PDA

View Full Version : KLE 250 Anhelo



kokkiklhs
30/08/2014, 13:59
Μια και δε βλέπω κάπου εδώ μέσα να υπάρχει συγκεκριμένος χώρος γι'αυτό το μικρό και παρεξηγημένο(?) αριστούργημα της kawasaki, είπα να ανοίξω εγώ ένα θρεντάκι...
Κυκλοφορύν πολλές αναφορές και μνείες στο Anhelo διάσπαρτες, αλλά νομίζω ότι του αξίζει μια αποκλειστική γωνίτσα στο μοτο.γρ...

Πιστεύω πως η kawa έκανε μέγιστη λαλακία που δεν συνέχισε να το παράγει, ή δεν έβγαλε κάτι αντίστοιχο σε πιο "μοντέρνο", σα να λέμε Versys 250, έχασε ένα καλό μερίδιο της αγοράς των 250αριών, στο οποίο ουσιαστικά μονοπωλούσε...

Βλέπεις ακόμη σήμερα ανχελάκια με προ πολλού μηδενισμένα κοντέρ, να έχουν περάσει από 800 χέρια, κι όμως να πηγαίνουν ακόμη, και να πηγαίνουν ΚΑΛΑ... ο κόσμος τα ζητάει κι εξακολουθεί να τα αγοράζει, και μάλιστα κρατάνε και αξιοπρεπέστατη αξία μεταπώλησης, αν ο προηγούμενος ιδιοκτήτης δεν ήταν καννίβαλος...

Λοιπόν; Πόσοι (νύν ή και τέως) ανχελάκηδες είμαστε εδώ;
Ας κάνω σεφτέ εγώ κι ας δηλώσω απλώς ενθουσιασμένος, μετά από 4 συνεχή έτη συμβίωσης και ξεζουμίσματος... τα έχω πει κι αλλού και δε θέλω να γίνομαι κουραστικός, όποιος χρειάζεται κάτι συγκεκριμένο, ας ρωτήσει!
Εντυπώσεις, σχόλια, βελτιώσεις, θεματάκια/προβλήματα, φωτογραφίες, περιπέτειες/εμπειρίες με τα ανχελάκια μας, ας μαζευτούν εδώ!
:beer:

toyar
30/08/2014, 14:07
μηχανακι πολυ μπροστα απο την εποχη του ειδικα σε θεμα κινητηρα
το μοτερακι του ηταν αλλο πραμα σε σχεση με τα μονοκυλινδρα της εποχης αλλα ειχε πιο δυκολη συντηρηση μεγαλυτερη καταναλωση και χρειαζοταν δουλεμα ψηλα για να παει
η λειτουργια του εμοιαζε πιο πολυ με 4Κ με αποτελεσμα να φαινεται αδυναμο ενω δεν ηταν

kokkiklhs
30/08/2014, 14:18
+1000, πραγματικά πολύ μπροστά κι όποιος δεν το οδήγησε δε μπορεί να καταλάβει...

Για να δούμε τώρα κάτι ΑΧάκηδες/ΝΧάκηδες κλπ πικραμένους μονοκύλινδρους, που θα βγουν να λένε για την "τραγική" έλλειψη ροπής χαμηλά... :lol: :bawl:

Υ.Γ. κι εμένα μου πρωτοφάνηκε "ψόφιο" χαμηλά όταν το πρωτοπήρα μετά από 2 χρόνια (και χρήση ακόμη και "παπιού") με το bandit, αλλά όταν καταλάβεις ΤΙ οδηγείς και ΠΩΣ οδηγιέται, δε γίνεται να μη το αγαπήσεις...
:a07:

Tedvj23
30/08/2014, 14:51
ΠΑιζει ενα θεματακι..
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=80848
Παρολα αυτα περιμενω να πεσουν απαντησεις με μπολικες πληροφοριες απο ιδιοκτητες κυριως ή και οχι..
Κανα manual υπαρχει σε ηλεκτρονικη μορφη..?

kokkiklhs
30/08/2014, 15:31
ΠΑιζει ενα θεματακι..
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=80848
Παρολα αυτα περιμενω να πεσουν απαντησεις με μπολικες πληροφοριες απο ιδιοκτητες κυριως ή και οχι..
Κανα manual υπαρχει σε ηλεκτρονικη μορφη..?

Νταξ, αυτό το θεματάκι αρχίζει ζητώντας γνώμη για αγορά και καταλήγει στο γνωστό "πάρε το ΧΨΖ, που είναι καλύτερο"!!
:D
Το θέμα με το μάνιουαλ είναι πονεμένη ιστορία, δεν το έχω εντοπίσει πουθενά, μόνο το user's manual, το service manual ΕΙΔΙΚΑ για το μοντέλο, απλώς δεν υπάρχει, γκρρρρ....
Μέσες-άκρες, πάντως, για τον κινητήρα και τα μηχανικά μας καλύπτουν τα manuals από τα παλιά καρμπυρατεράτα GPX250, GPZ250R ή όπως δι@ολο τα λέγανε τότε.... :lol:

Ας βάλουμε, μια και το είπαμε κι ΑΥΤΟ (http://www.scribd.com/doc/57220937/KLE-250-Anhelo-Manual), να το έχουμε διαθέσιμο....

Κι ας βάλουμε κι ΑΥΤΟ (http://nans.1gb.ru/motomanual/Kawasaki/Kawasaki%20EX%20250%20-%20GPX%20250%20%2788%20-%20Service%20Manual%20Supl.pdf), αχρείαστο νά'ναι!! :D
:beer:

notakos600
30/08/2014, 16:14
Πολύ μπροστά για την εποχή τους τα anhelo 250.
Ήταν οι εποχές που κατασκευάζονταν μηχανάκια για να κρατήσουν για πάντα.
Εντάξει, καλά ήταν και είναι τα ax/nx, αλλά τα βαρέθηκε το μάτι μας.
Ωραίο θεματάκι άνοιξες ΜεΖεδόβιε. :beer:

kokkiklhs
06/09/2014, 10:41
322608

Καλημέρα από την ωραία Μυτιλήνη και το Ανχελάκι, που εχθές το βράδυ έκλεισε 90000χμ και συνεχίζει ακάθεκτο!!

322609

:beer:

Tedvj23
06/09/2014, 14:49
ΙΣΤΟΡΙΚΗ φωτο σε 10000 χιλιαδες απο τωρα βγαλε οταν θα μηδενισει εντελως και πες μας βρηκα ενα stockατζηδικο και το πηρα καινουργιο..:bawl:

Υ.γ.Σημερα ειδα ενα με τρικολορε χρωματισμο ροζ/μωβ/γαλαζιο κατι τετοιο μπροστα απο ενα πλυντηριο αυτοκινητων φρεσκοπλυμενο καποιος τυχερος το ειχε και το περιποιηθηκε..:beer:

Tedvj23
02/11/2014, 18:10
Αρχοντα βαλε καμια φωτο και πες κανα νεο απο το εργαλειο..Τα χιλομετρα πως πανε μηδενισες..?:bawl::beer:

bruno
02/11/2014, 20:18
Αυτό ειχα εγω,το πηρα με 23000χλμ. και το κρατησα 1,5 χρονο.Δεν μου αρεσε όπως δουλευε,ο ηχος δηλαδή,νομιζω ότι υποφερει:D ετσι πως ακούγετε,οχι ότι ειχε κατι.Γενικα είναι πολύ καλο μηχανακι,τα κανει όλα παει παντου.326170

nikonian
02/11/2014, 20:58
Πολύ μπροστά , όπως και τα klr250-600-650 . Το πρόβλημα με το Anhelo ήταν η τιμή. Κόστιζε (και κοστίζει) ελάχιστα λιγότερο από το KLE 500.

kokkiklhs
02/11/2014, 21:40
Αρχοντα βαλε καμια φωτο και πες κανα νεο απο το εργαλειο..Τα χιλομετρα πως πανε μηδενισες..?:bawl::beer:

92000!!! :D


Αυτό ειχα εγω,το πηρα με 23000χλμ. και το κρατησα 1,5 χρονο.Δεν μου αρεσε όπως δουλευε,ο ηχος δηλαδή,νομιζω ότι υποφερει:D ετσι πως ακούγετε,οχι ότι ειχε κατι.Γενικα είναι πολύ καλο μηχανακι,τα κανει όλα παει παντου.326170

ΔΕΝ υποφέρει, είναι φτιαγμένο για να λειτουργεί σε υψηλές στροφές! Πράγματι κάνει πολύ θόρυβο, αλλά οι αντοχές του είναι απίστευτες, μιλάμε για καθαρόαιμο γιαπωνεζάκι "παλαιάς κοπής"...


Πολύ μπροστά , όπως και τα klr250-600-650 . Το πρόβλημα με το Anhelo ήταν η τιμή. Κόστιζε (και κοστίζει) ελάχιστα λιγότερο από το KLE 500.

Ναι πράγματι, αλλά σε συνάρτηση με καύσιμα/τέλη/ασφάλεια βγαίνει μακροπρόθεσμα αρκετά πιο οικονομικό, επί πλέον για commuter εντός πόλης είναι ΠΟΛΥ πιο ελαφρύ και ευέλικτο!!

:beer: σε όλους!!!

bruno
02/11/2014, 22:23
Mαλλον δεν το ειπα καλα,εγω υποφερω όταν το ακουω:lol:,αλλα ετσι δουλευει τι να κανουμε!:beer:

Tedvj23
02/11/2014, 23:51
Αυτό ειχα εγω,το πηρα με 23000χλμ. και το κρατησα 1,5 χρονο.Δεν μου αρεσε όπως δουλευε,ο ηχος δηλαδή,νομιζω ότι υποφερει:D ετσι πως ακούγετε,οχι ότι ειχε κατι.Γενικα είναι πολύ καλο μηχανακι,τα κανει όλα παει παντου.326170

Σε πατρινο το ειχες δωσει..?
Ενα που μοιαζει αρκετα στην φωτο υπαρχει εδω και το δινει κιολας στο car.gr
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5637865/

bruno
03/11/2014, 06:41
Ανταλλαγη σε μαγαζι το 2006,οποτε...

SHOOTER045
03/11/2014, 07:29
Να σημειώσω, ότι στην επαρχία έχω δει αρκετά με κρατικές πινακίδες και τα έχουν τα δασαρχεια

alex k8
03/11/2014, 13:28
εγω εχω ενα στη δουλεια. αυτο το καρμπυρατερ δεν τη παλευει καθολου.συνεχεια χαλανε οι μεμβρανες, συνεχεια τρεχουν βενζινες και συνεχεια βραχυκυκλωνει τα μπουζι! απο αυτο το μηχανακι εχω σηχαθει τα kawasaki
το μηχανακι δεν εχει ουτε 20000 χλμ

kokkiklhs
03/11/2014, 14:00
εγω εχω ενα στη δουλεια. αυτο το καρμπυρατερ δεν τη παλευει καθολου.συνεχεια χαλανε οι μεμβρανες, συνεχεια τρεχουν βενζινες και συνεχεια βραχυκυκλωνει τα μπουζι! απο αυτο το μηχανακι εχω σηχαθει τα kawasaki
το μηχανακι δεν εχει ουτε 20000 χλμ

Έχει τα μαμίσια KEIHIN καρμπυρατέρ; Το δικό μου με 92000χμ δεν έχει παρουσιάσει ποτέ πρόβλημα, με τη στοιχειώδη τακτική συντήρηση και γενικά δεν έχω ακούσει κανέναν να παραπονιέται για πρόβλημα με τα καρμπ στο Anhelo!
Κοίτα μήπως είναι αλλαγμένα/πειραγμένα τα καρμπ oπότε και θα πρέπει να γυρίσεις στο εργοστασιακό setup, αλλιώς άλλαξε μάστορα επειγόντως!!
:beer:

Tedvj23
03/11/2014, 18:49
Εγω ξερω λογο διαφορων κατα καιρους "μαστορων" πολλα μοντελα μοτο ειχαν παρει λαθος βαπτισμα με τα χρονια χωρις να του αξιζει φυσικα..:beer:

notakos600
03/11/2014, 20:30
Εγω ξερω λογο διαφορων κατα καιρους "μαστορων" πολλα μοντελα μοτο ειχαν παρει λαθος βαπτισμα με τα χρονια χωρις να του αξιζει φυσικα..:beer:

Το θέμα είναι που θα πέσεις...
Σε μάστορα με @@ ή σε @@ μάστορα.

alex k8
05/11/2014, 21:51
keihin ειναι,μηπως παιζει ρολο οτι δεν κανει πολλα χιλιομετρα?

kokkiklhs
06/11/2014, 06:23
keihin ειναι,μηπως παιζει ρολο οτι δεν κανει πολλα χιλιομετρα?

Εννοείται! Αν το αφήνεις κάτι μήνες με παλιά βενζίνη μέσα, η οποία στο τέλος γίνεται μαρμελάδα, κολλάνε τα πάντα μέσα στα καρμπ! Την έχω πατήσει με το bandit έτσι, είχαν κολλήσει τα φλοτέρ και έτρεχε βενζίνη από την υπερχείλιση, βουλώσανε τα ζιγκλεράκια και πάει λέγοντας... και αυτό ισχύει για ΟΛΑ τα μηχανάκια!
Καλό καθάρισμα στα καρμπ, άλλαξε ό,τι έχει χαλάσει ανεπανόρθωτα (αυτό μπορεί να κοστίσει αρκετά), γέμισε φρέσκια βενζίνη (αφού τσεκάρεις ότι δεν έχει μείνει 2 δάχτυλα μούργα στον πάτο του ρεζερβουάρ) και στο εξής βάζε το 5-10 λεπτά μπροστά τουλάχιστον 2 φορές το μήνα, να καίει τα κατακάθια από τα λεκανάκια των καρμπ! Υπάρχει και κάποιο πρόσθετο που το ρίχνεις στο ρεζερβουάρ και δεν αφήνει τη βενζίνη να πήξει, ρώτα σε βενζινάδικο! Είναι καλή λύση σε τέτοιες περιπτώσεις!
Αααα, άλλαξε και σωληνάκια, φίλτρο καυσίμου και καθάρισε και το αερόφιλτρο! Καθάρισε ή άλλαξε και μπουζί... κρίμα είναι να διαλυθεί, μιλάμε για μηχανάκι-σκυλί, από τα πιο αξιόπιστα της κατηγορίας του! Μπορούν να στο επιβεβαιώσουν όλοι όσοι το χρησιμοποιούν καθημερινά!
:beer:

KAWAMANRIDER
04/12/2014, 14:16
...............τι μου θυμισες , σαν το anhelo λιγα μηχανακια εχουν βγει , συνδιασμος μικρου ον-οφ με υπερ το οφ , υδροψυκτο , δικυλινδρο , πολυεργαλειο ακουραστο ασπαστο , εχω κανει αθηνα - σαλονικα με το ανχελακι :uplate: στα νιατα μου , τιποτα δεν επαθε το κακομοιρο , εκτος απο ταξιδια και χρηση πολης το ειχα βαλει σε βουνα και σε λαγκαδια και πηγαινε μια χαρα , ενταξει δεν ειναι enduro , αλλα ελαφρυ και μανιτζεβελο και παταει καλα στο χωμα ,

θες νησακι σε παει , θες πολη δεν μασαει , ταξιδακι , χωματακι μια χαρα , πολυ κριμα που δεν βγαινει πλεον ενα παρομοιο μηχανακι , το εχω καημο αν εχω τα φραγκα και βρω ενα τιμιο να το ξαναπαρω για καθε μερα και κανα βολτακι σε χωμα

Tedvj23
04/12/2014, 14:34
Σωραιος!!!:beer: