PDA

View Full Version : λαστιχα της προκοπης για Ax-1 εχει βαλει κανεις?



Koufalonix
20/06/2006, 20:44
Εχω ενα ΑΧ-1 Ηονδα 250cc και φοραω TW 39/40 Bridgestone τα οποια μου φαινονται σκληρα και αργουν να ζεσταινονται. Κινουμαι μονο πολη για μικρες αποστασεις. Υπαρχει καποιο αλλο λαστιχο που να μπορω να δοκιμασω?

Το μηχανακι μου φορα 90/100 -19 55p και πισω 120/90 -16 63 p

Mπορω να δοκιμασω κατι διαφορετικο? Αλλη μαρκα μπρος και αλλη πισω ισως η θα αλλαζε την γεωμετρια (την ποια?)

Ευχαριστω,

Αντώνης :beer:

Koufalonix
21/06/2006, 09:03
ελα και κερναω μπιρονια σε οποιον απαντησει:beer:

zanny
21/06/2006, 10:15
Για το ΑΧ-1 θα βρείς Dunlop, Bridgestone και κάποια άλλα (δεν θυμάναι πως λέγονται) που δεν τα συστήνουν ούτε αυτοί που τα πουλάνε.

Οι τιμές για τα 2 πρώτα παίζουν περίπου 180? με 200?, ενώ για τα άλλα γύρω στα 120?.

Εγώ πριν κάνα μήνα έβαλα τα dunlop και μου φαίνονται κάπως πιο μαλακά χωρίς όμως να μπορώ να καταλάβω και μεγάλη διαφορά..

nikonian
21/06/2006, 10:22
Πριν από κάμποσα χρόνια που έψαχνα λάστιχα για το ΑΧ της αδερφής μου, οι λαστιχάδες με διαβεβαίωναν ότι τα συγκεκριμένα λάστιχα που φοράς, τα κατασκευάζει η Πρίτσεστον ειδικά για το ΑΧ και τίποτα άλλο δεν ενδύκνειται γι'αυτό.
Εγώ να ρωτήσω: Γιατί να πειραματιστείς με λάστιχα των 180 ευρώ; Αν αποτύχει το πείραμα, τι θα κάνεις ; Θα τα πετάξεις άμεσα και θα ξαναβάλεις Πρίτσεστον;
Μήπως τα λάστιχά σου έχουν μείνει χρόνια πάνω στο μηχανάκι και έχουν ξεραθεί;
Μήπως σου φαίνεται πως γλιστράνε, για τον ίδιο λόγο που γλιστράνε τον τελευταίο καιρό όλα; (Εννοώ την πολύ ζέστη που λιώνει και την άσφαλτο)

Καλή τύχη και μην πληρώσεις τόσα λεφτά , αν δεν είσαι σίγουρος

Koufalonix
21/06/2006, 12:11
μπορει και ναχουν ξεραθει αλλα απο την αρχη δεν με αρεσαν τα λαστιχα αυτα. Ειχα δει σε ενα παλικαρι ποιο ασφαλτινο λαστιχο με το ιδιο στεφανι κατι σε dunlop πρεπει να ηταν αλλα δεν εχω ακουσει καποιο σχολειο σχετικα με αυτο.... :smilea: