PDA

View Full Version : Που πάνε οι βίδες του Sv μου;



pksv
10/01/2006, 12:13
Κάτοχος SV1000S από Φλεβάρη 2005 και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Το μηχανάκι "την κάνει σιγά-σιγά" ή αλλιώς χάνει βίδες! Συγκεκριμένα γύρω στα 10000km έχασα την πίσω βίδα από το φτερό της αλυσίδας με αποτέλεσμα να το σέρνω για λίγα χιλιόμετρα αλλά και να χτυπάει στο εσωτερικό της ζάντας. Η βίδα δεν έχει παξιμάδι πίσω και βιδώνει απευθείας επάνω σε μια βάση στο ψαλίδι. Την αντικατέστησα και στο service των 12000 επισήμανα το πρόβλημα στον μηχανικό και του ζήτησα να κάνει έναν έλεγχο. Μες την ατυχία του όμως (αφού με έγραψε στα @@ του) η ίδια βίδα ξαναεξαφανίστηκε το επόμενο κίολας πρωινό! Την ξανάλλαξα (μετά τα απαραίτητα τηλεφωνικά καντήλια στον μηχανικό-επίσημο service!) και από τότε (τώρα 15000) δεν έχω παρατηρήσει καμία χαλάρωση. Πρόσφατα όμως και άλλη εξαφάνιση! Η μια βίδα από τη βάση του καθρέφτη, άγνωστο το πότε συνέβη. Ξέρω ότι το μηχανάκι έχει κραδασμούς αλλά να σκορπάνε βίδες! Με αυτούς του ρυθμούς βέβαια μέχρι να εξαφανιστεί όλο το μηχανάκι έχω καιρό μπροστά μου αλλά...
Παρόμοια προβλήματα;
Λύσεις;

OldMan
10/01/2006, 13:24
:wave2: :wave2: :wave2:

Καλά με τις βίδες ....

Με το μυστήριο των χαμένων καλτσών, τί γίνεται ???

(Έχω περίπου 17 ΜΟΝΕΣ κάλτσες, χωρίς να γνωρίζω την τύχη των ζευγαριών τους...)

:wave2: :beer: :wave2:

hornet
10/01/2006, 13:29
χαχαχαχ εδω η φωνη της νοικοκυρας:


Οταν μαζευεις τις καλτσες σου να τις βαζεις τη μια μεσα στην αλλη για να μην χανονται...βασικες αρχες μηχανολογιας 3 τομος σελιδα 401 κατω δεξια!!!

FestoNero
10/01/2006, 13:29
Αφου δε σε θελει ρε φιλε..
Πουλα το να παρεις Ιταλικο!:D :D

pksv
10/01/2006, 14:20
Ιταλικό ήθελα αλλά η Aprilia είχε άλλη γνώμη αφού όμως με άφησε να περιμένω 2 μήνες. :a31:

Julius
10/01/2006, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από pksv
Κάτοχος SV1000S από Φλεβάρη 2005 και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Το μηχανάκι "την κάνει σιγά-σιγά" ή αλλιώς χάνει βίδες! Συγκεκριμένα γύρω στα 10000km έχασα την πίσω βίδα από το φτερό της αλυσίδας με αποτέλεσμα να το σέρνω για λίγα χιλιόμετρα αλλά και να χτυπάει στο εσωτερικό της ζάντας. Η βίδα δεν έχει παξιμάδι πίσω και βιδώνει απευθείας επάνω σε μια βάση στο ψαλίδι. Την αντικατέστησα και στο service των 12000 επισήμανα το πρόβλημα στον μηχανικό και του ζήτησα να κάνει έναν έλεγχο. Μες την ατυχία του όμως (αφού με έγραψε στα @@ του) η ίδια βίδα ξαναεξαφανίστηκε το επόμενο κίολας πρωινό! Την ξανάλλαξα (μετά τα απαραίτητα τηλεφωνικά καντήλια στον μηχανικό-επίσημο service!) και από τότε (τώρα 15000) δεν έχω παρατηρήσει καμία χαλάρωση. Πρόσφατα όμως και άλλη εξαφάνιση! Η μια βίδα από τη βάση του καθρέφτη, άγνωστο το πότε συνέβη. Ξέρω ότι το μηχανάκι έχει κραδασμούς αλλά να σκορπάνε βίδες! Με αυτούς του ρυθμούς βέβαια μέχρι να εξαφανιστεί όλο το μηχανάκι έχω καιρό μπροστά μου αλλά...
Παρόμοια προβλήματα;
Λύσεις;


Ela bro, klasiko provlima se motosykletes me kradasmous


linete paaara poly xalara


kanonika se kathe service prepei o mixanikos na tsekarei ooooles tis vides (h toylaxiston tis poio epifoves na thn kanoune)


alla auto mporeis na to kaneis kai monos sou px meta apo kathe plisimo



ean entopiseis kapoia siggekrimenh poy xalaronei poly syxna mporeis na xrisimopoihseis locktite h' groveraki h' na thn oksigonokoliseis (xa xaxax a kalo e??? )


auta


:wave2:

OldMan
10/01/2006, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
..Οταν μαζευεις τις καλτσες σου να τις βαζεις τη μια μεσα στην αλλη για να μην χανονται...βασικες αρχες μηχανολογιας 3 τομος σελιδα 401 κατω δεξια!!!

Αν βάζεις τις κάλτσες την μια μέσα στην άλλη, χαλάνε τα λάστιχα της εξωτερικής... βασικές αρχές αντοχής υλικών, 2ος τόμος, σελ. 106 στην μέση με πλαίσιο και bold !!!

:wave2: :beer: :wave2:

Cpt. Haddock
10/01/2006, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν βάζεις τις κάλτσες την μια μέσα στην άλλη, χαλάνε τα λάστιχα της εξωτερικής... βασικές αρχές αντοχής υλικών, 2ος τόμος, σελ. 106 στην μέση με πλαίσιο και bold !!!

:wave2: :beer: :wave2:

Όχι απαραίτητα...

Δες στην επόμενη σελίδα το διάγραμμα αντοχής.

Αρκεί να μην ξεπεράσεις το όριο εφελκυσμού και να φτάσεις στο σημείο θραύσης.

Αυτό βέβαια ισχύει για ελατά και όλκιμα υλικά (ζαρτιέρες), ενώ μάλλον οι κοινές κάλτσες (Πουρνάρα :sick: ) έχουν άλλο διάγραμμα αντοχής

:wacko:



να κι ένα thread που γ***θηκε χωρίς να μιλήσουμε για στρινγκ...ακόμα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gcrook
10/01/2006, 15:32
Παναγια μου εχασε 2 βιδες πω πωωωωω:eyepop: :bigcry:





Λοιπον χαλαρα, εδω αλλοι χανουν μπιελες, και αλλοι την επαφη με το οδοστρωμα:lol:
Εσυ εισαι απο τους τυχερους.:lol:

Επειδη δεν θυμαμαι πως ειναι το πισω φτερο σε σενα αν μιλας για την βιδα που εδραζεται στο σημειο του ψαλιδιου ακριβως πισω απο το αμορτισερ, την εχω πατησει και γω, αλλα δεν το καταλαβα γιατι πολυ απλα δεν εγινε και τιποτα.
Ασχετο, στα σερβις σου τσεκαρουν καμια βιδα
:confused:
Δυναμοκλειδο βαζουν:lol: :lol: :lol:









Παντως αυτα ειναι τα καλα των Βε.
Ειμαστε πολυ φτωχοι για να παρουμε Ντουκατι, τι να κανουμε:lol: :lol:

OldMan
10/01/2006, 15:33
:mad: :D :mad:

Μόνιμη παραμόρφωση επέρχεται ρεεεεεε !!!!

Στα μαγαζιά που ψωνίζεις τα "γνωστά" εσώρουχα, ΔΕΝ σου έχουν πει ότι μεταξύ ορίου ελαστικότητας και θραύσης υπάρχει η περιοχή της "πλαστικής" παραμόρφωσης ???

Τι στα διάλα... string του 1€ αγοράζεις ????

gcrook
10/01/2006, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:wave2: :wave2: :wave2:

Καλά με τις βίδες ....

Με το μυστήριο των χαμένων καλτσών, τί γίνεται ???

(Έχω περίπου 17 ΜΟΝΕΣ κάλτσες, χωρίς να γνωρίζω την τύχη των ζευγαριών τους...)

:wave2: :beer: :wave2:

Επειδη δεν μου συμβαινει συχνα να ξαποστελνω ποστ εδω που με πεταξανε για μοντερειτορ, θα μου δωσεις την αδεια να διαολοστειλω το μισο ποστ,το οποιο παρεπιπτοντως διανθιστηκε(και ευωδιασε) με τις καλτσες σου;

Μετα τιμης,
Κρουκης:lol: :lol:

OldMan
10/01/2006, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Επειδη δεν μου συμβαινει συχνα να ξαποστελνω ποστ εδω που με πεταξανε για μοντερειτορ, θα μου δωσεις την αδεια να διαολοστειλω το μισο ποστ,το οποιο παρεπιπτοντως διανθιστηκε(και ευωδιασε) με τις καλτσες σου;

Μετα τιμης,
Κρουκης:lol: :lol:

Παρακαλώ αγαπητέ !!!!

Πράξτε "κατά το δοκούν" ....



(Λες και γω να καταντήσω έτσι όταν μας φύγει ο Sonic ???)
:wave2: :beer: :wave2:

gcrook
10/01/2006, 15:55
Απο την αλλη, τζερτζελες δεν εχει ξαναγινει εδω μεσα, αποτε μπορει και να το αφησω:lol:

Ολντμαν εχεις την αδεια μου να πηδας, οποτε σου παρουσιαζεται ευκαιρια, τα τοπικ εδω μεσα, και εγω θα δειξω μια καποια επιεικεια βρε αδερφε!
ΩΧΟΥΥΥΥ:lol: :wave2:

sniper
10/01/2006, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Απο την αλλη, τζερτζελες δεν εχει ξαναγινει εδω μεσα, αποτε μπορει και να το αφησω:lol:

Ολντμαν εχεις την αδεια μου να πηδας, οποτε σου παρουσιαζεται ευκαιρια, τα τοπικ εδω μεσα, και εγω θα δειξω μια καποια επιεικεια βρε αδερφε!
ΩΧΟΥΥΥΥ:lol: :wave2:

Εγώ μπορώ να πηδήξω εδώ μέσα;

Γιατί στα υπόλοιπα τόπικ είναι ξενέρωτοι και δεν πηδάνε :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

Julius
10/01/2006, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εγώ μπορώ να πηδήξω εδώ μέσα;

Γιατί στα υπόλοιπα τόπικ είναι ξενέρωτοι και δεν πηδάνε :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

esy exeis honda re


theleis kai na pidikseis??!?!?!?!??!



ta honda nomizo oti prepei na kovonte eeeee Grooooky???

OldMan
10/01/2006, 16:16
:mad: :D :mad:

Ναι ρε μάγκες !!!

Βρήκαμε τα SV'2s να πηδήξουμε...

Δεν κλέβουμε Εκκλησία καλύτερα ???
:beer: :beer: :beer:

sniper
10/01/2006, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
esy exeis honda re


theleis kai na pidikseis??!?!?!?!??!



ta honda nomizo oti prepei na kovonte eeeee Grooooky???


Ε αφού πηδάτε εδώ μέσα..... είδα φως και μπήκα.....

Τελικά ρε σεις τις βίδες του παιδιού τις βρήκε κανείς;

Ρα φιλαράκο.... μήπως στις ξεβιδώνει κανένας γείτονας για το δικό του μοτοσακό; :D

div400
10/01/2006, 16:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από pksv
Κάτοχος SV1000S από Φλεβάρη 2005 και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Το μηχανάκι "την κάνει σιγά-σιγά" ή αλλιώς χάνει βίδες! Συγκεκριμένα γύρω στα 10000km έχασα την πίσω βίδα από το φτερό της αλυσίδας με αποτέλεσμα να το σέρνω για λίγα χιλιόμετρα αλλά και να χτυπάει στο εσωτερικό της ζάντας. Η βίδα δεν έχει παξιμάδι πίσω και βιδώνει απευθείας επάνω σε μια βάση στο ψαλίδι. Την αντικατέστησα και στο service των 12000 επισήμανα το πρόβλημα στον μηχανικό και του ζήτησα να κάνει έναν έλεγχο. Μες την ατυχία του όμως (αφού με έγραψε στα @@ του) η ίδια βίδα ξαναεξαφανίστηκε το επόμενο κίολας πρωινό! Την ξανάλλαξα (μετά τα απαραίτητα τηλεφωνικά καντήλια στον μηχανικό-επίσημο service!) και από τότε (τώρα 15000) δεν έχω παρατηρήσει καμία χαλάρωση. Πρόσφατα όμως και άλλη εξαφάνιση! Η μια βίδα από τη βάση του καθρέφτη, άγνωστο το πότε συνέβη. Ξέρω ότι το μηχανάκι έχει κραδασμούς αλλά να σκορπάνε βίδες! Με αυτούς του ρυθμούς βέβαια μέχρι να εξαφανιστεί όλο το μηχανάκι έχω καιρό μπροστά μου αλλά...
Παρόμοια προβλήματα;
Λύσεις;

ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΦΤΟΥ ΣΟΥ ΠΟΥ ΔΙΑΣΥΡΕΙΣ ΤΟ SV ΑΛΗΤΑΡΑ!!!!!
:lol: :rotflmao:


κατ δευτερας βρες το service manual και καλο ροποκλειδο και τσεκαρε τις βιδες μονος σου ,γιατι δεν ειναι να εχεις εμπιστοσυνη στους μηχανικους.
οπως ειπαν και οι προλαλλησαντες ειναι συχνο φαινομενο στα v2 απο τους κραδασμους να λινονται διαφορες βιδες.

αν και εγω δεν εχω διαπιστωσει κατι τετοιο στο δικο μου

crs-k
10/01/2006, 16:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
..........................
Τι στα διάλα... string του 1€ αγοράζεις ????



Εχασα τιποτα? :look: :eyepop:



:lol: :rotflmao: :lol:

Cpt. Haddock
10/01/2006, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Εχασα τιποτα? :look: :eyepop:



:lol: :rotflmao: :lol:


το στρινγκ σου;
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:evil:

gcrook
10/01/2006, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius



ta honda nomizo oti prepei na kovonte eeeee Grooooky???


ναιναιναιναιναιναιναιανιανιαναι:a32: :a32: :a32: :a48: :a54: :a43: :a016: :a08: :a9: :a8: :a2: :a10:

.......ξεμεινα απο emoticons

gcrook
10/01/2006, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:mad: :D :mad:

Ναι ρε μάγκες !!!

Βρήκαμε τα SV'2s να πηδήξουμε...

Δεν κλέβουμε Εκκλησία καλύτερα ???
:beer: :beer: :beer:

:mad: :mad: :mad:
ΕΣΥ.......
























...εχεις επιχειρηματα γαμω το φελεκι μου:D

crs-k
10/01/2006, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
το στρινγκ σου;
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:evil:


ΝΤΕΝ εχω καρντια μου ... :(


Ζητησα κοκκινο αλλα ειχαν εξαντληθει ... :sick:



:lol: :rotflmao: :lol:

pksv
10/01/2006, 17:45
Αν και ξέφυγε το topic δεν πειράζει. Φίλε div400 δεν διασύρω τα sv και μπορώ να σου αραδιάσω πολλά πλεονεκτήματα. Απλά το στραβό το βλέπω και το λέω. Άλλωστε δεν έδωσα και "ΤΑ" λεφτά για το αποκτίσω για να έχω κανένα κόμπλεξ ότι καβαλάω το τέλειο μηχανάκι. :smokin:
Επίσης δεν λέω ότι είναι κανόνας διότι με την ίδια λογική μετά το γνωστό "σκάσιμο"(βλέπε ανάλογο thread) θα έπρεπε να πάμε όλοι να τα πετάξουμε στο γκρεμό.
Μάλλον θα ακολουθήσω την συμβουλή σου και θα αρχίσω το βίδωμα.
Αέρας-λαδάκι αλυσίδα-σφίξιμο 50 βιδών και φύγαμε για βόλτα :eyepop:

ΥΓ. Ρε παιδιά τώρα που το λέτε και κάλτσες χάνω! Λέτε να έχει σχέση;

DrIoannis
10/01/2006, 18:08
Εγώ θα έβαζα και λίγη κόλλα για μπουλόνια αφού τις σφήξουμε απο επάνω.Έχει κραδασμούς το άτιμο τι να κάνουμε.

Tropeas
10/01/2006, 20:08
Και γω την πίσω βίδα του καλύμματος της αλυσίδας την είχα χάσει... το είδα στο βδομαδιάτικο πλύσιμο και το έβγαλα μέχρι να βρω και να βάλω μπάλι, όπου και την ασφάλισα και δεν την ξαναέχασα...

...αλλά την βίδα απο τον καθρέπτη μήπως στην τσίμπισε κανένας σύντροφος?
γιατί έχει και πλαστικό καπάκι, εκτός και αν είχες πέσει είχε χαλαρώσει και δεν το χες προσέξει...

620
16/01/2006, 11:12
Eipa na perasw mia bolta apo ta suzuki v2 section mias kai ta sygkekrimena mou aresoun arketa kai thaymazw kai ta palikaria pou ta exoun pou kanoun diafora mods.
Op kai ti blepw edw post gia laskarismenes bides.Ayto pou me paraksenepse einai oti arketa atoma eipan "entaksei more mhxani me kradasmous (v2) den trexei kai tipota na sfikseis kamia bida" kai akoma oti sxedon kanenas den arxise to kraksimo.
RE OUST LEW EGW OLOI KOMPLEKSARES τα ducati kala kserete na ta krazate kai na koroideyete oti psaxnoune tis bides katw sto dromo,alla otan prokite gia ena giapwneziko einai fysiko kai logiko na laskaroun oi bides logo kradasmwn.
Xerome pou eiparxoun tetoia post giati apodikniete gia alli mia fora poso komplex exete oi giapwnezofiloi me ta italika.
A nai kai kati allo mporei na mhn exw polla xlm sto diko mou (5000xlm) alla oxi mono egw alla kai allos filos me 22.000xlm den tou exei laskarei oute tou exei kremasei pote tipota panw apo thn mixani.
Kai pali lew oti ta sv ta goustarw kai genika oti einai v2 to goustarw den eimai kolimenos ducatisti alla telika oi bides den feygoun apo tis mixanes mas (oti v2 kai an einai aprillia,ducati,honda,suzuki k.t.l.) alla exoun fygei apo ta kefalia ton japan lovers .

gcrook
16/01/2006, 15:56
Εγω προσωπικα δεν μπαινω στο τριπακι να συγκρινω Γιαπωνεζικα με ντουκατι.
Το αν ξεσφιγγουν βιδες δεν ειναι θεμα μοτοσυκλετας η κινητηρα παντα, μιας και στα τετρακυλινδρα ξεσφιγγουν, και μπορει να ειναι απο πολλους παραγοντες.
Και μεσα σε αυτο το Sv section δεν θυμαμαι προσωπικα να εχω γραψει ουτε εγω, ουτε κανενας αλλος κατι απαξιωτικο για τα Ντουκατι.

Στην τελικη βιδες ειναι, θελουν προσοχη σε ολα τα μηχανακια.

Krokodilos001
17/01/2006, 15:45
ta v2 exoun kradasmous. Ta harley na deite.
Eida sto tv mia parea me keti souper custom harley pou ta pigenane se ekthesi. O enas eixe ksexasei eipe na balei kola stis bides ke sta misa tis diadromis arxise na skorpaei.
Eftixos pernage kapios allos pou eixe bides. To desane ke ftasane sto proorismo tous..

:rotflmao:

gcrook
17/01/2006, 17:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Krokodilos001
ta v2 exoun kradasmous. Ta harley na deite.
Eida sto tv mia parea me keti souper custom harley pou ta pigenane se ekthesi. O enas eixe ksexasei eipe na balei kola stis bides ke sta misa tis diadromis arxise na skorpaei.
Eftixos pernage kapios allos pou eixe bides. To desane ke ftasane sto proorismo tous..

:rotflmao:

Υπαρχουν λυσεις και για τους αναξιοπαθουντες με Χαρλει:lol: :lol: :bawl: :lol:


33892

OldMan
17/01/2006, 17:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Υπαρχουν λυσεις και για τους αναξιοπαθουντες με Χαρλει:lol: :lol: :bawl: :lol:

:mad: :D :mad:

Κρούκη, έβαλες βίδες μετρικού συστήματος....

Στα Harley χρησιμοποιούν ίντσες !!!

:beer: :lol: :beer:

gcrook
17/01/2006, 17:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:mad: :D :mad:

Κρούκη, έβαλες βίδες μετρικού συστήματος....

Στα Harley χρησιμοποιούν ίντσες !!!

:beer: :lol: :beer:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Θεε μου τι ατομο..
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

KaTaNaS
20/01/2006, 01:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan


Κρούκη, έβαλες βίδες μετρικού συστήματος....

Στα Harley χρησιμοποιούν ίντσες !!!





ανασκαφή στο ποστάκι γιατί ψάχνω την μία εντουροκάλτσα μου...


και είπα να κοιτάξω και εδώ μήν υπέπεσε (σωστό ορθογραφικά είναι αντώνη; ) πουθενά!



όσο για τα μετρικα και τις ιντσες, ρε συ Αντωνη απίστευτη ιδεα, βαζεις του άλλου τύπου απο αυτές που έχεις και δαγκώνουν τόσο καλά (οι βίδες) :hypnotize που δε πρόκειται να λυθούν ποτε!!!


Θα το κανω στο ΚΤΜ



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:






VIVA LA SUZUKI :beer: (έέέέέέ κρούκι πώς με βλέπεις;) :rotflmao:

gcrook
20/01/2006, 01:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
ανασκαφή στο ποστάκι γιατί ψάχνω την μία εντουροκάλτσα μου...


και είπα να κοιτάξω και εδώ μήν υπέπεσε (σωστό ορθογραφικά είναι αντώνη; ) πουθενά!



όσο για τα μετρικα και τις ιντσες, ρε συ Αντωνη απίστευτη ιδεα, βαζεις του άλλου τύπου απο αυτές που έχεις και δαγκώνουν τόσο καλά (οι βίδες) :hypnotize που δε πρόκειται να λυθούν ποτε!!!


Θα το κανω στο ΚΤΜ



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:






VIVA LA SUZUKI :beer: (έέέέέέ κρούκι πώς με βλέπεις;) :rotflmao:

Καλα το πας!
Συνεχισε Σταυρο:lol: :wave2:
Αν πουλησεις και το ΚΤΜ και παρεις και κανενα Σουζουκι εισαι ο ανθρωπος μου:smokin: