PDA

View Full Version : Eξατμιση, Braking, λαστιχα για modenas



jbear
24/05/2006, 19:39
Εχω εδω και 2,5 χρονια το modenas kriss red-black και σκεφτομαι να το βελτιωσω λιγο. Για αρχη λεω να βαλω μια εξατμιση, απο μαρκες ξερω μονο τις sebring και τις motosport... εχετε να μου προτεινετε κατι οι πιο εμπειροι? Καμια δοκιμασμενη λυση... Για να βοηθησω, να πω οτι δε μου αρεσει να κανει υπερβολικο θορυβο αλλα ωραιο και βαθυ ηχο. Με την εξατμιση θα χρειαστει να αλλαξω και κατι αλλο στον κινητηρα? επισης σκεφτομαι να βαλω και δισκο-ταψι Braking, κανει καθολου δουλεια η δε θα εχω αποτελεσματα (εκτος της εμφανισης) και θα ειναι πεταμενα λεφτα? Τελος θα ηθελα οσοι εχετε παπια να μου προτεινετε και λαστιχα γιατι τα Continental ContiCity που εχω, μετα απο 3.500 χλμ δε μου εμπνεουν εμπιστοσυνη. Αυτα. Ευχαριστω προκαταβολικα!

NikosZX9
24/05/2006, 19:50
Καλησπέρα βασικά κυκλοφορώ καμια βδομάδα τώρα μες στην Αθήνα με το Modenas του αδερφού μου νομιζω ειναι αυτό που έχεις και εσύ red black με πίσω led φως..
Anyway έχει βάλει πάνω μια motorsport και για να πω την αλήθεια δεν κάνει τρομερό-ενοχλητικό θόρυβο όπως κάτι αλλα παπάκια που περνάνε και νομιζεις οτι περνάει ελικόπτερο!!Εαν τώρα θέλει ρύθμισμα το καρμυρατερ θα σε γελάσω λογικά κάτι θα θέλει αλλά δεν είμαι σιγουρος..Παντως ο θόρυβος είναι υποφερτός..:wave2: :wave2:

jbear
24/05/2006, 19:57
ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση NikosZX9! Εχω ακουσει οτι η motorsport βγαινει σε 2 εκδοσεις, μια θορυβωδης και μια οχι. Η αληθεια ειναι οτι δε θελω να με κυνηγανε οι Ζηταδες για να με γραψουνε! :wave2:

startengine
25/05/2006, 10:50
Για λάστιχα σου προτείνω ανεπιφύλακτα Metzeller ME22.
Δοκιμασμένα στο ίδιο παπί και απίστευτα στο κράτημά τους σε όλες τις συνθήκες.

fallenheaven
27/05/2006, 01:10
Meta apo 3 peripou xronia pedematos me papia mporo me sugouria na po :

Eksatmisi : Ean theleis kati prototipo,piotika kalo,me epilogi thoribou alla sxetika akribo ftiakse mia eksatmisi ston Race-Tech opos akribos tin goustareis emfnisiaka,kai me oso thoribo goustareis,auto giati mporei na sou ftiaksei kai sugastira...
San deuteri epilogi einai i Prot-Tech,etoimi eksatmisi,ean den kano lathos bgainei kai gia to diko sou,pollu kali piotika,sta logika oria tou thoribou (akoma kai me allages trofodosias),pollu omorfi emfanisiaka kai me pollu logiki timi,blepe 70-85euro!

fallenheaven
27/05/2006, 01:18
Diskoplaka : H diskoplaka tis braking dinei pio stadiako,kai se frenasrisma panikou tha dosei ligo kallutero frenarisma,Ksana leo ligo!Diladi min perimeneis tipota idietero.
Ego eixa balei solinaki upsilis piesis Braking,disko Braking,kai ta kakia Braking.
Sto thema duskoplaka uparxoun kata tin apopsi mou duo pagides...
a)min paramithiasteis apo tis xromatistes moufo-diskoplakes mono kai mono episi einai 30-40euro pio ftines... stravonoun DEN frenaroun kallutera (isos kai xeirotera)
kai ragizoun:eyepop: :eyepop: ......
b)Auto to lathos to ekana kai ego,min baleis BRAKING takakia!!Einai pollu malaka kai fagonontai pollu grigora!!Bale ta mama h ta Newfren!Ena solinaki ipsilis se sxesi me to kostos tou tha voithisei,oxi oti tha frenarei kallutera,alla logika to diko sou,lastixenio,logika tha exei ksexilosei...


49832

fallenheaven
27/05/2006, 01:22
oso gia ta lastixa...
Ego me ta MICHELEN pilot Sporty emeina pollu euxaristeimenos...
Bgainoun se mia diastasi 2,15 mprosta kai 2,35 piso kai einai ta mona pou bgainoun se auti tin diastasi.
Kostos prin apo duo peripou xronia = 60 euro mazi me sampreles

fallenheaven
27/05/2006, 01:26
.....


49834

fallenheaven
27/05/2006, 01:27
Elpizo na boithisa.....


:wave2: :wave2: :wave2: :beer:

jbear
27/05/2006, 03:30
Ευχαριστω πολυ fallenheaven και startengine!!! Εννοειται οτι βοηθησατε - και ΠΟΛΥ!!!
:beer: :beer: :beer:
:wave2: :wave2: :wave2:

g_angel01
21/07/2006, 15:38
να πω&εγω τη γνωμη μ για τα σωληνακια υψηλης braking που εβαλα στο παπι μ(crypton r 115)
ενω λοιπων ειχα ενα κορυφαιο μπροστινο σε αισθηση,με το που εβαλα τα υψηλης αντικρυσα την ασφαλτο απο πολυ κοντα καμποσες στιγμες...
το φρενο απεκτησε τρομακτικη δυναμη,αλλα με κανενα ισχνος αισθησης&προοδευτικοτητας.η διαδρομη στη μανετα εγινε ελαχιστη με on-off χαρακτηριστικα...εχανα το μπροστινο για πλακα με ενα δακτυλο στη μανετα,σε μετρια ασφαλτο,σε κακη ασφαλτο απλα δεν παταγα μπροστινο,σε βρεγμενο δε ετυχε να οδηγησω...ουτε θα οδηγαγα...
το εβγαλα μετα απο μια βδομαδα οταν σε ενα φρεναρισμα πανικου απο περιπου 90 χιλιομετρα,σε πολυ καλη ασφαλτο,μπλοκαρε(!!) το μπροστινο.καθαρα απο θεμα τυχης&επειδη πηγαινα σε ευθεια γραμμη δεν τσακιστηκα...
ελπιζω να βοηθησα με τις τρομακτικη μ εμπειρια...

idi
21/07/2006, 15:42
για τον φιλο απο πανω

λαστιχα αλλαξε ΤΩΡΑ!!!!

κοιτα τα METZELER (δε θυμαμαι το τυπο...) ειναι λιγο πιο ακριβα αλλα κρατανε σαν μοτοσυκλετας :beer:

idi
21/07/2006, 15:46
αυτα που λεει η startengine :beer:




ουπς σωστο λινκ...

http://www.metzelermoto.com/en_86/tires/template_categorie.jhtml?selected=desc&catid=86SPAR&productid=16789&nome=ME_22

g_angel01
22/07/2006, 18:24
καλο λαστιχο το mezeler,αλλα δεν ειναι εκει το προβλημα μ...εχω αλλαξει ηδη τα λαστιχα που ειχε το παπι απο το εργοστασιο,εχω βαλει michelen.
το προβλημα μ ειναι οτι το φρενο με τα υψηλης εγινε πολυ πιο δυνατο,διχως να ειναι προοδευτικο.καλο αυτο στα πολλα χιλιομετρα,αλλα μεσα στην πολη(οπου θα περασει το 90% της ζωης τ το παπι)ειναι ακαταλληλη τετοια μετατροπη...
αυτη ειναι η γνωμη μ.