PDA

View Full Version : Catalunya



Θάνος
28/03/2004, 18:54
Είδατε καθόλου τα αποτελέσματα των δοκιμών;

Τα τελευταία, σε στεγνό:

http://motograndprix.tiscali.com/en/motogp/results/results_2685.htm?event_id=2685&subevent_id=4784&result=28296

periklisk
29/03/2004, 01:01
'Οπως έχω ήδη γράψει σε αυτό το forum:

Θα πέσει πολύ το ξύλο φέτος!!!!!!

Todi
29/03/2004, 01:24
επειδη το εβλεπα live στο Eurosport η μαχη ηταν μεταξυ Rossi Edwards Capirossi ολη την ωρα...
Ο τελευταιος ειχε τον καλυτερο χρονο για παρα πολυ ωρα...
Εκανε και την απιστευτη τελικη των 347.4 χλμ/ω ....
Αυτο λεει πολλα..

Ο Edwards ειχε τρελλα κεφια .. δηλωσε πολυ ευχαριστημενος απο την μοτο του.Ειπε χαρακτηριστηκα.. ".. Honda is Honda.. nothing more to add.. "

Ο Βαλεντινος οδηγουσε σαν τρελαμενος και κατεβαζε συνεχως τον χρονο.. Δηλωσε τα συνηθησμενα.. Οτι η Yamaha ειναι μεν ακομα πισω απο την Χοντα τεχνολογικα αλλα δεν ειναι και η χειροτερη ομαδα..
θελει απλως ακομα δουλεια.
Ο χρονος που εκανε ομως λεει πολλα απο μονος του.
ΜΟυ φανηκε ομως πως χρειαζεται πολλη περισσοτερη προσπαθεια απο μερος του για να παει γρηγορα απ'οτι με την RC211v
Η μοτο πολυ νευρικη φαινοταν..

Ο Λορις τελος πιστευω ειχε πολυ καλη μερα καθως ηταν ολη την ωρα στην κορυφη αλλα προς το τελος η αμελεια των κριτων του εσπασε φανερα τα νευρα καθως του κοστησε μια πτωση και τον αποσυντονισε φανερα..
12 λεπτα περιπου πριν το τελος η πιστα γεμισε λαδια και οι κριτες αργησαν να το παρουν χαμπαρι πραμα που κοστησε πτωση σε 5 αναβατες..
μεταξυ των οποιων και ο Λορις.
ο ιδιος δηλωσε πως " Η :evil:GP4:evil: ειναι πιο σταθερη ποιο ομαλη , ποιο δυνατη και πολυ πιο γρηγορη απο την περσυνη μοτο του.
Παραλληλα ειναι πολυ πιο καλα ζυγησμενη πραμα που στην ουσια τον κανει να αισθανεται σαν να οδηγει μια εντελως αλλη μοτοσυκλετα"

Αντε να δουμε τους αγωνες αν και με ανησυχει το γεγονος οτι ο Ροσι τοσο συντομα εχει γινει πληρως ανταγωνιστηκος...


εγω θα σημειωσω και τον χρονο του Ruben Xaus που ειναι πολυ καλυτερος απο αναβατες πολυ πιο εμπειρους στα ΜΟΤΟGP
οπως πχ. του Max Biaggi που ολοι λενε πως αν δεν παρει φετος πρωταθλημα δεν θα παρει ποτε..:evil:


Ραντεβου τις 18 Απριλιου......
:beer:

Θάνος
29/03/2004, 01:43
Εκείνο που περιμένω με αγωνία να ακούσω είναι τις δικαιολογίες του Biaggi... τι θα του φταίει φέτος που θα την τρώει πάλι από τον Rossi;

tifozif1
29/03/2004, 10:08
O Biaggi δεν ξέρω αν θα την φάει από τον Rossi φέτος αλλά από κάποιον "ομόσταυλο" θα την πατήσει ....

Forza Ducati.

gmakris
29/03/2004, 20:30
Ως συνηθως ο doctor εδειξε τι αξιζει - σε συνθηκες αγωνα μπορει να κανει και μεγαλυτερη διαφορα - εαν παιξει ok το νεο μοτερακι που ετοιμασε η Yamaha ισως να μην χρειαστει να ζοριστει πολυ....:smokin:

gmakris
29/03/2004, 21:29
Ξεχασα να αναφερω και το κινητρο του Rossi για να κανει το καλυτερο χρονο στην Catalunya. Κερδισε μια BMW Z4! ειναι η δευτερη που κερδιζει λογω καλυτερης επιδοσης!
Αντε και του χρονου να τις κανει τρεις!
.:beer:

DEMINIO
29/03/2004, 21:42
οπως πχ. του Max Biaggi που ολοι λενε πως αν δεν παρει φετος πρωταθλημα δεν θα παρει ποτε..


Αυτό λένε, νομίζω, απ' την προηγούμενη δεκαετία...:lol: :lol: :look:

milaber
30/03/2004, 00:47
Ο Λορις τελος πιστευω ειχε πολυ καλη μερα καθως ηταν ολη την ωρα στην κορυφη αλλα προς το τελος η αμελεια των κριτων του εσπασε φανερα τα νευρα καθως του κοστησε μια πτωση και τον αποσυντονισε φανερα..
12 λεπτα περιπου πριν το τελος η πιστα γεμισε λαδια και οι κριτες αργησαν να το παρουν χαμπαρι πραμα που κοστησε πτωση σε 5 αναβατες..
μεταξυ των οποιων και ο Λορις.
ο ιδιος δηλωσε πως " Η GP4 ειναι πιο σταθερη ποιο ομαλη , ποιο δυνατη και πολυ πιο γρηγορη απο την περσυνη μοτο του.
Παραλληλα ειναι πολυ πιο καλα ζυγησμενη πραμα που στην ουσια τον κανει να αισθανεται σαν να οδηγει μια εντελως αλλη μοτοσυκλετα"

Τα 'λεγα εγώ για τον Loris:
οδηγάρα!
Και φυσικά οδηγάει και μηχανάρα!
:rolleyes:
Τον Biaggi από ότι καταλαβαίνω τον έχουν και ψιλοχεσμένο όλοι!
Ποτέ δεν τον πήγα αυτόν τον άνθρωπο...
Να πάρει τα απαυτά όλων τώρα!
:evil:

periklisk
30/03/2004, 01:01
Ρε συ!!!! Ο ροσι θα τους πάρει τα σώβρακα λεμεεεεεεεεεεε!!!!!!

Η απόδοση του στον αγώνα είναι απίστευτη!!!

Μπορεί να βρίσκεται πολλές θέσεις πίσω και στο τέλος να κερδίσει!!!!

Θα το ξαναπώ: ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΠΟΛΥ ΤΟ ΞΥΛΟ ΦΕΤΟΣ!!!!!!!!!

stefanos
30/03/2004, 01:04
Και οι δύο είναι για πολύ μικρότερες κατηγορείες.
Ποτέ δεν στάθηκαν στην πίστα σαν πρωταθλητές, ποτέ δεν παλέψαν.
Περισσότερη ψυχή έχει ο Hayden και ο Barros.
Πάντως ταχύτατες οι Honda και οι Duc.
Ο Rossi δεν πάει με το πλάι την Yamaha, (κρίμα)
Ωραία η Suzuki.
Εχω την εντύπωση οτι την πάει την Yamaha η συγκεκριμένη πίστα.
Αναρωτιέμαι πόσο θα έριχνε με την Honda ο Rossi πέρισι στους υπόλοιπους αν προσπαθούσε οσο τώρα.
Κρατιότανε για να μην τους ξεφτιλήσει.
Η δεύτερη Yamaha που ήταν?

milaber
30/03/2004, 01:04
Ρε συ!!!! Ο ροσι θα τους πάρει τα σώβρακα λεμεεεεεεεεεεε!!!!!!

Η απόδοση του στον αγώνα είναι απίστευτη!!!

Μπορεί να βρίσκεται πολλές θέσεις πίσω και στο τέλος να κερδίσει!!!!

Ρε το ξέρω πως είναι οδηγάρα και ταλεντάρα, απλά ποτέ δεν ήθελα να είμαι με τον πρώτο!
Μου την έδινε...
:mad:
Επίσης στηρίζω Loris και λόγω Ducati (πράγμα που νομίζω πως είναι φανερό!)!
:D

milaber
30/03/2004, 01:06
Η δεύτερη Yamaha που ήταν?

Θες απάντηση τώρα σε αυτό;
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

periklisk
30/03/2004, 01:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
Ρε το ξέρω πως είναι οδηγάρα και ταλεντάρα, απλά ποτέ δεν ήθελα να είμαι με τον πρώτο!
Μου την έδινε...
:mad:
Επίσης στηρίζω Loris και λόγω Ducati (πράγμα που νομίζω πως είναι φανερό!)!
:D
Το καταλάβαμε!!!! Μας κούρασες με τη Ducati!!!!!!
:winka: :winka: :smilea:

milaber
30/03/2004, 01:10
:lol: :lol: :lol:

Σας κούρασα, ε;

Απλά γούσταρα και που με την πρωτη χρονιά της μπήκε με αξιώσεις και πήρε καθαρά τη δεύτερη θέση!
Όχι σαν κάτι άλλα γιαπωνεζάκια που ακόμα σέρνονται και ταλάιπωρούνται ενώ είναι χρόνια στο παιχνίδι...

:evil: :evil: :evil:

periklisk
30/03/2004, 01:12
Ο Rossi δεν πάει με το πλάι την Yamaha, (κρίμα)


Του λείπει η "φιλικότητα" του Honda κατά τη γνώμη μου

milaber
30/03/2004, 01:14
Του λείπει η "φιλικότητα" του Honda κατά τη γνώμη μου

Και καλά κάνει και του λείπει του προδότη!
Λογικό είναι να μην πηγαίνει όσο πήγαινε...
...η μηχανή του πριν τον ντάντευε...
...τώρα τον μαλώνει!

periklisk
30/03/2004, 01:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
:lol: :lol: :lol:

Σας κούρασα, ε;

Απλά γούσταρα και που με την πρωτη χρονιά της μπήκε με αξιώσεις και πήρε καθαρά τη δεύτερη θέση!
Όχι σαν κάτι άλλα γιαπωνεζάκια που ακόμα σέρνονται και ταλάιπωρούνται ενώ είναι χρόνια στο παιχνίδι...

:evil: :evil: :evil:

Πέρα από την πλάκα αν ψάξεις και ρωτήσεις για την ομάδα που έφταξε η ducati θα μάθεις πως είναι όλοι τους η αφρόκρεμα στο είδος τους.....

Μιλάμε έριξε πολύ χρήμα η εταιρεία.....

Οι υπόλοιπες απλώς είτε δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα είτε έχουν άλλες βλέψεις από τους αγώνες...

πχ η Kawasaki που γνωρίζω χρησιμοποιεί τους αγώνες ως πεδίο εξέλιξης και την ενδιαφέρει τα αποτελέσματα να τα εφαρμόζει απευθείας στην παραγωγή..... οι δαγκάνες ακτινικής διάταξης που πρώτο φόρεσε το 636 είναι ένα παράδειγμα.....

milaber
30/03/2004, 01:21
Πέρα από την πλάκα αν ψάξεις και ρωτήσεις για την ομάδα που έφταξε η ducati θα μάθεις πως είναι όλοι τους η αφρόκρεμα στο είδος τους.....

Μιλάμε έριξε πολύ χρήμα η εταιρεία.....

Το ξέρω και για αυτό του πάω!
Οι Ιταλοί είναι τρελλοί!
Είπαν: θα συμμετέχουμε για να νικήσουμε, όχι για τίποτα άλλο!

Επίσης τους γουστάρω που εμένουν στο Supersport!

Όταν έλεγα για τους άλλου που είναι κολλημένοι και σέρνονται εννοούσα φυσικά πρώτα απ' όλα τη Yamaha!
Για εμένα είναι ανήκουστο για λόγους marketing να μην βγάζουν ένα σωστό κινητήρα για να πρωταγωνιστήσουν και να εμένουν σε φανερά ξαπερασμένα πρότυπα!
Και της Ducati σήμα κατατεθέν είναι ο V-2 αλλά για την Desmosedici έκαναν "υποχωρήσεις" σε αυτό το θέμα!

periklisk
30/03/2004, 01:24
Το σημαντικό είναι πως θα έχει πολύ ενδιαφέρον φέτος το πρωτάθλημα..... να μη το βαρεθούμε πάλι......

milaber
30/03/2004, 01:28
Αυτό να λέγεται!

:wave2:

periklisk
30/03/2004, 01:36
Άσχετο:

Μετά το πακέτο που έφαγα με το πσ μου ανακάλυψα ότι ένα τσιπάκι μνήμης έκανε τα δικά του.....
εν τω μεταξύ έστησα ξανά windows και τα αφήνω στη μέση για να πάω για ύπνο.....
Έτσι και αλλιώς για το Internet έχω το φορητό.....

Αντε τα μελέ!!!!!

milaber
30/03/2004, 01:38
Όνειρα γλυκά μωρό μου!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

periklisk
30/03/2004, 02:07
ΟΞΩ ΡΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!

ΛΑΚΗ!!!!!!!!


:lol: :eyepop: :uplate: :hypnotize

milaber
30/03/2004, 03:35
:lol: :lol: :lol:

:lol: :lol: :lol:

:lol: :lol: :lol:

eNeRGy
30/03/2004, 03:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Η δεύτερη Yamaha που ήταν?

3 θεσεις μπροστα απο τον Biaggi... :smokin: :evil:

de ftanei???

milaber
30/03/2004, 03:45
3 θεσεις μπροστα απο τον Biaggi...

de ftanei???

Και αυτό εσύ το θεωρείς καλό;

:lol:

SpyrosTDM
30/03/2004, 12:58
ΕΓΩ ΝΑ ΘΥΜΙΣΩ ΤΗΝ ΠΟΙΝΗ ΤΩΝ 10 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΩΝ ΠΟΥ ΕΦΑΓΕ Ο ROSSI ΠΕΡΣΥ ΣΕ ΕΝΑ GP ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΛΥΨΕ ΑΛΛΑ ΤΟΥΣ ΚΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΣΥΝ 4 ΔΕΥΤΕΡΑ.
ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΟΔΗΓΟΣ.ΑΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΙ POLE POSITION ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΠΡΩΤΟΣ ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ.
ΤΑ YAMAHA EXOYN TO XARAKTHRISTIKO TOY NA MPAINOYN ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ ΜΕ ΠΟΙΟ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΤΑ HONDA.
ΑΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ Ο ROSSI ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΚΡΑΤΑΕΙ ΓΡΗΓΟΡΟ ΓΥΡΟΛΟΓΙΟ ΤΟΤΕ ΒΛΕΠΩ ΦΕΤΟΣ
ΤΑ ΤΡΙΑ ΔΙΑΠΑΣΩΝ ΝΑ ΠΑΝΥΓΗΡΙΖΟΥΝ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

gmakris
30/03/2004, 13:10
Mπραβο! Μου αρεσουν οι θετικες σκεψεις!

Wizard13
30/03/2004, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από sv5byt
ΤΑ YAMAHA EXOYN TO XARAKTHRISTIKO TOY NA MPAINOYN ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ ΜΕ ΠΟΙΟ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΤΑ HONDA

Θα σε στεναχωρήσω αλλά υπάρχει μιά συνέντευξη του Rossi στο ΜotoGp.com που λέει ακριβώς το αντίθετο... :rolleyes:
"Το Μ1 έχει πρόβλημα στην είσοδο της στροφής. Δεν είναι τόσο σταθερό όσο το Η και δεν μπορεί να ντριφτάρει το ίδιο. Χρειάζεται μεγαλύτερη προσπάθεια, αλλά οι μηχανικοί είναι σε πολύ καλό δρόμο και έχουμε πολύ σωστή επικοινωνία."

Και μην ξεχνάμε ότι ο Edwards έτρεχε με το RCV211 και όχι με το RCV212 που ετοιμάζει το HRC... :wave2:

To καλό είναι ότι φέτος, όποιο και να είναι το αποτέλεσμα, θα ευχαριστηθούμε αγώνες και αυτό είναι το σημαντικότερο πιστεύω :winka:

Θάνος
30/03/2004, 13:19
Όσο κι αν υποστηρίζω τον Rossi και θέλω να τον δω πάλι να κερδίζει, όσο κι αν έχω μία κλίση στη ΥΑΜΑΗΑ..., κατά βάθος θα βαρεθώ αν δω και φέτος από τον πρώτο αγώνα το ίδιο έργο...

periklisk
30/03/2004, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Thanos_
Όσο κι αν υποστηρίζω τον Rossi και θέλω να τον δω πάλι να κερδίζει, όσο κι αν έχω μία κλίση στη ΥΑΜΑΗΑ..., κατά βάθος θα βαρεθώ αν δω και φέτος από τον πρώτο αγώνα το ίδιο έργο...

Αυτό ξαναπέστο...... για να είμαι ειλικρινής δε με απασχολεί ιδιαίτερα ποιός θα το πάρει, ούτε ποια ομάδα..... Σημασία έχει το θέαμα!!!

milaber
31/03/2004, 01:55
Σημασία έχει το θέαμα!!!

Για ακόμα μια φορά συμφωνώ μαζί σου Περικλή!

(αρκεί και η Ducati να μαζέψει και κανά καλό βαθμό!)

periklisk
31/03/2004, 02:04
Άντε να δούμε.... κοντά είμαστε....

milaber
31/03/2004, 02:07
κοντά είμαστε....

Σε ποιό πράγμα ακριβώς;

:confused:

periklisk
31/03/2004, 02:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
Σε ποιό πράγμα ακριβώς;

:confused:

Στο ξεκίνημα βέβαια...... Ο πρώτος αγώνας θα δείξει πολλά!!!!!!

Πάω για ύπνο:ZZZ: :ZZZ: :ZZZ:

Τα μελέ!!!!:wave2:

milaber
31/03/2004, 02:14
Πάω για ύπνο

Τα μελέ!!!!

Δεν αντέχεις να μην σε καληνυχτήσω ένα βράδυ, ε;
:lol: :lol: :lol:

eNeRGy
31/03/2004, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Wizard13
Θα σε στεναχωρήσω αλλά υπάρχει μιά συνέντευξη του Rossi στο ΜotoGp.com που λέει ακριβώς το αντίθετο... :rolleyes:
"Το Μ1 έχει πρόβλημα στην είσοδο της στροφής. Δεν είναι τόσο σταθερό όσο το Η και δεν μπορεί να ντριφτάρει το ίδιο. Χρειάζεται μεγαλύτερη προσπάθεια, αλλά οι μηχανικοί είναι σε πολύ καλό δρόμο και έχουμε πολύ σωστή επικοινωνία."


αυτό το είχε πει τον φεβρουάριο και τώρα έχουμε απρίλιο... :nono:

Wizard13
31/03/2004, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από eNeRGy
αυτό το είχε πει τον φεβρουάριο και τώρα έχουμε απρίλιο... :nono:

Ωραία, και? :sick:

Είδες εσύ καμιά διαφορά στο Μ1 από τον Φεβ μέχρι τώρα?
Είδες το Rossi να μπαίνει καλύτερα???

Κανείς δεν μπορεί να φτιάξει καλύτερο μηχανάκι από τη Honda.
Oύτε η Γιαμαχάχα, ούτε η Πλυντηρati, ούτε η Καφασάκι, ούτε η Σουτζούκι... Πάρ'τε το χαμπάρι :wave2:

Απλά επειδή ο Γιατρός είναι κορυφή, φέρνει μια ισοροποία... Μέχρι πέρσι που ήταν με τη Honda δεν υπήρχε ανταγωνισμός... :nono:

tifozif1
31/03/2004, 14:13
Ωχχχχχχου μωρε ....


Αφου ο LORIS θα τους πατήσει όλους ....






















... στις ευθείες. :sun: :sun:

periklisk
31/03/2004, 17:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
Δεν αντέχεις να μην σε καληνυχτήσω ένα βράδυ, ε;
:lol: :lol: :lol:

:lol: :lol: :lol:

gmakris
31/03/2004, 20:53
Η Yamaha εχει ετοιμασει 2 νεα πλασια & 1 νεο κινητηρα - και τα δοκιμαζει για το καλυτερο δυνατο setup - Σε 1-2 μηνες μπορουν να αλλαξουν πολλα...

Wizard13
01/04/2004, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmakris
Σε 1-2 μηνες μπορουν να αλλαξουν πολλα...

Aκριβώς :rolleyes: Σε 1-2 μήνες, ο Edwards θα τρέχει με το RCV212... :wave2:

SpyrosTDM
01/04/2004, 10:53
ΕΓΩ ΕΝΑ ΘΑ ΠΩ.. ΜΗΔΕΝΑ ΠΡΟ ΤΟΥ ΤΕΛΟΥΣ ΚΑΚΑΡΙΖΕ...
ΕΓΩ ΔΕΝ ΣΟΥ ΛΕΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΠΡΩΤΕΣ ΝΙΚΕΣ ΠΑΝΤΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΣΤΑΘΕΡΗ ΣΥΓΚΟΜΙΔΗ ΒΑΘΜΩΝ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ ΣΤΑ GP ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΘΑ ΜΟΙΡΑΖΟΝΤΑΙ ΤΟΥΣ ΒΑΘΜΟΥΣ ΤΟΤΕ ΜΜΑΑΑΑΑΑΛΛΟΟΟΟΟΝΝΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΟ ΤΣΕΠΑΚΙ ΤΟΥ..:wave2: :wave2:

Wizard13
01/04/2004, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Wizard13
Απλά επειδή ο Γιατρός είναι κορυφή

:rolleyes:

Άλλο όμως είναι κορυφή ο γιατρός και άλλο το μηχανάκι του... :wave2:

tifozif1
01/04/2004, 11:05
H Ducati φέτος έχει πιο δυνατό, πιο σταθερό και πιο στριφτερό μηχανημα και με όλα τα παραπάνω που έχετε πει ........ :wave2: :wave2: :wave2:

ΑμμμΠώς

anco
01/04/2004, 15:14
θα το δουμε ολοι μας πιος οδηγαει και πιος οχι! Σε 14 μερουλες στην Αφρικη , αλλα μαλλον ο Rossi ειναι το αφεντικο και παλι , οπως ο μεγας Μιχαλακης Doohan, οσο για τα αλογα του Ducati και του Honda ειναι για το κοινο , αυτες ειναι προσωπικες μηχανες στα μετρα του καθενος.

eNeRGy
02/04/2004, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Wizard13
Ωραία, και? :sick:

Είδες εσύ καμιά διαφορά στο Μ1 από τον Φεβ μέχρι τώρα?

Κανείς δεν μπορεί να φτιάξει καλύτερο μηχανάκι από τη Honda.


1on ego eida.. diavase ligo tous xronous stis diafores pistes pou ekane test... kai des tin proodo pos anevike protos sta test siga-siga... opote loipamai alla diafono

2on afti einai diki sou gnomi kai einai gnosto xaraktiristiko tou ellinara na painevei to spiti tou... kaloriziko alla de pires to kalitero mixanaki tis agoras... apla ena poli kalo, efkolodigito, 2kiklo... (look around you...)

otan to fazer 1000 (tour) pataei kato to cbr900rr (supersport) tou 99 se pista kai exei 2" pano apo ton xrono tou R1 tou 2001 kai molis 1misi apo to CBR tou 2002... emena afti i etairia mou leei polla... (arxise na diavazeis germanika periodika me odigous agonon kai oxi pliromenous ellinares dimosiografous kai tha kanoume kouventa)...

pros to paron ok... i honda einai kaliteri... alla to les esi kai oi kollimenoi pou theloun na kratisoun tis poliseis tis honda apo tin sinexi ptosi (ti egine kale? kapote eixate pano apo 50% poliseis stis mixanes...)

Wizard13
02/04/2004, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από eNeRGy
kaloriziko alla de pires to kalitero mixanaki tis agoras... apla ena poli kalo, efkolodigito, 2kiklo... (look around you...)
Σε ευχαριστώ... Όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια όμως...

Διάβασε και λίγο καλύτερα... :rolleyes:

Γιατί δεν έβαλαν στην πίστα το R1 μαζί με το CBR???

Γιατί λένε ότι το R1 δίνει 158 ίππους, ενώ στα ψιλά γραμματάκια λέει "Ένα άλλο που μετρήσαμε έδωσε 154. Φαίνεται το δικό μας ήταν καλό". Και εντελώς τυχαία στο ίδιο τεύχος έχει 7 ολοσέλιδες διαφημίσεις της Μοτοδυναμικής και ένα ΟΛΟΚΛΗΡΟ τεύχος με αφιέρωμα στο ΧΤ!!! :eyepop:

Γιατί σε σχεδόν όλες τις επιταχύνσεις & ρεπρίζ του ρίνχει στα αυτιά το CBR?

Γιατί ακόμα και το περσινό R1 είναι καλύτερο σε μερικές μετρήσεις από του 2004?

Γιατί δεν έχει ΤΙΠΟΤΑ καινούριο πάνω το μηχανάκι τεχνολογικά, παρά μόνο αύξηση συμπίεσης/στροφών (που σημαίνει σκίσιμο) και νέο ψαλίδι?

Γιατί είναι ακριβότερο από το CBR?

Γιατί δεν το κατεβάζει η εργοστασιακή ομάδα στα Superbikes? (Το ίδιο ισχύει για Suzuki, Kawa)

Πολλά φιλιά στον μπαμπά και τη μαμά... :wave2:

anco
02/04/2004, 19:52
Tο οτι η Kawasaki , Suzuki , και Yamaha δεν κατεβαζουν στα Superbike full εργοστασιακες μηχανες δεν παει να πει οτι δεν εχουν μηχανες , αλλα ειναι η καινουργια νομοθεσια ( Pirelli λαστιχα μονο ας πουμε και διαφορα αλλα ) αλλα η μαμα Honda οπως θελει φτιαχνει το παιχνιδι.

Το ποσα αλογα ειναι το καθε καινουργιο 1000αρι δεν παιζει σημασια καθολου , ειναι στο οδηγικο στιλ του καθενος.

stefanos
03/04/2004, 00:47
Είναι δεδομένο οτι η Yamaha δεν μπορεί να φτιάξει τετρακύλινδρο που να ανταγωνιστεί το V5 της Honda.
Απο εκεί και ύστερα οτιδήποτε καταφέρει η Yamaha στους αγώνες θα οφείλεται στο εκπληκτικό ταλέντο του Rossi.
Τα παραπάνω μπορεί να αλλάξουν μόνο αν αλλάξουν οι κανονισμοί και πάψουν τα 5κύλινδρα να έχουν το ίδιο βάρος με τα 4κύλινδρα.

Οσο για τα SB με τους παλαιούς κανονισμούς τα Γιαπωνεζικα 750 δεν ήταν δυνατό να συναγωνιστούν τα V2 1000 της Ducati.
Και όλοι οι Γιαπωνέζοι τα παράτησαν εκτός απο τη Honda που έφτιαξε V2 από το μηδέν και το εξέληξε μέχρι να νικήσει.
Να μην τα ισοπεδώνουμε και όλα.
Μπορεί να βγάζουν όλοι "γρήγορα" μηχανάκια αλλά μόνο η Honda μπορεί να το αποδείξει.

milaber
03/04/2004, 16:48
Είναι δεδομένο οτι η Yamaha δεν μπορεί να φτιάξει τετρακύλινδρο που να ανταγωνιστεί το V5 της Honda.

Θες να μου πεις πως ο δεύτερος μεγαλύτερος κατασκευαστής μοτοσυκλετών στον κόσμο (που έχει και τις πλάτες μιας Toyota) δεν μπορεί να βάλει κάτω τα χαρτιά (ή τα pc) και να σχεδιάσει έναν κινητήρα που να μαμάει;
Απλά είπαμε είναι και ηλίθιοι λόγοι marketing που κρατάνε τον "4 σε σειρά" κινητήρα. Ποιά μοντέλα παραγωγής της Honda έχουν τον V-5 και πόσα της Yamaha έχουν τετρακύλινδρο σε σειρά;
Η Ducati (το ξαναλέω) πως έβαλε το κεφάλι της κάτω και μέσα σε έναν χρόνο έβγαλε μια πλήρως ανταγωνιστική (τουλάχιστον μπροστά σε όλες τις άλλες εκτός Honda) μηχανή;

stefanos
03/04/2004, 23:48
Δεν το λέω ,έτσι είναι.
Ολοι πουλάνε κινητήρες σε σειρα.
Μόνο η Yam και η Kawa τους φέρανε στα motogp.
Και μην είμαστε αγαθοί. Ολοι αυτοί οι κινητήρες είναι μαμάτοι, απλώς ο V5 έχει θεωρητικό και πρακτικό προβάδισμα.
Οσο για το marketing μάλλον δεν παίζει ρόλο μια και μιλάμε για εντελώς εκτός συναγωνισμού μηχανάκι.
Και το κακό είναι οτι πάντα η Yamaha ήταν ο μεγάλος αντίπαλος ή και καλύτερη από την Honda οπότε υπήρχε και κάποιο ενδιαφέρον.
Οσο για την ίδια την Honda οσοι παρακολουθούν απο παλιά, τον κορυφαίο θεσμό των μοτοσυκλετών ,πάντα ακολουθούσε νέους δρόμους , που μπορεί να ήταν 8κύλινδρα η V3 η οβαλ πιστόνια η big bang η δεν θυμάμαι τι άλλο, που μερικά δούλεψαν και μερικά οχι.Το οτι έσπρωχνε τα όρια κανένας δεν το αρνείται όμως.
Ασχετο αν στην παραγωγή έκανε ακριβώς το αντίθετο.
Και εκτός απο τον κινητήρα έχει και την με διαφορά καλύτερα στημένη μοτο.
Ποτέ δεν θυμάμαι η φιλικότερη μοτο να έχει και την μεγαλύτερη ιπποδύναμη.

milaber
04/04/2004, 02:08
Και μην είμαστε αγαθοί. Ολοι αυτοί οι κινητήρες είναι μαμάτοι, απλώς ο V5 έχει θεωρητικό και πρακτικό προβάδισμα.

Kανείς δεν μπορεί σίγουρα να πει πως ο τετρακύλινδρος σε σειρά της Yamaha είναι ένας "απλός" κινητήρας και γενικά η μηχανή της ότι "σέρνεται"!
Απλά στο ξαναλέω:
έχω τη γνώμη πως μπορούν να βρουν κάτι άλλο ώστε να έχουν προβάδισμα!
Αντί φέτος να κλειστούν στα σχεδιαστήρια, έκλεισαν τον κορυφαίο αναβάτη!

Οσο για το marketing μάλλον δεν παίζει ρόλο μια και μιλάμε για εντελώς εκτός συναγωνισμού μηχανάκι.

Το marketing παίζει και μεγάλο ρόλο μάλλιστα!
Ο αγοραστής πιο πολύ ταυτίζεται με έναν κινητήρα παρόμοιο με αυτόν που θα φοράει και το δικό του μηχνάκι (τρετακύλινρδο σε σειρά φοράει η Μ1, τερακύλινδρο σε σιερά φοράει και το R1 μου σου λέει!) παρά με έναν εξωτικό "V4+1" (που και μόνο για να καταλάβει πως λειτουργεί πρέπει να φάει ώρες!)!

Οσο για την ίδια την Honda οσοι παρακολουθούν απο παλιά, τον κορυφαίο θεσμό των μοτοσυκλετών ,πάντα ακολουθούσε νέους δρόμους , που μπορεί να ήταν 8κύλινδρα η V3 η οβαλ πιστόνια η big bang η δεν θυμάμαι τι άλλο, που μερικά δούλεψαν και μερικά οχι.Το οτι έσπρωχνε τα όρια κανένας δεν το αρνείται όμως.
Ασχετο αν στην παραγωγή έκανε ακριβώς το αντίθετο.

Συμφωνώ και επαυξάνω!

Και εκτός απο τον κινητήρα έχει και την με διαφορά καλύτερα στημένη μοτο.
Ποτέ δεν θυμάμαι η φιλικότερη μοτο να έχει και την μεγαλύτερη ιπποδύναμη.
Για το ότι είναι και η καλύτερα στημένη συμφωνώ!
Για την ιπποδύναμη έχω την εντύπωση πως η Desmosedici είχε πιάσει μεγαλύτερα νούμερα. Αφού αναγκάστηκαν να της κόψουν και δύναμη για να κοντρολάρεται!

stefanos
05/04/2004, 19:50
Τι σόι marketing είναι αυτό?

"Πάρτε Yamaha είμαστε προτελευταίοι???:rotflmao:

η

"Πάρτε Yamaha την πατήσαμε την Proton φέτος?"

milaber
05/04/2004, 22:43
Φέτος θα γίνει:

"πάρτε Yamaha τους μαμάμε όλους και έχουμε και τον κορυφαίο"!

:wave2:

stefanos
05/04/2004, 23:00
Μπορεί αλλά πόσο γρήγορο πετάλι να κάνει αυτό το παιδί πιά:p

milaber
05/04/2004, 23:05
Μπορεί αλλά πόσο γρήγορο πετάλι να κάνει αυτό το παιδί πιά

:lol: :lol: :lol:
Τρομερός!
:lol: :lol: :lol:

Η Yamaha λες φέτος δηλαδή να αποδίδει καμιά 200άρα άλογα + 1 άνθρωπο;

:lol: :lol: :lol:

Electra
09/04/2004, 02:30
...ο Vale τσάκωσε τη "μπέμπα" στα δοκιμαστικά της Catalunya!!!!

Τί είδα επίσης???? Λαδάκια η Ducati???????

afrotwin
10/04/2004, 22:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
:lol: :lol: :lol:
Τρομερός!
:lol: :lol: :lol:

Η Yamaha λες φέτος δηλαδή να αποδίδει καμιά 200άρα άλογα + 1 άνθρωπο;

:lol: :lol: :lol:

ise 8esallllllonikios..........
:lol: :rotflmao: :lol:

milaber
11/04/2004, 02:34
Τι έχεις πάθει εσύ ρε αγόρι μου με τη Θεσσαλονίκη;
Τι ζόρια τραβάς;
:confused:
"Αθηναίε"!
:rotflmao:

Όσο για τα λαδάκια της Ducati, μάλλον από καμιά σαλάτα θα ήταν και όχι από το μηχανάκι!
:rotflmao:

Θα τα πούμε σύντομα με τα κατακόκκινα τέρατα!
:evil:

periklisk
14/04/2004, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber

Όσο για τα λαδάκια της Ducati, μάλλον από καμιά σαλάτα θα ήταν και όχι από το μηχανάκι!
:rotflmao:

Θα τα πούμε σύντομα με τα κατακόκκινα τέρατα!
:evil:

ΑΣΕ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΥ ΡΕ ΜΕ ΤΑ ΚΑΡΑΒΙΑ!!!!!!:lol: :lol: :lol: :lol:

ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΒΛΕΠΩ!!!!:lol: :lol: :lol: :lol: :wave2: :wave2: :wave2:

ΕΧΩ ΚΕΦΙΑ ΣΗΜΕΡΑ!!!!

milaber
14/04/2004, 18:49
Το βλέπω για τα κέφια!
:D

Ρε τρέχα τράβα τα μάτια με κανα τσιμπιδάκι να μοιάζεις με τα γιαπωνεζάκια της δικής σου ομάδας και άσε με εμένα και την δική μου!
:lol:

Θα τα πούμε με την Ducati σε λίγο καιρό!
:evil:

Θάνος
16/04/2004, 15:04
Αν πιάνετε eurosport, μόλις άρχισαν τα σημερινά δοκιμαστικά...

Μετά την catalunya και το Jerez, στο σημερινό πρωινό ζέσταμα, έκανε πάλι τον ταχύτερο χρόνο ο Rossi... Ας του δώσει κάποιος ένα παπί να τρέξει ρε γαμώτο... πάλι το ίδιο έργο θα δούμε...;

Ο Biaggi πάλι προβλήματα αντιμετωπίζει... :bigcry: :bigcry:

milaber
16/04/2004, 15:07
Άσε γαιτί είμαι και έτοιμος να αλλάξω ομάδα...

Είδα χτες το αφιέρωμα σε όλη την πορεία του Rossi (από το dvd του moto)...

Μου έπεσε το σαγόνι κάτω...

Αλλά και πάλι δεν μου πάει καρδιά να είμαι "Yamahάκιας" ρε γμτ...

:wave2:

milaber
16/04/2004, 15:08
Η Yamaha όμως όπως είδες αναγκάστηκε επιτέλους να του δώσει μηχανή της προκοπής!
Απ' ότι βλέπω και ότι διαβάζω, έχουν αλλάξει το χρονισμό του τετρακίλυνδρου ριζικά...
Προσπαθούν βλέπετε να τον κάνουν να αποδίδει σαν V!

Θάνος
16/04/2004, 15:12
Τίποτα δεν είναι τυχαίο. Νομίζω ότι το ταλέντο του είναι πολύ πληθωρικό και όχι μόνο στο να κάνει γρήγορους γύρους.

Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο ο οδηγός στο στήσιμο της μοτοσυκλέτας.. νομίζω;

milaber
16/04/2004, 15:16
Δεν νομίζεις, δίκιο έχεις!

Μιας που είπες και για τον μαλάκα τον Biaggi (αλήθεια τον πάει κανένας αυτόν; ) είδα και στο στιγμιότυπο με την αγκωνιά στον Rossi!
Αλλά μετά γούσταρα άσχημα με το χώσιμο του Vale μπροστά του και το κωλοδαχτυλάκι που του έδειξε!
Είναι τρελλοί αυτοί οι Ιταλοί...

Η Ducati πάντως είχε την μέγιστη τελική (με τον Capirrossi)!

Θα απογοητευθώ αν πάλι καθαρίζει αγώνες με άνεση ο Vale...
Πάντα όμως σε κάθε πρωτάθλημα έκανε άτσαλη αρχή!

periklisk
16/04/2004, 15:35
Αυτή τη στιγμή o Rossi για τα motogp είναι ότι ο Schumacher για τη formula1.....

Και οι δύο δεν παίζονται.... είναι πολύ μακριά από τους υπόλοιπους....

Και το καλύτερο είναι πως ξέρουν άριστα πως να βοηθούν τους μηχανικούς στο στήσιμο του μηχανήματος!!!!

btw ο Biaggi είναι ο μεγαλύτερος καραγκιόζης από όλους με διαφορά!!!! Τουλάχιστον εκεί είναι μόνιμα ΝΟ1!!!! ο χλέμπουρας!

milaber
16/04/2004, 16:00
Συνεχίζω να πιστεύω (μιας και πλέον δεν ασχολούμαι και τόσο με τη formula, τη βαρεθηκα) πως ο Schumacher δεν είναι και τόσο καλός οδηγός όσο λένε!
Απλά πάντα έχει και το καλύτερο αμάξι, ε;

Στα motogp (και εδώ είναι το συναρπαστικό) έχεις έναν οδηγό που σου κάνει κορυφαίους χρόνους και με την κορυφαία και με μια "τρίτη" μηχανή!

Πραγματικά πορώθηκα όταν είδα τους χρόνους του στο moto, δεν το περίμενα!

periklisk
16/04/2004, 16:03
Γιατί τρίτη??? μη μου πεις πως θεωρείς τη ducati 2η......

milaber
16/04/2004, 16:05
Εννοείται!

Σε επόπεδο εξέλιξης είναι σαφώς ανώτερη!
Και αυτό το δείχνουν και τα περσινά αποτελέσματα!
:evil:
Που ήταν η Yamaha;
:lol:

periklisk
16/04/2004, 16:18
Τι γελάς πάλι ρε????:D :smilea:

Είπαμε με τα λεφτά που σκάσανε αυτό έλειπε.....

Άλλα όσα και να σκάγανε η εμπειρία είναι σημαντικό πράγμα....

milaber
16/04/2004, 17:31
Η όρεξη, η θέληση και το πάθος είναι τα σημαντικότερα κατά τη γνώμη μου!

Γαιτί μόνο έτσι μπορώ να εξηγήσω μια ομάδα στην πρώτη της φορά να έρχεται δεύτερη και μια "έμπειρη" να σέρνεται!

:alien:

stefanos
16/04/2004, 19:54
Είναι θέμα χρημάτων και επένδυσης (πάλυ σε χρήμα) τα προηγούμενα χρόνια.
Η HRC είναι μεγαλύτερη απο όλη την Ducati, γι αυτό και πάνω απο 500 νίκες σε gp.

milaber
17/04/2004, 17:50
Σύμφωνοι Στέφανε, είναι και αυτό!

Αλλά και η Yamaha είναι μεγαλύτερη από την Ducati...
Κολοσσός μπροστά της!

Γιατί τέτοια αποτελέσματα (εώς τώρα);