PDA

View Full Version : KLX250 μετατροπή σε motard



Dbnn
18/11/2014, 19:18
Εντάξει καλό το τακουνάκι αλλά δεν μπορώ με το τρακτέρι, άλλωστε ήταν απο τις πρώτες ιδέες να το κάνω μοτάρντ αλλά έμεινε πίσω λόγο άλλων προβλημάτων.
Εφόσον λοιπόν έχω μαζέψει την προίκα για να τα φτιάξω όλα μια και καλή, θα μου φάει μια βδομαδούλα, λέω να ψαχτώ να πάρω ζαντολάστιχα ωστε να μπουν και αυτά να μην της ξαναβάλω κατσαβίδι ΠΟΤΕ :uplate:

Θέλω γνώμες τι θα ταίριαζε, αν μπαίνει απο άλλο μοντέλο, διαστάσεις, βήμα, ατέρμονα κοντέρ κλπ που με προβληματίζουν.
Έχω δει μερικά μοτάρντ με ζάντες 15άρες αλλά μου φαίνεται σαν παπάκι, δεν θέλω τόσο χαμηλό.
Οι ζάντες τώρα είναι οι μαμά. πίσω φοράω 18άρα και μπροστά 21. Κρίσιμη ερώτηση: μπαίνει μπροστά 18άρα σαν την πίσω και να αλλάξει το ελαστικό?

Ακούω τις γνώμες και τις προτάσεις σας! :a014: :beer:

Edit, θα ήθελα και γνώμες για 3x17 & 3.5x17!! Σαν αυτό δηλαδή: http://www.car.gr/parts/view/4432666/

notakos600
18/11/2014, 19:23
Δεν θα βρίσκεις λάστιχο 18άρι front όμως...
Η γνώμη μου 17άρες.
Για κοντέρ και ενδείξεις άστο καλύτερα, στα 100 θα δείχνει 140.

Dbnn
18/11/2014, 20:47
Μάλιστα, τότε σε 17άρες τι προτείνεις? Θέλει φτιαχτές δηλαδή να κρατήσω κέντρα και να πάρω ακτίνες με στεφάνια για να κρατήσω δισκους και γρανάζι ή μπαίνει aftermarket απο άλλο μοντέλο και εκτός kawasaki?
Το κοντέρ δεν με απασχολεί να σου πω την αλήθεια, ούτε ο οδομετρητής. Αλλά εφόσον υπάρχει πάνω έλεγα μπας και ταίριαζα ατέρμονα.

notakos600
18/11/2014, 21:15
Ψάξου πρώτα σε μεταχειρισμένες, αν δεν σε ικανοποιήσουν οι προτάσεις τότε κράτα τα κέντρα σου και αγόρασε στεφάνια και ακτίνες.
Η μετατροπή σε SM μπορεί να στοιχίσει από λίγα έως πάρα πολλά χρήματα, ανάλογα τι ζητάς.
Πάντως στη θέση σου θα αγόραζα ξεχωριστές ζάντες, έτσι ώστε αν κάποτε στη βαρέσει και θες να πας μια βολτούλα στο βουνό να κάνεις τράμπα τα μανίσια ζαντολάστιχα και σε μισή ώρα με τρία τέταρτα είσαι έτοιμος, τόσο μου παίρνει εμένα στο ΧΤ 600 με το enduro stand.
Μιας και μιλάμε για 250 μην ξεφραγκιαστείς σε μεγαλύτερους δίσκους, αναρτήσεις και λοιπές βλακειούλες, άστο όπως είναι.

virus
18/11/2014, 21:35
:plaf:

περα απο την πλακα τωρα. καλυτερο αυτο που λεει ο νοτακος.

αλλα πριν να αρχισεις να τα χωνεις σε ζαντες και λοιπα για δεν δοκιμαζεις τα λαστιχα shinko; και βλεπεις...



:)

Dbnn
18/11/2014, 22:23
Βουνο με τιποτα. Δεν ανεβαινω αλλωστε. Απο ασφαλτο πηγαινω παντα.... για αυτο δεν με ενοχλει να μην εχω και αλλο ζευγαρι εντουρολαστιχα.... Κοιταω να το βγαλω οσο οικονομικα γινεται αρκει να κατεβει λιιιγο η μηχανη. Να μην εχει την 21 μπροστα εννοω. Και να μην αλλαζω δισκους - γραναζι.

Γιαννη υπαρχουν λαστιχα δρομου σε τετοιες διαστασεις; κοιταξα σε 2-3 βουλκανιζατερ και με κοιτουσαν σαν ουφο!! Σε ευχαριστω θα το ψαξω!! Θα σου στειλω για καφε σου εχω πραγματα να δεις!!

SHOOTER045
18/11/2014, 22:46
Δώσε μου διαστάσεις να σου πω
Υπάρχουν ασφαλτινα για 21 -18 εσύ είπες μικρότερα
Η καλύτερη λύση είναι ζάντες από do tracker
Αν δεν βρούμε τότε στεφάνια και πλέξιμο

Tycho Moon
19/11/2014, 08:27
Ζάντες από D Tracker. ¨Οπως είπε και ο SHOOTER045.

Βγαίνανε σε μπλέ και μαύρο. Παίρνανε 110 λάστιχο μπροστά και 130 πίσω. 17αρες και οι δύο.

Άν έχεις σκοπό να την κρατήσεις τη μοτοσυκλέτα, μπορείς να ψαχτείς για 300αρι κυλινδροπίστονο από το KLX 300, μηχανικό καρμπυρατέρ και εξάτμιση.

Για κοντέρ μπορείς να βάλεις το ψηφιακό από το D Tracker, όπως επίσης και το μπροστινό φτερό.

Είχα το D tracker παλιά. Ωραίος χαβαλές με ελάχιστο κόστος συντήρησης..

Dbnn
19/11/2014, 13:36
Δώσε μου διαστάσεις να σου πω
Υπάρχουν ασφαλτινα για 21 -18 εσύ είπες μικρότερα
Η καλύτερη λύση είναι ζάντες από do tracker
Αν δεν βρούμε τότε στεφάνια και πλέξιμο

4.61x21 μπροστά, 3x18 πίσω. Εγώ θέλω να χαμηλώσει λίγο ρε η ζάντα, να φαίνεται δηλαδή στο μάτι, δεν με ενοχλούν οι διαστάσεις αλλά δεν έβρησκα σε 2-3 λαστιχάδες που πήγα.
Όσο να ναι με ασφάλτινα στρίβει καλύτερα....


Ζάντες από D Tracker. ¨Οπως είπε και ο SHOOTER045.

Βγαίνανε σε μπλέ και μαύρο. Παίρνανε 110 λάστιχο μπροστά και 130 πίσω. 17αρες και οι δύο.

Άν έχεις σκοπό να την κρατήσεις τη μοτοσυκλέτα, μπορείς να ψαχτείς για 300αρι κυλινδροπίστονο από το KLX 300, μηχανικό καρμπυρατέρ και εξάτμιση.

Για κοντέρ μπορείς να βάλεις το ψηφιακό από το D Tracker, όπως επίσης και το μπροστινό φτερό.

Είχα το D tracker παλιά. Ωραίος χαβαλές με ελάχιστο κόστος συντήρησης..

το D tracker είναι το καινούριο ή το παλιό το έβγαζε και d tracker? Κοντέρ δεν με νοιάζει καθόλου, το κάνω και ηλεκτρονικό με hall sensor απο την αλυσίδα, no problem!
Και γιατί να αλλάξω κυλινδροπίστονο και να μην βάλω ενα μοτέρ πάνω 300άρι?
Το 250 το έκανε ολικη ανακατασκευή ο αδερφός μου σε δικό του μάστορα και το έκανε καινούριο, είναι το τελευταίο που με απασχολεί.... Το πολύ πολύ αν έχω κέφια θα του βάλω μια εξάτμιση!
Άσχετα που την παντρεύτηκα την μηχανή.......