PDA

View Full Version : versys 2015 γνώμες



koustroumpoushi
20/04/2015, 23:26
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.Το όνομα μου είναι Σπυρος και είμαι απο Κύπρο.Είμουν κάτοχος ενος vstrom 650 του 2008 .Την έδωσα και ακόμα το μετανιώνω..Ν α μην τα πολυλογώ μου καρβωθηκε η ιδέα για το versys2015 επειδή το νεό στρομ δεν βλέπετε ρε παιδί μου ,τιμή σύγκριτικα πάνω κάτω είναι ίδια αλλα ο αντιπρόσωπος μετα απο ερωτηση μου για τεστ drive αρνήθηκε ρωτάω αν κάνεις το έχει δοκιμάσει.έχω ύψος 192 και δεν ξέρω πως ανταποκρινεται και επειδη δεν πέζει να πάρω μηχανή χωρις καν να την δοκιμάσω ,μήπως κάποιος απο σας εχει ιδέα απο αυτό το μοντελο στα δικά μου κυβικα.ευχαριστώ

alexzafeir
20/04/2015, 23:51
Καλως ηρθες λοιπον, πες μας λιγο για τι χρηση την προορίζεις; 90 πολη 10 ταξιδάκια; Για το υψος μην το φοβασαι εχει ψηλη ζελατίνα και το μπροστινο μουτρο ειναι πλεον πιο πλατυ και καλυπτει απο τον αερα. Γενικα ειναι πιο ομορφο απο το προηγουμενο και απο το νεο v strom. Επεμενε για τεστ και ας πρεπει να πας σε πιο μακρινό μαγαζι ή οδηγα ενα 2012 μοντ ειναι σχεδον ιδιο

George_Sp
20/04/2015, 23:55
Το Versys του 2015 δε διαφέρει σε πολλά από το προηγούμενο.
Σε αυτά που βελτίωσαν είναι:
Λιγότεροι κραδασμοί
Αναβαθμισμένα φρένα
Μεγαλύτερο τεπόζιτο κατά 2 λίτρα και αναβαθμισμένη χαρτογράφηση κινητήρα με υψηλότερη απόδοση.
Σε σχέση με το V-Strom είναι πιο μανιτζέβελο μέσα στη πόλη και πιο καλά ζυγισμένο σε κέντρο βάρους.
Τα πλαστικά και το ταμπλώ έχουν νέα σχεδίαση με περισσότερες γωνίες και επιθετικό σχήμα. Προσωπικά μου άρεσαν περισσότερο οι καμπύλες του προηγούμενου και η απλότητα του ταμπλώ στο παλιό.
Για το ύψος σου θα τη βρεις οριακά μια χαρά. Παράπονο για το μέγεθος έχω ακούσει μόνο από άτομο που περνά το 1.95 και επειδή είσαι στο άνω όριο ίσως να χρειαστεί να ρυθμίσεις τα μασπιέ χαμηλότερα και πιο πίσω σε σχέση με την εργοστασιακή ρύθμιση. Δε ξέρω πόσα κιλά είσαι αλλά αν είσαι πάνω από 80-85 η σέλα να σου φανεί άβολη μιας και λένε οτι είναι σκληρότερη μιας και έχει λιγότερο υλικό από την προηγούμενη.
Σε σχέση με το στρώμα θα σου φανεί πιο μαζεμένο σε διαστάσεις κυρίως λόγω οτι φουσκώνει λιγότερο στο πλάι.
Ανεμοκάλυψη στα ίδια ίσως λίγο χειρότερα από το στρώμα με τη μαμά ζελατίνα που δεν είναι και τίποτα ιδιαίτερο.
Να αλλάξεις αντιπρόσωπο και να την κάνεις test ride και να στείλεις email στην Kawsaki Europe με το παράπονο για τον συγκεκριμένο dealer που αρνείται τη δοκιμή.
Εγώ είμαι 1.81 75 κιλά και μου κάθεται κουτί.

harris_x
21/04/2015, 09:20
μεταφερόμαστε στα Kawasaki

koustroumpoushi
21/04/2015, 14:23
Ειμαι περίπου 120 κιλά . Για το θέμα του test drive εξακολουθούν να είναι αρνητικοί στο θέμα .Το θέμα το θεωρώ πολύ παράλογο μην πώ και τίποτα ποιό βαρύ . Όπως είπε και ο φίλος ποιό πάνω έστειλα μαίλ στην kawasaki για το θέμα και αναμένω απάντηση .Απλά η συγκεκριμενη μηχανή δεν πολύ κυκλοφορεί για να μπορώ να οδηγήσω και απο ότι είδα ούτε το παλίο.Μόνο κατα παραγγελία φέρνουν μοντέλα .Ας ελπιζω να παν όλα καλά και να μην αρχίσω και πόλεμο με τον dealer ..

Ευχαριστώ παιδία

πυξιδας990
21/04/2015, 17:40
πολυ καλο μηχανακι.
ο αδερφος μου εχει το πρωτο του 07.
σε πληροφορω αν ειχε βγει την εποχη του vstrom,το kawa θα αγοραζα τοτε.

black sheep
21/04/2015, 20:37
το 09 που πηρα το vstrom, δοκιμαζα και το versys σχεδον καθημερινα καθως το ειχε φιλος. ο λογος που δεν το πηρα τοτε, ηταν γιατι μου φαινοταν μικρο για το υψος μου (1.90). πιθανον με τη ρυθμιση που ειπε ο φιλος πιο πανω να εισαι οκ, αλλα εμενα μου φαινοταν μικρο με κακες γωνιες στις αρθρωσεις, κυριως γονατα. καλυτερα να το οδηγησεις, ετσι θα ξερεις