PDA

View Full Version : ερώτηση για πιρούνι er6n



nikosmec
02/02/2016, 00:33
Για σας, ελπίζω να βάζω το θέμα στην σωστή ενότητα.
Έχω έναν φίλο μου με ένα kawasaki er6n του 2008, Το μηχανάκι μετά από τρακάρισμα έκοψε και τις δυο μπροστινές μπουκάλες από τα καλάμια, οι μπότες δεν φαίνονται χτυπημένες αλλά ποτέ δεν ξέρεις, τσάκισε την μία εξάτμιση η ρόδα και χτύπησε και το ψυγείο τρυπόντας το στην μέση. επειδή σκεφτόμαστε να το φτιάξουμε, κατα τα άλλα το μηχανάκι είναι καινούριο σχεδόν και κάθεται 5 χρόνια σε ένα υπόγειο, έχω κάποιες ερωτήσεις. Από τον μάστορα που το είδε μετά το τρακάρισμα ξέρω πως δεν έχει πάρει σκελετό, οπότε έχω μερικές ερωτήσεις για να μπορέσουμε να κάνουμε έναν προγραμματισμό.
1) Υπάρχει τρόπος να ελεγθεί σταυρός και τιμονόπλακα μιας και σε αυτή την περίπτωση θα χρειαστούμε μόνο μπουκάλες. Όπως επίσης και οι δισκόπλακες γαι στράβωμα, πέρα από το μάτι.
2) Κοιτάζαμε για USD μπροστινό από Ζ750, καταρχήν έχω την εντύπωση ότι είναι κατά 5 cm πιο κοντό απο το er. Πέρα από το υψος όμως ξέρει κανείς, αν πάει κομπλέ με τιμονόπλακα και σταυρό αν κουμπόνει κατευθείαν πάνω στο er, όπως και αν μπορούν να κουμπόσουν πάνω στο μπροστινό απο το z750 οι δαγκάνες και η ρόδα από το er; έχω την εντύπωση πως θα υπάρχει και κάποιο πρόβλημα με την θέση των οργάνων.
3) Γίνεται αντί για την αγορά καινούριου ψυγείου να αλαγχθούν μόνο οι κυψέλες; Το έχω κάνει σε τρακτέρ (μην γελάσετε) αλλά δεν ξέρω αν γίνεται εδώ.
θα βάλω και φωτογραφίες όσο πιο σύντομα γίνεται. Ευελπιστώ αν βγάλουμε άκρη με τα ανταλακτικά και προχωρήσει να βάλω και την διαδικασία όσο πιο αναλυτικά γίνεται με φωτογραφίες. Προς το παρόν όμως περιμένει για μια μικρή ανακατασκευή ένα HONDA CD50 ενός φίλου όπως και το δικό μου το srx.

nikosmec
02/02/2016, 01:01
και οι φωτογραφίες
351324
351325

nikosmec
02/02/2016, 01:02
351326
351327
351328

nikosmec
02/02/2016, 01:04
351329
351330
351331

nikosmec
02/02/2016, 01:05
351332

toyar
02/02/2016, 03:30
καποια στιγμη ειχα κανει μια ερωτηση σε καλιμπρα και μου ειπαν οτι για να μετρησουν το μηχανακι πρεπει να τους το παω με λυμενο λαιμο δηλαδη περιπου οπως εισαι τωρα
κανε μια ερωτηση και νομιζω απο εκει πρεπει να ξεκινησεις για να δεις αν αξιζει
επισης θα χρειαστει σιγουρα λαιμους και ψυγειο
δεν ξερω τι ταιριαζει απο αλλου ομως αν ολα ειναι ισια το πιο ευκολο και προσιτο ειναι να επισκευαστει το δικο του μπροστινο με δυο καινουρια καλαμια
οι δισκοπλακες θα δειξουν οταν περπατησει με το καλο

SHOOTER045
02/02/2016, 07:06
Οι δισκοπλακες μπορούν να τσεκαριστουν αφου βγουν απο την ζάντα, σε μηχανουργείο με τορνο

leftos
02/02/2016, 07:48
Τα μπροστινα αν τα πας σε αυτους που κανουν σερβις επισκευες θα τα τσεκαρουν.
Τους λαιμους απο τις εξατμισεις ειναι κάποιοι που τους φερνουν. Αν τον βρω θα σου στειλω πμ γιατι δεν θυμαμαι ονομα καθολου
Και το ψυγειο μαλλον δεν σε συμφερει η αλλαγη κυψελες αλλα ενα μεταχειρισμενο / καινουργιο απο καποιο ιδιο η που ταιριαζει. Εχει μαγαζια με ψυγεια που εχουν τα παντα.

nikosmec
03/02/2016, 14:54
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, αρχικά θα πάω να κοιτάξω ζάντα (νομίζω σε βουλκανιζατερ πρέπει να γίνεται) και δισκόπλακες (σε μηχανουργείο) όπως είπε ο shooter. Για τις δισκόπλακες σκεφτόμουν πως έχει ένας φίλος μου έναν μικρό τόρνο στο υπόγειό του, μήπως δοκίμαζα να τις ελέγξω εκεί μόνος μου αν χωρέσουν να τις δέσω πάνω. leftos αν βρείς το μαγαζί που λες στείλε μου πμ. Επίσης αν κάποιος έχει υπ' όψιν του κάποιο μαγαζί να του πάω σταυρό και τιμονόπλακα να τα ελέγξει στην Αθήνα και τα περίχωρα ας μου στήλει πμ για να το κοιτάξω.... Αν βγάλουμε άκρη με το μπροστινό τα άλλα έρχονται πιο εύκολα οπότε προέχει αυτό για την ώρα.