PDA

View Full Version : κλείδωμα!!



fasma
21/05/2006, 18:31
Τι προτείνεται ,σαν πιο πεπειραμένοι , "πέταλο" κλειδωνιά η για το δισκόφρενο δαγκάνα?.Αν βάλω συναγερμό πρέπει στην αντιπροσωπεία να περαστεί για να εχω κάλυψη στήν εγγύηση ?Μου είπαν +- 150 ? για μια μεσαία μπαγκαζιέρα (για χτ660 ) στήν αντιπροσωπεία,αν την βάλω απο καπου αλλού τι γίνεται με την εγγύηση ? :confused: :confused: :confused: Ευχαριστώ..........

SUPERMARIO
21/05/2006, 20:11
ολα οσα εγραψες δεν εχουν καμια σχεση με την εγγυηση αντ/πειας.κλειδαρια,μπαγκαζιερα συναγερμος κ.τ.λ
η Yamaha δεν τοποθετει συναγερμους.εγω στο δικο μου εβαλα spyball οχι γιατι μου το ειπε η Yamaha αλλα επειδη μου το ειπε η ασφαλιστικη μου.(προυποθεση για ασφαλεια κατα κλοπης).
η εγγυηση θα χαθει σε μηχανικη μετατροπη της μηχανης.στο manual που εχεις τα γραφει ολα μια χαρα.
:wave2:

webman
22/05/2006, 22:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από fasma
Τι προτείνεται ,σαν πιο πεπειραμένοι , "πέταλο" κλειδωνιά η για το δισκόφρενο δαγκάνα?.Αν βάλω συναγερμό πρέπει στην αντιπροσωπεία να περαστεί για να εχω κάλυψη στήν εγγύηση ?Μου είπαν +- 150 ? για μια μεσαία μπαγκαζιέρα (για χτ660 ) στήν αντιπροσωπεία,αν την βάλω απο καπου αλλού τι γίνεται με την εγγύηση ? :confused: :confused: :confused: Ευχαριστώ..........

Στο δισκόφρενο είναι καλό, απλά πρέπει να έχεις τον ΝΟΥ σου όταν φέυγεις διότι πολλοί είναι αυτοί που έφυγαν με το δισκόφρενο κλειδωμένο και πέρα του ότι πλήρωναν 300 Ευρά ζημιές έκαναν και 2 εβδομάδες με το πόδι τούμπανο!

Μία καλή λύση είναι αυτή που έχω δεί εδώ στην Αθήνα και δεν είναι και πολύ ακριβή...Lock δισκόφρενου το οποίο είναι και μαρσπιέ! Συνεπώς ΔΕΝ γίνεται να το ξεχάσεις πάνω στη μηχανή φεύγωντας...εκτός και άν είσαι :a24: !!

Πάντως εμένα η άποψη μου είναι πως ΔΕΝ τα χρειάζεσαι εσύ αυτά εκεί κάτω..Είναι άγιος τόπος... :lol:

Βάλε έναν συναγερμό μονάχα και τέλειωσες...

Παρεπιμπτώντος σκέφτομαι να αγοράσω καινούργιο συναγερμό με τηλεειδοποίηση και θα πουλήσω τον δικό μου...Ακούω προσφορές!! :a10:

fasma
22/05/2006, 22:57
Ακούω τιμή......:smokin: Mister Webman!!

siokatas
22/05/2006, 23:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από SUPERMARIO
ολα οσα εγραψες δεν εχουν καμια σχεση με την εγγυηση αντ/πειας.κλειδαρια,μπαγκαζιερα συναγερμος κ.τ.λ
η Yamaha δεν τοποθετει συναγερμους.εγω στο δικο μου εβαλα spyball οχι γιατι μου το ειπε η Yamaha αλλα επειδη μου το ειπε η ασφαλιστικη μου.(προυποθεση για ασφαλεια κατα κλοπης).
η εγγυηση θα χαθει σε μηχανικη μετατροπη της μηχανης.στο manual που εχεις τα γραφει ολα μια χαρα.
:wave2:




:wave2:

τι ασφαλεια εχεις?γιατι μολις ρωτησα για κατα κλοπης ο ασφαλιστης που εχω μου ειπε δεν υπαρχει καποια ασφαλεια που να σε ασφαλιζει.......

arxaios
22/05/2006, 23:20
Είναι μεν Άγιος ο τόπος ΑΛΛΑ.............. τα μόνα που κλέβονται στην Κρήτη είναι τα εντουράκια όπως το δικό σου. Κατόπιν κάνουν καριέρα βοσκού στον μυλοπόταμο και σε άλλα παρομοίας νοοτροπίας μέρη !!!!!!!! ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ
Η ΥΑΜΑΗΑ τοποθετεί συναγερμούς αρκεί να είναι αγορασμένοι από αυτούς και εγκεκριμένοι από την μαμά.....
(έχω ΥΑΜΑΗΑ και είμαι βέβαιος γι αυτό)

arxaios
22/05/2006, 23:24
Πέρα απ'αυτό ότι του βαλεις για καλό θα είναι, βάλε κανα-δυό να είσαι σίγουρος.

ΑΑΑΑ!!!!
Ξέχασα να σου πω ότι σηκώνουν όλη τη μηχανή στο αγροτικό και την περιποιούνται αργότερα με την ησυχία τους..........

ΔΕΣΙΜΟ ΣΕ ΣΤΥΛΟ ΤΗΣ ΔΕΗ το μόνο που θα τους δυσκολέψει...

fasma
23/05/2006, 07:48
:lol: δλδ θα πρεπει να εχω παντα μαζι μου εναν στυλο της ΔΕΗ ? :lol: :lol: Και υποθέτω οτι θα πρεπει να πέρασω τον συναγερμό στον επίσημο για να εχω και την συνέχεια της εγγυήσης όπως και οτι αλλο αξεσουάρ τοποθετήσω βαση του manual μου, αντίθετα απο'τι μου απάντησε ο supermario.

webman
23/05/2006, 23:04
Καλά τα λέει και ο arxaios....

Τον πουλάω 190 Ευρώ.... :sun:

Στύλο όμως δεν έχω για να σου πουλήσω! :lol: :rotflmao:

arxaios
23/05/2006, 23:22
H YAMAHA τοποθετεί τους CYCLELOCK οι οποίοι είναι ουσιαστικά εταιρεία φασόν της SPYBALL

zolotas
23/05/2006, 23:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από siokatas
:wave2:

τι ασφαλεια εχεις?γιατι μολις ρωτησα για κατα κλοπης ο ασφαλιστης που εχω μου ειπε δεν υπαρχει καποια ασφαλεια που να σε ασφαλιζει.......

εγω εκανα ....αλμυρη μεν αλλα αν δεν μπορεις να κοιμασαι ησυχος την κανεις......

doni
24/05/2006, 03:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Είναι μεν Άγιος ο τόπος ΑΛΛΑ.............. τα μόνα που κλέβονται στην Κρήτη είναι τα εντουράκια όπως το δικό σου. Κατόπιν κάνουν καριέρα βοσκού στον μυλοπόταμο και σε άλλα παρομοίας νοοτροπίας μέρη !!!!!!!! ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ
Η ΥΑΜΑΗΑ τοποθετεί συναγερμούς αρκεί να είναι αγορασμένοι από αυτούς και εγκεκριμένοι από την μαμά.....
(έχω ΥΑΜΑΗΑ και είμαι βέβαιος γι αυτό)
an eisai apo to iraklio kai epeidi mu exoun klepsei idi ena mixanaki, an den exeis gkaraz na to valeis poula to!!:eyepop: :lol: :eyepop:

plaka kanw..
an den exei pantos gkaraz valtou toulaxistwn koukoula..

an thes na pas kapou kai ekei pou tha pas den to vlepeis.. tote min to pareis
to kalitero kleidwma einai plaisio-alisida graniti-kolona dei

kai pali den ftanei...

to nou sou..

xerw kapion pou exei mia alisida abus graniti,kai dio discblock abus.. kai ola auta ta vazei sto mixanaki tu akoma kai stin apothiki pou einai sto ipogeio gkaraz to opoio vriskete mesa stin auli tis polikatikias.. dld treis portes kai ipogeio.. kai autos vevaia kimate isixos otan den akouei kapio mixanaki na pernaei apo to dromo kai exei paromio ixo me to diko tou..:hypnotize :hypnotize

kalinixta..

fasma
24/05/2006, 07:30
Τελικά αυτός ο "Αγιος" τόπος πιο πολύ για κόλαση αρχίζει και μου μοιάζει με αυτά που διαβάζω:eek: !! Εγω βασικά θέλω το κλείδωμα οταν π.χ. παρκάρω κάπου για να κανω διάφορες δουλειές και δεν θα εχω οπτική επαφή,στο σπίτι δεν υπάρχει πρόβλημα!

webman
24/05/2006, 22:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από fasma
Τελικά αυτός ο "Αγιος" τόπος πιο πολύ για κόλαση αρχίζει και μου μοιάζει με αυτά που διαβάζω:eek: !! Εγω βασικά θέλω το κλείδωμα οταν π.χ. παρκάρω κάπου για να κανω διάφορες δουλειές και δεν θα εχω οπτική επαφή,στο σπίτι δεν υπάρχει πρόβλημα!

Για εκεί με έναν συναγερμό είσαι εντάξει!

Και μην ξεχνάμε πως πουλάω τον δικό μου! :lol: :rotflmao:

fasma
24/05/2006, 22:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από webman
Για εκεί με έναν συναγερμό είσαι εντάξει!

Και μην ξεχνάμε πως πουλάω τον δικό μου! :lol: :rotflmao: δλδ .....150 ? ...... + .........190 ?...... =......:eek: 340 ? ......:confused:

SUPERMARIO
24/05/2006, 23:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από siokatas
:wave2:

τι ασφαλεια εχεις?γιατι μολις ρωτησα για κατα κλοπης ο ασφαλιστης που εχω μου ειπε δεν υπαρχει καποια ασφαλεια που να σε ασφαλιζει.......
-----------------------------------------------------------------------

interamerican με 245 ευρω το εξαμηνο.τσιμπαει η τιμη αλλα το αυτοκινητο μου το εχουν ανοιξει 2 φορες και τρεμω για την μηχανη μη συμβει το ιδιο.:wave2:

SUPERMARIO
24/05/2006, 23:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από fasma
:lol: δλδ θα πρεπει να εχω παντα μαζι μου εναν στυλο της ΔΕΗ ? :lol: :lol: Και υποθέτω οτι θα πρεπει να πέρασω τον συναγερμό στον επίσημο για να εχω και την συνέχεια της εγγυήσης όπως και οτι αλλο αξεσουάρ τοποθετήσω βαση του manual μου, αντίθετα απο'τι μου απάντησε ο supermario.
------------------------------------------------------------------


δηλαδη π.χ βαζεις μπαγκαζιερα givi, χουφτες acerbis,φιλτρο Κ&Ν,αλυσιδα DID, κ.τ.λ οπως εχω εγω, χανεις την εγγυηση;
:) :) :)
μαλλον ειμαι πολυ τυχερος που δεν ειδαν στη Yamaha οτι ολα τα αξεσουαρ μου ειναι aftermarket:rotflmao: :rotflmao:
τι σχεση εχουν οι χουφτες αν εχεις προβλημα με το Tps η' η μπαγκαζιερα;:confused:

τιμες:
ζελατινα Υamaha...απο 140 givi-70
χουφτες Yamaha...100 acerbis-55 (ολοιδιες)
και πολλα,πολλα αλλα:wave2:

zolotas
24/05/2006, 23:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από SUPERMARIO
-----------------------------------------------------------------------

interamerican με 245 ευρω το εξαμηνο.τσιμπαει η τιμη αλλα το αυτοκινητο μου το εχουν ανοιξει 2 φορες και τρεμω για την μηχανη μη συμβει το ιδιο.:wave2:

τα ιδια δινω και γω αλλα χαλαλι ........απο το να αρρωστησουμε απο το αγχος και να μην μπορουμε να κανουμε τιποτα, ετσι καλυτερα ειναι.

.....εξω την αφηνεις ???:confused:

SUPERMARIO
25/05/2006, 00:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
τα ιδια δινω και γω αλλα χαλαλι ........απο το να αρρωστησουμε απο το αγχος και να μην μπορουμε να κανουμε τιποτα, ετσι καλυτερα ειναι.

.....εξω την αφηνεις ???:confused:
--------------------------------------------------------


οχι εχω πυλωτη αλλα αυτο δεν ενοχλει τα κλεφτρονια.τουλαχιστον οπως ειπες δεν ξυπναω με το αγχος.

g_angel01
25/05/2006, 15:19
παιδια μια ερωτηση.ποσα κυβικα μηχανες εχετε που πληρωνετε 265ευρω για ασφαλεια κλοπης?

zolotas
25/05/2006, 17:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από g_angel01
παιδια μια ερωτηση.ποσα κυβικα μηχανες εχετε που πληρωνετε 265ευρω για ασφαλεια κλοπης?

800.........η αξια κοστολογειται και οχι ο κυβισμος............

webman
25/05/2006, 20:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
800.........η αξια κοστολογειται και οχι ο κυβισμος............

:a18:

arxaios
26/05/2006, 12:40
Επειδή και παλαιότερα η Κρήτη έχει φανεί λίγο 'περίεργα' με το θέμα των κλοπών θα ήθελα απλά να πω ότι σε ένα τόσο μεγάλο νησί, το να κλαπούν 6-10 ή άντε με το ζόρι 12 μηζανάκια το χρόνο, τα οποία πολλά ξαναβρίσκονται (τουλάχιστον τα μισά), νομίζω ότι όντως είναι ΑΓΙΟΣ ο συγκεκριμμένος τόπος.....

fasma
26/05/2006, 15:36
Τελικά ρε παιδιά άσχετα με τον συναγερμό,τι να πάρω?Πέταλο η δισκόφρενου?Με προβλημάτισε αρκετά αυτο που έγραψε ο webman σχετικά με το ξεκίνημα με την δαγκάνα πάνω στο δίσκοφρενο.Ο μόνος λόγος που επιμένω στην δαγκάνα είναι οτι είναι πρακτικό λόγο μεγέθους.Ξέρετε να εχουν συμβεί πολλά τέτοια περιστατικά?

SUPERMARIO
27/05/2006, 00:11
2 χρονια τωρα εχω κλειδαρια abus δισκοφρενου.ουτε μια φορα δεν ξεκινησα με την κλειδαρια στο δισκο.ολα ειναι θεμα συνηθειας.το ματι απο μονο του πεφτει επανω στη ροδα ακομα και αν ειμαι σιγουρος οτι δεν την εχω βαλει.το πεταλο δεν ειναι καθολου πρακτικο οπως πολυ ωραια ειπες και μονος σου.:wave2:

fasma
27/05/2006, 07:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από SUPERMARIO
2 χρονια τωρα εχω κλειδαρια abus δισκοφρενου.ουτε μια φορα δεν ξεκινησα με την κλειδαρια στο δισκο.ολα ειναι θεμα συνηθειας.το ματι απο μονο του πεφτει επανω στη ροδα ακομα και αν ειμαι σιγουρος οτι δεν την εχω βαλει.το πεταλο δεν ειναι καθολου πρακτικο οπως πολυ ωραια ειπες και μονος σου.:wave2: :beer: