PDA

View Full Version : Αγορά Versys 650



cookos
26/09/2016, 17:09
Γεια σας,

Ανοίγω αυτό το θέμα για να βοηθήσετε όσοι μπορείτε και θέλετε έναν υποψήφιο αγοραστή Versys (μιλάω πάντα για μοντέλο 2008-2009, δυστυχώς η πιο καινούργια είναι έξω από τις οικονομικές μου δυνατότητες.)
Εγώ μέχρι πριν από λίγες ημέρες είχα μια Transalp 600 (https://www.youtube.com/cookosrider) και την έδωσα γιατί μου έβγαζε τελευταία κάποια μικροπροβλήματα λόγω φθοράς (η ηλικία της έπαιξε το ρόλο της) αλλά και γιατί ήθελα να κάνω μια αλλαγή, το επόμενο βήμα. Ήταν η πρώτη "μεγάλη" μηχανή που είχα και η συμβίωση μαζί της τα τελευταία 4 χρόνια ήταν εξαιρετική.

Έχω κάνει μια γενικότερη έρευνα στην αγορά στο οικονομικό φάσμα που ψάχνω (3-3,5κ) και μία από τις επιλογές μου είναι και η Versys. :heartpound::a013:
Moυ αρέσει πολύ εμφανισιακά (είμαι από τους lovers..όχι τους haters) και έχω ακούσει τα καλύτερα και ως προς το μηχανολογικό κομμάτι.

Γενικότερα θα ήθελα να μου μεταφέρει όποιος είναι κάτοχος τις εντυπώσεις του για τη μηχανή, αν έχει βγάλει κάποια σοβαρή ζημιά μέχρι σήμερα ή αν έχουν κάποιο κουσούρι που θα πρέπει να προσέξω πριν την αγορά. Πώς είναι στο δρόμο, στην κατανάλωση, τα φρένα της.. Γενικότερα, πως (θα) είναι η συμβίωση μαζί της...

Σημειώνω πως οδηγώ μάλλον συντηρητικά (https://www.youtube.com/watch?v=90-GQURqhsg)(δεν πρόκειται δλδ να γρατζουνήσω κανα γόνατο στις στροφές αλλά ούτε και να με προσπεράσει το 50άρι σκούτερ). Κάθε βοήθεια και εποικοδομητικό σχόλιο δεκτά. :a15::a4::a10::a55:

anavatis19
26/09/2016, 17:33
ειμαι κατοχος του βερσυς 2016..καμια σχεση με το παλαιοτερο σε καποιους τομεις, αλλα η φιλοσοφια ειναι η ιδια..ειναι κ μενα η πρωτη μου μηχανη και ως πρωτη μηχανη πρεπει να σου πω πως περναω για πλακα αναμεσα απο αυτοκινητα στην κινηση κτλ. ειναι πολυ ευκινητο δηλαδη. απο καταναλωση εισαι γυρω στα 5 λιτρα λογικα. αναλογα τον οδηγο ειναι αυτο. επισης ειναι απο τα πιο ''σωστα'' μηχανακια για τη μορφολογια της ελλαδας. σε μεγαλους δρομους με ενοχλει μονο επειδη ειναι 2κυλινδρο και εχει λιγους κραδασμους απο το μοτερ. αυτο βεβαια σε εθνικη και απο τα 120 και μετα. αυτα απο μενα

George_Sp
26/09/2016, 19:40
Καλησπέρα.
3 χρόνια είναι το μοναδικό μέσο μετακίνησης χειμώνα-καλοκαίρι.

Μανιτζέβελο στη πόλη χώνεται καλύτερα από τα υπόλοιπα της κατηγορίας (π.χ. V-strom)
Γραμμικό γκάζι με ροπή από χαμηλά έως τις 8.000 όπου και μέχρι τον κόφτη στις 11.000 ψοφάει.
Τα φρένα του είναι αρκετά καλά με μόνη εξαίρεση το φορτωμένο δικάβαλο σε μεγάλες ταχύτητες που κρίνονται κάπως αδύναμα. Προσωπικά θεωρώ οτι αδικείται με αυτή την απαίτηση μιας και μιλάμε για δικύλινδρο 62αλόγων που η ταχύτητα ταξιδιού του δικάβαλο φορτωμένο πρέπει να παίζει στα 130-140-150χλμ/ω.
Το μπροστινό upside down είναι αρκετά καλό και με 17άριδες τροχούς μπρος πίσω κάνει απόλαυση τα ασφάλτινα κομμάτια και ειδικά τις πιο σφιχτές επαρχιακές διαδρομές.
Ανεμοκάλυψη μέτρια προς καλή με τεράστια βελτίωση αν βάλεις την ψηλή της GIVI ή την MRA με το φρυδάκι.
Άνετη σέλα και για δικάβαλο αλλά σίγουρα όχι όπως ενός BMW GS ή Vstrom.
Παρόλο το πιο μαζεμένο συνολικά σουλούπι φορτώνεται σα γαιδούρι με τριβάλιτσο και bagster ή bagster μπαγαζιέρα και σαμάρια.
Μπαίνει σε πατημένο χωματόδρομο ή ψιλό χαλίκι αλλά όχι για πολλά πολλά εκτός αν δε λυπάσαι τις ζάντες αλουμινίου. Στο εξωτερικό του φοράνε πάντως και 50-50 ελαστικά και το πάνε και ζούγκλα και λασπουριά χωρίς να κάνει κιχ.
Έχει χαμηλό κέντρο βάρους και το χειρίζεσαι πολύ εύκολα.
Η γεωμετρία του θα έλεγα οτι είναι ιδανική για αναβάτες από 1.70-1.85 ύψος. Πιο κάτω δε πατάς εύκολα (διορθώνεται με κιτ χαμηλώματος στο πίσο αμορτισέρ).Πιο ψηλά κορμιά και δεν έχεις σωστή ανεμοκάλυψη.
Στρίβει πολύ καλά έως πάρα πολύ καλά θα έλεγα χωρίς να σε τρομάζει. Το πίσω ελατήριο στη στοκ ρύθμιση είναι ένα κλικ προς το μαλακό και ίσως να σε ξενίσει στην αρχή μέχρι να το διορθώσεις.

Μηχανολογικά θεωρείται πολύ αξιόπιστο. Ορισμένα που βάρεσαν βαλβίδες και κάποια άλλα παρουσίασαν πρόβλημα στο σύστημα ABS. Και οι 2 βλάβες οφείλονται σε ελλειπή συντήρηση ή κακή χρήση. Βαλβίδες αυτά που τα έτρεχαν για πολύ ώρα κοντά στη τελική ή για όσους είχαν την ιδέα να βάζουν λιγότερο λάδι για να στροφάρει πιο γρήγορα.
Το ABS είναι ευαίσθητο για βλάβη αν δεν αλλάζεις με φρέσκα υγρά φρένων κάθε χρόνο ή κάθε 10.000χλμ (ότι έρθει πρώτο) λόγω υγρασίας που μεταφέρεται στις βαλβίδες επαφής με τον εγκέφαλο της μονάδας ABS που προκαλεί οξείδωση.

Κατανάλωση με πολύ κίνηση εντός πόλης στα κεντρικότερα σημεία θα δείς μέχρι 6-6.5lt/100
Σε διαδρομές εκτός πόλης/εθνική/επαρχιακό θα παίζεις από 4lt/100 έως 5-5.5lt/100 αν το στίβεις.

Τα στοκ φώτα του είναι οκ αλλά για αρχή μια αλλαγή με λάμπες philips xtreme vision h7 θα σου δώσει πολύ καλό αποτέλεσμα.

Από το Translap είναι σίγουρα αναβάθμιση σε όλα. φρένα, γκάζι, αξιοπιστία, αναρτήσεις και φιλικότητα/προειδοποίηση στο λάθος.

Αν υπάρχει κάποιο σημείο που θες ακόμα διευκρίνηση μου λες να συμπληρώσω.



κάνω και μια διόρθωση της τελευταίας στιγμής:
Υπάρχει το ενδεχόμενο να πουλήσω το δικό μου τις επόμενες 2-3 εβδομάδες. Ελπίζω να μην αναγκαστώ αλλά υπάρχει σαν ενδεχόμενο.

cookos
27/09/2016, 23:13
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά. Από ότι διαβάζω δεν έχει κάποιο τραγικό μειονέκτημα ή να το πώ καλύτερα "κουσούρι", το αντίθετο μάλιστα..
Λόγω του ότι αυτή η αγορά θα είναι μιας μηχανής που θα θέλω να την κρατήσω 6-7 χρόνια, θα ήθελα να είναι όσο το δυνατόν περισσότερο αξιόπιστη τουλάχιστον στο μηχανολογικό κομμάτι της..
Βάσει των λεγομένων σας, πλέον μου φαντάζει ακόμα πιο δελεαστική η προοπτική της Versys.:a01: