PDA

View Full Version : Kawasaki kle 250cc Anhelo



μικε
04/08/2016, 02:23
Καλησπέρα σας,
θα ήθελα να με βοηθήσετε με το εξής, για πρώτο μηχανάκι το 250αρι το kle είναι καλή επιλογή;
Και γενικά είναι καλή μοτοσυκλέτα;
Σας ευχαριστώ :)

Panos76
04/08/2016, 09:05
Φίλε μου έπεσες στη περίπτωση. Αυτές τις ημέρες έφαγα και εγώ φλασιά με το συγκεκριμένο μηχανάκι. Μάλιστα 2 είναι αυτά που έχω ξεχωρίσει στο car.

Σύμφωνα με αυτά που διάβασα, το θεώρησα ιδανικό για να εξυπηρετηθώ και να έχω ένα όχημα μικρού κυβισμού, φθηνό, αλλά αρκετά γρήγορο για την κατηγορία του και λίγο πασπαρτού (άσφαλτο και κανά νησί το καλοκαίρι).

Εχθές που πήγα στο μάστορα να πάρω το παπί, του ανέφερα το Anchelo. Μόλις το άκουσε φώναξε, ''μακρυά, μακρυά! Αν το πάρεις, εμένα ξέχασέ με! '' :eek: :lol:

Τόσο χάλι του λέω, είναι δυνατόν;; Το KLE; Μου ξεκαθάρισε ότι αναφέρεται μόνο στο 250, για το 500 μου είπε μια χαρά.

Όσο για το 250 μου είπε κυρίως για τα καρμπυρατέρια του ότι είναι πρόβλημα.

Ας ακούσουμε και χρήστες/κατόχους του μηχανακίου.

Vamael
04/08/2016, 09:25
Το είχα πάρει καινούριο το 1998, το κράτησα μέχρι και το 2002. Το μηχανάκι με τα προβλεπόμενα σέρβις και τίποτα παραπάνω, ήταν μέχρι που έφαγα μία τούμπα, σαν την πρώτη μέρα.

Στην πόλη είναι πανεύκολο και αν γουστάρεις φτάνει και μέχρι Θεσσαλονίκη με 1-2 στάσεις για να ξεπιαστούν τα κωλομέρια, αν βάλεις και μία ζελατινούλα για να κόβει λίγο τον αέρα εκδράμει μία χαρά.

Για 250 έχει γκαζάκι και νεύρο για όταν χρειαστεί και από φρένα μια χαρά.

toyar
04/08/2016, 10:20
250αρακι πολυ μπροστα απο την εποχη του απλα η εποχη του ηταν πριν 25 χρονια:)
αυτο σημαινει οτι στην αγορα υπαρχουν μονο παλια παραεισαγωγης με πολλα χλμ και περισσοτερους ιδιοκτητες
οντως εχει θεματα με τα καρμπυρατερ του και οι μαστορες δεν το γουσταρουν γιατι ειναι δυσκολο στο λυσε δεσε λογω στριμωγμενου μοτερ
Αν μπορουσε κανεις να βρει καλοδουλεμενο-καλοσυντηρημενο ειναι φοβερο μηχανακι
με ελαχιστα λεφτα παραπανω σαν μεταχειρισμενο παιρνεις κλε500 το οποιο θα ειναι πιο καινουριο και με αφθονα ανταλλακτικα

μικε
05/08/2016, 11:57
Σας ευχαριστώ για τα σχόλια !!!!
αυτά με το καρμπυρατέρ μου είπανε και μένα για αυτό είπα να γράψω εδώ ...

SONone
05/08/2016, 12:50
Εγώ τα πληρωσα. 600 μαζί με πιστονια κτλπ κτλπ.. Δύσκολα θα βρείς να δουλεύει το κοντέρ του. Ή μπορεί να έχει γυρίσει 2-3 φορές.. Καλύτερα μονοκυλινδρο 250. Κlr, Nx. Ωραιο το kle αλλα θα το πληρώσει πολύ παραπάνω απο οτι αξίζει. Αν δεν έχεις θέμα με τα κυβικά το 500 ασυζητητί υπάρχουν ωραιότατα στα 900-1200€

Panos76
05/08/2016, 12:57
Εγώ τα πληρωσα. 600 μαζί με πιστονια κτλπ κτλπ.. Δύσκολα θα βρείς να δουλεύει το κοντέρ του. Ή μπορεί να έχει γυρίσει 2-3 φορές.. Καλύτερα μονοκυλινδρο 250. Κlr, Nx. Ωραιο το kle αλλα θα το πληρώσει πολύ παραπάνω απο οτι αξίζει. Αν δεν έχεις θέμα με τα κυβικά το 500 ασυζητητί υπάρχουν ωραιότατα στα 900-1200€

Αυτά ακριβώς μου είπε και εμένα ο μάστορας! ''Πάρε KLR, πάρε xlr, πάρε μπάγια, πάρε το 500KLR αλλά όχι αυτό!'' (ωρυόμενος) :lol:

Κρίμα διότι με αποθάρρυνε και το καλοέβλεπα (250, δικύλινδρο, ονοφάκι, φθηνό, γρήγορο και kawa, έλεγα)

SONone
05/08/2016, 13:05
Αν τα πουλούσαν όσο αξίζουν ναι θα το ξανά επερνα. Αλλά όχι 900-1000€ το anhelo..
400 € αξίζουν στην κατάσταση που κυκλοφορούν τα περισσότερα

Bob_o_mastoras
05/08/2016, 13:23
Mια το Diversion, μια το kle250, δεν σε βλεπω καλα, φιλε Μικε!!! :lol:

Ανοιξε ενα thread με το τι περιπου μηχανακι θελεις, ποια θα ειναι η χρηση του και ποιο ειναι το μπατζετ που διαθετεις ωστε να σε βοηθησουμε καλυτερα.

kordix
05/08/2016, 13:24
Γιατί δε κοιτάς για κάνα xj 400 diversion ? :D

(πλακιτσα κάνω καλύτερα ένα ΚLE 500, οχι το 250).

SONone
05/08/2016, 13:48
Μη φοβού αδερφέ, τα 500 κυβικά του kle .
Τα άλογα του ήσυχα ,55 μεν αλλά σχεδόν κοιμησικα.

μικε
05/08/2016, 19:06
Mια το Diversion, μια το kle250, δεν σε βλεπω καλα, φιλε Μικε!!! :lol:

Ανοιξε ενα thread με το τι περιπου μηχανακι θελεις, ποια θα ειναι η χρηση του και ποιο ειναι το μπατζετ που διαθετεις ωστε να σε βοηθησουμε καλυτερα.

χαχαχα
αλλάζω συνέχεια γτ όλοι μου λένε διάφορα τέτοια και δν μπορώ να καταλήξω ..!!! :D

Bob_o_mastoras
05/08/2016, 19:16
χαχαχα
αλλάζω συνέχεια γτ όλοι μου λένε διάφορα τέτοια και δν μπορώ να καταλήξω ..!!! :D

Γι'αυτο σου ειπα να ανοιξεις ενα thread οπου θα περιγραφεις τους λογους που θες το μηχανακι και τη χρηση που θα του κανεις καθως και τα ποσα λεφτα θελεις να διαθεσεις για την αγορα αλλα και για την συντηρηση του ωστε να σε κατατοπισουμε καλυτερα προς τα μοντελα που θα σε εξυπηρετησουν καλυτερα.

υ.γ. Και επισης γιατι μου αρεσουν αυτα τα thread οταν το ζητουμενο ειναι μηχανακια που τα ξερω και ειναι και μεσα στο μπατζετ μου. Οι περισσοτεροι ανοιγουν thread για καινουργια κλπ και εμεις η φτωχολογια και η πλεμπα του moto.gr δεν μπορουμε να εκφερουμε αποψη μιας και μονο απο μακρια τα εχουμε δει. :lol::cry: