PDA

View Full Version : Οδηγηση και κατηγοριες (street)!.



anco
26/03/2004, 17:18
Ποια ειναι η αποψη σας σε σχεση οδηγηση/κατηγορια/εμπειρια?

Βλεπο πολους στο δρομο με 1000αρια και πισω ειναι γραμμη στο κεντρο του ελαστικου, αλλους παλι που απο καποιο 250 ή 400 αναβηκαν στην σελα ενος 1000, και αλλους παλι που οδηγουν τα σημερινα 600αρια που πανε οπως τα 750 του 92> , χωρις να εχουν ανεβει σε κατι εκτος απο παπακια.

:nono:

Θάνος
26/03/2004, 17:31
Το πόσο φαγωμένο είναι το λάστιχο σαφώς και δεν είναι ένδειξη πράγμα που νομίζω ότι και ο ΓΙΑΓΙΑΣ ΑΡΚΟΥΔΟΣ μπορεί να επιβεβαιώσει!

Τώρα η εμπειρία...

Νομίζω ότι στην πλειοψηφία των οδηγών καλό είναι να υπάρχει μία εξέλιξη στα κυβικά/ιπποδύναμη και τα σχετικά, αλλά υπάρχουν και εξαιρέσεις που είναι και αρκετές! Και εγώ μία από αυτές είμαι... :blush:

Ο καθ'ένας εφόσον ξέρει τα όρια και τις δυνατότητες του μπορεί να πηγαίνει κατευθείαν στην κατηγορία που του ταιριάζει. Δεν υπάρχει κανόνας. Πολλοί τα καταφέρνουν πολύ καλά με ένα 1000άρι από την πρώτη κιόλας φορά! Άλλοι δεν τα καταφέρνουν ποτέ...

DEMINIO
26/03/2004, 17:33
Τι ακριβώς ρωτάς τώρα...:confused:

Αν έχω καταλάβει σωστά, θα απαντήσω πως είναι σαφέστατα σωστότερο να "ανεβαίνεις" κατηγορία, αφού υπεκαλύψεις την μικρότερη σε όλους τους τομείς...!!! Αλλιώς είναι άσκοπο(οδηγικά άσκοπο εννοείται).!!!

CyBeRseXX
26/03/2004, 17:34
Apo tipota se 400 kai meta apo 1.5 xrono se XX.

Ena filos apo tipota, mathimata se gsxr1000, meta papi gia 3 mines kai se liges meres me ZX10.

To vasikotero einai na exeis to mialo mesa sto kefali, na sevesai auto pou kavalas kai na to fovasai mexri na katalaveis pou se pernei kai pou se stelnei! Os tote, kai i Panagia sinepivatis, einai aparaititi..

DEMINIO
26/03/2004, 17:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από cbrxxgr
Ena filos apo tipota, mathimata se gsxr1000, meta papi gia 3 mines kai se liges meres me ZX10.

Δηλαδή, ο συγκεκριμένος φίλος, και ο κάθε συγκεκριμένος με του είδους την μοτοσυκλετιστική πορεία, είναι ασφαλής πάνω σε ζώα τέτοιου ή παρόμοιου είδους;;;;:confused: Και καλά, πες ότι είναι ασφαλής πηγαίνοντας με 7,5 χλμ τη μέρα....... Αυτός είναι κι ο τρόπος που αρμόζει σ' αυτά τα μηχανήματα;;;;; Αν είναι να είσαι έτσι, γιατί να μην πάρεις κάτι άλλο; Ένα παπί, ένα κάτι ρε παιδί μου.... Κολλητά, μου έρχονται στο μυαλό οι πιτσιρικάδες του μπαμπά που κυκλοφορούνε με Πορσικά, και σκοτώνονται και σκοτώνουν ενίοτε........


Διευκρινίζω.... ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως μιλάω από ΟΔΗΓΙΚΗΣ άποψης και μόνο!!! Αν μου πεις γιατί έτσι μου γουστάρει ρε φίλε, αυτό μου αρέσει... , τότε άλλο θέμα......

CyBeRseXX
26/03/2004, 17:50
theoro tetoia anodo akros epikindini! Alla...........

Toulaxiston apo eksoplismo asfaleias, tha einai komple :wacko:

Θάνος
26/03/2004, 17:56
Η εμπειρία από μόνη της δεν σου μαθαίνει να οδηγάς. Χρειάζεσαι μυαλό, αντίληψη, κάποιες σωματικές ικανότητες και βέβαια γνώσεις. Τις γνώσεις δεν τις αποκτάς με την εμπειρία. Τα υπόλοιπα είναι φυσικά χαρίσματα που άλλοι τα έχουν σε μεγαλύτερο και άλλοι σε μικρότερο βαθμό.

Έτσι το βλέπω εγώ...

DEMINIO
26/03/2004, 18:16
Γνώσεις δίχως εμπειρία...... ίσον μηδέν!!!

Θάνος
26/03/2004, 18:23
Τι σου κακοφάνηκε;;

Τις γνώσεις δεν τις αποκτάς με την εμπειρία... ξαναλέω... τις κάνεις όμως κτήμα σου... τις αφομοιώνεις με την εμπειρία.

Πρέπει να ξέρεις πώς οδηγείται αυτό το πράγμα και με την εμπειρία μαθαίνεις να το οδηγείς με μεγαλύτερη ευχέρεια. Αν έχεις μάθει λάθος, λάθος θα οδηγείς πάντα όση εμπειρία κι αν έχεις.

Αν δηλαδή δω κάποιον να οδηγεί με την πρώτη ένα 1000άρι supersport που εμένα μου πήρε χρόνια για να καβαλήσω θα πρέπει να τον βγάλω καλά και ντε επικίνδυνο;

Θάνος
26/03/2004, 18:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από DEMINIO
Γνώσεις δίχως εμπειρία...... ίσον μηδέν!!!

Πολύ ισοπεδωτικό αυτό... και πολύ λάθος.
Ωστόσο το αντίστροφο είναι πιο σωστό.

Θα έλεγα μάλιστα ότι εμπειρία δίχως γνώσεις είναι χειρότερη από γνώσεις δίχως εμπειρία.

anco
26/03/2004, 18:31
To post δεν το εβαλα , για να θιξω καποιους που εχουν τα χρηματα και πηραν 1000αρι ή το οτι το πανε με 50χλμ, αλλα το οτι στο 1000αρι η 1η εχει 140χλμ και στην 2α βλεπεις σχεδον 200.

Οποτε καποιος με 250-400cc οταν παει στην 6η σπασμενος 200-205 σε καποια ευθεια, το 1000αρι μπορει και να σουζαρει στα ιδια χλμ.

Η μια μηχανη συγχωρει λαθη , ενω η αλλη οταν συμβει ......

Θάνος
26/03/2004, 18:38
Νομίζω ότι το 1000άρι συγχωρεί περισσότερα λάθη από το 250άρι...

Ωστόσο το γκάζι έχει ολόκληρη διαδρομή... μην το πας στο stop με το που θα ξεκινήσεις! Γιατί θα πρέπει να δεις και τα 140 με την πρώτη σου; Αν ο σκοπός είναι να έχεις μηχανάκι που θα μπορείς να το οδηγείς στα κόκκινα, τότε μάλλον δεν θα πρέπει να αγοράσεις ποτέ μεγαλύτερη μηχανή από 250-400 cc.

stefanos
26/03/2004, 18:51
Δεν βλέπω καμιά σχέση εμπειρίας κυβισμού κλπ.
Η εμπειρία στο παπί η στο ΑΧ, δεν θα σε βοηθήσει στο ΖΧ10.
Αντίθετα θα μάθεις στραβά.
Το ότι οδηγάω 20 χρόνια χωμάτινα με κάνει έμπειρο στην οδήγηση του GSXR?
Ουτε να το βγάλω απο το γκαράζ δεν θα μπορώ.
Και μην ακούσω για άλογα και χαζομάρες, απο άτομα που δεν έχουν καβαλήσει ενα cr500 η άντε και ένα YZ 250, που έχουν λίγα αλογάκια.
Και τέλος υπάρχουν 1000αρια που συγχωρούν λάθη και 250 που δεν συγχωρούν τίποτα

CyBeRseXX
26/03/2004, 19:13
Xorizontas ta se katigories:

Gnosi
-------
Ontos i kathe mixani exei ta dika tis kolpa kai idiaiterotites, apo tin poreia sto isioma os tis strofes kai ta frena. Pernei kairo na gnoriseis tin mixani pou kavalas kai na ksereis pos tha prepei na tis fertheis se kathe periptosi. Ta mathimata apo allous diavasmenous odigous (opos i giagia arkouda) gia to pos tha plagiaseis, kopseis, frenareis klp voithane episis ta megista alla pisteuo se epomeno stadio otan arxizeis na ksepsaroneis me to dikiklo sou kai na theleis kati perissotero, tote pou exeis arxisei na min to fovasai (einai kai to epikindino simeio)

Empeiries
------------
Ena kollitos mou eixe pei oti opoios kavalaei mixani, tha faei to ligotero mia toumpa! Megalo dikio kai epivevaiothike kai se emena. H ousia einai to poooso anodini tha einai i toumpa auti. O logos pou proilthe i toumpa, ta liga deuterolepta pou sirthikes i petakses, otan sikothikes kai girises spiti, parelaves pali to dikiklo apo to sinergeio, olaaa auta pou deixnoun poso eualotos eisai ekei pano! H empeiria tou na odigeis se vroxi me kali goma, pos tha ferthei i mixani otan einai kamena ta lastixa, pos tha antidraseis otan pigainontas stin aristeri me 200+ paei kapios na se mpei mposta sou, otan se kleisti strofi deis sta 10 metra gaidaro na troei manitaria, o tarifas pou frenare apotoma se asfalto me 40C, i giagia pou den se eide kai vgike apo stop... polloi logoi pou an den sou tixoun, oses gnoseis kai na exeis tha eisai imiteleis odigos.

Gnosi kai empeiries einai loipon alilendeta kai pane dikavalo.

To sigouro einai pos panta ekei ekso krivetai enas kindinos gia emas, o deksios karpos tinei syxna na kanei tin kinisi pros ta kato kai osa apo ta parapano kai na exeis perasei i mazepsei, poses fores den skeftikame: prepei na eixa agio pou tin glitosa.

Katevazo taxitika, kai parkaro giati me pire i katifora..

anco
26/03/2004, 19:51
Οποτε συμφωνα με τα παραπανω ειναι:

Oταν το δεξι grip προσταζει την ταδε στιγμη , πρεπει να ξερεις τι εχεις απο κατω σου και το πως αυτο θα συμπεριφερθει.

Οσο για τυχη ( οταν σε καταπινει ο χαρος και σε ξανα φτυνειι τα βλεπεις με αλλο ματι , τυχη δεν ειναι ρωσικη ρουλετα ), φιλος καλος με ZXR 400 περυσι εγινε robocop και 8 μηνες περπαταγε με Π και πατεριτσες , και λεει πως δεν στριβει το μηχανακι. και τωρα για επαινδυση μια και καλη , θα παρει ΖΧ10 και θελει και Αcrapovic για να πηγαινει καλυτερα λεει , και πως αυτο στριβει απο μονο του.

Θάνος
26/03/2004, 19:55
Πες στον φίλο σου να έρθει την Κυριακή στο μάθημα με τη ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ.

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
26/03/2004, 20:30
θα επαναλαβω αυτο που ειπα. οδηγω απο το 1975. η προτη μου μοτο σε ηλικια 15 χρωνων ηταν ενα λαβερτα 750 τρικιλινδρο. απο τοτε εχω οδηγηση απο παπι, γουρουνα, κρος, εντουρο, τραιαλ, στρητ, ιδιοκατασκευες. και οτι μαλακια μπορητε να φανταστητε. αρκη να σας αναφερω οτι την γιαγια την εχω 4 χρωνια και εχω κανει μαζι της 238000 χλμ. γενικα την τελευτεα 20ετια κανω 40-60000 χλμ τον χρονο. απο εμπιρια πολυ. το οτι δεν εχω σκοτοθη ειναι γιατι απο την εμπιρια ειχα αποκτηση αντιληψη και γρηγορες αντηδρασεις. στο σχολειο μου απεδηξαν οτι ο τροπος που αντιδρουσα δεν ηταν ο σωστος. το οτι δεν σκοτοθηκα ειναι γιατι ημουν κολοφαρδος και οχι σωστος οδηγος. τωρα οι αντιδρασεις μου ειναι σωστες και με της γνωσεις που απεκτησα εσθανομε πολυ ασφαλης. αν θα ειχα μαθη αυτα τα πραγματα πιο νωρις και εγω και πολλοι απο εμας θα ειχαμε αποφηγη να αποκτησουμε εμπιριες με τον ασχημο τροπο.:hypnotize :uplate: :eyepop: :alien: :sad: :nono: :yuck: ενω τωρα:wave2: :cool: :smilea: :D :lol: :sun:

stefanos
26/03/2004, 23:04
Στο σχολείο σου μάθαν να πάς σωστά.
ΟΚ.
Θα σε σώσουν απο πτώση στο όριο απο χαζομάρα σου.
Νομίζεις οτι αυτό αρκεί για να ζήσεις στους Ελληνικούς δρόμους?

gmakris
27/03/2004, 09:47
Το σχολειο διαρκει μονο μερικες ημερες (1-ημερα μαθηματα) - Ομολογω οτι γνωστοι μου "κουλοι" οδηγοι εμαθαν αρκετα - αλλα τωρα ειναι ποιο επικυνδυνοι γιατι εχουν μεγαλυτερη αυτοπεποιθηση για αυτο που κανουν και οδηγουν ποιο κοντα στο οριο. Παντως εχουν πολλα να μαθουν ακομη
(στο δρομο φυσικα)

Καμμια σχεση ομως με την γιαγια ο οποιος για μενα πηγαινει πολυ ωραια και οχι με την ταυτοτητα στο στομα....αυτο γιατι ειναι σε θεση να ξεχωριζει πιστα απο δρομο...

bikersonly
27/03/2004, 11:02
Mountain Bike 18τάχυτο Shimano => Super Four 400 VR => CBR 1100 XX :smokin:

Πάντα πίστευα ότι για να οδηγήσεις 1000άρι θα έπρεπε να ανέβεις σταδιακά βήμα βήμα.Μου φαινόταν σωστό και λογικό.Όταν το 97 ήθελα σαν τρελλός να πάρω μοτό είχα τον κολλητό μου που με βοήθαγε.Ο κολλητός μου ξεκίνησε με scooter μετά Bros 400 μετά το έκανε 650 μετά CBR 600 και σήμερα GSXR-1000.Μου πρότεινε τα πρώτα μου βήματα να τα κάνω με ένα AX-1 ή κάτι μικρό.Δεν μου άρεσε και το απέριψα κατευθείαν.Έτσι και με δικιά του προτροπή κατέληξα στο SF.Όμορφο μοτόρι, καινούργιο και δυνατό για την κατηγορία του.Μέχρι τότε ΔΕΝ είχα οδηγήσει ποτέ μοτό.Να φανταστείτε από το μαγαζί ο κολλητός μου την οδήγησε μέχρι το σπίτι μου.Ο μαγαζάτορας έμεινε μαλάκας.Δεν ήξερα ούτε μπροστά να την βάλω!:eek: Ο πρώτος μήνας πολύ χαλαρός και ευτυχώς μάθαινα εύκολα τα βασικά.Μέχρι που ήρθε η πρώτη ηλίθια τούμπα με 0 χλμ που με ταρακούνησε και μου θύμισε ότι είμαι σε 2 τροχούς!:winka: Από εκεί και μετά πάρα πολλά χιλιόμετρα ακόμα και μετά την δουλειά βόλτες Κόρινθο κτλ.Μετά άρχισαν οι μαλακίες τύπου κόντρες :nono: καθώς ήμασταν παρέα όλοι με 400άρια.Αλλά μιλάμε για κόντρες παντού και πάντα.Θυμάμαι κόντρα από διόδια Ελευσίνας μέχρι Λεωνίδιο!!!!:wacko: Γενικά για 2 χρόνια ασχολιόμουν με μαλακίες δυστυχώς και τις περισσότερες φορές χωρίς κράνος!:mad: Ναι μεν απόκτησα αρκετή εμπειρία με το SF αλλά ήμουν πολύ κωλόφαρδος και εγώ αλλά και οι υπόλοιποι.Πλέον το SF το έπαιζα στα δάχτυλα.Τότε ο κολλητός μου πούλησε το Bros και πήρε το CBR 600.Εγώ παρέμεινα με το SF αλλά μου ήταν λίγο και πήγαινα και εγώ για 600άρι.Πήρα αρκετές φορές το CBR 600 του και είδα ότι μπορούσα μέχρι ένα σημείο να το πάω.Και σε στροφιλίκια κτλ.Όταν ήρθε η ώρα να πάρω το CBR 600 F4 βγαίνει το Fi.Το περίμενα.Με το που ήρθε ανακοίνωσε η HONDA το RR.Ούτως ή άλλως καινούργιο θα το έπαιρνα οπότε λέω κάτσε να περιμένω να κάνω σωστή επιλογή και ανα δω τι διαφορές έχουν μεταξύ τους.Και είχαν αρκετές διαφορές το F4 με το Fi και το RR..Αλλά μου είχαν σπάσει τα νεύρα από την αναμονή και μου άρεσε που μου άρεσε το ΧΧ και ήταν και το όνειρο μου αποφάσισα να το αποκτήσω.Έτσι και έγινε.

Μετά από 4 μήνες που είχα το ΧΧ πούλησε και ο κολλητός το CBR του και πήρε το GSXR-1000.

Εν ολίγοις εγώ και ο κολλητός μου είχαμε 2 διαφορετικές πορείες.Εγώ πιο βιαστικά ενώ εκείνος βήμα βήμα.Σαν χιλιόμετρα έχουμε κάνει σχεδόν τα ίδια στο σύνολο παρόλο που είχαμε 2 χρόνια διαφορά.Σαν εμπειρία έχουμε σχεδόν την ίδια ίσως εγώ λίγο περισσότερη καθώς οδήγαγα και σε βροχές και παντού σε αντίθεση με τον κολλητό μου.Δεν λέω ότι αυτό που έκανα είναι το καλύτερο.Ίσα ίσα που είναι αντίθετο με την λογική και δεν θα το πρότεινα.Ίσως ήμουν τυχερός, ίσως πάλι είχα το μυαλό στο κεφάλι μέχρι τώρα.Ίσως ίσως ίσως...

Υ.Γ Να τονίσω ότι αυτό που με έκανε κυρίως να μην πηγαίνω βήμα βήμα ήταν το οικονομικό.Καθώς και στην αγοραπωλησία θα έχανα κάτι τις αλλά και σε κάθε μοτό θα έριχνα φράγκα για after market.

IMPETUOUS
28/03/2004, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από bikersonly


Σαν χιλιόμετρα έχουμε κάνει σχεδόν τα ίδια στο σύνολο παρόλο που είχαμε 2 χρόνια διαφορά.Σαν εμπειρία έχουμε σχεδόν την ίδια ίσως εγώ λίγο περισσότερη καθώς οδήγαγα και σε βροχές και πα
ντού σε αντίθεσ
η με τον κολλητό μου. [/B]

Σιγουρο αυτο που λες,φιλαρακο??

due
28/03/2004, 18:42
Αυτα που διαβάζω κατανοητά....
Τα χω σκεφτεί και γω πολλές φορές...
Εγώ προσωπικά έχω οδηγήσει παπάκι 3 φορές στη ζωή μου όταν ήμουν έφηβος....
Κολλησα το μικρόβιο αργά στα 21 μου...
Είμαι Αγγλία για σπουδές και ήθελα να πάρω μηχανή..Είχα καταλήξει στο ΖΧR400 έχοντας υπ όψην οτι η Αγγλική άσφαλτο και τα εύκολα track days θα με βοήθαγαν στην αρχή....
Τελικά δεν έκατσε και η αγορά μετατίθεται για το Σεπτέμβρη (αν όλα πάνε καλα)....Πλέον το αντικείμενο του πόθου είναι ένα superfour(Μη γελάτε..Για μένα είναι.. :smilea: ) ....Δεν θα ήταν και οτι καλύτερο να κυκλοφορώ στους Αθηναικούς δρόμους με κάτι τόσο απόλυτο όσο το Kawasaki όντας ΑΣΧΕΤΟΣ...
Πολλές φορές έχω σκεφτεί αν θα έπρεπε να ξεκινήσω με κανα παπακι και σιγα-σιγα να ανεβω....
ΘΕΛΩ όμως μηχανή... Πιστευω γνωρίζοντας τον εαυτό μου οτι στα 23 έχω το μυαλό μέσα στο κεφάλι μου....Από θεωρητικές γνώσεις πάμε καλά..Τον τελευταίο χρόνο ρουφάω σα σφουγγάρι οτι διαβάζω απο forums, βιβλία κτλ...Μολις τη πάρω θα φύγω κατευθείαν για τα μαθήματα του CSS.
Η αμφιβολία όμως μερικές φορές ακόμα υπάρχει.....
Μήπως είναι λαλακία; Μήπως θα πρεπε να ξεκινήσω από πιο χαμηλά;

Θα δείξει................

gmakris
28/03/2004, 20:08
Eιναι must (ιδιως στην Αγγλια που το επιπεδο & εμπειρια του τοπικου CSS ειναι σαφως καλυτερο απο το δικο μας) Εξαρταται βεβαια απο το κοστος αλλα σιγουρα αξιζει, αρκει μην παρουν τα μυαλα σου "αερα" οτι τωρα τα ξερεις ολα.....θα πρεπει να το συνδιασεις με την εμπειρικη οδηγηση η οποια θα σου μαθει τα σημαντικοτερα οπως αμυντικη οδηγηση, προβλεψη, αντιδρασεις, κλπ:wacko:

due
28/03/2004, 21:05
Μα και τη μηχανή και το CSS εν Ελλάδι θα τα πάρω/κάνω... :smilea:
Μέχρι να αποφοιτήσω δε παίζει σάλιο...
Αλλά και το CSS να κάνω πάλι άσχετος δε θα μαι;
Ξέρω τις δυνάτοτητες και τα όρια μου αλλά (για επιστρέψω και στο θέμα του τοπικ) δε παύουν να περνάμε σκέψεις απο το μυαλό μου...
Όπως το αν θα έπρεπε να ξεκινήσω από πιο λίγα κυβικά...Αλλά ρε πούστη οδηγώ αυτοκίνητο 5 χρόνια......Δεν είναι οτι θα πρέπει να μάθω πως να κυκλοφορώ στην Αθήνα....

stefanos
28/03/2004, 21:40
Πάρε μεγάλο, και μεγαλύτερο απο 400 αν σε παίρνει οικονομικά.
Θα έχεις απόθεμα δύναμης, περίσεμα σε φρένα περιθώρια σε κράτημα και λιγότερη φθορά ,ΑΝ ,οδηγάς με το πάνω κεφάλι.
Δυνατότητες και όρια είναι λέξεις χωρίς νόημα στο δρόμο.
Μπορεί να έχουν νόημα στην πίστα αλλά στο δρόμο καλύτερα να μην χρησιμοποιούμε τέτοιες λέξεις.

nimbus
28/03/2004, 21:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από due
Μα και τη μηχανή και το CSS εν Ελλάδι θα τα πάρω/κάνω... :smilea:
Μέχρι να αποφοιτήσω δε παίζει σάλιο...
Αλλά και το CSS να κάνω πάλι άσχετος δε θα μαι;
Ξέρω τις δυνάτοτητες και τα όρια μου αλλά (για επιστρέψω και στο θέμα του τοπικ) δε παύουν να περνάμε σκέψεις απο το μυαλό μου...
Όπως το αν θα έπρεπε να ξεκινήσω από πιο λίγα κυβικά...Αλλά ρε πούστη οδηγώ αυτοκίνητο 5 χρόνια......Δεν είναι οτι θα πρέπει να μάθω πως να κυκλοφορώ στην Αθήνα....


ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΝΤΑΣ ΕΛΛΑΔΑ, ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΦΑΣ ΤΟ ΚΟΛΛΗΜΑΤΑΚΙ ΣΟΥ. ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΘΑ ΔΥΣΑΝΑΣΧΕΤΗΣΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΑΛΛΑ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ ΚΙ ΕΣΥ ΕΝΑΣ ΓΕΝΝΑΙΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ!:lol:
ΘΥΜΑΜΑΙ, ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ, ΥΠΟΣΕΙΝΗΔΗΤΑ ΤΗΡΟΥΣΑ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΤΟΥ ΚΑΝΑΔΑ ΚΙ ΕΝΙΩΘΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΟΤΙ ΧΑΝΟΜΑΙ. ΚΥΡΙΩΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΤΕΝΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΕΡΙΓΡΑΠΤΟ ΘΡΑΣΟΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΟΔΗΓΩΝ. Η ΠΡΩΤΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ. ΜΕΤΑ ΡΙΧΝΕΙΣ ΜΟΥΤΖΕΣ ΑΡΚΕΤΕΣ:lol: :lol: :lol:

ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ, ΜΗΝ ΠΙΕΣΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ. ΨΑΞΤΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΠΙΟ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ. ΜΟΝΟ ΜΕ ΠΑΠΑΚΙ ΜΗΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ!:wave2:

due
28/03/2004, 21:59
Έχεις δίκιο Στέφανε, δε το εννοούσα έτσι....
Πως τα εννούσα;

Δυνατότητες= Προσαρμοστικότητα, ευκολία στη μάθηση, αντανακλαστικά

Όρια= ως προς το τι μπορώ να σώσω, πότε θα προλάβω να φρενάρω αν μου πεταχτεί κάτι, αν μπορώ να εγγυηθώ την ασφάλεια του συνεπιβάτη μου...

Βάσικοτερες ανησυχίες από αυτές του "χρόνου" και του "χεριου"....

due
28/03/2004, 22:01
Thanx nimbus....

Will do...

:beer:

stefanos
28/03/2004, 22:12
Περισσότερο θα έπρεπε να αναρωτιέμαι εγώ για κάτι τέτοια που είμαι 37 πλέον και βαραίνω.
Τώρα θα έπρεπε να σου πώ να κάνεις αυτό που κάνω εγώ κανα ΣΚ στα βουνά αλλά δεν έχουμε πίστα στην Ελλάδα, να πάς να γαργαλήσεις το όριο , να πέσεις , να δείς πώς πέφτουν , να συνηθήσει το σώμα και να μάθει ο εγκέφαλος να λειτουργεί αντανακλαστικά σωστά.

nimbus
29/03/2004, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Περισσότερο θα έπρεπε να αναρωτιέμαι εγώ για κάτι τέτοια που είμαι 37 πλέον και βαραίνω.
Τώρα θα έπρεπε να σου πώ να κάνεις αυτό που κάνω εγώ κανα ΣΚ στα βουνά αλλά δεν έχουμε πίστα στην Ελλάδα, να πάς να γαργαλήσεις το όριο , να πέσεις , να δείς πώς πέφτουν , να συνηθήσει το σώμα και να μάθει ο εγκέφαλος να λειτουργεί αντανακλαστικά σωστά.

ΕΙΠΕΣ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ! ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ, ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΧΩΜΑ, "ΣΤΡΩΝΕΙ" ΤΗΝ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΚΑΙ ΔΙΔΑΣΚΕΙ:wave2:

Spazz
29/03/2004, 13:48
στεφανος μαλλον σε κοβω να εχεις XR 400 h 650 σωστα???παμε καμια μερα και μαζι με τον julius για enduro h motocross ?για πλακα να δουμε αν θα νικησει η εμπειρια και το μυαλο τα νιατα και την κα........λα.θα μου πεις τωρα εσυ πλεον κανεις την βολτα σου και απολαμβανεις????pls μην το πεις. με εναν που παμε πιστα που και που μαζι η εντουρο ειναι 48 ετων με ενα wr 250 f και πηγαινουμε σχεδον μαζι............αλλα αυτος πεφτει ψιλοσυχνα και δεν κανει αλματα.αντε γεροντολυκοι......... :wave2:

medieval
03/04/2004, 19:09
ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΟΥ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΟΠΟΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ. ΕΓΩ ΑΠΟ...ΠΟΔΗΛΑΤΟ ΠΗΓΑ ΣΕ V-STROM 650.ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΒΓΩ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ.Η ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΟΥ ΜΕΝΩ ΕΧΕΙ ΑΡΚΕΤΗ ΗΣΥΧΙΑ ΕΤΣΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΠΕΡΙΟΡΙΖΟΜΑΙ ΣΤΟΥΣ ΚΟΝΤΙΝΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ. ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΒΟΛΤΙΤΣΑ ΜΕ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΚΑΠΩΣ ΑΠΟΤΟΜΑ ΣΕ ΕΝΑ ΣΤΟΠ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΙΓΟ ΝΑ ΒΡΕΘΩ ΜΕ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΜΟΥ ΞΑΠΛΑ ΓΙΑΤΙ ΠΗΓΕ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ.ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΗ ΣΥΓΚΡΑΤΗΣΑ. ΞΕΡΩ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΘΥΣΙΑΣΩ ΑΡΚΕΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΣΤΟΥΣ ΓΥΡΩ ΔΡΟΜΟΥΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΚΙΝΗΣΗ ΠΡΙΝ ΒΓΩ ΣΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ. ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΟΤΑΝ ΝΟΙΩΣΩ ΕΤΟΙΜΟΣ ΘΑ ΒΓΩ ΚΑΙ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΙΑΚΗ (ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΤΕ ΘΑ ΣΑΣ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΩ ΠΡΙΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΕ ΣΥΧΝΑ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ. ΧΑΧΑ!).ΠΙΣΤΕΥΩ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ ΟΤΙ Η ΑΥΤΟΣΥΓΚΡΑΤΗΣΗ ΠΑΙΖΕΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΡΟΛΟ.ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΛΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΚΑΦΕΔΑΚΙ ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΝ ΚΑΤΑΝΤΗΣΩ ΝΑ ΠΙΝΩ ΚΑΦΕ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ (ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ?).Η ΜΗΧΑΝΗ ΘΕΛΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΣΕΒΑΣΜΟ.ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΜΕ ΟΔΗΓΗΣΕ ΣΤΟ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΑΥΤΗ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΟΝ-OFF ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΑΝ ΚΑΙ Η V-STROM ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΟΝ. ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΓΕΜΙΖΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΔΙΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΕΙΡΟΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΓΝΩΜΟΝΑ ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΜΑΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΜΑΘΕΙ ΠΡΩΤΑ.

cbanthropos
14/06/2004, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από due
(αν όλα πάνε καλα)....Πλέον το αντικείμενο του πόθου είναι ένα superfour(Μη γελάτε..Για μένα είναι.. :smilea: )


Μήπως είναι λαλακία; Μήπως θα πρεπε να ξεκινήσω από πιο χαμηλά;

Θα δείξει................

Φιλε, βρηκα ορισμενες γνωριμες παλιες σκεψεις στο μηνυμα σου, (τις εκανα και εγω και μαλιστα στην Αγγλια οταν ημουν)
Ηθελα να γυρισω και να παρω ενα Bandit400V. Οταν τελικα γυρισα, λογω βιασυνης να αποκτισω διτροχο πηρα ενα παλιο GLX με μοτερ 100cc. Βιαζομουν βλεπεις να παω διακοπες και δεν εβρισκα και καλο bandit οπως το ηθελα. Εμπειρια στα διτροχα μηδεν. Το παπι με διδαξε τα εξης. Ειναι ενα επικινδυνο διτροχο γιατι δεν φρεναρει ευκολα, και συναμα επειδη γρηγορα το νιωθεις ανετο και ευκολα μπορει να αρχισεις να πηγαινεις πιο γρηγορα απ'οσο πρεπει. Σε βελτιωνει ομως πολυ εαν εχεις υπομονη και ορεξη για μαθηση. Σε μαθαινει να εισαι συγκρατημενος στις κινησεις σου και σε μαθαινει οτι ακομα και με 20,30χλμ μπορει να παθεις ατυχημα εαν δε σεβεσαι αυτο που οδηγας. Σε μαθαινει να οδηγας μεσα στη ζουγκλα της Αθηνας και να προσεχεις. Ειναι μια πρωτη επαφη με το διτροχο. Μετα απο 6 μηνες πηρα το Superfour. Δεν συγκρινεται βεβαια με το παπι. Ειναι μοτοσικλετα. Δεν ειναι 'μηχανακι'. Ομως οτι λιγο με διδαξε το παπι, δεν χρειαστηκε να το ξαναμαθω με μια μηχανη 175+ κιλων.
. Γενικα η γνωμη μου ειναι οτι η σταδιακη ανοδος καλο θα σου κανει, κακο οχι. (απο αποψη εμπειριας, οχι οικονομικη).


ΥΣ. Γιατι να γελασουμε?. ειναι πολυ ομορφη,αξιοπιστη,δυνατη μηχανη ειδικα για ενα νεο οδηγο. Την προτιμουν και οι σχολες οδηγων. Και εαν την παρεις θα δεις οτι τουλαχιστο τον πρωτο καιρο σε φοβιζει η δυναμη της. Ειναι υπεραρκετη για αρχη. Μετα τη συνηθιζεις και μετα θες αλλα..

zireous
16/09/2006, 22:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
θα επαναλαβω αυτο που ειπα. οδηγω απο το 1975. η προτη μου μοτο σε ηλικια 15 χρωνων ηταν ενα λαβερτα 750 τρικιλινδρο. απο τοτε εχω οδηγηση απο παπι, γουρουνα, κρος, εντουρο, τραιαλ, στρητ, ιδιοκατασκευες. και οτι μαλακια μπορητε να φανταστητε. αρκη να σας αναφερω οτι την γιαγια την εχω 4 χρωνια και εχω κανει μαζι της 238000 χλμ. γενικα την τελευτεα 20ετια κανω 40-60000 χλμ τον χρονο. απο εμπιρια πολυ. το οτι δεν εχω σκοτοθη ειναι γιατι απο την εμπιρια ειχα αποκτηση αντιληψη και γρηγορες αντηδρασεις. στο σχολειο μου απεδηξαν οτι ο τροπος που αντιδρουσα δεν ηταν ο σωστος. το οτι δεν σκοτοθηκα ειναι γιατι ημουν κολοφαρδος και οχι σωστος οδηγος. τωρα οι αντιδρασεις μου ειναι σωστες και με της γνωσεις που απεκτησα εσθανομε πολυ ασφαλης. αν θα ειχα μαθη αυτα τα πραγματα πιο νωρις και εγω και πολλοι απο εμας θα ειχαμε αποφηγη να αποκτησουμε εμπιριες με τον ασχημο τροπο.:hypnotize :uplate: :eyepop: :alien: :sad: :nono: :yuck: ενω τωρα:wave2: :cool: :smilea: :D :lol: :sun:

:a27:
Το έχω ξαναπεί και θα το ξαναλέω ότι οι Έλληνες μοτοσυκλετιστές οδηγάνε ελάχιστα καλύτερα από τους αυτοκινητιστές...

Το γεγονός ότι ακόμα και η Γιαγιά Αρκούδα με τόση πείρα στη μηχανή, παραδέχτηκε ότι κάτι έκανε λάθος στην οδήγησή του, πρέπει να μας κάνει όλους να τη ψυλλιαζόμαστε (μη πω κουνουπιαζόμαστε), πριν μας φάει η μαρμάγκα από άγνοια. Το ότι το παραδέχεται και προσπαθεί να μεταδώσει και στους υπόλοιπους κάποια βασικά σημεία, είναι σαφώς γνώρισμα σοφού ανθρώπου, εύγε για άλλη μια φορά Γιώργη.
:beer:

kostisthegreek
20/09/2006, 20:56
Τη μηχανή για να την οδηγήσεις πρέπει να τη νιώθεις. Αλλο να σου αρέσει η μηχανή και άλλο να τη νιώθεις. Τα σχολεία καλά είναι αλλά αν δεν είσαι γεννημένος για μηχανή, απλά θα καβαλάς ένα "ξένο" πράγμα.
Επίσης πρέπει να "δένεις" με τη μηχανή. Αλλο να σου αρέσει κι άλλο να δένεις μαζί της. Πολλοί από δω μέσα έχετε οδηγήσει πολλές και διαφορετικές μηχανές. Μη μου πείτε ότι δένατε με όλες το ίδιο. Αλλος δένει με ον-οφ, άλλος με στρητ κλπ. Οτι ταιριάζει στον καθένα.

zireous
23/09/2006, 00:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Τη μηχανή για να την οδηγήσεις πρέπει να τη νιώθεις. Αλλο να σου αρέσει η μηχανή και άλλο να τη νιώθεις. Τα σχολεία καλά είναι αλλά αν δεν είσαι γεννημένος για μηχανή, απλά θα καβαλάς ένα "ξένο" πράγμα.
Επίσης πρέπει να "δένεις" με τη μηχανή. Αλλο να σου αρέσει κι άλλο να δένεις μαζί της. Πολλοί από δω μέσα έχετε οδηγήσει πολλές και διαφορετικές μηχανές. Μη μου πείτε ότι δένατε με όλες το ίδιο. Αλλος δένει με ον-οφ, άλλος με στρητ κλπ. Οτι ταιριάζει στον καθένα.


Με όλο το σεβασμό φίλτατε kostisthegreek, θα διαφωνήσω...

Έχω δει ανθρώπους να οδηγάνε εντούρο σαν στριτ, στριτ σα ss, ss σα ποδήλατο, και ποδήλατο σαν πατίνι (εκτός των άλλων) για πολύυυ πολύυυ καιρό. Πιθανότατα αν τους ρωτήσεις, τη νοιώθουνε -μέχρι πχ να μπούνε φρενάρωντας μέχρι τα μπούνια στη στροφή και να αναρωτιούνται γιατί έπεσαν.

Εγώ προτιμάω να έχω μια γενική στρατηγική για το χώμα, και μια άλλη για την άσφαλτο και ανάλογα με τη μηχανή να προσπαθώ να παίρνω από αυτή αυτό που θέλω -είτε αυτό είναι απόλυτη ασφάλεια είτε χαβαλές μέχρι δακρύων (πόνου). Το δέσιμο που λές, χωρίς συγκεκριμένες απαιτήσεις -που εννοείται ότι ξέρεις οτι έχεις από τη μηχανή θεωρητικά τουλάχιστον-, έρχεται πολύ αργότερα.


Το παρών φόρουμ στο σύνολό του αποδεικνύει περίτρανα στο καθένα μας πόσα πράγματα δεν ξέρουμε γύρω από την οδήγησή μας, το πόσα μπορούμε να απορροφήσουμε και να τα βάλουμε στο δρόμο είτε για να απολαύσουμε την οδήγηση είτε για να νιώθουμε περισσότερη ασφάλεια είναι άλλο καπέλο -εγώ πάντως μαθαίνω ακόμα.

Οι σχολές βοηθάνε (και το λέω εγώ που δεν έχω πάει καν ακόμα) για τον απλό λόγο ότι σου δείχνουν πράγματα που την ίδια στιγμή βλέπεις κατά πόσο δουλεύουν ή όχι με τη μέγιστη δυνατή ασφάλεια. Πολλά από αυτά τα πράγματα όταν τα περιγράφω σε φίλους παλιούς μοτοσυκλετιστές τα αγνοούν και είτε τα απορρίπτουν ώς άχρηστα ή και επικίνδυνα ακόμα, είτε βαριούνται να τα βάλουν στο δρόμο και μέρα με τη μέρα να κάνουν την αγγαρεία της εξάσκησης πείρα -μερικοί όμως ή τα γνωρίζουν ήδη και χαμογελούν περισσότερο ή ενδιαφέρονται και συνήθως ζούνε περισσότερο. :cool:

675
23/09/2006, 01:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από DEMINIO
Αυτός είναι κι ο τρόπος που αρμόζει σ' αυτά τα μηχανήματα;;;;;




amannnn exo varethei poia na akouo oti oi ss den einai k den einai gia poli ή oti den einai gia na MIN tis pigaineis mamiontas...

gt merikoi den mporeite na katalavaite tin k@ul@ tou kathenos??

k sto kato kato gousto tou kapelo tou to pos k pou tha tin pigainei ti mixani...
:a02: :a02: :a02: :a02: :a02: :a02:

:a11: :a11: :a11: :a11: :a11: :a11:

675
23/09/2006, 01:04
re seis asteieuome me tis fatsoules :wave2:

mi nomizete oti ta pira:wave2: :beer:

Nikoskazer2000
23/09/2006, 01:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
θα επαναλαβω αυτο που ειπα. οδηγω απο το 1975. η προτη μου μοτο σε ηλικια 15 χρωνων ηταν ενα λαβερτα 750 τρικιλινδρο. απο τοτε εχω οδηγηση απο παπι, γουρουνα, κρος, εντουρο, τραιαλ, στρητ, ιδιοκατασκευες. και οτι μαλακια μπορητε να φανταστητε. αρκη να σας αναφερω οτι την γιαγια την εχω 4 χρωνια και εχω κανει μαζι της 238000 χλμ. γενικα την τελευτεα 20ετια κανω 40-60000 χλμ τον χρονο. απο εμπιρια πολυ. το οτι δεν εχω σκοτοθη ειναι γιατι απο την εμπιρια ειχα αποκτηση αντιληψη και γρηγορες αντηδρασεις. στο σχολειο μου απεδηξαν οτι ο τροπος που αντιδρουσα δεν ηταν ο σωστος. το οτι δεν σκοτοθηκα ειναι γιατι ημουν κολοφαρδος και οχι σωστος οδηγος. τωρα οι αντιδρασεις μου ειναι σωστες και με της γνωσεις που απεκτησα εσθανομε πολυ ασφαλης. αν θα ειχα μαθη αυτα τα πραγματα πιο νωρις και εγω και πολλοι απο εμας θα ειχαμε αποφηγη να αποκτησουμε εμπιριες με τον ασχημο τροπο.:hypnotize :uplate: :eyepop: :alien: :sad: :nono: :yuck: ενω τωρα:wave2: :cool: :smilea: :D :lol: :sun:

Η αυτογνωσία είναι μεγάλη αρετή...

ΜΠΡΑΒΟ, που έχεις το θάρρος να ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΑ ΛΑΘΗ ΣΟΥ και οχι να τα ρίχνεις στη μηχανή σου ή στο δρόμο που περνούσες γιατί έτσι σε βολεύει.

ΜΠΡΑΒΟ, που δεν τα παρατάς, να μεταδίδεις τις γνώσεις σου και την εμπειρία σου σε οσους πιο πολλούς μπορείς, γνωστούς κι' αγνώστους...

και ΜΠΡΑΒΟ και σου βγάζω το καπέλο μου, που κάνεις τόσα πολλά χιλιόμετρα το χρόνο και είσαι όρθιος (χτυπάω ξύλο...:lol: ), μαζί μας, που σημαίνει πως ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΑΠ' ΤΑ ΛΑΘΗ σου αλλα και απ' τα λάθη ολονών και γίνεσαι καλύτερος οδηγός!

:a013:

kostisthegreek
23/09/2006, 21:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Τη μηχανή για να την οδηγήσεις πρέπει να τη νιώθεις. Αλλο να σου αρέσει η μηχανή και άλλο να τη νιώθεις. Τα σχολεία καλά είναι αλλά αν δεν είσαι γεννημένος για μηχανή, απλά θα καβαλάς ένα "ξένο" πράγμα.
Επίσης πρέπει να "δένεις" με τη μηχανή. Αλλο να σου αρέσει κι άλλο να δένεις μαζί της. Πολλοί από δω μέσα έχετε οδηγήσει πολλές και διαφορετικές μηχανές. Μη μου πείτε ότι δένατε με όλες το ίδιο. Αλλος δένει με ον-οφ, άλλος με στρητ κλπ. Οτι ταιριάζει στον καθένα.




Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Με όλο το σεβασμό φίλτατε kostisthegreek, θα διαφωνήσω...

Έχω δει ανθρώπους να οδηγάνε εντούρο σαν στριτ, στριτ σα ss, ss σα ποδήλατο, και ποδήλατο σαν πατίνι (εκτός των άλλων) για πολύυυ πολύυυ καιρό. Πιθανότατα αν τους ρωτήσεις, τη νοιώθουνε -μέχρι πχ να μπούνε φρενάρωντας μέχρι τα μπούνια στη στροφή και να αναρωτιούνται γιατί έπεσαν.


:lol: Καλά...δεν περίμενα να συμφωνήσουμε...αν και δεν καταλαβαίνω πού διαφωνούμε...:lol:

Και δεν έβγαλα άχρηστα τα σχολεία. Θέλω να πω ότι απλά βοηθάνε. Δεν κάνουν οδηγούς, βοηθάνε οδηγούς.

:wave2:

anco
23/09/2006, 22:27
ειστε ολοι κουλομαριες....

zireous
25/09/2006, 23:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
:lol: Καλά...δεν περίμενα να συμφωνήσουμε...αν και δεν καταλαβαίνω πού διαφωνούμε...:lol:

Και δεν έβγαλα άχρηστα τα σχολεία. Θέλω να πω ότι απλά βοηθάνε. Δεν κάνουν οδηγούς, βοηθάνε οδηγούς.

:wave2:

:D Οι σχολές (οι περισσότερες δηλαδή από ότι μου λένε αυτοί που πήγαν ή από ότι συμπεραίνω από αυτά που γράφουνε οι μαθητές τους), δεν έχουνε και καμία σχέση με το παλιό μου λύκειο στην Αθήνα όπου από τους 12 (δε θυμάμαι και καλά γαμώτο) καθηγητές μου οι 6 διδάσκανε άλλο μάθημα από αυτό που οι ίδιοι διδαχτήκανε και όλοι (ή σχεδόν όλοι) δεν δίνανε δεκάρα για το κατά πόσο κατανοητοί γίνανε ή έστω τι διδάσκανε...
Έχω την αμυδρά εντύπωση ότι όσοι ασχολούνται με τη μοτοσυκλέτα σε αυτό το επίπεδο το κάνουν συνειδητά και με όλη τη καλή διάθεση ώστε να μεταδώσουν συγκεκριμένα πράγματα που πρέπει να εντυπωθούν στο μυαλό του αναβάτη μια και καλή, και ταυτόχρονα να του λύσουν όλες τις απορίες. Πάει αυτό;

Στο κυρίως θέμα τώρα. Από το πως αναπνέει, πως σκέφτεται, το τι βλέπει, ποια θέση παίρνει το σώμα του, πως κρατάει το τιμόνι, πως ακουμπά τα πόδια στους μαρσπιέδες, πόσο ομαλά και πως παίρνει τις στροφές, πως ξεπερνάει το φόβο του για τις κλίσεις, πως εξοικειώνεται με την ταχύτητα, πως "ελέγχει" τις αντιδράσεις του σε περίπτωση ανάγκης, κλπ ένας αναβάτης, μέχρι το άλλο άκρο, πως αντιδρά η μηχανή σε απότομες κινήσεις, πως συμπεριφέρεται σε σχέση με το δρόμο ανά πάσα στιγμή, ποιά είναι τα όριά της και ποιοί είναι οι λάθος χειρισμοί πάνω της, κλπ, παίζουν όχι πάρα πολλοί παράμετροι, αλλά αρκετοί ώστε να έχεις μικρά ή μεγάλα προβλήματα είτε καταλαβαίνεις ότι τα έχεις είτε όχι.

Είναι σαφώς πιο εύκολο να τα δεί κάποιος που συνειδητά ψάχνει να βρει τέτοια λάθη (και είναι και ειδικός στο θέμα) και να σε διορθώσει παρά έσυ ο ίδιος ή κάνας φίλος. Άρα ένα καλό σχολείο στη πραγματικότητα κάνει έναν καλό οδηγό -φυσικά αν αυτός συνεχίσει να αξιοποιεί αυτά που έμαθε και αργότερα σε πίστες ή στριφτερό περιβάλλον, άν οδηγάει μόνο μέσα σε μεγαλουπόλεις είναι καταδικασμένος να ατονίσει.

Τώρα, αν έχεις διαβάσει όλα τα σχετικά στο φόρουμ και παντού, και το πρόβλημά σου είναι να βελτιώσεις το χρόνο σου στη τάδε ερημιά ή πίστα, και όχι να μπείς σε μια πίστα (χωμάτινη ή από τις άλλες τις καθαρές) για να δεις κατά πόσο ένα σχολείο θα σε βοηθήσει αυτό είναι δικιά σου δουλειά να το αποφασίσεις.

Εγώ πάντως προτείνω το σχολείο, άν είχα μια χρονομηχανή τώρα, θα κανόνιζα να την έστελνα πίσω σε μένα όταν ήμουνα 17 -ώστε να πάω μπροστά στο μέλλον σε καμιά σχολή μπάς και γλυτώσω καμιά τούμπα.:cool:

pipis
03/10/2006, 21:30
Να πω και εγω την αποψη μου..
Οδηγω γυρω στα 8 χρονια ασχετα το μικρο της ηλικιας μου. Τα τελευταια 3 χρονια εχω μηχανη ενω πιο παλια ειχα παπακι οπου πιστευω εχει μεγαλη διαφορα. Πιστευω για να γινεις καλος οδηγος πρεπει να ασχολησαι με ολα τα ειδη των μηχανων. Αλλα αποκομεις απο καθε στυλ. Π.χ Αν οδηγεις χωμα πολυ καιρο οταν πας σε SS μια υποστροφη η ενα γλυστριμα σε βρεγμενο δρομο το ελενχεις πιο ευκολα. Οσο για να ανεβεις τα κυβικα δεν νομιζω οτι πρεπει να φτασεις στα ορια το μηχανακι που εχεις, γιατι αυτο πρακτικα ειναι αδυνατο. Εγω που εχω gsxr 400 δεν νομιζω οτι πολλοι απο εδω μεσα το φτανουν στα ορια. κ δεν μιλαω για την ευθεια. Τωρα οσο αναφορα εμενα πιστευω οτι ειμαι συνηδητοποιημενος και ξερω τα ορια μου. γιατι οπως ειπα τα μηχανακια δεν εχουν ορια. Τωρα παλι δεν ξερω αν παω σε τιποτα μαθηματα πως θα βγω εξω.(μπορει κ να νομιζω οτι ημουν ασχετος οπως παιζει κ να 'μαι.)
Αυτα