PDA

View Full Version : Aftermarket ΕΞΑΤΜΙΣΕΙΣ για VStrom...



Σελίδες : [1] 2 3 4

athandim
25/10/2005, 11:05
Χάζευα στο τελευταίο ΜΟΤΟ (τ.358) την Laser Duoteck (σελ.218) για το 650 και μπορώ να πω ότι μου άρεσε πολύ...
Αναφέρεται ότι παρέχεται και το εμπρός κομμάτι της εξάτμισης, και έχει ένα σύστημα "διπλόυ ήχου" :confused: , όπου μπορεί ο αναβάτης να επιλέξει το επίπεδο του θορύβου που επιθυμεί. Τιμές 550 (inox), 640 (titanium).

Είμαι πολύ επιφυλακτικός στο να κάνω την μετατροπή αυτή με δεδομένες τις "αρρυθμίες κινητήρα" που κοινοποιούνται κατά καιρούς, κυρίως μετά από αντικατάσταση της εργοστασίακής με εξάτμιση Yoshimura.
Παράλληλα, πολύυυυυ σπάνια (όταν έρχομαι Αθήνα) βλέπω V-strom με αλλαγμένη εξάτμιση, που σημαίνει ότι ή οι ιδιοκτήτες είναι
ευχαριστημένοι με τη "μαμά" ή - όπως έγώ - είναι επιφυλακτικοί στη μετάτροπή...

Και επειδή το κούρασα, να ρωτήσω:
-Πριν μας χτυπήσει το καλοκαίρι ο μ@Λ@κ$ ο Άραβας, κάποιο μέλος (νομίζω ο Vezouvios) είχε αναφέρει (συμμετέχοντας σε γερμανικό-;;- forum για DL) ότι ελάχιστες εταιρίες έχουν κατασκευάσει εξατμίσεις ειδικά για το V-strom.Μέσα σε αυτές ήταν η Laser, όχι όμως και η Υoshimura !!Φίλε,τα θυμάμαι καλά;;Μπορείς να μας (ξανά)κατατοπήσεις;;
-Έχει κάποιος άλλος φίλος αλλάξει την εξάτμιση, να μας πει εντυπώσεις;

Αυτιά!! :beer: :wave2:

Θα ήθελα να αλλάξω εξάτμιση λόγω βάρους, αισθητικής και ήχου...τώρα άμα προέκυπτε και κάνα αλογάκι.... εϊνκακό :lol:

athandim
01/11/2005, 10:24
http://www.laserexhausts.com/uk/Main.html


27210

athandim
11/11/2005, 20:29
Η άγνοια είναι καλυτερη από την ημιμάθεια

Και εξηγούμαι..
Ως άσχετος από μηχανολογία που είμαι νόμιζα μέχρι πρότινος ότι αλλάζουμε την εξατμισούλα, αλλάζουμε και το φίλτρο αέρος και καθαρίσαμε...
Απέδιδα τις "αρρυθμίες" κινητήρα (με Yoshimura ), για τις οποίες διάβαζα, στο οτι δεν είναι αυτή η εξάτμιση φτιαγμένη για DL...

Κάνω λοιπόν μια σχετική αναδρομή σε παλαιότερα σχετικά θέματα και.... παθαίνω πλάκα (πέρασα στην ημιμάθεια, για όσους δεν κατάλαβαν :lol: ) : αισθητήρας "λ":confused:... εγκέφαλος ψεκασμού...χαρτογράφηση καυσίμου....:eyepop: :eyepop:

Βλέπω και στο site της Laser οτι βγαίνει και σε δυο εκδόσεις (με καταλύτη και χωρίς). Αντε τώρα να βγάλεις άκρη...

"Μεγάλε" λέω....."μια χαράαααα είναι η εξάτμιση.Και κούκλα :yuck: και ελαφριά :lol: και με κ@υ..ρικο ήχο :bigcry: "

Πλάκα,πλάκα..το μόνο θετικό που βρήκα στη μαμίσια [και έψαξα πολύ...] είναι η προστασία από εγκαύματα που προσφέρει στο συνοδηγό το κάλυμα.Μιλάμε δεν καίγεσαι με τίποτα.Και μπορείς να βάλεις και άνετα και πλα'ι'νές μαλακές βαλίτσες χωρίς κίνδυνο... ενώ η παλιοLaser δεν έχει...χα !!

Και γλίτωσα και 700...χα! χα! :lol: :bigcry: :lol: :wave2:

Innersense
11/11/2005, 21:26
Φίλε αστο είναι δύσκολα τα πράγματα ακόμα.

Όσες έχω δει προς το παρόν είναι παράταιρες εντελώς. Δεν ¨κολλάνε¨με την ουρά της μηχανής η οποία δυστυχώς απαιτεί ειδική σχεδίαση για να ταιριάξει όμορφα.

Ελπίζω οι πολύ καλές πωλήσεις του V-Strom να αγγίξουν τις εταιρίες βελτιωτικών και να κάνουν την καλή να φτιάξουν μια που να ταιριάζει και αισθητικά απόλυτα.

Μέχρι τότε, όπως και να το κάνουμε οι πιο όμορφες εξατμίσεις για V-Strom θα είναι... οι διπλές του 1000!

Εμένα δεν με κόβω πάντως να την αλλάζω αν δεν πέσει από την σαπίλα πρώτα, οπότε μιλάμε ότι δίνω πολυυυυυυυυ χρόνο στους κατασκευαστές ακόμα.

Πάντως έχε στο μυαλό σου ότι για να γίνει ουσιαστική δουλειά στην απόδοση του μοτέρ θα πρέπει να θεωρείς δεδομένη την εκ νέου χαρτογράφηση του ψεκασμού. Τα είχαμε ξαναπεί αυτά... το πρόβλημα είχε φανεί ακόμα και στην προτεινόμενη από την αντιπροσωπεία της Suzuki aftermarket Yoshimura.

THEOD
12/11/2005, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Innersense

Μέχρι τότε, όπως και να το κάνουμε οι πιο όμορφες εξατμίσεις για V-Strom θα είναι... οι διπλές του 1000!


Ωραίαααα...χαίρομαι που σας αρέσουν....

Άντε παλικάρια, κάντε μου μια καλή προσφορά για τις μαμίσιες, γιατί τώρα τελευταία γουστάρω τον ήχο της Yoshimura....:eyepop: :eyepop: :eyepop:

Bil
13/11/2005, 13:57
Πράγματι η αλλαγη εξάτμισης στο 650 είναι από λίγο ώς πολύ μπελάς...
Για ιδέες, ήχους ,πατέντες αλλά και προβλήματα που αναδύθηκαν και πως αυτά λύθηκαν μπορείς να μπείς στο http://11109.rapidforum.com/
όπου και θα βρείς τα πάντα για V-Strom. Ενα από τα καλά και γεμ΄λατα site που είναι χρήσιμα και για άλλα θέματα...

Innersense
13/11/2005, 17:45
Δεν ξέρω ρε Bil, είμαι γραμμένος εδω και καιρό σε αυτό το forum αλλά βλέπω περίεργα πράγματα...


28060

Innersense
13/11/2005, 18:13
Υλικό ονείρων για τα 650...


28061

Bil
13/11/2005, 19:11
Σωστός, στο site θα δεις και πολλά κουλά αλλά σε γενικές γραμμές δεν είναι όλοι πυροβολημένοι που αλλάζουν τα φώτα στο Strom μας...;)
Πάντως βλέπω το ψάχνεις και εσύ...
Αλλα για εξάτμιση και εγώ λέω για την ώρα :nono: στις αφτερ...

athandim
13/11/2005, 22:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bil

Αλλα για εξάτμιση και εγώ λέω για την ώρα :nono: στις αφτερ...
Γιάπ...Συμφωνώ απόλυτα.Και εδώ θα είμαστε...:beer: :wave2:

Bil πολύ ζόρικο το site φίλε...:a013:

advblack
29/11/2005, 22:12
Παιδες γεια!
Εχω βαλει την εν λογω εξατμιση μαζι με φιλτρο Κ&Ν και παει μια χαρα! Εχω δυναμομετρησει στον Μαντη 63 ιππους στοκ, 64,2 με το κλειστο σιγαστηρακι και 65,4 με το ποιο ανοιχτο. Ροπη 5,7, 5,9,6,1 αντιστοιχα.

athandim
29/11/2005, 23:04
Για πε, για πε...

Η τοποθέτηση έγινε στο Μάντη; Έγινε χαρτογράφηση καυσίμου; Πέρα από τη δυναμομέτρηση, βλέπεις διαφορές στη συμπεριφορά της μηχανής; Από ήχο τί λέει........;;
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Ωπ, απ΄τα μούτρα το πήρα το παιδί.....:lol: :wave2:

Bil
30/11/2005, 09:28
Συνολικό κόστος πόσο ήταν ;

advblack
30/11/2005, 14:00
Γεια χαρα νταν,
Απο ήχο με το κλειστο πολυ διακριτικος λιγο πιο μπασος απ το στοκ, με το ανοικτο πιο μπασος ολιγον σφυριγμα αλλα σε καμια περιπτωση κατασταση Yoshimura (μου φερνει κατι σε ρυμουλκο!). Δεν ειμαι απ τους τυπους που γουσταρει πολυ βαβουρα γιατι μ ενοχλει και στα ταξιδια/μεγαλες βολτες.
Αναλυση καυσιμου δεν εκανα. Απ το διαγραμμα ομως φαινεται οτι παντου αποδιδει καλυτερα χωρις τρυπες με πανομοιοτυπες καμπυλες ισχυος και ροπης. Στο ανοιχτο σιγαστηρακι αποδιδει την μεγιστη ισχυ 400 στροφες πανω απο το στοκ, 8900 απο 8500. Στο κλειστο γυρω στις 50 στροφες λιγοτερες. Γενικα ειμαι ευχαριστημενος , καταναλωση ελαχιστα πιο αυξημενη με το ανοιχτο και αυτο γιατι ανοιγεις ασυναισθητα το γκαζι περισσοτερο.
Κατι που πρεπει να εχετε υπ οψη ειναι οτι κατα την τοποθετηση χρειαστηκε να κοπει λιγο ο πισω λαιμος, του πισω κυλινδρου. Δεν ξερω αν αυτο εχει διορθωθει στις καινουργιες παρτιδες (αν εχουν ερθει). Παντως δεν κοβεται η εξατμιση οπως για αλλες εταιριες για να μπει μονο το τελικο. Σημειωτεον επισης οτι η εξατμιση ειναι εξ ισου βαρια με την στοκ και κρατηθειτε- περιεχει καταλυτη!
Αυτα! Το κοστος ειναι αυτο της εξατμισης και του φιλτρου. Η τοποθετηση δωρεαν (αυτο τους ελειπε)

athandim
30/11/2005, 17:52
σόρυ για το πρήξημο, αλλά θα ήθελα επίσης να σε ρωτήσω:

- Ο αισθητήρας "λ" (= ένα π@π@ρ@κι που βρίσκεται στο ύψος του δεξιού μασπιέ) προσαρμόσθηκε στην νεα εξάτμιση ή τον έφαγε η μαρμάγκα;

- Η εξάτμιση έχει προστασία - σαν τη μαμίσια - ή καίει επικίνδυνα για το συνεπιβάτη;Πλαϊνές μαλακές βαλίτσες μπορείς να βάλεις άφοβα..;

- Στον Μάντη τις έβαλες;

Ευχαριστώωωωω........:beer: :beer: :wave2:

advblack
01/12/2005, 08:45
Ο αισθητηρας Λ παραμενει ως εχει μιας και διαφορετικα δεν θα δουλευε σωστα και ο καταλυτης. Ζεστη δεν εχει περισσοτερη για τον συνεπιβατη. Κανενα παραπονο, βεβαια ελλείψη προστατευτικου πρεπει να προσεχει κανεις. Οσο για βαλιτσες δεν εχω βαλει, δεν εχει χρειαστει, οποτε δεν μπορω να σου απαντησω.
Επισης ξεχασα να γραψω οτι το μηχανακι θα υπαρχει στο τευχος Δεκεμβριου ή Ιανουαριου του PowerBikes. To ειχα παει για φωτογραφηση και δυναμομετρηση. Μαλιστα αυτοι το εβγαλαν 68,7 τροχο! Και μου ειπαν οτι λειτουργει πολυ στρωτα.
Αυτα!
Σπυρος

athandim
01/12/2005, 10:47
Θα το πάρω το περιοδικό...

Να 'σαι καλά....:wave2:

Innersense
01/12/2005, 10:51
Ριξτε κανα σκανάρισμα να το δούμε και εμείς...

μην ντραπείτε

advblack
01/12/2005, 15:42
Αν ψηνεσαι για την εξατμιση κανονιζουμε καμια μερα να τα πουμε απο κοντα να το δεις κιόλας.

athandim
01/12/2005, 17:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από advblack
Αν ψηνεσαι για την εξατμιση κανονιζουμε καμια μερα να τα πουμε απο κοντα να το δεις κιόλας.
Όταν έρθω Αθήνα, σίγουρα...
Σε ευχαριστώ...:beer: :beer: :sun: :wave2:


Α, έχεις π.μ. απ' το πρωί..

painterakis
05/03/2006, 21:26
καλησπαιρα και καλως σας βρηκα.
επαναφερω το θεμα αυτο γιατι ειμαι κοντα στην αγορα μιας aftermarket εξατημισης αλλα εχω μπερδευτει.
ειμαι κατοχος dl650 και ειμαι μεταξυ yoshimura, remus & leo Vince σε carbon look αλλα περα απο αποδοση θελω να εχει χαρτια οτι πληρει τις προδιαγραφες ηχου γιατι εδω στη κρητη δεν χαριζονται οι τυποι με τα μπλε.
εχω ρωτησει στη suzuki για yoshi αλλα μου τα μασησαν για remus/leo ακομα, απλα θα ηθελα οποιος ξερει να μου πει.
ευχαριστω

Vstrommer71
06/03/2006, 01:09
Eμενα παντως δυλευει μια χαρα με την εξατμιση.Ο ηχος ειναι πιο μπασος κι οχι ενοχλητικος,ζεστη δεν βγαζει κατι ιδιαιτερο
και ο ηχος επιτελους θυμιζει δικυλινδρο μηχανακι κι οχι....μιξερ!Αξιοσημειωτη και η διφορα βαρους με καποια διολου ευκαταφρονητα κιλακια εφυγαν απο ψηλα και πισω.Την εχω με το σιγαστηρακι και με τον αισθητηρα λαμδα επανω,και ο θορυβος
ειναι εντος νομιμων πλαισιων.Που που εχουμε και κανα σκασιματακι αλλα οχι τιποτε φοβερο:beer:


39656

thryleon
07/03/2006, 09:18
ΚΑΛΗΜΕΡΑ:cool: ΓΙΑ ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΕΔΩ:beer: ΕΓΩ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΤΗΝ YOSHIMURA TRI-OVAL ΜΕ ΦΙΛΤΡΟ ΚΝ:beer: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=16895

thryleon
07/03/2006, 09:21
ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ:wave2: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=17048:beer: :beer:

painterakis
07/03/2006, 10:11
παιδια αν και εχω διαβασει ολο το moto/vstrom forum, 11109.rapidforum.com, bikenet.gr & αλλα ακομα sites ολοι λενε/λετε για την αποδοση της μιας ή της αλλης εξατμησης (αυτο ειναι το ζητουμενο και για μενα) αλλα κανεις δεν λεει αν ειναι ΝΟΜΙΜΕΣ, δλδ αν εχουν καποιο χαρτακι ετσι να το δωσω στο στρουμφ.
εχω ακουσει οτι τετοιο χαρτι εχουν οι remus αλλα γιατι τις yoshimura (που θελω) δεν ξερω,εσεις που τις εχετε βαλει, τι λετε;

Reignman
07/03/2006, 23:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από painterakis
παιδια αν και εχω διαβασει ολο το moto/vstrom forum, 11109.rapidforum.com, bikenet.gr & αλλα ακομα sites ολοι λενε/λετε για την αποδοση της μιας ή της αλλης εξατμησης (αυτο ειναι το ζητουμενο και για μενα) αλλα κανεις δεν λεει αν ειναι ΝΟΜΙΜΕΣ, δλδ αν εχουν καποιο χαρτακι ετσι να το δωσω στο στρουμφ.
εχω ακουσει οτι τετοιο χαρτι εχουν οι remus αλλα γιατι τις yoshimura (που θελω) δεν ξερω,εσεις που τις εχετε βαλει, τι λετε;

Να υποθέσουμε πως μιλάς για επίπεδο θορύβου; Αν ναι, καλό θα ήταν να μάθουμε μέχρι πόσα dB
υπάρχει ανοχή από το νόμο και από κει και πέρα διαβάζοντας
τα specs της κάθε εξάτμισης θα μπορούμε να
καταλάβουμε κατά πόσο θα είμαστε καλυμμένοι ή όχι.
Πάντως υποθέτω πως όσες έχουν τη δυνατότητα να "ταπωθούν" πρέπει να
είναι σύμφωνες με το νόμο.

deminio11
09/03/2006, 15:52
paidia proxtes esteila ena e-mail sto kentriko site tis yoshimura sto opoio tous rotisa pia exatmisi mou proteinoun gia to DL -650
kai logo oti forame to idio moter me to SV an borousa na valo kapia pou kanei gia afto to mixanaki epano sto diko mou !!!!!

Loipon i apantisi pou pira tin exo kanei copy kai tin paratheto edo :

Georges,
We unfortunstly never made an exhaust for this bike.
Thanks for your interest in Yoshimura Products!
Greg@ ext. 409


To oraio tis ipothesis einai oti otan pas se diafora magazia sou proteinoun kapia sigekrimena modela legontas oti gia to 650 prepei na valeis AFTO TO MODELO KAI OXI AFTO .

Esis ti lete gia ola afta ?

athandim
09/03/2006, 18:15
:rolleyes:

...και εδώ ο επίσημος αντιπρόσωπος Suzuki προτείνει Yoshi για το V-strom....:mad:

¨Εντάααξει μωρέεε, αφού πήραμε και την αντιπροσωπία της Yoshimura να μην τη ζμπρώξουμε λίγο;;¨ :yuck:

Vstrommer71
14/03/2006, 00:06
Tα πραγματα ειναι απλα και μην τα μπερδευουμε.Οι εξατμισεις με ησυχα ντεσιμπελ ειναι σταμπαρισμενες επανω στο τελικο και στο κουτι τους αναγραφεται ΕΥΚΡΙΝΩΣ οτι πληρουν τις προδιαγραφες θορυβου.Τωρα αν η εξατμιση που αγορασατε λεει οτι ειναι not for road use ή κατι τετοιο τοτε κανει βαβουρα.Αυτη παντως η trioval TRS (Yoshi) που πουλαει ο Σφακιανακης ειναι τοσο νομιμη οσο εγω ειμαι ο προεδρος της Δημοκρατιας.Την εχω ακουσει φορεμενη σε μηχανακι και σηκωνε τον κοσμο απο το θορυβο,απλα πολλα ντεσιμπελ:nono:
Απλα μπορει να παρει κι ενα σιγαστηρακι που μειωνει καπως τον σαματα....

nkmosch
03/04/2006, 08:36
Γεια σας παιδιά.
Την ερχόμενη παρασκευή θα ειμαι κι εγώ ένας ευτυχής κάτοχος του υπέροχου V-Strom Black Mat!!!Πρίν το αγοράσω όμως, διάβασα διεξοδικά το φόρουμ αυτό όπως και άλλα και θα ήθελα τη γνώμη σας στα εξής:
1. Κατ'αρχήν κατέληξα στο οτι θα την πάρω αντιπροσωπείας, καλά έκανα?
2. Λέω να βάλω απ'ευθείας μια YOSHI γιατί ο ήχος που κάνει η στόκ εξάτμιση κατα τη γνώμη μου είναι χειρότερος και απο μίξερ.
Τι λέτε?Να το κάνω τώρα ή σε κανένα χρόνο, μετά τα 10.000?
Τελικά δεν έχω καταλήξει, βγάζει η YOSHI εξάτμιση για το V-strom ή είναι μετατροπή? Κάπου εδω μέσα διάβασα ότι κάνει κακό η εξάτμιση αυτή (αρρυθμίες κινητήρα κλπ). Είναι αλήθεια?
Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον μου απαντήσει και περιμένω και τίποτα άλλα τιπς...

painterakis
03/04/2006, 08:57
καλως ηρθες :wave2: ,
1. καλα εκανες και την πηρες απο αντιπροσωπεια, τα οφελη θα ειναι θα τα δεις με το καιρο
2. και εγω ψαχνω εξατμηση αλλα yoshi δε θα εβαζα γιατι ΔΕΝ βγαζει για το δικο μας (ο κωδικος που δινει η suzuki 1111 252 ειναι για sv650), ή remus ή leo vince θα βαλω γιατι δινουν κωδικο για τα δικα μας (φυσικα εχουν αλλο κωδικο για το sv650).
θα μου πεις οτι το dl φωραει τον "ιδιο" κινητηρα με του sv αλλα αμ δε, εχουν αλλο τροπο διαχειρισεις του καυσιμου κ.α. για αυτο για να εξαλειφουν οι αρρυθμιες πρεπει να βαλεις power commader.

αν κανω καποιο λαθος , ας με διορθωσει καποιος.

nkmosch
03/04/2006, 08:59
ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση, όμως δεν μου είπες, να την βάλω αργότερα ή απ'την αρχή? οποια και να διαλέξω...

Reignman
03/04/2006, 10:39
Σε συζήτησή μου με άνθρωπο στη Suzuki έμαθα πως η Yoshimura βγάζει κανονικά εξάτμιση για το V-Strom. Δεν έχω βέβαια τη δυνατότητα να το επιβεβαιώσω, αλλά εμπιστεύομαι τα λεγόμενά του.
nkmosch, έχεις λεφτά να ξοδέψεις;
Απ'ότι συμπεραίνω σκέτη εξάτμιση=ήχος και μόνο ήχος. Το κόστος δεν είναι μικρό βλέπεις, κι εγώ θα έκανα την κίνηση μόνο αν έβαζα και πιο ελεύθερο φίλτρο και PCIII, κάτι που ανεβάζει ακόμα πιο πολύ την τιμή.

nkmosch
03/04/2006, 11:30
Δεν έχω χρήματα για να ξοδέψω (προτιμώ να πάρω ένα καλο κράνος). Απλά ρε γαμώτο δεν μου αρέσει όπως ακούγεται ενω άκουσα στον δρόμο ένα V me YOSHI και αρρώστησα. τελικά πρέπει να το στρώσω το μηχανάκι και μετά να βάλω εξάτμιση/???Μου είπε ένας φίλος ότι ειναι καλύτερα έτσι

athandim
03/04/2006, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από painterakis
2. και εγω ψαχνω εξατμηση αλλα yoshi δε θα εβαζα γιατι ΔΕΝ βγαζει για το δικο μας (ο κωδικος που δινει η suzuki 1111 252 ειναι για sv650), ή remus ή leo vince θα βαλω γιατι δινουν κωδικο για τα δικα μας (φυσικα εχουν αλλο κωδικο για το sv650).


Οι Remus και Leo vince δίνουν και λαιμούς; Θεωρώ απαράδεκτο (αισθητικά) αυτό το μαύρο πλαστικό κάλυμα....

Γιατί απορρίπτεις τη Laser; Νομίζω οτι αυτή τη στιγμή (εξακολουθεί να) είναι η πιο ολοκληρωμένη πρόταση για το μοντέλο μας..

:wave2:

painterakis
03/04/2006, 12:29
στο επισημο site τις yoshi ενω δινει για το 1000 δεν δινει για το 650,τωρα αν ξερει καλυτερα ο ελληνας αντιπροσωπος απο τον κατασκευαστη,δε μπορω να σου πω.
παντως 2 τυπους που ξερω και εχουν βαλει την οβαλ yoshi ο ενας λεει οτι του δουλευει τελεια, ο αλλος οχι.
εχω και εγω τρελα με την yoshi αλλα μου φαινεται οτι δε θα κανω τιποτα ... οταν ψαχνεις πολυ καπου ξενερωνεις, σε ορισμενα πραγματα πρεπει να τα κανεις χωρις σκεψη ετσι για να γουσταρεις αλλα ... no money=no fuck και ετσι το ψαχνεις.

painterakis
03/04/2006, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
Οι Remus και Leo vince δίνουν και λαιμούς; Θεωρώ απαράδεκτο (αισθητικά) αυτό το μαύρο πλαστικό κάλυμα....

Γιατί απορρίπτεις τη Laser; Νομίζω οτι αυτή τη στιγμή (εξακολουθεί να) είναι η πιο ολοκληρωμένη πρόταση για το μοντέλο μας..

:wave2:
και ελεγα και εγω πια ξεχνω, ναι και αυτη δινει κωδικο για το 650
δεν ξερω
δεν ξερω
δεν ξερω
δεν ξερω
δεν ξερω
δεν ξερω
δεν ξερω
δεν ξερω, εχω μπερδευτει

Reignman
03/04/2006, 12:46
nkmosch αν όλο το θέμα είναι το πως ακούγεται το V-Strom πήγαινε εδώ (http://11109.rapidforum.com/area=210) και άρχισε να διαβάζεις. Αν και δεν είναι η καλύτερη δυνατή λύση το να τρυπήσεις την ήδη υπάρχουσα, είναι η οικονομικότερη. Εδώ (http://11109.rapidforum.com/area=34) θα βρεις πληροφορίες σχετικά με κάποιες έτοιμες λύσεις...

costas81
03/04/2006, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Reignman
nkmosch αν όλο το θέμα είναι το πως ακούγεται το V-Strom πήγαινε εδώ (http://11109.rapidforum.com/area=210) και άρχισε να διαβάζεις. Αν και δεν είναι η καλύτερη δυνατή λύση το να τρυπήσεις την ήδη υπάρχουσα, είναι η οικονομικότερη. Εδώ (http://11109.rapidforum.com/area=34) θα βρεις πληροφορίες σχετικά με κάποιες έτοιμες λύσεις...


:nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono:

advblack
03/04/2006, 15:01
Παντως μην ξεχνατε παιδες οτι εκτος απο τα ορια θορυβου οι περισσοτερες εξατμισεις που κυκλοφορουν ειναι παρανομες απ την στιγμη που δεν εχουν καταλυτη. . . .:sad:

athandim
03/04/2006, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από advblack
Παντως μην ξεχνατε παιδες οτι εκτος απο τα ορια θορυβου οι περισσοτερες εξατμισεις που κυκλοφορουν ειναι παρανομες απ την στιγμη που δεν εχουν καταλυτη. . . .:sad:

Πάντως από ότι θυμάμαι η laser δίνει 2 επιλογές (και με καταλύτη και χωρίς).

Είχες ρωτήσει, πριν την πάρεις, για άλλες διαφορές της laser χωρίς καταλύτη (πέρα από την προφανή της εκπομπής καυσαερίου); Έχεις ήδη αναφέρει το σημαντικό βάρος, ανάλογο της stock...

Ρωτάω γιατί υποψιάζομαι οτι το τελικό, χωρίς καταλύτη θα προσεδιδε σημαντικότερη αύξηση ιπποδύναμης, ίσως και πιο μπάσο ήχο και θα είναι πιο ελαφριά... με αρνητικό τη δυσκολία (την αδυναμία; ) ρύθμισης του ¨λ¨ και γενικότερα της εκ νεου χαρτογράφησης...


Αν λεω βλακείες, την κατανόηση από τους γνώστες... :D :wave2:

nkmosch
03/04/2006, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Reignman
nkmosch αν όλο το θέμα είναι το πως ακούγεται το V-Strom πήγαινε εδώ (http://11109.rapidforum.com/area=210) και άρχισε να διαβάζεις. Αν και δεν είναι η καλύτερη δυνατή λύση το να τρυπήσεις την ήδη υπάρχουσα, είναι η οικονομικότερη. Εδώ (http://11109.rapidforum.com/area=34) θα βρεις πληροφορίες σχετικά με κάποιες έτοιμες λύσεις...
Ευχαριστώ παιδια, θα το κοιτάξω....

thryleon
04/04/2006, 12:50
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΕΓΩ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΤΗΝ TRI-OVAL TRS ΚΑΙ ΤΟ VSTROM MOY ΠΑΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΚΑΙ KN ΦΙΛΤΡΟ. ΟΥΤΕ ΜΟΥ ΣΒΗΝΕΙ ΣΤΗΣ ΧΑΜΗΛΕΣ.ΕΧΩ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΗΝ YHOSIMURA ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ SUZUKI.:wave2: :beer: :beer:

dio650gs
04/04/2006, 14:24
Eξατμισούλες για τα μοτόρια σας έχει και εδώ με ή χωρίς καταλύτη

www.remus.at/product.php?option=1&selPrdID=2&ln=2&selectBrtID=15&selectCatID=205&selectDtlID=0

advblack
04/04/2006, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
Πάντως από ότι θυμάμαι η laser δίνει 2 επιλογές (και με καταλύτη και χωρίς).

Είχες ρωτήσει, πριν την πάρεις, για άλλες διαφορές της laser χωρίς καταλύτη (πέρα από την προφανή της εκπομπής καυσαερίου); Έχεις ήδη αναφέρει το σημαντικό βάρος, ανάλογο της stock...

Ρωτάω γιατί υποψιάζομαι οτι το τελικό, χωρίς καταλύτη θα προσεδιδε σημαντικότερη αύξηση ιπποδύναμης, ίσως και πιο μπάσο ήχο και θα είναι πιο ελαφριά... με αρνητικό τη δυσκολία (την αδυναμία; ) ρύθμισης του ¨λ¨ και γενικότερα της εκ νεου χαρτογράφησης...


Αν λεω βλακείες, την κατανόηση από τους γνώστες... :D :wave2:

Δεν ρωτησα για διαφορες μεταξυ καταλυτικης και μη. Απλα, επειδη εχω καποιες οικολογικες ανησυχιες διαλεξα την πρωτη. Εξ αλλου δεν περιμενα να βγαζει τρελλες επιδοσεις. Ηθελα να μην βλεπω την στοκ (μπδιααχχ), ολιγα μπασα στο σαουντρακ και ει δυνατον και κανα αλογακι. Και αυτα ακριβως μου εδωσε!

sinvag
04/04/2006, 15:23
thrileon στην ελλαδα ζεις, η στην γερμανια,στη λεξη κλεφτες και απατεωνες στην παπυρους λαρους μπριτανικα θα δεις μια μεγαλη φοτο τις suzuki εν ελλαδι.1ον δε βγαζει η yosi για το δικο μας μοντελο εξατμιση ντε φακτο αυτο.2ον εβαλα την bos ειδικα για το δικο μας,και στην suzuki o μηχανικος με επιασε στο μπλα μπλα οτι τωρα αφου εχεις βαλει και φιλτρο k&n θελεις power comanter.και οταν τον ρωτησα γιατι με yosi kai K&n δε θελει,αυτη ειναι αλλη ιστορια, μου ειπε,τα συμπερασματα δικα σας.μας εχουν για πολυ μαλακες τελικα.:beer:

costas81
04/04/2006, 15:40
Γνωμη μου:

ΟΠΟΥ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΓΙΝΕΤΕ ΛΑΚΑΜΙΑ!

Αφηστε τα μηχανακια οπως ειναι!Δεν τους λειπει τιποτα!Οσες φορες επαιξε τροποποιηση ποτε δεν αντεξε!Την χαρηκαμε μερικες μερες και μετα αρχισαν τα pro

deminio11
04/04/2006, 16:18
o mixanikos tis suzuki leei m@lakies giati otan vazeis exatmisi yoshi kai filtro to mono pou kanoun einai oti vazoun tin mixani epano sto yoshi box kai rithmizoun to kafsimo .

To power commander einai gia kaliteri diaxirisei tou kafsimou kai den eisai ipoxreomenos na to valeis .


Oso gia to filo pou anefere to parakato :

Σε συζήτησή μου με άνθρωπο στη Suzuki έμαθα πως η Yoshimura βγάζει κανονικά εξάτμιση για το V-Strom. Δεν έχω βέβαια τη δυνατότητα να το επιβεβαιώσω, αλλά εμπιστεύομαι τα λεγόμενά του.

As steileis ena e-mail sto site tis YOSHIMURA gia na deis tin apantisi tha sou dosoun !!!

Tora to ti lene edo stin SUZUKI asto gia allo episodio !!!!

paratheto tin apantisi pou mou esteilan apo tin YOSHI .

To minima to exo kanei COPY

Georges,
We unfortunatly never made an exhaust for this bike.
Thanks for your interest in Yoshimura Products!
Greg@ ext. 409

Otan tous to edeixa sto SFAKIANAKI sto bournazi mou eipan oti isos den katalave kala o tipos H ego

:uplate: :uplate: :uplate:

Loipon vgalte siberasmata monoi sas !!!!!

Ego prosopika dexomai mia ipefthini apantisi opos tis Yoshimura
alla de thelo na mernane gia m@l@k@ legontas diafores dikaiologies !!!!!

http://store.yoshimura-rd.com/storefront/producthome.asp?code=J%3DTC%3CVGE

Pigainte se afto to link kai ama deite gia to DL-650 EXATMISI PEITE TO KAI SE EMENA GIA NA TREXO NA VALO KAI EGO !!!!!
:lol:

athandim
05/04/2006, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από advblack
Δεν ρωτησα για διαφορες μεταξυ καταλυτικης και μη. Απλα, επειδη εχω καποιες οικολογικες ανησυχιες διαλεξα την πρωτη. Εξ αλλου δεν περιμενα να βγαζει τρελλες επιδοσεις. Ηθελα να μην βλεπω την στοκ (μπδιααχχ), ολιγα μπασα στο σαουντρακ και ει δυνατον και κανα αλογακι. Και αυτα ακριβως μου εδωσε!

Α βρε Σπύρο..... θέλω να κάνω το V-strom μου όπως το δικό σου (porca ανέχεια) :

(Σήμ: η φώτο καθώς και σχόλια για τα άσπρα φλας και τον ανέμοθώρακα υπάρχουν ήδη στο post : "Φωτογραφικόν υλικο". Η μηχανή ανήκει στο εκλεκτό μέλος advblack, και την ξαναποστάρω εδώ λόγω εξάτμισης και λαιμών Laser. Ελπίζω να μην έχει πρόβλημα ο Σπύρος...)

:a46: :a46: :a46:


43563

athandim
05/04/2006, 18:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από deminio11
....

Φίλε μαζί σου....

Υπάρχει μεγάλη διαφορά στο να λέμε οτι μια εξάτμιση ¨ταιριάζει¨σε ένα μοντέλο, με το να έχει κατασκευαστεί αποκλειστικά για ένα μοντέλο. Εκεί κάπου ίσως να υπήρξε παρανόηση...

Κάτα τα άλλα, περιμένω και εγώ με ενδιαφέρον λεπτομέρειες για τις Boss...



:wave2:

GERM-V650
05/04/2006, 19:02
ΕΧΕΙ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΑΔΕΙΑΣΕΙ ΤΗΝ ΜΑΜΗΣΙΑ. ΕΓΩ ΕΙΔΑ ΚΑΠΟΙΟΝ :a024: ΜΠΑΡΜΠΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΝ ΠΟΙΟ ΜΠΑΣΟΣ , ΟΤΑΝ ΠΕΡΑΣΕ ΕΙΔΑ ΠΙΣΩ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΤΡΥΠΑ (ΤΗΣ ΤΑΠΑΣ ) ΗΜΟΥΝΑ ΟΜΩΣ ΠΕΖΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΡΟΛΑΒΑ:hypnotize . ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΤΗΝ ΕΧΩ ΣΤΗΜΕΝΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΠΕΡΑΣΕΙ .:look: :look: :look: ΤΟ ΕΧΕΙ ΤΟΛΜΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ .

thryleon
07/04/2006, 08:58
ΦΙΛΕ ΜΟΥ Αthanbim ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΙΡΑΞΕ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ΜΑΣ ΦΤΙΑΓΜΕΝΕΣ :a09: :a09: ΠΕΙΑΣΕ ΜΙΑ:beer:


43698

necromayhem
15/04/2006, 02:02
πολυ συντομα θα αλλαξω και εγω την εξατμιση. απλα ειμαι σε διλημα. yoshimuta rs 3 vs yoshimura trioval. titanio και οι 2. θα δουμε. τι λετε?

advblack
15/04/2006, 08:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από necromayhem
πολυ συντομα θα αλλαξω και εγω την εξατμιση. απλα ειμαι σε διλημα. yoshimuta rs 3 vs yoshimura trioval. titanio και οι 2. θα δουμε. τι λετε?

Laser Titanium δαγκωτο!! :ninja:

Tsakalaki
19/04/2006, 19:19
Μάγκες, καλησπέρα σε όλους.Είναι το πρώτο μου ποστ, και όπως με κόβω θα μείνω καιρό εδώ στη παρέα σας. ξεκινώ με το Vstromακι που κατέχω απο τα τέλη του Αυγούστου του 2005. Ήδη του έχω φορέσει τη yoshimura trioval, και έχει αποδώσει η επένδυση που έκανα.

Tropeas
19/04/2006, 19:37
Για πες και εσύ , εχει αποδώσει και στο τρύπημα της τσέπης σου ? όπως έχει αποδώσει και στην δικιά μου ? ή την έβαλες χωρίς φίλτρο πακέτο? :rolleyes:

Tsakalaki
20/04/2006, 14:11
Απέδωσε αδερφέ, γιατί έχει αλλάξει απόδοση το μηχανάκι. Έχει γεμίσει στις μεσαίες, και αναπνεύει πολύ καλύτερα απο ότι με το αρχικό μπουρί...
Όσο για τα λεφτά, αν είναι να κάνεις κάτι και να το σκέφτεσαι, τότε άσ' το. Εγώ το πήρα απόφαση, και το απολαμβάνω...

Tsakalaki
20/04/2006, 14:15
Να και η φωτό του εργαλείου...

athandim
20/04/2006, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tsakalaki
Να και η φωτό του εργαλείου...
:rotflmao:

Φίλε καλώς ήρθες και από εδώ..:winka:

Για να επισυνάψεις φώτο πας κάτω αριστερά (όταν βρίσκεσαι στην απάντηση) και πατάς ¨επισύναψη φώτο¨...κατόπιν επιλέγεις τη φώτο που θες και πατάς αποστολή...

Προσοχή στο μέγεθος της...υπάρχει περιορισμός


:beer: :wave2:

Tsakalaki
20/04/2006, 14:44
Σόρυ μάγκες, νέος εδώ....http://img58.imageshack.us/my.php?image=img01550dz.jpg

Tropeas
20/04/2006, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tsakalaki
Απέδωσε αδερφέ, γιατί έχει αλλάξει απόδοση το μηχανάκι. Έχει γεμίσει στις μεσαίες, και αναπνεύει πολύ καλύτερα απο ότι με το αρχικό μπουρί...
Όσο για τα λεφτά, αν είναι να κάνεις κάτι και να το σκέφτεσαι, τότε άσ' το. Εγώ το πήρα απόφαση, και το απολαμβάνω...
Και γω το χα πάρει απόφαση, απλά τώρα... πρέπει να την ευχαριστιέμαι την μηχανή , αφού την πληρώνω , και όταν πάω χαλαρά και μου καίει ελάχιστα λιγότερο απο τις τσίτες (γιατί πλέον πείνει πολύ παντού) , την στιγμή που χαλαρά θα πήγαινα με τα 3/5 (με τα μαμα) εκεί το σκέφτομαι λιγάκι....

:wave2:

Αν μου μείνει (και δεν την πουλήσω τελικά) (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=351269#post351269) φυσικά το πρώτο που θα μπει θα είναι power commander.

Tsakalaki
20/04/2006, 15:41
Έτσι όπως το θέτεις, δε σε αδικώ καθόλου. Αλλά, όπως είπα και πριν όλα είναι θέμα επιλογής, και τρόπου σκέψης. Η τιμή σε κάθε τι είναι ίδια, αλλά ο τρόπος σκέψης πάντα διαφορετικός.

athandim
26/04/2006, 11:29
Μιας και αναφέρθηκε νωρίτερα η Bos...κάποιες φώτο και λοιπά στοιχεία από το επίσημο site...:

http://www.bos-exhausts.com/cat/0410506-eng.html

:rolleyes:
Δεν μου άρεσε ιδιαίτερα...

painterakis
26/04/2006, 15:01
δε μπορω να πω οτι ειναι και ασχημη (ξερουμε ποιος ειναι ο εδω αντιπροσωπος; )
ασε που ειναι η μονη που δεινει και ροποδιαγραμμα συν του οτι ειναι στα 92db και με καταλυτη αρα ειναι "νομιμη"
αν και προς laser πλευρα με βλεπω

προς tsakalaki: γιατι εβαλες απλυτη τη μηχανη στα αμερικανακια (11109.rapidforum.com), θες να νομιζουν οτι δεν εχουμε νερο στην ελλαδα :p :p :p

athandim
26/04/2006, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από painterakis
δε μπορω να πω οτι ειναι και ασχημη (ξερουμε ποιος ειναι ο εδω αντιπροσωπος; )
ασε που ειναι η μονη που δεινει και ροποδιαγραμμα συν του οτι ειναι στα 92db και με καταλυτη αρα ειναι "νομιμη"
αν και προς laser πλευρα με βλεπω

Δεν ξέρω τον αντιπρόσωπο....αλλά αν κινηθείς προς Laser μεριά, ρώτα σε παρακαλώ το κατά πόσο επηρεάζεται η ομαλή λειτουργία της μηχανής (του αισθητήρα ¨λ¨συγκεκριμένα) από την προσθήκη λαιμών και τελικού χωρίς καταλύτη....

Γενικότερα τις διαφορές στην απόδοση....

Για τη Laser με καταλύτη έχουμε κατατοπιστεί μια χαρά από τον Σπύρο (advblack)....

Σημ: η Laser βγαίνει σε inox και titanium, με καταλύτη ή χωρίς...

Ευχαριστώωωω...:beer: :wave2:

Tsakalaki
26/04/2006, 20:39
off topic


painterakis, παίτκη μου, έβαλα φωτό με τη μηχανή στο καφετί το χάλι της γιατί ενώ ήθελα να τη πάω για πλύσιμο, εκείνη τη μέρα έφαγα ένα 12ωρο περίμενε :bigcry: σε ρεπορτάζ. Και επειδή δεν είχα τη να κάνω, έβγαλα φωτό τη μηχανή.....αυτά....

advblack
27/04/2006, 15:31
.....απο οτι εψαξα το θεμα και η δικη μου Laser ειναι χωρις καταλυτη. Βρηκα τον κωδικο προιοντος και οντως (!) ειναι ανευ και ας ειναι τοσο βαρια και ας δουλευει αψογα με το μηχανακι.
Αυτα για οσους ενδιαφερονται να την βαλουν

painterakis
27/04/2006, 19:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από advblack
.....απο οτι εψαξα το θεμα και η δικη μου Laser ειναι χωρις καταλυτη. Βρηκα τον κωδικο προιοντος και οντως (!) ειναι ανευ και ας ειναι τοσο βαρια και ας δουλευει αψογα με το μηχανακι.
Αυτα για οσους ενδιαφερονται να την βαλουν
τελικα ειναι η 772024u,ε;αρα ειχε δικιο ο Αλεξοπουλος (αντιπροσωπος της laser στην ελλαδα).παντως αν στην πουλησαν για καταλυτικη (γνωμη μου) θα πρεπει να τους την πεις.
η πλακα ειναι οτι και η remus που ρωτησα ενω δινει κωδικο για καταλυτη αυτη δεν την φερνουν...

α... ξερει κανεις τιμη της leo viche και της bos;
ευχαριστω

advblack
28/04/2006, 08:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από painterakis
τελικα ειναι η 772024u,ε;αρα ειχε δικιο ο Αλεξοπουλος (αντιπροσωπος της laser στην ελλαδα).παντως αν στην πουλησαν για καταλυτικη (γνωμη μου) θα πρεπει να τους την πεις.
η πλακα ειναι οτι και η remus που ρωτησα ενω δινει κωδικο για καταλυτη αυτη δεν την φερνουν...

α... ξερει κανεις τιμη της leo viche και της bos;
ευχαριστω

Οχι, δεν μου την πουλησαν για καταλυτικη, εγω νομιζα πως ηταν. Παντως κανονικα θα επρεπε να τις φερνουν και αυτες. Παλιοτερα που εψαχνα για καταλυτικες Remus για ενα αλλο μηχανακι ειχα ρωτησει στον αντιπροσωπο και μου ειχαν πει οτι μπορουν να μου φερουν. (τελικα δεν πηρα γιατι το πουλησα!)

advblack
02/05/2006, 15:53
....δεν μπαινει αν βαλετε την Laser . Επειδη αλλαζουν οι λαιμοι και δεν υπαρχει υποδοχη για το στοπ της επαναφορας του σταντ. Κοινως πρεπει να γινει μοντα.....

sinvag
13/05/2006, 20:55
η τιμη τις bos ειναι 415ε:beer:

painterakis
13/05/2006, 21:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από sinvag
η τιμη τις bos ειναι 415ε:beer:
το τηλεφωνο του αντιπροσωπου το ξερει κανεις;

sinvag
14/05/2006, 13:56
2109218974 καλλιροης 117 pro-ride:winka:

painterakis
14/05/2006, 14:06
ευχαριστω

koyis
15/05/2006, 22:51
SAS PROTEINO THN GPR WWW.GPR.IT TITANIOY ME LAIMOYS GIA ΤΟΝ ΕΣΘΗΤΗΡΑ Λ 500 EYRO


48021

sinvag
18/05/2006, 14:36
της πουλας?

athandim
18/05/2006, 17:04
Στο site της Laser πρόσθεσαν και ένα μικρό αρχείο με ήχο από τη συγκεκριμένη εξάτμιση....Δεν κάνει ΤΗ φασαρία, βέβαια, αλλά εμένα μου άρεσε. Ακούστε και εσείς και πείτε μου...

http://www.laserexhausts.com/en/module/CATALOGUE_BIKES/bike-exhausts.html

:a48: :a48:


48435

necromayhem
02/06/2006, 23:32
Εβαλα σημερα τη YOSHIMURA TRIOVAL μαζι με φιλτρο BMC. Ειναι κ@υλα μεγαλη. απιστευτος ηχος. Σε προκαλει να ανοιξεις το γκαζι για να την ακους:a8: :a8: :a8: :a8:

painterakis
03/06/2006, 11:08
καλοριζικη, ποσο σου πηγε τελκα το μαλι;εχεις το 650;και τι εβαλες;τη τιτανιο;
ε.... μη ξεχαστουμε

ΒΑΛΕ ΦΩΤΟ

necromayhem
03/06/2006, 13:36
Την τιτανιου εβαλα. 600 ευρω μου πηγε συνολο. μου φαινεται λιγο πιο δυνατο τωρα αλλα ειναι νωρις ακομα για συμπερασματα.θα δειξει στην πορεια. το 650 εχω.μολις βγαλω φωτος θα τις ανεβασω

Tsakalaki
03/06/2006, 19:45
Καλωσήρθες.......θα βγάλεις γούστα καλά με το yoshimourονι......έχει και καλό ήχο, αλλά θα δεις κυρίως το πως "αναπνέει" το μηχανάκι, και πως "γεμίζει" στις μεσαίες....

necromayhem
03/06/2006, 23:06
Tsakalaki εχεις δικιο για τις μεσαιες. Μου φαινεται πιο δυνατο. Αν και δεν την εβαλα την εξατμιση για να κερδισω σε αποδοση αλλα για εμφανιση και ηχο. απλα οποια βελτιωση προκυψει ευπροσδεκτη ειναι. παντως ειναι απιστευτα ομορφη.


50681

necromayhem
03/06/2006, 23:06
.


50682

necromayhem
03/06/2006, 23:13
για τυχον αποριες των πολυ παρατηριτικων συμφορουμιτων διευκρινιζω οτι εχω βαλει ποτηροθηκη στη μηχαναρα μου


50687

Tsakalaki
05/06/2006, 12:56
Απο εμφάνιση και ήχο είσαι κερδισμένος 100000%. ε'ιναι δεδομένο πως θα κέρδιζες σε αυτούς τους δυο τομείς...

athandim
05/06/2006, 14:57
:rolleyes:
Μόνο σε ΄μένα μου δίνει στα νεύρα αυτό το γ@*μ#κάλυμα; Κατά τα άλλα κούκλα...:beer:

Tsakalaki
05/06/2006, 15:04
Όταν λες κάλυμα, εννοείς το μαύρο πλαστικό;;;;;;;;;;; είναι άσχημο όταν λείπει, γιατί φαίνονται οι υποδοχές και δεν κολλάει στο μάτι......εγώ το είχα ξεχάσει όταν έβαλα την εξάτμιση και πήγα να το βάλω...στην αρχ'η έλεγα "δεν πειράζει καλύτερα..." αλλά μετά άλλαξα γνώμη...:cool:

advblack
05/06/2006, 16:27
.....η εξατμιση! Απο εμφανιση σκιζει!!:beer:
Δυναμομετρο επαιξε;

athandim
05/06/2006, 16:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tsakalaki
Όταν λες κάλυμα, εννοείς το μαύρο πλαστικό;;;;;;;;;;; είναι άσχημο όταν λείπει, γιατί φαίνονται οι υποδοχές και δεν κολλάει στο μάτι......εγώ το είχα ξεχάσει όταν έβαλα την εξάτμιση και πήγα να το βάλω...στην αρχ'η έλεγα "δεν πειράζει καλύτερα..." αλλά μετά άλλαξα γνώμη...:cool:
Ναι μωρέ...αυτό λέω. Το ξέρω ότι φαίνονται οι υποδοχές όταν λείπει και γι΄αυτό έχω απορρίψει τη λύση ¨σκέτου¨τελικού και την ψάχνω για σετάκι με λαιμούς (στιλ Laser)...

Tεσπα...περί ορέξεως...κουβέντα να γίνεται...:beer: :wave2:

painterakis
06/06/2006, 09:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
Ναι μωρέ...αυτό λέω. Το ξέρω ότι φαίνονται οι υποδοχές όταν λείπει και γι΄αυτό έχω απορρίψει τη λύση ¨σκέτου¨τελικού και την ψάχνω για σετάκι με λαιμούς (στιλ Laser)...

Tεσπα...περί ορέξεως...κουβέντα να γίνεται...:beer: :wave2:
η αλλη λυση ειναι να το βαψεις μαυρο στο χρωμα τις μηχανης, οπως το εκανσ και εγω και καπως βελτιωθηκε η κατασταση

costas81
06/06/2006, 13:26
Ερωτηση!!


Προχτες ανοιγα στην καβαλας με ενα στρομ με εξατμιση trioval & bmc και ειμασταν διπλα διπλα δεν του εφευγα ουτε αυτος χιλιοστο!
Εγω ημουνα με laptop γαιδουρι στη νπλατη και βαλιτσα τιγκα με πραγματα και αυτος χωρις τιποτα!
Απο ηχο εσκιζε αλλα διαφορα δεν ειδα στο ανοιγμα!

Μήπως αυτο που πραγματικα σας κανει να πιστευετε οτι παει καλυτερα ειναι ο ηχος?

necromayhem
07/06/2006, 07:23
Δεν ξερω αν εχει βελτιωθει η αποδοση του. Ισως επειδη το ανοιγω πιο πολυ λογω ηχου να μου φαινεται. παντως νομιζω οτι παει λιγο καλυτερα. και το λογικο αυτο ειναι. μαλλον στο επομενο σερβις θα το βαλω σε δυναμομετρο να δω τι λεει και εκει.

thryleon
08/06/2006, 07:53
YOSHIMURA TRI-OVAL
ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ ΟΠΟΙΟΣ ΒΑΛΕΙ YOSHIMURA EXEI ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΗΣΗ & ΧΑΡΤΟΓΡΑΦΗΣΗ ΣΤΟΝ ΜΑΝΤΗ 68,6 ΙΠΠΟΙ ΣΤΗΣ 9245 ΣΤΡΟΦΕΣ ΣΕ DL 650 Κ4

Ο/Η thryleon έχει επισυνάψει την παρακάτω εικόνα:
ΠΑΕΙ ΣΑΝ ΠΥΡΑΥΛΟΣ:a2: :a2: ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΚΕΦΙΑ ΠΕΙΑΣΤΕ :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

necromayhem
10/06/2006, 15:29
Πρεπει να τη βαλεις εκει την εξατμιση ή απλα πας και σου κανει δυναμομετρηση?

necromayhem
13/06/2006, 01:34
να'το το εργαλειο με τη yoshi. Και μια παρατηρηση. Σα να καιει λιγοτερο σε συνθηκες πολης. εθνικη δεν το εχω βγαλει ακομα. Παντως αυτο μου το ειχε πει ενας φιλος με Ζ750. εχει βαλει και αυτος yoshimura και στην πολη του καιει λιγοτερο απο πριν.


51598

thryleon
13/06/2006, 09:57
ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ.ΟΧΙ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΒΑΛΕΣ.ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΚΑΙΕΙ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ.ΣΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΜΕ ΤΑΧΩΤΗΤΑ 160-180 ΕΙΝΑΙ ΝΟΡΜΑΛ.

necromayhem
13/06/2006, 13:30
Εγω εκανα 315 χλμ με 18 λιτρα βενζινη. ειναι τα πιο πολλα απο οταν πηρα τη μηχανη. Θα το μετρησω παλι τωρα που ξαναεβαλα

nickpar
15/06/2006, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από necromayhem
Εγω εκανα 315 χλμ με 18 λιτρα βενζινη. ειναι τα πιο πολλα απο οταν πηρα τη μηχανη. Θα το μετρησω παλι τωρα που ξαναεβαλα

ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΘΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΣΟΥ ΕΚΑΨΕ 5,7 ΛΙΤΡΑ ΣΤΑ 100 ΧΛΜ. ΝΟΜΙΖΩ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ .ΜΕ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΣΥΝΤΙΡΙΤΙΚΗ ΟΔΗΓΙΣΗ ΘΑ ΠΑΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΟΜΙΖΩ!!:wave2:

necromayhem
15/06/2006, 10:52
συντηρητικα οδηγω στην πολη. συνηθως μεχρι 5οοο-6οοο στροφες.

doken
03/07/2006, 08:41
gia mpeite oloi eseis poy baZetai gioshimura mia sto sait ths yoshimura kai koitakste thn eksatmish poy sas poylhsan gia poio mhxanaki thn proteinei h yoshimura, h an bgazei kapoia allh eksatmhsh h etairia ayth gia to dl sas