμενος σε 80 μοιρες. δεν ξερω σε τι μοιρες ειναι το νινζα να σου πω ομως

SHOOTER045
12/04/2014, 16:10
Δεν ειμαι απο Αθηνα καρδια μου
Περιμενε να σου απαντησει κανενας αλλος
Η κοιτα στο car και ξεκινα

BLiTzER
12/04/2014, 16:13
Δεν είναι ιδιαίτερα supersport η θέση του 250. Ευκολίες από ιδιώτη, δεν. Με 1000ε πάλι δεν παίρνεις το συγκεκριμένο, οπότε αναγκαστικά θα καταφύγεις στη λύση των εμπόρων. Όλα τα γνωστά καταστήματα κάνουν ευκολίες.

Θα σου έλεγα να τσεκάρεις και το CBRάκι πάντως, εφόσον έχεις καταλήξει σε αυτή την κατηγορία.

carrera1991
12/04/2014, 16:14
Στο car ψαχνω συνεχεια αλλα μονο ιδιωτες ρε γαμωτο...

carrera1991
12/04/2014, 16:17
Δεν ειμαι απο Αθηνα καρδια μου
Περιμενε να σου απαντησει κανενας αλλος
Η κοιτα στο car και ξεκινα
ειδα οτι ειναι μονοκυλινδρο και θα ακουγεται σαν κλανια.. και ξενερωσα. και απο οτι τσεκαρα απο εμπορους (στο car) τα δινουν διπλες τιμες οι απατεωνες.

SHOOTER045
12/04/2014, 16:37
Λοιπον μια αναζητηση που εκανα στο car εδειξε οτι κατω απο 2000 ευρα δεν εχει μηχανακι
Αλλα παιζει παζαρι στα μετρητα
Αν δεν υπαρχει μετρητο καρφωνεσαι στα γραμματια και αυτο παιζει σημερα,ζητανε εγγυησεις κλπ
Απο κει και μετα ρωτα και ψαξε




Ακου τον απο πανω ξερει τι λεει
Και αν νομιζεις οτι το 250 θα ακουγεται σαν κλανια
Κοιτα κανενα παλαιοτερο τετρακυλινδρο 250

carrera1991
12/04/2014, 17:05
Λοιπον μια αναζητηση που εκανα στο car εδειξε οτι κατω απο 2000 ευρα δεν εχει μηχανακι
Αλλα παιζει παζαρι στα μετρητα
Αν δεν υπαρχει μετρητο καρφωνεσαι στα γραμματια και αυτο παιζει σημερα,ζητανε εγγυησεις κλπ
Απο κει και μετα ρωτα και ψαξε




Ακου τον απο πανω ξερει τι λεει
Και αν νομιζεις οτι το 250 θα ακουγεται σαν κλανια
Κοιτα κανενα παλαιοτερο τετρακυλινδρο 250
Γραμματια που? :/ εννοειται οτι ξερει.. για μενα ειναι ολα καινουργια.. καποια reviews διαβασα εγω, και ειδα οτι ηταν μονοκυλινδρο.. δεν ξερω.

GiannisBlessed
13/04/2014, 17:12
το ninja ΔΕΝ ειναι σκυφτο...
μια χαρα ορθιο μηχανακι ειναι.
ουτε ss ειναι.
το ninja εχει απειρως καλυτερο ηχο απο το cbr και στα ψηλα σφυραει σχεδον σαν τετρακυλινδρο.
ειναι και σαφως πιο δυνατο.χανει στα χαμηλα αλλα κερδιζει στα ψηλα κατι που το βοηθαει σιγουρα σε ταχυτητες πανω απο τα 100.
το μηχανακι στην οδηγηση ειναι παιχνιδι.

φιλε αν δεν εχεις πολλα λ7 κοιτα να παρεις στα 1000 κανα καλο καθαρο bros 400.
αγοραζεις πολυ "περισοτερη μηχανη" με λιγοτερα λ7
και απο ηχο αν εχει εξατμιση ειναι πολυ καλο.

notakos600
13/04/2014, 19:25
ειδα οτι ειναι μονοκυλινδρο και θα ακουγεται σαν κλανια.. και ξενερωσα. και απο οτι τσεκαρα απο εμπορους (στο car) τα δινουν διπλες τιμες οι απατεωνες.

Το ninja 250 είναι δικύλινδρο εν σειρά βαλεντίνο (ρόσι).

yiannis172
13/04/2014, 19:47
Γνωμη μου αν εχει καποιος γνωστος σου να το κανεις βολτα και θα δεις
Τωρα αυτο με το διπλωμα προσεξε το
Γιατι ενω μπορει να σε ασφαλισουν δεν σε αποζημιωνουν αν το διπλωμα δεν καλυπτει το οχημα

Επειδη συζητιεται συχνα.....αν τρακαρεις και αποδειχτει οτι φταιει ο αλλος ΣΕ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΕΧΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΠΛΩΜΑ.Αν φταις εσυ,ειναι η περιπτωση που δεν καλυπτεσαι.Αυτο εχει ισχυσει σε περιπτωση φιλου πριν λιγα χρονια,αν δεν εχει αλλαξει κατι προσφατα ισχυει ακομα.

carrera1991
13/04/2014, 20:26
Το ninja 250 είναι δικύλινδρο εν σειρά βαλεντίνο (ρόσι).
Το εχω ψαξει πολυ καλα πολυαγαπημενε :) κοιτα τι ειχε υποθει πριν, για το cbr το εγραψα αυτο

SoulGR
13/04/2014, 20:51
φιλε αν δεν εχεις πολλα λ7 κοιτα να παρεις στα 1000 κανα καλο καθαρο bros 400.
αγοραζεις πολυ "περισοτερη μηχανη" με λιγοτερα λ7
και απο ηχο αν εχει εξατμιση ειναι πολυ καλο.

+1 και απο μενα
άσε που και όταν σου πέσει δε θα τρέχεις να πληρώνεις πλαστικά

carrera1991
13/04/2014, 21:21
+1 και απο μενα
άσε που και όταν σου πέσει δε θα τρέχεις να πληρώνεις πλαστικά
η αληθεια ειναι οτι υπαρχουν αρκετες επιλογες για περισσοτερο value for money.. το θεμα ειναι οτι δεν νομιζω να ταιριαζει κατι καλυτερα σε αυτο που θελω να οδηγω.

SoulGR
14/04/2014, 00:45
η αληθεια ειναι οτι υπαρχουν αρκετες επιλογες για περισσοτερο value for money.. το θεμα ειναι οτι δεν νομιζω να ταιριαζει κατι καλυτερα σε αυτο που θελω να οδηγω.

οπτικα το νιντζα ειναι ανωτερο αλλα δεν νομιζω να ειναι σε καποιο αλλο τομεα,εγω στο λεω για να μην πληρωνεις τσαμπα πλαστικα γιατι πρωτο μηχανακι ειναι θα πεσεις/σου πεσει

carrera1991
14/04/2014, 18:56
οπτικα το νιντζα ειναι ανωτερο αλλα δεν νομιζω να ειναι σε καποιο αλλο τομεα,εγω στο λεω για να μην πληρωνεις τσαμπα πλαστικα γιατι πρωτο μηχανακι ειναι θα πεσεις/σου πεσει

με προβληματιζεις.. λες να μου πεσει και να πληρωνω?

notakos600
15/04/2014, 10:55
με προβληματιζεις.. λες να μου πεσει και να πληρωνω?

Μην το βλέπεις σαν σπατάλη, απλά ενισχύεις οικονομικά τους ανεξάρτητους έλληνες... :lol::beer:

carrera1991
15/04/2014, 11:48
Μην το βλέπεις σαν σπατάλη, απλά ενισχύεις οικονομικά τους ανεξάρτητους έλληνες... :lol::beer:
λολ..

GiannisBlessed
15/04/2014, 21:18
υπαρχουν 2 κατηγοριες μοτοσυκλετιστων.
αυτοι που εχουν πεσει και αυτοι που θα πεσουν.
οι πτωσεις ειναι στο προγραμα.
για αυτο παντα κρανος και μπουφαν τουλαχιστων.
γιατι ποτε δεν ξερεις ποτε θα σου κατσει.
κανεις δεν βγαινει και λεει "α σημερα θα πεσω κατσε να παρω μπουφαν και κρανος."

SoulGR
15/04/2014, 22:59
ναι φιλε μου ειδικα στην αρχη μεχρι να συνηθησεις το βαρος θα παει να σου φυγει καμποσες φορες,εμενα μου επεσε κανα 2 φορες στις αρχες που το πηρα
στα 18 μου πρωτη μου μηχανη ηταν το bros και δεν το μετανιωσα ποτε....α και οταν επεσα με χιλιομετρα η ζημια ηταν 30 ευρω....

οπως ειπε και ο γιαννης μπουφαν και κρανος παντα!

carrera1991
16/04/2014, 00:22
ναι φιλε μου ειδικα στην αρχη μεχρι να συνηθησεις το βαρος θα παει να σου φυγει καμποσες φορες,εμενα μου επεσε κανα 2 φορες στις αρχες που το πηρα
στα 18 μου πρωτη μου μηχανη ηταν το bros και δεν το μετανιωσα ποτε....α και οταν επεσα με χιλιομετρα η ζημια ηταν 30 ευρω....

οπως ειπε και ο γιαννης μπουφαν και κρανος παντα!
Στο μηχανακι ηταν 30 ευρω.. στο κεφαλι σου πληρωσες πολλα?

SoulGR
16/04/2014, 00:27
καψίματα στα πόδια μιας και φορούσα τζιν,τίποτα το τραγικό όμως

Black Diamond
16/04/2014, 08:55
εγώ 1000 ευρώ τα θεωρώ λίγα για ένα τέτοιο, σχετικά καινούργιο μηχανάκι. καλό παπί δεν βρίσκεις σε αυτά τα λεφτά. Θα συμφωνήσω με το bros400 γιατί είναι all around επιλογή,δεν θα σε προδόσει και δεν κυκλοφορεί τυχαία άνετο και ωραίο μετά απο τόσα χρόνια.
Επειδή όμως αυτό που καβαλάμε το γουστάρουμε, να περιμένεις (αν αντέχεις) για να πάρεις αυτό που σου αρέσει και μη σε δούμε με δίχαλο,μαγιώ και γυαλιά ηλίου σε κανά μήνα για εξοπλισμό επειδή "δεν βγαίναν τα φράγκα". φιλικά εννοείται και οτι χρειαστείς, ρωτάς. Α! και να μην ξεχνάμε την αντιπροσωπεία της kawa στην Αθήνα ...:a37: -δεν ;έμεινα ευχαριστημένος

devil's animal
16/04/2014, 09:47
αν εχεις μονο ενα χιλιαρικο για μηχανακι και εξοπλισμο, δεν σε φτανει ουτε για πλακα...

θες τουλαχιστον ενα 500αρικο για να πεις να παρεις καποια πραγματα για εξοπλισμο (κρανος, μπουφαν, γαντια)...
και μετα εφ'οσον ειναι μεταχειρισμενο κατα 99% θα σου ζητησει ενα καλο σερβις...αρα χοντρα χοντρα, μαζι με την ασφαλεια που θα του κανεις + το σερβις παμε σ'αλλο ενα 500αρικο...

και αφου εχεις δωσει το πρωτο χιλιαρικο ετσι, πας να υπολογισεις ποσο θα δωσεις, καθαρα πλεον, για το μηχανακι που σ'αρεσει...
:wave2:

omrtlegol
16/04/2014, 10:02
Στα 1000ευρω περιπου που διαθετεις,νομιζω εισαι μακρια απο τετοιας χρονολογιας μηχανακια! Εγω νομιζω πρεπει να επικεντρωθεις σε καποιο bros στα 6-7 κατοσταρικα που να ειναι καλα ο κινητηρας του για να μπορεις να κυκλοφορεις στην αρχη,και τα λεφτα που θα εδινες στις δοσεις,να τα ριχνεις σιγα σιγα πανω για εξωτερικα μαζεματα!Ετσι σε ενα 6μηνακι,θα το εχεις φερει στα ισα του! +50 ευρω μεταβιιβαση 85 ασφαλεια,150 κρανος,100 μπουφαν,ενα 50αρι γαντια και 100 το πρωτο σερβις, εεε με 1100-1200 εισαι κατοχος μηχανης!

carrera1991
23/04/2014, 16:07
Κοιταξα το bros αλλα ειναι χαλι μαυρο ρε παιδια.. δεν μου αρεσει καθολου. και οσο να ειναι την περνεις την μηχανη και για την καβλα σου.. την μονη λυση που βρηκα ειναι ενα μεταχειρισμενο απο μαγαζι πλεον, τσιμπιμενο, αλλα δινει λυση και στο θεμα του εξοπλισμου γιατι εκτος απο εσας εδω, ολοι μου λενε οτι τα πολλα λεφτα ειναι εκει. Αυτος σαν μαγαζι δινει προσφορες απο το μαγαζι του. οποτε παει και ερχεται. θα του δωσω το χιλιαρικο και οτι αλλο μαζεψω μεχρι τοτε στο χερι, και τα υπολοιπα γραμματια. δεν εχω βρει κατι καλυτερο μεχρι τωρα. την δινει 2600, τον πηρα τηλ και του λεω για κατι καλυτερο, μου ειπε ελα απο εδω και θα τα βρουμε. το μηχανακι ειναι το 2008 με 28000 χιλιομετρα

SHOOTER045
23/04/2014, 16:24
Στο θέμα του εξοπλισμού ότι πληρώσεις παιρνείς
Μπορείς να ντυθείς και με λίγα και με πολλά
Προτίμησε καλό κράνος και από ένδυση κάτι ποιο λάιτ
Τώρα όπως είπες ή μότο πρέπει να σε φτιάχνει κάθε φορά που την βλέπεις και να σε τραβάει να την καβαλήσες
Άντε με το κάλο

KAWAMANRIDER
23/04/2014, 17:32
Κοιταξα το bros αλλα ειναι χαλι μαυρο ρε παιδια.. δεν μου αρεσει καθολου. και οσο να ειναι την περνεις την μηχανη και για την καβλα σου.. την μονη λυση που βρηκα ειναι ενα μεταχειρισμενο απο μαγαζι πλεον, τσιμπιμενο, αλλα δινει λυση και στο θεμα του εξοπλισμου γιατι εκτος απο εσας εδω, ολοι μου λενε οτι τα πολλα λεφτα ειναι εκει. Αυτος σαν μαγαζι δινει προσφορες απο το μαγαζι του. οποτε παει και ερχεται. θα του δωσω το χιλιαρικο και οτι αλλο μαζεψω μεχρι τοτε στο χερι, και τα υπολοιπα γραμματια. δεν εχω βρει κατι καλυτερο μεχρι τωρα. την δινει 2600, τον πηρα τηλ και του λεω για κατι καλυτερο, μου ειπε ελα απο εδω και θα τα βρουμε. το μηχανακι ειναι το 2008 με 28000 χιλιομετρα






αν & πολυ λιγο kawasaκικος :D , οσο παταει ο δρακος του akashi δηλαδη :lol:, οφειλω να πω οτι το bros , μαζι με το 400 bandit , ηταν τα ομορφοτερα & αισθητικα μηχανακια που σε "εφτιαχναν" , το bros ειχε φοβερο κινητηρα για την εποχη του - προσωπικη αποψη - & το bandit ειχε οταν δουλευε :lol: , νομιζω απο τα καλυτερα μηχανακια ever στην κατηγορια του το bros

για εξοπλισμο αν χρειαστεις υπαρχουν αθηνα & καποια στοκατζιδικα που βρισκεις πολλα πραγματα σε απιστευτα καλες τιμες ;)

καλοριζικος & καλοταξιδος οτι & να επιλεξεις :beer::beer: , να παρεις κατι που να σου αρεσει & να το θυμασαι , αν
& νομιζω η πρωτη μηχανη ειναι σαν την lacta :lol:, πρωτη αγαπη & παντοτινη ;)

καλωσηρθες & καλη αρχη μαν :a013:

BLiTzER
23/04/2014, 18:08
2,600 είναι πολλά γι'αυτό που κοιτάζεις, αλλά αν δεν έχεις μετρητά, αναγκαστικά θα πληρώσεις κάτι παραπάνω. Πληροφοριακά, μια καλή τιμή για το συγκεκριμένο μηχανάκι, αν κατά τ'άλλα είναι άψογο, θα ήταν γύρω στα 2 χιλιάρικα.

carrera1991
23/04/2014, 18:53
αν & πολυ λιγο kawasaκικος :D , οσο παταει ο δρακος του akashi δηλαδη :lol:, οφειλω να πω οτι το bros , μαζι με το 400 bandit , ηταν τα ομορφοτερα & αισθητικα μηχανακια που σε "εφτιαχναν" , το bros ειχε φοβερο κινητηρα για την εποχη του - προσωπικη αποψη - & το bandit ειχε οταν δουλευε :lol: , νομιζω απο τα καλυτερα μηχανακια ever στην κατηγορια του το bros

για εξοπλισμο αν χρειαστεις υπαρχουν αθηνα & καποια στοκατζιδικα που βρισκεις πολλα πραγματα σε απιστευτα καλες τιμες ;)

καλοριζικος & καλοταξιδος οτι & να επιλεξεις :beer::beer: , να παρεις κατι που να σου αρεσει & να το θυμασαι , αν
& νομιζω η πρωτη μηχανη ειναι σαν την lacta :lol:, πρωτη αγαπη & παντοτινη ;)

καλωσηρθες & καλη αρχη μαν :a013:
Καλα μιλαμε λατρευω την αλληλεγγυη των απανταχου μοτοσυκλετιστων! και μου δινουν πολυ θαρρος οι ευχες σας :) ευχαριστω πολυ!!! εχεις στο μυαλο σου συγκεκριμενα στοκατζιδικα? δοσε ονοματα να ψαξω... εννοειται οχι για κρανος φυσικα ετσι.. (στα ποδηλατα που ασχολουμαι χρονια τα κρανη εχουν ημερομενια ληξης.. ισχυει το ιδιο στων μηχανων? )

KAWAMANRIDER
23/04/2014, 19:33
Καλα μιλαμε λατρευω την αλληλεγγυη των απανταχου μοτοσυκλετιστων! και μου δινουν πολυ θαρρος οι ευχες σας :) ευχαριστω πολυ!!! εχεις στο μυαλο σου συγκεκριμενα στοκατζιδικα? δοσε ονοματα να ψαξω... εννοειται οχι για κρανος φυσικα ετσι.. (στα ποδηλατα που ασχολουμαι χρονια τα κρανη εχουν ημερομενια ληξης.. ισχυει το ιδιο στων μηχανων? )



να ' σαι καλα φιλε μου :beer: , θα μπορουσα να αφιερωσω server & server μοτοφορουμ να σε πεισω γιατι καβα & οχι αλλη μαρκα :lol: , αλλα μου αρκει να "προσυλητιστεις" στον ανεξηγητο κοσμο των μοτο εστω & με hon:lipssealed:, να βιωσεις συναισθηματα που δεν μπορεις να εξηγησεις στους αλλους , τι σε εκανε να γινεις "αρρωστακι" με τις μοτο & γιατι στην ιδεα & μονο οτι πρεπει να μετακινηθεις με αυτοκινητο να χανεις την γη κατω απο τα ποδια σου απο το ξενερωμα & την αηδια :lol:

εγω παντως πιστευω οτι την πρωτη σου μηχανη θα την λατρεψεις & ας αλλαξεις μετα μια ντουζινα , οποτε μην σκας & πολυ αμα δεν βρεις & εντελως αυτο που ψαχνεις , η πρωτη ολοδικια μας μηχανη :a30::a25:ειναι η καλυτερη απ'ολες :)




υ.γ. σου στελνω πμ για τα στοκατζιδικα

KAWAMANRIDER
23/04/2014, 19:57
Καλα μιλαμε λατρευω την αλληλεγγυη των απανταχου μοτοσυκλετιστων! και μου δινουν πολυ θαρρος οι ευχες σας :) ευχαριστω πολυ!!! εχεις στο μυαλο σου συγκεκριμενα στοκατζιδικα? δοσε ονοματα να ψαξω... εννοειται οχι για κρανος φυσικα ετσι.. (στα ποδηλατα που ασχολουμαι χρονια τα κρανη εχουν ημερομενια ληξης.. ισχυει το ιδιο στων μηχανων? )


για κρανος , κοιτας παντα κατι επωνυμο & δοκιμασμενο , ας μην ειναι & το ακριβοτερο αλλα να καλυπτει μια στανταρ ποιοτητα , να αποφευγεις αγορα μεταχειρισμενου κρανους , ημερομηνια ληξης μπορει να μην γραφει επανω , αν γραφει το αλλαζεις βασει της ημερομηνιας & ισως λιγο νωριτερα , συνηθες ειναι η πενταετια , αλλα να υπολογιζεις γενικα - ετσι κανω & εγω δηλαδη - μετα την πενταετια να ετοιμαζεσαι για αλλαγη με ενα καινουριο κρανακι & εφοσον μεχρι τοτε το κρανος δεν εχει καποια φθορα , αν εχει το πας για ελεγχο , επισκευη αν επιδεχεται , αλλιως αμεσα αντικατασταση , υπαρχουν παρα πολλα θεματα για κρανη στο φορουμ , μαρκες , χρηση κτλ , βασικο με το κρανος ειναι : καλη ποιοτητα , σωστη εφαρμογη , δεν το βγαζουμε ποτε & το φοραμε παντα εστω & για 50 μετρα

drspeed
23/04/2014, 22:31
Να πώ και εγώ την μ@λ@κ1@ μου....
ΜΕ 2600 μέχρι και fezer βρήσκεις. είναι πάρα πολλά τα λεφτά για το 250.Όσο για τα μούτρα του bros που λές ότι δεν σου αρεσουν...υπάρχει πάντα το customizing.Με ένα street fighter μούτρο, λίγη μπογια, γούστο και μπόλικη φαντασία γίνεται πολύ όμορφο και χωρίς πάρα πολλά λεφτά.αν ψάξεις λίγο στον γούγλη θα πάθεις πλάκα με μερικά brosάκια... και όπως είπαν οι απο πάνω... θα πέσεις οπότε έχει διαφορά το 50€ με το 300€ που έχουν τα πλαστικά.Για εξοπλισμό δεν το συζητάω καν... η άσφαλτος είναι το ίδιο σκληρή ήτε το μηχανάκι σου έχει 500€ ήτε έχει 20.000€.Πάρε ότι καλύτερο μπορείς και σαν νέος προτίμησε το δερμάτινο μπουφάν που δεν θα γίνει λορίδες στην πρώτη πτώση οπότε θα γλυτώσεις τα λεφτά του δεύτερου μπουφάν.Αν είσαι και λίγο μικρόσωμος τότε πάρε σβάρνα τα στοκάδικα και θα ντυθείς σχεδόν τσάμπα

carrera1991
02/05/2014, 21:01
Πηγα σημερα να ανανεωσω το διπλωμα μου απο Α1.. σε γνωστο μου και μου ζητησε 150 ευρω, καλυτερη τιμη υποτιθεται. το επομενο ειναι μεχρι περιπου 400 κυββικα. με τις κιλοβατωρες μου το ειπε στην αρχη. τελικα τωρα που αλλαξε ο νομος ξερει κανεις να μου πει αν παει με τις κιλοβατωρες?? απο οτι ειδα το νινζα ειναι στις 25 περιπου.. παλια το επιανε το a1 νομιζω.. τωρα?? ελπιζω να μην με δουλεψε.. και ειναι και οικογενεια (μακρινη)

Bradipous
02/05/2014, 21:46
Πηγα σημερα να ανανεωσω το διπλωμα μου απο Α1.. σε γνωστο μου και μου ζητησε 150 ευρω, καλυτερη τιμη υποτιθεται. το επομενο ειναι μεχρι περιπου 400 κυββικα. με τις κιλοβατωρες μου το ειπε στην αρχη. τελικα τωρα που αλλαξε ο νομος ξερει κανεις να μου πει αν παει με τις κιλοβατωρες?? απο οτι ειδα το νινζα ειναι στις 25 περιπου.. παλια το επιανε το a1 νομιζω.. τωρα?? ελπιζω να μην με δουλεψε.. και ειναι και οικογενεια (μακρινη)

Αφου εσυ εχεις το παλιο α1 που ηταν μεχρι 25κβ μπορεις να το οδηγησεις. Το καινουριο α1 ειναι μεχρι 125 κ.εκ. αλλα αυτο δεν σε αφορα. Το νεο α2 ειναι μεχρι 35κβ και δεν υπαρχει περιορισμος στα κ.εκ. Δεν μπορεις να πας για το α (απεριοριστο) να ξεμπερδευεις;

carrera1991
02/05/2014, 21:58
Αφου εσυ εχεις το παλιο α1 που ηταν μεχρι 25κβ μπορεις να το οδηγησεις. Το καινουριο α1 ειναι μεχρι 125 κ.εκ. αλλα αυτο δεν σε αφορα. Το νεο α2 ειναι μεχρι 35κβ και δεν υπαρχει περιορισμος στα κ.εκ. Δεν μπορεις να πας για το α (απεριοριστο) να ξεμπερδευεις;

Ωχ... ασχημα νεα μου ειπες.... Δυστυχως... εγω το εβγαλα !!ακριβως!! πανω στην αλλαγη του νομου.. περισσυ τον ιανουαριο και εβγαλα α1 με συμπλεκτη με την σκεψη να γινει μετα απεριοριστο. (να φανταστεις ποσο ατυχος ειμαι... πετυχα και την αλλη αλλαγη... παλια οσες φορες και να εδινες σηματα δεν πληρωνες.. και ενω εγω ημουν σε προγραμμα να παω να δωσω μια ταδε μερα χωρις να χρειαζεται να πληρωσω, για καποιο λογο δεν πηγα, ((μετρησε σαν αποτυχια)), και μετα μου λεει, αλλαξε νομος μεσα σε εκεινο τον μηνα και καθε φορα που δινεις πληρωνεις πλεον και στην δευτερη επρεπε να δωσω 10 ευρω! μιλαμε για τοσο ατυχος!!!) ελα που ερχεται 5 μερες πριν δωσω και μου λεει πως αλλαξε ο νομος.. και οτι απλα θα εχω μεχρι 125 με συμπλεκτη. τσαμπα τα λεφτα και ο χρονος δλδ.. ποτε δεν σκοπευα να παρω παπι.. δεν θυμαμαι ακριβως γιατι δεν το παρατησα κατευθειαν να παω για το μεγαλυτερο. ισως ηταν πολυ αργα.

Bradipous
02/05/2014, 22:05
Ωχ... ασχημα νεα μου ειπες.... Δυστυχως... εγω το εβγαλα !!ακριβως!! πανω στην αλλαγη του νομου.. περισσυ τον ιανουαριο και εβγαλα α1 με συμπλεκτη με την σκεψη να γινει μετα απεριοριστο. (να φανταστεις ποσο ατυχος ειμαι... πετυχα και την αλλη αλλαγη... παλια οσες φορες και να εδινες σηματα δεν πληρωνες.. και ενω εγω ημουν σε προγραμμα να παω να δωσω μια ταδε μερα χωρις να χρειαζεται να πληρωσω, για καποιο λογο δεν πηγα, ((μετρησε σαν αποτυχια)), και μετα μου λεει, αλλαξε νομος μεσα σε εκεινο τον μηνα και καθε φορα που δινεις πληρωνεις πλεον και στην δευτερη επρεπε να δωσω 10 ευρω! μιλαμε για τοσο ατυχος!!!) ελα που ερχεται 5 μερες πριν δωσω και μου λεει πως αλλαξε ο νομος.. και οτι απλα θα εχω μεχρι 125 με συμπλεκτη. τσαμπα τα λεφτα και ο χρονος δλδ.. ποτε δεν σκοπευα να παρω παπι.. δεν θυμαμαι ακριβως γιατι δεν το παρατησα κατευθειαν να παω για το μεγαλυτερο. ισως ηταν πολυ αργα.

Τοτε για απεριοριστο μπορεις μετα τα 24 και για το α2 δυο χρονια αφου θα εχεις το α1 εκτος και αν εισαι πανω απο 21. Μαλλον εισαι του 91 επομενως σε συμφερει να περιμενεις ενα χρονο για να πας για το απεριοριστο.

SoulGR
03/05/2014, 00:31
κοιτα πανω στον διπλωμα σου στην κατηγορια Α1 αν γραφει πουθενα για κυβικα ή αν γραφει 25kw η αναλογια kg/kw

btw η κιλοβατωρα ειναι μοναδα ενεργειας
το κιλοβατ ειναι ισχυς

carrera1991
03/05/2014, 01:10
κοιτα πανω στον διπλωμα σου στην κατηγορια Α1 αν γραφει πουθενα για κυβικα ή αν γραφει 25kw η αναλογια kg/kw

btw η κιλοβατωρα ειναι μοναδα ενεργειας
το κιλοβατ ειναι ισχυς
Ενταξει απλα η kilowattωρα ειναι σε συναρτηση με το χρονο.. κατα τα αλλα το ιδιο πραγμα. αλλα ετσι οπως το λες εσυ ειναι σωστο. Το διπλωμα μου ειναι το καινουργιο, εκεινη η καρτουλα και το μονο που γραφει ειναι την ημερομηνια που το πηρα και τιν ημερομηνια που ληγει διπλα στην κατηγορια Α1. και ναι Bradipus το 91 ειμαι, αλλα δεν παιζει να περιμενω 1,5 χρονο να παρω μηχανη... τον αυγουστο ειμαι. απο αποψη χρηματων δεν βολευει γιατι φυσικα αν θελω μετα μεγαλυτερο μηχανακι πρεπει παλι μανουρα και λεφτα.. αλλα ουτε υπομονη εχω

carrera1991
07/05/2014, 18:49
Πηγα απο το μαγαζι και τελικα ζηταει 2500 ευρω για το μηχανακι.. και δεν δινει τπτ μαζι σε αυτην την τιμη :(