PDA

View Full Version : KLR-250(Kawasaki) 1984 - 2005



Σελίδες : [1] 2

CustomBoy
13/11/2014, 02:01
Μια και παρα τις αναζητήσεις μου δεν ειδα επίσημο θρεντ κάπου εδώ μέσα γι'αυτό το ''dualsport'' κατα την εταιρία,enduro-on/off για εμενα μηχανημα της kawasaki, είπα να ανοίξω εγώ ένα...συγνωμη εκ των προτέρων αν δεν πηρε το μάτι μου κατι αναλογο παρα τις αναζητησεις..

αλλα θεωρησα σωστό μιας και εχει περάσει απο τα χερια πολλων,να υπαρχει ενα θέμα με μαζεμένες πληροφορίες ,φωτογραφίες ,πληροφορίες για σερβις,ανταλλακτικά,και οτι ο καθενας μας θεωρεί χρησιμο...:rolleyes:



Λοιποονν..παραγωγη που ξεκινησε το 84' με γνωστότερα μοντέλα στον ελληνικό χώρο το ασπρο-πρασινο-μπλε,το ασπρο-μπλε,το μαυρο μπλε,και πολύ λιγότερο αλλα και καποια μοντελα τα οποια δεν ηρθαν ΠΟΤΕ στην ελληνικη αγορα...


οι χρωματικές του ποικιλίες,τέθηκαν συμφωνα με την χρονολογία κατασκευής...

συγκεκριμενα εβγαινε στους εξής χρωματισμους

ΛΕΥΚΟ-ΚΟΚΚΙΝΟ

ΛΕΥΚΟ-ΜΠΛΕ

ΛΕΥΚΟ-με πρασινο-μπλε(αυτοκ,μασκα κλπ)

ΛΕΥΚΟ-ΚΟΚΚΙΝΟ

ΜΑΥΡΟ-ΚΟΚΚΙΝΟ

KOKKINO

TIΡΚΟΥΑΖ

ΜΑΥΡΟ-ΠΡΑΣΙΝΟ-ΑΣΗΜΙ

ΠΡΑΣΙΝΟ(ολοκληρο)

ΜΠΛΕ(ολοκληρο)


Πολλα χρώματα,με ίδια ομως χαρακτηριστικά, εκτος απο την ιπποδύναμη η οποια άλλαξε στα μοντελα μετα το 89' καθως και στα μοντελα της Αμερικής που ηταν διαφορετικά απο αυτα της Ιαπωνιας-Ευρώπης..


Μοντέλο λοιπόν 250cc YΔΡΟΨΥΚΤΟ,Με 6ΤΑΧΥΤΟ κιβώτιο ταχυτήτων...:eyepop:

πιστεύω οτι κάτι τετοιο ειναι μεγάλη καινοτομία τόσο για την εποχή..όσο για την κατηγορία του....

Βαρος ανεκτό για την κατηγορια (περ.117 αδειο),φρένα της εποχης του, Μόνο μανιβέλα

Οργανα με ενδειξη θερμοκρασίας,ταχύτητας,και στροφών .


Ενα μηχανάκι απλό,σκυλί,με πλήθος θαυμαστών στο εξωτερικό ,και αλλους τόσους ελληνες ιδιοκτήτες,ιδίως τους παλαιότερους...όσα σώζονται ,περνούν το υπολοιπο της ζωής τους σε καποιο χωράφι,ή χωριό ,καποια απο αυτα ως καθημερινα στην αθηνα,σκονισμένα ,και καποια τελείως παραμελημενα-παρατημενα σε μαντρες,σοκακια κλπ κλπ...

Ισως τα μοντελα που βγηκαν παραλληλα εκεινη τη δεκαετια στην παραγωγη (ΤΤR,XR,XLR,KLX)κλπ αφησαν πισω το ΚLR λόγω της δυναμης τους και της εμφάνισης τους...ομως κ αυτό πιστευω ηταν ενα μηχανάκι αξιόπιστο...



Εγώ ειμαι κάτοχος μοντέλου 91' με περιπου 50.000χλμ,κ για τον λίγο καιρό που το έχω ,μπορώ να πώ οτι ειναι ενα μηχανάκι ευχαριστο,ευκολο,που συγχωρεί σίγουρα πολλά λάθη,εχοντας βέβαια και τις ιδιαιτερότητες του για την ηλικία του,κάτι που μπορεί να απετρεπε πολλους απο την αγορα του -μανιβέλα πχ- ομως σου δινει ακριβώς την αισθηση που ψάχνεις,οτι οντως κατι εχεις κατω απο τα ποδια σου...

Απο κατανάλωση ,δεν εχει τύχει να κάνω μεγαλες αποστάσεις ακομα,με εχει φάει το μεσα στην πόλη..ομως ακομα και εδώ δεν ειναι δραματικά τα πράγματα....

Η στάση οδήγησης Τοσο για τον οδηγό οσο και για τον συνεπιβάτη πιστευω οτι ειναι πολυ βολική

Τα φρένα ειναι αρκετα για τον οδηγο μονο,επιδέχονται σίγουρα βελτιώσεις(μπροστα το δικο μου εχει σωλ.υψηλης,πισω ακομα ταμπουρο) με 2 ατομα ,τα πραγματα ειναι λιγο πιο περίεργα...

το μπροστινό φώς ειναι πολύ ικανοποιητικό ΚΑΙ στις 2 σκάλες και απο ταχύτητα επιτάχυνση(αν και εμενα εχει τους ''κοφτες'' ακομα(στις 6 χιλ.στροφ) με ενα ατομο ειναι πολύ ικανοποιητική και προοδευτικη η επιταχυνση με 3κ4 ταχυτητα να ειναι δυνατες ,με 2 ατομα θα μπορουσε ίσως να ειναι λιγο καλυτερα..βεβαια δεν εχω και μεγαλη εμπειρία απο 250cc αλλα ίσως παίζει ρόλο και το βάρος του συνεπιβάτη...βεβαια σε κίνηση εκτος πόλης ,πχ ταξιδι τα πραγματα ειναι τελείως διαφορετικά..αλλα μεχρι τοτε παραθέτω τα συμπεράσματα που εχω βγάλλει...


Την ίδια μηχανή είχε ο πατερας μου,πρίν 20 χρονια ,με την διαφορα οτι ειχε το ΜΑΥΡΟ-ΚΟΚΚΙΝΟ μοντελο,το οποιο ουδεποτε ξαναειδα στην αγορά,μητε και στο google,με εξαιρεση κανα 2 φωτό...(θα σκανάρω και θα περάσω 1-2 φωτο εποχης που εχει)



Απο ανταλλακτικά και βελτίωση (εμφανισιακη και μηχανικη) στον ελληνικό χώρο δεν εχω δει΄πολλα πραγματα,ομως στο εξωτερικό εχουν ασχοληθει και ασχολουντε πολλοί με το μοτο...!!

Για να μη μακρηγορώ αλλο λοιπον,και σκεπαστουμε ολοι με το σεντονι που εγραψα :cry::lol: Στο θρεντ αυτο,ευπρόσδεκτοι όλοι οσοι εχουν,είχαν,ή γνωριζουν τελως πάντων 5-10πραγματα για την μηχανη...επισης θρεντ χωρίς φωτογραφίες δεν γινεται..οποτε καντε κίνηση! Ξεκιναω με 2 δικες μου !! :beer:

326930

326931

taisteal
13/11/2014, 02:11
Εχω ξεκινησει να ανακατασκευαζω το δικο μου KLR 250,λευκο κοκκινο,μοντελο 90.
Το προχωραμε με 2 φιλους,ενας μηχανικος ενας ηλεκτρολογος,κι εγω ο ασχετος :lol:
Την προηγουμενη εβδομαδα βαψαμε σκελετο και υποπλαισιο,και προχωραμε αργα και σταθερα,οποτε φωτο θα βαλω οταν τελειωσει.
Οσοι γνωριζουν ας ριξουν και καμμια πληροφορια για το εργαλειο εδω περα,να μαθαινουμε κι εμεις


Customboy :beer::beer:

nikonian
13/11/2014, 09:45
Είχα δυο τέτοια: Ένα ασπροκόκκινο του '89 για δυο χρόνια και ένα μαύρο-γαλάζιο του '92 για 9 χρόνια.
Ποτέ δεν χάλασε κάτι, δεν συντήρησα , ούτε άλλαξα ποτέ μπαταρία, αφού έπαιρνε πάντα μπροστά με τη μανιβέλα του (ακόμα και με το χέρι).
Το παλιό τερμάτιζε το κοντέρ του, ενώ το νεότερο σταματούσε στα 145.
Υγρόψυκτο, με 2 εκκεντρ. , αραιή συντήρηση, πολύ καλές αναρτήσεις και πολύ περισσότερη δύναμη από TTR, XLR, XR.
Aν εύρισκα ένα του 2005, ευχαρίστως το άλλαζα με το KLE 500 μου.:)

CustomBoy
13/11/2014, 11:49
Καλημέρα..

Βλέπω ενδιαφέρον και χαίρομαι...

taisteal καλη επιτυχία με την ανακατασκευη,το μονο καλό ειναι οτι στο νετ υπαρχουν τα ΜΑΝΟΥΑΛ,ενω σε καποια σιτε του εξωτερικου μονο,πληροφορίες...

nikonian-> το παλαιοτερο ειχε ονομαστικη ιπποδύναμη 28ίππους ενω το μετέπειτα μολις 21ή22 αν θυμαμαι καλά...

Επίσης αξιο αναφοράς ειναι το automatic compression release,αποσυμπιεστής δηλαδη μεσα στο μοτέρ,και όχι χειροκίνητος με ''μανετα'' πανω απο τη μανετα συμπλεκτη οπως σε αλλα μοντελα(πχ ΧR)


Το δικό μου ,εχει ακόμα τους ''κοφτες'' οπως εγραψα,οποτε δυσκολευεται στα ανοιγματα να αναπτύξει γρήγορα την ταχυτητα του (κυρίως πανω απο τα 70-80)
ομως ηταν κάτι το οποίο για μεταχειρισμενο,θεώρησα καλό μιας και η εξωτερική του εμφάνιση..(αλλα σαφώς και η εσωτερική του) μαρτυρα οχι κακοποίηση


ΥΓ το κοντερ ξεκιναει ''ΚΟΚΚΙΝΑ'' απο τα 80 μεχρι τα 140 που τερματίζει πάντως..ενω στου 89' απο οσο εχω δει το κοντερ εγραφε και 160!

ΥΓ2 για του λόγου το αληθες..πανεμορφο του 03' (πρασινο) αλλα και του 05 !!! ,

326938

326939

CustomBoy
17/11/2014, 13:52
Εχει κανεις καποια ιδέα... για βελτίωση τον εξης?!

α) μπροστινη δισκόπλακα

β) πίσω γρανάζι

Τί μπορώ να ταιριάξω στην υπαρχουσα μπροστινη ρόδα απο δισκόπλακα για να βελτιωθούν τα φρένα(απο οσο καταλαβαινω ο προηγουμενος εχει βάλλει σωλ.υψηλης)

πισω εχει ταμπουρο δεν μπορώ να κάνω πολλά πραγματα

και τί γρανάζι μπορώ να βάλλω πίσω,και ως προς τί θα βελτιωθεί/χειροτερέψει η μηχανη

azar41
17/11/2014, 14:50
Μια καλή βελτίωση για το εμπρός φρένο θα ήταν μια διπίστονη δαγκάνα απο κάποιο μεταγενέστερο μοντέλο(KDX η KLX). Μπορεί να χρειάζεται πατέντα,μπορεί και να ταιριάζεισρις υπάρχουσες βάσεις του πηρουνιού σου.Και πίσω μπορεί να μπεί δισκόφρενο αλλά χρειάζεται πιο πολύ δουλειά(τόρνος). Οσο για γρανάζι πίσω, με δυο δόντια μεγαλύτερο θα ζωντανέψει παντού και θα τραβά καλύτερα με δεύτερο άτομο.

Takata Dome
17/11/2014, 15:13
Τα XR εκτός από τις 6 ταχύτητες στις αρχές της δεκαετίας του '80 (82 ή 83 αν θυμάμαι καλά),είχαν και αυτά αυτόματο αποσυμπιεστή απο κάποια χρονολογία και μετά (πχ το XLR μου,μοντέλο 1987,έχει). Ήταν πιο ελαφριά και "παιχνιδιάρικα" στο χώμα,γι'αυτό ίσως και έκαναν σαφώς περισσότερες πωλήσεις από το KLR. Το οποίο πάντως ώς γενικής χρήσης μηχανή,ήταν ιδιαίτερα αξιόλογη,ίσως η καλύτερη της κατηγορίας.

Pan (dvs)
17/11/2014, 15:23
Ειχα το μπλε-ασπρο του 95(?) με Αμερικανικες προδιαγραφες και μπαγαζιερα μανισια ,κατσε καλα.Δεν ειχε κοφτες και ειχε πιο ταξιδιαρικο βημα απο τα τζαπαν.Οι ενδειξεις ητανε σε μιλια και συνηθως αλλαζα λαδια οποτε θυμομουνα.Φυσικα αυτο δεν επιρεασε ποτε τη λειτουργια του.

Το μοναδικο προβλημα που μου εβγαλε ητανε κομμενα καλωδια,γιατι τραβιοτανε οταν τερματιζα το τιμονι.Φυσικα απ'οταν καθησα και τα αλλαξα μονος μου,δεν μου ξαναδημιουργησε θεμα.Η μπαταρια ητανε μονιμα αδεια,αλλα λογω μανιβελας οχι απαραιτητη.

Σκυλι,παιχνιδιαρικο,αξιοπιστο και θα το ειχα κρατησει,αν ειχα που να το βαλω.

CustomBoy
17/11/2014, 18:41
προβλημα που μου εβγαλε ητανε κομμενα καλωδια,γιατι τραβιοτανε οταν τερματιζα το τιμονι

Exει και μένα κατι παρομοιο...θα το αλλάξω λιαν συντομως...


Μια καλή βελτίωση για το εμπρός φρένο θα ήταν μια διπίστονη δαγκάνα απο κάποιο μεταγενέστερο μοντέλο(KDX η KLX). Μπορεί να χρειάζεται πατέντα,μπορεί και να ταιριάζεισρις υπάρχουσες βάσεις του πηρουνιού σου.Και πίσω μπορεί να μπεί δισκόφρενο αλλά χρειάζεται πιο πολύ δουλειά(τόρνος). Οσο για γρανάζι πίσω, με δυο δόντια μεγαλύτερο θα ζωντανέψει παντού και θα τραβά καλύτερα με δεύτερο άτομο.,

για το μπροστινό (δισκόπλακα για την υπαρχουσα δαγκάνα) ,και για το γρανάζι πίσω(2 δοντια μεγαλυτερο ) που μου είπες...

υπάρχει καποια πρόταση με λίνκ(Εστω με πμ) να ρίξω καμια ματια?...



Χαίρομαι πάντως που εμφανίζονται ατομα που κατείχαν το κουλουρακι :beer:

Κάπου μεσα στο φόρουμ υπάρχει και το σχετικό θέμα με την παρεα που εκανε τα ταξιδακια ---> http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=121513

CustomBoy
27/11/2014, 13:50
όποιος γνωρίζει,είτε κατοχος ειτε οχι ,ας με βοηθησει στο εξης...θέλω να κάνω τα βασικά δηλαδη λαδια,φιλτρο λαδιου,φιλτρο αερα(καθαρισμα ή αλλαγη?),μπουζί...

Για λάδια εχω καταλήξει σε νουμεράκι 15-50 μιας και ειναι χειμώνας,ημισυνθετικά μαλλον ή απλα..

Το μπουζί που φοραει εχει γυρω στα 3 ευρω

Το φιλτρο λαδιού γυρω στα 10

το φίλτρο αερα δεν εχω καταφέρει να το εντοπίσω ακομα στην αγορα...

μπορεί καποιος να με βοηθήσει σχετικά με τα νουμερα-τύπο για το φιλτρο λαδιου-αερα,Εσεις τι βάζετε-βάζατε..τί ταιριάζει στο μηχανάκι...εχει το φιλτροκουτι ,και σκέφτομαι αν δεν βρώ το ιδιο να πάω σε καποιο παρεμφερές (πχ HIFLO φίλτρο για φιλτροκουτια)...


Επίσης,ρώτησα και παραπάνω αλλα δεν πήρα καποια απάντηση..

για το μπροστινό (δισκόπλακα για την υπαρχουσα δαγκάνα) ,και για το γρανάζι πίσω(2 δοντια μεγαλυτερο ) που μου είπες...

υπάρχει καποια πρόταση με λίνκ(Εστω με πμ) να ρίξω καμια ματια?...

αν υπάρχει καποιος που γνωρίζει κάτι ας ενημερώσει....Είδα ενδεικτικά οτι το πισω γρανάζι (46 δοντια) βγάζει και η renthal και η DID(οχι για το συγκεκριμένο μοντέλο βεβαια,αλλα λογικά θα ταιριάζει απο αλλα μοντέλα !) κ ειναι σε αυτο το στυλ 327589

εδω το μαμά του KLR 327588

camen
27/11/2014, 16:37
Παρον! Κατοχος μαυρου :D
All around μηχανακι που με εχει κουβαλησει απειρα καλοκαιρια στο νησι μεχρι ταξιδακια κ βολτακια.
Δε ζηταει ποτε τπτ αλλα φετος του εκανα ενα γενικο φρεσκαρισμα σε διαφορα πραγματακια μιας κ το κραταω σε οσο το δυνατον καλυτερη κατασταση...
Φωτο δε ξερω αν εχω τωρα,αν βρω θα βαλω!

Carooly
27/11/2014, 18:24
327594

Carooly
27/11/2014, 18:25
327595

Carooly
27/11/2014, 18:25
327596

Carooly
27/11/2014, 18:52
Η μεγαλη αγαπη μου.Εχω στα χερια μου εργοστασιακα βελτιωμενα και ειμαστε μια βουνισια ομαδα με πανω απο 20 klr ετοιμοπολεμα που βολταρουν στα ελληνικα βουνα. 327597327598327599

Carooly
27/11/2014, 18:53
Ο βελτιωμενος στο επακρο κινητηρας μου μετα απο πολυ προσωπικη δουλεια και μερακι απεδωσε 32 αλογα στον τροχο. Εκκεντροφοροι με διαρκεια και βυθισμα,εμβολο συμπιεσης,ροικη εξελιξη flow test κεφαλης,ηλεκτρονικη αναφλεξη με ρυθμιζομενο χαρτη 327600

CustomBoy
27/11/2014, 18:57
σημερα το μεσημέρι διαπιστωσα οτι η τσιμουχα της αριστερής μπουκαλας του αμορτισέρ μπροστα, ειχε ξεράσει μαυρο(?) πηχτό υγρο-λαδι...

ειχε χωματα απο την τελευταία εξόρμηση...τώρα μολις την καθάρισα σχολαστικά γυρω γυρω και αυριο πρωί θα κάνω ενα καλό πλυσιμο στη μηχανη...

Απο τί προήλθε αυτό?..απο ζόρισμα της ανάρτησης?..απο συστολη διαστολη?

Carooly
27/11/2014, 18:59
Ανακατασκευη με μερακι

Χρονισμος βαλβιδων απο την αρχη αφου οι χειροποιητοι εκκεντροφοροι δεν επεφταν πια στα εργοστασιακα σημαδια...327601327602

CustomBoy
27/11/2014, 19:00
Η μεγαλη αγαπη μου.Εχω στα χερια μου εργοστασιακα βελτιωμενα και ειμαστε μια βουνισια ομαδα με πανω απο 20 klr ετοιμοπολεμα που βολταρουν στα ελληνικα βουνα. [

καλώς τον...μιας και εχεις εμπειρία θα φανείς πολυ χρησιμος σε αυτό το θέμα λυνοντας τόσο δικες μου απορίες για το μηχανάκι όσο και αλλων...απορίες κυρίως στη συντήρηση αλλα και TIPS για καλυτερη λειτουργία...


Καμια συνάντηση εκδρομη παίζει να προγραμματιστεί καιρου επιτρέποντως?

Carooly
27/11/2014, 19:05
327603327604327605

Carooly
27/11/2014, 19:08
Στην Γκιωνα τον περασμενο Φεβρουαριο327606

Carooly
27/11/2014, 19:10
Βαρδουσια ολοι μαζι 327607

Carooly
27/11/2014, 19:13
327608327609327610

Carooly
27/11/2014, 19:15
http://www.youtube.com/watch?v=LNz4gnyHCfQ&list=UUsqCcJRIsvOT9irHOb64r4A

Carooly
27/11/2014, 19:18
O τιμωρος στα Βαρδουσια327611

Carooly
27/11/2014, 19:20
Νιαλα αναβαση327612

CustomBoy
27/11/2014, 19:24
Ωραία πράγματα :beer:

Carooly
27/11/2014, 19:26
Για τις δυσκολες εντουραδικες ανηφορες327613327614

buckley
28/11/2014, 10:12
Μπράβο ρε μάγκες , άκου klr 250 club ! Ευρώπη γίναμε ,γιατί στην Ελλάδα αυτό το εργαλειάκι το χει για φτύσιμο ο Έλλην μηχανόβιος μάγκας.Μαζί με το ΑΧ 250 το Χόντα ήταν σίγουρα τα καλύτερα 4χρονα 250άρια ever.
Από εντυπώσεις την δύναμη του για 4χρονο την ξέρουν πολλοί για αξιοπιστία ένα θα πω έχει ο αδελφός μου ένα του 86 δεύτερο χέρι με 128000 χλμ με το πρώτο πιστόνι-ελατήρια και αλλαγές λαδιών όποτε του το θυμίσω ! και δεν καίει σταγόνα λάδι το "ρημάδι" ...

bulmont
28/11/2014, 11:58
Παρον! Κατοχος μαυρου



O μπάρμπας από το νησί το ξέρει;;;;;;;;;;;;;;;;;;

:bawl::beer:

notakos600
28/11/2014, 13:44
Πολύ όμορφο θρεντάκι, κατατοπιστικότατο για όσους δεν γνωρίζουν πολλά για το μηχανάκι, όπως εγώ.
Δυστυχώς λείπει παντελώς αυτή η φισλοσοφία κατασκευής και αντοχής στα σημερινά -ανυπαρκτα- 250άρια On-Off.
Μοτοσυκλέτα να κάνεις τα γούστα σου στα βουνά, να μην σπάει, να μην χαλάει και την επόμενη μέρα να πηγαίνεις στη δουλειά σου κανονικότατα.
Πολλά μπράβο παίδες. :beer:

Pan (dvs)
28/11/2014, 14:48
Μπράβο ρε μάγκες , άκου klr 250 club ! Ευρώπη γίναμε ,γιατί στην Ελλάδα αυτό το εργαλειάκι το χει για φτύσιμο ο Έλλην μηχανόβιος μάγκας.Μαζί με το ΑΧ 250 το Χόντα ήταν σίγουρα τα καλύτερα 4χρονα 250άρια ever.
Από εντυπώσεις την δύναμη του για 4χρονο την ξέρουν πολλοί για αξιοπιστία ένα θα πω έχει ο αδελφός μου ένα του 86 δεύτερο χέρι με 128000 χλμ με το πρώτο πιστόνι-ελατήρια και αλλαγές λαδιών όποτε του το θυμίσω ! και δεν καίει σταγόνα λάδι το "ρημάδι" ...

Γιατι οχι.Το αξιζει πραγματικα.

CustomBoy
29/11/2014, 15:05
σημερα το μεσημέρι διαπιστωσα οτι η τσιμουχα της αριστερής μπουκαλας του αμορτισέρ μπροστα, ειχε ξεράσει μαυρο(?) υγρο-λαδι...

ειχε χωματα απο την τελευταία εξόρμηση...τώρα μολις την καθάρισα σχολαστικά γυρω γυρω.....
Απο τί προήλθε αυτό?..απο ζόρισμα της ανάρτησης?..απο συστολη διαστολη?

ΕDIT

Σημερα επλυνα τη μοτο προσεκτικα...καθαρισα και αυτο το σημειο ,και ειδα μετα απο ώρες οτι εχανε λάδι,παλι απο το ιδιο σημειο..και ειχε κάνει κυλίδα στην ασφαλτο...δευτερα πρωί λεω να την παω στο μάστορα...τί να προσέξω...τί θα χρειαστεί.??

CustomBoy
06/12/2014, 16:26
Τελικά αλλαξα λαδια+τσιμουχες στις μπουκάλες.λαδια,φιλτρο λαδιου+αερα,μπουζί...το μηχανάκι πραγματικά ειναι τίμιο...κ τελικά σίγουρα value for money ..ειμαι πολυ ευχαριστημένος και με την συμπεριφορά του και με την κατανάλωση του,(δεδομενης της χρονολογίας+κυβικών κλπ) αυτη τη βδομαδα εκανα γεμίσματα με 100αρα...

Το μόνο...γνωρίζει κανείς(πρίν την πάω στο μηχανικό) που μπορεί να βρίσκεται ο ''κοφτης'' σε αυτο το μηχανάκι!?
εχτές που βγηκα εθνικη,μεχρι 90 βαριά 100πηγαινε με 6η σταθερα...η βελόνα στο στροφόμετρο επαιζε στις 6χιλ/στροφ.και εκανε τρεμοπαίγματα(κατι που προσωπικα μου δηλωνει την υπαρξη κοφτη)...για ρίξτε τα φώτα σας ρε παλικάρια...





και κατι ακομα ....επειδη δεν το εχω δει-προσεξει σε αλλη μηχανη(klr 250) ,στα οργανα του κοντερ κατω αριστερα ,εχει κοκκινο φωτάκι ,το οποίο με του που πατησεις τα 80 ανάβει (το μηχανάκι εχει ''κοκκινα'' απο τα 80 εως τα 140) ....στα υπόλοιπα όλα μοντέλα αριστερα εχει το πορτοκαλι τζαμάκι με ενδειξη TURN L...εμένα εχει ενα κόκκινο με κατι ιαπωνέζικα πανω :D

Takata Dome
06/12/2014, 16:37
Το έχει και η δικιά μου,είναι ένδειξη υπέρβασης του ορίου ταχύτητας των Ιαπωνικών δρόμων (80km/h). Μάλλον θα έγινε εισαγωγή μεταχειρισμένο το δικό σου KLR,απο Ιαπωνία. Για τον κόφτη,δεν ξέρω,αλλά αφού είναι ιαπωνικών προδιαγραφών,πολύ πιθανό.

Pan (dvs)
06/12/2014, 19:57
Εμενα ουτε λαμπακι ειχε,ουτε κοφτη.Ηταν αμερικανικων προδιαγραφω.Μεχρι 130,αν θυμαμαι καλα,πηγαινε και τα πηγαινε αρκετα ανετα.

endopandou
06/12/2014, 23:02
Όταν λέτε κόφτη τι εννοείτε; Τα μηχανάκια αυτής της τεχνολογίας δεν είχαν κάποιου είδους κόφτη. Το μόνο που μπορούσε κάποιος να ακούσει ήταν το κροτάλισμα των εκκεντροφόρων αν το άφηνε να δουλέψει πολύ βαθιά στα κόκκινα.

Κατα τ άλλα τα κουλούρια είχαν επίσημη τελική 135χλμ νομίζω, ενώ με ελαφρύ σκύψιμο και φυσικά όχι κόντρα αέρα, έβλεπες 140+ κοντέρ.
Με ένα δόντι μεγαλύτερο γρανάζι μπροστά έβλεπα εύκολα κοντεράτα 150+ και έχω δει 160.

Στο θέμα αξιοπιστία τα πράγματα είναι περίεργα. Αν το χρησιμοποιήσεις για τον σκοπό που κατασκευάστηκε και του προσέχεις τα λάδια (στάθμη) δύσκολα θα πάθει κάτι.
Αν το πας συνέχεια τέρμα (όπως εγώ) κάποια στιγμή θα σπάσει. Κυρίως από εκκεντροφόρο, όπου σε συνδυασμό με χαμηλή στάθμη λαδιού δεν θα λιπανθεί επαρκώς, θα σηκώσει μέταλλο και γειά σας.

Στην πόλη είναι άπιαστο, με πάτημα μοτοσυκλέτας και ανάλογη προσοχή από τους αυτοκινητιστές. Χρειάζεται όμως προσοχή στα φρένα.

Στο βουνό με ανάλογα λάστιχα ανεβαίνει σχεδόν οπουδήποτε θα ανέβει και ένα καθαρό enduro. Αν δε στην παρέα υπάρχουν και τίποτα γλυκύβραστοι εντουράδες που φοβούνται τα πανάκριβα μηχανήματά τους τους κάνει και ρόμπα
Γενικά σκαρφαλώνει παρέα με τα ειδικά αλλά σε μιο αργό μόουντ. Τα μεσαία και άνω on-off σε κομμάτια πέραν του χωματόδρομου δεν θα το δουν ποτέ.

Φρένα... θέμα σοβαρό. Εγώ έβαλα τρόμπα από μικρό εντουράκι μαζί με μαργαρίτα και κάτι έγινε, αλλά για άσφαλτο χρειάζεται συνολική αναβάθμιση με άλλη τρόμπα (αγόρασα μια τούμπανη κούτα αλλά δεν πρόλαβα να τη βάλω και μου έμεινε), σωληνάκι αεροπορικού, άλλη δαγκάνα (πιο σύγχρονη και διπλή) μαζί με έναν καλής ποιότητας μεγαλύτερο δίσκο.
Κάτι από κουλούρι 650 ή κάποιο παρόμοιο θα ήταν καλό εκτιμώ.

Αναρτήσεις... Στη φιλοσοφία της εποχής τους για πολύ άνετες off χωμάτινες διαδρομές. Άλματα απαγορεύονται αν στην εξίσωση μπεί και η μακροζωία (και γιατί τερματίζουν εύκολα )

Σέλα - θέση οδήγησης - άνεση... πολύ καλά πλην της έλλειψης μίζας.

Ευκολία χειρισμού... παιχνίδι για όλους

Κράτημα... στην άσφαλτο εξαιρετικό σε σημείο να κάνεις μεγάλες πλάκες

Στο χώμα είναι απλά καλό (πάντως από μεσαία ΧΤ XLR KLR κλπ καλύτερο)

Δύναμη μοτέρ-ταξίδι... 22 -23 άλογα τροχό μια χαρά είναι ακόμα και για δικάβαλα κοντινά ταξιδάκια με 110-120 χλμ ξεκούραστα. Στα πιο μακρινά δεν θα πει όχι το μηχανάκι, μα τα μαλακά μόρια των αναβατών.

Το μηχανάκι γενικά γέρνοντας προς το off γονίδιό του, είναι φτιαγμένο για χωματόβολτες όπως τα μεσαία ον οφφ της εποχής με την διαφορά πως λόγω χαμηλού βάρους σκαρφαλώνει αβίαστα, αγχολυτικά και με ασφάλεια παντού.

Η φωτό είναι του 2006 όπου παρέα με το Baja φιλαράκι του κάνουν διάλειμα για τσιγάρο στον κουβαρά
328109

CustomBoy
08/12/2014, 13:55
Το έχει και η δικιά μου,είναι ένδειξη υπέρβασης του ορίου ταχύτητας των Ιαπωνικών δρόμων (80km/h). Μάλλον θα έγινε εισαγωγή μεταχειρισμένο το δικό σου KLR,απο Ιαπωνία. Για τον κόφτη,δεν ξέρω,αλλά αφού είναι ιαπωνικών προδιαγραφών,πολύ πιθανό.

πιθανότατα ειναι ακριβώς όπως τα λες...το κοντερ γραφει τελικά 140,Ομως απο αυτα π ειδα στην πραξη(με κοκκαλομένο γκάζι η βελονα τρεμοπαιζε στις 6χιλ και το κοντερ μεχρι 90-100)


Εμενα ουτε λαμπακι ειχε,ουτε κοφτη.Ηταν αμερικανικων προδιαγραφω.Μεχρι 130,αν θυμαμαι καλα,πηγαινε και τα πηγαινε αρκετα ανετα.
Το αμερικάν.μοντελο ειχε 160 κοντερ,χωρίς κοκκινα και παραπάνω ίππους...ασε που μαλλον δεν ηταν ''φιμωμενο'' !



Όταν λέτε κόφτη τι εννοείτε; Τα μηχανάκια αυτής της τεχνολογίας δεν είχαν κάποιου είδους κόφτη. Το μόνο που μπορούσε κάποιος να ακούσει ήταν το κροτάλισμα των εκκεντροφόρων αν το άφηνε να δουλέψει πολύ βαθιά στα κόκκινα.

Κατα τ άλλα τα κουλούρια είχαν επίσημη τελική 135χλμ νομίζω, ενώ με ελαφρύ σκύψιμο και φυσικά όχι κόντρα αέρα, έβλεπες 140+ κοντέρ.
Με ένα δόντι μεγαλύτερο γρανάζι μπροστά έβλεπα εύκολα κοντεράτα 150+ και έχω δει 160.

καμία ''υπόδειξη-πρόταση'' για γρανάζι?...


140 λεει το κοντερ,αλλα αν πρώτα δεν λυσω το ''μυστηριο'' του κοφτη,δεν γινεται δουλεια..νιωθω οτι κουράζεται και το μηχανακι οταν βγαινει εθνικη...





Φρένα... θέμα σοβαρό. Εγώ έβαλα τρόμπα από μικρό εντουράκι μαζί με μαργαρίτα και κάτι έγινε, αλλά για άσφαλτο χρειάζεται συνολική αναβάθμιση με άλλη τρόμπα (αγόρασα μια τούμπανη κούτα αλλά δεν πρόλαβα να τη βάλω και μου έμεινε), σωληνάκι αεροπορικού, άλλη δαγκάνα (πιο σύγχρονη και διπλή) μαζί με έναν καλής ποιότητας μεγαλύτερο δίσκο.
Κάτι από κουλούρι 650 ή κάποιο παρόμοιο θα ήταν καλό εκτιμώ.

Απο φρένα μονο ενα σωλ.υψηλής εχω μπροστα..αλλα όπως το ειπες...θέλουν αναβάθμιση..βέβαια..πρεπει να βρείς και το κατάλληλο πακέτο..και δεν εχω πολλες γνωσεις σε αυτα τα θέματα..κ για αυτο ρωτάω εδω μέσα

Αναρτήσεις... Στη φιλοσοφία της εποχής τους για πολύ άνετες off χωμάτινες διαδρομές. Άλματα απαγορεύονται αν στην εξίσωση μπεί και η μακροζωία (και γιατί τερματίζουν εύκολα )

Σέλα - θέση οδήγησης - άνεση... πολύ καλά πλην της έλλειψης μίζας.+

Ευκολία χειρισμού... παιχνίδι για όλους++

Κράτημα... στην άσφαλτο εξαιρετικό σε σημείο να κάνεις μεγάλες πλάκες+

Στο χώμα είναι απλά καλό (πάντως από μεσαία ΧΤ XLR KLR κλπ καλύτερο)+

Δύναμη μοτέρ-ταξίδι... 22 -23 άλογα τροχό μια χαρά είναι ακόμα και για δικάβαλα κοντινά ταξιδάκια με 110-120 χλμ ξεκούραστα. Στα πιο μακρινά δεν θα πει όχι το μηχανάκι, μα τα μαλακά μόρια των αναβατών.++

Το μηχανάκι γενικά γέρνοντας προς το off γονίδιό του, είναι φτιαγμένο για χωματόβολτες όπως τα μεσαία ον οφφ της εποχής με την διαφορά πως λόγω χαμηλού βάρους σκαρφαλώνει αβίαστα, αγχολυτικά και με ασφάλεια παντού.


κατα τα αλλα,στα παραπάνω συμφωνω απόλυτα μαζί σου endopandou και χαίρομαι που γράφονται τετοια πραγματα για το μηχανάκι αυτο :) :) :beer:

endopandou
08/12/2014, 16:32
Μην αλλάξεις γρανάζι, εκτός αν θέλεις να κάνεις χωματόβολτες οπότε με ένα δόντι πιο μικρό μπροστά, το οποίο ισοδυναμεί με ~3 μεγαλύτερο πίσω, θα είσαι μια χαρά. Το μεγαλύτερο μπροστά (15άρι αν θυμάμαι καλά) εγώ το έβαλα γιατί έκανα πολλά χλμ αττική οδό και ήθελα πιο μακριά τελική σχέση μετάδοσης. Το μηχανάκι όμως γέμιζε πολύ δύσκολα την 6η
Το θέμα σου τώρα είναι άλλο. Πας σε μηχανικό να δεις γιατί δεν ανεβάζει σωστά και μετά κοιτάς τα υπόλοιπα. Μια ιντερνετική μπακαλοεκτίμηση... Κοίτα την ηλεκτρονική

CustomBoy
09/12/2014, 00:38
το γρανάζι το θέλω (ειχε προταθεί κ σε προηγουμ. σελιδα)για να κερδίσω μεγαλυτερη σχέση...να τραβάει καλυτερα με 2 ατομα,σε μινι ταξιδακι κ.ο.κ
Δεν ξερω αν τα σκέφτομαι και σωστα δηλαδη,ή αν θα εχω το αποτέλεσμα που θέλω...(σκεπτόμενος για 46 δοντια πίσω ,αλλιως απλα ενα δοντι μεγ.μπροστα)

οσο για το αλλο που λες τώρα...τί σχεση εχει η ηλεκτρονικη ή τα ρευματα με αυτό?(αν μπορείς μου εξηγείς πρόχειρα)

...το μηχανάκι ανεβάζει κανονικότατα μεχρι τα 60-70-80 (αλλωστε δεν ειναι μηχανή επιδόσεων ουτε ταχύτητας) αλλα μετα δεν ανεβάζει ουτε στροφές ουτε ταχ. (σε ευνοικό ανεμο και ελαφρά κατηφορ.οδόστρωμα πιανει 90-100 αλλα η βελονα του στροφομετρου κάνει σαν να υπαρχει κοφτης τρεμοπαίζει μολις ξεφύγει απο τις 6.5χιλ/στροφ και ξαναπεφτει στις 6)

Ακομα και σε ζορίσματα το στροφόμετρο θα επρεπε να ανεβάζει νομιζω..


Εδώ φωτό απο τα όργανα..με εμφανή τα ''κοκκινα''.αλλα και το κοκκινο λαμπακι κατω αριστερα(διπλα απο το μπλε)



328339

dudukas
09/12/2014, 01:23
Εχει ενα ο αδερφος μου πρασινο μαλλον 86 εισαγωγης ιδιο κοντερ με το δικο σου κ παει μεχρι 140....το μηχανακι σου μαλλον εχει τον κλασικο κοφτη στο κοντερ που ειχαν τα περισσοτερα εισαγωγης....δοκιμασε να αποσυνδεσεις την ντιζα του κοντερ κ να το κανεις βολτα αν περναει τις 6 το στροφομετρο θα πρεπει να δεις το κοντερ απο πισω τι εχει....αν το μοτερ δεν περναει τις 6 σε καμια ταχυτητα τοτε παιζει κατι αλλο που θελει ψαξιμο....δηλ καποιος κοφτης σε γκαζιερα, καρμπυρατερ η στροφομετρο μπορει να ειναι καμια εκδοση με περιορισμο στην ισχυ.....παντος στις 6 κ πανω το μηχανακι ξυπναει.....δες κ πες μου αμα θες σου στελνω το τηλ μου με πμ να σε βοηθησω.....

CustomBoy
09/12/2014, 01:52
Χρησιμα τα οσα λες..ευχαριστώ..διαβασα σε φορουμ ,σχετικα θεματα με κοφτες και καποιοι αναγράφουν τα εξης


μενει απο ρευμα, εννοουμε δηλαδη οτι πανω απ τα επιλεγομενα χιλιομετρα δεν δινει αλλο ρευμα η μηχανη για να παει παραπανω..απολυτως λειτουργικο και ασφαλες για το μοτερ..
τα περισσοτερα ιαπωνικα εισαγωγης ετσι δουλευαν..

λογικά ειναι πιο δόκιμο να περάσω απο τον μάστορα,να ΄ριξει μια ματια στο μηχανάκι....

endopandou
09/12/2014, 09:00
Την ροπή αυτά την έχουν στις 7000 σαλ. Εκεί ανοίγουν δηλαδή. Το μηχανάκι σου έχει πρόβλημα.

Το άλλο με το βγάζουμε τη ντίζα του κοντέρ για να ανεβάσει στροφές... hi light... :D

CustomBoy
09/12/2014, 14:10
το ΠΡΟΒΛΗΜΑ που λες και ξαναλες αυτο, που μπορεί να οφείλεται? ..αυτό προσπαθώ να καταλάβω,εστω στο περίπου να πάρω μια ιδεα

ειναι μηχαναλογικό και αν ναι τί μπορεί να ειναι
ειναι ηλεκτρολογικο ? και αν ναι..τί θα μπορουσε να ειναι...
εχει να κάνει με περιορισμό στην ηλεκτρονική?(Κατι διαβασα για καλώδιο που δεν βγαινει πουθενα,το οποιο ηταν πατέντα που κάναν οι γιαπωνέζοι,για να μην επεμβένουν πουθενα αλλου στο μηχανάκι)


...αλλιως το πιο ευκολο ειναι να την αφήσω στο μάστορα..αλλα για αυτο κοιτάμε να ρωτάμε πρώτα εδω :)!

Pan (dvs)
09/12/2014, 14:49
Δοκιμασε να τραβηξεις το γκαζι με το χερι.

Μηπως για καποιο λογο δεν τερματιζει η διαδρομη του.

endopandou
09/12/2014, 15:11
το ΠΡΟΒΛΗΜΑ που λες και ξαναλες αυτο, που μπορεί να οφείλεται? ..αυτό προσπαθώ να καταλάβω,εστω στο περίπου να πάρω μια ιδεα

ειναι μηχαναλογικό και αν ναι τί μπορεί να ειναι
ειναι ηλεκτρολογικο ? και αν ναι..τί θα μπορουσε να ειναι...
εχει να κάνει με περιορισμό στην ηλεκτρονική?(Κατι διαβασα για καλώδιο που δεν βγαινει πουθενα,το οποιο ηταν πατέντα που κάναν οι γιαπωνέζοι,για να μην επεμβένουν πουθενα αλλου στο μηχανάκι)


...αλλιως το πιο ευκολο ειναι να την αφήσω στο μάστορα..αλλα για αυτο κοιτάμε να ρωτάμε πρώτα εδω :)!



Μια ιντερνετική μπακαλοεκτίμηση... Κοίτα την ηλεκτρονική

δεν καταλαβαίνω τι άλλο θέλεις να μάθεις. Το πως λειτουργεί η ηλεκτρονική; Υπάρχουν άλλοι στο φόρουμ πιο κατάλληλοι να απαντήσουν.

το μηχανάκι αν δουλεύει σωστά ανεβάζει 9500+ σαλ ακόμα και με μακρύ γρανάζωμα (το κοντέρ είναι σε μίλια)
328344

dudukas
09/12/2014, 23:23
Οταν εχεις νεκρα το μηχανακι μεχρι ποσο μαρσαρει????περναει τις 6 η οχι????αν οχι τοτε κατι παιζει αλλου....κ δεν εχεις κοφτη.... το κολπο με τη ντιζα ειναι κλασικο αμα θες να δεις αν εχει το κοφτη στο κοντερ... αμα χωρις ντιζα παει παραπανω τοτε ειναι κλειδωμενο κ λογο τεχνολογιας ειναι ευκολο το ξεκλειδωμα του συνηθως....

CustomBoy
09/12/2014, 23:42
αυτο με τη νεκρά δεν το εχω δοκιμασει..ίσως δεν περνάει τις 6....δεν συνηθίζω γενικά δηλαδη να το μαρσάρω ετσι....

το κόλπο με τ ντίζα παλι δεν το ειχα ακουσει..θα προσπαθήσω να το δοκιμασω..

CustomBoy
11/12/2014, 13:42
Λοιπόν επανέρχομαι....Επειδή πήρα και γνώμη απο μάστορα...το δοκίμασε το μηχανάκι να το μαρσάρει,(διοτι εγώ το λυπήθηκα να πώ την αληθεια),και το στροφόμετρο,περασε τις 6χιλ,και εφτασε τις 7-8-ΚΑΙ 9...

Πιστεύω οτι το πρόβλημα μου ειναι στο ΧΕΡΙ...δηλαδη οτι δεν ανοιγω τοσο τη διαδρομή του γκαζιού ωστε να ανεβάσει τις απαραίτητες στροφές...αν και δεν μου δώθηκε η ευκαιρία γιατι κινηθηκα σε μεσογείων-αλεξάνδρας σήμερα...αγγιξα καποια στιγμη τις 7χιλ....αναμένω να κοπάσουν τα καιρικά φαινόμενα και να βγώ σε ενα ανοιχτό κ ηρεμο δρόμο να πειραματιστώ...

ίσως δεν εχει τίποτα...ίσως ο κοφτης ενεργοποιείται ομως απο το οδόμετρο (οταν φτάσει τα 80) και οχι απο το στροφόμετρο...

WE WILL SEE

Carooly
12/12/2014, 21:28
Δεν υπαρχει klr 250 με περιορισμο χιλιομετρων. Ενας καλος κινητηρας με καλες εδρες βαλβιδων,καλες βαλβιδες, καθαρους εκκεντροφορους και καρμπυρατερ που να λειτουργει τελεια που αυτο σημαινει οτι η μεμβρανη υποπιεσης δεν ειναι τρυπια και το φιλτρο αερα εχει τις εργοστασιακες προδιαγραφες υποπιεσης πρεπει να ανεβαζει ευκολα 10000 στροφες ακομα και με εκτη ενταξει οχι με κοντρα αερα. Μεχρι στιγμης δεν εχω δει ποτε klr με καμενη ηλεκτρονικη.Τα πηνια του δεν καιγονται καθολου ευκολα και για να καουν πρεπει να εχει πανω απο 100000 χλμ. Τα συμπτωματα που περιγραφεις δειχνουν οτι η ο αισθητηρας του πλαγιοστατη εχει χαλασει (αν υπαρχει ακομη τοποθετημενος) η ο πολλαπλασιαστης ειναι ξεβιδωμενος και δεν γειωνει.

CustomBoy
15/12/2014, 13:23
Ευχαριστώ όλους για της απαντήσεις.τελικά το εβγαλα εθνικη(και με 1 αλλα και με 2 ατομα επανω) 100αρα βενζίνη,και το πρόβλημα ήταν στο δεξι μου χερι τελικά ....

ανεβασα μεχρι 115 περίπου (για να ειμαι και προσεκτικος λογω αερα) αλλα ειδα οτι δεν ειχε θέματα...τελικά δεν γκάζωνα τη διαδρομη της γκαζιέρας οσο χρειαζόταν...


Τα συμπτωματα που περιγραφεις δειχνουν οτι η ο αισθητηρας του πλαγιοστατη εχει χαλασει (αν υπαρχει ακομη τοποθετημενος) η ο πολλαπλασιαστης ειναι ξεβιδωμενος και δεν γειωνει. ναι ..ο αισθητήρας του σταντ ειναι ακόμα πάνω και εχω σκοπό να τον ξηλώσω..γιατι την εχω ψιλιαστεί σε αλλες φάσεις τη δουλεια .....τώρα για τον πολλ/στη δεν ξερω ...


ευχαριστώ κ πάλι οσους ασχοληθηκαν...η συνέχεια στο http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=118213&page=70&p=2542079&viewfull=1#post2542079

notakos600
15/12/2014, 13:35
Ευχαριστώ όλους για της απαντήσεις.τελικά το εβγαλα εθνικη(και με 1 αλλα και με 2 ατομα επανω) 100αρα βενζίνη,και το πρόβλημα ήταν στο δεξι μου χερι τελικά ....

ανεβασα μεχρι 115 περίπου (για να ειμαι και προσεκτικος λογω αερα) αλλα ειδα οτι δεν ειχε θέματα...τελικά δεν γκάζωνα τη διαδρομη της γκαζιέρας οσο χρειαζόταν...

ναι ..ο αισθητήρας του σταντ ειναι ακόμα πάνω και εχω σκοπό να τον ξηλώσω..γιατι την εχω ψιλιαστεί σε αλλες φάσεις τη δουλεια .....τώρα για τον πολλ/στη δεν ξερω ...


ευχαριστώ κ πάλι οσους ασχοληθηκαν...η συνέχεια στο http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=118213&page=70&p=2542079&viewfull=1#post2542079

Τα μοτόρια αυτά πρέπει να ήταν από τα τελευταία (μεταξύ άλλων) που ήταν ''ντόμπρα'' σε ότι προσφέρανε. :beer:
Και το σημαντικότερο, δεν χαλάνε για ψύλλου πήδημα.

netris
28/12/2014, 21:54
Αγαπητε έχω και γώ το μπλε ασπρο του 86 με αμερικανικες προδιαγραφες τελευταια το πηγα σε μαστορα και εκανα γενικο σερβις το μηχανακι παει καλά αλλα δυό φορές τώρα μου πεταει το τζαμακι που δείχνει την σταθμη λαδιου, θα μπορουσε καποιος να βοηθησει ευχαριστώ

CustomBoy
29/12/2014, 01:01
πρώτη φορά το ακουω αυτο...μηπως χτυπηθηκε κάπου?λογικα καποια πίεση ασκέιται απο το εσωτερικό και το ''πεταει'' προς τα εξω..

netris
04/01/2015, 20:41
πρώτη φορά το ακουω αυτο...μηπως χτυπηθηκε κάπου?λογικα καποια πίεση ασκέιται απο το εσωτερικό και το ''πεταει'' προς τα εξω..

Σε ευχαριστώ και καλή χρονιά φλε, τελικώς ο μάστορας μου -γατα- μου είπε κοίτα τό σωληνακη αναθυμιάσεων φύσα μία προς μηχανή και μία προς φίλτρο και όντος προς το φίλτρο είχε βουλώση η τρύπα και έτσι τό χαίρομαι ,μόνο που ψάχνω για πίσω μπουκάλα θέλει αλλαγή άν μάθεις κάτι ευχαριστώ και πάλι.

spyros33f
05/01/2015, 18:39
Η μπουκαλα πισω τι εχει δεν επισκευαζετε?Πρεπει να ειναι ιδια με του ΚΜΧ 200 κ πρεπει να φτιαχνετε.

netris
10/01/2015, 21:23
Aγαπητε μου απο οτι μου λέει ο μαστορας δεν επισκευάζεται και πράγματι ψαχνω να βάλω κάποια που να επισκευάζεται θα λύσω ενα σοβαρό θέμα σε ευχαριστώ θα τό ψάξω.

CustomBoy
23/01/2015, 16:11
Μερικές φωτό ακόμα ,απο νέτ και απο το δικό μου...

Το μηχανάκι μεχρι στιγμής εχει ικανοποιητικότατη κατανάλωση(το δουλευω χωρίς να γυρνάω σε ρεζέρβα εδω και πολύ καιρό),και απλα υπολογίζω τα χλμ που κάνω...το λειτουργώ σχεδόν καθημερινα,μεσα στην πόλη....η αναλογία 6λτ/100χλμ ειναι αληθινή...

Σκέφτομαι να αλλάξω το μπροστινό γρανάζι που ειναι και πιο οικονομικό....μικρότερο ή μεγαλυτερο κατα ενα δόντι..και γιατί?>.εχει να προτείνει καποιος κάτι?!

επίσης στις επόμενες αναβαθμίσεις ειναι ενα τα ελαστικά,ενα πιο κοντό φτερό μπροστά,μια λάμπα philips diamond vision και σιαγώνες για πίσω γιατι οταν πατάω πισω φρένο σφυρίζει!..

CustomBoy
05/02/2015, 13:01
Μερικές φωτό ακομα ....πρωτο πρώτο το δικό μου :cool:

CustomBoy
05/02/2015, 13:03
επίσης,προσεχώς θα γίνει απόπειρα να ανοιξω τα οργανα συμφωνα με οδηγίες του giorgos.bmw οπως εκανε στο DT για να απομωνόσω τον κόφτη ο οποιος πρεπει να βρίσκεται στα όργανα..θα προσπαθησω να βγάλλω και φωτό...


Ακόμα...για οποιον ενδιαφέρεται...να ξερει οτι ΔΕΝ υπάρχει ολοκληρομένο MANUAL της μηχανής,αλλα ο ιδιοκτήτης ,πρεπει να έχει το MANUAL απο το KLR600(που ειναι ιδιο ) και το ''συμπληρωματικο'' (κατα την εταιρία) του 250!!! :wave2:

sapila racing
05/02/2015, 13:22
επίσης,προσεχώς θα γίνει απόπειρα να ανοιξω τα οργανα συμφωνα με οδηγίες του giorgos.bmw οπως εκανε στο DT για να απομωνόσω τον κόφτη ο οποιος πρεπει να βρίσκεται στα όργανα..θα προσπαθησω να βγάλλω και φωτό...


Ακόμα...για οποιον ενδιαφέρεται...να ξερει οτι ΔΕΝ υπάρχει ολοκληρομένο MANUAL της μηχανής,αλλα ο ιδιοκτήτης ,πρεπει να έχει το MANUAL απο το KLR600(που ειναι ιδιο ) και το ''συμπληρωματικο'' (κατα την εταιρία) του 250!!! :wave2:
΄
Αυτό που γράφεις για το service manual ισχύει.
Το Supplement που περιγράφει όλες τις εργασίες οι οποίες ειναι διαφορετικές απο του 600 το κατεβαζεις απο εδω
http://www.kawasaki.nu/af/Upload/Manualer/Servicemanualer/Offroad//Enduro/KLR250%201985-1997%20Scannat%20supplement_99924-1051-08.pdf

Και του KLR600 απο εδω:
http://atemp.anham.com/Upload/VehicleManual/1348/KLR600ServiceManual.pdf

Το να αλλάξεις γρανάζι εμπρός χωρίς να ξέρεις τι θέλεις το βλέπω άσκοπο και θα σε μπερδέψει.

Κόφτη το KLR 250 δεν έχει, μην τα ανοίξεις άδικα τα όργανα.

:wave2:

CustomBoy
05/02/2015, 14:25
εχω πολυμπερδευτεί με το θέμα ''κόφτης''...συμφωνα με όσα εγραψε εδώ ο συνφορουμίτης ->
Όσα μηχανάκια έχουν στο κοντέρ λαμπάκι SPEED έχουν κόφτη. ποστ 36 (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=143998&page=3&p=2553184&viewfull=1#post2553184 )

προβληματίστικα και είπα να επιχειρήσω μια ''εγχείρηση''...και το δικο μου κοντερ εχει κοκκινο λαμπακι το οποιο αναβει μετα τα 80 (κοντερ παρακάτω σε φωτό)...

Θα δώ τι θα κάνω εν τελει...


Για το γρανάζι,αποφάσισα για την ώρα να μην πειράξω κάτι παραπάνω...(Y) λάστιχα πρεπει να μπούν καινουρια,και ίσως μια λιγο μεγαλυτερη δισκόπλακα μπροστα (αν ειναι εφικτό!)

sapila racing
05/02/2015, 14:42
εχω πολυμπερδευτεί με το θέμα ''κόφτης''...συμφωνα με όσα εγραψε εδώ ο συνφορουμίτης -> ποστ 36 (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=143998&page=3&p=2553184&viewfull=1#post2553184 )

προβληματίστικα και είπα να επιχειρήσω μια ''εγχείρηση''...και το δικο μου κοντερ εχει κοκκινο λαμπακι το οποιο αναβει μετα τα 80 (κοντερ παρακάτω σε φωτό)...

Θα δώ τι θα κάνω εν τελει...


Για το γρανάζι,αποφάσισα για την ώρα να μην πειράξω κάτι παραπάνω...(Y) λάστιχα πρεπει να μπούν καινουρια,και ίσως μια λιγο μεγαλυτερη δισκόπλακα μπροστα (αν ειναι εφικτό!)

χμμμ

Το διάβασα το ποστ του giorgos_bmw, αλλά φοβάμαι πως δεν έχει δίκιο.
Εχω πολλά παραδείγματα με μηχανάκια που εχουν λαμπακι που αναβει στα 80 αλλά πάνε κανονικά την τελική τους και απ' όσο γνωρίζω το KLR δεν εχει κανενα κόφτη.
Απ οτι θυμάμαι ειχες αναφερει οτι ψαχνόσουν για την τελική του KLR σου και ειχες παρει πολλές απαντήσεις. Τελικά είχες γραψει οτι δεν ανοιγες τερμα το γκάζι, σωστά?

Επίσης αν πραγματικά έχεις μετρήσεi σωστά την κατανάλωση και καίει 6/100 είναι πολύ και δεν την θεωρώ normal κατανάλωση για KLR250.

CustomBoy
05/02/2015, 14:58
πολύ σωστά ειχες διαβάσει..!!κ εξηγώ! ...το μηχανάκι το εχω δοκιμασει και με 1 και με 2 ατομα και στην εθνικη...το μόνο που εχει επάνω ειναι μια εξατμιση (τελικο) motosport...
γεμίζοντας καλά όλες τις ταχυτητες,και στην εθνικη ναι μεν εχω γράψει οτι εχω δει΄καποια ταχυτητα(100-110πχ ) ομως μπορεί να ειμαι εγώ ο περίεργος ή ,ίσως εξακολουθώ να κάνω κάτι εγώ λαθος,ή να μην τις γεμίζω σωστά,ή να μην ανοιγω τερμα τη διαδρομή του γκαζιου..

αυτο για το λαμπάκι ειναι δικοπο μαχαίρι οντως....

τώρα για την κατανάλωση...πάντα κατα προσέγγιση..ίσως ειναι και λιγότερο... αντε κανα λίτρο κάτω δηλαδη...αναλογα και το χειρισμό ,και τα ανοιγματα,ειναι και παλιο μηχανάκι...τι αναλογίες θα επρεπε να περιμενω στην κατανάλωση λες...


ΥΓ οσον αφορα τις τελικές !! ντάξει..παλιό 250ειναι,και οχι για επιδοσεις ταχυτητας...τα ξερουμε αυτα !

endopandou
05/02/2015, 15:17
το κόκκινο λαμπάκι πότε ανάβει ;

CustomBoy
05/02/2015, 15:22
με το που περασει ενα κλικ τα 80 !...

toyar
05/02/2015, 15:22
απο οτι θυμαμαι το κοκκινο λαμπακι αναβε στα 80χλμ/ωρα σε μοντελα παραεισαγωγης ιαπωνικων προδιαγραφων λογω οριου ταχυτητας που ισχυε στην ιαπωνια και δεν νομιζω οτι εχει σχεση με την υπαρξη ή μη κοφτη

CustomBoy
05/02/2015, 15:28
πιθανότατα αυτο ισχυει ,και στο δικό μου, πρήζω και εγω με ερωτήσεις εδω πέρα,αλλα καλυτερα να ρωτάς τους πιο εμπειρους παρα να κάνεις επεμβάσεις μη αναστρέψιμες μετα..χαχαχ

endopandou
05/02/2015, 15:33
πιθανότατα αυτο ισχυει ,και στο δικό μου, πρήζω και εγω με ερωτήσεις εδω πέρα,αλλα καλυτερα να ρωτάς τους πιο εμπειρους παρα να κάνεις επεμβάσεις μη αναστρέψιμες μετα..χαχαχ
αδερφέ κάτσε γιατί θα τρελαθούμε. Το πιθανότατα τι σημαίνει; Ανάβει Ή δεν ανάβει;

CustomBoy
05/02/2015, 15:35
το πιθανοτατα φιλε πάει στο ->
λογω οριου ταχυτητας που ισχυε στην ιαπωνια και δεν νομιζω οτι εχει σχεση με την υπαρξη ή μη κοφτη συγνώμη για τη λαθος διατυπωση...


το λαμπακι ΑΝΑΒΕΙ με το που περασει η βελόνα ενα κλικ τα 80...

Takata Dome
05/02/2015, 15:35
Το έχω ξαναγράψει νομίζω: Το κόκκινο λαμπάκι είναι αυτό που περιγράφει ο toyar,και δε συνεπάγεται απαραίτητα την ύπαρξη κόφτη.Συν το ότι κόφτη στις ταχύτητες που αναφέρεις δε θυμάμαι σε κανένα μοντέλο ιαπωνικών προδιαγραφών. Κάτι άλλο συμβαίνει πιθανότατα.

toyar
05/02/2015, 15:40
παντως εχει τυχη μοτερ να συμπεριφερεται σαν να εχει κοφτη λογω ελλατωματικου μπουζοκαλωδιου
δηλαδη να δουλευει καλα χαμηλα και να κοβει απο ενα σημειο και πανω

CustomBoy
05/02/2015, 15:41
μεχρι τα 60-80 ανεβαζει αεράτα,και νορμαλ,μετα μενει σταθερο...

Τεσπα..θα προσπαθησω να το ξαναδοκιμασω το σαββατο που θα κινηθώ εθνική..και θα δώ τί ενδειξεις θα πάρω

endopandou
05/02/2015, 15:48
Δηλαδή θέλετε να πείτε πως τελικά υπάρχει κάποιου είδους κόφτης για KLR250?
Και επίσης τι σχέση έχει ένα λαμπάκι που έχουν και τα παπιά και τα αυτοματα το οποίο ανάβει στα 80 ή στα 50 ή δεν ξέρω που λόγω κάποιας τοπικής νομοθεσίας με κόφτη?

Τελικά έχουν γραφτεί τόσες ερωτοαπαντήσεις και ο φίλος δεν μας έχει πει αν το μηχανάκι ανεβάζει στροφές, πόσες περίπου είναι αυτές και πόσα χιλιόμετρα έχει γράψει το κοντέρ.

5 σελίδες για να πούμε ιντερνετικές γνώμες για το ΑΝ το μηχανάκι ανεβάζει σωστά. Νταξ...

CustomBoy
05/02/2015, 15:55
ρε παιδια,το thread το ανοιξα για να υπαρχει γενικοτερα για το μηχανακι...αν υπαρχει πρόβλημα που γραφω για το δικο μου εδω μεσα,και λυνουμε καποια θεματα τοτε νταξ...

endopandou...ξεκινησα το θεμα με το λαμπακι,ορμώμενος απο καποια πραγματα που μου ειπε ο giorgos.bmw σχετικα με αυτο...τσεκαρε αν θελεις το ποστ #62 παραπανω....

το μηχανάκι ανεβάζει στροφες 6-7χιλ το παω ,κανονικες αλλαγες κανω πια,δεν το σκιζω για να δώ αν ανεβαζει....

και τωρα για τα χιλιομετρα που λες...πιστευω εχει γυρω στα 60.000 το μηχανακι(συμφωνα με το χαρτί του προηγουμενου κτεο+ οσα εχω κάνει εγω οσο καιρο το εχω)

endopandou
05/02/2015, 15:59
ρε παιδια,το thread το ανοιξα για να υπαρχει γενικοτερα για το μηχανακι...αν υπαρχει πρόβλημα που γραφω για το δικο μου εδω μεσα,και λυνουμε καποια θεματα τοτε νταξ...

endopandou...ξεκινησα το θεμα με το λαμπακι,ορμώμενος απο καποια πραγματα που μου ειπε ο giorgos.bmw σχετικα με αυτο...τσεκαρε αν θελεις το ποστ #62 παραπανω....

το μηχανάκι ανεβάζει στροφες 6-7χιλ το παω ,κανονικες αλλαγες κανω πια,δεν το σκιζω για να δώ αν ανεβαζει....

και τωρα για τα χιλιομετρα που λες...πιστευω εχει γυρω στα 60.000 το μηχανακι(συμφωνα με το χαρτί του προηγουμενου κτεο+ οσα εχω κάνει εγω οσο καιρο το εχω)
φίλε μας κοροϊδεύεις σου λέω πως δεν είδες πόσα χλμ πάει το μηχανάκι σου στο περίπου και μιλάς για τον ολικό χιλιομετρητή και πως το πας 6-7 χιλιάδες.
Η μας κοροϊδεύεις ή υπάρχει κάποιο θέμα με την αντίληψή σου

CustomBoy
05/02/2015, 16:21
με ρωτάς ποσα χιλιόμετρα εχει γράψει το κοντερ,και το πρώτο πραγμα που πηγε το μυαλό μου,ηταν τα συνολικά χλμ που εχει η μηχανη...μην γινεσαι ερειστικός... πολύ απο εμάς δεν τα ξερουν όλα...εκτιμώ τις απαντησεις σ και το οτι καθεσαι κ ασχολείσαι με τις απορίες μου (οπως και πολυ αλλοι εδω μέσα)αλλα δε χρειαζεται να με ειρωνευεσαι.....


ουτε σας κοροιδεύω ούτε θεμα αντιληψης ειναι...θα το ελεγα απώλεια γνωσεων..για αυτο κ ρωτάω εδώ...


την τελευταία φορά που βγηκα εθνικη το κοντερ εφτασε μεχρι 100-110 (αναλογα τις ριπες του ανεμου κι την κλίση του οδοστρώματος),μεχρι εκει εχω δεί ταχύτητες..τιποτα παραπάνω...

endopandou
05/02/2015, 17:02
...το μηχανάκι ανεβάζει κανονικότατα μεχρι τα 60-70-80 (αλλωστε δεν ειναι μηχανή επιδόσεων ουτε ταχύτητας) αλλα μετα δεν ανεβάζει ουτε στροφές ουτε ταχ. (σε ευνοικό ανεμο και ελαφρά κατηφορ.οδόστρωμα πιανει 90-100 αλλα η βελονα του στροφομετρου κάνει σαν να υπαρχει κοφτης τρεμοπαίζει μολις ξεφύγει απο τις 6.5χιλ/στροφ και ξαναπεφτει στις 6)

Ακομα και σε ζορίσματα το στροφόμετρο θα επρεπε να ανεβάζει νομιζω..




την τελευταία φορά που βγηκα εθνικη το κοντερ εφτασε μεχρι 100-110 (αναλογα τις ριπες του ανεμου κι την κλίση του οδοστρώματος),μεχρι εκει εχω δεί ταχύτητες..τιποτα παραπάνω...



το κοντερ γραφει τελικά 140,Ομως απο αυτα π ειδα στην πραξη(με κοκκαλομένο γκάζι η βελονα τρεμοπαιζε στις 6χιλ και το κοντερ μεχρι 90-100)



πήρα και γνώμη απο μάστορα...το δοκίμασε το μηχανάκι να το μαρσάρει,(διοτι εγώ το λυπήθηκα να πώ την αληθεια),και το στροφόμετρο,περασε τις 6χιλ,και εφτασε τις 7-8-ΚΑΙ 9...





τελικά το εβγαλα εθνικη(και με 1 αλλα και με 2 ατομα επανω) 100αρα βενζίνη,και το πρόβλημα ήταν στο δεξι μου χερι τελικά ....

ανεβασα μεχρι 115 περίπου (για να ειμαι και προσεκτικος λογω αερα) αλλα ειδα οτι δεν ειχε θέματα...τελικά δεν γκάζωνα τη διαδρομη της γκαζιέρας οσο χρειαζόταν...














αυτο για το λαμπάκι ειναι δικοπο μαχαίρι οντως....

Όντως... :beer:

CustomBoy
05/02/2015, 21:34
απο οταν πρωτοπήρα τη μηχανη , αυτα π εγραφα,με βάση το πως την οδηγουσα μεχρι να τη μαθω,μεχρι τώρα εχουν διαφορά....

σημασία εχει εν κατακλείδι ,οτι δεν βλέπω τις ταχυτητες που θα ήθελα να βλέπω,..δεν ξαναγράφω τα ίδια γιατι δεν χρειάζεται...θα κάνω πάλι τις δοκιμες μου σε ανοιχτό δρόμο και θα επανέλθω

gior-gos
05/02/2015, 21:42
εχω πολυμπερδευτεί με το θέμα ''κόφτης''...

Ο κοφτης στροφων (rpm) - αν υπαρχει - επεμβαινει λιγο μετα τα "κοκκινα" του στροφομετρου.

Ο giorgos.bmw δεν αναφερεται σε κοφτη στροφων αλλά σε κοφτη χιλιομετρων (ταχυτητας km/h) ο οποίος - αν υπαρχει - επεμβαινει σε μία προκαθορισμενη απο το εργοστασιο ταχυτητα πχ στα 60 km/h ή στα 80 km/h κοκ ανεξαρτητως σχεσης κιβωτιου και στροφων κινητηρα.

Αν το μηχανακι σου ειχε κόφτη χιλιομετρων, θα το ειχες καταλαβει 1000%. Οταν επεμβαινει ο κοφτης χιλιομετρων, το διακεκομενο κοψιμο του ρευματος το οποίο προκαλει το διακεκομενο κοψιμο του κινητηρα ειναι τοσο εντονο, που αμεσως καταλαβαινεις οτι "κατι δεν παει καλα". :)

CustomBoy
05/02/2015, 22:04
ευχαριστώ πολύ για την επεξηγηση φίλε :beer::beer: ,και εγω σε κόφτη χλμ/τρων αναφερόμουν...! θα επανελθω με νεοτερα οταν το τεστάρω

notakos600
05/02/2015, 22:07
ευχαριστώ πολύ για την επεξηγηση φίλε :beer::beer: ,και εγω σε κόφτη χλμ/τρων αναφερόμουν...! θα επανελθω με νεοτερα οταν το τεστάρω

Το ξέρεις το ανέκδοτο με τη πόρσε και το τρίκυκλο; :bawl:

gior-gos
05/02/2015, 22:20
ευχαριστώ πολύ για την επεξηγηση φίλε :beer::beer: ,και εγω σε κόφτη χλμ/τρων αναφερόμουν...! θα επανελθω με νεοτερα οταν το τεστάρω

Παρακαλώ :)

Να συμπληρωσω επισης (επειδη τωρα διαβασα και τα προηγουμενα ποστ σου) οτι ο κοφτης χιλιομετρων επεμβαινει παντα στα ιδια χιλιομετρα, δηλαδη αν επεμβαινει στα 80 θα επεμβαινει παντα στα 80 ακριβως, οχι στα 70, οχι στα 90, οχι στα 115 ;)

CustomBoy
05/02/2015, 22:57
χαχαχ οχι !! για λεγε !!!

απολύτως λογικό αυτο που λες gior-gos !!

notakos600
06/02/2015, 09:46
χαχαχ οχι !! για λεγε !!!

απολύτως λογικό αυτο που λες gior-gos !!


Δύο κολλητοί αγόρασαν από μια Πόρσε. Επειδή ήθελαν να πάνε κόντρα βρίσκουν ένα μ ένα τρίκυκλο και του λένε πως θα τον δέσουν πίσω απ τη μία Πόρσε για να δει ποιος θα νικήσει και αν θέλει να σταματήσει, δεν έχει παρά να ανάψει τα φώτα.
Ο τύπος με το τρίκυκλο δέχεται και ξεκινούν.
Γκαζώνουν οι Πόρσε, φτάνουν στα 400 και τη στιγμή που περνούν μπροστά απ το μπλόκο της τροχαίας, ο τύπος με το τρίκυκλο ανάβει σαν τρελός τα φώτα.
Ο μπάτσος, έκπληκτος δίνει αναφορά και λέει:
- Στο 6ο χλμ. της εθνικής, δύο Πόρσε τρέχουν με 400 χλμ. την ώρα και ένας με τρίκυκλο που τους ακολουθεί ανάβει τα φώτα για να κάνουν στην άκρη να τους περάσει!

Δεν θα σου πρότεινα αυτό τον τρόπο τεσταρίσματος της ταχύτητας...

harris_x
06/02/2015, 09:49
:evil:

notakos600
06/02/2015, 09:50
:evil:

Το παρατράβηξα Χαρούλη; :rolleyes:

harris_x
06/02/2015, 10:19
Το παρατράβηξα Χαρούλη; :rolleyes:
όλοι το παρατραβηξατε

lykourgi
06/02/2015, 10:31
Τη διαδρομή της γκαζιέρας σου την έχεις κοιτάξει; Μήπως το γκάζι δεν ανοίγει όσο πρέπει λόγω προβλήματος;

Επίσης δεν κατάλαβα, το μηχανάκι το έχεις ανοίξει σε επίπεδο δρόμο;
Όταν λέω "ανοίξει" εννοώ τέρμα γκάζι και να γεμίσουν οι ταχύτητες από 3η και πάνω.

CustomBoy
06/02/2015, 13:55
ε εθνικη που εχω βγεί ,καποιες φορες,το εχω ανοιξει,...τώρα ,όπως ειπα παραπάνω,μπορεί να εξακολουθώ ΕΓΩ να μην το ''ανοιγω'' σωστά...για αυτο κ ειπα με την πρώτη ευκαιρία θα το βγάλλω,να κάνω μια α' διαδρομη και να δώ τι γινεται...

όσον αφορά τη διαδρομή της γκαζιέρας...πώς θα καταλάβω αν κάτι δεν δουλεύει σωστά...
γκαζόνοντας πάντως και κοιτώντας το καρμπυρατερ(χωρίς να ειμαι πανω στη μηχανη εννοειταΙ) βλέπω οτι τερματίζει η διαδρομη (δεν ξερω πως να το περιγράψω αναλυτικότερα),

notakos600
06/02/2015, 16:55
ε εθνικη που εχω βγεί ,καποιες φορες,το εχω ανοιξει,...τώρα ,όπως ειπα παραπάνω,μπορεί να εξακολουθώ ΕΓΩ να μην το ''ανοιγω'' σωστά...για αυτο κ ειπα με την πρώτη ευκαιρία θα το βγάλλω,να κάνω μια α' διαδρομη και να δώ τι γινεται...

όσον αφορά τη διαδρομή της γκαζιέρας...πώς θα καταλάβω αν κάτι δεν δουλεύει σωστά...
γκαζόνοντας πάντως και κοιτώντας το καρμπυρατερ(χωρίς να ειμαι πανω στη μηχανη εννοειταΙ) βλέπω οτι τερματίζει η διαδρομη (δεν ξερω πως να το περιγράψω αναλυτικότερα),

Μπορεί απλά το μηχανάκι να είναι πεσμένο λόγω χιλιομέτρων.
Φθαρμένο κυλινδροπίστονο, βαλβίδες, έδρες βαλβίδων.

CustomBoy
06/02/2015, 22:09
σίγουρα μπορεί και αυτο...;) ;) ίσως καποια στιγμή ανοιχτεί προληπτικά το μοτέρ για ελεγχο και τα συναφη

Pan (dvs)
07/02/2015, 18:07
Βρες καποιον με ιδια μηχανη και πες του τι διαφορες παρατηρει.

tsobanos
25/02/2015, 03:13
Καλησπέρα παιδιά .εγώ έχω ένα klr 250 του 94.Το πήρα πέρυσι το καλοκαίρι.Το ρύθμισα τις βαλβίδες .μετά από κανένα μήνα και λίγο παραπάνω δεν είχα συμπίεση και δεν επερνε εύκολα μπροστά .το ξαναπηγα για ρυθμιση.δουλευε καλά μέχρι τον οκτωβριο που το άφησα για κανένα πεντάμηνο .ενώ δουλευε σε μια φάση δεν είχα πάλι συμπίεση .πήγα να το φτιαξω σήμερα(κανένας δεν εφτιαχνε κλρ)και μου είπε κάτι για κυλινδροπιστονα για ελατήρια και για να μου το ανοίξει θέλει 150 ευρώ και από εκεί και πέρα οτι χρειαστεί που μπορεί να φτάσει και 400 ευρώ .στην κατηφόρα που το έβαλα σήμερα μπροστά δουλευε κανονικά και μόλις το έσβησα ενώ ζεστάθηκε μετά επερνε κανονικά με την μανιβέλα.μπορειτε να μου πειτε αν ξερετε τι μπορεί να έχει και αν αξιζει να το φτιαξω.

toyar
25/02/2015, 06:57
οταν λες δεν εχει συμπιεση εννοεις κατεβαινει η μανιβελα ελευθερα;
δεν κοιτας λιγο δισκους-λαδακια;

CustomBoy
25/02/2015, 14:01
ηρθε ο καιρος να αλλαξουμε και μια μπαταρία σιγα σιγα...καμια ιδεα για καποια αξιοπιστη!>?

tsobanos ποσα χιλιομετρα εχει το μηχανάκι ?το πρόβλημα το εχεις οπως λεει ο toyar? κατεβαινει η μανιβελα ελευθερα!?

tsobanos
25/02/2015, 17:07
Οχι δεν κατεβενει ελευθερα.Σημερα το πηγα σε εναν αλλο μαστορα και μου ειπε 100 ευρω για να κειταξει τις βαλβιδες μια ντιζα του σημπλεκτη και να κοιταξει και το φρενο πισω(ειχα αλαξει τακακια και κολαει).Σημερα τραβιξα λιγο αερα και πηρε μετν πρωτη.Τι να πω ρε παιδια

CustomBoy
26/02/2015, 01:13
γενικως το τσοκ το χρησιμοποιείς για να βάλλεις τη μηχανη μπροστα?...κανενα γεμισμα με 100αρα εχεις κανει?

ποια διαδικασια ακολουθείς για να βάλλεις τη μοτο μπροστα?οταν ειναι κρύα?


ΥΓ βάλλε και καμια φωτο να υπάρχει αμα θες ;)

tsobanos
26/02/2015, 02:21
το χρησιμοποιώ το στοκ.δεν έχει πολύ δύναμη όταν πατάω μανιβέλαι αν δεν πάρει μετά την δεύτερη τρίτη μετά δεν έχει συμπιεση

331742331743

giben3
17/05/2015, 03:31
Παιδιά καλημέρα ,
Έχω ένα KLR 250 και μετά από ένα καλό restoring (ήταν παρατημένο στο πεζοδρόμιο από το 2004) , έχω την χαρά να το χρησιμοποιώ και πάλι. Αντιμετωπίζω όμως το εξής. Όταν παίρνει μπρος και είναι κρύο , κάνει ένα μεταλλικό κροτάλισμα δυνατό, σαν να προέρχεται από την καδένα. Μόλις όμως ζεσταθεί , κελαηδάει. Τι μπορεί να είναι ? Μπορεί κάποιος να βοηθήσει ?
Ευχαριστώ