PDA

View Full Version : Λάστιχα και δίλημμα...



Cpt. Haddock
06/06/2006, 16:23
Δεδομένα:

έχω τα Metzeler Tourance. Έχουν κάνει ~ 12000 χλμ και είναι πάνω στη μηχανή σχεδόν 2 χρόνια αλλά με 10 μήνες ακινησίας...

Αν και δεν είναι η κατάλληλη εποχή για αλλαγές ελαστικών και ούτε είναι ιδιαίτερα φαγωμένα αυτά που φοράει η μηχανή...

...επειδή όμως προκειται να ταξιδέψω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=399042#post399042) στην Ευρώπη κάνοντας ~ 4000 χλμ...

Τι προτείνετε;

Αλλαγή; Τώρα; Μετα;

thanx

:beer:

adam_tsouk
06/06/2006, 16:52
ή τώρα ή ΕΚΕΙ....


(εγω θα τα άλλαζα τώρα.....):D

sapila racing
06/06/2006, 16:56
Captain, καλύτερα άλλαξέ τα από τώρα, γιατί θα βρεθείς να ψάχνεις για λάστιχα στο ταξίδι.

Τα λάστιχα λιώνουν ΠΟΛΥ περισσότερο σε ευρωπαικούς δρόμους.
Επίσης μην βάλεις μαλακά λάστιχα, θα λιώσουν τσάμπα.

4000 χλμ μας κράτησαν ένα σετ μαλακών Michelin...μέχρι το Παρίσι.
Μετά θέλαμε καινούρια για να γυρίσουμε πίσω....

Cpt. Haddock
06/06/2006, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Επίσης μην βάλεις μαλακά λάστιχα, θα λιώσουν τσάμπα.


Ποια ΔΕΝ είναι μαλακά; :confused:

Τα Anakee (τα αναφέρω σαν μια προφανή επιλογή για την F650) τι θεωρούνται;

Sapila, γνωρίζω αυτό που λές για τους ευρωπαϊκούς δρόμους και ο προβληματισμός μου είναι μήπως καινούρια λάστιχα αγορασμένα εδω φθαρούν πολύ γρήγορα :sick:

:beer:

sapila racing
06/06/2006, 17:20
Captain, δυστυχώς δεν ξέρω από λάστιχα on-off.

Σε αντιστοιχία σε ένα Street εδώ στην Ελλάδα, βγάζουμε πχ το Bridgestone BT020 γιατί είναι σκληρό λάστιχο, προορισμένο για να βγάλει πολλά χιλιόμετρα, και βάζουμε το BT014.

Για να πας ταξίδι έξω το BT014 δεν σε πάει πουθενά και το ΒΤ020 είναι μια χαρά.


Μηπως βρείς τίποτα 'μαμίσια' λάστιχα για την μηχανή σου που να είναι 'σκληρά' και ν ατα έχουν μόλις αλλάξει για 'μαλακά'? Να τα πάρεις και φτηνά!

Οπως και να χει ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ :beer:

Tropeas
06/06/2006, 17:41
Δες το βαθος πέλματος,
αν έχει ακόμα πάρτα μαζί αν όχι αλλαξέ τα.

Και αυτό γιατί...
α. Αν έχει ακόμα 5-7χιλιοστά μια χαρά .
Θα φας αρκετά στην διαδρομή των ευρωπαικών ασφαλτοστρώσεων που έτσι και αλλιώς δεν θα σε προβληματίσουν περισσότερο για την απόδοσή τους μια και εκεί θα "ξυπνήσουν" απο την Ελληνική γυαλάδα, στο κανονικό φάγωμα... και μόλις γυρίσεις θα τα αλλάξεις αν έχεις σκοπό να κάνεις χιλιόμετρα και εδώ το καλοκαίρι, αλλιώς απο Σεπτέμβριο...
β. Αν έχει ελάχιστα χιλιοστά πέλματος, και δεν τα αλλάξεις εδώ , μπορεί να σε φτάσουν ή όχι οριακά, και αν τα αλλάξεις εξωτερικό (η Γερμανία εξαιρείται που έχει πιο φθηνα αλλά λιγότερη ποικιλία) θα σου πιάσουν τον κώλο!

Εμένα για την ιστορία όχι μόνο μου τον πιάσαν αλλά μου τον ζουμπήξαν κιόλας αρκετά όταν στην Ιταλία για πίσω μόνο λάστιχο που εδώ θα το βρισκα 180-200 ? εκεί το πλήρωσα 280?! :sick:

Tropeas
06/06/2006, 17:43
Παιδιά ναι μεν λιώνουν ποιο άμεσα τα λάστιχα στους ευρωπαικούς δρόμους,
αλλά όχι και με γεωμετρική πρόοδο αν δεν τα ζορίζεις οριακά,
και ο κάπτεν απο την φύση της μηχανής δεν έχει τις οριακές τριβές για τα λάστιχα που φοράει...;)
Ουτε με κόφτες ξεκινάει ούτε με κόφτες τελικιάζει, που εδώ απλά θα γλυστρίσει ενω εκεί θα αφήσει το λάστιχο κάτω...

adam_tsouk
06/06/2006, 22:16
Hλια, για να το πω αλλη μια φορα.....


ΑΛΛΑΞΕ τα! σιγα το κοστος!


τοσα θα δωσω εγω μονο για το πισω!!!

ειδικα αμα πεσουμε σε βροχες δε λεει να πειραματιζομαστε κραταει-δε κραταει....

πες μου διαστασεις κτλ να παρω προσφορα.... :winka:

Krokodilos001
06/06/2006, 23:26
Pantos me to kratima poe exoun edo oi dromoi...pas ke met is zantes....

pou thelo na po oti ke me elaxisto pelma perpatas aneta, elksalou tp fagoma einai sto kentro, eno sta plenra pou exei ke megaliteri simasia paramenei perissotero lastixo.

exo ebgala ena xeimona me pelma kato apo to ori o alagis, broxes xionia pago ke oti thes, alla pote problima. eimouna poli prosextikos sto bregmeno.

edo einai pio akribi i alagi pantos, logo ergatikon. ta ilika einai peripou idia. opote tha elega +70 euro apo oti tha dosis stin ellada.

ante me to kalo..:beer:

zeli
07/06/2006, 18:20
Bridgestone Batle wigs (BW501 502)

Βάθος αυλακώσεων 9mm και διπλή γόμα.(σκληρή στην μέση μαλακη στα πλαινα)Οτι τελευταίο κυκλοφορεί για on-off:smokin: :smokin: :wave2:

harlek
07/06/2006, 22:38
Νομίζω τα BattleWing δεν έχουν βγει ακόμα στις διαστάσεις των μεσαίων ονοφφ (100/90/19 και 130/80/17) που θέλει ο καπτα Χάντοκ. :D Για κάνω λάθος;

xtzanos
08/06/2006, 10:53
Eπειδη σε ενα μακρινο ταξιδι η κατασταση μπορει να γινει οριακη (να βρεχει, να εισαι κουρασμενος, να βραδιαζει, να ψαχνεις το ξενοδοχειο, να τρεχεις για το καραβι... να σου βγει και ο παππους απο την γωνια) θα σου προτεινα να τα αλλαξεις. Μια η αλλη τα λεφτα θα τα δωσεις... γιατι οχι τωρα? αν ειναι μια στο εκατομυριο να σε γλυτωσουν απο μια στραβη.

Cpt. Haddock
08/06/2006, 10:58
thank ya guys για τις γνώμες σας...



:beer: :beer: :beer: :beer:

bartlal
08/06/2006, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από xtzanos
αν ειναι μια στο εκατομυριο να σε γλυτωσουν απο μια στραβη.

και μονο αυτο ειναι ολες οι προτασεις/γνωμες μαζι! :beer: :beer: :beer: