PDA

View Full Version : Aftermarket ΕΞΑΤΜΙΣΕΙΣ για VStrom...



Σελίδες : 1 [2] 3 4

deminio11
03/07/2006, 12:54
Ta exo xanagrapsi pio pallia kai eixa

malista vali kai to email apo ta kentrika tis

yoshimura pou elegan to idio me esena

file mou alla oloi akoune to sfakianaki kai

to kathe mastora .

Anyway ti na peis .

Tis proalles pali sizitisa me ena palikari

pou doulevei sto sfakianaki san politis kai

mou eipe oti mono edo stin ellada exoun

parei tin protovoulia kai eftiaxan ena

adaptora pou borei na kanei tin exatmisi

apo to SV na katsei sto DL .

Malista mou elege oti tous exoun parei kai apo yoshimura amerikis kai tous rotisan pos to ekanan:eyepop:

A re elladara meta oraia sou !!!

doken
03/07/2006, 14:27
μου κανει εντυπωση πωσ δε τουσ βαζουν μονο την rs-3 (που ουτε αυτη ειναι για το v-strom, αλλα τουλαχιστον ειναι για το sv,καπως πιο κοντα,κανει κ καλο θορυβο γιατι απο αποδοση κλαφτε)αλλα τους βαζουν και την tri oval για το παλιο gsxr1000 (διωχνουν το stock)αντε να δουμε τι αλλο θα σκευτουν!!!τα ιδια κανουν και στο dl1000,διαβασα και το απιστευτο σε περιοδικο 10αλογα στο 650 η yoshimura.Ο καθενας βγαζει τα συμπερασματα του.............,μια δυναμομετρηση παντως θα σας πεισει

necromayhem
07/07/2006, 10:42
δεν ξερω αν ταιριαζει η trioval στο 650 αλλα εγω τα 200 τα ειδα πολυ ανετα σημερα γυρνωντας απο αρτα. και η καταναλωση ειναι λιγοτερη σε στροφες γυρω στις 6000-7000

deminio11
10/07/2006, 13:50
ego prosopika den exo yoshimura kai sti efthia tis THIVAS evgala 205 konter kai eixe ligo akoma .

Vevaia as min xehname oti eimai kai 100 kg:D

Random
05/08/2006, 20:01
Oποιος εχει βαλει τη λειζερ στο 650αρι ας μας πει ποιο μοντελο εβαλε και ποσο κοστισε ακριβως και που την εβαλαν..Επισης αν ειχε καταλυτη η εξατμιση μεσα και αν χρειασθηκε κοψιμο για να μπει..Τελος ποια η διαφορα ινοξ και τιτανιο και αν χρειαζεται προγραμμα η μηχανη μετα..το δικο μου 650αρι βεστρομ φοραει φιλτρο ΚΝ..Προσανατολιζομαι αποκλειστικα στη λειζερ διοτι η γιοσι οπως και να εχει μπει με πατεντα δεν ειναι για το βεστρομ.Επισης η λειζερ εχει δικη της θεση για τον αισθητηρα λ.Περιμενω αποψεις απο οποιον εχει βαλει την λειζερ..;)

athandim
06/08/2006, 20:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Random
Oποιος εχει βαλει τη λειζερ στο 650αρι ας μας πει ποιο μοντελο εβαλε και ποσο κοστισε ακριβως και που την εβαλαν...Επισης.....

Ο advblack φοράει Laser....Διάβασε στις πρώτες σελίδες του παρόντος. Απαντάει σε όλα σου τα ερωτήματα

Random
08/08/2006, 00:06
Το εχω διαβασει ολο το ποστ και δεν με καλυπτουν αυτα που γραφει ο φιλος που εβαλε την λειζερ για αυτο ρωταω..αν μπορει ας απαντησει ακριβως αυτα που ρωταω:winka:

advblack
09/08/2006, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Random
Oποιος εχει βαλει τη λειζερ στο 650αρι ας μας πει ποιο μοντελο εβαλε και ποσο κοστισε ακριβως και που την εβαλαν..Επισης αν ειχε καταλυτη η εξατμιση μεσα και αν χρειασθηκε κοψιμο για να μπει..Τελος ποια η διαφορα ινοξ και τιτανιο και αν χρειαζεται προγραμμα η μηχανη μετα..το δικο μου 650αρι βεστρομ φοραει φιλτρο ΚΝ..Προσανατολιζομαι αποκλειστικα στη λειζερ διοτι η γιοσι οπως και να εχει μπει με πατεντα δεν ειναι για το βεστρομ.Επισης η λειζερ εχει δικη της θεση για τον αισθητηρα λ.Περιμενω αποψεις απο οποιον εχει βαλει την λειζερ..;)

Λοιπον επειδη δεν θυμαμαι τι εχω γραψει παμε αλλη μια φορα: Καταλυτη δεν εχει , ειναι η ινοξ (λογικα η τιτανιου θα ειναι πιο ελαφρια-αυτη θα ναι και η μονη διαφορα), χρειαστηκε να κοπει λιγο γυρω στον 1,5 ποντο (πανω κατω) στο σημειο που εφαρμοζει η εξατμιση στον πισω κυλινδρο. Καμια σχεση βεβαια με το πως μπαινουν οι γιοσι και η ρεμους. Η εξατμιση εφαρμοζει στην μπροστινη εξαγωγη και στην πισω των δυο κυλινδρων και εχει ή είχε γιατι μπορει να το χουν διορθωσει πια , το προβλημα που προανεφερα. Προγραμμα εβαλα αφου πρωτα την λειτουργησα χωρις , μονο με την προσθηκη Κ&Ν φιλτρου. Δεν παρουσιαζε προβλημα αλλα κανοντας μια καυσαναλυση ειδαμε οτι χρειαζοταν πιο πλουσιο μειγμα. Ετσι τροποποιηθηκε και η τροφοδοσια αφηνοντας μου την αισθηση οτι αναπνεει ακομα καλυτερα στα ψηλα το μηχανακι. Αυτα....

plumber
09/08/2006, 18:27
Μπορω να μαθω που εβαλες το προγραμμα και ποσο στοιχισε?Για δειτε την δικια μου YOSHIMURA,τελικο RS-3 και λαιμους χειροποιητους!Ενας γειτονας μου πηρε ενα μεταχειρισμενο DL 650 και φοραγε την εξατμιση που βλεπεται.Μου προτεινε λοιπον να ανταλλαξουμε εξατμισεις γιατι τον ενοχλουσε ο ηχος της!!!Εκανα μια βολτα και τρελαθηκα και φυσικα συμφωνησα.:rotflmao:


58228

advblack
10/08/2006, 18:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από plumber
Μπορω να μαθω που εβαλες το προγραμμα και ποσο στοιχισε?Για δειτε την δικια μου YOSHIMURA,τελικο RS-3 και λαιμους χειροποιητους!Ενας γειτονας μου πηρε ενα μεταχειρισμενο DL 650 και φοραγε την εξατμιση που βλεπεται.Μου προτεινε λοιπον να ανταλλαξουμε εξατμισεις γιατι τον ενοχλουσε ο ηχος της!!!Εκανα μια βολτα και τρελαθηκα και φυσικα συμφωνησα.:rotflmao:

Πολυ ωραια μοντα! Ποιος εφτιαξε τους λαιμους για το γιοσι?
Το προγραμμα μπηκε σε μια αλλαγη λαδιων χωρις επιβαρυνση. Ειναι ενα κουτακι της γιοσι που συνδεεται σε μια φισετα και σε 2 λεπτα εχει μπει. Το μαγικο αυτο κουτακι το χει ο Μαντης και φανταζομαι κι αλλα σουζουκοσυνεργεια. Θα μου πεις η εξατμιση ειναι λειζερ και συ εβαλες προγραμμα απο γιοσι? Μα η λειζερ δεν εχει , τι να κανουμε.:sick:

Tropeas
10/08/2006, 23:30
Το συνηθισμένο πρόγραμμα μπαίνει γρήγορα σε οποιοδήποτε εξουσιοδοτημένο που έχει το κουτάκι της Yoshi...
και αργά σε οποιοδήποτε εξουσιοδοτημένο με κουτάκι Yoshi, δυναμόμετρο, και καυσαναλυτή , για συγκεκριμένο και ολόσωστο tuning...
Οι διαφορές στα δυο παραπάνω είναι η νύχτα με την μέρα...

Για πες που έφτιαξες τους λαιμούς , απο τι υλικό είναι , αν αλλάζουν χρώμα με την ζέστη και πόσο....

plumber
11/08/2006, 00:29
Στην ανταλλαγη που σας ειπα περιλαμβανε και τους λαιμους.Ειναι φτιαγμενοι απο ανοξειδωτη σωληνα μεγαλυτερης διαμετρου απο της εργοστασιακης, διαφορετικου σχεδιασμου και ειναι 4 κομματια.Οι λαιμοι ερχονται προς τα εξω απο το μοτερ και οχι απο κατω που ειναι της μαμας.Ολα τα κομματια συνδεονται μεταξυ τους με ελατηρια. Δεν γνωριζω ποιος την εφτιαξε παντως εχει κανει φοβερη δουλεια.Μηπως γνωριζεις tropeas ποσο στοιχιζει η ολη διαδικασια προγραμμα - δυναμομετρηση - κλπ.Εαν ειναι να το κανω να το κανω σωστα.Οσο να ναι εχει παρει ενα χρωμα απο την θερμοκρασια οχι μονο οι λαιμοι αλλα και το τελικο στο σημειο που ειναι το ταμπελακι.Πηγα και ρωτησα για το περασω απο βουρτσα για να γυαλισει αλλα και μου ζητησαν πολλα λεφτα αλλα και μου ειπαν οτι δεν αξιζει γιατι θα ξαναγινει ετσι.

Stratos_750
13/08/2006, 06:29
H Laser emfanisiaka einai kalyterh nomizw

me xalaei kai to pisw desimo ths yoshiumura
me to elasma pou thn krata epanw

kai kati pou malon einai xazomara

apo thn stigmh pou vazeis exatmish h opoia den exei katalyth
mporeis na vazei venzini super (oxi amolivdh)

Random
01/09/2006, 22:29
Βρηκα την λειζερ μονο το τελικο χωρις το λαιμο στα 340 Ευρω με τοποθετηση..απο το ΜΑΚ κοντα στο ΟΑΚΑ Μαρουσι...:winka: Να τη βαλω λετε η οχι???θα κανει δουλεια ετσι??θα χρειαζομαι προγραμμα μετα??

Επισης βρηκα τη γιοσι τριοβαλ στην ιδια τιμη(τελικο μονο)τι να κανω??:evil:

doken
04/09/2006, 15:08
λοιπον για να βαλω τα πραγματα στη θεση τους
οι λαιμοι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ LAZER ουτε χειροποιητοι!!! ημαρτον
οι λαιμοι ειναι leo vince
αν θες να δεις μεγαλη διαφορα βαλε power comander
αλιως πηγαινε αντιπροσωπία και πες να σου βαλουν 1% ρελαντι και 5 % low,θα σου καιει παρα πανω, ομως
αν θες τη γνωμη μου πετα το Κ&Ν,βγαλε και το προγραμμα του μαντη και δικιμασε τη.(εγω αυτο θακανα η αν με ετρωγε η τσεπη power commander)
περα απο ολα αυτα η εξατμισή σου κανει φοβερο ηχο και εχει φοβερο λουκ,650 κοστιζει η leo vince,550 yoshi,βαλε και τη πατεντα για να ταιριάξουν....καλα την πηρες¨!
μην πας σε βουρτσα θα δοσεις τζαπα λεφτα
παρε μια αλοιφη δε θυμαμαι πως τη λενε για μεταλα,κοκκινο σωληναριο είναι,τριψε με βαμβακι,η καλητερα με μαλακο πανι και θα γυαλισει ολη σα ναναι καινουρια,οχι στο τελικο που ειναι τιτανιο,στους λαιμους μονο

doken
04/09/2006, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stratos_750
H Laser emfanisiaka einai kalyterh nomizw

me xalaei kai to pisw desimo ths yoshiumura
me to elasma pou thn krata epanw

kai kati pou malon einai xazomara

apo thn stigmh pou vazeis exatmish h opoia den exei katalyth
mporeis na vazei venzini super (oxi amolivdh)

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ?ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΑΖΕΙΣ SUPER???
και παλι ημαρτον!!!!!!!!!!!!!!!!!!

plumber
04/09/2006, 17:32
Eνταξει φιλε doken, μη βαρας εστω οτι οι λαιμοι ειναι leo vince οπως λες, εκτος απο το K&N δεν εχω βαλει κατι σχετικα με προγραμμα γιατι το μηχανακι παει φοβερα στο δρομο ετσι οπως ειναι. Πρεπει ομως να παραδεχτω οτι και με το μαμα φιλτρο το μηχανακι πηγαινε εξισου καλα. Εχω την εντυπωση οτι με το Κ&Ν μονο ο ηχος αλλαξε. Ακους δηλαδη να τραβαει αερα ο παπας και τιποτα αλλο, βαριεμαι ομως να ξαναβγαζω το ρεζερβουαρ για να το αλλαξω. Ο ηχος ειναι αληθεια οτι ειναι φοβερος και μου αρεσει που το μηχανακι μου δειχνει και πιο επιθετικο απο πριν και ειναι... Ευχαριστω για την συμβουλη σου για την αλοιφη, θα το κοιταξω.

Random
04/09/2006, 18:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Random
Βρηκα την λειζερ μονο το τελικο χωρις το λαιμο στα 340 Ευρω με τοποθετηση..απο το ΜΑΚ κοντα στο ΟΑΚΑ Μαρουσι...:winka: Να τη βαλω λετε η οχι???θα κανει δουλεια ετσι??θα χρειαζομαι προγραμμα μετα??

Επισης βρηκα τη γιοσι τριοβαλ στην ιδια τιμη(τελικο μονο)τι να κανω??:evil:

Kανεις δε μου απαντησε...:( :( :( :

Tsakalaki
04/09/2006, 19:26
Την Trioval βάλε.... αυτήν ξέρω, αυτήν εμπιστεύομαι....

Random
04/09/2006, 20:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tsakalaki
Την Trioval βάλε.... αυτήν ξέρω, αυτήν εμπιστεύομαι....

Nai alla me i xoris programma, laimous, power commander???Peite epitelous:D

doken
05/09/2006, 07:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από plumber
Eνταξει φιλε doken, μη βαρας εστω οτι οι λαιμοι ειναι leo vince οπως λες, εκτος απο το K&N δεν εχω βαλει κατι σχετικα με προγραμμα γιατι το μηχανακι παει φοβερα στο δρομο ετσι οπως ειναι. Πρεπει ομως να παραδεχτω οτι και με το μαμα φιλτρο το μηχανακι πηγαινε εξισου καλα. Εχω την εντυπωση οτι με το Κ&Ν μονο ο ηχος αλλαξε. Ακους δηλαδη να τραβαει αερα ο παπας και τιποτα αλλο, βαριεμαι ομως να ξαναβγαζω το ρεζερβουαρ για να το αλλαξω. Ο ηχος ειναι αληθεια οτι ειναι φοβερος και μου αρεσει που το μηχανακι μου δειχνει και πιο επιθετικο απο πριν και ειναι... Ευχαριστω για την συμβουλη σου για την αλοιφη, θα το κοιταξω.

βαραω γιατι ειχα ΑΚΡΙΒΩΣ αυτη την εξατμιση στο V-STROM,και οταν λεω ΑΚΡΙΒΩς την ιδια ενοω ΑΚΡΙΒΩΣ!!!,με Κ&Ν,και νομιζω πως το Κ&Ν καταστρεφει τις μεσαιες,πετα το!!!!Ειχα δοκιμασει αρκετες ρυθμισεις με το ΥΟΣΗΙ BOX (σου ειπα που κατεληξα)αλλα επιμενω χωρις power comander βαλε μαμα ρυθμισεις και φιλτρο,
κατα τ αλλα
την εξατμιση θα την ευχαριστηθεις

Random
05/09/2006, 18:25
Δεν καταλαβαινω τι λετε με ολα αυτα...

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ

1. ΤΟ ΚΝ ΦΙΛΤΡΟ ΠΟΥ ΕΒΑΛΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ

2. ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΩ

3. ΑΝ ΚΟΨΩ ΤΟ ΣΩΛΗΝΑ ΨΗΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΤΑΡΩ ΕΝΑ ΚΑΖΑΝΑΚΙ ΛΕΙΖΕΡ ΚΟΤΣΟΜΟΥΡΑ Η ΑΛΛΗ ΜΑΡΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΠΑΟΥΕΡ ΚΟΜΑΝΤΕΡ Η ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ??

4. ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΤΕ ΜΕ ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΩ(ΔΝΣΗ ΚΑΙ ΤΗΛ) ΔΙΟΤΙ ΟΛΟΙ ΛΕΝΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΜΗΧΑΝΩΝ

ΕΛΠΙΖΩ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ ΣΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ..:eek:

Tsakalaki
05/09/2006, 19:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Random
Nai alla me i xoris programma, laimous, power commander???Peite epitelous:D

Λοιπόν, για να τελειώνουμε με αυτή την υπόθεση χωρίς άγχος και εκνευρισμούς.....

εγώ έχω βάλει την Trioval, και χρησιμοποιώ φίλτρο αέρος BMC. Δεν έχω βάλει power commander και δεν χρειάζεται να βάλω. Δεν μπορώ να βάλω την Yoshi απο λαιμούς γιατί δεν βγαίνει σε αυτό το μοντέλο. αρχικά την έβαλα χάρις τη πατέντα του μηχανικού μου, και στη συνέχεια με ενημέρωσε πως η Yoshi έχει βγάλει ένα ειδικό μαντζαφλάρι το οποό προσαρμόζει την Yoshi στην υπόλοιπη εξάτμιση. Θυμίζω πως για να βάλω την προαναφερθείσα εξάτμιση χρειάστηκε να κόψω τη μανίσια.


αυτά απο εμένα._

Random
06/09/2006, 00:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tsakalaki
Λοιπόν, για να τελειώνουμε με αυτή την υπόθεση χωρίς άγχος και εκνευρισμούς.....

εγώ έχω βάλει την Trioval, και χρησιμοποιώ φίλτρο αέρος BMC. Δεν έχω βάλει power commander και δεν χρειάζεται να βάλω. Δεν μπορώ να βάλω την Yoshi απο λαιμούς γιατί δεν βγαίνει σε αυτό το μοντέλο. αρχικά την έβαλα χάρις τη πατέντα του μηχανικού μου, και στη συνέχεια με ενημέρωσε πως η Yoshi έχει βγάλει ένα ειδικό μαντζαφλάρι το οποό προσαρμόζει την Yoshi στην υπόλοιπη εξάτμιση. Θυμίζω πως για να βάλω την προαναφερθείσα εξάτμιση χρειάστηκε να κόψω τη μανίσια.


αυτά απο εμένα._

εισαι ικανοποιημενος τωρα απο την αποδοση????????:wave2:

Random
07/09/2006, 21:33
απαντηστεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε:rotflmao: :rotflmao:

FASTER DRIVER
19/09/2006, 01:04
Για εξάτμιση είχα ψαχτεί πριν από ένα χρόνο περίπου. Αρχικά μου άρεσε η LASER αλλά όταν πήγα στον εξουσιοδοτημένο μηχανικό που έκανα Service μου πρότεινε να βάλουμε την Yoshimura γιατί όπως μου είπε η Yoshimura δεν καταργεί το καταλύτη της μηχανής (το οποίο βέβαια είναι τεράστιο ψέμα). Μου πρότεινε μάλιστα να βάλουμε την Tri Oval (η οποία για μένα είναι κατάλληλη μόνο για Street μηχανές τύπου GSX-R) γιατί αυτή ήταν η κατάλληλη για το VStrom (το οποίο επίσης είναι ψέμα). Επειδή δεν μου άρεσε καθόλου η Tri Oval πάνω στην μηχανή του λέω να βάλουμε την RS3 που είχα δει σε αλλά VStrom. Δεν είχε κανένα πρόβλημα (γιατί να έχει εξάλλου) γιατί και η RS3 ήταν κατάλληλη για το VStrom (το οποίο επίσης είναι ψέμα).
Βάζω τελικά την Yoshimura RS3 με την γνώστη και απαράδεκτη πατέντα του κοψίματος της ΄΄μαμάς΄΄ εξάτμισης και διαπιστώνω τέσσερα πράγματα.
Πρώτον η εξάτμιση βρίσκεται πολύ κοντά στο πλαστικό της ουράς (με διαβεβαιώνουν βέβαια ότι δεν υπάρχει πρόβλημα θερμότητας) και από αισθητικής απόψεως το αποτέλεσμα είναι χάλια.
Δεύτερον ο ανάπτορας που συνδέει το τελικό με την σωλήνα της ΄΄μαμάς΄΄ εξάτμισης όταν τον κοιτάς πίσω από το μαύρο προστατευτικό είναι επίσης χάλια αισθητικά
Τρίτον όπως είναι φυσικό έχει καταργηθεί ο καταλύτης ο οποίος - για οποίον δεν το γνωρίζει όπως εγώ τότε - βρίσκεται στο τριγωνικό κομμάτι που βρίσκεται πριν το ΄΄μαμά΄΄ τελικό.
Τέταρτον και τελευταίο η απόδοση της μηχανής χαμηλά χάλασε και έκανε και ένα κούφιο θόρυβο (που φοβόσουν ότι θα σε πάρουν με τις ντομάτες αν πέρναγες νύχτα από καμία γειτονία) όταν άνοιγες από χαμηλά λες και ήταν κανένα καθαρόαιμο χωμάτινο Enduro. Η ρύθμιση δε που έγινε με το ΄΄μαγικό΄΄ βαλιτσάκι της Yoshimura δεν έφερε κανένα αποτέλεσμα κάτι αναμενόμενο αφού το μόνο που κάνει αυτό το βαλιτσάκι είναι να σου προσθέτει η να σου αφαιρεί χοντρικά καύσιμο σε τρεις περιοχές στροφών (χαμηλές, μεσαίες, υψηλές) χωρίς βέβαια κανείς να γνωρίζει π.χ. αν στις χαμηλές έχεις ήδη πλούσιο μίγμα και στο κάνει πιο πλούσιο.

Μετά από όλα αυτά τα αρνητικά και με σημαντικότερο επιχείρημα ότι ο καταλύτης έχει καταργηθεί καταφέρνω να δώσω πίσω την Yoshimura RS3 και να πάρω πίσω τα λεφτά μου.
Τα παραπάνω που αναφέρω δεν έχουν σκοπό να καταγγείλουν κάποιον αλλά να περιγράψουν μια παραπληροφόρηση που είχε και πιστεύω έχει επικρατήσει σχετικά με το πως η Yoshimura είναι οι απολύτως κατάλληλες για τα VStrom. Όλοι (Yoshimura, Laser, Akrapovic κ.τ.λ.) βγάζουν ένα τελικό το οποίο πρέπει να προσαρμόσουν σε συγκεκριμένα μοντέλα Αυτή η προσαρμογή πρέπει να γίνει με τις λιγότερες παντέτες και με το όσο καλύτερο δυνατόν αισθητικό αποτέλεσμα κάτι που στην περίπτωση της Yoshimura δεν ισχύει ενώ ισχύει στην περίπτωση της Laser….

Συνέχεια λοιπόν με την τοποθέτηση της Laser….

FASTER DRIVER
19/09/2006, 01:05
Έχοντας λοιπόν απογοητευτεί από την Yoshimura επιστρέφω στα αρχικά σχεδία μου που ήταν η τοποθέτηση της Laser. Πριν την τοποθέτηση αποφασίζω να κάνω μια δυναμομέτρηση στον ΜΑΝΤΗ (καλό είναι να γίνεται μια για να βλέπουμε πως είναι ρυθμισμένο το μηχανάκι μας) για να έχω ένα μέτρο σύγκρισης πριν και μετά. Η δυναμομέτρηση δείχνει ότι χαμηλά ήταν πολύ πλούσιο (ξεκινούσε από 18:1 στις 2500rpm περίπου και έφτανε 14:1 στις 5500 rpm περίπου) στις μεσαίες ήταν πότε φτωχό και πότε πλούσιο και στις ψηλές ήταν φτωχό. Ψιλοχάλια δηλαδή. Σε αυτά τα χάλια τον ρόλο του είχε παίξει και η χοντρική ρύθμιση που είχε γίνει με το ΄΄βαλιτσάκι΄΄ της Yoshimura που ανέφερα προηγουμένως.
Η Laser χωρίς καταλύτη βέβαια (γιατί ο Αλεξόπουλος δεν φέρνει με καταλύτη) μπαίνει χωρίς ΚΑΜΙΑ απολύτως ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ στον MANTH (να σημειώσω εδώ ότι μέσα στην συσκευασία της εξάτμισης υπήρχε ένα δίχαλο τον οποίο χρησιμοποιείται ως στοπ του κεντρικού σταντ της Suzuki) και τοποθετείται εξαρχής το Sport σιγαστήρα το οποίο δεν έχει προδιαγραφές θορύβου.
Στην συνέχεια γίνεται καινούργια δυναμομέτρηση η οποία δίνει + 2 HP περίπου και μια καμπύλη ισχύος παρεμφερή με την αρχική. Η μηχανή εξακολουθεί βέβαια να έχει παρόμοια χαρακτηριστικά τροφοδοσίας (πλούσιο μίγμα στις χαμηλές, πλούσιο-φτωχό στις μεσαίες, φτωχό στις υψηλές) αν και το πλούσιο στις χαμηλές ήταν τώρα λιγότερο πλούσιο και το φτωχό στις υψηλές ήταν λιγότερο φτωχό. Η χαμηλή αύξηση στην ιπποδύναμη πέρα από τα προβλήματα τροφοδοσίας οφείλεται ως ένα σημείο στο ότι η εξάτμιση τοποθετήθηκε στα 10000χλμ περίπου και ο κινητήρας ίσως δεν είχε ανοίξει ακόμα.
Για να λυθούν τα προβλήματα τροφοδοσία και για να αποδώσει καλύτερα η εξάτμιση αποφασίστηκε η τοποθέτηση POWER COMMANDER το οποίο τοποθετήθηκε και ρυθμίστηκε πάλι από τον ΜΑΝΤΗ. Το αποτέλεσμα ήταν + 5HP με παρεμφερή πάλι καμπύλη ισχύος σε σχέση με την αρχική. Το μηχανάκι έχει πάρει και πριν τις 5500rpm στις 5500rpm είναι περίπου στα ίδια ενώ μετά τις 5500rpm η ισχύς αυξάνει σταδιακά έως τους +5 HP ενώ και τα χαρακτηριστικά τροφοδοσίας είναι πλέον πολύ κοντά σε όλα το φάσμα στροφών στην στοιχειωμετρική αναλογία (που δεν είναι πάντως το γνωστό 14,7:1 αλλά λίγο μικρότερο).
Το αισθητικό αποτέλεσμα ήταν άψογο. Η εξάτμιση απέχει από το πλαστικό της ουράς όσο ακριβώς πρέπει, οι σωλήνες πριν το τελικό πολύ σωστά έχουν αρκετά φαρδύτερη διατομή μετά την ένωση τον δυο επιμέρους σωλήνων από το κάθε κύλινδρο, η ζέστη είναι αισθητά μειωμένη (λόγω και έλλειψης του καταλύτη βέβαια) και δεν δημιουργεί σχεδόν κανένα πρόβλημα στο δεξί πόδι του συνεπιβάτη και τέλος ο ήχος (με το Sport σιγαστήρα) έχει δύο πρόσωπα Όταν ανοίγεις σταδιακά το γκάζι σχεδόν δεν ακούγεται τίποτα ενώ όταν ανοίγεις απότομα το γκάζι ακούγεται ένας σφυρικτός ήχος που διαφέρει από οτιδήποτε κυκλοφορεί.

Αν και είμαι αρκετά ικανοποιημένος από την εξάτμιση και το Power Commander πιστεύω ότι μπορώ να κερδίσω και καλύτερες αποδόσεις από τον καλύτερο προγραμματισμό του Power Commander και γι΄ αυτό όποιος μπορεί να βοηθήσει (π.χ. με χάρτες) είναι καλοδεχούμενος…

ADAMS
19/09/2006, 13:07
kalhmera!!!!!!!! :sun: :cool: loipon epeidh caxno edw kai peripoy 6 mhnes th ejatmish na balw sto DL 650 den exw kataferei na apofasisw.uelw bohueia!!!!!!!!!!!!:a42: :a42: uelw na kanei wraio uorhbw na einai aisuhtika wraia kai na moy dosei liga alogakia.den uelw omws na katarghsw ton katalhth.an mporei kapoios na bohueish thn katastash kai exei kamia protash as epikoinonisei.eyxaristw polu

athandim
19/09/2006, 18:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από FASTER DRIVER
Έχοντας λοιπόν απογοητευτεί από την Yoshimura επιστρέφω στα αρχικά σχεδία μου που ήταν η τοποθέτηση της Laser...

Για να λυθούν τα προβλήματα τροφοδοσία και για να αποδώσει καλύτερα η εξάτμιση αποφασίστηκε η τοποθέτηση POWER COMMANDER το οποίο τοποθετήθηκε και ρυθμίστηκε πάλι από τον ΜΑΝΤΗ....

Το αισθητικό αποτέλεσμα ήταν άψογο. Η εξάτμιση απέχει από το πλαστικό της ουράς όσο ακριβώς πρέπει, οι σωλήνες πριν το τελικό πολύ σωστά έχουν αρκετά φαρδύτερη διατομή μετά την ένωση τον δυο επιμέρους σωλήνων από το κάθε κύλινδρο, η ζέστη είναι αισθητά μειωμένη (λόγω και έλλειψης του καταλύτη βέβαια)......

Αν και είμαι αρκετά ικανοποιημένος από την εξάτμιση και το Power Commander πιστεύω ότι μπορώ να κερδίσω και καλύτερες αποδόσεις από τον καλύτερο προγραμματισμό του Power Commander και γι΄ αυτό όποιος μπορεί να βοηθήσει (π.χ. με χάρτες) είναι καλοδεχούμενος…
Μπράβο σου για τη λεπτομερή πληροφόρηση... :beer:

Θα ήθελα να σε ρωτήσω για τον p.c....

Πόσο κόστισε το πακέτο;...Ο p.c. βγαίνει προγραμματισμένος για τη μηχανή μας από ανεξάρτητους κατασκευαστές; Θυμάσαι τη μάρκα;

Sorry για την ασχετοσύνη...θα δουλέψει και ¨ευρεση¨ όμως... :D

Thanx :beer:

Kάτα τα άλλα...πέρι εξατμίσεων, με βάζει σε ακόμα πιο αρνητικές σκέψεις αυτό που έγραψε ο Tropeas παραπάνω :

"Το συνηθισμένο πρόγραμμα μπαίνει γρήγορα σε οποιοδήποτε εξουσιοδοτημένο που έχει το κουτάκι της Yoshi...
και αργά σε οποιοδήποτε εξουσιοδοτημένο με κουτάκι Yoshi, δυναμόμετρο, και καυσαναλυτή , για συγκεκριμένο και ολόσωστο tuning...
Οι διαφορές στα δυο παραπάνω είναι η νύχτα με την μέρα...."

Tsakalaki
20/09/2006, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Random
απαντηστεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε:rotflmao: :rotflmao:


Ξέρω....άργησα πολύ να απαντήσω.....


Ναι είμαι πολύ ευχαριστημένος και απο την απόδοση και απο κάθε πλευρά....

FASTER DRIVER
22/09/2006, 04:52
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
[B]Μπράβο σου για τη λεπτομερή πληροφόρηση... :beer:

Θα ήθελα να σε ρωτήσω για τον p.c....

Πόσο κόστισε το πακέτο;...Ο p.c. βγαίνει προγραμματισμένος για τη μηχανή μας από ανεξάρτητους κατασκευαστές; Θυμάσαι τη μάρκα;

Sorry για την ασχετοσύνη...θα δουλέψει και ¨ευρεση¨ όμως... :D

Thanx :beer:

To Power Commander κοστίζει περίπου 350€. Μαζί με την τοποθέτηση και την ρύθμιση πάει περίπου στα 600€. Προγραμματισμός από ''ανεξάρτητους κατασκευαστές'' δεν γίνεται το μόνο που μπορείς να βρεις είναι ''χάρτες'' από internet για συγκεκριμένη μηχανή, εξάτμιση, φίλτρο κ.λ.π. Η μάρκα είναι Dynojet. Για να καταλάβεις όμως καλύτερα τι παίζει δες και εδώ

http://www.powercommander.com/

athandim
24/09/2006, 18:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από FASTER DRIVER

To Power Commander κοστίζει περίπου 350€. Μαζί με την τοποθέτηση και την ρύθμιση πάει περίπου στα 600€. Προγραμματισμός από ''ανεξάρτητους κατασκευαστές'' δεν γίνεται το μόνο που μπορείς να βρεις είναι ''χάρτες'' από internet για συγκεκριμένη μηχανή, εξάτμιση, φίλτρο κ.λ.π. Η μάρκα είναι Dynojet. Για να καταλάβεις όμως καλύτερα τι παίζει δες και εδώ

http://www.powercommander.com/
Από ό,τι κατάλαβα είναι πολύ δύσκολο να ρυθμίσεις σωστά τον pc....Δες τί γίνεται :

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=25079&highlight=dynojet

zeremefico
25/09/2006, 09:34
Η άποψη της LeoVince για το θέμα (http://cgi.ebay.co.uk/DL-650-V-Strom-04-05-LeoVince-Evo2-Alu-Komplettanlage_W0QQitemZ300026248088QQihZ020QQcategoryZ49779QQrdZ1QQcmdZViewItem)

FASTER DRIVER
25/09/2006, 20:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
Από ό,τι κατάλαβα είναι πολύ δύσκολο να ρυθμίσεις σωστά τον pc....Δες τί γίνεται :

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=25079&highlight=dynojet


Φίλε μου μην μπερδεύεις το VStrom με άλλα μηχανάκια που έχουν Ram Air και αισθητήρες για πίεση στο κουτί φίλτρου και τις εξωτερικές συνθήκες. Στην δική μας περίπτωση έχουμε τα εξής δεδομένα:
Η κεντρική μονάδα κινητήρα πρώτον έχει αισθητήρες για την θέση του γκαζιού, την θέση του στροφάλου και την σχέση κιβωτίου, δεύτερον διαθέτει δύο διαφορετικούς χάρτες για την ανάφλεξη (προσοχή ανάφλεξη και όχι ψεκασμό καύσιμου) ένα για τις χαμηλές στροφές και ένα για τις υψηλές και τρίτον ελέγχει την δευτερεύουσα πεταλούδα (η πρωτεύουσα πεταλούδα ελέγχεται από τον αναβάτη με το γκάζι) και τον ψεκασμό καύσιμου.
Το Power Commander στην δική μας περίπτωση διαφοροποιεί-ελέγχει μόνο τον ψεκασμό καύσιμου (ούτε τις πεταλούδες ούτε τους χάρτες ανάφλεξης πειράζει).
Από τα παραπάνω βλέπεις ότι δεν υπάρχουν αισθητήρες ούτε για την πίεση στον κουτί φίλτρου ούτε για εξωτερικές συνθήκες απλά το μόνο που υπάρχει είναι το αυτόματο τσοκ το οποίο και δεν επηρεάζεται από το Power Commander. Άρα δεν χρειάζονται διαφορετικές ρυθμίσεις σε διαφορετικές εξωτερικές συνθήκες ούτε βέβαια άλλες ρυθμίσεις λόγω Ram Air.
Στην πράξη λοιπόν τοποθετείται η μηχανή στο δυναμόμετρο για μια πρώτη δυναμομέτρηση και ανάλυση καυσαερίων. Από την ανάλυση των καυσαερίων βλέπουμε που έχουμε φτωχό μίγμα και που έχουμε πλούσιο μίγμα όποτε μπορούμε να επέμβουμε και ανάλογα.
Στο CD που συνοδεύει το Power Commander υπάρχουν έτοιμοι χάρτες οι οποίοι αν και μπορεί να μην είναι απόλυτα προσαρμοσμένοι στα εξαρτήματα που έχουμε βάλει (εξάτμιση, φίλτρο κ.τ.λ.) “φορτώνονται” μέσω laptop στο Power Commander και γίνεται ξανά δυναμομέτρηση για να δούμε τα αποτελέσματα. Το σωστό βέβαια θα ήταν να γίνεται σε κάθε περίπτωση ένας διαφορετικός χάρτης αλλά εφόσον τα αποτελέσματα είναι συνήθως ιδιαίτερα ικανοποιητικά δεν υπάρχει λόγος ούτε βέβαια υπάρχουν συνήθως και οι απαραίτητες γνώσεις για να φτιάξει κανείς εξολοκλήρου ένα καινούργιο χάρτη.
Εδώ πρέπει να σημειώσω ότι για το δικό μας μοντέλο υπάρχουν 3 χάρτες στο επίσημο site του Power Commander ενώ για το SV650 που έχει τον ίδιο σχεδόν κινητήρα υπάρχουν 21 χάρτες (που καλύπτουν σχεδόν κάθε συνδυασμό εξάτμισης και φίλτρου). Μπορείς λοιπόν αν θες να δοκιμάσεις έναν από αυτούς τους χάρτες και αν σου κάτσει καλά στην δυναμομέτρηση και στην ανάλυση καυσαερίων να τον κρατήσεις.

athandim
25/09/2006, 20:19
Και πάλι κατατοπιστικότατος....:beer:


Σημ: Τα 250 ευρώ πάντως για ρύθμιση του pc πολλά μου φαίνονται. Και είσαι και προβληματισμένος για τις ρυθμίσεις που έγιναν...(εκτός και αν αναζητάς το τέλειο και καλά κάνεις...)

:wave2:

FASTER DRIVER
26/09/2006, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
Και πάλι κατατοπιστικότατος....:beer:


Σημ: Τα 250 ευρώ πάντως για ρύθμιση του pc πολλά μου φαίνονται. Και είσαι και προβληματισμένος για τις ρυθμίσεις που έγιναν...(εκτός και αν αναζητάς το τέλειο και καλά κάνεις...)

:wave2:


Τα χρήματα αυτά είναι για τοποθέτηση και ρύθμιση. Για να τοποθετηθεί πρέπει να σηκωθεί το ρεζερβουάρ και να αφαιρεθεί το φίλτρο αέρα (ψιλό βαβούρα δηλαδή). Για να ρυθμιστεί στην καλύτερη περίπτωση θα δοκιμαστούν 3-4 χάρτες και θα γίνουν και οι αντίστοιχες δυναμομετρήσεις. Άρα αν βάλεις κόστος δυναμομέτρησης 40-50 € συν την τοποθέτηση που είπαμε είναι εντάξει τα 250€.

billpos
28/09/2006, 19:58
Η Laser απο ήχο τι λέει ;

Ρωτάω γιατί θέλω να αλλάξω εξάτμιση γιατί δεν μ' αρέσει που κάνει σαν μίξερ. Οι επιδόσεις δεν με απασχολούν (2-3 ph ειδικά...)

Μέχρι τώρα ο καλύτερος ήχος που έχω ακούσει είναι από Remus.

FASTER DRIVER
29/09/2006, 20:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από billpos
Η Laser απο ήχο τι λέει ;

Ρωτάω γιατί θέλω να αλλάξω εξάτμιση γιατί δεν μ' αρέσει που κάνει σαν μίξερ. Οι επιδόσεις δεν με απασχολούν (2-3 ph ειδικά...)

Μέχρι τώρα ο καλύτερος ήχος που έχω ακούσει είναι από Remus.


Εμένα προσωπικά μου αρέσει. Την REMUS δεν την έχω ακούσει. O ήχος πάντως είναι κάτι το υποκειμενικό και δεν μπορείς να πεις με σιγουριά ότι ο ένας είναι καλύτερος από τον άλλον. Περισσότερες πληροφορίες και αρχεία ήχου μπορείς να δεις στο στο site της Laser :

http://www.laserexhausts.com/en/module/CATALOGUE_BIKES/bikes-catalogue.html

taksidiotis25
03/10/2006, 04:04
σκεφτομαι κι εγω να βαλω καμια εξατμισουλα στο vstrom μου και μεχρι τωρα εχω καταληξει στην yoshimura,δεν θελω πολυ θορυβο.

athandim
03/10/2006, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από taksidiotis25
εχω καταληξει στην yoshimura,δεν θελω πολυ θορυβο.
Αν ήθελες και θόρυβο τί θα έβαζες δηλαδή :confused:

taksidiotis25
03/10/2006, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
Αν ήθελες και θόρυβο τί θα έβαζες δηλαδή :confused: φιλε μου δεν ξερω,εμενα μου ειπαν οτι οι yoshimura δεν βγαζουν θορυβο,αυτο που θελω εγω ειναι να βγαλει καπως πιο μπασατο θορυβο η μηχανη

advblack
03/10/2006, 16:16
....γεια και χαρα. Οποιος ενδιαφερεαται για λιγο θορυβο και καλη αποδοση την δινω 180 Ευρω. Εχει 10000 χιλιομετρα πανω και ειναι σε καλη κατασταση. Γιατι την εβγαλα; .....Βαρεθηκα τους θορυβους, απλα.:sick:

karamoto
04/10/2006, 12:45
Οι aftermarket εξατμήσεις στο δικό μας μηχανάκι δεν κάνουν και πολλά εκτός από φοβερό ήχο (που πολύ ζηλεύω)

Ρίξτε μια ματιά εδώ:
http://www.cmgonline.com/bikes/articles/05_DL650_Longterm/Part_Two/

Οι άνθρωποι ετοίμασαν ένα DL650 για πίστα με πλήρες σύστημα εξαγωγής Leo Vince και power commander (παραδόξως δεν έβαλαν ελεύθερο φίλτρο αλλά βγάλανε ένα περιοριστή στην είσοδο του αέρα προς το φιλτροκούτι). Διαφορά πρίν και μετά 3hp, 4.6% αύξηση (Με σωστή σύγκριση, η ίδια μηχανή με τα ίδια χιλιόμετρα στο ίδιο δυναμόμετρο πριν και μετά. Aπό ότι φαίνεται η Laser με σκέτο τελικό και PC είναι καλύτερη από πλήρη εξαγωγή Leo Vince και PC.). Το καλό είναι ότι η αύξηση δεν ήταν μόνο σε μέγιστη ιπποδύναμη αλλά γέμισε η ροπή παντού κατά 3.5-4%. Ακόμα και έτσι πάντως η διαφορά είναι μικρή. Για παράδειγμα η διαφορά γεμάτο με άδειο ρεζερβουάρ είναι 20kg. Αυτό σε σύνολο βάρους 290kg (αναβάτης και μηχανή) είναι 6.9%. Δηλαδή πολύ περισσότερο από το κέρδος από την μετατροπή. Αν εσείς βλέπετε μεγάλη διαφορά στην μηχανή σας με γεμάτο και άδειο ρεζερβουάρ τότε κάντε την μετατροπή και δεν θα μετανιώσετε. Άσε που με την μετατροπή θα αδειάζει πιο γρήγορα το ρεζερβουάρ και θα κερδίζετε και από εκεί. :smilea:

Αν μου κάνανε δώρο μία όμορφη και μελωδική εξάτμιση θα την έβαζα με μεγάλη ευχαρίστηση για λόγους μουσικούς και εικαστικούς. Αν πάλι ήθελα να κερδίσω χρόνο στην πίστα θα έδινα τα ίδια λεφτα για CSS I,II,III και θα κέρδιζα περισσότερο σε ταχύτητα και απόλαυση. Θα εξακολουθούσα βέβαια να ζηλεύω τον ήχο όλων όσων τις πειράξανε μπορεί όμως με τόσα μαθήματα και να μπορούσα να τους ακολουθήσω.
:winka:

Υ.Γ.
Την εξαγωγή της Leo Vince πάντως δεν θα την έβαζα γιατί όπως αποδείχτηκε στην δοκιμή στην πίστα βρίσκει κάτω μάλιστα πριν να βρούν τα μαρσπιέ πράγμα άκρως επικίνδυνο.:uplate: Από ότι φαίνεται η Laser είναι η καλύτερη πρόταση.

doken
04/10/2006, 13:28
αυτο ειναι αληθεια,με το dl που ειχα και λαιμους leo vince ειχα ξυσει 2 φορες κατω τους λαιμους,ενω το μηχανακι εδειχνε να ειχε ακομα περιθορια

taksidiotis25
06/10/2006, 16:28
πηρα τελικα την αποφαση να βαλω μια yoshimura titanium στα 500 ευρω.ελπιζω να ειναι καλη και να μου αρεσει ο ηχος που θα βγαζει.

Spiros Vstrom
19/10/2006, 13:14
Παιδιά μια ερώτηση,

ποιά η γνώμη σας για την εξάτμηση DEVIL CARBON ????:beer:

jpsplus
22/11/2006, 23:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από FASTER DRIVER
Φίλε μου μην μπερδεύεις το VStrom με άλλα μηχανάκια που έχουν Ram Air και αισθητήρες για πίεση στο κουτί φίλτρου και τις εξωτερικές συνθήκες. Στην δική μας περίπτωση έχουμε τα εξής δεδομένα:
Η κεντρική μονάδα κινητήρα πρώτον έχει αισθητήρες για την θέση του γκαζιού, την θέση του στροφάλου και την σχέση κιβωτίου, δεύτερον διαθέτει δύο διαφορετικούς χάρτες για την ανάφλεξη (προσοχή ανάφλεξη και όχι ψεκασμό καύσιμου) ένα για τις χαμηλές στροφές και ένα για τις υψηλές και τρίτον ελέγχει την δευτερεύουσα πεταλούδα (η πρωτεύουσα πεταλούδα ελέγχεται από τον αναβάτη με το γκάζι) και τον ψεκασμό καύσιμου.

Εδώ πρέπει να σημειώσω ότι για το δικό μας μοντέλο υπάρχουν 3 χάρτες στο επίσημο site του Power Commander ενώ για το SV650 που έχει τον ίδιο σχεδόν κινητήρα υπάρχουν 21 χάρτες (που καλύπτουν σχεδόν κάθε συνδυασμό εξάτμισης και φίλτρου). Μπορείς λοιπόν αν θες να δοκιμάσεις έναν από αυτούς τους χάρτες και αν σου κάτσει καλά στην δυναμομέτρηση και στην ανάλυση καυσαερίων να τον κρατήσεις.

1.) τουλαχιστον το sv και to dl 03+ εχει αισθητηρες πιεσης και θερμοκρασιας αερα εισοδου.
2.) υπαρχει μια μικρη λεπτομερεια που δεν αναφερθηκε απο κανεναν.

υπαρχει το συστημα που παρεχει αερα καθαρο μετα τις βαλβιδες εξαγωγης.
αυτο γινεται παθητικα και χωρις καμμια μηχανικη υποστηριξη. τι εννοω.

τα καυσαερια λειτουργουν σαν αντλια και τραβουν φρεσκο αερα απο το συστημα. (κατι οπως στα καρμυρατερ ο αερας τραβα την βενζινη.)
υπαρχει και μια βαλβιδα ον-οφ που ρυθμιζει τον αερα μεσα απο χαρτες στο sv (sto dl μπορει να χρησιμοποιει τον αισθητηρα λ).

αλλαζοντας εξατμηση(φιλτρο,φιλτροκουτι), αλλαζουν τα καυσαερια και αρα ο φρεσκος αερας που πηγαινει στα καυσαερια.
αρα αλλαζει και το μιγμα που καιγεται στον κυλινδρο σε σχεση με αυτο αυτο που καιγεται στην εξατμηση.
μηπως αυτο πρεπει να ληφθει υποψιν απο τους κυριους που κανουν δυναμομετρησεις, ρυθμισεις. και το ποιο σωστο απο ολα θα ηταν να απενεργοποιειται το συστημα κατα την δυναμομετρηση?. (μια ταπα στο σωληνα μετα τη βαλβιδα).

tzimakos
22/12/2006, 22:19
exete dei tin kainouria yoshimura dual tip? vgainei ton fevruario sxediasmeni gia to dl650. ap;oti diavasa exei skopo na ksefimosei to k7 alla provlepo tsimpimeni timi. Allazei apo toys laimous mexri kai to teliko...

SeNNinhA
23/12/2006, 00:20
Στην αρχή μου άρεσαν οι δυο μπούκες αλλά όταν είδα φωτό με μηχανές που τα φορούσαν δεν μου έκαναν και πολύ καλή οπτική εντύπωση.

Οι trioval much better

plumber
26/12/2006, 22:00
Που μπορω να δω την yoshimura dual tip?

SeNNinhA
27/12/2006, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από plumber
Που μπορω να δω την yoshimura dual tip?

http://www.yoshimura-rd.com/sportbikexhaust06.asp


Για δείτε κι αυτό όποιος ενδιαφέρεται....

REMUS (http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ih=018&sspagename=STRK%3AMEWA%3AIT&viewitem=&item=280063008388&rd=1,1)

tzimakos
28/12/2006, 13:44
Η εξάτμιση που είδα ήταν στο μότο τρίτη σε συγκριτικό του Dl 650 με BMW F800 st, tdm 900 kai honda Deauville αν θυμάμαι καλά. Τη φορούσε το dl και ήταν οβάλ dual tip. Σε σημείωση έλεγε ότι αναμένεται τον φεβρουάριο και σχεδιάστηκε (αν αληθεύει είναι η πρώτη από την yoshi) για να βελτιώσει το καινούριο dl που είναι πεσμένο λόγω Euro3. Κόστος αναμένεται υψηλό....:(

Respect
30/12/2006, 08:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Το συνηθισμένο πρόγραμμα μπαίνει γρήγορα σε οποιοδήποτε εξουσιοδοτημένο που έχει το κουτάκι της Yoshi...
και αργά σε οποιοδήποτε εξουσιοδοτημένο με κουτάκι Yoshi, δυναμόμετρο, και καυσαναλυτή , για συγκεκριμένο και ολόσωστο tuning...
Οι διαφορές στα δυο παραπάνω είναι η νύχτα με την μέρα.. Tropea τι κόστος έχει αυτό;

nikostz9
04/01/2007, 15:39
τελευταια μου εχει μπει και μενα το μικροβιο του θορυβου για το 650αρι μου που ειναι απτα πρωτα που βγηκαν αρχες 2004.μου τη σπαει που δεν ακουγεται καθολου το μηχανακι.
αν βαλω απλως ενα τελικο και ενα φιλτρο κ&n θα δω διαφορα στον ηχο?ειναι απλο να μπει κατι τετοιο(δλδ το κανω και μονος μου π.χ.)γιατι δε θελω να κοβω εξατμησης λαιμους και λοιπα απτη μαμα εξατμιση.
θελω δηλαδη κατι απλο που σε περιπτωση που το μετανοιωσω(απτο θορυβο) ξαναβαζω τη μαμα ευκολα.
δε με πειραζει και μεταχειρησμενο να παρω κατι αν αξιζει και αν εχεται κατι υποψιν σας η αν πουλαει κανεις σας.
καμια ιδεα κανεις?:smilea:

ας πουμε κατι τετοιο οπως το παρακατω κανει για το v-strom650?

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=230072829381&sspagename=ADME:L:RTQ:US:1

Respect
04/01/2007, 19:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Tropea τι κόστος έχει αυτό; Άσε.. 53€ από 93€. Έκανα και το servise των 24.000km... Το εργαλείο είναι ελβετικό ρολόι!!! :a09:

taksidiotis25
13/01/2007, 04:25
παιδια η yoshimura αξιζει?

necromayhem
14/01/2007, 01:50
NAIIIIIIIIIIIII. ΑΞΙΖΕΙ

taksidiotis25
14/01/2007, 02:38
δεν θελω να βγαζει πολυ θορυβο απλα να βγαλει πιο μπασο θαρυβακι,καμια φωτο υπαρχει?

necromayhem
14/01/2007, 14:03
εχει μπασο ηχο αλλα οχι πολυ δυνατο. πιστευω ειναι το ιδανικο


74461

nikostz9
15/01/2007, 22:37
καμια acrapovic εχει δει κανεις σε v-strom 650 παιδια?

taksidiotis25
18/01/2007, 05:01
και οι remus εχω ακουσει οτι ειναι καλες,αληθευει?

taksidiotis25
18/01/2007, 21:40
τελικα εβαλα αυτη,http://img263.imageshack.us/img263/2146/dsc00075ms4.th.jpg (http://img263.imageshack.us/my.php?image=dsc00075ms4.jpg)
ελπιζω η επιλογη μου να ηταν σωστη.

athandim
18/01/2007, 22:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από taksidiotis25
τελικα εβαλα αυτη,http://img263.imageshack.us/img263/2146/dsc00075ms4.th.jpg (http://img263.imageshack.us/my.php?image=dsc00075ms4.jpg)
ελπιζω η επιλογη μου να ηταν σωστη.

Καλορίζικη η Yoshi....:beer: :beer:

Πες μας αν θες εντυπώσεις μετά από κάποια χλμ, που θα έχεις ασφαλή συμπεράσματα...

:wave2:

taksidiotis25
19/01/2007, 03:27
να σαι καλα φιλε μου,για πειτε και εντυπωσεις,ολες δεκτες ειναι.:)


74899

taksidiotis25
19/01/2007, 03:29
κι αλλη μια.


74900

Respect
19/01/2007, 05:55
Super!! :beer:

nakkip
20/01/2007, 11:22
Ωραιος :sun: :sun: :sun:

Random
07/02/2007, 21:52
ΔΕΝ ΚΑΙΓΕΤΑΙ ΤΟ ΠΟΔΙ ΤΟΥ ΣΥΝΕΠΙΒΑΤΗ ΜΕ ΤΙΣ ΑΦΤΕΡΜΑΡΚΕΤ ΕΞΑΤΜΙΣΕΙΣ????:confused:

SeNNinhA
07/02/2007, 22:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Random
ΔΕΝ ΚΑΙΓΕΤΑΙ ΤΟ ΠΟΔΙ ΤΟΥ ΣΥΝΕΠΙΒΑΤΗ ΜΕ ΤΙΣ ΑΦΤΕΡΜΑΡΚΕΤ ΕΞΑΤΜΙΣΕΙΣ????:confused:

ΦΥΣΙΚΑ και καίγεται εκτός κι αν είναι carbon sleeves

nakkip
10/02/2007, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
ΦΥΣΙΚΑ και καίγεται

Να προσεχει που το βαζει

:a029: :a029: :a029: :a029: :a029: :a029: :a029: :a029: :a029:





:a09: :a09: :a09: :a09: :a09: :a09:

EKEINOS
26/02/2007, 21:52
ΛΟΙΠΟΝ ΘΑ ΓΡΑΨΩ ΚΑΙ εγω για το θεμα.Μετα απο πολυ
ψαξιμο εμαθα μερικα πραγματα.Οταν αλλαζεις εξατμιση
παιρνεις μονο τιτανιο γιατι ειναι χλιαρο ακομα και αν
εχεις κανει με μια αθηνα - θεσσαλονικη οποτε δεν εχεις
κινδυνο καψιματος.Καρμπον δεν μπαινει σε V on-off
γιατι δεν αντεχει.Τωρα αν δουλεψει σωστα η οχι
παιρνεις και βλεπεις δυστυχως.Οι ποιο ωραιες και
με φασαρια ειναι οι παρακατω
http://www.twobros.com/cgi-bin/shopper?preadd=action&key=005-480420DM
εγω παλι θελω τιτανιο για να την ακουμπησω στο
φτερο χωρις να το καψει και να μειωσω το
μεγεθος του τριβαλιτσου.

SeNNinhA
28/02/2007, 11:39
ΠΡΟΣΟΧΗ


ΚΑΙ το ΤΙΤΑΝΙΟ ΚΑΕΙ ΑΡΚΕΤΑ όταν μόλις έχεις σταματήσει. Δηλαδή σε καίει αρκετά ώστε να σου κάνει ενα ελαφρό τουλάχιστον έγκαυμα εαν ακουμπήσεις πάνω του.

Απλά κρυώνει πολύ γρήγορα μόλις σταματήσεις.


Το ξέρω από ιδία πείρα γιατί είχα τιτανίου (full όχι sleeves) στο TUONO.


Το μόνο που δεν καίει είναι το ανθρακόνημα αλλά εκεί πρέπει να τσεκάρεις να μην καεί η εσωτερική θερμική επένδυση γιατί μετά το ανθρακόνημα απλά γίνεται ανθρακας απλός από την θερμότητα των καυσαερίων.

EKEINOS
28/02/2007, 12:06
Μου εβαλες αμφιβολιες,το επιασα το τιτανιο και δεν επαθα τιποτα
ηταν χλιαρο.Μηπως υπαρχουν διαφορα ειδη τιτανιου??

SeNNinhA
28/02/2007, 12:25
Προσωπικά μιλάω για τις εξατμήσεις τις APRILIA για τα προηγούμενα RSV Mille & TUONO (δεν τις βγάζει πια). Συγκεκριμένα για την διπλή EVO (που βγαίνουν 2 μπούκες από την ίδια πλευρά).

Εαν ακουμπούσα (όχι έπιανα) με την παλάμη μου (που είναι πιο χοντρόπετση) την πάνω (που ήταν πιο ζεστή από την κάτω λόγω διαδρομής) ΜΟΛΙΣ είχα σταματήσει, έπρεπε να τραβήξω το χέρι μου σε 0,5''+ περίπου. Μετά από 1 ΛΕΠΤΟ (ίσως και λιγότερο) ήταν ΠΟΛΥ ΧΛΙΑΡΗ όντως.

Δεν ξέρω για άλλες σχετικά με την θερμότητα

vstromholik
09/03/2007, 01:16
geia xara vstromades!!!!tha moy pei telika kapoios ti na empistefto gia ejatmisoyla???polla legontai kai polla akoygonte...

EKEINOS
09/03/2007, 10:55
Αν εχεις Κ7 δεν θα παρεις τιποτα γιατι εχει καταλυτη
και τετραγωνο κουμπωμα,χωρια που αν γινει ΚΤΕΟ την
ειπιαμε.

SeNNinhA
09/03/2007, 15:01
Bold-on λέγεται το τετράγωνο κούμπωμα με βίδες που φοράνε τα περισσότερα Suzuki

Οι περισσότερες εξατμήσεις βγαίνουν και σε bold-on αλλά υπάρχει και ανταπτοράκι που σφίγγει κλασικά στον λαιμό της εξάτμησης απο την μια πλευρά και βιδώνει στην άλλη.

Έτσι δεν θα έχεις ποτέ πρόβλημα με το ΚΤΕΟ αφού με 4 βίδες θα περνάς την παλιά σου πριν το ΚΤΕΟ

tseleron
20/03/2007, 20:12
ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΕΝΟΣ 650 V-STROM TO ΠΗΡΑ ΠΡΙΝ ΚΑΝΑ ΜΗΝΑ!ΕΒΑΛΑ ΕΝΑ BMC ΦΙΛΤΡΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΘΡΑΚΟΝΙΜΑ REMUS!ΚΟΙΤΑΞΤΕ ΚΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΚΔΟΧΗ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΣΗ ΣΙΝ ΚΑΙ ΘΟΡΥΒΟ ΟΧΙ ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟ!ΓΕΝΙΚΑ ΟΜΟΡΦΥΝΕ ΚΑΙ ΕΚΑΤΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ

low__rider
21/03/2007, 03:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από tseleron
ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΕΝΟΣ 650 V-STROM TO ΠΗΡΑ ΠΡΙΝ ΚΑΝΑ ΜΗΝΑ!ΕΒΑΛΑ ΕΝΑ BMC ΦΙΛΤΡΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΘΡΑΚΟΝΙΜΑ REMUS!ΚΟΙΤΑΞΤΕ ΚΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΚΔΟΧΗ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΣΗ ΣΙΝ ΚΑΙ ΘΟΡΥΒΟ ΟΧΙ ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟ!ΓΕΝΙΚΑ ΟΜΟΡΦΥΝΕ ΚΑΙ ΕΚΑΤΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ

:winka: Mια χαρα σε βρισκω! ποσο πηγε το ολο? ...μαζι με τα περασματα!


επισης χρειαστηκε να κανεις και χαρτογραφηση εγκεφαλου για καλυτερη λειτουργεια και αποδοση?


Οστοσο απο ζεστη τι λεει η carbon εξατμισουλα? α! και θορυβος καγκουρικος σε φαση μας ακουει ολη η γειτονια η μπασος ψιλοκυριλε??

Τελος απο καταναλωση? τσιμπαει πολυ παραπανω τωρα??

thanks εξ αρχης!:wave2:

tseleron
21/03/2007, 10:37
ΛΟΙΠΟΝ ΦΙΛΕ LOW_RIDER!!!!!Η ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΕΠΙΑΣΕ 475 ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΕΠΙΑΣΕ 84 ΤΖΙΜΠΙΣΕ ΠΟΛΙ ΛΙΓΟ ΒΕΝΖΙΝΟΥΛΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ!ΧΑΡΤΟΓΡΑΦΙΣΗ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΤΟ ΜΙΓΜΑ ΣΕ ΧΑΜΙΛΕΣ ΨΥΛΕΣ Η ΜΕΣΑΙΕΣ!ΕΓΩ ΠΡΟΤΙΜΙΣΑ ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΤΗ ΜΑΜΑ SUZUKI ΚΑΘΩΣ ΑΠΟΤΙ ΕΙΔΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟΔΟΣΗ ΓΡΑΜΜΙΚΗ ΑΠΟ ΧΑΜΗΛΑ ΣΤΑ ΨΗΛΑ {9200 rpm} ΚΑΙ ΜΑΡΕΣΕ ΕΤΣΙ!ΜΕ ΒΟΛΕΥΕΙ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΔΩ ΣΤΗ ΚΡΗΤΗ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑ ΧΛΜ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΕΘΝΙΚΟ......ΘΕΣ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.....ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΧΛΜ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΣΤΟ ΧΩΜΑ!ΔΕΝ ΕΧΟ ΣΚΟΡΤΣΑΡΙΣΜΑΤΑ !!!!!!!!!!!!!!!ΚΑΘΟΛΟΥ!!!!!!!!!!!!!ΧΑΜΗΛΕΣ ΕΝΤΟΣ ΠΟΛΗΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΝΤΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΛΟΓΩ ΧΑΜΗΛΩΝ ΣΤΡΟΦΩΝ ΣΕ ΑΡΚΕΤΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ!ΣΤΑ ΧΑΜΗΛΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΑ ΣΚΑΣΙΜΟ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΑΠΟΣΟ ΞΕΡΩ.......ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΤΟ ΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΚΟΜΑ....ΚΙ ΟΣΟ ΓΙΑ ΘΟΡΥΒΟ ΜΠΑΣΟΣ ΑΡΧΟΝΤΙΚΟΣ ..... ΔΕΝ ΣΕ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ!ΠΟΛΥ ΚΑΥΛ............!ΔΟΚΙΜΑΣΑ 2!LAZER KAI REMUS!ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΚΑΘΕ ΜΙΑ!Η REMUS ΛΕΕΙ!ΚΑΙ ΑΠΟ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑ.........ΕΓΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΩΡΕΣ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ.......ΧΑΝΙΑ ΑΠΟ ΑΓΙΟ ΝΙΚΟΛΑΟ ΚΑΙ ΠΙΣΩ ΤΗΝ ΑΚΟΥΜΠΟΥΣΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ!ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ

V-xaris
13/04/2007, 20:56
kalispera vstromades!!! mias kai apoxorisa apo to team sas prosfata kai o agorastis mou ithele tin mixanoula mou pio athorivi mou emeine gia prika h exatmish pou eixa valei opois endiaferetai as epikinonisei mazi mou. h exatmish einai leo-Vince L SBK olosomh kai thn dino 300 euro.
opoios endiaferetai 6946881390 xaris
:beer:


84120

Tsakalaki
17/05/2007, 16:45
έστω και μετά απο ένα μήνα και...με γειά το εξατμισόνι....τσίλικο και με καλό ήχο...



εγώ έχω βάλει Yoshimura trioval στο στρομακι μου (650)


Πριν απο περίπου μια εβδομάδα, το δαχτυλίδι που την συγκρατεί πίσω έσπασε (;;;;;;;!!!!!!!!;;;;;;!!!!!!) και απο ότι μου είπε ο συνεργείος, μάλον απο συντονισμό....



Σήμερα το μεσημέρι το άλλαξα, πληρώνοντας 30 Ευρώ....


Το όλο σκηνικό το αναφέρω ενημερωτικά....

:wave2: :beer:

nakkip
18/05/2007, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tsakalaki
εγώ έχω βάλει Yoshimura trioval στο στρομακι μου (650)

Δεν μας ανεβαζεις και μια φωτο να την δουμε να κ@υλ_____με και εμεις, αγαπητε συν-Vstromακια
:D :D :D :D

alex-vstrom
18/05/2007, 17:46
ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΑΤΜΗΣΗ GPR[/I]
ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΤΑ ΛΟΙΠΟΝ.


89181

becos
30/05/2007, 12:49
Καλησπέρα σας!!!

Είμαι νέο μέλος του Forum και επίσης νέος μηχανόβιος. Αγόρασα λοιπόν μια μεταχειρισμένη Vstrom DL650K4 (28Κ χλμ) με εξάτμιση Laser Duo-Tech.

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι στις χαμηλές στροφές 2χ-4χ είτε στατική η μηχανή είτε στο δρόμο παρατηρώ μια αυξομείωση των στροφών. Δηλαδή το γκάζι δεν μπορεί να σταθεροποιηθεί με αποτέλεσμα να μην μπορώ να την πάω με σταθερή ταχύτητα χαμηλά πάντα. Στις πολλές στροφές δεν παρουσιάζεται ή δε του φαίνεται. Επίσης, δεν το παρατηρώ όταν είναι κρύα η μηχανή.


Μιας και είμαι νέος στο χώρο δεν έδωσα σημασία γιατί έλεγα πως φταίει το χέρι μου και ότι θα συνηθίσω αργότερα να το έχω πιο σταθερό. Το πήγα όμως σε κάποιον μηχανικό και μου είπε ότι όντος η μηχανή έχει πρόβλημα.

Από διάφορα άρθρα που δίαβασα στο Forum αναρωτίεμαι μήπως φταίει η βενζίνη ή η εξάτμιση που φοράει. Πάντως σίγουρα κάτι ηλεκτρονικό είναι στο σύστημα ψεκασμού. Επίσης κάτι διάβασα και για Power Commander το οποίο εγώ δεν έχω και αναροτίεμαι αν είναι απαραίτητο σε κάθε μηχανή που αλλάζει εξάτμιση.

Ο μηχανικός που το έψαξε μου είπε ότι "Έτσι είναι οι V-strom " γιατί το είχε δει και σε άλλες.


Εσείς μήπως το έχεται καμιά ιδέα;

Ευχαριστώ,

./becos

nakkip
30/05/2007, 16:11
Παντως εγω, οταν ρωτησα το μηχανικο μου (αντιπροσωπος), μου ειπε για εξατμηση Yoshimura+φιλτρο ελευθερας+ρυθμιση στο δυναμομετρο....:sick:

Δηλαδη θελω να πω, οτι μου κατεστησε σαφες, οτι η εξατμηση χωρις την ρυθμιση κινητηρα, δεν θα δουλεψει σωστα :nono: :nono: :nono:

Μηπως αυτο ειναι το προβλημα σου φιλε "becos" ???? :confused: :confused: :confused:

Respect
30/05/2007, 19:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από becos
Καλησπέρα σας!!!

Είμαι νέο μέλος του Forum και επίσης νέος μηχανόβιος. Αγόρασα λοιπόν μια μεταχειρισμένη Vstrom DL650K4 (28Κ χλμ) με εξάτμιση Laser Duo-Tech.

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι στις χαμηλές στροφές 2χ-4χ είτε στατική η μηχανή είτε στο δρόμο παρατηρώ μια αυξομείωση των στροφών. Δηλαδή το γκάζι δεν μπορεί να σταθεροποιηθεί με αποτέλεσμα να μην μπορώ να την πάω με σταθερή ταχύτητα χαμηλά πάντα. Στις πολλές στροφές δεν παρουσιάζεται ή δε του φαίνεται. Επίσης, δεν το παρατηρώ όταν είναι κρύα η μηχανή.


Μιας και είμαι νέος στο χώρο δεν έδωσα σημασία γιατί έλεγα πως φταίει το χέρι μου και ότι θα συνηθίσω αργότερα να το έχω πιο σταθερό. Το πήγα όμως σε κάποιον μηχανικό και μου είπε ότι όντος η μηχανή έχει πρόβλημα.

Από διάφορα άρθρα που δίαβασα στο Forum αναρωτίεμαι μήπως φταίει η βενζίνη ή η εξάτμιση που φοράει. Πάντως σίγουρα κάτι ηλεκτρονικό είναι στο σύστημα ψεκασμού. Επίσης κάτι διάβασα και για Power Commander το οποίο εγώ δεν έχω και αναροτίεμαι αν είναι απαραίτητο σε κάθε μηχανή που αλλάζει εξάτμιση.

Ο μηχανικός που το έψαξε μου είπε ότι "Έτσι είναι οι V-strom " γιατί το είχε δει και σε άλλες.


Εσείς μήπως το έχεται καμιά ιδέα;

Ευχαριστώ,

./becos Ο κινητήρας του vstrom είναι ένας πάρα πολύ καλός κινητήρας αλλά κακοτράχαλος! Και αυτή του η ιδιαιτερότητα είναι μέσα στα ωραία του! :wave2:

becos
30/05/2007, 23:39
Τα νεότερα της σημερινής ημέρας!!!

Την πήγα σε εξουσιοδοτημένο SUZUKI συνεργείο. Μου είπαν ότι την έβαλαν στο "μηχάνημα" και έβγαζε πρόβλημα στις δευτερεύουσες πεταλούδες, το οποίο το φτιάξανε και μου το δώσανε.

Στο γυρισμό από το συνεργείο ξανά τα ίδια!!! Σταματάω και κάνω πάλι το test. Προσπαθώ δηλαδή να καρφώσω το χέρι μου στο γκάζι στις 2χ στροφές. Ο δείκτης να ανεβοκατεβαίνει απο 1,5 έως 2,5!!!

Τρελάθηκα.

Πήγα και συνάντησα τον τύπο που το είχε πρίν απο μένα και μου επιβεβαίωσε ότι είχε αλλάξει εξατμιση, φίλτρο και είχε ρυθμίση το μίγμα βενζίνης ώστε να αποδίδει στις μεσαίες στροφές, οπότε μου είπε οτι αφου έχω πρόβλημα στις χαμηλές, να πάω να μου το ξαναρυθμισουν. Τον έβαλα να κάνει το test ο ίδιος με το χέρι του και μου είπε οτι ούτε σε εκείνον δεν έκανε τόσο μεγάλη αυξομείωση.

Τι να πώ, το δέχομαι να έχει κάποιες ιδιετερότητες αλλά όχι και να μην μπορεί να οδηγηθεί η μηχανή!!

Respect
31/05/2007, 05:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από becos
Τα νεότερα της σημερινής ημέρας!!!

Την πήγα σε εξουσιοδοτημένο SUZUKI συνεργείο. Μου είπαν ότι την έβαλαν στο "μηχάνημα" και έβγαζε πρόβλημα στις δευτερεύουσες πεταλούδες, το οποίο το φτιάξανε και μου το δώσανε.

Στο γυρισμό από το συνεργείο ξανά τα ίδια!!! Σταματάω και κάνω πάλι το test. Προσπαθώ δηλαδή να καρφώσω το χέρι μου στο γκάζι στις 2χ στροφές. Ο δείκτης να ανεβοκατεβαίνει απο 1,5 έως 2,5!!!

Τρελάθηκα.

Πήγα και συνάντησα τον τύπο που το είχε πρίν απο μένα και μου επιβεβαίωσε ότι είχε αλλάξει εξατμιση, φίλτρο και είχε ρυθμίση το μίγμα βενζίνης ώστε να αποδίδει στις μεσαίες στροφές, οπότε μου είπε οτι αφου έχω πρόβλημα στις χαμηλές, να πάω να μου το ξαναρυθμισουν. Τον έβαλα να κάνει το test ο ίδιος με το χέρι του και μου είπε οτι ούτε σε εκείνον δεν έκανε τόσο μεγάλη αυξομείωση.

Τι να πώ, το δέχομαι να έχει κάποιες ιδιετερότητες αλλά όχι και να μην μπορεί να οδηγηθεί η μηχανή!! Αν είναι έτσι.. Πίστεψα ό,τι μιλάμε για 50-100 στροφές. 1000 στροφές αυξομείωση είναι όντως θέμα!

Respect
10/06/2007, 13:46
http://vstrom.info/vsri-gallery/gallery/MM/EXHAUST/

low__rider
10/06/2007, 17:04
Για μενα η καλυτερη ειναι αυτη που βγηκε τωρα για το dl 650 κ7 ...αλλα που ειναι τα 1000 + κατι ψιλα ευρω που κανει??


92372

low__rider
10/06/2007, 17:06
αν και νομιζω για το v-strom θα βγαινει μονο σε τιτανιο! ...την φοραγε και το v-strom της δοκιμης στο προηγουμενο μοτοτριτη...

ΟΛΑ τα λευτα!!!:)


92373

mykoniatis
10/06/2007, 22:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από low__rider
αν και νομιζω για το v-strom θα βγαινει μονο σε τιτανιο! ...την φοραγε και το v-strom της δοκιμης στο προηγουμενο μοτοτριτη...

ΟΛΑ τα λευτα!!!:)

:confused: παιδες ξερουμε εκτος ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΚΑΙ το φιλτρο ΓΙΑ ΤΟ Κ7 . ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΧΑΡΤΟΓΡΑΦΙΣΗ?? Η power commander? η μονο καποια αλλαγη στο μιγμα καυσιμου.??(ετσι με συμβουλευει ο δικος μου εξουσιοδοτιμενος suzuki.) ολη η εξατμιση μαζι απο λαιμο και τελικο .ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΝΑ ΔΕΚΑΗΜΕΡΟ ΑΚΟΜΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΕΝΤΡΙΚΑ. ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΑΚΙ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΥΣ ΣΤΡΟΜΑΔΕΣ ΤΟΥ FOROUM ΜΑΣ.!!!!! και οχι μονο.:sun:

low__rider
11/06/2007, 01:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από mykoniatis
:confused: παιδες ξερουμε εκτος ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΚΑΙ το φιλτρο ΓΙΑ ΤΟ Κ7 . ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΧΑΡΤΟΓΡΑΦΙΣΗ?? Η power commander? η μονο καποια αλλαγη στο μιγμα καυσιμου.??(ετσι με συμβουλευει ο δικος μου εξουσιοδοτιμενος suzuki.) ολη η εξατμιση μαζι απο λαιμο και τελικο .ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΝΑ ΔΕΚΑΗΜΕΡΟ ΑΚΟΜΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΕΝΤΡΙΚΑ. ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΑΚΙ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΥΣ ΣΤΡΟΜΑΔΕΣ ΤΟΥ FOROUM ΜΑΣ.!!!!! και οχι μονο.:sun:


Δεν θελω να σε σταναχωρησω αλλα εδω και 3 εβδομαδες ολο σε 10 μερες ακουω θα την φερουν...:rolleyes:

mykoniatis
11/06/2007, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από low__rider
Δεν θελω να σε σταναχωρησω αλλα εδω και 3 εβδομαδες ολο σε 10 μερες ακουω θα την φερουν...:rolleyes:

:wave2: ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ!!KALA TA ΛΕΣ. ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΕΝΑ ΠΡΙΝ ΜΗΝΑ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΗ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ :confused: τιποτα απο ρυθμισεις μαθαμε?? ειναι απαραιτητο να ξερουμε τη γινεται..!!

nakkip
11/06/2007, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από mykoniatis
:confused: παιδες ξερουμε εκτος ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΚΑΙ το φιλτρο ΓΙΑ ΤΟ Κ7 . ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΧΑΡΤΟΓΡΑΦΙΣΗ?? Η power commander? η μονο καποια αλλαγη στο μιγμα καυσιμου.??(ετσι με συμβουλευει ο δικος μου εξουσιοδοτιμενος suzuki.) ολη η εξατμιση μαζι απο λαιμο και τελικο .ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΝΑ ΔΕΚΑΗΜΕΡΟ ΑΚΟΜΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΕΝΤΡΙΚΑ. ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΑΚΙ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΥΣ ΣΤΡΟΜΑΔΕΣ ΤΟΥ FOROUM ΜΑΣ.!!!!! και οχι μονο.:sun:

Εμενα παντως, ο μηχανικος μου - αντιπροσωπος, οταν τον ρωτησα για φιλτρο και τελικο, μου ειπε οτι θελει ρυθμιση στο δυναμομετρο.
Δεν ανεφερε τιποτα για power commander, επομενως θελω να πιστευω οτι εννοουσε καποιες αλλαγες στα μιγματα και στο αβανς.
Τωρα εαν βαζοντας απο μπροστα (λαιμο) μεχρι πισω θελει και power commander δεν το ξερω, αλλα ισως

athandim
11/06/2007, 11:34
Στη δεύτερη σελίδα του πόστ, ο deminio 11 αναφέρει ότι έστειλε mail στη yoshi ρωτώντας αν βγάζει εξάτμιση για V-strom 650 και η απάντηση ήταν αρνητική (Μάρτης 2006).

Είναι ο ασφαλέστερος τρόπος για να μάθει κάποιος....και όχι τα μαρκετινίστικα - διαφημιστικά τρικ του Σφακιανάκη ( που τυγχάνει και εισαγωγέας των Yoshimura).

Eπίσης στην 9η σελίδα υπάρχει λεπτομερής αναφορά για power commander από τον Faster Driver.



:wave2:

Respect
11/06/2007, 19:00
Τώρα να ρωτήσω και εγώ κάτι μπας και ξέρει κανείς να μου πει.
Στο δικό μου το μόνο που έχω βάλει είναι ένα bmc φίλτρο. Έκανα τη μαλακία και φόρτωσα kai το πρόγραμμα από το κουτάκι της yoshi. Η μόνες διαφορές που έχω δει είναι πιο ωραίος ήχος λόγω φίλτρου και μεγαλύτερη κατανάλωση καυσίμου μάλλον λόγω yoshi. (2€ περίπου στο ντεπόζιτο)
Αν κάνω δυναμομέτρηση- καυσανάλυση και βρούμε πχ ό,τι το καύσιμο είναι εκτός πραγματικότητας τι γίνεται; Πως διορθώνετε αυτό; Με power commander; ή υπάρχει τρόπος να έρθει στα ίσια του πιο απλά μιας και δε φορά άλλες εξατμίσεις; Ο τρόπος του tropea μήπως;

mykoniatis
10/07/2007, 01:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από mykoniatis
:confused: παιδες ξερουμε εκτος ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΚΑΙ το φιλτρο ΓΙΑ ΤΟ Κ7 . ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΧΑΡΤΟΓΡΑΦΙΣΗ?? Η power commander? η μονο καποια αλλαγη στο μιγμα καυσιμου.??(ετσι με συμβουλευει ο δικος μου εξουσιοδοτιμενος suzuki.) ολη η εξατμιση μαζι απο λαιμο και τελικο .ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΝΑ ΔΕΚΑΗΜΕΡΟ ΑΚΟΜΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΕΝΤΡΙΚΑ. ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΑΚΙ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΥΣ ΣΤΡΟΜΑΔΕΣ ΤΟΥ FOROUM ΜΑΣ.!!!!! και οχι μονο.:sun:



:rotflmao: σημερα εβαλε ενα φιλαρακι την yioshi gia to k7 .1000 ευροπουλα ,σας λεω εντυπωσεις αυριο:beer:

low__rider
10/07/2007, 04:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από mykoniatis
:rotflmao: σημερα εβαλε ενα φιλαρακι την yioshi gia to k7 .1000 ευροπουλα ,σας λεω εντυπωσεις αυριο:beer:

αν εχει βαλει ...tri oval διμπουκη θελω και φωτο περα απο τις εντυπωσεις!:winka: