PDA

View Full Version : Θεμα με Kawasaki Versys στις ταχυτητες



anavatis19
17/04/2016, 23:24
Σημερα που ειχα παει μια βολτα προς Λαγονησι καποια στιγμη εκει προς το ριμπας με πιανει φαναρι και κανω να κατεβασω απο 6η σιγα σιγα καθως φρεναρα και τιποτα! φτανω φαναρι τελικα παταω παταω τιποτα, κολλημενος στην 6η! με τα πολλα τυχαινει και κατεβαινει και ξεκιναω παλι με σκεψεις του τι εγινε. μετα απο κανα 2χλμ παλι το ιδιο ακριβως! εκει τρελαθηκα. τι μπορει να συνεβη? εχει τυχει σε καποιον αλλον? το μηχανακι ειναι κουτα με 1200χλμ και απο το πρωτο του σερβις πριν λιγεσ μερες. ηταν σαν μην υπηρχε τπτ οσο προσπαθουσα να κατεβασω, ενα κενο, δεν κερω πως να το εξηγησω..οχι οπως οταν εχεις 6η η 1η και δεν μπορεις να κουνησεις το λεβιεδακι. πηγαινε κατω αλλα δεν κατεβαζε! εκανα κατι λαθος εγω? ακραιο σκηνικο μου φαινεται

George_Sp
17/04/2016, 23:29
Όλα τα καινούρια μηχανάκια πηγαίνουν στα 1000 χλμ για ένα πρώτο σέρβις-τσεκάρισμα και σφίξιμο με ροπόκλειδο σε διάφορα σημεία.
Θα σου πρότεινα να το πας άμεσα ξανά στο συνεργείο του αντιπρόσωπου που έκανες το σερβις και να ζητήσεις έλεγχο σε συμπλέκτη-ντίζα- καθώς και τσεκάρισμα τη βάση στήριξης και τις βίδες του λεβιέ στο αριστερό μασπιέ σαν σύνολο.
Όταν πρωτοπήρα το δικό μου η βίδα του λεβιέ στο αριστερό μασπιέ ήθελε σφίξιμο γιατί ψιλοέπαιζε.

anavatis19
17/04/2016, 23:31
θεωρεις πως εχουν κανει κατι αυτοι απο το αρχικο σερβις? κατι που ξεχασαν? παντως με τρομαξε γιατι εμεινα στη μεση δρομου ταχειας κυκλοφοριας! απαραδεκτο για καινουργιο οχημα

George_Sp
17/04/2016, 23:33
θεωρεις πως εχουν κανει κατι αυτοι απο το αρχικο σερβις? κατι που ξεχασαν? παντως με τρομαξε γιατι εμεινα στη μεση δρομου ταχειας κυκλοφοριας! απαραδεκτο για καινουργιο οχημα

Η στάθμη λαδιών είναι στο σωστό σημείο?
είναι το μοναδικό σενάριο ακραίας πατάτας στο 1ο σερβις αν υποθέσουμε οτι ντίζα συμπλέκτη-ρεγουλατόρος-και αριστερό μασπιέ είναι σωστά σφιγμένα/ελεγμένα.


Ποιές εργασίες σου έκαναν στο σερβις?

anavatis19
18/04/2016, 00:13
ναι ηταν μια χαρα τα λαδια στο μαξ σημειο. οι εργασιες που προβλεπονται και ειπαν οτι εκαναν ειναι αλλαγη λαδιων και φιλτρου λαδιου. και σφιξιματα σε ολες τις βιδες της μηχανης αν αυτο ηταν απαραιτητο. και ρυθμιση μπροστινης και πισω αναρτησης που ειναι ασχετο βεβαια

George_Sp
18/04/2016, 00:25
ναι ηταν μια χαρα τα λαδια στο μαξ σημειο. οι εργασιες που προβλεπονται και ειπαν οτι εκαναν ειναι αλλαγη λαδιων και φιλτρου λαδιου. και σφιξιματα σε ολες τις βιδες της μηχανης αν αυτο ηταν απαραιτητο. και ρυθμιση μπροστινης και πισω αναρτησης που ειναι ασχετο βεβαια

έχεις μήπως σε χαρτί τη ποσότητα λαδιού που σε χρέωσαν? κανονικά θα πρέπει να είναι 2.4 περίπου άρα να χρέωσαν 3λίτρα λάδι.
για το σφίξιμο σε βίδες μην παίρνεις όρκο οτι έκατσε ο μηχανικός να μετρήσει ροπές σε κάθε βίδα που επηρεάζεται στα πρώτα χιλιόμετρα. Είναι πολλά τα σημεία που θέλουν σφίξιμο και εδώ είμαστε Ελλαδάρα.
εμένα με 9.000χλμ το εμπρός φανάρι κρατιόταν σχεδόν από τα πλαστικά. Τις βίδες στερέωσης στο λαιμό της μηχανής δεν τις είχαν σφίξει ποτέ. Το ανακάλυψα όταν έτρεμε η δέσμη από τους προτζέκτορες σε λακούβες.

anavatis19
18/04/2016, 00:35
καλα για αυτο με την ποσοτητα εγινε ολοκληρο θεμα..το μηχανακι απο το manual γραφει 2.3 λιτρα. και ειπα οταν το πηγα μην τυχον και με χρεωσεις 3 λιτρα για να σου μεινουν εσενα 700μλ τσαμπα..χρεωσε 2 και συμπληρωσε απο αυτο που εχεις, κριμα ειναι..ευγενικα μεν αλλα με υφος να καταλαβει οτι δεν ειμαι και μαλακας και ξερω τι μου γινεται. περα απο αυτο ομως..τι πιστευεις μπορει να φταιει με τον λεβιε?

George_Sp
18/04/2016, 00:38
καλα για αυτο με την ποσοτητα εγινε ολοκληρο θεμα..το μηχανακι απο το manual γραφει 2.3 λιτρα. και ειπα οταν το πηγα μην τυχον και με χρεωσεις 3 λιτρα για να σου μεινουν εσενα 700μλ τσαμπα..χρεωσε 2 και συμπληρωσε απο αυτο που εχεις, κριμα ειναι..ευγενικα μεν αλλα με υφος να καταλαβει οτι δεν ειμαι και μαλακας και ξερω τι μου γινεται. περα απο αυτο ομως..τι πιστευεις μπορει να φταιει με τον λεβιε?

είσαι λίγο λάθος.
τα μπουκάλια είναι 1λίτρο έκαστο. εφόσον άνοιξε και 3ο μπουκάλι πρέπει να σε χρεώσει 3. Εγώ αυτό που κάνω είναι να παίρνω μαζί μου το 3ο μπουκάλι και στην επόμενη αλλαγή ανοίγονται (και χρεώνονται) 2.

εφόσον του έκανες και αυτό με τα λάδια σε πάω και στοίχημα οτι δεν ασχολήθηκε να σου σφίξει βίδες λόγω της γκρίνιας σου για το παραπάνω.

Στείλε μου σε μήνυμα αν γίνεται σε ποιον πας τη μηχανή.

anavatis19
18/04/2016, 00:43
είσαι λίγο λάθος.
τα μπουκάλια είναι 1λίτρο έκαστο. εφόσον άνοιξε και 3ο μπουκάλι πρέπει να σε χρεώσει 3. Εγώ αυτό που κάνω είναι να παίρνω μαζί μου το 3ο μπουκάλι και στην επόμενη αλλαγή ανοίγονται (και χρεώνονται) 2.

εφόσον του έκανες και αυτό με τα λάδια σε πάω και στοίχημα οτι δεν ασχολήθηκε να σου σφίξει βίδες λόγω της γκρίνιας σου για το παραπάνω.

Στείλε μου σε μήνυμα αν γίνεται σε ποιον πας τη μηχανή.

οχι ο ανθρωπος ειναι πολυ ενταξει θεωρω..και αυτο το ειπα στον μηχανικο οχι στον ιδιοκτητη. αλλα το να μην ασχοληθηκε τελικα με κατι τετοιο εκει ειναι που θα κανω θεμα..παιζει με την ασφαλεια μου στο κατω κατω

DoctoR_k6
18/04/2016, 11:37
καλα για αυτο με την ποσοτητα εγινε ολοκληρο θεμα..το μηχανακι απο το manual γραφει 2.3 λιτρα. και ειπα οταν το πηγα μην τυχον και με χρεωσεις 3 λιτρα για να σου μεινουν εσενα 700μλ τσαμπα..χρεωσε 2 και συμπληρωσε απο αυτο που εχεις, κριμα ειναι..ευγενικα μεν αλλα με υφος να καταλαβει οτι δεν ειμαι και μαλακας και ξερω τι μου γινεται. περα απο αυτο ομως..τι πιστευεις μπορει να φταιει με τον λεβιε?

Δηλαδη πηγες για την αλλαγη των πρωτων λαδιων της καινουριας σου μοτο κ του ζητησες να βαλει 2 λιτρα καινουριο λαδι κ τα υπολοιπα απο τα προηγουμενα??
Καλο κ αυτο...

sapila racing
18/04/2016, 11:42
καλα για αυτο με την ποσοτητα εγινε ολοκληρο θεμα..το μηχανακι απο το manual γραφει 2.3 λιτρα. και ειπα οταν το πηγα μην τυχον και με χρεωσεις 3 λιτρα για να σου μεινουν εσενα 700μλ τσαμπα..χρεωσε 2 και συμπληρωσε απο αυτο που εχεις, κριμα ειναι..ευγενικα μεν αλλα με υφος να καταλαβει οτι δεν ειμαι και μαλακας και ξερω τι μου γινεται. περα απο αυτο ομως..τι πιστευεις μπορει να φταιει με τον λεβιε?

Kρίμα είναι να σκεφτεσαι έτσι......
Τι ακριβώς εννοούσες δεν κατάλαβα παντως, να σου βαλει 2 λίτρα και να τα χρεώσει οκ.
Τι σημαίνει 'συμπληρωσε απο αυτο που εχεις' ? :confused:

Τεσπα δεν νομίζω να ειναι κατι σοβαρό.

7Tolis
18/04/2016, 11:44
Εννοεί πως το "αυτό που έχεις" είναι το περισσευμα από προηγούμενο πελάτη που άλλαξε λάδια.

BLiTzER
18/04/2016, 11:50
μην τυχον και με χρεωσεις 3 λιτρα για να σου μεινουν εσενα 700μλ τσαμπα..χρεωσε 2 και συμπληρωσε απο αυτο που εχεις, κριμα ειναι..ευγενικα μεν αλλα με υφος να καταλαβει οτι δεν ειμαι και μαλακας και ξερω τι μου γινεται.

Χωρίς παρεξήγηση, αλλά αυτή η αντιμετώπιση κάθε άλλο παρά μη μαλάκα πελάτη δείχνει. Αν σου'χει κάνει μαλακία και σου'χει βάλει 300ml ελαιόλαδο, δε θα είναι ακριβώς αδικαιολόγητη.

Bowleno
18/04/2016, 11:54
To σωστό (αλλά και απόλυτα λογικό....) με τα λάδια είναι αυτό που είπε ο Γιώργος (george_sp)

¨οσον αφορά τους ελέγχους/σφιξίματα κ.λ.π. αν δεν ήσουν μπροστά, μην παίρνεις και όρκο.....πήγαινέ το για επανέλεγχο και να είσαι μπροστά (αν δεν είναι εφικτό, τράβα σε άλλο εξουσιοδοτημένο....)

BLiTzER
18/04/2016, 11:59
Προφανώς έτσι γίνεται η δουλειά. Σε χρεώνει όλα τα μπουκάλια και κρατάς ό,τι περισσεύει. Ή του πηγαίνεις δικά σου λάδια εξ αρχής. Δε γίνεται να του ζητάς να σου χαρίσει 100-200-300ml, επειδή "κρίμα είναι".

Bowleno
18/04/2016, 12:00
καλα για αυτο με την ποσοτητα εγινε ολοκληρο θεμα..το μηχανακι απο το manual γραφει 2.3 λιτρα. και ειπα οταν το πηγα μην τυχον και με χρεωσεις 3 λιτρα για να σου μεινουν εσενα 700μλ τσαμπα..χρεωσε 2 και συμπληρωσε απο αυτο που εχεις, κριμα ειναι..ευγενικα μεν αλλα με υφος να καταλαβει οτι δεν ειμαι και μαλακας και ξερω τι μου γινεται. περα απο αυτο ομως..τι πιστευεις μπορει να φταιει με τον λεβιε?


Χωρίς παρεξήγηση, αλλά αυτή η αντιμετώπιση κάθε άλλο παρά μη μαλάκα πελάτη δείχνει. Αν σου'χει κάνει μαλακία και σου'χει βάλει 300ml ελαιόλαδο, δε θα είναι ακριβώς αδικαιολόγητη.

Το αυτό.....τι πάει να πει "από αυτό που έχεις;" και αν έχει περίσσευμα από βαλβολίνες σαζμαν από κανένα τετραξονικό Scania και στο βάλει και σου κάνει το μοτέρ pouT@N@ όλα θα φταίει αυτός που σου έβαλε "από αυτό που έχει";
Κάνε ότι σου είπε ο George_sp....

motoexelixis
18/04/2016, 12:14
κατα τ αλλα, να μη σε περασει για μ@λ@κα ετσι;

Καπου το εχεις χασει λιγο αδερφε, με τις εννοιες μαλακας, η εξυπνος.. και στο λεω πολυ καλοπροαιρετα.

Nostradamus
18/04/2016, 12:34
..... και ειπα οταν το πηγα μην τυχον και με χρεωσεις 3 λιτρα για να σου μεινουν εσενα 700μλ τσαμπα..χρεωσε 2 και συμπληρωσε απο αυτο που εχεις, κριμα ειναι..ευγενικα μεν αλλα με υφος να καταλαβει οτι δεν ειμαι και μαλακας και ξερω τι μου γινεται....

Στραβα το ξεκινησες με το συνεργειο σου... Πηγαινε πισω, ζητα εναν ελεγχο και παρτο αλλιως το πραγμα..

anavatis19
18/04/2016, 12:34
Χωρίς παρεξήγηση, αλλά αυτή η αντιμετώπιση κάθε άλλο παρά μη μαλάκα πελάτη δείχνει. Αν σου'χει κάνει μαλακία και σου'χει βάλει 300ml ελαιόλαδο, δε θα είναι ακριβώς αδικαιολόγητη.

Τους χαρακτηρισμούς να πας να τους πεις μπροστά σε καθρέφτη κομπλεξικε. Και εσύ και όποιος άλλος έχει πρόβλημα με αυτό. Το θέμα είναι άλλο όχι τα λάδια άλλα θέλετε να κάνετε το μπαχαλο σας εξυπνακιδες

motoexelixis
18/04/2016, 12:35
ρε φιλε δε σε βριζει το παλικαρι, μη στραβωνεις..

BLiTzER
18/04/2016, 12:38
Τους χαρακτηρισμούς να πας να τους πεις μπροστά σε καθρέφτη κομπλεξικε. Και εσύ και όποιος άλλος έχει πρόβλημα με αυτό. Το θέμα είναι άλλο όχι τα λάδια άλλα θέλετε να κάνετε το μπαχαλο σας εξυπνακιδες

Έχεις πρόβλημα κατανόησης μάλλον. Μπορούμε να υποθέσουμε τι συνέβη στο συνεργείο, λοιπόν και γιατί δημιουργήθηκε θέμα. Δεν υπήρξε κανένας χαρακτηρισμός από τη μεριά μου. Σε παρακαλώ πολύ να είσαι πιο κόσμιος όταν απευθύνεσαι σε γηραιότερους.

rouvasi
18/04/2016, 12:38
Εγώ σε κάθε αλλαγή το λάδι που περισσεύει δεν το παίρνω μαζί μου και το αφήνω στον μάστορα.
Προτιμώ να χάσω 4-5€ αλλά να ξέρω την ποιότητα του λαδιού

anavatis19
18/04/2016, 12:39
ρε φιλε δε σε βριζει το παλικαρι, μη στραβωνεις..

Και βέβαια με έβρισε και βέβαια θα στραβωσω όταν με αποκαλεί κάποιος έτσι. Και αυτός το ίδιο θα έκανε. Τον έχω δει κ εδώ μέσα τι παρεξηγα είναι κ αυτός που κάνει τον δήθεν μαγκάκι εδώ.

motoexelixis
18/04/2016, 12:41
Αν και ειμαστε εκτος θεματος, στο ξαναλεω τζαμπα στραβωνεις, δε προσπαθει να στην πει κανεις, να σου ανοιξουν τα ματια θελουν

anavatis19
18/04/2016, 12:42
Έχεις πρόβλημα κατανόησης μάλλον. Μπορούμε να υποθέσουμε τι συνέβη στο συνεργείο, λοιπόν και γιατί δημιουργήθηκε θέμα. Δεν υπήρξε κανένας χαρακτηρισμός από τη μεριά μου. Σε παρακαλώ πολύ να είσαι πιο κόσμιος όταν απευθύνεσαι σε γηραιότερους.

Και επειδή είσαι όπως λες γηραιότερος έχεις το αλάθητο να χαρακτηριζεις νομιζεις; πρόβλημα κατανόησης έχεις εσύ που εστιασες σε λάθος σημείο. Διάβασε ξανά τον τίτλο και μετά άνοιξε το στόμα σου να πεις κάτι σωστό. Οκ μαγκακο;

Bowleno
18/04/2016, 12:45
Τους χαρακτηρισμούς να πας να τους πεις μπροστά σε καθρέφτη κομπλεξικε. Και εσύ και όποιος άλλος έχει πρόβλημα με αυτό. Το θέμα είναι άλλο όχι τα λάδια άλλα θέλετε να κάνετε το μπαχαλο σας εξυπνακιδες

Άρα εμείς που πληρώνουμε τα 3 λίτρα είμαστε μ@λ@κες, έτσι; :rolleyes:

Αυτό που εννοούμε μιλώντας για τα λάδια είναι ότι το συνεργείο "στράβωσε" όταν τους ζήτησες τέτοιο πράγμα άσχετα από το αν εσύ το πήρες είδηση η όχι.....
Οι περισσότεροι εδώ ξέρουμε ΚΑΛΑ τι θα πει να "στραβώσει" μαζί σου το συνεργείο....
Εξ ου, και πιθανότατα @ρχίδι@ ελέγχους και σφιξίματα σου έκαναν....

Μικρός είσαι, θα μάθεις και ελπίζω όχι με τον άσχημο τρόπο......

sniper
18/04/2016, 12:50
Και επειδή είσαι όπως λες γηραιότερος έχεις το αλάθητο να χαρακτηριζεις νομιζεις; πρόβλημα κατανόησης έχεις εσύ που εστιασες σε λάθος σημείο. Διάβασε ξανά τον τίτλο και μετά άνοιξε το στόμα σου να πεις κάτι σωστό. Οκ μαγκακο;

Ωραία, εγώ που είμαι σίγουρα μεγαλύτερός σου, σου λέω ότι ο Πλίτσερ δεν σ' έβρισε.

Θες να το συνεχίσουμε μπας και βρεθεί άκρη στο πρόβλημά σου ή θες να το συνεχίσετε με τα 300ml λάδι και να το κλειδώσω μια και καλή;

anavatis19
18/04/2016, 12:50
Άρα εμείς που πληρώνουμε τα 3 λίτρα είμαστε μ@λ@κες, έτσι; :rolleyes:

Αυτό που εννοούμε μιλώντας για τα λάδια είναι ότι το συνεργείο "στράβωσε" όταν τους ζήτησες τέτοιο πράγμα άσχετα από το αν εσύ το πήρες είδηση η όχι.....
Οι περισσότεροι εδώ ξέρουμε ΚΑΛΑ τι θα πει να "στραβώσει" μαζί σου το συνεργείο....
Εξ ου, και πιθανότατα @ρχίδι@ ελέγχους και σφιξίματα σου έκαναν....

Μικρός είσαι, θα μάθεις και ελπίζω όχι με τον άσχημο τρόπο......

Άρα μου λες ότι μου έκαναν ζημιά επίτηδες; ήσουν εκεί και το ξέρεις αυτό κ εσύ. Αποκλείεται λοιπόν ν στράβωσε αφού θέλετε απάντηση

Bowleno
18/04/2016, 15:01
Άρα μου λες ότι μου έκαναν ζημιά επίτηδες; ήσουν εκεί και το ξέρεις αυτό κ εσύ. Αποκλείεται λοιπόν ν στράβωσε αφού θέλετε απάντηση

Τι δεν καταλαβαίνεις από τα λεγόμενά μου; που είπα ότι σου κάνανε ζημιά; ΔΕΝ κάνανε τις προβλεπόμενες εργασίες είπα.....

anavatis19
18/04/2016, 15:30
Ωραία, εγώ που είμαι σίγουρα μεγαλύτερός σου, σου λέω ότι ο Πλίτσερ δεν σ' έβρισε.

Θες να το συνεχίσουμε μπας και βρεθεί άκρη στο πρόβλημά σου ή θες να το συνεχίσετε με τα 300ml λάδι και να το κλειδώσω μια και καλή;

Είδες να δώσω κάπου βάση η ο κάθε άσχετος πετάχτηκε μόνο κ μόνο για να πει αυτό για τα λάδια. Προφανώς κ θέλω λύση αλλιώς θα έγραφα αρχικά για τα λάδια τα οποία δεν έχουν και καμιά σχέση. Και κακώς ανέφερα τελικά τι έκανα. Γτ βλέπω σε πολλά νήματα κάτι τέτοια τυπακια μα προσπαθούν να δημιούργησουν θέματα από το πουθενά. Δες εσύ που είσαι "υπεύθυνος" εδώ μέσα πόσα είναι οφ τοπικ και τους λες τα ίδια που λες σε μένα. Άρα εγώ δεν είπα κάτι άσχετο αλλά με προκάλεσαν. Οπότε το δίδαγμα στους οφ τοπικ όχι σε μενα

sapila racing
18/04/2016, 15:43
To πιθανότερο είναι οτι θέλει λίπανση με γρασσο η οπή μεσα απο την οποία περνάει ο άξονας του λεβιέ. Νομίζω οτι και στο versys οπως και σε άλλα Kawasaki η οπή ειναι μερος της βασης μαρσπιέ.
Θα έπρεπε φυσικά να έχει γινει απο το εργοστάσιο, αλλά προφανώς δεν έγινε.

Να πας στο εξουσιοδοτημένο όπου έκανες και το 1ο 'service' και να απαιτήσεις να ξαναγίνει 'έλεγχος' επισημαίνοντας το πρόβλημα.

Kατα τα λοιπά, εδώ είναι φόρουμ και οτι γράφεις φυσικό είναι να κρίνεται.

sniper
18/04/2016, 15:45
Είδες να δώσω κάπου βάση η ο κάθε άσχετος πετάχτηκε μόνο κ μόνο για να πει αυτό για τα λάδια. Προφανώς κ θέλω λύση αλλιώς θα έγραφα αρχικά για τα λάδια τα οποία δεν έχουν και καμιά σχέση. Και κακώς ανέφερα τελικά τι έκανα. Γτ βλέπω σε πολλά νήματα κάτι τέτοια τυπακια μα προσπαθούν να δημιούργησουν θέματα από το πουθενά. Δες εσύ που είσαι "υπεύθυνος" εδώ μέσα πόσα είναι οφ τοπικ και τους λες τα ίδια που λες σε μένα. Άρα εγώ δεν είπα κάτι άσχετο αλλά με προκάλεσαν. Οπότε το δίδαγμα στους οφ τοπικ όχι σε μενα

Δεν σου έκανα τίποτα.

Αν σου έκανα θα το καταλάβαινες. Συγκεντρώσου.

anavatis19
18/04/2016, 15:46
To πιθανότερο είναι οτι θέλει λίπανση με γρασσο η οπή μεσα απο την οποία περνάει ο άξονας του λεβιέ. Νομίζω οτι και στο versys οπως και σε άλλα Kawasaki η οπή ειναι μερος της βασης μαρσπιέ.
Θα έπρεπε φυσικά να έχει γινει απο το εργοστάσιο, αλλά προφανώς δεν έγινε.

Να πας στο εξουσιοδοτημένο όπου έκανες και το 1ο 'service' και να απαιτήσεις να ξαναγίνει 'έλεγχος' επισημαίνοντας το πρόβλημα.

Ελπίζω να είναι όπως το λες. Επειδή δεν είμαι τόσο γνωστής ακούγεται κάτι σχετικά απλό αν και απαράδεκτο αν είναι από εργοστάσιο. Θα το πάω αύριο λογικά και θα ενημερώσω σχετικά. Τρομακτικό να σου τύχει πάντως στην παραλιακή και από πίσω να έρχονται αμάξια φουλ. Και σταματημένος με 6η να φύγεις αδύνατον όπως και τρελό να κατέβεις και να σπρωχνεις. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα

virus
18/04/2016, 15:49
παντως παλι καλα που αναφερθηκε αυτο με τα λαδια διοτι δειχνει στραβη αρχη με τον συνεργειά.

κι ο πλιτζερ δεν στην ειπε. ειναι πολυ τυπικος.

σιγουρα θα ειπε ο μαστορας ωχ αναποδος πελατης, ας του κανουμε το σερβις τυπικα να φυγει απο δω μεσα. οποτε και να ειδε την βλαβη (αν υπαρχει) δικαιολογημενα να μην την ανεφερε ωστε την επομενη φορα να πας με βλαβη και να σε χρεωσει ΚΑΙ τα τριακοσια ml λαδι που τουφαγες.

εμενα παντως μου κανει αυτο που ειπε κι ο george sp. λασκαρισμενο λεβιε ταχυτητων.

foler
18/04/2016, 15:54
Χωρίς να έχω διαβάσει τις απαντήσεις των υπολοίπων θα σου πω τι έγινε όταν είχα αγοράσει κούτα το 636 και το πήγα για αλλαγή λαδιών στα 1000χλμ. Ο επίσημος της kawasaki του ήρθε να βάλει λάδι 20/50 αντί για 10/40 (μαλλον είχε κάμποσο στοκ), το πρόβλημα που δημιουργήθηκε ήταν ότι όταν πλησιαζα σε φανάρι και με οποιαδηποτε ταχύτητα όταν πατουσα συμπλέκτη αυτό συνέχιζε σαν να μην πατουσα. Ή λογική λέει ότι λόγω πιο παχυρευστου λαδιού κολουσαν οι δίσκοι. Τελικά μετά από πολλές επισκέψεις στο σέρβις και ταλαιπωρία η οδηγία-λυση δόθηκε από τα κεντρικά. Μόλις μπήκε λαδακι 10/40 δεν ξαναπαρουσιασε το παραμικρό.
Οπότε τσεκαρε το αυτό.

anavatis19
18/04/2016, 16:04
Οι σχέσεις που έχω με τον συγκεκριμένο αντιπρόσωπο είναι άριστες και φιλικές. Τους ξέρω τους ανθρώπους ππως να το πω; αυτό που του είπα ήταν σε ύφος όπως μιλάς με έναν φίλο όχι μαγκικα δλδ και ιστορίας. Δεν παίζει να έκανε κάτι αυτός αλλά μόνο ο μηχανικός αν στράβωσε που εκεί φταίει αυτός και δεν μπορεί ο εμπορος να ξέρει αν είναι ψυχακι η οχι. Πάντως αυτό με τα λάδια foler είναι απίστευτο. Δλδ το έκανε εσκεμμένα η λαθος; πως μπορεί να τα μπέρδεψε;

foler
18/04/2016, 16:15
Εσκεμμένα τα έβαλε τα 20/50 όχι κατά λάθος . βέβαια σε άλλα μοτό μπορεί να μην δημιουργούσε το παραμικρό πρόβλημα αλλά στο 636 ειχε αυτό το θέμα. Ή δικιά μου παπαρια ήταν ότι ενώ ήταν δικό του λάθος που με ταλαιπώρησε μάλιστα, όταν βγαλαμε τα 20/50 και βαλαμε τα 10/40 τα ξαναπληρωσα ο χαζος λες και ήταν δικό μου λάθος! Αυτά το 2005....

Nikos82
21/04/2016, 19:26
Στο δικό μου πάντως το κιβώτιο βελτιώθηκε σε κάποιο (ικανοποιητικό) βαθμό, βάζοντας 15-50 exs της Bel-rey.
Τα άλλαξα χθες και νομίζω οτι υπάρχει αρκετή βελτιωση στο γενικά κακό κιβώτιο του versys.