PDA

View Full Version : Ανχελονιντζάκι



kokkiklhs
27/08/2014, 21:00
Καλησπερούδια στην παρέα!
Λοιπόν, εδώ που καθόμουν μου δημιουργήθηκε μια super απορία και θέλω τα φώτα των ειδικών, καθότι εγώ από μηχανικά κλπ είμαι ψιλο-άσχετος, γνωρίζω μόνο τα πολύ βασικά...

Όλοι μας γνωρίζουμε ότι το KLE 250 Anhelo μοιράζεται τον ίδιο κινητήρα με το Eliminator και το Νιντζάκι, μόνο που στο τελευταίο έπεσε περαιτέρω εξέλιξη, με DFI και πρόσφατα υπερκυβισμό στα 296cc (άραγε παραμένει ο ίδιος κινητήρας στο 300άρι, δεν είμαι σίγουρος...)
Σκεφτόμουν λοιπόν κατά πόσον θα ήταν εφικτό να "κουμπώσει" ο κινητήρας του νιντζακίου στο πλαίσιο του Anhelo και να προσαρμοστούν τα ηλεκτρικά, ώστε να λειτουργήσει ο ψεκασμός... θεωρητικά μιλώντας, πρέπει να γίνεται!
Υπάρχει κάποιος που το έχει επιχειρήσει, ή έστω κάποιος να επιβεβαιώσει ότι ΔΕΝ γίνεται, και να επισημάνει σε ποια σημεία θα κόλλαγε πρακτικά η υλοποίηση αυτής της ιδέας; :confused:

Τι δηλαδή, τα Χελωνονιντζάκια που μεταλλάχτηκαν, είναι πιο έξυπνα; :D :lol:

Φαντάζομαι ένα Anhelo με ψεκαστό 300άρη κινητήρα και ρίγη συγκίνησης με διαπερνούν... θα είναι το απόλυτο μικρό on-off... κρίμα που η μαμά kawa δεν έκανε καμιά κίνηση τύπου "Versys 250", που να μπορεί να δεχτεί εκ των υστέρων και σαν βελτίωση 300άρια κυλινδροπίστονα παραμένοντας τυπικά στη "μικρή" κατηγορία των 250αριών, θα γινόταν best seller...
:ninja:

hidefnick
27/08/2014, 21:27
https://www.youtube.com/watch?v=XomfxbCiKGI

kokkiklhs
27/08/2014, 21:34
Nταξ ρε μάστορα, respect στο TDR, αλλά αυτό είναι ΑΛΛΗ ιστορία.... ultimate dual το βαφτίσανε, αλλά μόνο ultimate είναι, όχι dual... :D
Εδώ μιλάμε για KLE, που έχει εκ γενετής και κάποιες χωμάτινες καταβολές, όχι για motard TZR! :lol:
:beer:

daz
27/08/2014, 23:20
Δλδ εσύ είσαι ψιλοάσχετος, γνωρίζεις μόνο τα βασικά αλλά ξέρεις ότι το κτμ 1290 είναι άχρηστο μηχανάκι?

kostaskk
28/08/2014, 05:20
δες μερικες φοτο ή κινητηρες απο κοντα.
αν ειναι ιδιος σε ολα χωρις καμια αλλαγη τοτε θα ταιριαζουν και οι βασεις.
αν ειναι ιδιος θα ταιριαζει και ο ψεκασμος (ισως θελει και διαφορετικες εισαγωγές)

πιθανοτατα να χρειαστεις ηλεκτρικα ή μερος των ηλεκτρικων απο ninja για να δουλεψει

motomaniac
28/08/2014, 05:33
part list και κοιτας φωτο τουλαχιστον απο κασες

byron
28/08/2014, 07:33
Τρομερή ιδέα...
Παίρνουμε ένα Anhelo 25ετιας με μηδέν αξία. Του βάζουμε μοτέρ, ψεκασμό, ηλεκτρικά από 300αρι που στοιχίζουν ένα καράβι λεφτά.
Καταλήγουμε με ένα Anhelo που θα έχει τις μισές επιδόσεις του 500 και θα έχει στοιχίσει όσο τρία 500...

theofilos888
28/08/2014, 08:12
Τρομερή ιδέα...
Παίρνουμε ένα Anhelo 25ετιας με μηδέν αξία. Του βάζουμε μοτέρ, ψεκασμό, ηλεκτρικά από 300αρι που στοιχίζουν ένα καράβι λεφτά.
Καταλήγουμε με ένα Anhelo που θα έχει τις μισές επιδόσεις του 500 και θα έχει στοιχίσει όσο τρία 500...

Να το πω διαφορετικα. Παιρνουμε ενα ανχελο τσαμπα. Με μηδεν αξια. Παιρνουμε και ενα τρακαρισμενο 300 αρι νιτζακι. Με ελαχιστη αξια. Τα βαζουμε στο γκαραζ και ριχνουμε καταλυτη (εμας στην προκειμενη περιπτωση). Στο τελος του χειμωνα δε θα εχουμε (αν ολα πανε κατ ευχην) το επιθυμητο αποτελεσμα χωρις το καραβι χρηματων να εχει αποδημησει απο την τσεπη μας;

kokkiklhs
28/08/2014, 09:14
Δλδ εσύ είσαι ψιλοάσχετος, γνωρίζεις μόνο τα βασικά αλλά ξέρεις ότι το κτμ 1290 είναι άχρηστο μηχανάκι?

Λάθος thread...
:lol: :rotflmao:

kokkiklhs
28/08/2014, 09:20
Τρομερή ιδέα...
Παίρνουμε ένα Anhelo 25ετιας με μηδέν αξία. Του βάζουμε μοτέρ, ψεκασμό, ηλεκτρικά από 300αρι που στοιχίζουν ένα καράβι λεφτά.
Καταλήγουμε με ένα Anhelo που θα έχει τις μισές επιδόσεις του 500 και θα έχει στοιχίσει όσο τρία 500...

Ας είναι καλά οι γκαζόκ@υλοι πιτσιρικάδες με τα νιντζάκια, που νομίζουν ότι σε 1 βδομάδα γίνανε πιλότοι και πάνε και στουκάρουνε (αρκεί να μη χτυπάνε οι ίδιοι ή κάναν άλλο, βέβαια) και μετά τα πουλάνε (ό,τι έχει απομείνει) για ανταλλακτικά!


Να το πω διαφορετικα. Παιρνουμε ενα ανχελο τσαμπα. Με μηδεν αξια. Παιρνουμε και ενα τρακαρισμενο 300 αρι νιτζακι. Με ελαχιστη αξια. Τα βαζουμε στο γκαραζ και ριχνουμε καταλυτη (εμας στην προκειμενη περιπτωση). Στο τελος του χειμωνα δε θα εχουμε (αν ολα πανε κατ ευχην) το επιθυμητο αποτελεσμα χωρις το καραβι χρηματων να εχει αποδημησει απο την τσεπη μας;

Α, γεια σου... κάπως έτσι το σκέφτηκα κι εγώ, αν και πραγματικά είμαι σε τελείως θεωρητικό επίπεδο, δε σκοπεύω να το δοκιμάσω στο δικό μου, τουλάχιστον όσο λειτουργεί!! :D

toyar
28/08/2014, 09:30
το τελικο αποτελεσμα περναει κτεο;

GFawkes
28/08/2014, 09:38
Να το πω διαφορετικα. Παιρνουμε ενα ανχελο τσαμπα. Με μηδεν αξια. Παιρνουμε και ενα τρακαρισμενο 300 αρι νιτζακι. Με ελαχιστη αξια. Τα βαζουμε στο γκαραζ και ριχνουμε καταλυτη (εμας στην προκειμενη περιπτωση). Στο τελος του χειμωνα δε θα εχουμε (αν ολα πανε κατ ευχην) το επιθυμητο αποτελεσμα χωρις το καραβι χρηματων να εχει αποδημησει απο την τσεπη μας;

To αυτο...

αμα δεν εισαι θεωρητικος της μοτοσυκλετας μπορει να γινει σε ενα ΣΚ, αρκει να εχεις καλο καφε και μπολικα τσιγαρα....

kokkiklhs
28/08/2014, 09:46
To αυτο...

αμα δεν εισαι θεωρητικος της μοτοσυκλετας μπορει να γινει σε ενα ΣΚ, αρκει να εχεις καλο καφε και μπολικα τσιγαρα....

Could you be a bit more specific, please? :lol:

theofilos888
28/08/2014, 10:01
Could you be a bit more specific, please? :lol:

Αν ταιριαζουν οι βασεις και η αλλαγη μοτερ ειναι παιχνιδι, το να προσαρμοσεις τα ηλεκτρικα δεν ειναι επιστημη. Αλλωστε τα εχεις ολα οσα χρειαζεσαι. Απο το πτωμα.

GFawkes
28/08/2014, 10:01
Ειχα κανει την αντιστοιχη δουλεια το 1992 σε ενα Ζ250 με μοτερ απο GPz305...

δεν ειναι τοσο σπουδαιο ... αμα δεν εισαι μηχανικος του πληκτρολογιου...ειναι ευκολη δουλεια.
Θα χρειαστεις ηλεκτρονικη και καλωδιωση.

kokkiklhs
28/08/2014, 10:09
Βασικά δεν έχω σκοπό να το κάνω, κι αν το έκανα σίγουρα δε θα το επιχειρούσα ο ίδιος...
Απλώς θέλω να ξέρω αν γίνεται, και ποια θα ήταν η ακριβής διαδικασία...
Να υποθέσω πως δε χρειάζεται καν αλλαγή ολόκληρου του μοτέρ, αλλά μόνο στα κυλινδροπίστονα, αν πρόκειται για 300άρια, προσαρμογή σωμάτων ψεκασμού και η περισσότερη βαβούρα θα είναι με το μαγείρεμα στα ηλεκτρικά...
:rolleyes:

theofilos888
28/08/2014, 10:20
Βασικά δεν έχω σκοπό να το κάνω, κι αν το έκανα σίγουρα δε θα το επιχειρούσα ο ίδιος...
Απλώς θέλω να ξέρω αν γίνεται, και ποια θα ήταν η ακριβής διαδικασία...
Να υποθέσω πως δε χρειάζεται καν αλλαγή ολόκληρου του μοτέρ, αλλά μόνο στα κυλινδροπίστονα, αν πρόκειται για 300άρια, προσαρμογή σωμάτων ψεκασμού και η περισσότερη βαβούρα θα είναι με το μαγείρεμα στα ηλεκτρικά...
:rolleyes:

Αν εχεις ολοκληρο πτωμα, γιατι να μπεις σε φασαριες; Αλλαζεις ολο το μοτερ και καθαριζεις.

GFawkes
28/08/2014, 11:32
Αν εχεις ολοκληρο πτωμα, γιατι να μπεις σε φασαριες; Αλλαζεις ολο το μοτερ και καθαριζεις.
+1000
To αυτο.Και πιο γρηγορο και πιο ευκολο.

nightraider
29/08/2014, 16:49
αν ταιριαζουν οι βασεις στα μοτερ, το μονο που χρειαζεται λιγη σκεψη ειναι η τρομπα και το φιλτρο του ψεκασμου
και να αλλαξεις το ρακορ της βενζινης με καποιο που αντι για ρεζερβα θα εχει λαμπακι, γιατι δεν μπορεις σε ψεκαστο να σου μενει απο βενζινη και μετα να γυρνας ρεζερβα, γιατι η τρομπα θα πεθανει γρηγορα

kokkiklhs
30/08/2014, 12:07
το τελικο αποτελεσμα περναει κτεο;

Γιατί να μην περνάει; (εάν, βέβαια, γίνεται τελικά...)
Ίδιος κινητήρας είναι, απλώς προφανώς θα πρέπει να δηλωθεί η αλλαγή, ώστε να είναι και νομικά καλυμμένος ο κάτοχος με τον καινούργιο αριθμό!
Τώρα, για τα 300cc, εφόσον είναι θέμα αλλαγής μόνο στα κυλινδροπίστονα, ούτε καν θα φαίνεται! Επί πλέον, αν κρατήσουμε τον παλιό κινητήρα και κάνουμε τις απαραίτητες μετατροπές, καθώς είπαν κάποιοι φίλοι παραπάνω, δε θα χρειαστεί ούτε καν αυτή η διαδικασία...
:beer:

nightraider
31/08/2014, 15:43
απο 250 σε 300 αλλαζει η διαδρομη και γι αυτο σαν μοτερ το 300 ειναι πολυ πιο ανθρωπινο

byron
31/08/2014, 17:06
Να το πω διαφορετικα. Παιρνουμε ενα ανχελο τσαμπα. Με μηδεν αξια. Παιρνουμε και ενα τρακαρισμενο 300 αρι νιτζακι. Με ελαχιστη αξια. Τα βαζουμε στο γκαραζ και ριχνουμε καταλυτη (εμας στην προκειμενη περιπτωση). Στο τελος του χειμωνα δε θα εχουμε (αν ολα πανε κατ ευχην) το επιθυμητο αποτελεσμα χωρις το καραβι χρηματων να εχει αποδημησει απο την τσεπη μας;

Βρε πες το όπως θέλεις αν κάνουμε sci-fi σενάρια. Αν υπάρχουν τροπετα 300αρια μαζί σου, φαντάζομαι ότι σπανίζουν όμως μιας και προσωπικά έχω δει μόνο ένα 300 να κυκλοφορεί.

Εναλλακτικά μπορεί κάποιος να πάρει ένα kle 500 25ετιας(τσάμπα), και να του κοτσαρει μοτέρ από versys, er-6 και πάει λέγοντας...

SHOOTER045
31/08/2014, 17:19
Γιατί να μην περνάει; (εάν, βέβαια, γίνεται τελικά...)
Ίδιος κινητήρας είναι, απλώς προφανώς θα πρέπει να δηλωθεί η αλλαγή, ώστε να είναι και νομικά καλυμμένος ο κάτοχος με τον καινούργιο αριθμό!
Τώρα, για τα 300cc, εφόσον είναι θέμα αλλαγής μόνο στα κυλινδροπίστονα, ούτε καν θα φαίνεται! Επί πλέον, αν κρατήσουμε τον παλιό κινητήρα και κάνουμε τις απαραίτητες μετατροπές, καθώς είπαν κάποιοι φίλοι παραπάνω, δε θα χρειαστεί ούτε καν αυτή η διαδικασία...
:beer:
Και τα bros με τα transalp φοράνε ίδιο μοτέρ
Αλλά αν δεν αλλάξεις κάσες του καλού, με τα νούμερα δεν περνάς κτεο

bulmont
31/08/2014, 18:33
Δλδ εσύ είσαι ψιλοάσχετος, γνωρίζεις μόνο τα βασικά αλλά ξέρεις ότι το κτμ 1290 είναι άχρηστο μηχανάκι?




Ελα ρε Αποστόλη πώς κάνεις έτσι...........................

Εδώ ο άλλος δεν ξέρει να φρενάρει (100 χρονών άνθρωπος.....) και έχει άποψη γιά ''τα πάντα όλα"..........