PDA

View Full Version : Λάστιχα Anakee - Tourance



harlek
21/05/2006, 01:28
Τα Michelin Anakee και τα Metzeler Tourance είναι από τις δυο πιο συνηθισμένες επιλογές για αναβάτες μεσαίων και μεγάλων On-Off. Αν κάποιοι έχετε δοκιμάσει ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ και μπορείτε να τα ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΕ, καλό θα ήταν να λέγατε και σε μας πως στέκεται το ένα απέναντι στο άλλο. Δεν ζητάω γνώμη απ΄όσους έχουν δοκιμάσει μόνο τον έναν ή τον άλλο τύπο, ούτε ρωτάω αν είναι καλά γενικώς. Ενδιαφέρομαι για το που υπερτερεί και που υστερεί το ένα σε σχέση με το άλλο.
Επίσης αν θέλετε αναφέρετε τι καβαλάτε, γιατί αν το Anakee υπερτερεί π.χ. σ' ένα V-Strom δε σημαίνει ότι ισχύει το ίδιο και για ένα Transalp ή ένα XT.

ghost73
25/05/2006, 08:40
Θα στο πω οσο ποιο απλα γινετε ... εχω δοκιμαση και τα δυο σε ΤΑ ...

Αν θες να πας μικτες διαδρομες(χωμα και ασφαλτο) προτιμας τα Tourance .Αν θες μονο ασφαλτο περνεις Anakee.

Παντος η διαφορα στιν ασφαλτο ειναι ειναι κατα τιν γνωμη μου μεγαλη ,τα Anakee ειναι πολλη καλυτερα ....

the_passenger
25/05/2006, 10:06
Τα έχω δοκιμάσει κι εγώ και τα δύο σε ΤΑ.

Συμφωνώ με το φίλο, εκτός του ότι στο χώμα υπάρχει διαφορά, μάλλον τα ίδια μου φανήκαν (μέτρια φυσικά) και τα δύο.

Να τονίσω οτι τα anakee ζεσταίνονται πολύ γρηγορότερα, καθώς και ότι κινούνται απίστευτα καλά στο βρεγμένο. Δοκίμασα "παίζοντας" να τα κάνω να γλυστρήσουν/μπλοκάρουν σκόπιμα, αλλά δέν! Μα πώς γίνεται αυτό έλεγα?

:wave2:

makis206
26/05/2006, 07:00
+1 κι από μένα στα Anakee, είναι φοβερό λάστιχο !:a013:

Τα Metzeler όμως δεν τα έχω δοκιμάσει. :smilea:


:beer: :beer:

harlek
26/05/2006, 11:26
Μάλιστα..... και για να μας πουν οι έχοντες δοκιμάσει και τα δυο: Είδατε διαφορά στην κορώνα των δύο ελαστικών; Δηλαδή, η μηχανή πέφτει στο πλάι στις στροφές το ίδιο εύκολα και με τα δύο; Είναι το ίδιο ευέλικτη;

the_passenger
27/05/2006, 23:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από harlek
Μάλιστα..... και για να μας πουν οι έχοντες δοκιμάσει και τα δυο: Είδατε διαφορά στην κορώνα των δύο ελαστικών; Δηλαδή, η μηχανή πέφτει στο πλάι στις στροφές το ίδιο εύκολα και με τα δύο; Είναι το ίδιο ευέλικτη;

Και εδώ είναι καλύτερα τα Anakee..

Με τα Tourance μια φορά σε απλό πλάγιασμα με λίγα χλμ έχασα το πίσω και τελικά έπαιξε γερό πόδι να μήν πέσω (αθάνατη ελληνική άσφαλτος..) - με τα Anakee δεν είχα τέτοιο περιστατικό..

Άσχετο αλλά κορυφαία επιλογή είναι και τα Σαχάρα - με ακόμα μικρότερη διάρκεια ζωής όμως, και με πιό χωμάτινους προσανατολισμούς

:wave2:

harlek
29/07/2006, 21:27
Μιας που είχα θέσει το θέμα και δεδομένου ότι δοκίμασα και τα Anakee, να πω ότι κατά τη γνώμη μου το Tourance είναι πολύ καλύτερο λάστιχο συνολικά. Στα αρνητικά του Anakee, η "αργή" κορώνα που κάνει τη μηχανή πιο δυσκίνητη, η φρικιαστική πρόσφυση σε βρεγμένα σημεία του δρόμου, αλλά κυρίως η μεγάλη ασάφεια (ειδικά στο πίσω), η οποία προκαλείται από την πολύ μαλακή γόμα και την αραιή διάταξη των τακουνιών! Το λάστιχο δεν γλιστράει (στο στεγνό), αλλά από κάποια (όχι ιδιαίτερα μεγάλη) κλίση και μετά το αισθάνεσαι να παραμορφώνεται πολύ, ειδικά αν είσαι δικάβαλος.

Στα θετικά του ανακί η κάπως καλύτερη ποιότητα κύλισης (ειδικά του εμπρός) και η σαφώς μεγαλύτερη σταθερότητα στην ευθεία, σε ταχύτητες άνω των 120χαω.

Τα σχόλιά μου αφορούν λάστιχα διαστάσεων 100/90-19 και 130/80-17, αν και νομίζω ότι σε μεγάλο βαθμό μπορούν να γενικευτούν.

matmat
31/07/2006, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από harlek
Μιας που είχα θέσει το θέμα και δεδομένου ότι δοκίμασα και τα Anakee, να πω ότι κατά τη γνώμη μου το Tourance είναι πολύ καλύτερο λάστιχο συνολικά. Στα αρνητικά του Anakee, η "αργή" κορώνα που κάνει τη μηχανή πιο δυσκίνητη, η φρικιαστική πρόσφυση σε βρεγμένα σημεία του δρόμου, αλλά κυρίως η μεγάλη ασάφεια (ειδικά στο πίσω), η οποία προκαλείται από την πολύ μαλακή γόμα και την αραιή διάταξη των τακουνιών! Το λάστιχο δεν γλιστράει (στο στεγνό), αλλά από κάποια (όχι ιδιαίτερα μεγάλη) κλίση και μετά το αισθάνεσαι να παραμορφώνεται πολύ, ειδικά αν είσαι δικάβαλος.

Στα θετικά του ανακί η κάπως καλύτερη ποιότητα κύλισης (ειδικά του εμπρός) και η σαφώς μεγαλύτερη σταθερότητα στην ευθεία, σε ταχύτητες άνω των 120χαω.

Τα σχόλιά μου αφορούν λάστιχα διαστάσεων 100/90-19 και 130/80-17, αν και νομίζω ότι σε μεγάλο βαθμό μπορούν να γενικευτούν.


Πες κι άλλα γιατί με λένε τρελό :rolleyes:

:beer: :beer: :beer:

urban
01/08/2006, 15:46
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat
[B]Πες κι άλλα γιατί με λένε τρελό

μαζι σου κι εγω για τα anakee!!! Δεν εισαι τρελος!
Εχουν πολυ μαλακο σκελετο και ΚΟΥΝΑΝΕ!! Στο ΤΑ που ειχα εγω ηταν τραγωδια. Οσο πηγαινες χαλαρα ΟΚ, αλλα αν δοκιμαζες να στριψεις με καμποσα...εκανες το σταυρο σου!
Δεν εισαι τρελος!!

harlek
05/08/2006, 12:51
Το ωραίο είναι ότι τα λάστιχα αυτά (Anakee) τοποθετούνται κατά κόρον, πιθανότατα είναι το νο1 λάστιχο της κατηγορίας σε πωλήσεις στην Ελλάδα (μιλάμε στις αλλαγές, όχι πρώτης τοποθέτησης).

Κι αναρωτιέμαι, δεν καταλαβαίνουν τη διαφορά; Πως απέκτησε τέτοια φήμη? Μπας και προωθείται μανιωδώς από αρκετούς εμπόρους? Από την άλλη, βέβαια, αν πολλοί δεν καταλαβαίνουν το "κούνημα" ή αν τους αρέσει η πλαδαρή αίσθηση που δίνουν.....
....περί ορέξεως..... :beer:

Vezouvios
05/08/2006, 12:55
Γιατι δεν κοιτας και τα Dunlop D607?
Eγω αυτα εβαλα στο στρωμα προ 2 μηνων και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος!!
Δες το καπως αναμεσα στο anakee και το τοurance!
Aυτη την εντυπωση εχω ,καθως εχω δει και τα 2 λαστιχα απο κοντα!




Εως τωρα!!

harlek
05/08/2006, 14:12
Είχα πάει αποφασισμένος για τα 607, αλλά μου είχαν πει ότι έχει έλλειψη το πισινό 130/80-17!

Μετά έβαλα τα Anakee, δεν άντεξα όμως παραπάνω από 15 μέρες και ξαναάλλαξα το πισινό με Tourance!

Σ' ένα βουλκανιζατέρ που θεωρείται από πολλούς "σοβαρό", που είπαν ότι ευτυχώς που δεν έβαλα τα 607, γιατί είναι (είπε) ακόμα χειρότερα απ' τα Anakee! (αυτός θεωρούσε το Tourance κορυφή)

Πάντως, απ' ό,τι έχω διαβάσει, το 607 θεωρείται καλό λάστιχο στο εξωτερικό, με χαρακτηριστικά σαν του Tourance, αλλά μικρότερη αντοχή σε χιλιόμετρα και πιο στριτάδικη αίσθηση.

KamenosAfrican
05/08/2006, 16:11
gia ti mixanaki ilame ?

harlek
05/08/2006, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από KamenosAfrican
gia ti mixanaki ilame ?

Πήγασο (100/90-19 130/80-17)