PDA

View Full Version : KLX 300R



IRAKLIS14
01/11/2014, 00:09
Γεια χαρά

δίνει γνωστός καλοσυντηρημένο και σε πολύ καλή τιμή  klx 300r.
η μηχανή με ψήνει πάρα πολύ και ο μόνος λόγος που το σκέφτομαι είναι λόγο της χρήσης που θέλω να το κάνω.
η κύρια χρήση της θα είναι σπίτι δουλεία σε άσφαλτο. Απο κει και πέρα μικρά ταξιδάκια πάλι σε άσφαλτο και λίγες φορές off road διαδρομές.
οι ερωτήσεις που έχω είναι. πρωτον: η μηχανή θα επιβαρύνεται μ αυτή τη χρήση που σκοπεύω να της κάνω, δευτερον: πόσο κουραστική είναι η οδηγησή της, τριτον: πόσο περίπου είναι η μέση κατανάλωσή της

ευχαριστώ απ' τα πριν

ηρακλής

Dbnn
01/11/2014, 00:16
1. δεν καταλαβαίνει τίποτα
2. ανάλογα την ανάρτηση, παίξε λίγο την προφόρτιση, εγώ την ψήλωσα λίγο και οδηγώ ώρες. Υ.γ. η σέλα της πάσχει όμως, καλό είναι να την πας για γέμισμα να είναι πιο άνετη.
3. η 250 που έχω γεμίζει με 10 ευρώ αν είναι στεγνή εντελώς. Πηγαίνω απο Καματερό, Κηφισιά και ξανάρχομαι και μου έχει κάψει 1 ευρώ το πολύ. Το τσέκαρα σήμερα που έκανα το δρομολόγιο, ήμουν γεμάτος και ξαναγέμισα όταν γύρισα Καματερό.

SHOOTER045
01/11/2014, 09:50
Πόσα ξες εσύ ατιμουλη....



Να συμπληρώσω ότι είχα το 300 και δουλευε στα κόκκινα όλη μέρα και μόνο χώμα χωρίς να κάνει Τσικ

YianPep
01/11/2014, 11:14
Ηρακλή kαλημέρα και καλό μήνα.
είχα ενα 250αρι μοντ 96 για 3 περιπου χρόνια κάνωντας (πανω -κατω) τη χρήση που περιγράφεις.
1.οχι δεν επιβαρύνεται καθόλου αν του κάνεις τα σερβισακια του.
2.κουραστική πως το εννοεις? αν ειναι για τη διαδρομη σπιτι-δουλεια οχι δε θα σε κουρασει καθολου.αν είναι για ταξιδάκι σίγουρα η σέλα δεν βοηθάει αλλα η την γεμιζεις με καποιο gel οπως αναφερετε πιο πάνω ή κανεις πιο συχνες στάσεις.
για το 3 δε θυμάμαι καθολου γιατί τότε ειχαμε δραχμές και αλλη τιμη λίτρου

Dbnn
01/11/2014, 12:06
Πόσα ξες εσύ ατιμουλη....



Να συμπληρώσω ότι είχα το 300 και δουλευε στα κόκκινα όλη μέρα και μόνο χώμα χωρίς να κάνει Τσικ

Άμα δεν είχα και εσένα να το αποκτήσω..... Δεν θα μάθαινα τίποτα :lol:

notakos600
01/11/2014, 17:08
Ηρακλή kαλημέρα και καλό μήνα.
είχα ενα 250αρι μοντ 96 για 3 περιπου χρόνια κάνωντας (πανω -κατω) τη χρήση που περιγράφεις.
1.οχι δεν επιβαρύνεται καθόλου αν του κάνεις τα σερβισακια του.
2.κουραστική πως το εννοεις? αν ειναι για τη διαδρομη σπιτι-δουλεια οχι δε θα σε κουρασει καθολου.αν είναι για ταξιδάκι σίγουρα η σέλα δεν βοηθάει αλλα η την γεμιζεις με καποιο gel οπως αναφερετε πιο πάνω ή κανεις πιο συχνες στάσεις.
για το 3 δε θυμάμαι καθολου γιατί τότε ειχαμε δραχμές και αλλη τιμη λίτρου

Προφανώς η κατανάλωση (λίτρα/100 χιλιόμετρα) δεν επηρεάζεται από την τιμή της βενζίνης και το νόμισμα... :lol: :beer:

YianPep
02/11/2014, 17:06
Οντως τωρα που το καλοσκέφτομαι πεταξα καλή κοτσάνα:smokin:

παντως θεωρω οτι αξιζει ακόμα το klx αν ειναι καλοσυντηρημενο και γνωριζεις τον ιδιοκτητη χτυπα το

virus
02/11/2014, 20:16
επισης να προσεξεις και το θεμα με τις βαλβιδες θερμοκρασιας στα ψυγεια. συνηθως ειναι καμενες. κατευθειαν θα βαλεις διακοπτακι να ανοιγεις το βεντιλατερ χειροκινητα. δεν συμφερει να αγορασεις τις βαλβιδες ειναι πανακριβες.

αντε ψημενος εισαι...

καλοριζικο απο τωρα :beer:

Dbnn
02/11/2014, 21:07
επισης να προσεξεις και το θεμα με τις βαλβιδες θερμοκρασιας στα ψυγεια. συνηθως ειναι καμενες. κατευθειαν θα βαλεις διακοπτακι να ανοιγεις το βεντιλατερ χειροκινητα. δεν συμφερει να αγορασεις τις βαλβιδες ειναι πανακριβες.

αντε ψημενος εισαι...

καλοριζικο απο τωρα :beer:

Ή βαλβίδες ίδιας θερμοκρασίας αρκεί να ταιριάζει στο πάσο του ψυγείου. :look:

Δεν χρειάζεται 80Ε για την κάθε μία στην kawasaki.
Επίσης το διακοπτάκι δεν ξέρεις πόσο πρέπει να το αφήνεις ανοιχτό, δεν ξέρεις οτι έχει ανοίξει ο θερμοστάτης για να ανοίξεις βεντιλατέρ, αλλιώς......................

IRAKLIS14
03/11/2014, 00:39
ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις
γενικά είμαι πολύ ψημένος αλλα σε συζητήσεις με φίλους μου λέν ότι θα έχω συχνά θέμα με προβλήματα που θα θέλουν πολλά φράγκα. Πόσα είναι τα λεφτά που χρειάζεται περίπου το χρόνο για τα σέρβις και είναι συχνό φαινόμενο να έχεις σοβαρές βλάβες που θα θέλουν πολλά λεφτά?

Dbnn
03/11/2014, 05:11
Για να γλυτωνεις πολλα λεφτα καντα μονος σου. Απλο μηχανακι. Σαν μεγαλο παπι. Αμα σου κατσει βλαβη ομως σοβαρη πχ ηλεκτρονικη οπως εμενα, αστα να πανε..... Κατα τα αλλα δεν αγκομαχαει. Λαδακι καλο να του εχεις και παραφλου. Και λαδωμενη αλυσιδα!

2stroker
03/11/2014, 07:46
Σαν ιδιοκτητης ενος 300R τα τελευταια 6 χρονια εχω να σου πω τα εξης οσο αφορα την χρηση στο δρομο γιατι στο χωμα δεν το συζηταμε καν ειναι το φυσικο του περιβαλλον.

Για μεσα στην πολη ειναι οτι πρεπει ελαφρυ,ευελικτο με πολυ γκαζακι δεν καιει πολυ(Γεμιζει με 16ευρω χωραει 10 λιτρα) αν δεν το πηγαινεις ταπα.Επισης κανει πολλα μηχανακια μεγαλυτερου κυβισμου να κλαινε στα φαναρια!! :rotflmao:

Για ταξιδι ειναι ζορι.Καταρχην σε παιρνει ο αερας μιας και το μηχανακι ειναι πραγματικα παναλαφρο μολις 108 κιλα,Καταδευτερον το στρινγκοσελο που εχει θα κανει την κατω περιοχη σου να αναστεναξει σε ταξιδι,καποιες φορες συμβαινει και σε μεγαλες διαδρομες εντος πολης.Τελος εχει πολυ κοντο γραναζωμα για ταξιδι,αυτο βεβαια διορθωνεται αμα το αλλαξεις με μακρυτερο αλλα θα χασεις σε μπαμ.

Επισης δεν εχει ουτε βασεις αλλα και ουτε πατακια συνεπιβατη.Για να μπουνε θελει πατεντα.

Δεν εχει μιζα αλλα μονο μανιβελα,για να παρει μπροστα θελει μια ιεροτελεστια :priest: θα την μαθεις βεβαια και δεν θα χεις προβλημα αλλα προετοιμασε το δεξι καλαμι σου οτι θα χει καποιες ασχημες επαφες μαζι της. :lol:

Επισης δεν εχει κλειδι οποτε καλο θα ηταν να μπαινει σε κλειστο γκαραζ-παρκινγκ


Θελει αλλαγες λαδιων καθε 1000-1500 χλμ δηλαδη πολυ πιο συχνα απο αλλα μηχανακια

Οσο αφορα την συντηρηση αμα το προσεχεις δεν θα σου βγαλει τιποτα ειναι σκυλι με ολη τη σημασια της λεξης.απο κει και περα το συγκεκριμενο μηχανακι εχει θεμα με πηνια,καδενα εκεντροφορου.

Ζυγιασε τα λοιπον και αποφασιζεις! :beer:


Υ.γ-Το 300 δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με το 250

virus
03/11/2014, 20:39
Επισης κανει πολλα μηχανακια μεγαλυτερου κυβισμου να κλαινε στα φαναρια!! :rotflmao:

Υ.γ-Το 300 δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με το 250


ΑΚΡΙΒΩΣ ετσι ειναι :pipila::lol:

Dbnn
03/11/2014, 21:04
ΑΚΡΙΒΩΣ ετσι ειναι :pipila::lol:

:look: :look: :look: :look: :look: :look: :look: :look:

notakos600
03/11/2014, 21:18
Νταξ, αν εξαιρέσεις τα πηνία, την καδένα και τις αλλαγές λαδιών σαν καθαρόαιμου, έ κατά τα άλλα δεν μασάει τίποτα.

ΝΤΙΚ
03/11/2014, 22:10
επειδη στο παρατριχα δεν πηρα και εγω κλξ
να σου πω οτι μπιελα δινει μονο η καβασακι πακετο με στροφαλο παρακαλω στα 650 ευρω
και δεν παιζουν αφτερ μαρκετ
εμενα παντως αυτος ο λογος ηταν αρκετος για να γυρισω και να ψαχνω χρ

bros400pgm
04/11/2014, 07:38
Την προηγουμενη εβδομαδα ημουν σε ενα φιλο και ειχαν βαλει μπιελα απο καποιο honda. Για ψαχτε το

Dbnn
04/11/2014, 23:00
επειδη στο παρατριχα δεν πηρα και εγω κλξ
να σου πω οτι μπιελα δινει μονο η καβασακι πακετο με στροφαλο παρακαλω στα 650 ευρω
και δεν παιζουν αφτερ μαρκετ
εμενα παντως αυτος ο λογος ηταν αρκετος για να γυρισω και να ψαχνω χρ

Αμα ειναι ρε παιδια να εχουμε γνομωνα την μπιελα και τον στροφαλο......
Για ποιο λογο;;
Αμα η συντηρηση ειναι σωστη και η χρηση σωστη δεν θα βγαλει τετοια προβληματα.....

catmaster
04/11/2014, 23:54
Αμα ειναι ρε παιδια να εχουμε γνομωνα την μπιελα και τον στροφαλο......
Για ποιο λογο;;
Αμα η συντηρηση ειναι σωστη και η χρηση σωστη δεν θα βγαλει τετοια προβληματα.....

δίκιο έχετε όλοι απλά τα περισσότερα από αυτά είναι σκισμένα και με κακή συντήρηση δυστυχώς

για την μπιέλα νομίζω και εγώ ότι ταιριάζει από κάποιο Xr αλλά δεν είναι 100 % καραντί αν καποιον τον ενδιαφέρει μπορώ αύριο να το κοιτάξω ενα που είχα επισκευάσει

τώρα για τον κύλινδρο αν θυμάμαι έχει νικασίλ .. και εκεί παίζει πρόβλημα να αλλαχτεί με συμβατικό

notakos600
05/11/2014, 09:28
Για τον μεταχειρισμένο κινητήρα δεν μπορεί να εγγυηθεί ούτε ο καλύτερος μηχανικός.

ΝΤΙΚ
05/11/2014, 10:24
εγω παντως οσο κι αν εψαξα δεν βρηκα κατι αλλο να ταιριαζει, μακαρι να υπαρχει πιο φθηνη εναλακτικη,
γιατι ακομα στο ψαξε ειμαι, και για να ψαχνει ο καθε ενας οπως εγω μηχανες σχεδον 20ετιας, ε δεν εχουμε και τα καλυτερα οικονομικα,
και μια τετοια κοστοβορα αναποδια δεν την παιζω στα ζαρια...
παντως το γουσταρω το κλχ περισοττερο απο τα χρ η τα δρ ττρ
μαμιολα καβα;)

elvis76
05/11/2014, 10:49
ειχα klx 250 και,αν θες τη γνωμη μου, το xr είναι πιο ολοκληρωμενο μηχανακι...

πυξιδας990
05/11/2014, 12:30
και γιατι να μην παρεις ενα 250 που γινεται ευκολα 300?

notakos600
05/11/2014, 16:27
και γιατι να μην παρεις ενα 250 που γινεται ευκολα 300?

Την στροφαλομπιέλα θα του την κάνεις εσύ δώρο λέει; :lol:

Red Rider
05/11/2014, 21:40
Φίλος έχει ένα d tracker, και έχει το μοτέρ στον πάγκο με μεγάλο πρόβλημα.
Ανταλλακτικα πανακριβα και δυσεύρετα...

notakos600
05/11/2014, 21:44
Φίλος έχει ένα d tracker, και έχει το μοτέρ στον πάγκο με μεγάλο πρόβλημα.
Ανταλλακτικα πανακριβα και δυσεύρετα...

Τι έπαθε αν επτρ;

Dbnn
05/11/2014, 21:58
Την στροφαλομπιέλα θα του την κάνεις εσύ δώρο λέει; :lol:

Κομπλέ μοτέρ δεν μπαίνει??

Λευκάδιος
05/11/2014, 21:58
και γιατι να μην παρεις ενα 250 που γινεται ευκολα 300?
Ευκολα ναι αξιοπιστα ομως οχι.Το 300 περα απο μεγαλυτερο κυλινδρο/πιστονι ειχε και ενισχυμενη μπιελα σε σχεση με το 250.

Λευκάδιος
05/11/2014, 22:06
ειχα klx 250 και,αν θες τη γνωμη μου, το xr είναι πιο ολοκληρωμενο μηχανακι...

Και εγω προτιμω το xr ειδικα για χωματινη χρηση.Ομως εχω οδηγησει βελτιωμενο klx250 και η ροπη του ηταν πιο γεματη απο νορμαλ κατι που βοηθαει στο χωμα.
Απο την άλλη το 300 ηταν ακομα πιο ροπατο και δυνατο απ'τα 250 αλλά ειναι δυσκολο να βρεθει καποιο καλό.