PDA

View Full Version : SV650 Στησιμο,GSXR front end,rear shock κτλ.



Σελίδες : [1] 2

jpsplus
15/04/2006, 23:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
loipon epidh h metatroph se usd einai eukolh sas proteinw oloi na pate na balete tetoia pirounia........

ΑΛΕΞΗ ΓΕΙΑ
(ΧΩΡΙΣ ΦΙΛΕ!!!!!)
ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ.
ΚΑΤΕΒΑΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΦΑΝΑΡΙ-ΤΑΧΥΜΕΤΡΟ-ΑΝΕΝΟΘΩΡΑΚΑ!!!! ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ ΑΝΤΙ ΣΤΟ ΠΙΡΟΥΝΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.
ΤΟ ΠΙΡΟΥΝΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ GSXRK4 ΣΕΤΑΡΙΣΜΕΝΟ ΜΕ ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΚΑΙ GOLD VALVES ΑΠΟ SVRACESHOP.
Η ΜΟΝΗ ΥΠΟΨΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΤΟΥ ΛΑΙΜΟΥ.
ΞΕΡΕΙΣ ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΤΟΥ. ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΕ ΒΑΡΕΛΑΚΙΑ.
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΥΡΙΟ.
ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΠΙΣΩ ΤΗΣ PENSKE ΦΑΙΝΕΤΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ΜΙΑ ΚΑΙ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΕΤΑΡΙΣΜΕΝΗ ΣΤΑ ΚΙΛΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΡΙΩΝ ΡΥΘΜΙΣΕΩΝ ΕΚΤΟΣ ΕΛΑΤΗΡΙΟΥ ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΑΠΟ ΤΗΣ OHLINS ΕΙΝΑΙ ΔΥΟ (ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΓΙΑ ΤΟ SV). ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΙΜΗ ΜΕ PENSKE ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑ WP (ΤΡΙΩΝ ΡΥΘΜΙΣΕΩΝ).
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΛΥΣΗ ΑΠΟ GSXR ΑΠΟ SVRACESHOP ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΑ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 400$+ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΦΟΡΟΥΣ ΚΛΠ =OHLINS(TIMH KAINOYΡΓIA).

ΘΕΛΕΙ ΟΜΩΣ ΚΟΨΙΜΟ Η ΘΗΚΗ ΤΗΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ (ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΑ OHLINS). TA WP KAI TA PENSKE TA ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΜΕ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΑΖΩΤΟΥ.

gcrook
16/04/2006, 00:38
Καλησπερα φιλε.
θα σταθω στα περι αναρτησης...
Το Penske που λες ειναι οντως η καλυτερη και ακριβοτερη λυση αλλα:

1)Τα two και three way adjustable δεν εχουν αμεση σχεση με τις στανταρ ρυθμισεις του αμορτισερ δλδ, συμπιεση,επαναφορα,προφορτιση,υψος κτλ. Ειναι ενας μηχανισμος, που ας το πουμε καπως μπακαλιστικα, (γιατι αλλιως δεν μπορουμε, και γιατι ο Ολντμαν ΑΝ μας διαβαζε θα μας εδερνε:lol: ), ρυθμιζει στιγμιαια τις αποσβεσεις κτλ στο αμορτισερ.Καπως πιο χειροπιαστα.... εισαι πχ σε μια πιστα που ξερεις οτι εχει καποιες βαρβατες ανωμαλιες πανω στην στροφη, (Μεγαρα καλη η ωρα),και ακριβως γι’άυτο το λογο αναγκαζεσαι να ‘μαλακωσεις‘ καπως την αναρτηση,ας πουμε οτι κατεβαζεις καποια κλικ στην αποσβεση επαναφορας,(στανταρ μαλακια ειπα αλλα ας το δεχτουμε προσωρινα:lol: ).

Υπο φυσιολογικες συνθηκες λοιπον το μηχανακι θα ειναι πιο μαλακο απο οτι θα ηθελες εσυ ωστε να μπορεσεις να κανεις αξιοπρεπη χρονο.Αυτα με ενα νορμαλ αμορτισερ.Με το two way adjustable,μπορεις να το αφησεις στις ρυθμισεις που θελεις και (μαλλον να ρυθμισεις και πως θα συμπεριφερεται στις ανωμαλιες δηλαδη εκει που η αναρτηση στιγμιαια θα τραβηξει καποιο ζορι.........θα φαω ξυλο με αυτα που γραφω......).Αντιστοιχο μαλλον ειναι και το ΗI/LOW compression damping που βρισκουμε σε καποια αμορτισερ.(ΧΩΡΙΣ ΠΛΑΚΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΓΡΑΦΩ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΝΑ ΣΒΗΣΩ:lol: )

2)Ειναι δυσκολο να σεταριστει καλα οπως διαβαζω, και δεν χρησιμευει τελικα τοσο πολυ για χρηση δρομου, αλλα για αγωνιστικη περισσοτερο, ειναι καπως ακριβο(το ειπαμε), και δεν αντιπροσωπευεται στην Ελλαδα, (σε καποιες περιπτωσεις μπορει να υπαρξει σοβαρο πρoβλημα και τρεχα γυρευε).


Η λυση του ανακατεσκευασμενου αμορτισερ απο GSXR,ειναι εξ'ισου καλη, αλλα οχι και τοσο φθηνη τελικα.Συν τοις αλλοις ειναι μεγαλο ζορι.Οι Αμερικανοι οταν λενε slight trimming of the battery box, εννοουνε να κοψεις φετες το μηχανακι σου και να παιδευτεις καμια βδομαδα με οξυγονοκολληση ζιπακια και λαμες,για να οδηγεις εφ'όρου ζωης με την μπαταρια αγκαλια:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Το Ohlins κωδικος για SV650 99/01 kai 03+ αντιστοιχα, ειναι 46/HRCL και 46/PRCL.
H=hose mounted
P=piggy back
R=rebound damping
C=compression damping
L=length

Το γραμμα Χ απουσιαζει που ειναι ο κωδικος για το high/low compression damping, που τετοιο χαρακτηριστικο το συνανταμε μονο σε καποια μοντελα,ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ:sad:
(Χεστηκαμε κιολα....):look:

Τωρα γιατι παρηγγειλα το Ολινς:
1)Το βρηκα 650 ευρω
2)Του πωλητη του επρηξα τα @@ στις ερωτησεις και μου αρεσε που δεν με πεταξε εξω με τιε κλωτσιες.:rotflmao:
3)Με διαβεβαιωσε οτι αν γινει κατι θα αλλαχτουν/επισκευαστουν ολα στα πλαισια της εγγυησης μεσω αυτου(Μπορει να του το ζητησω και γραπτα θα δουμε μιας και δεν ειναι ο επισημος αντιπροσωπος).
4)Και πιο σημαντικο.Το αμορτισερ εχει ρυθμιση υψους +12 mm,νουμερο καθολου τυχαιο, διοτι το πρωτο πραγμα που κανουν οσοι στηνουν SV πρωτης γενιας, για ιδιωτικη και αγωνιστικη χρηση ειναι να παρουν μια σιδερια:lol: (καλα ειμαι καργα τεχνικος σημερα):rotflmao: , η dogbone οπως αλλιως λεγεται, για να ψηλωσουν το μηχανακι ακριβως 12 χιλιοστα.Σε ακραιες και 19 αλλα παμε αλλου μετα....Στα ξενα φορουμ, αγωνιζομενοι και ψαγμενοι ιδιωτες υποστηριζουν οτι τοσο ακριβως χρειαζεται για να αποκτησει το μηχανακι σπορ γεωμετρια.Αρα καθολου τυχαιο αυτο που εκανε και η Ολινς και μου εσωσε και καμια 50ερια ευρω στο τσακ.

Μαλιστα......:bawl:

alexioannides
16/04/2006, 02:43
jpsplus to rouleman tou gsxr k3-k4 einai idio me to rouleman tou sv k3-k6!!! an auto se boh8hse exei kalws an 8eleis to kwdiko mporw na sou ton dwsw thn kuriakh to apogeuma pou 8a epistrepsw salonika! twra eimai sto patriko mou hr8a edw (Drama) gia na peripoih8w ligo to sv mou giati edw exw mpolika ergaleia!

oso gia esena gcrook me exeis peisei gia na balw kai egw ena ohlins! na sou pw sto k3 to modelo ohlins pou proteineis 8elei metatropes sto kouti ths mpatarias h exei 2 ksexwristous ru8mistes pou bhdwnoun kapou sto plaisio?

gcrook
16/04/2006, 02:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
jpsplus to rouleman tou gsxr k3-k4 einai idio me to rouleman tou sv k3-k6!!! an auto se boh8hse exei kalws an 8eleis to kwdiko mporw na sou ton dwsw thn kuriakh to apogeuma pou 8a epistrepsw salonika! twra eimai sto patriko mou hr8a edw (Drama) gia na peripoih8w ligo to sv mou giati edw exw mpolika ergaleia!

oso gia esena gcrook me exeis peisei gia na balw kai egw ena ohlins! na sou pw sto k3 to modelo ohlins pou proteineis 8elei metatropes sto kouti ths mpatarias h exei 2 ksexwristous ru8mistes pou bhdwnoun kapou sto plaisio?

Σου ειπα ρε συ, για το δικο σου βγαινει το 46PRCL με piggyback,αρα ενσωματωμενο στο κυριως αμορτισερ.
Εμενα μονο εχει ξεχωριστα το δοχειο αζωτου.
Τωρα αν εννοεις υδραυλικη προφορτιση, κατα πασα πιθανοτητα δεν υπαρχει τετοια επιλογη, αλλα ουτε σου χρειαζεται μαλλον.
...Ασε που θα φταναμε το χιλιαρικο σε κοστος:sad:

Μετατροπες ΔΕΝ θελει.
Plug and play κανονικα.

Tropeas
16/04/2006, 04:17
Αν μου μείνει θα είναι η δικιά μου επόμενη κίνηση... (πριν την πίστα...)

jpsplus
16/04/2006, 08:47
Τωρα γιατι παρηγγειλα το Ολινς:
1)Το βρηκα 650 ευρω

η αντιπροσωπεια το δινει 600
2)Του πωλητη του επρηξα τα @@ στις ερωτησεις και μου αρεσε που δεν με πεταξε εξω με τιε κλωτσιες
εχεις δει το συνεργειο του; εχει εργαλεια για αυτη τη δουλεια η θα χρησιμοποιησει σφυρι και καλεμι;
ενα καλο σερβις για ολινς ειναι στην Ιερα οδο τερμα πριν βγεις Αθηνων Κορινθου στα δεξια 600

3)Με διαβεβαιωσε οτι αν γινει κατι θα αλλαχτουν/επισκευαστουν ολα στα πλαισια της εγγυησης μεσω αυτου
4)Και πιο σημαντικο.Το αμορτισερ εχει ρυθμιση υψους +12 mm,

τα +12 mm ειναι στο αμορτισερ. Στη μηχανη ποσο σου δινει; Aν ειναι το P και εχεις Κ3+ θελεις να σκαψεις οπωσδηποτε την θηκη της μπαταριας. (Αν το ελατηριο εχει δυο σκασιματα στο χρωμα και ξαναβαμμενο ειναι αυτο που ηρθε για μενα απο Σουηδια και το εδωσα πισω ) 600

εχω φωτογραφιες απο αυτο το αμορτισερ αν θελεις πεσμου τον τροπο να τις κατεβασω απο το δισκο μου

jpsplus
16/04/2006, 11:19
o jps εβαλε μια φωτογραφια


45041

jpsplus
16/04/2006, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpsplus
o jps εβαλε μια φωτογραφια


45042

jpsplus
16/04/2006, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpsplus



45043

dirtbird
16/04/2006, 11:26
Mια που ψάχνεστε (και τα χώνετε) μην ξεχνάτε αυτό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=20138)

Ειδικά στο site της Penske θα σας λυθούν αρκετές απορίες.

:beer: :wave2:

alexioannides
16/04/2006, 13:45
wraio to gumno sv me to anapodo pirouni!!!
thn pisw ohlins anarthsh de blepw!
an epi8umw pisw anarthsh me udrablikes ru8miseis de mporw na brw? epidi exw 2ples eksatmiseis oxi mono empodizei to kouti ths mpatarias alla empodizoun kai oi apolikseis twn eksatmisewn pou pairnoun apo ekei!
poio modelo ohlins 8a tairiazei sto sv mou arage?

alexioannides
16/04/2006, 13:58
JPSPLUS
koitaza pou les tis fwto apo to sv sou!
polu kalh douleia! ta ekanes monos sou? an nai sunxarhthria poianoun ta xeria sou!
emena me problhmatizei h pisw anarthsh! 8elw na balw ohlins alla mallon de xwraei! to apogeuma na steilw foto na deis pou einai to problhma xorou pou antimetwpizw kai gia auton ton logw 8elw ta adjusters na einai udravlika wste na ta bhdwsw kapou sto plaisio!

Tropeas
16/04/2006, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
JPSPLUS
emena me problhmatizei h pisw anarthsh! 8elw na balw ohlins alla mallon de xwraei!

Χωράει Αλέξη,
στα 03+ τα Ohlins έρχονται με απομακρυσμένα τα υδραυλικά και πιάνουν στο πλάι μια χαρά...;)

gcrook
16/04/2006, 14:31
Επαναλαμβανω.
Στο δικο μου πρωτης γενιας, το Ολινς εχει υψος 337 mm.Και +12 αν θελω για να γινει λιγο πιο γρηγορη η γεωμετρια του οπως ειπαμε.
Το δοχειο αζωτου ειναι ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ το δενω εγω οπου θελω.
Η=Hose mounted
Στο δικο σας το Κ3+ το αμορτισερ εχει διαφορα,(νομιζω ειναι 7mm κοντυτερο).Η Ολινς φτιαχνει και για σας λεμε χωρις να χρειαστει να κανετε μετατροπες,plug and play.
Μπορει στην τελικη να μην ειναι και piggyback το δικο σας αλλα οπως και να εχει δεν προβλεπεται να κοψετε τιποτα, οποτε τι αγχωνεστε;

Τωρα το αμορτισερ εγω απλα θα το αγορασω και θα το ψιλοσεταρω στον δικο μου μαστορα, οποτε δεν με ενδιαφερει.:beer:

jpsplus
16/04/2006, 15:59
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
[B]wraio to gumno sv me to anapodo pirouni!!!
thn pisw ohlins anarthsh de blepw!

το πηρα. ελυσα την ουρα ολοκληρη απο τις 4 βιδες που δενει στο σκελετο και εβαλα το αμορτισερ απο πανω. πηγα να βαλω τη σελα μετα και δεν κουμπωνε. Ηθελε 5-6 mm ακομη χωρο. Ειναι κ5 το δικο μου. πιθανον σε κ3 να χωραει. Η αληθεια ειναι οτι τα αμορτισερ της ολινς ειναι μοντουλαρ. Δηλαδη μπορει να αλλαξει η κεφαλη που δινει απο τη μανα του (p) και να γινει (h). Η να γινει παραγγελια ετσι!!!! Εξαρταται απο το μαστορα σου.

και υδραυλικη προφορτηση μπορεις να βαλεις γιατι ειναι ανεξαρτητο κοματι.

Δυστυχως στην ολινς (Σουηδιας) που εγραψα δεν μου ανεφερε τιποτα και ετσι το εδωσα πισω.

γιατι δεν κοιταζεις για wp. http://www.euro-racing.it/Category.aspx?p=0&c1=1&c2=52
Ναι μονος μου το εφτιαξα. Τωρα μου εχει μπει για το ρουλεμαν και θελω να βαλω με βαρελακια. Αυτο το πρωτο παξιμαδι το εσφιξα με το χερι γιατι αλλοιως κολλαγε. Γι' αυτο θελω το νουμερο για να ψαξω καταλογους της SKF.

gcrook
16/04/2006, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Mια που ψάχνεστε (και τα χώνετε) μην ξεχνάτε αυτό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=20138)

Ειδικά στο site της Penske θα σας λυθούν αρκετές απορίες.

:beer: :wave2:
:beer: :beer:
To διαβασα αρχηγε, φοβερο μπερδεγουει, αλλα ελεγε κατι σαχλαμαρες οτι πρεπει να ριξω πολλα λεφτα για αναρτησεις τις προκοπης και συγχυστηκα:rotflmao:

...Τελικα θα παω με τα νερα τους:sad: :sad:

gcrook
16/04/2006, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpsplus
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
[B]wraio to gumno sv me to anapodo pirouni!!!
thn pisw ohlins anarthsh de blepw!

το πηρα. ελυσα την ουρα ολοκληρη απο τις 4 βιδες που δενει στο σκελετο και εβαλα το αμορτισερ απο πανω. πηγα να βαλω τη σελα μετα και δεν κουμπωνε. Ηθελε 5-6 mm ακομη χωρο. Ειναι κ5 το δικο μου. πιθανον σε κ3 να χωραει. Η αληθεια ειναι οτι τα αμορτισερ της ολινς ειναι μοντουλαρ. Δηλαδη μπορει να αλλαξει η κεφαλη που δινει απο τη μανα του (p) και να γινει (h). Η να γινει παραγγελια ετσι!!!! Εξαρταται απο το μαστορα σου.

και υδραυλικη προφορτηση μπορεις να βαλεις γιατι ειναι ανεξαρτητο κοματι.

Δυστυχως στην ολινς (Σουηδιας) που εγραψα δεν μου ανεφερε τιποτα και ετσι το εδωσα πισω.

γιατι δεν κοιταζεις για wp. http://www.euro-racing.it/Category.aspx?p=0&c1=1&c2=52
Ναι μονος μου το εφτιαξα. Τωρα μου εχει μπει για το ρουλεμαν και θελω να βαλω με βαρελακια. Αυτο το πρωτο παξιμαδι το εσφιξα με το χερι γιατι αλλοιως κολλαγε. Γι' αυτο θελω το νουμερο για να ψαξω καταλογους της SKF.

Ωπ Κ5 ε;
Εχω την εντυπωση οτι κατι αλλαζει απο Κ5+ μιας και το ανεφερες, αλλα δεν ειμαι σιγουρος.

Στο λινκ που εβαλες για WP,αυτο με τα 600 γιουρια ειναι το πιο απλο εχει μονο προφορτιση και αποσβεση επαναφορας αν δεν κανω λαθος.
Το αλλο πλησιαζει το χιλιαρικο.
Δυστυχως πριν απο λιγους μηνες αλλαξε ολη η γκαμα στα αμορτισερ της εταιρειας και οι τιμες ανεβηκαν κατακορυφα.
Ηταν να χτυπησω το ακριβο μοντελο (αλλα χωρις υδραυλικη προφορτιση) που ηταν καμια 200αρια ευρω φθηνοτερο:sad:
Και στοκ στα ‘παλια‘ δεν υπαρχει πια οπως με ενημερωσαν.:a47:

jpsplus
16/04/2006, 16:33
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
[B]Ωπ Κ5 ε;
Εχω την εντυπωση οτι κατι αλλαζει απο Κ5+ μιας και το ανεφερες, αλλα δεν ειμαι σιγουρος.

Στο λινκ που εβαλες για WP,αυτο με τα 600 γιουρια ειναι το πιο απλο εχει μονο προφορτιση και αποσβεση επαναφορας αν δεν κανω λαθος.
οταν εψαχνα εγω (μεσα φλεβαρη) στο Γιαννουλη(;) στη Καλλιροης υπηρχε ενα competition δεν ρωτας?

gcrook
16/04/2006, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpsplus
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
[B]Ωπ Κ5 ε;
Εχω την εντυπωση οτι κατι αλλαζει απο Κ5+ μιας και το ανεφερες, αλλα δεν ειμαι σιγουρος.

Στο λινκ που εβαλες για WP,αυτο με τα 600 γιουρια ειναι το πιο απλο εχει μονο προφορτιση και αποσβεση επαναφορας αν δεν κανω λαθος.
οταν εψαχνα εγω (μεσα φλεβαρη) στο Γιαννουλη(;) στη Καλλιροης υπηρχε ενα competition δεν ρωτας?

Ετσι και αλλιως τωρα παρηγγειλα το Ολινς.
Αν υπαρχει το φουλ ρυθμιζομενα σε ‘παλιο‘ τι να το κανω τωρα.
Συν τοις αλλοις ηταν και ελαχιστα πιο ακριβο.
Θενκς παντως:wave2:

alexioannides
16/04/2006, 17:45
JPSPLUS
sos exw problhma me to konter! h patenta pou ekana gia na exw konter den entekse kai enw telikiaza mou edeixne oti paw me 32!!!!!!
esu ti patenta ekanes gia to konter? egw ekana kati paparies kai to sundesa sto granazi kinhshs alla edidh eprepe na kolhsw to kulindriko magnhtaki egine poustia kai ksekolhse auto! esu ti exeis kanei gia na exeis konter?

gcrook
rikse kamia timh gia ohlins re su gia to k3 mou.... na kserw dhladh pou peripou 8a eimai oikonomikws....


to k5 exei allaksei to upoplaisio exei diaforetikh klhsh logo twn parapwnwn gia uperbolika psilh 8esh sunepibath!

edw sas deixnw poso periorismenh einai h 8esh tou pisw amorthser logo twn 2plwn eksatmhsewn


45063

alexioannides
16/04/2006, 17:58
giannh ksexasa na sou pw gia to rouleman laimou
h suzuki to anaferei ws ekshs: B1 BEARING 30 x 5
pes re su gamo ton mpela mou gia to konter ti ekanes arxhsa na ta pairnw sthn krana...

aaa kai na sou pw? pou na brw na poulhsw olo to mprostina susthma? de mou xreiazetai oute auto oute h eksatmhsh....


45064

gcrook
16/04/2006, 18:02
Στο ειχα πει οτι η πατεντα με το κοντερ ΔΕν παιζει!
Θα πρεπει να παραγγειλεις αναγκαστικα ΑΥΤΟ! (http://www.motospecialties.com/store.asp?store=SVRaceShop&type=Products%20by%20Bike&type1=Suzuki&type2=SV650&category=GSX-R%20Speedometer%20Conversion)
:sad:

Τωρα για το Ολινς εισαι στα ιδια λεφτα και συ μαλλον 650 ευρω,ο Δουλαβερης το ειχε μαλιστα ετοιμοπαραδοτο και μου το εδειξε, αλλα δεν το γλιτωνεις το piggyback:sad:
Τωρα ναι με τις εξατμισεις εχεις προβλημα μαλλον.
Δεν ξερω αν ισχυει αυτο που λεει ο φιλος οτι μπορεις να το παραγγειλεις hose mounted,(και βασικα δεν νομιζω),αλλα αν δεν μπορεις την εκατσες γιατι το 99-02 αμορτισερ ειναι διαφορετικο απο το δικο σου και στο διχαλο που πιανει κατω, και στο υψος αλλα και στο spring rate του ελατηριου.:sad:
Οποτε δεν μπορεις να κανεις πατεντα με αμορτισερ πρωτης γενιας.
Και οσα αμορτισερ θυμαμαι για το δικο σου ειναι piggyback.Ισως με μοναδικη εξαιρεση το Penske (μιλαμε για το two way adjustable παντα, το αλλο εχει πανω απο χιλιαρικο),αλλα θα πρεπει να στειλεις μειλ να δεις τι παιζει.:wave2:

Υ.Γ Περιμενω να μου δωσεις λεπτομερειες για τα κλιπον που αλλαξες.:beer:

alexioannides
16/04/2006, 18:15
WRAIA MOU EFTOIAKSES TO APOGEUMA TWRA....
OUTE TO KONTER MPORW NA KANW ME AUTON TON TROPO OUTE THN ANARHTHSH EKTWS AN TA STAKSW....

NA SOU PW? TO GSXR APO TO GRANAZI KINHSHS DE PAIRNOUN SHMA GIA TO KONTER? 8ELW APLA EKEINON TON SENSORA GAMOTO....
TO HLEKTRONIKO SUSTHMA GIA NA TO KALIMPRARW TO EXW! MONO O AIS8HTHRAS MOU XREIAZETAI....


45065

gcrook
16/04/2006, 18:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
WRAIA MOU EFTOIAKSES TO APOGEUMA TWRA....
OUTE TO KONTER MPORW NA KANW ME AUTON TON TROPO OUTE THN ANARHTHSH EKTWS AN TA STAKSW....

NA SOU PW? TO GSXR APO TO GRANAZI KINHSHS DE PAIRNOUN SHMA GIA TO KONTER? 8ELW APLA EKEINON TON SENSORA GAMOTO....
TO HLEKTRONIKO SUSTHMA GIA NA TO KALIMPRARW TO EXW! MONO O AIS8HTHRAS MOU XREIAZETAI....

Ναι αλλα εσυ θελεις να κρατησεις τα οργανα σου ΚΑΙ την ηλεκτρονικη σου!
Ξεχνα το επεσε τρελο ψαξιμο εξω για να γινει αυτο, και το λινκ που σου εβαλα ηταν μια πατεντα ενος απο το socalSVriders.com, που το δημοσιευσε σε ενα θρεντ 300+ σελιδων που ασχολουνταν με την συγκεκριμενη μετατροπη(αμα εισαι μερακλης:sad: ).
Και πεσαν ολοι με τα μουτρα μιας και δεν υπηρχε αλλη λυση.Ας μην τα θελουμε ολα δικα μας.
Δεν υπαρχει αλλος τροπος δυστυχως.
Τωρα πως κατεληξε σε ετοιμο προιον στο Raceshop δεν ξερω.

Ντιζες και παλι ντιζες μαι φρεντ.Αν σου φαινονται πολλα τα λεφτα ρωτα αυτους που επι σειρα ετων δεν ειχαν χιλιομετρητη στα μηχανακια τους, απο την στιγμη που εκαναν την συγκεκριμενη μετατροπη.

gcrook
16/04/2006, 18:29
Κεκτημενη ταχυτης...
Εσυ εχεις το Κ3 ομως (ολο το ξεχναω).
Ισως να μην ισχυουν ολα αυτα.
Απευθυνσου στα socalsvriders, sv650.org,svdownunder.com
Απο εδω δεν βγαζεις ακρη δεν υπαρχει γνωση σε αυτο το μηχανακι.
Δεν εισαι και Αθηνα γμτ:sad:

alexioannides
16/04/2006, 18:32
LOIPON MAGA TO BRHKAAAA!!!!

akou eimai hlektrologos mhxanikos kai to mualo mou kobei!!! :yuck:

exw balei sto speedo healer (www.speedohealer.com)

8a parw ena magnhth kulindriko kai 8a ton bhdwsw sto granazi kinhshs! apo ekei o original sensoras tou sv 8a pairnei shma kai 8a exw endiksh sto konter!

kala mallon me exei faei h malakia (kai niw8w apotuximenos) kai lew kai skeytomai paparies!!!! gamhseta....

auton ton magnhth 8a antikatasthsw... ante na doume twra apotelesmata....


45066

jpsplus
16/04/2006, 20:49
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
[B]LOIPON MAGA TO BRHKAAAA!!!!

akou eimai hlektrologos mhxanikos kai to mualo mou kobei!!! :yuck:

exw balei sto speedo healer (www.speedohealer.com)

Αλεξη για το κοντερ εχω παρει αυτο που ειδες στο σαιτ του svraceshop.
υπαρχει ενα μικρο προβλημα. δουλευει αλλα δειχνει ακριβως τα μισα. εχω γραψει γραμμα και περιμενω απαντηση. το προβλημα λυνεται (?) με τα διπλασια μαγνητακια. αφου εισαι ηλεκτρολογος ριξε μια ματια στο www.cherrycorπ.com και στη περιοχη των προξιμιτι σενσορς.

οπως θα δεις στο σαιτ ο μαγνητης του SV 650 εχει 8 πολους
4Ν και 4S. τα μαγνητακια βιδωνουν στους πειρους των δισκων που συνδεουν το κινητο με το σταθερο. και μια φωτογραφια του σενσορα που εχω.

ο σενσορας ερχεται με βυσμα και κουμπωνει στο μαμισιο.

το νουμερο γαι το ρουλεμαν που μου γραφεις το εχω αλλα αυτο ειναι μαλλον κωδικος μονο για τον βιλλιοφορο. μηπως ξερεις τη διαμετρο αυτου που μπαινει στο λαιμο? ειναι 47(μαλλον οχι), 52, ?

εχεις βαλλει 310 η 320 δισκους γιατι 300 παντως δεν ειναι. Εχεις βαλει αποστατες στη δαγκανες.

για το πισω συστημα τωρα. κατα αρχην εφερες την αριστερη εξατμηση πανω απο το ψαλιδι ενω θα μπορουσες να την φερεις κατω απο τον κινητηρα οπως στο 1000. με ενα γατονι μηχανικο (της ολινς. θα ρωτησω το δικο μου στην Αθηνα) μπορεις να φτιαξεις το ολινς με house mounted και με υδραυλικη προφορτιση
(ειμαι μηχανικος)
για το μονομπρατσο που ελεγες καπου αλλου για κοιτα το gsr600 και το ψαλιδι του που αν θελει θα θελει λιγη δουλεια για να μπει.


45075

alexioannides
16/04/2006, 21:15
310 diskous
eee h exoume h den exoume frena....
koita egw ti 8elw na agorasw....


45078

jpsplus
16/04/2006, 21:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
310 diskous
eee h exoume h den exoume frena....
koita egw ti 8elw na agorasw....

το σιτε ειναι τελικα www.cherrycorp.com

alexioannides
16/04/2006, 21:36
POU NA BREIS EDW TETOIOUS AIS8HTHRES RE FILE
ASTA NA PANE....
MAKARI NA BRW AUTO POU SOU ESTEILA SE FOTO PIO PANO!
OSO GIA TO PSALIDI SE SU POU NA BREIS TWRA METAXEIRISMENO APO GSR600???? ASTO MALLON 8A PERIMENOUME NA KANOUN OI GALLOI THN ARXH ME TIS METATROPES TWN SV K3+
AUTO POU SOU EXW SE FOTO TO EXEIS KSANA DEI? EINAI SENSORAS POU TOPO8ETEITE STO GRANAZI KINHSHS KAI AUTO 8ELW NA KANW..... MOU LEIPEI OMWS O SENSORAS


45079

jpsplus
16/04/2006, 21:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
POU NA BREIS EDW TETOIOUS AIS8HTHRES RE FILE
ASTA NA PANE....
MAKARI NA BRW AUTO POU SOU ESTEILA SE FOTO PIO PANO!
OSO GIA TO PSALIDI SE SU POU NA BREIS TWRA METAXEIRISMENO APO GSR600???? ASTO MALLON 8A PERIMENOUME NA KANOUN OI GALLOI THN ARXH ME TIS METATROPES TWN SV K3+
AUTO POU SOU EXW SE FOTO TO EXEIS KSANA DEI? EINAI SENSORAS POU TOPO8ETEITE STO GRANAZI KINHSHS KAI AUTO 8ELW NA KANW..... MOU LEIPEI OMWS O SENSORAS

ειναι πανομοιοτυπος με αυτον απο sv 1000.
δεν θελεις μονο τον σενσορα του 1000 αλλα και το καπακι του που πανω του στηριζεται ο σενσορας.

γραψε το email σου να σου στειλω το ηλεκτρικο σχεδιο του sv 650 σε dwg


45080

jpsplus
16/04/2006, 21:44
και


45081

alexioannides
16/04/2006, 21:57
MAKARI NA BRW AUTON TON SENSORA
LES APO SUZUKI MAGAZI NA TO BRW EDW STH 8ESSALONIKH? 8A PSAKSW AURIO! NA DOUME TI 8A DOUME....

jpsplus
16/04/2006, 22:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
POU NA BREIS EDW TETOIOUS AIS8HTHRES RE FILE
ASTA NA PANE....
MAKARI NA BRW AUTO POU SOU ESTEILA SE FOTO PIO PANO!
OSO GIA TO PSALIDI SE SU POU NA BREIS TWRA METAXEIRISMENO APO GSR600???? ASTO MALLON 8A PERIMENOUME NA KANOUN OI GALLOI THN ARXH ME TIS METATROPES TWN SV K3+
AUTO POU SOU EXW SE FOTO TO EXEIS KSANA DEI? EINAI SENSORAS POU TOPO8ETEITE STO GRANAZI KINHSHS KAI AUTO 8ELW NA KANW..... MOU LEIPEI OMWS O SENSORAS

αν εψαχνες καλα το site θα εβλεπες οτι η cherrycorp εχει αντιπροσωπο στη Θεσσαλονικη.

αν θελεις τα ηλεκτρικα σου σε dwg (2004) γραψε email.

jpsplus
16/04/2006, 22:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides

kai egw aurio 8a brw sto patari to rouleman apo to pirouni gia na metrhsw tis diastaseis tou pou mou zhthses.

na sou pw? pou 8a poulhsw to palio mprostino mou susthma? exeis tipota akres?

η διασταση που σου λεω ειναι πανω στο λαιμο της μηχανης. εκτος αν εχεις ολοκληρο το ρουλεμαν (και το μεγαλο κοματι που καλυπτει τις μπιλιες).

εγω εβαλα αγγελια στο www.moto.gr για το μπροστινο μου.

αν θελεις τα ηλεκτρικα σου σε dwg arxeio γραψε email (τριτη και τελευταια φορα)

jpsplus
16/04/2006, 23:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
THANKS A LOT!
NA SE RWTHSW KATI AKOMA? POU EIDES OTI EXEI STH 8ESSALONIKI ANTIPROSWPO H CHARRY CORP????

http://www.cherrycorp.com/webapp/cherry/Contact?lang=EN&LocID=111

gcrook
16/04/2006, 23:11
Παιδες μειλ και προσωπικα στοιχεια με πμ για δικο σας καλο, και για να μην γεμιζουμε το τοπικ με chat.:wave2:

alexioannides
16/04/2006, 23:13
se ksanaeuxaristw!
aurio an mporesw na ksefugw apo thn douleia 8a paw na brw kati tetoio alla autos o tupos einai arketa makria apo thn 8essaloniki einai se ena xwrio to kaloxori!!!
xese mesa dhladh! autoi oi sensores exoun mesa magnhtaki opote molis broun metalo konta tou dinoun ena shmataki. opote katargw ton magnhth kai to leitourgw kateu8eian sto granazi kinhshs....

jpsplus
16/04/2006, 23:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
se ksanaeuxaristw!
aurio an mporesw na ksefugw apo thn douleia 8a paw na brw kati tetoio alla autos o tupos einai arketa makria apo thn 8essaloniki einai se ena xwrio to kaloxori!!!
xese mesa dhladh! autoi oi sensores exoun mesa magnhtaki opote molis broun metalo konta tou dinoun ena shmataki. opote katargw ton magnhth kai to leitourgw kateu8eian sto granazi kinhshs....

παρε πρωτα τηλεφωνο και ρωτα τους για τα μαγνητακια
as101001, (N) as101002,(s)

πιθανον για παραγγελια. σενσορες δες στο http://www.cherrycorp.com/english/sensors/index.htm
κατι σε gs 1012 η sd 1012

OldMan
17/04/2006, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
...γιατι ο Ολντμαν ΑΝ μας διαβαζε θα μας εδερνε...

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

O OldMan σας διαβάζει αλλά ΔΕΝ σας δέρνει γιατί είστε "γλυκά αγόρια" !!!
(Και συμπαθείς κατατρεγμένοι, λόγω μάρκας μοτό...).
:rotflmao: :lol: :rotflmao:

Υ.Γ.
Μα την Παναγία Κρούκη, δεν κατάλαβα τίποτε...

Οι Low/High ρυθμίσεις σε μια συγκεκριμμένη απόσβεση αφορούν την συμπεριφορά της σε σχέση με την γραμμική ταχύτητα του εμβόλου.
(Μπορείς να έχεις π.χ. "μαλακή" απόσβεση συμπίεσης με κανονικές ταχύτητες και "σκληρή" με ψηλές ταχύτητες...).
ΔΕΝ εξυπηρετεί την ΑΝΕΣΗ του αναβάτη, αλλά της συμπεριφορά της ανάρτησης σε Racing καταστάσεις ...!!!
(Και είναι και γ@μήσι στην ρύθμιση ....:lol: ).

:wave2: :beer: :wave2:

gcrook
17/04/2006, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

O OldMan σας διαβάζει αλλά ΔΕΝ σας δέρνει γιατί είστε "γλυκά αγόρια" !!!
(Και συμπαθείς κατατρεγμένοι, λόγω μάρκας μοτό...).
:rotflmao: :lol: :rotflmao:

Υ.Γ.
Μα την Παναγία Κρούκη, δεν κατάλαβα τίποτε...

Οι Low/High ρυθμίσεις σε μια συγκεκριμμένη απόσβεση αφορούν την συμπεριφορά της σε σχέση με την γραμμική ταχύτητα του εμβόλου.
(Μπορείς να έχεις π.χ. "μαλακή" απόσβεση συμπίεσης με κανονικές ταχύτητες και "σκληρή" με ψηλές ταχύτητες...).
ΔΕΝ εξυπηρετεί την ΑΝΕΣΗ του αναβάτη, αλλά της συμπεριφορά της ανάρτησης σε Racing καταστάσεις ...!!!
(Και είναι και γ@μήσι στην ρύθμιση ....:lol: ).

:wave2: :beer: :wave2:

Κοιτα να δεις που κατι τετοιο ειχα στο μυαλο μου και γω οταν το εγραφα:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

OldMan
17/04/2006, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Κοιτα να δεις που κατι τετοιο ειχα στο μυαλο μου και γω οταν το εγραφα

Το "γλυκά αγόρια" ???

:D :D :D

jpsplus
28/04/2006, 00:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpsplus
παρε πρωτα τηλεφωνο και ρωτα τους για τα μαγνητακια
as101001, (N) as101002,(s)

πιθανον για παραγγελια. σενσορες δες στο http://www.cherrycorp.com/english/sensors/index.htm
κατι σε gs 1012 η sd 1012

ΑΛΕΞΗ

ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΜΕ ΤΑ ΜΑΓΝΗΤΑΚΙΑ?

ΤΟ ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΤΟΥ ΛΑΙΜΟΥ ΤΟ ΒΡΗΚΑ. ΕΙΝΑΙ ΤΟ 32006 ΤΗΣ SKF.
ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΤΟΥ ΚΟΥΟ 3055-1 ΑΛΛΑ ΜΕ ΒΑΡΕΛΑΚΙΑ.ΣΤΑ 18 ΕΥΡΩ ΤΟ ΕΝΑ. ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΜΙΣΙΑ.

jpsplus
27/05/2006, 14:12
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ OHLINS. ΤΕΛΙΚΑ ΕΚΟΨΕΣ ΤΗ ΘΗΚΗ ΤΗΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ? ΠΟΙΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΕΒΑΛΕΣ?

alexioannides
27/05/2006, 16:25
ebala to 46prcl (horizontal)
kati idees tou stil prepei na kopseis thn 8hkh mpatarias apla mou akougonte asteies!!!
den uparxei periptwsh na xreiastei na baleis amorthser gia to modelo pou exeis kai na parei kati diaforetiko se diastaseis kai na mh tairiazei!
de xreiazetai kamia metatroph apla egw epidi exw 2ples eksatmhseis prepei na metatopisw to pigy pag pws to lene telos pantwn liiiigo pros ta panw gia na mhn anebasei 8ermokrasia apo tous laimous ths eksatmhshs pou pairnane apo polu konta!

to topo8ethsa kourasthka alla einai kaulaaaaa!!!!fwto otan 8a to apoteleiwsw

gcrook
27/05/2006, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
ebala to 46prcl (horizontal)
kati idees tou stil prepei na kopseis thn 8hkh mpatarias apla mou akougonte asteies!!!


Αναφερομαστε παντα στα πρωτης γενιας, που οντως θελουν κοψιμο, αν βαλεις αμορτισερ με piggyback.
Το δικο σου ειναι μια χαρα για κατι τετοια αφου υπαρχει προβλεψη για piggyback απο την Σουζουκι, εκτος και αν δομιμασεις να βαλεις αμορτισερ με piggyback απο αλλο μοντελο Kawasaki κτλ.(και παλι δεν θα εχεις προβλημα μαλλον).
Περιμενουμε φωτο, συντομα θα βαλω και εγω φωτο απο το EMC, αρκει να ερθει συντομα:wave2:

bonepeeler
27/05/2006, 16:45
Για 650
http://www.elkasuspension.com/Files/specifications/RoadRacingSpecs/suzuki/Suzuki-SV650.pdf

Και για 1000
http://www.elkasuspension.com/Files/specifications/RoadRacingSpecs/suzuki/Suzuki-SV1000.pdf

bonepeeler
27/05/2006, 16:48
WP αρρώστια

http://www.wpsuspension.com/

gcrook
27/05/2006, 17:17
Τα πρωτα που εβαλες ειναι Καναδεζικα, και τα θεωρουν πολυ καλα εξω, αλλα τρεχα γυρευε.....
Τα δευτερα φετιχ, αλλα ακριβυναν πολυ και αποτομα που να τους παρει και να τους σηκωσει:a11: :a11: :a11:

bonepeeler
27/05/2006, 17:32
Αυτό σε χαλάει;

www.hyperprousa.com/catalog.php?cat=Shocks&make=Suzuki&model=SV%20650%20/S%20%2099%3E&model_name=SV%20650%20/S%20%2099%3E

gcrook
27/05/2006, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από bonepeeler
Αυτό σε χαλάει;

www.hyperprousa.com/catalog.php?cat=Shocks&make=Suzuki&model=SV%20650%20/S%20%2099%3E&model_name=SV%20650%20/S%20%2099%3E

Μονο η ελληνικη τιμη με χαλαει και η απουσια ρυθμισης υψους.

alexioannides
28/05/2006, 11:09
to piggyback einai horizontal kseretai an mporei na metakinh8ei ligo pros ta panw? dixnei oti mporei alla den einai kai eukolo....

alexioannides
28/05/2006, 11:18
na oi foto deite poso konta einai to kulindraki


49952

alexioannides
28/05/2006, 11:19
akoma mia.....
gamoto einai polu konta sthn eksatmhsh..........


49953

Tropeas
28/05/2006, 11:22
Ναι όντως είναι πολύ κοντά....
:confused:

Πόσο σου κόστισε και απο που?

gcrook
28/05/2006, 11:34
Δεν νομιζω οτι μπορεις να κανεις κατι περαν της επικαλυψης του σημειου της εξατμισης που δημιουργει προβλημα, με ειδικες θερμομονωτικες "γαζες".

Αν και λαιμοι σε εκεινο το σημειο δεν θα πρεπει να ανεβαζουν λογικα πολυ υψηλες θερμοκρασιες....

alexioannides
28/05/2006, 11:34
me thn ekptwsh apo ohlins 650 eurw!
eee eklapsa kai ligo opote 600 eurw apo doulaverh!

alexioannides
28/05/2006, 11:37
opws kai na exei sigoura 8a balw amiantopano sthn perioxh ekei!
apo pou to agorazw auto? apo eksatmhsa?

gcrook
28/05/2006, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
opws kai na exei sigoura 8a balw amiantopano sthn perioxh ekei!
apo pou to agorazw auto? apo eksatmhsa?

Θα κοιταξω και θα σου πω το βραδυ, εχω κατι ετοιμα απο Αγγλια:wave2:

alexioannides
28/05/2006, 16:50
mmmmm
miam miam... me eftoiakses twra.....
perimenw pws kai pws!
molis gurhsa apo 8alassa kai xalarwnw.....

gcrook
28/05/2006, 22:44
Βαριεμαι να ψαξω:D :lol:

alexioannides
28/05/2006, 22:46
eeeeeeeeee
asta afta lege

gcrook
28/05/2006, 22:55
Κοιτα ειναι το ιδιο μονωτικο υλικο(γαζα) που βαζουν στις τουρμπινες και στα "χταποδια" των τουρμπατων αυτοκινητων.
Υπαρχουν σε πολλους τυπους και διαστασεις.
Δεν θυμαμαι που τα ειχα βρει σε πολλα σαιτ μαλλον μπορει και στο www.mandp.co.uk
Αλλα και Ελλαδα θα βρεις ανετοτατα.
Αιντε ψαχτο λιγο, ολο φραγκα χωνεις στο ρημαδι:rotflmao:
Α κατι αλλο τι εννοουσες οταν ελεγες οτι το αμορτισερ,μαλλον το piggyback, ειναι horizontal:confused:

alexioannides
28/05/2006, 23:06
to 46prcl pou uparxei einai auto.....


49970

alexioannides
28/05/2006, 23:08
auto pou phra egw exei orizontio kulindraki einai neo montelo


49971

gcrook
28/05/2006, 23:11
Ωπ!
Ποτε εγινε αυτο;
Ενιγουει, δεν νομιζω οτι μπορεις να του αλλαξεις θεση.τ
Καλυτερα ψαξου με την θερμομονωση, αλλα καλου κακου, ριχτου και καμια γυρα στις Σερρες να δεις αν οντως υπαρχει προβλημα με την θερμοκρασια.
Αυτα...

alexioannides
28/05/2006, 23:16
kala an einai na dimiourgh8ei problhma kai meta na to dior8wsw asto kallitera!

telos pantwn aurio 8a epikoinwnhsw me doulaberh ap'opou kai to agorasa kai 8a dw ti 8a kanw....

lew na paw se enan eksatmhsa kai na psaksw gia lorides amiantou! kati to opoio 8a kanei sigoura douleia!
thanks anyway....

bonepeeler
28/05/2006, 23:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
auto pou phra egw exei orizontio kulindraki einai neo montelo

Αυτή η μπουκάλα που φαίνεται πίσω από τα μαρσπιέ τι είναι;:confused: :confused: :confused:

gcrook
29/05/2006, 01:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από bonepeeler
Αυτή η μπουκάλα που φαίνεται πίσω από τα μαρσπιέ τι είναι;:confused: :confused: :confused:

Οι λαιμοι της εξατμισης ρε υπερχαλια:rotflmao:
ΒεΔυο ρεεεεεεεεεεεεε.....

alexioannides
29/05/2006, 08:10
oloi telika psilogoustaroun ta v2 kai as mh to lene............

jpsplus
29/05/2006, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
to piggyback einai horizontal kseretai an mporei na metakinh8ei ligo pros ta panw? dixnei oti mporei alla den einai kai eukolo....

ΤΟ ΚΟΥΤΙ ΓΡΑΦΕΙ ΕΠΑΝΩ SU304 FOR K3. KAI NAI DEN YPARXEI PROBLHMA ME TH MPATARIA GIATI EINAI MONTELO K3. PERA APO TO OTI EXEIS BGALEI KAI TO LASPOTHRA APO TO PSALIDI.

OSO GIA TO AN ALLAZEI THESH H MPOYKALA H DIADIKASIA EINAI H EKSIS.

A) BGAZEIS TO AMORTISER.
B) TO PAS STHN OHLINS SOY BGAZEI LADIA KSIDIA AERIA
G) ME DIKH SOY EYTHYNH TO PAS SE MHXANOYRGO POY ASXOLEITAI ME MPOYKALES LADIOY KAI TO FTIAXNEI.
D) TO KSANAPAS STHN OHLINS KAI STO GEMIZEI

KAI EXEIS XASEI THN EGGYHSH

H ALLAZEIS THN EKSATMISH

PANTOS PREPEI NA GINEI H ALLAGH GIATI PERA APO TO LADI TO MPOYKALAKI EXEI KAI EMBOLAKI ME TSIMOYXES POY XVRIZEI TO LADI APO TO AERIO

TO ELATHRIO EXEI ENA SPASIMO STH BAFH DEYTERH H TRITH SPEIRA APO KATO?

alexioannides
29/05/2006, 09:38
nai einai auto to montelo!
exei kai to spasimo sthn bafh alla einai peripoihmeno (bameno se ekeino to shmeio)
poios eisai re aderfe????????? o 8eos?????

de nomizw na kanw olh auth th diadikasia! to pio pi8ano einai na balw monotikes gazes.

jpsplus
29/05/2006, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
nai einai auto to montelo!
exei kai to spasimo sthn bafh alla einai peripoihmeno (bameno se ekeino to shmeio)
poios eisai re aderfe????????? o 8eos?????

de nomizw na kanw olh auth th diadikasia! to pio pi8ano einai na balw monotikes gazes.

EINAI AYTO POY EIXE FEREI H OHLINS GIA MENA KAI TO PEIRE PISO.

ROTHSE TO MHXANIKO SOY (THS OHLINS) MPOREI NA TO ANALABOYN AYTOI NA TO KANOYN. MHN TO KYKLOFOREIS STHN POLI MEXRI NA TO FTIAKSIS.

jpsplus
29/05/2006, 09:58
ΑΛΕΞΗ,

ΕΝΝΟΕΙΣ ΤΟ ΚΟΜΑΤΙ 33?


49994

gcrook
29/05/2006, 10:14
Συγνωμη να ρωτησω κατι;
Δηλαδη το αμορτισερ εκει που βρισκεται τωρα σου εχει προβλημα;
Δηλαδη μετα απο λιγη ωρα αρχιζει να χανει τις ιδιοτητες του το λαδι απο την υπερθερμανση;
Κοπαναει;
Γινεται πολυ μαλακο:;
Τι;

alexioannides
29/05/2006, 15:11
peri sumplekth erwthsh nai auto einai to part pou xreiazesai gia ton udraviko sumplekth!

peri anarthshs oxi den exw kanena problhma alla to 8ema einai na mhn exw pote problhma! giati apostash 2mm apo tous laimous einai polu mikrh kai isws mesa sthn polh na uparksei problhma! gia auto den metakinw to sv mexri toulaxiston na to monwnsw kala me amianto.

alexioannides
02/06/2006, 14:27
re mages.....
gamoto exw problhma!
de brhskw amiantopano! kai exw olo kati malakes sta magazia pou adiaforoune gia to an 8a brw pou mporei na brw kai ta loipa!
mallon sabbato 8a brw giati tote de douleuw opote kai 8a exw xrono!
to 8ema einai oti sabbto prwi exoume kanonhsei gia serres! opote mallon 8a eimai o atuxos ths pareas!!!! :sad:

gcrook
02/06/2006, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
re mages.....
gamoto exw problhma!
de brhskw amiantopano! kai exw olo kati malakes sta magazia pou adiaforoune gia to an 8a brw pou mporei na brw kai ta loipa!
mallon sabbato 8a brw giati tote de douleuw opote kai 8a exw xrono!
to 8ema einai oti sabbto prwi exoume kanonhsei gia serres! opote mallon 8a eimai o atuxos ths pareas!!!! :sad:

Μου φαινεται οτι παραεισαι ψειρας σε σημειο που θαπρεπει να το κοιταξεις...
Αφου δεν εχει το αμορτισερ προβλημα απο τους λαιμους λεμε τι τρελαινεσαι;
Το μεγαλυτερο προβλημα στο δημιουργει ο πισω κυλινδρος οπως και σε ολα τα V2.
..τεσπα αν φοβασαι κανε οτι θες, αλλα τζαμπα αγχωνεσαι.
Και να μην μπεις πιστα εξαιτιας μιας ςμμονης...αλλωστε εκει θα δεις αν υπαρχει προβλημα, αν βεβαια μπορεσεις να καταλαβεις κατι διαφορετικο στην λειτουργια του αμορτισερ.

alexioannides
02/06/2006, 14:52
re tsakalaki??? ok den exw problhma!
an uper8erman8ei kai kaei apo mesa kapoio tsimouxaki???
ti kanw? paw gia service kainourio amorthser?
8elw na einai ok kai namh zestainetai
psiras de nomizw na eimai!
isws bebaia kai na eimai :confused:
telos pantwn aurio 8a psaksw na brw auto to kolo amiantopano
gia na hremhsw kiolas!
:wave2:

gcrook
02/06/2006, 15:02
Καλα σκεψου οτι ειχες χρονια ενα μπουρδελο αμορτισερ με ενσωματωμενο δοχειο (αρα που ΔΕΝ αεριζοταν και ετρωγε ολο το *αβλι), μιλαμε για ΤΗΝ θερμοτητα απο τον πισω κυλινδρο, και δεν σε ενοιαξε ποτε και μαλλον ουτε το καταλαβες.

Και τωρα εχεις το piggyback το οποιο "αεριζεται" (οχι δεν κλανει), και βρισκεται κοντα στην εξατμιση αλλα οχι στους λαιμους, εκει δηλαδη που δεν υπαρχουν υψηλες θερμοκρασιες.

Και αγχωνεσαι;
Ε μην μπεις στην πιστα και μην το πας βολτα για κανα μηνα μεχρι να βρεις κατι για να το καλυψεις.
Τι να σου πω τωρα;

gcrook
02/06/2006, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
eee kala mwre....
esu??? ola ok????
ante rikse kai esu thn apopsh sou gia thn apostash twn 2mm tou piggyback apo tous laimous opws 8a deis stis fwtografies....;)

...πιστεψε με ΔΕΝ θες την αποψη του ουτε εσυ ουτε εγω:sad:
Τεσπα το θρεντ θα συμμαζευτει αργα το βραδυ, μιας και θα πρεπει να διαχωρισουμε καπως, του συμπλεκτες απο τα αμορτισερ.

alexioannides
03/06/2006, 20:11
na o tupos ths anarthshs


50654

gcrook
03/06/2006, 22:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
na o tupos ths anarthshs

Αυτο τωρα γιατι χρειαζεται να το ξαναπουμε; :confused:
Νομιζα οτι τα καλυψαμε κανα μηνα πριν:hypnotize

Ρε ιοαννιδη σιγουρα εχεις SV η μας κανεις πλακα ρε φιλος;

OldMan
03/06/2006, 23:23
Τελικά, όλοι έχουμε από έναν Sonic !!!

:sad: :sad: :sad:

sniper
03/06/2006, 23:28
Φώναξε κανείς;

Απεντομώσεις μυοκτονίες - ο μαστρο-Νικος.....

alexioannides
04/06/2006, 02:26
to ediksa eis apodhksh gia ton gpplus pou rwthse ton kwdiko tou amorthser!!!!!:beer:

alexioannides
04/06/2006, 20:25
telika h epanatopo8ethsh ths eksatmhshs edwse th lush!!!!
prin.............


50782

alexioannides
04/06/2006, 20:26
kai metaaaaa......

tromaktikh diafora kai no problem.
mono to ais8htiko problhma emeine na dior8wsw twra....


50783

gcrook
04/06/2006, 20:56
Δηλαδη με μισο εκατοστο μετατοπιση ειδες διαφορα;
Σοβαρα;

alexioannides
04/06/2006, 21:02
telika prin thn epanatopo8ethsh to piggyback akoumouse sthn eksatmhsh! twra exw sto metalo ths eksatmhshs 500c, sto eidiko kwlopano pou phra exw 100c + kai sto piggyback exw 8ermokrasia periballontos (80C me zesto kinhthra)

alexioannides
04/06/2006, 21:06
dior8wsh oute kan 80C kapou stous 50-60 einai h 8ermokrasia sto pigyback

gcrook
04/06/2006, 21:08
Δοξα σοι ο Θεος!
:bigcry:

alexioannides
04/06/2006, 21:20
xara pou exeis twra e????????
8a stamathsw na sas prizw

Tropeas
04/06/2006, 21:40
Να ασχοληθώ και εγώ λίγο και να σου απαντήσω σοβαρα?
α.Τις θερμοκρασίες τις πήρες με το χέρι με θερμόμετρο και με τι θερμόμετρο που μπορεί να μετρήσει 500 βαθμούς κελσίου?

Ολα τα ηλεκτρονικά θερμόμετρα επαφής που έχω δει τα μεγαλύτερα και μάλιστα για υψηλές θερμοκρασίες με χαμηλές ακρίβειες , είναι μέχρι 350 βαθμούς κελσίου.

Να σε ρωτήσω και κάτι άλλλο?
β. η διαφορά τον 5 πόντων έκανε διαφορά?
Και πρόσεξε αν πριν έβρισκε η εξάτμιση σε κάποια λακούβα με το piggybag είναι άλλο θέμα...

γ.Λες ότι εδω μέσα δεν διαβάζουν και πόσοι με μηχανολογικές γνώσεις κλπ , ώστε να μην έχουν μιλήσει, και να αφήνουν κάποιον να αυτο σχολιάζεται? πιθανώς γιατί όταν προσπαθήσουν να του εξηγήσουν κάτι, αυτός δεν ήθελε να το καταλάβει?

Χωρίς δείγμα ειρωνίας και με απολυτη σοβαρότητα σου έκανα 3 ερωτήσεις και αν θες δώσε μας 3 απλες και σοβαρές απαντήσεις... μην αρχίσεις τα διάφορα περίεργα... αν δεν απαντήσεις τότε θα καταλάβω ότι αυτοδημιουργείς καταστάσεις δεδομένα και λύσεις... με αμφιβόλου αποτελέσματος, και πόσο μάλλον ίσως και επικινδύνου...;)

alexioannides
04/06/2006, 21:51
oi metriseis eginan me polumetro biomhxaniko pou dia8etei eidiko hlektrodio gia metrhsh 8ermokrasias mexri 600c

h diafora egine gia 1cm apostash! prin akoumpouse opote h metadosh 8ermokrasia einai amesh!

alexioannides
04/06/2006, 21:52
telos nai isws na eimai ligo kserokefalos! sugnwmh!

Tropeas
04/06/2006, 21:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
oi metriseis eginan me polumetro biomhxaniko pou dia8etei eidiko hlektrodio gia metrhsh 8ermokrasias mexri 600c

h diafora egine gia 1cm apostash! prin akoumpouse opote h metadosh 8ermokrasia einai amesh!

Τώρα μου απάντησες σωστά , αρα ήταν αλλού το πρόβλημα...;) αυτό που φανταζόμουν. ΟΚ thanks!

Τότε κινδύνευες και απο καταστροφή του αμορτισέρ... όχι μόνο απο επηροή...

alexioannides
04/06/2006, 21:59
Τότε κινδύνευες και απο καταστροφή του αμορτισέρ...

ti les twra?? to problhma lu8ike den eides thn foto???
terma den asxoloume alo me ton amorthser afou pleon den zestainetai pleon!!!!
twra 8a asxoloume mono me ton kalopismo tou shmeiou autou!!!!

Tropeas
04/06/2006, 22:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
Τότε κινδύνευες και απο καταστροφή του αμορτισέρ...

ti les twra?? to problhma lu8ike den eides thn foto???
terma den asxoloume alo me ton amorthser afou pleon den zestainetai pleon!!!!
twra 8a asxoloume mono me ton kalopismo tou shmeiou autou!!!! Αυτό δεν είπα και εγώ?
"τότε" "κινδυνευες"
τώρα όπως λες λογικά το λυσες το προβλημα οπότε οκ, αλλά αν το είχες αφήσει... με την επαφή και την τρελή θερμοκρασία μπορεί να σου έκανε μόνιμη βλάβη...

alexioannides
04/06/2006, 22:16
ok ante telos kalo ola kala! twra pleon kalopismos tou epimaxou shmeiou!!!!


50804