PDA

View Full Version : Kawasaki Versys 650 2016



Σελίδες : [1] 2

anavatis19
03/02/2016, 18:16
Καλησπερα παιδια. Ενδιαφερεται φιλος να μαθει για το καβασακι το καινουργιο μοντελο. Εντυπωσεις για οποιον το εχει και γενικα για τα καβασακι?? Πως το βλεπετε το συγκεκριμενο? Απο καταναλωσεις τι λεει? γυρω στα 5-5,5 διαβαζω? ισχυει στην πραγματικη ζωη? παντα με νορμαλ χρηση και οχι ανωμαλιες με το γκαζι

el_hymador
03/02/2016, 18:18
Η κατανάλωση εκεί παίζει σε νορμάλ χρήση. Πρόσφατα οδήγησα το MY16 και είναι φανταστικό μηχανάκι, μακράν το καλύτερο στο μεσαία κυβικά και ίσως το καλύτερο allrounder γενικότερα.

Pan (dvs)
04/02/2016, 13:06
Η κατανάλωση εκεί παίζει σε νορμάλ χρήση. Πρόσφατα οδήγησα το MY16 και είναι φανταστικό μηχανάκι, μακράν το καλύτερο στο μεσαία κυβικά και ίσως το καλύτερο allrounder γενικότερα.

Η αληθεια ειναι οτι ακουγονται μονο καλα λογια το τελευταιο διαστημα.Στο δρομο που ειχα ενα μπροστα μου,παταγε πολυ καλα.

George_Sp
04/02/2016, 14:35
Δε σπάει δε χαλάει δε καίει και είναι το καλύτερο all rounder και για δρόμους συνθήκες Ελλάδας το best value που μπορείς να πάρεις.

Είναι βασισμένο στη παλιά κλασσική συνταγή από το 2007 και αναβαθμισμένο σε σχέση με το παλιό σε φρένα (nissin δαγκάνες και τρόμπα ενώ πριν είχε tokico). Λιγότερους κραδασμούς μιας και τα engine mounts έχουν επανασχεδιαστεί για απορρόφηση περισσότερων κραδασμών.
Καλύτερη χαρτογράφηση για ακόμα πιο γραμμικό γκάζι.
Μικροδιαφορές στους εκκεντροφόρους πλησιάζοντας του ER6 για να δώσει λίγα άλογα παραπάνω.
2λίτρα μεγαλύτερο τεπόζιτο σε σχέση με το παλιό οπότε με 5/100 υπολόγιζε περίπου 340-350χιλιόμετρα αυτονομία
Αυτά :)

akis_trevor
04/02/2016, 15:14
Φανταζομαι εννοεις 340-350 χλμ αυτονομια ε;

George_Sp
04/02/2016, 15:24
Φανταζομαι εννοεις 340-350 χλμ αυτονομια ε;

:beer: διορθώθηκε

el_hymador
04/02/2016, 17:33
το μόνο "αρνητικό" είναι η απόκριση στις χαμηλές στροφές που είναι απότομη, σου σπάει λίγο τα νεύρα μέσα στην κίνηση...

anavatis19
04/02/2016, 18:58
το μόνο "αρνητικό" είναι η απόκριση στις χαμηλές στροφές που είναι απότομη, σου σπάει λίγο τα νεύρα μέσα στην κίνηση...

καταλαβα αισθανεσαι αυτο το τιναγμα..λογικα με παιχνιδι με το συμπλεκτη δεν θα ειναι τοσο εντονο..το ψηνω και εγω αυτο το μηχανακι μιας και για αλλο πηγαινα και τελικα ψαχνομαι για κατι πιο οικονομικο τελικα αλλα καινουργιο εννοειται

anavatis19
05/02/2016, 16:48
Δε σπάει δε χαλάει δε καίει και είναι το καλύτερο all rounder και για δρόμους συνθήκες Ελλάδας το best value που μπορείς να πάρεις.

Είναι βασισμένο στη παλιά κλασσική συνταγή από το 2007 και αναβαθμισμένο σε σχέση με το παλιό σε φρένα (nissin δαγκάνες και τρόμπα ενώ πριν είχε tokico). Λιγότερους κραδασμούς μιας και τα engine mounts έχουν επανασχεδιαστεί για απορρόφηση περισσότερων κραδασμών.
Καλύτερη χαρτογράφηση για ακόμα πιο γραμμικό γκάζι.
Μικροδιαφορές στους εκκεντροφόρους πλησιάζοντας του ER6 για να δώσει λίγα άλογα παραπάνω.
2λίτρα μεγαλύτερο τεπόζιτο σε σχέση με το παλιό οπότε με 5/100 υπολόγιζε περίπου 340-350χιλιόμετρα αυτονομία
Αυτά :)

μιλας αντικειμενικα οσο μπορεις η επειδη εχεις καβασακι? ακουσα καλα και ακουσα και κακα λογια την καβασακι γενικα. δεν ξερω τι γινοταν στο παρελθον με τα μοτερ αν ειχαν θεματα παντως γενικα για μηχανικα προβληματα μου ειπαν..ατομο το οποιο εχει αλλαξει 30 μηχανες και 3 καβασακι μεσα σε αυτες. εγω θεωρω παντως τρελο μια εταιρια που ισως ειχε θεματακια παλια να μην τα εχει αλλαξει μεσα σε 5-10 χρονια ειδικα με ενα μοντελο 2016!

George_Sp
05/02/2016, 16:57
μιλας αντικειμενικα οσο μπορεις η επειδη εχεις καβασακι? ακουσα καλα και ακουσα και κακα λογια την καβασακι γενικα. δεν ξερω τι γινοταν στο παρελθον με τα μοτερ αν ειχαν θεματα παντως γενικα για μηχανικα προβληματα μου ειπαν..ατομο το οποιο εχει αλλαξει 30 μηχανες και 3 καβασακι μεσα σε αυτες. εγω θεωρω παντως τρελο μια εταιρια που ισως ειχε θεματακια παλια να μην τα εχει αλλαξει μεσα σε 5-10 χρονια ειδικα με ενα μοντελο 2016!

Σε καμία εταιρία δεν είναι όλα τα μοντέλα προβληματικά (εντάξει εξαιρείται η ντουκάτι) :lol:

Εσύ για Versys ρωτάς και σαν Versας σου απαντώ.
Θεωρείται από τα πιο αξιόπιστα μοντέλα.
Κάποια βάρεσαν βαλβίδες και κάποια έκαψαν πηνία.
Στις περισσότερες από αυτές τις περιπτώσεις ήταν κακή συντήρηση ή ιδιοκτήτης που αφαιρούσε μισό λίτρο λάδι "για να στροφάρει καλύτερα το μοτέρ", ή το πήγαινε παρατεταμένα στα κόκκινα.

anavatis19
05/02/2016, 17:49
Σε καμία εταιρία δεν είναι όλα τα μοντέλα προβληματικά (εντάξει εξαιρείται η ντουκάτι) :lol:

Εσύ για Versys ρωτάς και σαν Versας σου απαντώ.
Θεωρείται από τα πιο αξιόπιστα μοντέλα.
Κάποια βάρεσαν βαλβίδες και κάποια έκαψαν πηνία.
Στις περισσότερες από αυτές τις περιπτώσεις ήταν κακή συντήρηση ή ιδιοκτήτης που αφαιρούσε μισό λίτρο λάδι "για να στροφάρει καλύτερα το μοτέρ", ή το πήγαινε παρατεταμένα στα κόκκινα.

αρα παω με κλειστα ματια κατ εσε! παντως οπτικα ειναι πολυ ωραιο..ειναι και δικυλινδρο αυτο..το 1000αρι ειναι 4κιλινδρο. θα εχω λιγο κραδασμους. μετα απο καποια χλμ οι κραδασμοι πιο εντονοι? πχ μετα τα 140?

George_Sp
05/02/2016, 17:52
αρα παω με κλειστα ματια κατ εσε! παντως οπτικα ειναι πολυ ωραιο..ειναι και δικυλινδρο αυτο..το 1000αρι ειναι 4κιλινδρο. θα εχω λιγο κραδασμους. μετα απο καποια χλμ οι κραδασμοι πιο εντονοι? πχ μετα τα 140?

οι κραδασμοί όσο ανεβαίνουν οι στροφές μειώνονται.
Το παλιό Versys δουλεύει βούτυρο στα 130. Λογικά το νέο ίσως να αποκτά αυτή την αίσθηση και στα 120. (δε το έχω οδηγήσει, υποθέτω)

spyrakos35
05/02/2016, 21:36
Που το ειδα παντως απο κοντα το καινουργιο ψιλοαπογοητευτηκα.....

Γουστα ειναι αυτα βεβαια

akis_trevor
05/02/2016, 21:41
Που το ειδα παντως απο κοντα το καινουργιο ψιλοαπογοητευτηκα.....

Γουστα ειναι αυτα βεβαια

Γιατι μεσιε βαρκαρ;;

spyrakos35
06/02/2016, 09:04
Γιατι μεσιε βαρκαρ;;

Απλα δε μου αρεσε τοσο απο τη μεση και πισω.....
Ειδικα το πισσα μαυρο κατραμι που εχει πρασινο ελατηριο ειναι...... Ιου.....

George_Sp
07/02/2016, 05:20
Όταν οι Ινδοί παραδίδουν μαθήματα παρουσίασης μιας μοτοσυκλέτας. :)
(μη στέκεστε τόσο στα αγγλικά του παλικαριού...αλλά στα πλάνα και την ατμόσφαιρα)

https://www.youtube.com/watch?v=t-6UaZisUwU

anavatis19
07/02/2016, 13:10
Όταν οι Ινδοί παραδίδουν μαθήματα παρουσίασης μιας μοτοσυκλέτας. :)
(μη στέκεστε τόσο στα αγγλικά του παλικαριού...αλλά στα πλάνα και την ατμόσφαιρα)

https://www.youtube.com/watch?v=t-6UaZisUwU

απλα απιστευτο..εχω δει τουλαχιστον 40-50 βιντεο για το καβασακι αλλα αυτο τους ξεπερναει ολους μαζι. αναμενω την απαντηση της τραπεζας για να το τσιμπησω

George_Sp
07/02/2016, 18:34
πάω να πεταχτώ στη teomoto να πάρω τα ποσοστά μου :lol:

anavatis19
07/02/2016, 20:11
πάω να πεταχτώ στη teomoto να πάρω τα ποσοστά μου :lol:

χαχαχαχα τα εχω δωσει απο την παρασκευη πριν το δω αφου ακυρωσα το crossrunner!!

basilis_k6
07/02/2016, 20:24
ΤΙ ΚΑΝΑΛΑΡΑ ειναι αυτη?!

φοβερα βιντεο!!! εχω σκαλωσει ασχημα λεμε. πολύ ωραιοι!


https://www.youtube.com/watch?v=LK2Cm56mKbg

anavatis19
08/02/2016, 17:59
εκανα τεστ ride σημερα.. πολυ ωραιο και χωρις τρομερα ξεσπασματα αλλα εμενα μου φανηκε δυνατο ακομα και με 4-5η στο κιβωτιο και δυνατο ανοιγμα παει καλα. οντως εχει τριγμους λογω του οτι ειναι 2κυλινδρο αλλα οχι κατι το τρομερο..αυτο ειναι πιο εμφανες μονο στις ψηλες στροφες..αυτο μπορει καπως να μετριαστει?

duke200
08/02/2016, 19:37
αδύνατο, πρεπει να ανασχεδιαστούν τα αντίβαρα του στροφάλου για να γίνει αυτό.

anavatis19
08/02/2016, 21:48
αδύνατο, πρεπει να ανασχεδιαστούν τα αντίβαρα του στροφάλου για να γίνει αυτό.

δεν λεω απο την ταχυτητα..εννοω τριγμους απο το μοτερ

lykourgi
08/02/2016, 21:53
Μιλάς πραγματικά για τριγμούς ή εννοείς κραδασμούς;

basilis_k6
08/02/2016, 21:56
μηπως μπορεις να μου πεις για το τεστ? ποση ωρα, που? αν ειχες δυνατοτητα να ανοιξεις λιγο το μηχανακι και τετοια

anavatis19
08/02/2016, 21:57
Μιλάς πραγματικά για τριγμούς ή εννοείς κραδασμούς;

κραδασμους! συγνωμμη! αυτο που συμβαινει με ολα τα 2κυλινδρα φανταζομαι..αυτο δεν μπορει καπως να φτιαχτει να μην ειναι τοσο εντονο? νταξει δεν με χαλαει απο την αποψη οτι ειναι κατι ''φυσιολογικο''.

lykourgi
08/02/2016, 22:07
Αν τους ένιωθες στο τιμόνι ίσως μετριαστεί το φαινόμενο με διαφορετικά αντίβαρα.

Μάλλον όμως, είναι θέμα εξοικείωσης με τη μηχανή.

anavatis19
09/02/2016, 00:13
μηπως μπορεις να μου πεις για το τεστ? ποση ωρα, που? αν ειχες δυνατοτητα να ανοιξεις λιγο το μηχανακι και τετοια

σε εναν εμπορο στην καλλιροης..ειναι επισημος της καβασακι. για κανα 20-30 λεπτα ειναι συνηθως τα τεστ. δεν σε ελεγχει κανεις αρκει να μην χαλασεισ κατι η να παθεις εσυ κατι. εγω βγηκα λιγο στη συγγρου για να το ανοιξω λιγο αλλα οχι να το λιωσω..προοδευτικα και ωραια. απο αυτο κ μονο καταλαβαινεις θεωρω, δεν χρειαζεται να το πας στα κοκκινα

anavatis19
09/02/2016, 00:15
Αν τους ένιωθες στο τιμόνι ίσως μετριαστεί το φαινόμενο με διαφορετικά αντίβαρα.

Μάλλον όμως, είναι θέμα εξοικείωσης με τη μηχανή.

καμια σχεση. δεν ανεφερα ποτε για τιμονια κτλ.. ειπα ξεκαθαρα λογω μοτερ. αυτο ρωταω αν μπορει καποιος να κανει κατι για αυτο. καινοθργιο ζυγισμενο μηχανακι και να εχει θεμα με το τιμονι ειναι λιγο περιεργο, μονο σε μετεχειρα ισως

anavatis19
09/02/2016, 00:23
http://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/Dokimazoyme-Kawasaki-Versys-650-ABS_105318_6542.asp

εδω τα λεει ολα.

lykourgi
09/02/2016, 07:56
καμια σχεση. δεν ανεφερα ποτε για τιμονια κτλ.. ειπα ξεκαθαρα λογω μοτερ. αυτο ρωταω αν μπορει καποιος να κανει κατι για αυτο. καινοθργιο ζυγισμενο μηχανακι και να εχει θεμα με το τιμονι ειναι λιγο περιεργο, μονο σε μετεχειρα ισως
Τους κραδασμούς τους παράγει μεν το μοτέρ, αλλά ο αναβάτης τους αισθάνεται στα σημεία επαφής του με τη μοτοσυκλέτα. Σέλα, μαρσπιέ, τιμόνι.
Εσύ που τους ένιωθες;

anavatis19
09/02/2016, 11:06
Σε λιγο από όλα θα έλεγα.

anavatis19
19/02/2016, 19:48
ξερει καποιος ιδιοκτητης τι λαμπες φοραει γιατι θελω να του φορεσω ξενον????

George_Sp
19/02/2016, 20:22
ξερει καποιος ιδιοκτητης τι λαμπες φοραει γιατι θελω να του φορεσω ξενον????

H7. :)

Λίγο προσοχή μόνο αν όντως θα δουλεύει σωστά. Έχω δει το κάτοπτρο από φωτογραφίες αλλά δεν έχω δει τη δέσμη στο δρόμο για να σου πω αν θα δουλέψει σωστά. Σε ότι μηχανάκι έχω δει με νέα κάτοπτρα στυλ βλέφαρο το Xenon δεν είναι κακό όπως με τα μεγάλα στρογγυλά παραβολικά που έβαζαν παλιότερα.
Πάρε 6000Κ όχι υψηλότερο να μπλεδίζει γιατί χάνει σε lumens όσο ανεβαίνεις σε Kelvin.

Για αρχή εγώ θα έβαζα πάντως H7 Philips X-treme Vision moto και αν δεν ήμουν ευχαριστημένος θα κοίταγα σε xenon projector kits.

anavatis19
19/02/2016, 20:33
H7. :)

Λίγο προσοχή μόνο αν όντως θα δουλεύει σωστά. Έχω δει το κάτοπτρο από φωτογραφίες αλλά δεν έχω δει τη δέσμη στο δρόμο για να σου πω αν θα δουλέψει σωστά. Σε ότι μηχανάκι έχω δει με νέα κάτοπτρα στυλ βλέφαρο το Xenon δεν είναι κακό όπως με τα μεγάλα στρογγυλά παραβολικά που έβαζαν παλιότερα.
Πάρε 6000Κ όχι υψηλότερο να μπλεδίζει γιατί χάνει σε lumens όσο ανεβαίνεις σε Kelvin.

Για αρχή εγώ θα έβαζα πάντως H7 Philips X-treme Vision moto και αν δεν ήμουν ευχαριστημένος θα κοίταγα σε xenon projector kits.
τελεια σε ευχαριστω. υπαρχει καπως να εχω και τα δυο αναμενα αλλα οχι με προβολεα..στη κανονικη σκαλα. θα βαλω ξενον σε παιδι που ασχολειται καθαρα με ηλεκτρολογικα.

George_Sp
19/02/2016, 20:39
τελεια σε ευχαριστω. υπαρχει καπως να εχω και τα δυο αναμενα αλλα οχι με προβολεα..στη κανονικη σκαλα. θα βαλω ξενον σε παιδι που ασχολειται καθαρα με ηλεκτρολογικα.

ναι γίνεται και λογικά θα ξέρει να σου προμηθεύσει την καλωδίωση και την τοποθέτηση το παλικάρι με τα ηλεκτρολογικά.
στο ξαναλέω πάντως. δεν έχω δει το κάτοπτρο του νέου να δουλεύει με Xenon και δε ξέρω αν θα δουλεύει σωστά.
Ξεκίνα με καλύτερες λάμπες που σου είπα και την καλωδίωση να ανάβουν και οι 2 στη μεσαία σκάλα και αν ΔΕΝ είσαι ικανοποιημένος πας σε xenon (με projector).....Το απλό xenon μπορεί και να μη δουλέψει σωστά και να είναι ενοχλητικό για τους άλλους στο δρόμο.

anavatis19
19/02/2016, 21:22
ναι γίνεται και λογικά θα ξέρει να σου προμηθεύσει την καλωδίωση και την τοποθέτηση το παλικάρι με τα ηλεκτρολογικά.
στο ξαναλέω πάντως. δεν έχω δει το κάτοπτρο του νέου να δουλεύει με Xenon και δε ξέρω αν θα δουλεύει σωστά.
Ξεκίνα με καλύτερες λάμπες που σου είπα και την καλωδίωση να ανάβουν και οι 2 στη μεσαία σκάλα και αν ΔΕΝ είσαι ικανοποιημένος πας σε xenon (με projector).....Το απλό xenon μπορεί και να μη δουλέψει σωστά και να είναι ενοχλητικό για τους άλλους στο δρόμο.

ναι θα το ψαξω και θα ενημερωσω. το πολυ πολυ θα το χαμηλωσω λιγο για να μην τυφλωνω. τον προτζεκτορα πως τον βαζω δεν πρεπει να αλλαξω φαναρι? θελω ξενον ομως για να εχω και καλυτερο φωτισμο

MikeG
19/02/2016, 21:25
Φίλε μου χωρίς παρεξήγηση και προσωπική πρόκληση αλλά πλέον όποιον βλέπω με "μούφα ξένον" πέρα από τα καντήλια που ρίχνω τον τυφλώνω με ότι φως έχω και δεν έχω. Είναι το λιγότερο επικίνδυνο και θεωρώ ότι τα ξένον των απέναντι οδηγών ευθύνονται για αρκετά νυχτερινά τροχαία.

Άσε τα φώτα σου ως έχουν.&-

anavatis19
19/02/2016, 21:36
Φίλε μου χωρίς παρεξήγηση και προσωπική πρόκληση αλλά πλέον όποιον βλέπω με "μούφα ξένον" πέρα από τα καντήλια που ρίχνω τον τυφλώνω με ότι φως έχω και δεν έχω. Είναι το λιγότερο επικίνδυνο και θεωρώ ότι τα ξένον των απέναντι οδηγών ευθύνονται για αρκετά νυχτερινά τροχαία.

Άσε τα φώτα σου ως έχουν.&-

χααχαχ ναι ρε δεν παραξηγω..το εχω ζησει πολυ και εγω αυτο με κατι ξενον που δειχνουν στη σεληνη. θα κοιταξω να κανω σωστη ρυθμιση παντως αλλα θεωρω οτι και τα κανονικα φωτα οταν πεφτουν στα ματια παλι δεν βλεπεις

costas_versys
19/02/2016, 21:43
Μια και η κουβέντα για H7 στο Versys, πάνω που μου κάηκε η λάμπα μπήκα στα lidl και είχε το ζευγάρι 2 X H7 προς €4.19 σε προσφορά. Τις πήρα φυσικά, την έβαλα στο versys και μπορώ να πω ότι παρά το είναι όσο φθηνή που δεν πάει άλλο ( €2.1 μόνο) είναι άψογη.

George_Sp
19/02/2016, 22:11
Μια και η κουβέντα για H7 στο Versys, πάνω που μου κάηκε η λάμπα μπήκα στα lidl και είχε το ζευγάρι 2 X H7 προς €4.19 σε προσφορά. Τις πήρα φυσικά, την έβαλα στο versys και μπορώ να πω ότι παρά το είναι όσο φθηνή που δεν πάει άλλο ( €2.1 μόνο) είναι άψογη.

μην ξεχάσεις να μας γράψεις σε κάνα μήνα που θα καούν λόγω ποιότητας... ;)

από περιέργεια..τί μάρκα ήταν?

costas_versys
19/02/2016, 22:30
είναι OSRAM (Wotan 12637) Made in Germany φυσικά

George_Sp
19/02/2016, 22:33
είναι OSRAM (Wotan 12637) Made in Germany φυσικά

τότε καλή φάση :beer:

harris_x
22/02/2016, 11:01
Φίλε μου χωρίς παρεξήγηση και προσωπική πρόκληση αλλά πλέον όποιον βλέπω με "μούφα ξένον" πέρα από τα καντήλια που ρίχνω τον τυφλώνω με ότι φως έχω και δεν έχω. Είναι το λιγότερο επικίνδυνο και θεωρώ ότι τα ξένον των απέναντι οδηγών ευθύνονται για αρκετά νυχτερινά τροχαία.

Άσε τα φώτα σου ως έχουν.&-+675

anavatis19
30/03/2016, 20:27
355832

355833

μπηκαν καγκελα και μεγαλυτερη ζελατινα..με το καγκελακι φαινεται και λιγο πιο αναβολιασμενη χαχαχα

Pantzo13
14/05/2016, 15:07
Φιλε πολυ ομορφο...Καλες βολτες!! Η ζελατινα απο motoraid η ολιγο σκουρη??

anavatis19
14/05/2016, 15:19
ευχαριστω αδερφε! οχι απο bikers point στο νεο ηρακλειο οπως και τα καγκελα. ειναι το αμεσως επομενο απο το τελειως διαφανο σκεψου. μετα ειναι αρκετα σκουρα και δεν το ρισκαρα για να εχω καλη ορατοτητα τη νυχτα

Pantzo13
14/05/2016, 15:32
Να σου πω τι υψος εχεις? Μ αρεσει αρκετα η μηχανη αυτη οπως και η Honda cb500x 2016 και δεν ξερω ποια απο τις δυο μπορει να καλυψει τα 191 εκατοστα μου!

Pantzo13
14/05/2016, 15:43
Αν θελεις γραψε λιγο πως ειναι η συμβιωση μαζι της!! :D

anavatis19
15/05/2016, 02:39
δεν ειμαι θεριο..1.75! και 1.75 στο πλατος απο το γυμναστηριο χχααχχα και φαινομαι πιο γομαρι πανω της! μου αρεσει πολυ σαν μηχανη ειναι value for money..τι ακριβως θες να μαθεις?

Pantzo13
15/05/2016, 13:29
:lol: E πες μου για την συμπεριφορα της, για τα σερβις, την καταναλωση, τυχον προβληματα που μπορει να εχει παρουσιασει εστω σε αλλους! ειχες καποια παλαιοτερη γενια versys? τι σε εκανε να την επιλεξεις?

anavatis19
15/05/2016, 15:30
απο συμπεριφορα μια χαρα. ελαφρια ευελικτη..220 κιλα ειναι με φουλ υγρα κτλ. καταναλωση εχει γυρω στα 5.5..εχει ομως και ενδειξη eco οταν οδηγεις οικονομικα. το εχω τεσταρει με 6η στο κιβωτιο το εκο παραμενει ανοιχτο μεχρι τα 129 χλμ..στα 130 σβηνει που σημαινει οτι καιει λιγο παραπανω απο εκει κ επειτα.(ακραιες μετρησεις χαχααχαχ). προβληματα δεν εχω προς το παρων..1700 χλμ εχω κανει μονο...μηχανη πρωτη φορα παιρνω στη ζωη μου πριν οδηγουσα κανα χρονο σκουτερ απλα

basilis_k6
15/05/2016, 19:03
Να σου πω τι υψος εχεις? Μ αρεσει αρκετα η μηχανη αυτη οπως και η Honda cb500x 2016 και δεν ξερω ποια απο τις δυο μπορει να καλυψει τα 191 εκατοστα μου!

σιγουρα οχι το cb αλλα και παλι ειναι πιο αργο απο το versys, πιο φθηνο, πιο παπακι γενικα.

Pantzo13
16/05/2016, 20:07
σιγουρα οχι το cb αλλα και παλι ειναι πιο αργο απο το versys, πιο φθηνο, πιο παπακι γενικα.

Ειναι ωραια αυτα και τα δυο στα δικα μου τα ματια!! Αλλα σιγουρα υστερει σε πολλα αν οχι σε ολα!! Εσυ εισαι κατοχος versys?

basilis_k6
16/05/2016, 21:52
Ειναι ωραια αυτα και τα δυο στα δικα μου τα ματια!! Αλλα σιγουρα υστερει σε πολλα αν οχι σε ολα!! Εσυ εισαι κατοχος versys?

οχι. εχει φιλος το cb και ειναι αρκετα μικρο για το μεγεθος σου. βασικα ειναι για 1,80 μαξ

akis_trevor
26/05/2016, 16:40
Το περασμένο σ/κ είχε ο αντιπρόσωπος στην πατρα τεστ ραιντ.μεταξυ άλλων βολταρα και το βερσυς.το παλιό το είχε ο αδερφός μου αλλά το έχει πουλήσει 2-2.5 χρόνια και δεν μπορώ να το συγκρινω άμεσα,ομως μπορώ να το συγκρινω με το στρωμ που έχω.
Καταρχην ή ποιότητα σε πλαστικά,διακοπτες κλπ φαίνεται πολύ καλή.η ζελατίνα ρυθμίζεται με τα χέρια σε υψος,οι αναρτήσεις και εμπρός και πίσω είναι ρυθμιζόμενες.ηταν μαλακές για τα δικά μου γούστα/κιλα.
Το μοτέρ ήταν πολύ γραμμικό,δεν είχε κάποιο ξέσπασμα κάπου.τα φρένα του πολύ καλά,αλλα το αρχικό δάγκωμα μπροστά ήταν αρκετά απότομο.το abs έμπαινε όταν έπρεπε.
Μαρεσε πολύ το οργανο-κοντερ,ειχε και μετρητή κατανάλωσης.τα γόνατα λιγάκι πιο λυγισμενα από το στρωμ,πιο ευέλικτο από αυτό όμως και έδειχνε και πιο ελαφρύ.
Γενικά μαρεσε αρκετα,ειναι εντελώς άλλο μηχανάκι απτο παλιό κυρίως εμφανισιακά και νομίζω πως αξίζει τον κόπο μία βόλτα όποιον ενδιαφέρει ή αγορά μοτοσυκλέτας της κατηγορίας.

Pantzo13
31/05/2016, 10:07
Το περασμένο σ/κ είχε ο αντιπρόσωπος στην πατρα τεστ ραιντ.μεταξυ άλλων βολταρα και το βερσυς.το παλιό το είχε ο αδερφός μου αλλά το έχει πουλήσει 2-2.5 χρόνια και δεν μπορώ να το συγκρινω άμεσα,ομως μπορώ να το συγκρινω με το στρωμ που έχω.
Καταρχην ή ποιότητα σε πλαστικά,διακοπτες κλπ φαίνεται πολύ καλή.η ζελατίνα ρυθμίζεται με τα χέρια σε υψος,οι αναρτήσεις και εμπρός και πίσω είναι ρυθμιζόμενες.ηταν μαλακές για τα δικά μου γούστα/κιλα.
Το μοτέρ ήταν πολύ γραμμικό,δεν είχε κάποιο ξέσπασμα κάπου.τα φρένα του πολύ καλά,αλλα το αρχικό δάγκωμα μπροστά ήταν αρκετά απότομο.το abs έμπαινε όταν έπρεπε.
Μαρεσε πολύ το οργανο-κοντερ,ειχε και μετρητή κατανάλωσης.τα γόνατα λιγάκι πιο λυγισμενα από το στρωμ,πιο ευέλικτο από αυτό όμως και έδειχνε και πιο ελαφρύ.
Γενικά μαρεσε αρκετα,ειναι εντελώς άλλο μηχανάκι απτο παλιό κυρίως εμφανισιακά και νομίζω πως αξίζει τον κόπο μία βόλτα όποιον ενδιαφέρει ή αγορά μοτοσυκλέτας της κατηγορίας.

Εμεις οι επιδοξοι αγοραστες σ' ευχαριστουμε για την ενημερωση!!

Pantzo13
31/05/2016, 10:10
anavatis 19 μηπως θα μπορουσες να ανεβασεις περισσοτερες φωτογραφιες με το μοτερ σου? να δουμε και καλυτερα και το φερινγκ?? :D

anavatis19
31/05/2016, 16:44
να ανεβασω αλλα γιατι? τι θες να δεις?

Panos_GR
10/06/2016, 20:48
355832

355833

μπηκαν καγκελα και μεγαλυτερη ζελατινα..με το καγκελακι φαινεται και λιγο πιο αναβολιασμενη χαχαχα

Φίλε μου μπορείς να στείλεις ενα link απ τα καγκελα που έβαλες; Μ αρέσουν πολύ αλλά δεν τα βρήκα..
Υ.Γ θα πάρω το versaki σε λιγο καιρό..έλεγα για μαύρο αλλά με έβαλες σε σκέψεις τωρα.. :P

anavatis19
11/06/2016, 00:09
στο συγκεκριμενο μηχανακι παει το λευκο..το μαυρο το μαζευει πολυ. και εγω για μαυρο πηγαινα για να μην νομιζεισ οτι ειμαι του λευκου. σου στελνω πμ για τα καγκελα και τον εξοπλισμο

Coyote.V
11/06/2016, 00:43
Απλα δε μου αρεσε τοσο απο τη μεση και πισω.....
Ειδικα το πισσα μαυρο κατραμι που εχει πρασινο ελατηριο ειναι...... Ιου.....

Είναι ασορτί με τις τάπες προφόρτισης.

360883

Panos_GR
16/07/2016, 19:52
Καλησπέρα σε όλους...ήθελα να ρωτήσω εσάς που έχετε το μοντέλο του 15 ή του 16 αν έχετε παρατηρήσει ρογμές στον ανεμοθώρακα όπως όταν σπάει το πλαστικό απ τον ήλιο. Το είδα σήμερα στη δικιά μου και την έχω 15 μέρες...είναι χαμηλά ανάμεσα στις βίδες.

rouvasi
16/07/2016, 23:25
Καλησπέρα σε όλους...ήθελα να ρωτήσω εσάς που έχετε το μοντέλο του 15 ή του 16 αν έχετε παρατηρήσει ρογμές στον ανεμοθώρακα όπως όταν σπάει το πλαστικό απ τον ήλιο. Το είδα σήμερα στη δικιά μου και την έχω 15 μέρες...είναι χαμηλά ανάμεσα στις βίδες.

Και εμένα έχει κάνει μια αράχνη πάνω αριστερά.
Του 2015 και το έκανε το δεύτερο μήνα.

anavatis19
16/07/2016, 23:58
Καλησπέρα σε όλους...ήθελα να ρωτήσω εσάς που έχετε το μοντέλο του 15 ή του 16 αν έχετε παρατηρήσει ρογμές στον ανεμοθώρακα όπως όταν σπάει το πλαστικό απ τον ήλιο. Το είδα σήμερα στη δικιά μου και την έχω 15 μέρες...είναι χαμηλά ανάμεσα στις βίδες.

εγω αλλαξα τη μαμα ζελατινα μεσα σε 1,5 μηνα με μια αφτερμαρκετ..παρολα αυτα δεν παρατηρησα ποτε κατι τετοιο..μοντελο του 2016 εμενα

Panos_GR
17/07/2016, 16:22
Και εμένα έχει κάνει μια αράχνη πάνω αριστερά.
Του 2015 και το έκανε το δεύτερο μήνα.

Είναι τραγικό να ραγίζει τόσο γρήγορα...δηλαδή σε 3-4 χρόνια θα είναι όλο ραγισμένο και θολό; τόσο κακή ποιότητα; To πήγες στην kawasaki για αλλαγή;

rouvasi
17/07/2016, 18:02
Είναι τραγικό να ραγίζει τόσο γρήγορα...δηλαδή σε 3-4 χρόνια θα είναι όλο ραγισμένο και θολό; τόσο κακή ποιότητα; To πήγες στην kawasaki για αλλαγή;

Έχω σκοπό να το πάω κάποια στιγμή στην αντιπροσωπεία, σε εσένα την άλλαξαν ?

Panos_GR
17/07/2016, 19:23
Έχω σκοπό να το πάω κάποια στιγμή στην αντιπροσωπεία, σε εσένα την άλλαξαν ?

Χτες το παρατήρησα και μέσα στη βδομάδα λογικά θα πάω για το πρώτο servise και θα δω τι θα μου πουν.

Panos_GR
10/08/2016, 20:56
Χτες το παρατήρησα και μέσα στη βδομάδα λογικά θα πάω για το πρώτο servise και θα δω τι θα μου πουν.

Σήμερα έγινε η αλλαγή της ζελατίνας,ελπίζω να ήταν αστοχία υλικού και να μην ξαναέχω θέμα. Αν πας για τη δικιά σου να έχεις τραβήξει μόνος σου με κανα καλό κινητό ή κάμερα γιατί χρειάστηκε να πάω δευτερη φορά για φωτογραφίες που ήθελε να στείλει στα κεντρικα γιατι δεν φαινόταν καλά και στο τέλος εβγαλα με το κινητό μου και του τις έστειλα.

Panos_GR
31/08/2016, 23:35
τελεια σε ευχαριστω. υπαρχει καπως να εχω και τα δυο αναμενα αλλα οχι με προβολεα..στη κανονικη σκαλα. θα βαλω ξενον σε παιδι που ασχολειται καθαρα με ηλεκτρολογικα.

Τελικά τα έφτιαξες να ανάβουν και τα δυο μαζί; θέλω να το φτιάξω κ εγώ αλλά δεν το έχω ψάξει ακόμα..

anavatis19
31/08/2016, 23:40
Τελικά τα έφτιαξες να ανάβουν και τα δυο μαζί; θέλω να το φτιάξω κ εγώ αλλά δεν το έχω ψάξει ακόμα..

οχι το παρατησα το θεμα γιατι σκεφτηκα οτι το βραδυ και κατω να το εχω τερμα να βαραει τη νυχτα ισως να ενοχλει και παλι η δυνατη αντανακλαση λογω οτι ειναι προβολεας και επισης σε σκοτεινους δρομους αν το χρειαστω να βαραει 150μετρα μακρια δεν θα το εχω!! οποτε και εσυ μην το κανεις σου προτεινω! βαλε απλα τα ξενον σου που ειναι πιο καλο το φως και τελος

Panos_GR
06/09/2016, 17:52
καλησπέρα σε όλους. Μια ερώτηση, κάθε πότε κάνετε αλλαγή λαδιών στη μηχανή ρε παιδιά?

anavatis19
06/09/2016, 19:37
καλησπέρα σε όλους. Μια ερώτηση, κάθε πότε κάνετε αλλαγή λαδιών στη μηχανή ρε παιδιά?

το πρωτο στα 1000χλμ και το δευτερο στα 6000χλμ..μετα ειναι στα 12000χλμ..γενικα καθε 6000χλμ απο οτι εχω καταλαβει δεν ξερω. ουτε 4000 δεν εχω κανει ακομα χαχαχαχα

Panos_GR
06/09/2016, 21:17
το πρωτο στα 1000χλμ και το δευτερο στα 6000χλμ..μετα ειναι στα 12000χλμ..γενικα καθε 6000χλμ απο οτι εχω καταλαβει δεν ξερω. ουτε 4000 δεν εχω κανει ακομα χαχαχαχα

Κ εγώ τόσο πιστεύω ο,τι είναι τόσο το σωστό. Ούτε ανά 12.000 που λέει το manual ούτε ανα 4.000 που λεει ο εξουσιοδοτημένος εδω στην Πάτρα. Άντε παρε τη μηχανη και πήγαινε καμια βόλτα!! :lol::lol: 2 μήνες και κοντέυω τα 4000,μακάρι να έβρισκα χρόνο να είχα κάνει άλλα τόσα...

Coyote.V
06/09/2016, 21:49
Κ εγώ τόσο πιστεύω ο,τι είναι τόσο το σωστό. Ούτε ανά 12.000 που λέει το manual ούτε ανα 4.000 που λεει ο εξουσιοδοτημένος εδω στην Πάτρα. Άντε παρε τη μηχανη και πήγαινε καμια βόλτα!! :lol::lol: 2 μήνες και κοντέυω τα 4000,μακάρι να έβρισκα χρόνο να είχα κάνει άλλα τόσα...
Είσαι σίγουρος ότι το μάνουαλ λέει ανά 12000 ; Πολύ χλωμό για τετρακύλινδρο αυτό που λες.

anavatis19
06/09/2016, 22:34
Είσαι σίγουρος ότι το μάνουαλ λέει ανά 12000 ; Πολύ χλωμό για τετρακύλινδρο αυτό που λες.

2cyl ειναι το βερσυς 650

Coyote.V
06/09/2016, 22:47
... μπερδεύτηκα. :beer:

Και εγώ δικύλινδρο έχω, όχι Versys, Τα αλλάζω κάθε 10000 με φίλτρο. Το μανουαλ λέει 12000.

anavatis19
07/09/2016, 00:12
... μπερδεύτηκα. :beer:

Και εγώ δικύλινδρο έχω, όχι Versys, Τα αλλάζω κάθε 10000 με φίλτρο. Το μανουαλ λέει 12000.

εγω να σου πω την αληθεια το παω οπως λεει το βιβλιο και η αντιπροσωπεια..και ειναι οπως σου ειπα. αν ηταν αλλιως και εκαναν μαλακιες απλα θα πληρωναν τη νυφη! αλλο που δεν θα θελε ο καθενας να παρει καινουργια μηχανη!! χαχαχα

Panos_GR
07/09/2016, 14:19
... μπερδεύτηκα. :beer:

Και εγώ δικύλινδρο έχω, όχι Versys, Τα αλλάζω κάθε 10000 με φίλτρο. Το μανουαλ λέει 12000.

Μωρε 12.000 λεει αλλα τα θεωρω πολλά για 2,3 λιτρα που παίρνει ειδικά με ταξίδια και τετοια (χωρις να είμαι ειδικος). Ο αντιπρόσωπος εδω στην πάτρα μου είπε στα 4000 αλλαγη λαδιων,στα 8000 λαδια φιλτρο και στα 12000 το μεγαλο... ανα 4000 πολύ λίγα μου φαίνονται γι αυτο είπα να ρωτησω και κανεναν αλλο να δω τι κανετε εσεις και τι σας έχουν πει στα άλλα εξουσιοδοτημένα. Π.χ στο scooter που έχω λέει ανα 8000 αλλαγή λαδιών αλλά ανα 4000 τα αλλάζω μετά από παρότρυνση γνωστού μου μηχανικού γιατί παίρνει 700ml μόνο μέσα.

akis_trevor
07/09/2016, 14:27
Ο θανοπουλος σου λέει κάθε 4000χλμ;;
Το μανιουαλ σίγουρα λέει κάθε 12000 λάδια;μήπως λέει κάθε 12000 σέρβις;
Όλα τα νορμαλ μηχανάκια καθε 5 ή κάθε 6000 έχουν λάδια,στα 12 σέρβις μικρό,στα 18 λάδια στα 24 σερβις μεγάλο κλπ κλπ...

Panos_GR
07/09/2016, 14:29
εγω να σου πω την αληθεια το παω οπως λεει το βιβλιο και η αντιπροσωπεια..και ειναι οπως σου ειπα. αν ηταν αλλιως και εκαναν μαλακιες απλα θα πληρωναν τη νυφη! αλλο που δεν θα θελε ο καθενας να παρει καινουργια μηχανη!! χαχαχα

Το δικό σου manual λέει ανα 6000? σε ρωτάω μην έχει κανένα τυπογραφικό το δικό μου γιατι ήδη έχω βρει ένα σημείο που αναφέρει ότι παίρνει 1,6L λάδι.

Coyote.V
07/09/2016, 14:34
Ο θανοπουλος σου λέει κάθε 4000χλμ;;
Το μανιουαλ σίγουρα λέει κάθε 12000 λάδια;μήπως λέει κάθε 12000 σέρβις;
Όλα τα νορμαλ μηχανάκια καθε 5 ή κάθε 6000 έχουν λάδια,στα 12 σέρβις μικρό,στα 18 λάδια στα 24 σερβις μεγάλο κλπ κλπ...

Όχι το λέει το μάνουαλ, η χόντα για το βαραντέρο δίνει αλλαγή με φίλτρο κάθε 12000.

365469

Panos_GR
07/09/2016, 14:40
Ο θανοπουλος σου λέει κάθε 4000χλμ;;
Το μανιουαλ σίγουρα λέει κάθε 12000 λάδια;μήπως λέει κάθε 12000 σέρβις;
Όλα τα νορμαλ μηχανάκια καθε 5 ή κάθε 6000 έχουν λάδια,στα 12 σέρβις μικρό,στα 18 λάδια στα 24 σερβις μεγάλο κλπ κλπ...

ναι αυτά λέει ο θανόπουλος. Το manual ανα 12000 αλλαγή λαδιων και φίλτρου με υποσημείωση να αλλάζουν νωριτερα αν κυκλοφορεί πολύ σε σκόνες.βροχες κλπ. Το vstrom του αδερφού μου π.χ λέει λάδια ανα 6000 στο manual (χωρητικότητες και άλλες λεπτομέριες δεν ξέρω)

akis_trevor
07/09/2016, 15:00
Μάλιστα.
Εγώ πάντως 12.000 τα λάδια δεν θα τα αφηνα στο μοτέρ.και ο αδερφός μου στο παλιό βερσυς κάθε 6000 τα άλλαζε.
Τεσπα.

Panos_GR
07/09/2016, 15:05
κ εγω αυτό πιστεύω οτι είναι το σωστό απλά παίρνω γνώμες... 12000 μου φαίνονται πολλά και 4000 μου φαίνεται ο,τι πάει να βγάλει κανα φράγκο ο αλλος...

anavatis19
07/09/2016, 15:34
ανα 6000 ειναι τελος

zopas
12/09/2016, 20:00
Όχι το λέει το μάνουαλ, η χόντα για το βαραντέρο δίνει αλλαγή με φίλτρο κάθε 12000.

365469

Ναι..ακολουθα εσυ το μανιουαλ της χοντα και βαζε μετα από 12.000χλμ χρησης στην Ελλαδα λαδια...και μετα ψαχνε τη μηχανή σου....μηπως αλλαζεις και φιλτρο αερος κάθε 18 χιλιαδες;;χε,χε,χε,,,...τα μανιουαλ περιγραφουν ιδανικες συνθήκες...σκεψου μετα από τοσα χιλιόμετρα π.χ χρησης στην Αθηνα πως θα είναι τα λαδια και τι ζημια μπορει να παθεις...κάθε 5.000χλμ το πολύ αλλαγη, αλλωστε όλα τα λαδια μετα από 2.500χλμ "σπανε" και ο ηχος της μηχανης γινεται ολο και πιο μεταλλικος...για 35 ευρω λαδια από λαμπριανιδη δεν αξιζει να ακολουθεις κανενα μανουαλ μονο την κοινη λογικη..

orestis.androul
29/11/2016, 12:08
Καλησπέρα παιδιά , μου έχει δημιουργηθεί η απορία αν το versys οδηγείται με δίπλωμα Α2. Στο επίσημο site είδα και έχει ένα εικονίδιο Α2 κ μου έκανε εντύπωση...

BLiTzER
29/11/2016, 12:16
Δεδομένου ότι βγάζει 51kW και το Α2 σε περιορίζει στα 35, μάλλον εννοούν ότι μπορείς να το οδηγήσεις με κάποιον περιοριστή ιπποδύναμης.

orestis.androul
29/11/2016, 13:03
Α παίζει κάτι τέτοιο; δεν το ήξερα.

GTRAP
13/04/2017, 11:49
Καλησπέρα παιδιά, ευτυχής κάτοχος ενός versys 2017 ήθελα να ρωτήσω από κατανάλωση . Το δικό μου στο πρώτο γέμισμα έβγαλε 250 χιλιόμετρα πριν ανάψει η ρεζέρβα . Αν έχει 21 λίτρα ρεζερβουάρ και δεδομενου ότι πήγαινα σαν κότα !,μέχρι 4000 στροφές, μου φαίνεται ότι καίει αρκετά. Βέβαια τα χιλιόμετρα γίναν στο κέντρο της Αθήνας . Κατά τα άλλα είμαι πολύ ευχαριστημένος. Καλές γιορτές!!!

basilis_k6
13/04/2017, 11:50
Καλησπέρα παιδιά, ευτυχής κάτοχος ενός versys 2017 ήθελα να ρωτήσω από κατανάλωση . Το δικό μου στο πρώτο γέμισμα έβγαλε 250 χιλιόμετρα πριν ανάψει η ρεζέρβα . Αν έχει 21 λίτρα ρεζερβουάρ και δεδομενου ότι πήγαινα σαν κότα !,μέχρι 4000 στροφές, μου φαίνεται ότι καίει αρκετά. Βέβαια τα χιλιόμετρα γίναν στο κέντρο της Αθήνας . Κατά τα άλλα είμαι πολύ ευχαριστημένος. Καλές γιορτές!!!

μην ασχοληθείς καθόλου μέχρι να φτάσεις 1500χλμ. καινε πολύ τα τελειως αστρωτα. εισαι και στην πόλη

anavatis19
13/04/2017, 11:53
Έτσι ήταν και το δικό μου φιλε. 2016 μοντέλο 650. Μην αγχώνεσαι. Καλο στρωσιματακι μέχρι τα 1000-1200χλμ και είσαι έτοιμος.

GTRAP
13/04/2017, 11:58
Ευχαριστώ παιδιά για την άμεση απάντηση! Καλά χιλιόμετρα σε ολους!

Konstantinos
19/06/2017, 08:51
Παιδιά, καλό το Versys 650 και απ' ότι διαβάζω ίσως το ιδανικό all-rounder, αλλά τα 8.700€ σαν πολλά δεν είναι?
Στο κάτω-κάτω είναι στην αγορά με αυτή τη μορφή από το 2015 και με μοτέρ που πρωτοβγήκε 12 χρόνια πριν.
Στα ίδια λεφτά είναι το ολοκαίνουριο Tracer 700, ενώ το NC750X είναι στα 8.400€.

George_Sp
19/06/2017, 11:39
Παιδιά, καλό το Versys 650 και απ' ότι διαβάζω ίσως το ιδανικό all-rounder, αλλά τα 8.700€ σαν πολλά δεν είναι?
Στο κάτω-κάτω είναι στην αγορά με αυτή τη μορφή από το 2015 και με μοτέρ που πρωτοβγήκε 12 χρόνια πριν.
Στα ίδια λεφτά είναι το ολοκαίνουριο Tracer 700, ενώ το NC750X είναι στα 8.400€.

Προσωπικά παρότι είμαι 4χρόνια με το Versys του 09 και μου άρεσε ότι βελτιώσεις είδα στο τελευταίο μοντέλο, και γω θεωρώ οτι η τιμολογιακή πολιτική της Kawa που το ανέβασε στα 8700 ήταν μεγάλο φάουλ και πλέον ακύρωσε το value for money all around χαρακτήρα του. Πας στο Tracer 700 στα ίδια χρήματα προφανώς.
Κρίμα.....

anavatis19
19/06/2017, 16:35
ειναι αληθεια το παρατραβηξαν...εγω το εκλεισα στα 8100 και φιλος με το ιδιο στα 7990 με πολυ παζαρι και οι 2.

Konstantinos
19/06/2017, 22:35
ειναι αληθεια το παρατραβηξαν...εγω το εκλεισα στα 8100 και φιλος με το ιδιο στα 7990 με πολυ παζαρι και οι 2.
Αυτές οι τιμές που αναφέρεις προέκυψαν με αρχική τιμή 8.700€ που έχει το euro 4, ή 8.400€ που είχε το euro 3;

anavatis19
19/06/2017, 23:23
Αυτές οι τιμές που αναφέρεις προέκυψαν με αρχική τιμή 8.700€ που έχει το euro 4, ή 8.400€ που είχε το euro 3;
μιλαω για μοντελο 2016 που επαιζε στα 8500 αν θυμαμαι καλα η στα 8400..το εκλεισα 8100 με δωρο το συναγερμο..καλο ντηλ κατ εμε

Limas_34
20/06/2017, 09:27
Αγορασα το Kawasaki Versys 650 ABS 6/2016 με τρελα παζαρια σε βαθμο που εγινα κουραστικος στα 7950 με το κλειδι στο χερι, πινακιδες κ.τ.λ. ολα μεσα.
Βεβαια τους επαιξα δυνατα γιατι ειχα το χρημα κασερι, πηρα προσφορες απο 5-6 καταστηματα και τους ελεγα ο ταδε μου το δεινει τοσο, εσυ ποσο κ.τ.λ. κ.τ.λ. Τα λεφτα πεσαν ολα πανω στο τραπεζι οποτε μετρησε και αυτο στην τιμη, ειναι διαφορετικα να παζαρευεις με το χρημα κασερι και διαφορετικα με δανεια κ.τ.λ.
Αρχικη οταν το αγορασα εγω ειχε 8400 ευρω.

Τωρα οσον αφορα την καταναλωση του.....
Εξαρτατε ΑΠΟΛΥΤΑ απο την θερμοκρασια του περιβαλοντος, με σχετικα κρυα (15-20 βαθμους) ναι καπου στα 250Κμ βγαζεις μεχρι να αρχισει να αναβασβηνει το τελευταιο κουτακι της ρεζερβας.
Να ξερεις ομως οτι το Versys 650 εχει ρεζερβα 5 λιτρα, οποτε ανετα διανυεις ακομη 80Κμ οταν αρχισει να σου αναβοσβηνει το τελευταιο κουτακι της ρεζερβας.
Οταν ζεστανει ο καιρος (πανω απο 25 βαθμους) η αυτονομια ειναι περιπου στα 340Κμ μεχρι να αρχισει να σου αναβασβηνει το τελευταιο κουτακι της ρεζερβας για νορμαλ χρηση μεσα στην Αθηνα.

Σε ταξιδι με ταχυτητες 100-110Κμ σου βγαζει πανω κατω 490-520Κμ με 20 λιτρα καυσιμο.
Ενδεικτηνα να αναφερω οτι με 6τη και 100Κμ στην Εθνικη Οδο το Trip Computer αναγραφει 3.6Ltr/100Km και με 6τη 120Κμ 4.0Ltr/100Km (μιλαμε για απολυτη ευθεια).

Τελος να πω κλεινοντας οτι ειμαι 1.90 υψος και 105 κιλα βαρος. Με εναν πιο νορμαλ διαστασεων αναβατη θα καψει λιγοτερο οπως ειναι λογικο.