PDA

View Full Version : Honda Bros 400 ???



Anritsu
25/01/2006, 00:46
Μια ερώτηση προς τους παλαιοτερους . Εχω βρει ενα honda bros 400 pgm σε αρκετα καλη καταστάση με 71000 km και πρώτη αδεια το 98. Το πουλάει συναδελφος (ανθρωπός αμπιστοσύνης δηλάδη )με καινουριες δισκόπλακες και κεντρικο αμορτισερ καθως και καποια εξτρα (bagster , μικρο μπροστινο φερινγκ). Ολα τα μηχανικα μέρη φαινονται σε πολύ καλη απο την εξάτμιση μεχρι την σελα εκτος του οτι θελει ενα λάστιχο αλλαγη . Αν καποιος ή καποίοι την ξερετε την μηχανη πειτε μου μια γνώμη οσο αναφόρα στο κοστος συντήρησης , την οδική συμπεριφόρα (πόλη , ταξίδι)την ύπαρξη ανταλλακτικών τις φθορες που εχει παρουσιασει το συγκεκριμενο μοντελο στο παρελθόν και γενικα οτιδηποτε θα μπορουσε να μου φανει χρησιμο πριν επενδύσω .Ουσιατικα προκειται για την πρωτη μηχανη μου αφου μεχρι τωρα τα 100cc δεν τα έχω ξεπεράσει .Επισης ποια τιμη θα ηταν λογικη συμφωνα με τα παραπανω ???

Ευχαριστω προκαταβόλικα
:beer:

SF
25/01/2006, 10:07
Υπερτίμιο μηχανάκι, και τρελλό ΣΚΥΛΙ! Και σα μη φτάνουν αυτά, στρίβει και καταπληκτικά. Και σε συνδυασμό με τα λίγα του άλογα, είναι η καλύτερη εισαγωγή στο street. Αρκεί βέβαια να είσαι ανάλογων διαστάσεων και βάρους, γιατί είναι μικρό μηχανάκι. Μικρό και ελαφρύ και οικονομικό, μια χαρά για την πόλη (αν και με clip-on δε βολεύει ιδιαίτερα, αλλα who cares). Τώρα η τιμή.... τιμή δεν έχει. Πόσο το δίνει ο τυπος?

ΥΓ. Η πρώτη άδεια που αναφέρεις είναι προφανώς η ελληνική. Το μηχανάκι είναι σίγουρα αρκετά παλιότερο.

div400
25/01/2006, 10:13
μιας και δεν απανταει κανεις αλλος.....

κοιτα απο το μηχανακι δεν εχω προσωπικη εμπειρια αλλα ξερω-εχω ακουσει οτι ειναι αρκετα αξιοπιστο και δεν βγαζει πολλα πολλα ΑΝ εχει συντηρηθει σωστα και δεν το εχει σφαξει ο τυπας.

απο εκει και περα φοραει τον κινητηρα απο το transalp (διορθωστε με αν κανω λαθος)οποτε ανταλλακτικα θα βρισκεις ευκολα.

οταν ψαχνωμουν για μηχανη κοιτουσα για το bros αλλα δεν το πηρα τελικα αφενος γιατι τοτε (4 χρονια πριν) ηταν ακομα πανακριβα, αφετερου δεν πολυ εκανε για ανετο μηχανακι ειδικα για τον συνεπιβατη ( που δεν μας πολυ ενδιαφερει χεχεχε).

ριξε μια ματια στις αγγελιες να δεις τι παιζει απο τιμες, δες τι αναλωσιμα χριζουν αλλαγης και παζαρεψε την τιμη.

αυτα απο μενα και καλως ηρθες στον μαγικο κοσμο της μοτοσυκλετας ( αντε να περασει ο χειμωνας......)

div400
25/01/2006, 10:14
SF τωρα ποιος ειναι στο μυαλο ποιανου ε?

:wave2: :wave2:

Anritsu
25/01/2006, 11:41
Η τιμη του ειναι στα 1300 εβρα .Αν υπολογίσω ενα πίσω λάστιχο (κανα 150αρι λογικά) και κατι ασφαλειες και μεταβιβάσεις με 1600 εβρα εινάι εξω απο την πόρτα μου . Τον Σαρακάκη φοβάμαι πιο πολυ παρα το ιδιο το μηχανακι .Εγω ειμαι 1.88 και περιπου 95 κιλα αδυνατης κατασκευης .Οπως καθισα επειδή εχω μακρια χερια μου φάνηκε αρκετα βολικό .Τωρα ο πίσω σιγουρα δεν θα βολευτει αλλα η κοπελια μου ειναι αδύνατη και καλα την βολεψε η σελα .ΤΑ 71000 κμ με προβληματιζουν .... Μην αρχιζει και βγαζει ζημιές στα χέρια μου .Τωρα βεβαια σημερα με 1300 εβρα ουτε κινεζικο παπι δεν παιρνεις ποσο μαλλον ενα μηχάνακι με μια Α ιστορία .Τι να πω ..πειτε εσεις που τα ξέρετε καλύτερα :look:

thanx

Anritsu
25/01/2006, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF

ΥΓ. Η πρώτη άδεια που αναφέρεις είναι προφανώς η ελληνική. Το μηχανάκι είναι σίγουρα αρκετά παλιότερο.

Εννοεις πως εχει γινει εισαγωγή απο΄ εξω ? Την πραγματική παλαιότητα του υπάρχει καποιος τροπος να την εξακρίβωσω ?

liospi
25/01/2006, 11:47
file kalws orises
to exw egw
oti theleis rwtise me


34790

Bil
25/01/2006, 11:55
Το BROS 400 (product two) το είχα για 3 χρόνια και το είχα αγοράσει σε άριστη κατάσταση 700.000 δρχ το 1996. Η μηχανή αυτή είναι άριστη για εισαγωγή στις μοτό, είναι εύκολο, σχετικά αργό και αδύναμο (συγκριτικά με τα τετρακύλινδρα εεε...) με πανέμορφη εμφάνιση που και σήμερα περνάει, απίστευτη αξιοπιστία και συμφωνώ οτι είναι σ΄κυλί...
Τώρα αν σου βγάλει καμια ντίζα κοντέρ ή καμια άλλη μικροζημιά πάλι δεν τρέχει τίποτα γιατί 1) ανταλλακτικά θα βρείς παντού Αθήνα 2) δεν είναι ποτέ σοβαρές ζημιές...
Ο,τι θελήσεις στείλε π.μ. γιατί μέχρι και το manual του Revere είχα πάρεει και το έκανα σερβις μόνος μου (βαλβίδες κλπ) και έχω και πολύ υλικο σε φωτό και πληροφορίες.
Αν δεν το έιχε καρφώσει ο αδερφός μου θα το είχα ακόμη και ακόμη έχω πίσω ζαντολάστιχο, μπρός ζαντολάστιχο, σκελετό και υπολπλάισιο γιατί τα υπόλοιπα τα είχα κάνει ανταλακτικά...

ΠΑΡΤΟ !!!


34794

sniper
25/01/2006, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
......

Τον Σαρακάκη φοβάμαι πιο πολυ παρα το ιδιο το μηχανακι

......................

ΤΑ 71000 κμ με προβληματιζουν ....

........

thanx


Τον Σαρακάκη κακώς τον φοβάσαι..... δεν θα εμπλακείς καθόλου μαζί του αφού ποτέ δεν το έφερε και άρα δεν έχει από εκεί ανταλλακτικά.....


τα 71.000 δεν είναι τίποτα..... :D

SF
25/01/2006, 16:06
Ναι, τα 70000 δεν είναι prob. Ίσα ίσα, είναι ώριμο μοτέρ :)

Όσο για την ηλικία, κοίτα προσεκτικά το σωληνάκι του πίσω φρένου, που λογικά θα γράφει χρονολογία --και πες μας. Από τα μέρη που πιστοποιούν την ηλικία, το πίσω σωληνάκι είναι αυτό με τις λιγότερες πιθανότητες να έχει αλλαχτεί...

Το μηχανακι δεν έγινε ποτέ εισαγωγή στην Eλλάδα! Μόνο παραεισαγωγή.

:wave2:

Dexter
25/01/2006, 16:23
+1 και απο μενα, με καλυψαν οι υπολοιποι, πραγαματικα σκυλος.Απο τα πιο ανθεκτικα μοντελα της εταιρειας που φτιαχνει τα πιο ανθεκτικα μηχανακια...


..προχωρα αφοβα , ειναι ενα απο τα καλυτερα σχολεια...

Anritsu
25/01/2006, 17:41
Ευχαριστώ θερμά όσους ειπαν την γνώμη τους . Δεν ειναι και λιγο που δεν εχω ακούσει τιποτα το αρνητικό .Οσο για τα 4κιλυνδρα συμφώνω οτι ειναι και πιο ροπατα και πιο όμορφα (για το CB μιλάω) .Ωστωσο εκει παμε σε αλλα έξοδα συντήρησης .Για χρηση πολεως το Bros νομιζω πως θα με καλύψει .Μετα αν αντεχει το σκαρι μου βγαινω και παραέξω . ΚΑι για πρωτη μηχανή μετα το θρυλικο πλέον GLX αναλογικα θα μου φανει σαν να πηγαινω κατευθειαν σε CBR . Αλλο 7 αλογα και αλλο 33 ...αλλο 70 κμ τελικη αλλο 170 . Ψήνομαι ψήνομαι ....
ΚΑι παλι ευχαριστώ :)

liospi
26/01/2006, 09:43
φίλε Anritsu καλημέρα και πάλι
χθες δεν είχα πολύ χρόνο να σου απαντήσω για το μηχανάκι, το οποίο το ξέρω πλέον σαν την παλάμη μου.
το απλό 400 είναι κατασκευής του 90 (εκεί γύρω) το pgm από το 92-93 και μετά. εγώ έχω πάει αρκετές φορές έως Καλάβρυτα και με 2ρο άτομο και σταθερά 160 με ανεμοθώρακα μπροστά. Λόγο παλαιότητας του κινητήρα κοίτα εάν σου "τσιμπαει" λάδια κάθε 1000 χλμ. Στο δικό μου έχω βάλει ελατήριο συμπλέκτη από Africa και φεύγει λίγο καλύτερα στην εκίνηση. Κάθε 3500-4000 να του αλλάζεις λάδια και κάθε 12000 service. Τα οποία service υπολόγισε με 2400 λίτρα λάδι + μπουζί + φίλτρο λαδιού + καμιά ρύθμιση + μαστορικά κανά 150 ευρώ. Το μπροσάκι μπαίνει καλά και στις στροφές με λίγη εξοικείωση. Εγώ το έχω 3,5 χρόνια και δεν το έχω μετανιώσει. Βέβαια το έχω "φτιάξει" και λίγο. Σωληνάκια υψηλής, laser εξάτμηση, ανεμοθώρακα, καινούριο δισκόφρενο, λευκά όργανα με 200αρι κοντέρ, μικρά φλασάκια, αλλαγή στα μπουζοκαλόδια. τέτοια πραγματάκια. Α, και κάτι άλλο, καίει 6 ευρώ στα 100 χλμ στην πόλη και 5 ευρώ στα 120 σε ανοιχτό δρόμο. Καλώς ήρθες στο brosclub.

Anritsu
26/01/2006, 18:00
Κάθε 3500-4000 να του αλλάζεις λάδια και κάθε 12000 service. Τα οποία service υπολόγισε με 2400 λίτρα λάδι + μπουζί + φίλτρο λαδιού + καμιά ρύθμιση + μαστορικά κανά 150 ευρώ. [/B]
Στην 150αρα ειναι και βαλβιδες ή αυτες να επιχειρήσω να τις ρυθμίσω μονος μου ?

OldMan
26/01/2006, 18:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
... στρίβει και καταπληκτικά.


:lol: :rotflmao: :lol:



Τώρα το είδα ...


:lol: :lol: :lol:


Ρε τον μ@λάκα ...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Θα μας πεθάνει !!!

:lol: :rotflmao: :lol:

liospi
26/01/2006, 19:03
δηλαδή ποιο στρίβει καλύτερα?
το bandit 400cc ή το CB? :cry: :cry: :cry:

σίγουρα το 999r καλύτερα στρίβει
α, και το άλλο το καλό, πες μου καλύτερο πλαίσιο στην κατηγορία του
σε όλα οι κινητήρες κρέμονται από το ρεζερβουάρ :hypnotize :hypnotize :hypnotize


:smokin:

nassosxlvbros
26/01/2006, 21:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
Μια ερώτηση προς τους παλαιοτερους . Εχω βρει ενα honda bros 400 pgm σε αρκετα καλη καταστάση με 71000 km και πρώτη αδεια το 98. Το πουλάει συναδελφος (ανθρωπός αμπιστοσύνης δηλάδη )με καινουριες δισκόπλακες και κεντρικο αμορτισερ καθως και καποια εξτρα (bagster , μικρο μπροστινο φερινγκ). Ολα τα μηχανικα μέρη φαινονται σε πολύ καλη απο την εξάτμιση μεχρι την σελα εκτος του οτι θελει ενα λάστιχο αλλαγη . Αν καποιος ή καποίοι την ξερετε την μηχανη πειτε μου μια γνώμη οσο αναφόρα στο κοστος συντήρησης , την οδική συμπεριφόρα (πόλη , ταξίδι)την ύπαρξη ανταλλακτικών τις φθορες που εχει παρουσιασει το συγκεκριμενο μοντελο στο παρελθόν και γενικα οτιδηποτε θα μπορουσε να μου φανει χρησιμο πριν επενδύσω .Ουσιατικα προκειται για την πρωτη μηχανη μου αφου μεχρι τωρα τα 100cc δεν τα έχω ξεπεράσει .Επισης ποια τιμη θα ηταν λογικη συμφωνα με τα παραπανω ???

Ευχαριστω προκαταβόλικα
:beer:

το λοιπον συναδελφε παρτο να τελειωνουμε μια και η δικια μου γνωμη μαλλον ειναι περιττο ποστ...:smilea:
Σε γενικες γραμμες το μηχανακι ειναι τερας αξιοπιστιας και το μοτερ αθανατο δεν χαλαει με τιποτα, και σε στροφιλικια ξεφτιλιζει πολλων ειδων RRR...(οσοι απιστοι να ετοιμασω μια τσαγιερα να κερασω)α! εχω πιστονι του 650 με 150000κμ και σχεδον μηδενικη φθορα!(το μοτερ που σουλεγα)
να συμπληρωσω οτι απο πλευρας ανταλλακτικων δεν εχει τιποτα σπανιο η δυσευρετο μια και κυκλοφορησαν αρκετα και υπαρχει επαρκεια ανταλλακτικων...το μοτερ ειναι ακριβως ιδιο με του ΤΑ400 και δεν τιθεται θεμα σε οτιδηποτε ανταλλακτικο...παρτο κρατα το οσο θες,μαθε τι εστι μηχανη απο παπι,και σε 2-3-4 χρονια μου το πουλας!!! :D

nassosxlvbros
26/01/2006, 22:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
Ευχαριστώ θερμά όσους ειπαν την γνώμη τους . Δεν ειναι και λιγο που δεν εχω ακούσει τιποτα το αρνητικό .Οσο για τα 4κιλυνδρα συμφώνω οτι ειναι και πιο ροπατα και πιο όμορφα (για το CB μιλάω) .Ωστωσο εκει παμε σε αλλα έξοδα συντήρησης .Για χρηση πολεως το Bros νομιζω πως θα με καλύψει .Μετα αν αντεχει το σκαρι μου βγαινω και παραέξω . ΚΑι για πρωτη μηχανή μετα το θρυλικο πλέον GLX αναλογικα θα μου φανει σαν να πηγαινω κατευθειαν σε CBR . Αλλο 7 αλογα και αλλο 33 ...αλλο 70 κμ τελικη αλλο 170 . Ψήνομαι ψήνομαι ....
ΚΑι παλι ευχαριστώ :)

ωωωωπαααα!!!ροπατα;4κυλινδρα;μπα...πιο γκαζιαρικα ναι ροπατα εχασαν...:wave2:

τιιι δε στριβει;...αχαχχαχα...
παρε και τη BROSαρα μου!!!


34929

nassosxlvbros
26/01/2006, 22:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
Στην 150αρα ειναι και βαλβιδες ή αυτες να επιχειρήσω να τις ρυθμίσω μονος μου ?

...απο προσωπικη πειρα (2 Bros 1 TA)ΞΕΧΝΑ το κεφαλαιο βαλβιδες....λαδακια με φιλτρο, μπουζι καθε 1,5 χρονο και τακακια...συγκριτικα (λεμε τωρα)περισσοτερα λεφτα σου εχει φαει το παπι σε σερβις απο ενα καλοσυντηρημενο BROS...:wave2:

Alex6RR
27/01/2006, 14:19
Ξέρω πως τα Brosakia ειναι πολυ αξιοπρεπεστατα μηχανακια και απο ανταλακτικα?να φαν και οι κοτες!;)

Πάρτο ειναι καλο σχολιο για κατι μεγαλυτερο αργοτερα!

Anritsu
27/01/2006, 18:21
Θα το παρω το κοριτσι ρε παιδια. Με πείσατε . Και μιλαμε για παντρειά κανονική .Παλι καλα που δίνουνε και κατι λίγα προικιά . Μονο τον γιατρο περιμενω να την εξετάσει , μην εχει τίποτα χρόνιο και μείνω χήρος τοσονέος .Ευχαριστω ολου για τις πολύτιμες συμβουλες και θα χρειαστω σύντομα τα φώτα σας για κρανος της προκοπής γιατι το παλιο Shark s 500 πλεον ειναι 4 ετίας .

ΤΗΑΝΧ:eyepop:

MvP
27/01/2006, 20:00
Me geia sou file..

polu kalh epilogh...:beer:

nassosxlvbros
27/01/2006, 20:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
Θα το παρω το κοριτσι ρε παιδια. Με πείσατε . Και μιλαμε για παντρειά κανονική .Παλι καλα που δίνουνε και κατι λίγα προικιά . Μονο τον γιατρο περιμενω να την εξετάσει , μην εχει τίποτα χρόνιο και μείνω χήρος τοσονέος .Ευχαριστω ολου για τις πολύτιμες συμβουλες και θα χρειαστω σύντομα τα φώτα σας για κρανος της προκοπής γιατι το παλιο Shark s 500 πλεον ειναι 4 ετίας .

ΤΗΑΝΧ:eyepop:

το λοιπον αυριο θα δουμε το εργαλειο και θα παρθει η αποφαση...:cool:

Anritsu
27/01/2006, 21:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
το λοιπον αυριο θα δουμε το εργαλειο και θα παρθει η αποφαση...:cool:

Γιατρέ μου εσύ . Αλλοι στα καλώδια και άλλοι στα μοτόρια .. Αιντε να δουμε τι θα δούμε ....:cool:

nassosxlvbros
27/01/2006, 23:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από liospi
φίλε Anritsu καλημέρα και πάλι
χθες δεν είχα πολύ χρόνο να σου απαντήσω για το μηχανάκι, το οποίο το ξέρω πλέον σαν την παλάμη μου.
το απλό 400 είναι κατασκευής του 90 (εκεί γύρω) το pgm από το 92-93 και μετά. εγώ έχω πάει αρκετές φορές έως Καλάβρυτα και με 2ρο άτομο και σταθερά 160 με ανεμοθώρακα μπροστά. Λόγο παλαιότητας του κινητήρα κοίτα εάν σου "τσιμπαει" λάδια κάθε 1000 χλμ. Στο δικό μου έχω βάλει ελατήριο συμπλέκτη από Africa και φεύγει λίγο καλύτερα στην εκίνηση. Κάθε 3500-4000 να του αλλάζεις λάδια και κάθε 12000 service. Τα οποία service υπολόγισε με 2400 λίτρα λάδι + μπουζί + φίλτρο λαδιού + καμιά ρύθμιση + μαστορικά κανά 150 ευρώ. Το μπροσάκι μπαίνει καλά και στις στροφές με λίγη εξοικείωση. Εγώ το έχω 3,5 χρόνια και δεν το έχω μετανιώσει. Βέβαια το έχω "φτιάξει" και λίγο. Σωληνάκια υψηλής, laser εξάτμηση, ανεμοθώρακα, καινούριο δισκόφρενο, λευκά όργανα με 200αρι κοντέρ, μικρά φλασάκια, αλλαγή στα μπουζοκαλόδια. τέτοια πραγματάκια. Α, και κάτι άλλο, καίει 6 ευρώ στα 100 χλμ στην πόλη και 5 ευρώ στα 120 σε ανοιχτό δρόμο. Καλώς ήρθες στο brosclub.

Το μηχανακι "μας" υπαρχει και στο Αμερικα σαν Hawk 650,και μαλιστα στις κατα τοπους λεσχες κανουν και πρωταθληματα...δυστυχως ο ΑΚΑΤΑΝΟΜΑΣΤΟΣ στερησε ενα πολυ καλο και ομορφο μηχανακι απο την χωρα μας,και αφησε την εποχη εκεινη να αλωνιζουν τα φριχτα και απαραδεκτα τσοπεροειδη τυπου Virago...

αδερφε μου επιτρεπεις να συμπληρωσω; καθοτι το ειχα το πιτζι εμ δυο φορες!!!
1. το PGM εχει 18αρα πισω ζαντα..(κακο γιατι δεν εχεις μεγαλη ποικιλια απο ελαστικα,αλλα δε με πολυενοιαξε τελικα...προτεινω Bridgestone BT-92)
2.TO PGM βγηκε το 90-με 93 και 650!
3, το "απλο"400 ειναι του 88-89 ομοιως σκυλι εννοειται...
τα φτιαξιματακια στο δικο μου ηταν:
1. σωληνακι υψηλης και Ferodo κοκκινα (δυστυχως τα καταργησαν οι μαλακες)
2.ελατηρια WP μπρος-πισω...(απορουσα πως το πηγαινα "μαμα"....)
3.φιλτρο κ@ν για να ξενοιαζεις απο αναλωσιμα...
4. και...ταταααν!!εξατμιση "MORIWAKI Turer" full system, με καταπληκτικο ηχο και τρομερη οικονομια στα καυσιμα!!!!
5.ανεμοθωρακα "ΚΑΡΡΑ" το απλο μετα 40? αλλα εκανε δουλιτσα
6.Βαλιτσαρα 42λιτ πισω και τανκ μπαγκ μπροστα...χαμπααααρι λεμεεεε...αν ειχε και μεγαλυτερο ρεζερβουαρ ηταν η χαρα του ταξιδιωτη...πολυ ζυγισμενο!
150? για ετησιο σερβις ειναι πολλα...λαδια /φιλτρα/4 μπουζια/παραφλου/φρενων με 80? και εισαι οκ...βαλβιδες; ποιεεεες βαλβιδες;:nono:


περισσοτερα στο
www.hawkgt.com
αν τσιμπαει λαδακια καθε 1000 κμ κανα μισολιτρο δεν τρεχει και τιποτα...και δεν ειναι απο φθορες,παρα μονο απο τσιμουχακια βαλβιδων...
το κοστος του για απλη συντηρηση ειναι μηδαμινο,2 ειχα και 1 Transalp και εκτος απο τις πρωτες φορες οι βαλβιδες δεν ηθελαν καμια ρυθμιση....λαδακια φιλτρο μπουζια και τελος...
το στριψιμο του και τα φρενα του βαζουν τα γυαλια σε πολλα "ακριβα συνολα" και"ονοματα "...ειναι πολυ προβλεψιμο στις αντιδρασεις του και συγχωρει λαθη...γενικα ειναι καλο σχολειο και με το γραμμικο γκαζι που εχει δε σε τρομαζει ..παρολ'αυτα δε σημαινει οτι δεν πρεπει να το σεβεσαι....
:nono:
ξεχασα να αναφερω κατι απλο αλλα ουσιωδες::εκτος απο φρενα αγκυρες,εχει και ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΦΩΤΑ!!!και αν θες παιρνει και μεγαλυτερη λαμπα σε βατ (80/100) χωρις προβλημα...
σε καθε περιπτωση θα το χαρεις,ειτε το κρατησεις για λιγο ειτε το ερωτευτεις και το κρατησεις για παντα...αντε να ξεκινησουμε και 3ο project BROS!!!:beer: :wave2:

υγ.: εννοειται υπαρχει service manual,το γνησιο λεμε,και τα φιλαρακια Βασιλης και Ηλιας που ολο και κατι θα εχουν να σου πουν...
υγ2. και μονο το πλάισιο που αγοραζεις και το μονομπρατσο χαλαλι να στο εδινε και χωρις μοτερ!

Anritsu
27/01/2006, 23:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros

www.hawkgt.com


Ενταξει προσκυνάω ταπεινα . Τι φτιάχνουνε τα ατομα !!

nassosxlvbros
27/01/2006, 23:39
χεχεχεχε....εμπα msn ρε!!!
nlm243@hotmail.com

:beer:

επισης γραφω στο : http://www.motomag.gr/forum/forum.jsp

tools
28/01/2006, 00:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
Ενταξει προσκυνάω ταπεινα . Τι φτιάχνουνε τα ατομα !!

δεν θυμαμαι αν ειναι απο εκει μεσα,την εχω πολλα χρονια.

:eyepop: :eyepop: :eyepop:


35035

Anritsu
01/02/2006, 00:09
Aπό σήμερα και επίσημα στο Bros Club. H μηχανη κλειδώνεται στην πυλωτή μεχρι να παρω το δίπλωμα ομως !! κΑΙ μην δω ειρωνικά σχολια παρακαλώ ....:p

MvP
01/02/2006, 00:32
Kalorizikh file mou..
Kales voltes!!

Akefalos
01/02/2006, 01:25
Mias kai den prolava na se parotryno kai go na tin pareis (einai asteri den prokeitai na exeis provlimata,kanoniko skyli) to mono pou mou menei einai na sou po kaloriziki.

Panta orthios kai prosektikos!!

:beer: :beer:

rc31
02/02/2006, 11:39
Εχουμε και λεμε

μεχρι στιγμης το γκαραζ μου διαθετει 3 .

Το καθε ενα ,ειναι σε κατασταση Project ,

Τωρα τι σε ενδιαφερουν τα δικα μου ,θα μου πεις ;

Το μηχανακι ειναι σκυλι ,απο ανταλακτικα βρισκεις με το κιλο , απο συντηρηση λαδακια ,
τωρα αυτα που πρεπει να προσεξεις, αναρτηση ,αμορτισερ, ολα τα μεταχειρισμενα εκει πασχουν .

το μοτερ σπανια εχει προβληματα ,εκτος αν ο τυπος το εσκιζε και δεν το συντηρουσε

ειναι τιμιο μηχανακι για καποιον που δεν ειχε ποτε, στριβει τρελα και ειναι διαχρονικο .

Το μονο που μπορω να σου πω καλως ηλθες στην παρεα τον RC31 ....
οτι χρειαστεις εδω ειμαστε

liospi
03/02/2006, 11:36
δεν πάμε για κανά μπυρέτο όλοι οι brosάκιδες?
:beer: :beer: :beer:

rc31
03/02/2006, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από liospi
δεν πάμε για κανά μπυρέτο όλοι οι brosάκιδες?
:beer: :beer: :beer:

Ωραια ιδεα

εγω μεσα ειμαι

θα το κανονισω προσεχως !!!!

Anritsu
03/02/2006, 19:56
Κάλη φαση να μαζευτούμε αλλα περιμένετε να ανοίξουνε λιγο οι μέρες , να ζεστάνει και να βγάλω το γαμωδίπλωμα :(

nassosxlvbros
09/02/2006, 21:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bil
Το BROS 400 (product two) το είχα για 3 χρόνια και το είχα αγοράσει σε άριστη κατάσταση 700.000 δρχ το 1996. Η μηχανή αυτή είναι άριστη για εισαγωγή στις μοτό, είναι εύκολο, σχετικά αργό και αδύναμο (συγκριτικά με τα τετρακύλινδρα εεε...) με πανέμορφη εμφάνιση που και σήμερα περνάει, απίστευτη αξιοπιστία και συμφωνώ οτι είναι σ΄κυλί...
Τώρα αν σου βγάλει καμια ντίζα κοντέρ ή καμια άλλη μικροζημιά πάλι δεν τρέχει τίποτα γιατί 1) ανταλλακτικά θα βρείς παντού Αθήνα 2) δεν είναι ποτέ σοβαρές ζημιές...
Ο,τι θελήσεις στείλε π.μ. γιατί μέχρι και το manual του Revere είχα πάρεει και το έκανα σερβις μόνος μου (βαλβίδες κλπ) και έχω και πολύ υλικο σε φωτό και πληροφορίες.
Αν δεν το έιχε καρφώσει ο αδερφός μου θα το είχα ακόμη και ακόμη έχω πίσω ζαντολάστιχο, μπρός ζαντολάστιχο, σκελετό και υπολπλάισιο γιατί τα υπόλοιπα τα είχα κάνει ανταλακτικά...

ΠΑΡΤΟ !!!

αν εχει χαρτια ο σκελετος/υποπλαισιο μ'ενδιαφερει...:beer:

giorgosxristou
08/12/2006, 16:18
Σου στέλνω φιλαράκο στα πμ σου μύνημα τσεκαρε το.

Anritsu
08/12/2006, 17:14
ΜΙα και κατα λάθος βγηκε το τόπικ ξανα στην επιφανεια να αναφέρω πως το μηχανακι εχει γραψει πια 86500 ΚΜ και του εχω κανει 13οοο σε λιγοτερό απο 8 μήνες χωρις το παραμικρό απρόοπτο .Τωρα αν μου καιει και μισο λιτρο λάδι καθε 2000 κμ δεν το σκεφτομαι και πολύ :)


Λάβετε και μια νυχτερινή λήψη σε πλήρη φόρτο


71552

nassosxlvbros
09/12/2006, 00:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
ΜΙα και κατα λάθος βγηκε το τόπικ ξανα στην επιφανεια να αναφέρω πως το μηχανακι εχει γραψει πια 86500 ΚΜ και του εχω κανει 13οοο σε λιγοτερό απο 8 μήνες χωρις το παραμικρό απρόοπτο .Τωρα αν μου καιει και μισο λιτρο λάδι καθε 2000 κμ δεν το σκεφτομαι και πολύ :)


Λάβετε και μια νυχτερινή λήψη σε πλήρη φόρτο


εξοχα!

(που ηταν η Moriwaki?ΟΕΟ?)

;)


71569

xend
09/12/2006, 14:50
Μηπως μπορει να μου πει καποιος τι χρονολογια εβγαινε το μπρος (400)? :confused:

Anritsu
09/12/2006, 17:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από xend
Μηπως μπορει να μου πει καποιος τι χρονολογια εβγαινε το μπρος (400)? :confused:

88-92 το σκέτο , 90-92 το PGM ....

:wave2: :beer: :rotflmao:

Anritsu
08/08/2007, 23:37
Η επόμενη καταλαβαίνετε ποτέ θα είναι .

:beer: :smilea:


98963

peter86
10/08/2007, 22:04
kalispera paidia!!exw ipo ti katoxi mou edw kai 4 mines,ena bros 400 pgm product 2(i prwti mou mixani!!!!!!).mexri stigmis exw simplirwsei 6.000χλμ. xwris to paramikro.prosfata tou allaksa kai lastixakia(bridgestone bt-090,ta mona pou brika logw 18aras).aporia,ti ladaki na bazw?????allazw kathe 3.000-3500χλμ.sti prwti allagh ebala torco t4-r(10w40) kai twra to idio alla 20w50,logw zestis.diabasa se diafora ksena site oti endiknite ladi 10w40.alitheuei????to mixanaki to pira me to konter na grafei 30000χλμ.(d to pisteyw,prepei na exei peiraxtei....)k siga siga paw gia allagi alisidas,(kanei ena enoxlitiko thoribo,paroti einai ok sto sfiksimo tis)poso tha mou stoixisei an gnwrizei kapoios????????telos enadiaferoume gia allagh eksatmisis,mporw na brw kati?????signwmi an sas zalisa,euxaristw prokatabolika....

peter86
10/08/2007, 22:14
oriste to mwro mou......


99140

johnnyestia
10/08/2007, 23:30
Ωραίο το brosaki σου φίλε, και δείχνει καθαρό. Για το λάδι το manual για το δικό μου το 650 γράφει 10-40 για χειμώνα-καλοκαίρι.

Για τα λάστιχα τι εννοείς με το 18αρα? ζάντα? μήπως εννοείς 80 προφίλ στο μπροστινό? Πές και πόσο σου κόστισε να δούμε τι θα πληρώσουμε και εμείς :bigcry:

peter86
11/08/2007, 02:06
i pisw zanta sto pgm einai 18ara,kai me diastash 150/60 d briskeis lastixa!!!!!!!!!!ta bridgestone bt-090 ta ebala apo ton ψυχογιο(sti lenorman) 260 eurw!!!!!les na paixtei malakia me to ladi pou ebala 20w50?????

Anritsu
26/08/2007, 18:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από peter86
kalispera paidia!!exw ipo ti katoxi mou edw kai 4 mines,ena bros 400 pgm product 2(i prwti mou mixani!!!!!!).mexri stigmis exw simplirwsei 6.000χλμ. xwris to paramikro.prosfata tou allaksa kai lastixakia(bridgestone bt-090,ta mona pou brika logw 18aras).aporia,ti ladaki na bazw?????allazw kathe 3.000-3500χλμ.sti prwti allagh ebala torco t4-r(10w40) kai twra to idio alla 20w50,logw zestis.diabasa se diafora ksena site oti endiknite ladi 10w40.alitheuei????to mixanaki to pira me to konter na grafei 30000χλμ.(d to pisteyw,prepei na exei peiraxtei....)k siga siga paw gia allagi alisidas,(kanei ena enoxlitiko thoribo,paroti einai ok sto sfiksimo tis)poso tha mou stoixisei an gnwrizei kapoios????????telos enadiaferoume gia allagh eksatmisis,mporw na brw kati?????signwmi an sas zalisa,euxaristw prokatabolika....


Geia sou filaraki peter86 .Sou apantaw sinoptika giati kanw diakopes kai eimas se net cafe . Kala lastixa ta BT090 alla einai pio poly gia pista kai meta apo 8-10 000 km tha psaxneis gia kainouria ,Perissotero volika einai ta BT92 pou einai touring kai tha se vgaloune aneta 20 000 km . Vevaia kai egw anagastika na valw pisw lastixo tou 2005 giati den evriska pio fresko .

Gia ladia tha sou elega 15W analogws me thn tash tou moter sou na kaiei ladaki . Emena me 101.000 toulaxiston pleon km kaiei kapou 150 ml ana 1300 -1500 kai oxi panta .

Kalosirthes sto fainomeno BROS , isws to pio cult mixanaki mazi me kapoia sinomilika tou pou evgale h mama HONDA ....


:beer:


EDIT : gia perissotero info sxetika me to BROS kai thn americanikh version tou gnwth sta HAWKGT koita edw , http://www.hawkgtforum.com/index.php

HateNord
26/08/2007, 18:27
Φίλοι μου μην ανησυχείτε...Το Brosακι και το CBδάκι είναι μακράν τα πλέον κορυφαία μηχανάκια στη μεσαία κατηγορία πραγματικά αθραυστα και διαχρονικά ακόμα και σήμερα.Σκεφτείτε ότι άλλοι δίνουν 15 και 20 χιλιάρικα για να καίνε λάδια...καλοτάξιδοι να είστε.

peter86
28/08/2007, 01:52
se euxaristw poli file mou arnitsu gia tin apantisi sou.to moter mou exei(apo oti leei to konter)38000χλμ. kai d moy kaiei katholou ladaki.stin epomeni allagi ladiwn tha ksanagirisw sto 10w40,isws ontws to 20w na itan kapws poli,alla mporw na pw oti to moter douleuei pio athoriba..sta 40000χλμ. paw gia geniko service,opote siga siga prepei na arxisw to psaksimo gia antallaktika(thelw alisida-granazia kai isws simplekti-disko).ta exeis antikatastisei esi auta sto diko sou?????pou tha brw kales times gia ta antalaktika an gnwrizeis?????????kali sinexeia stis diakopes sou

Anritsu
28/08/2007, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από peter86
se euxaristw poli file mou arnitsu gia tin apantisi sou.to moter mou exei(apo oti leei to konter)38000χλμ. kai d moy kaiei katholou ladaki.stin epomeni allagi ladiwn tha ksanagirisw sto 10w40,isws ontws to 20w na itan kapws poli,alla mporw na pw oti to moter douleuei pio athoriba..sta 40000χλμ. paw gia geniko service,opote siga siga prepei na arxisw to psaksimo gia antallaktika(thelw alisida-granazia kai isws simplekti-disko).ta exeis antikatastisei esi auta sto diko sou?????pou tha brw kales times gia ta antalaktika an gnwrizeis?????????kali sinexeia stis diakopes sou

File an den to gnwrizeis to Bros evgaine 88-92 kai kapoia liga montella to 93 .Apo ton arithmo plaisiou pou vrisketai xaragmenos sto laimo kai mesw kapoiou eksousiodothmenou sinergeiou mporeis na vreis pote kai pou kataskevastike to diko sou Bros . Emena einai mesa 90 an thimamai kala . Giafto loipon kai thewrw ta 35000 na einai eite 135000 eite na exei gyrisei to konter . Ostwso gia na mhn sou xalasw thn psixologia iparxei kai mia periptwsh arketa sovarh to mianakh na epese se katoxous pou en to kikloforousan .Kai pali omws an deis ola ta metaxeirizmena ekei paizoune , gyrw stis 35000 me varia 40000 km . Les kai ta exoune simfwnhsei oi empores .

Gia alysida kai granazia evala ta standar me sinoliko kostos an thimamai kala kapou sta 215 evra . Alysida DID kai granazia JT . Apo kei kai pera exw valei mia eksatmish moriwaki kai ena katharizomeno filtro aeros KN . Prin thn eksatmish me epiane reserva sta 145 km peripou km enw meta kapou sta 175 . Alla pragmata den exw allaksei sta 35000 km pou tou exw kanei ektos apo ena kommeno kalwdio sto laimo kai mia fora allagh mpatarias , katharisma carbs kai rithmish valvidwn . To oti me to 20W den sou eksapse tpt den einai aparaithta kalo . O mastoras mou leei pws otan kaigetai kai ligo ladaki simainei pws to ladi doulevei , alla afta einai kai ligo ipokeimenika . Tha epimeinw sto 15W .

Gia allous eidous antallaktika exete to nou sou gia savoures giati exei mia tash na spaei h vash tou marspie odigou kai meta pas psaxnwnstas . To kalo me to bros ,an exeis ta fraga , einai pws den iparxei logos na vreis antallaktika afou ta panta mporoun ana antikatastathoune me eksartimata apo alla mixanakia an exeis xrono kai xrhma na rikseis . Anarthseis marspiedes fanaria clip ons depozita ipoplaisia kai oti allo thes . Den kserw an aksizei ton kopo se 400ari en eth 2007 na kaneis tetoia pramata alla afto einai diko sou thema .

Oti allo thes edw eimai egw kai alloi polloi pou kata kairous eixan Bros . AN diavaseis to post apo thn arxh tha vreis xrhsima pragmata .

Gia perissotera : www.hawkgt.com www.hawkgtforum.com

:wave2:

Anritsu
28/08/2007, 18:09
Kai ligo fwtografiko yliko .....


100986

Anritsu
28/08/2007, 18:12
ΚΑι στα δικά σας
( αν και ξέρω πως οι περισσότεροι δεν ειστε αυτής της φιλοσοφίας ) :rotflmao:


100987

Anritsu
28/08/2007, 18:14
Και μια για τους ρομαντικούς .

Άσχετο αλλά το 2008 το BROS γιορταζεί τα 20α γενεθλία σαν μοντελό .Τι δώρο να του κανώ ???


100988

peter86
29/08/2007, 10:22
akrws katatopistiki i apantisi sou.gnwrizw tis xronologies pou ebgaine to mixanaki,min anisixeis(i alitheia einai pantws oti d gnwrizw tin akribi xronologia gia to diko mou).oson afora to thema tou ladiou pantws, kai me 10w40 pou eixa prin,d ekapse katholou.na sou pw,145-175χλμ. eipes oti ekanes me gemato rezerbouar,diladi me 10 litra????????eisai sigouros?????????exw ipologisei me to diko mou apo 105 χλμ. mexri 125 χλμ. me 5 litra. se taksidi(kai etniki kai strofiliki) kaiw stathera 10 litra kathe 230-245 χλμ.....gia auto se rwtaw an eisai sigouros.tin eksatmisoula pou tha mporesw na ti brw k gw???????

sloumos
29/08/2007, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από peter86
akrws katatopistiki i apantisi sou.gnwrizw tis xronologies pou ebgaine to mixanaki,min anisixeis(i alitheia einai pantws oti d gnwrizw tin akribi xronologia gia to diko mou).oson afora to thema tou ladiou pantws, kai me 10w40 pou eixa prin,d ekapse katholou.na sou pw,145-175χλμ. eipes oti ekanes me gemato rezerbouar,diladi me 10 litra????????eisai sigouros?????????exw ipologisei me to diko mou apo 105 χλμ. mexri 125 χλμ. me 5 litra. se taksidi(kai etniki kai strofiliki) kaiw stathera 10 litra kathe 230-245 χλμ.....gia auto se rwtaw an eisai sigouros.tin eksatmisoula pou tha mporesw na ti brw k gw???????

Αν δεν εχεις βαλει σωληνακια υψηλης κοιτα στις τσιμουχες των φρενων εχει ημερομηνια .
Εγω απο εκει το βρηκα.

liospi
29/08/2007, 13:44
Den kserw an aksizei ton kopo se 400ari en eth 2007 na kaneis tetoia pramata alla afto einai diko sou thema

http://www.arnold-talmon.com/images/jochen.jpg
http://www.gt647.de/Treffen/Treffen2006Taunus/HawkTreffen2006_013.JPG

:hypnotize :hypnotize

Anritsu
29/08/2007, 17:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από peter86
akrws katatopistiki i apantisi sou.gnwrizw tis xronologies pou ebgaine to mixanaki,min anisixeis(i alitheia einai pantws oti d gnwrizw tin akribi xronologia gia to diko mou).oson afora to thema tou ladiou pantws, kai me 10w40 pou eixa prin,d ekapse katholou.na sou pw,145-175χλμ. eipes oti ekanes me gemato rezerbouar,diladi me 10 litra????????eisai sigouros?????????exw ipologisei me to diko mou apo 105 χλμ. mexri 125 χλμ. me 5 litra. se taksidi(kai etniki kai strofiliki) kaiw stathera 10 litra kathe 230-245 χλμ.....gia auto se rwtaw an eisai sigouros.tin eksatmisoula pou tha mporesw na ti brw k gw???????


Me to stock filtrokouti kai eksatmish, me gemato depozito mexti ksexilismtos gia na piasei reserva ekana kapou 145 km an thimamai kai kala .Alla tote hmouna entelws arxarios kai to mhxanaki mou fenotane diasthmoplio se sxesh me to GLX pou kavalousa xronia . Me thn allagh eksatmishs kai filtrou aera kerdisa kapou 20 km sthn polh kai 30 ektos polews me taxithtes mexri 120 . Apo ta 120 kai mexri ta 140 anevazei katanalwsh kai metaksi 140 kai 150 pinei aima.

Idanikh taxythta gia volta (gia mena toulaxiston) einai ta 120 @6000 rpm .San recor meiwmenhs katanalwshs exw kanei apo athina mexri to venzinadiko aksw apo to aigio . Diladi peripou 175 me ligotera apo 8 li venzinhs . Afto egine perisi megalh pempth pigenwnstas Patra ipo vroxh kai me taxythtas kata meso oro sta 90 km/h . Recor ksesoumizmatos ekana prin peripou 3 vdomades fevgwntas apo Athina sthn ethnhikh gia Lamia . Sta 120 km to mixanakh ekane to klassiko viksimo otan menei apo kafsimo . Krios idrwtas me elouse giati htan poly liga ta km kai fovithika tpt allo . Gyrisa reserva , Phre mprosta kai ola kala . H alitheia einai oti apo athina to phga xwrhs stash 140 -150 kollimena .

Ta 230 -245 km pou les me vash ta dika mou dedomena mou fenontai ekswpragmatika .To kserw pws to diko mou genikotera kaiei kati parapanw alla me 10 litra to kalitero pou mporw na petyxw einai 200 km kai afta me taxythtes 100 -110 km / h to poly . Isws na paizoune rolo kai ta polla km pou kouvalaei to diko mou .


ELa na mazevomaste .
Pantws as mou pinei to aima .... maaaaaaaaaaaaareseiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii



Αρχικά δημιουργήθηκε από liospi
http://www.arnold-talmon.com/images/jochen.jpg
http://www.gt647.de/Treffen/Treffen2006Taunus/HawkTreffen2006_013.JPG

:hypnotize :hypnotize

File liospi to sigekrimeno BROS einai kapiou Skandinavou nomizw kai exei to to paratsoukli product 3 .Moter apo AT me kitaki sta 800 cc kai kapou 80 alogata . Plaisia eksatmish xeiropoihta . Se kainouries fwto exei vgalei tis mamisies zantes kai exei valei kati alles entelws space . Apistefto mhxanhma :a23: :a23:

Anritsu
29/08/2007, 17:51
Η ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ ΑΝΤΕΠΙΤΙΘΕΤΑΙ . ΠΡΩΤΟΣ ΣΗΚΩΝΩ ΤΟ ΛΑΒΑΡΟ ΤΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ :D :smilea:


101073

peter86
29/08/2007, 23:22
για παράδειγμα,φετος το καλοκαίρι ανεβηκα Κερκυρα(!!)με τι μηχανή.την πρώτη μου στάση για βενζίνη(έφυγα από Αθήνα γεμάτος,10 λίτρα) την έκανα λίγο έξω από το Αντίρριο.υπολόγισα 210χλμ. μεχρι εκεί,συν καμιά 30αριά χλμ. που έκανα στην αθήνα μεχρι να φύγω για το ταξιδι με το γεμισμένο ρεζερβουάρ,σύνολο γύρω στα 240χλμ.(ταχύτητα μέχρι εκεί 110-120χλμ.).από το Αντίρριο,έκανα ακριβώς 240 χλμ. και ξαναγέμισα 30 χλμ. έξω από την Ηγουμενίτσα.σκέψου ότι από εκεί ο δρόμος δεν είναι εθνική και έχει αρκετά στροφιλίκια.αλήθεια εσείς μέχρι που έχετε φτάσει με τα bros σας???????????????????????
φίλε arnitsu, δε μου είπες,την εξατμισούλα θα μπορέσω να τη βρω κ γω από κάπου?????????????

johnnyestia
29/08/2007, 23:43
Μήπως τώρα που το thread ζεσταίνεται να κανονίσουμε και μια βόλτα-καφέ με τα brosακια μας?

:beer:

Anritsu
30/08/2007, 00:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από peter86
για παράδειγμα,φετος το καλοκαίρι ανεβηκα Κερκυρα(!!)με τι μηχανή.την πρώτη μου στάση για βενζίνη(έφυγα από Αθήνα γεμάτος,10 λίτρα) την έκανα λίγο έξω από το Αντίρριο.υπολόγισα 210χλμ. μεχρι εκεί,συν καμιά 30αριά χλμ. που έκανα στην αθήνα μεχρι να φύγω για το ταξιδι με το γεμισμένο ρεζερβουάρ,σύνολο γύρω στα 240χλμ.(ταχύτητα μέχρι εκεί 110-120χλμ.).από το Αντίρριο,έκανα ακριβώς 240 χλμ. και ξαναγέμισα 30 χλμ. έξω από την Ηγουμενίτσα.σκέψου ότι από εκεί ο δρόμος δεν είναι εθνική και έχει αρκετά στροφιλίκια.αλήθεια εσείς μέχρι που έχετε φτάσει με τα bros σας???????????????????????
φίλε arnitsu, δε μου είπες,την εξατμισούλα θα μπορέσω να τη βρω κ γω από κάπου?????????????


Καλό και αυτο !!!!! Απο κέρκυρα ειμαι φιλός ειμαι και ανεβαινώ 3 φορές το χρονο τουλαχιστον , καμια φορά και για 3ημερό .Γεμάτος παντώς να ξερεις ειναι 12 λιτρά (και οχι) 10 απο τα οποιά τα 3 περιπού ειναι ρεζερβα οποτε καπου στα 9 γυριζεις τη βρυσή στο reserve .

Απο ταξιδιά εχώ φτασει μεχρι Αργυροκαστρό και Αγιούς 40 φέτος .Ελλαδα δεν εχώ παει πολυ μακρια Βορεια . Ωστωσο βολτες μεσαιου βεληνεκούς τυπου Ευβοία , Ναυπλιο και τετοια κανώ πολύ συχνα και σχεδον παντα δικαβαλός .Ρεκορ ημερησιό εκανα φέτος με καπου 600 κμ . Θα έκανα και αλλό αλλα έφτασα στον προορισμό μου :(

Για βολτα μέσα αλλα επειδη ειμαστε μειονοτητα καλυτερα να μαζευομαστε σε καμια μεγαλυτερή του φορουμ .Γινομαι κουραστικός αλλα ελαχιστα μηχανακια εξακολουθουν να κυκλοφορουν μετά απο 20 χρονια , ποσο μάλλον να εχουνε και ενα εστώ μικρο πυρηνά θαυμαστών .

Για εξατμιση να σου πώ πως την δικια μου απο τυχή καθαρα την βρηκά .Εναν εχω δει να την εχει , και αυτοςτην βρήκε μένει μόνιμα Ιαπωνία .Εχω δει κατα καιρους σε αλλά BROS στον δρομο διαφορές εξατμισεις , νομιζω πως μια τετοια της LASER εχεί ο φιλός Liospi .Εχω επισης την εντυπώση πως βγαζει η μαλlόν εβγαζε η motorsport οι ελληνικές που δεν ειναι και οτι καλυτερο απο άποψη ποιοτητάς , αλλα ειναι τουλαχιστον οικονομικές . Τέλος an έχεις να χωσεις χοντρέ φραγκα κοιτα το σαιτ του ΤΖΟΝ ΧΟΡΝΤ http://www.hordpower.com/ στο section για το hawkgt. Οικονομικά θα σου ερθει αν βρεις και καμια απο τις εξατμισεις του TDM. Περα απο το θέμα βαρούς αν δεν εχει τπτ η εξατμιση θα σου ελεγάνα την αφησείς . Κοιτα το καινουριο Χορνετ και θα καταλαβεις το λογο .

Αυτο που θελώ να ψαξώ οταν γυρισώ Αθηνα ειναι να αλλαξώ αν γινεται τις τσιμουχες στα οργανα που ειναι ξεσκισμενές . Και να κολλησω τις βασεις της ουρα που εχουνε σπασει και κουναει ενοχλητικά . Και να βαλώ καινουριο ελατηριο πισω κα να κανώ σερβις το πισώ αμορτισερ . Και τα μπροστα ελατηρια να αλλαξώ ....

Οπώς καταλαβαινετέ .......τι εχετε ευχαριστηση φιλοί μου .

:D :nono:



ΕΔΙΤ : για εξατμιση κοιτα και μια σε μαντρες με μεταχειρισμε γιατι ποτε δεν ξε , εχει ενα λινκ στο σεκτιον με τα αφρικαν τουινς μεσα στο φόρουμ.

johnnyestia
30/08/2007, 00:40
Λέγοντας βόλτα δεν εννούσα απαραίτητα να πάμε πιάσουμε και εθνική. :smilea:

Μια χαλαρή βολτίτσα εντός Αττικής συνδιασμένη με καφεδάκι είναι μια χαρα. Για αρχή :sun:

Να πούμε φερ'ειπείν για τις τσιμούχες στα όργανα και τις αναρτήσεις, γιατί θέλω να τα μαζέψω και εγώ στο δικό μου.

Για τις βάσεις έχω ακούσει πως υπάρχει μια εποξική πλαστελίνη της locktite που κάνει καλή δουλειά και εύκολα. ;)

peter86
30/08/2007, 11:44
ειναι 12 λίτρα,10 κανονικό ρεζερβουάρ και 2 η ρεζέρβα,το ξέρω.όσα σου είπα παραπάνω για την κατανάλωση αφορούν την εξάντληση του κανονικού ρεζερβουά και όχι την εξάντληση της ρεζέρβας.είμαι μέσα για βόλτα-καφέ...
arnitsu εσύ είσαι από Κέρκυρα ή κάποιοις φίλος σου????δ είναι ξεκάθαρο το μνμ σου.είμαι μισός κερκυραίος,Κασσιόπι(β.Κέρκυρα),το γνωρίζεις????

sloumos
30/08/2007, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnnyestia
Λέγοντας βόλτα δεν εννούσα απαραίτητα να πάμε πιάσουμε και εθνική. :smilea:

Μια χαλαρή βολτίτσα εντός Αττικής συνδιασμένη με καφεδάκι είναι μια χαρα. Για αρχή :sun:

Να πούμε φερ'ειπείν για τις τσιμούχες στα όργανα και τις αναρτήσεις, γιατί θέλω να τα μαζέψω και εγώ στο δικό μου.

Για τις βάσεις έχω ακούσει πως υπάρχει μια εποξική πλαστελίνη της locktite που κάνει καλή δουλειά και εύκολα. ;)


Τσιμουχακια στα οργανα αλλαξα προσφατα αλλα δεν θυμάμε ποσα $$$
Για τον καφε μεσα!!

Anritsu
30/08/2007, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από sloumos
Τσιμουχακια στα οργανα αλλαξα προσφατα αλλα δεν θυμάμε ποσα $$$
Για τον καφε μεσα!!


ΕΠ

Τα καλυτερα δεν μας λες φιλός . Εχω την εντπυπωση πως τις ιδιες τσιμουχες στα οργανα εχει και το CB500 .Για μαθέ και πες μας .

Σαν πολλές μαζευτηκάμε . Μηπως να ξεκινησώ να μαζευώ και υπογραφές για σαμπφορουμ και τέτοια ???? Χμμμμμμμμμμ :yuck: :wave2:

QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από peter86
ειναι 12 λίτρα,10 κανονικό ρεζερβουάρ και 2 η ρεζέρβα,το ξέρω.όσα σου είπα παραπάνω για την κατανάλωση αφορούν την εξάντληση του κανονικού ρεζερβουά και όχι την εξάντληση της ρεζέρβας.είμαι μέσα για βόλτα-καφέ...
arnitsu εσύ είσαι από Κέρκυρα ή κάποιοις φίλος σου????δ είναι ξεκάθαρο το μνμ σου.είμαι μισός κερκυραίος,Κασσιόπι(β.Κέρκυρα),το γνωρίζεις???? [/QUOTE]

Κερκυραιός είμαι .Απο Λευκιμη ειναι οι γονεις μου, στην πόλη μεγαλώσα , αλλα εδω και κανα τριαρι χρονια βγαζω το ψωμι Αθήνα

:lol:

sloumos
30/08/2007, 15:50
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
[B]ΕΠ

Τα καλυτερα δεν μας λες φιλός . Εχω την εντπυπωση πως τις ιδιες τσιμουχες στα οργανα εχει και το CB500 .Για μαθέ και πες μας .

Εχω αφησει στο μαστορα το Part list του bros
Απο 10 Σεπτεβρη και μετα θα περασω απο εκει και μπορω να σου πω το Part number που μαλλον αυτό σε ενδιαφέρει.
Παντως απο τιμη δεν ηταν κατι εξωφρενικο γυρω στα 20 μπορει και λιγοτερα τεσπα εκει γυρω:beer:

Anritsu
30/08/2007, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από sloumos
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
[B]ΕΠ

Τα καλυτερα δεν μας λες φιλός . Εχω την εντπυπωση πως τις ιδιες τσιμουχες στα οργανα εχει και το CB500 .Για μαθέ και πες μας .

Εχω αφησει στο μαστορα το Part list του bros
Απο 10 Σεπτεβρη και μετα θα περασω απο εκει και μπορω να σου πω το Part number που μαλλον αυτό σε ενδιαφέρει.
Παντως απο τιμη δεν ηταν κατι εξωφρενικο γυρω στα 20 μπορει και λιγοτερα τεσπα εκει γυρω:beer:

Ναι αλλα θα πρεπει να βγουν τα οργανα ???Ειναι μια διαδικασία στην οποια δε θέλω να μπω .Εχει μηπώς ιδεα αν στο παρτ λιστ υπαρχει κωδικός για το πλαστικο περιβλήμα των οργανων .Εχν ενα μ@λ@κισμένο ράγισμα έκει ....:smilea:

sloumos
30/08/2007, 16:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
Ναι αλλα θα πρεπει να βγουν τα οργανα ???Ειναι μια διαδικασία στην οποια δε θέλω να μπω .Εχει μηπώς ιδεα αν στο παρτ λιστ υπαρχει κωδικός για το πλαστικο περιβλήμα των οργανων .Εχν ενα μ@λ@κισμένο ράγισμα έκει ....:smilea:


Ειναι απο το Bros 650 νομιζω οτι ειναι τα ιδια
κοιτα το νουμερο 7

Αλλιώς αναμενεις μεχρι να παρω το δικο μου απο το απο το μαστορα.
Εσυ εχεις το PGM 400 με την 18 ζαντα πίσω την χρυση?

Ετσι και αλλιώς την διαδικασία βαλε βγαλε δεν την γλυτωνεις εσυ θες το καβουκι που κραταει και τα δυο οργανα αν καταλαβα καλα


:beer:

Anritsu
30/08/2007, 16:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από sloumos
Ειναι απο το Bros 650 νομιζω οτι ειναι τα ιδια
κοιτα το νουμερο 7

Αλλιώς αναμενεις μεχρι να παρω το δικο μου απο το απο το μαστορα.
Εσυ εχεις το PGM 400 με την 18 ζαντα πίσω την χρυση?

Ετσι και αλλιώς την διαδικασία βαλε βγαλε δεν την γλυτωνεις εσυ θες το καβουκι που κραταει και τα δυο οργανα αν καταλαβα καλα


:beer:

18ara pisw nai alla oxi thn xrish . Me thn xrish elaxista montela exw dei kai peran tou xrwmatos den nomizei na allazei kati allo . Den mporw na dw to zip giati eimai se net cafe kai kai exei winzip . Ta parts apo Iapwnia ta parageiles apefthias h mesw dealer athina ??? Enas sthn liosion einai mou fenetai pou asxoleitai me parts paraeisagwgwn .



:wave2:

sloumos
30/08/2007, 16:56
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
[B]18ara pisw nai alla oxi thn xrish . Me thn xrish elaxista montela exw dei kai peran tou xrwmatos den nomizei na allazei kati allo . Den mporw na dw to zip giati eimai se net cafe kai kai exei winzip . Ta parts apo Iapwnia ta parageiles apefthias h mesw dealer athina ??? Enas sthn liosion einai mou fenetai pou asxoleitai me parts paraeisagwgwn .


κοιτα εγω οτι χρειαστικα τα παραγγελνα μεσω του μηχανικου μου που επισεις εχει bros αλλα το 650 και του εχω αφησει και το part list.
εισαι σιγουρος για την 18 σε αλλο χρωμα που μου λες??
Μηπως είναι βαμμένη ξαναβαμμένη?
Στα τσιμουχακια των φρενων τι ημερομηνια λεει ???

sloumos
30/08/2007, 17:08
Μια παλια απο το δικο μου δες το σχημα των ζαντων και πες μου αν ειναι το ιδιο.


101215

peter86
30/08/2007, 23:52
το μαγαζι που λέτε βρίσκετε στην λιοσίων(στηναρχή της) τηλ.2108325603,παρε τηλ. και ρώτα για αυτό που ζητάς.σου βρίσκει το part number του ανταλλακτικού,και ανείσια τυχερος μπορεί και να το έχει στην αποθήκη.νομίζω οτι τα κάνει΄παραγγελία από Ιαπωνία.

τα part numbers που ζητάς είναι:τσιμουχάκι κοντέρ 37130-mn8-008
τσιμουχάκι στροφομέτρου 37140-mn8-008
πλαστικό περίβλημα(απο πίσω) 37110-mn8-008
περίβλημα από μπροστά(αύτο που έχει τισ ενδείξεις)37120-mn8-008
έλπιζω να κατάλαβα σωστά αυτά που ζητάς και να σε βοήθησα.

μία ερώτηση παιδιά,τώρα που θα αλλάξω γρανάζια και αλυσίδα σκέφτομαι να αλλάξω το γρανάζωμα.λεώ να το ''μακρύνω'' λίγο εστί ώστε να ταξιδεύει πιο άνετα.(τα ίδια χλμ. σε λιγότερες στροφές,ή μήπως κάνω λάθος????)ύπάρχει η δυνατότητα για κάτι τέτοιο???το έχει δοκιμάσει κανεις???τι λέτε???μήπως θα είναι χαζομάρα???

Anritsu
31/08/2007, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από sloumos


κοιτα εγω οτι χρειαστικα τα παραγγελνα μεσω του μηχανικου μου που επισεις εχει bros αλλα το 650 και του εχω αφησει και το part list.
εισαι σιγουρος για την 18 σε αλλο χρωμα που μου λες??
Μηπως είναι βαμμένη ξαναβαμμένη?
Στα τσιμουχακια των φρενων τι ημερομηνια λεει ??? [/B]


κατάλαβα ποιο μαγαζί λες , από κει είχα πάρει ένα λαστιχο που μπαίνει το φλας πίσω 20 εβρουλακια :mad:

Σχετικα με τις ζαντες την 18αρά την 3χτινη έχω αλλά είναι γκρι και φαινεται να ειναι το φυσικό της η που έχει ξεβάψει .Είναι σίγουρο πως όλες οι 18αρες ήταν χρυσές ???? ΑΝ σηκώσεις τη σέλα θα δεις λογικά από κάτω ένα άσπρο αυτοκόλλητο . Εμενα είναι NT400L υπάρχουν μου φαίνεται J και Κ μ. Λογικά σαν ΝΤ400L πρέπει να κυκλοφορήσαν τα PGM με ψηλό τιμόνι. Κάπου είχα ένα σαιτ που τα εξηγούσε αλλά έκανα φορματ και πρέπει να το ξαναβρώ


Αρχικά δημιουργήθηκε από peter86

μία ερώτηση παιδιά,τώρα που θα αλλάξω γρανάζια και αλυσίδα σκέφτομαι να αλλάξω το γρανάζωμα.λεώ να το ''μακρύνω'' λίγο εστί ώστε να ταξιδεύει πιο άνετα.(τα ίδια χλμ. σε λιγότερες στροφές,ή μήπως κάνω λάθος????)ύπάρχει η δυνατότητα για κάτι τέτοιο???το έχει δοκιμάσει κανείς???τι λέτε???μήπως θα είναι χαζομάρα??? [/B]


δεν είμαι σίγουρος αλλά με γρανάζι πίσω ένα δόντι μικρότερο πίσω κερδίζεις σε τελική κάτι ψιλά αλλά θα κόψει το μηχανάκι σε εκκίνηση και η το αντίστροφο . Οπώς και αν ειναί κρίνω τις ταχύτητες του ικανοποιητικές μια και σήμερα ήρθα από Πάτρα χωρίς στάση μέχρι την χαλυβουργική κολλημενος 150 και σε κάτι κατηφοριές ειδα 175 και σχεδόν κόκκινα . Μου αρκεί .


101304

peter86
01/09/2007, 12:41
θυμαται κανείς τι αλυσίδα και τι γρανάζια πέρνει το pgm????έχει κάποια διαφορά από το απλό bros????από ένα parts fiche που περιέχει και διάφορες αλλες πληροφορίες ,το οποίο κατέβασα από το internet αναφέρει ότι φοράει αλυσίδα με 112links (DLD 525V112) και γρανάζια μπροστά 16T πίσω 44Τ.με έναν έμπορο που μίλησα όμως,μου είπε ότι φοράει αλυσιδα με 114 links και μπροστινό γρανάζι 13Τ.τι αληθεύει????τις αλυσίδες ΕΚ(made in japan μου είπαν) τις γνωρίζετε?????

Anritsu
01/09/2007, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από peter86
θυμαται κανείς τι αλυσίδα και τι γρανάζια πέρνει το pgm????έχει κάποια διαφορά από το απλό bros????από ένα parts fiche που περιέχει και διάφορες αλλες πληροφορίες ,το οποίο κατέβασα από το internet αναφέρει ότι φοράει αλυσίδα με 112links (DLD 525V112) και γρανάζια μπροστά 16T πίσω 44Τ.με έναν έμπορο που μίλησα όμως,μου είπε ότι φοράει αλυσιδα με 114 links και μπροστινό γρανάζι 13Τ.τι αληθεύει????τις αλυσίδες ΕΚ(made in japan μου είπαν) τις γνωρίζετε?????

Το απλό με το PGM πέραν της ανάφλεξης (του PGM δηλαδή) και των ζαντών δεν εχω ακούσει / διαβάσει /διαπιστώσει άλλη . Οταν άλλαξα εγώ ζήτησα να μπουνε τα στανταρ γραναζιά και αλυσίδα και απο ότι βλεπω στο αρχειο μου έβαλά αλυσίδα DID 525ZVM x114 και γραναζια JT E296.16 και 01311.45 .Τωρα απο τους κωδικούς των γραναζιών δεν μπορώ να βγάλω άκρη αλλά υποθέτω ότι είναι 16 εμπρός και 45 πίσω . Και γαμώ ???ο Καθενάς τα δικά του :smilea: . Τωρα βεβαία δεν μπορώ να ξέρω αν ο μάστορας μπηκε στην διαδικασία να δει το στάνταρ γραναζωμα ή αν αυτό το set up εχει δει οτι δουλεύει καλύτερα στο 400άρι

Επισής θα ήταν χρήσιμο να μας πει κανένας πιο σχετικός αν το set up το δικό μου με 16/14/114 είναι ουσιαστικά το ίδιο με κάποιο από αυτά που λες εσύ . Για αλυσίδα δεν ξέρω να σου πώ πέραν του οτι όλοι θεωρούν τις DID από τις καλύτερες . Και για να σε μπερδέψω ακομα πιο πολύ θα σου πω οτί το 650 φοράει 16/44/112 . Αλλα έχει και παραπανώ 20 άλογα .Το καλύτερο ειναι να μετρήσεις τα δόντια στα γρανάζια σου .Αν σε ικανοποιεί όπως πάει τωρα βάλε τα ιδια , αν θες καλύτερο ξεπέταγμα η τελική πες στον μάστορα σου να κάνει τον απαραίτητο συνδυασμό .Το parts list που λες μήπως ειναι του 650 ???? Γιατι για το 400 δεν νομιζώ να κυκλοφορει πουθενά.


101361

peter86
01/09/2007, 15:51
μπήκα στο wemoto και εψαχνα για αλυσίδα -γρανάζια και βρήκα ότι η μαμά αναλογια είναι 16/44/112!!!!!!!!!!!!!!!!

Anritsu
02/09/2007, 02:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από peter86
μπήκα στο wemoto και εψαχνα για αλυσίδα -γρανάζια και βρήκα ότι η μαμά αναλογια είναι 16/44/112!!!!!!!!!!!!!!!!

Αν και το wemoto γενικά ειναι αξιόπιστο και ψαγμενο σαν σαιτ επιμένω πως είναι λίγο παράξενο τόσο το 400 όσο και το 650 να έχουνε το ίδιο γραναζιών . Αλλα ποτέ δεν ξέρεις .Εσυ τελικά τι γραναζωμα έχεις τώρα κοίταξες ?

peter86
03/09/2007, 17:39
από ότι είδα,έχω 45Τ πίσω.δ έκατσα να μετρησω τα links της αλυσίδας και το μπροστινό γρανάζι πως μπορώ να το δω????????εγώ παντως ψάχνω ήδη να βάλω αλυσίδα με 112links και 44άρι πίσω γρανάζι.έχει αλλάξει κανείς σας δίσκο-συμπλέκτη???????

Anritsu
03/09/2007, 18:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από peter86
από ότι είδα,έχω 45Τ πίσω.δ έκατσα να μετρησω τα links της αλυσίδας και το μπροστινό γρανάζι πως μπορώ να το δω????????εγώ παντως ψάχνω ήδη να βάλω αλυσίδα με 112links και 44άρι πίσω γρανάζι.έχει αλλάξει κανείς σας δίσκο-συμπλέκτη???????


Λύνεις με κατάλληλο κλειδί το οποίο το λεβιε των ταχυτήτων αφού σημειώσεις σε ποιο ύψος το θες για να τον ξαναβαλεις μετά . Το γκρι καπάκι το κρατάνε 2 βίδες εκ των οποίων η μια αν θυμάμαι είναι και μακρουτσική . Καλύτερα εχε μια καστανιά με μικρά καρυδάκια από 10mm - 13mm .Παρε και από φαρμακείο λίγο παραφινέλαιο και επί της ευκαιρίας μια και θα το ανοίξεις καθάρισε και λίγο εκεί μέσα.

:D

peter86
04/09/2007, 02:29
ευχαριστω για την πληροφορια.θα επιχειρησω να το κάνω.ο δίσκος μου έχει αρχίσει και πατινάρει έντονα,ιδίως όταν πιέζω το μοτέρ και όταν ο κινητήρας είναι αρκετά ζεστός.είναι φυσιολογικό αυτό για τη φθορά του δίσκου????τπ επόμενο σρεβις θα είναι λίγο βαρύ για την τσέπη......αν και το αναμένο πως και πως.τελικά τa part numdersπου έστειλα χρησίμευσαν σε τιποτα???????????

liospi
04/09/2007, 13:21
καλημέρα peter86
έχω αλλάξει εγώ δίσκο (δίσκους) και ελατήριο συμπλέκτη (ελατήριο από africa να είναι λίγο πιο σκληρό, άρα λίγο πιο γρήγορο στην εκκίνηση)

δεν θυμάμαι τιμή (γύρω στα 70 νομίζω)

peter86
14/09/2007, 15:53
καλησπέρα παιδιά.έχω μια απορία(ίσως και λίγο χαζή).όσον αφορά τη στάθμη του λαδιού του κινητήρα,εγώ παντα υπολόγιζα ως ανώτερο σημείο την πάνω γραμμή(μαύρο βελάκι)και ως κατώτερο σημείο την κάτω γραμμή(πράσινο βελάκι).γνωστός μου,μου είπε ότι θα πρέπει να κοιτάω ως ανώτατο σημείο το τέλος της κοιλότητας(κόκκινο βελάκι) και ότι το μαύρο βελάκι είναι το κατώτατο σημείο!!!!!!!!!!!!χαζο?????????μπορεί να στέκει??????


103785

Anritsu
14/09/2007, 19:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από peter86
καλησπέρα παιδιά.έχω μια απορία(ίσως και λίγο χαζή).όσον αφορά τη στάθμη του λαδιού του κινητήρα,εγώ παντα υπολόγιζα ως ανώτερο σημείο την πάνω γραμμή(μαύρο βελάκι)και ως κατώτερο σημείο την κάτω γραμμή(πράσινο βελάκι).γνωστός μου,μου είπε ότι θα πρέπει να κοιτάω ως ανώτατο σημείο το τέλος της κοιλότητας(κόκκινο βελάκι) και ότι το μαύρο βελάκι είναι το κατώτατο σημείο!!!!!!!!!!!!χαζο?????????μπορεί να στέκει??????


Συμφώνα με το νόμο της βαρύτητας όχι . Οπώς τα λες είναι , σε διπλό σταντ και οσο το δυνατον πιο επιπέδο δρόμο .



:wave2:

peter86
12/11/2007, 00:43
opios gnwrizei kati gia antalaktika tha eimai ipoxreos............elpizw na brw kati giati thela para poli na ti ftiaksw.akoma bebaia d mporw na sikwthw apo to krebati,alla d mporw na ti blepw etsi..........................................

epp1640
12/11/2007, 02:20
Πω πω φίλε μου, αφού είναι μόνο σίδερα πάλι καλά..κρίμα για το brosaκι σου, ελπίζω σύντομα να είναι περδίκι..τι να πω..αν ένα πράγμα φοβάμαι είναι ο αέρας..χειρότερο και από την βροχή..

Καλή ανάρωση σε σένα και την μοτό..

xampos
12/11/2007, 12:02
ευτηχως που ειναι μονο σιδερα φιλαρακι

περαστικα :beer:

apav
12/11/2007, 12:59
Περαστικά! :wave2:

Μάθε και τις τιμές των μεταχειρισμένων και μετά αποφάσισε εάν θα επισκεύασεις το δικό σου ή θα αγοράσεις άλλο.

Anritsu
16/11/2007, 23:57
Pore file me stenaxwrhses twra .Afou eisai kala den peirazei . Perasa to louk to septemvrio otan dialisa to mprostino mou . An h zanta sou den exei stravwsei ypologise kana 160ari evrw gia kalamia kai aksona xwris diskoplaka . An exei parei kai h diskoplaka kana 100 akoma . Gia organa ksexase to . Exw sthn akrh kavatza kapoia alla einai apo to aplo . Epishs an exei parei h zanta sou fovamai pws 3aktinh diskola tha vreis . Toulaxiston egw stis megaliteres mandres tis athinas den katafera na vrw . An xreiasteis tilefwna rikse pm na sou pw pws kai ti paizei . Fysika mporeis me 1000 evroulakia na vreis 400 se kalh katastash kai na krathseis to diko sou gia antallaktika alla afto einai dikh sou ipothesh . Gia organa vale kana psifiako na kaneis th douleia sou . Siderenios kai oti thes rwtas ....

hlektronio
05/01/2009, 15:01
γεια σας brosakides
ψαχνω να βρω τι αλυσιδα και γραναζια να βαλω γιατι εχω χασει την μπαλα με τους κωδικους
και δεν ξερω πια παιρνει
ευχαριστω!

kriskris
06/01/2009, 23:43
Δες εδώ (http://homepage.eircom.net/~hondabros/CHAIN_AND_SPROCKETS.html) και θα βοηθηθείς αρκετα.. :beer:

Tasus87
30/07/2010, 14:12
Paidia endiaferomai gia to bros polyyyy!! Ap' ayta pou diavasa vlepw oti axizei..k einai k omorfo..Ti na prosexw se ena metaxeirismeno? Dld apo mhxanhka klp?

kriskris
01/08/2010, 17:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tasus87
Paidia endiaferomai gia to bros polyyyy!! Ap' ayta pou diavasa vlepw oti axizei..k einai k omorfo..Ti na prosexw se ena metaxeirismeno? Dld apo mhxanhka klp?

Φίλε Τασο καταρχην καλως ηρθες!!Απο μηχανικά το Βρος δεν βγαζει συνήθως προβλήματα,προσεξε λιγο τα περιφερειακα δλδ αναρτησεις,δισκοπλακες,τσιμουχακια,διαρροες κτλ κτλ,και αν εισαι κομπλε ΚΑΛΗ ΑΓΟΡΑ!!

Tasus87
02/08/2010, 15:34
Kalws sas vrhka kriskris!:D Thanks gia tis plhrofories...Ap oti vlepw k sto parakatw link ap'to mcn leei ta kalytera se genikes grammes. Mallon me vlepw na katalhgw s'afto anamesa apo kati bandit, cb 1,k ta ypoloipa ths kathgorias..
http://www.motorcyclenews.com/MCN/bikereviews/searchresults/Bike-Reviews/Honda/Honda-Bros-NT400-1988-1992/Honda/BROS-400/_/R-EPI-119781

georgio
02/08/2010, 16:07
Καλώς τον! :beer:

Πέρνα μια βόλτα κι από εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=96232). Έχουμε μαζευτεί πολλοί!

Ό,τι απορία έχεις για το Bros ρώτα!

F33L
12/07/2011, 15:37
WTF ! http://www.honda-bros.ru/endurobros.php

georgio
12/07/2011, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από F33L
WTF ! http://www.honda-bros.ru/endurobros.php

Κοίτα να δεις. Το είχα βρει αυτό παλιότερα αλλά δεν είχε αγγλική έκδοση και δεν υπήρχε τότε το google translate! Ενδιαφέρον θα έχει να δούμε τι λένε και αυτοί!

:beer:

ugarkugar
15/09/2011, 11:13
Το οδηγάμε και με A1 το BROS έτσι δεν είναι ?

(Για το 400 cc λέω)

thoba19
23/09/2011, 22:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από ugarkugar
Το οδηγάμε και με A1 το BROS έτσι δεν είναι ?

(Για το 400 cc λέω)
To A1 εως 33 ιππους το μπρος εχει 35- 40 αν δεν κανω λαθος (αρα ειναι στην ευχερια του αστυνομικου αν σε γραψει αν ρωτας απο αυτη την αποψη)

georgio
24/09/2011, 13:15
θα φτιάξω σκριπτάκι να σαρώνει το φόρουμ και να απαντάει αυτόματα σε αυτή την ερώτηση... :cry:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=111629&perpage=15&pagenumber=1