PDA

View Full Version : Ερώτηση για μπότες καλάμια απο zx6r 636 04,05...



Tropeas
27/06/2006, 10:43
gcrook (επειδή τα χεις ψάξει στις αλλαξοκολιές με αλλωνών parts πιο τεχνικά απο εμένα) και άλλοι αν ξέρετε...

Μπορούν να φορεθούν μπότες και καλάμια απο KAWASAKI ZX6R 636 03/04 στο SV650S '03???

Αν ναι, έχω καινούριο φουλ ρυθμιζόμενο μπροστινό, ψάχνω για τις ακτινικές τρόμπες...

Αν όχι , κρίμα ....:sad:

gian_nykt
27/06/2006, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
gcrook (επειδή τα χεις ψάξει στις αλλαξοκολιές με αλλωνών parts πιο τεχνικά απο εμένα) και άλλοι αν ξέρετε...

Μπορούν να φορεθούν μπότες και καλάμια απο KAWASAKI ZX6R 636 03/04 στο SV650S '03???

Αν ναι, έχω καινούριο φουλ ρυθμιζόμενο μπροστινό, ψάχνω για τις ακτινικές τρόμπες...

Αν όχι , κρίμα ....:sad:

Εγώ πάντως πιστεύω ότι όλα γίνονται, απλά ίσως χρειαστεί πατέντα αν δεν κάτσει επιτόπου.
Δηλαδή ίσως χρειαστεί ν πάρεις άλλες πλάκες ή να φτιάξεις που λέει ο λόγος!!!Επειδή είναι USD, μάλλον ΔΕΝ θα κάνει στις standard οπότε μάλλον θα χρειαστείς άλλες!!!Αν είχες του ZX ίσως να έκανες δουλειά!

Tropeas
27/06/2006, 10:56
Ναι και εγώ αυτό σκέφτομαι και ψάχνω και τις πλάκες μπας και βρώ...

gian_nykt
27/06/2006, 11:05
για να σε δω.........να δούμε και πως θα γίνει....και μιας κι έχεις την μια Trioval η επόμενη κίνηση ίσως θα ήταν να βάλεις ενα Τ κι άλλη μια Trioval να τις βγάλεις ζευγάρι!!!!
Δε μου λες? ελπίζω αμα πουλήσω το SV, ακόμα να μπωρώ να έρθω στο Δελεαρ αν ανέβω καμια βόλτα Αθήνα έτσι??? :D

idi
27/06/2006, 16:47
πρεπει να παρεις και τα φρενα μαζι γιατι εχει ακτινικες δαγκανες

νομιζω και τη ζαντα

akamarinos
27/06/2006, 17:47
πρεπει να παρεις

τιμονοπλακες, κλιπ-ον, καλαμια, ζαντα, δισκοπλακες, δαγκανες, φτερο τροχου, τρομπα φρενου για να συνεργαζετε με την δαγκανα

και παλι θελει καλη πατεντα για να ταιριαξει γιατι ο λαιμος απο το sv δεν ειναι ιδιος με kawasaki.

σε ξενο site (δεν θυμαμαι ποιο) ειχα διαβασει πως ειναι συγκεκριμενα απο διαφορα gsx-r που ταιριαζουν χωρις πατεντα

gian_nykt
27/06/2006, 18:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από akamarinos
πρεπει να παρεις

τιμονοπλακες, κλιπ-ον, καλαμια, ζαντα, δισκοπλακες, δαγκανες, φτερο τροχου, τρομπα φρενου για να συνεργαζετε με την δαγκανα

και παλι θελει καλη πατεντα για να ταιριαξει γιατι ο λαιμος απο το sv δεν ειναι ιδιος με kawasaki.

σε ξενο site (δεν θυμαμαι ποιο) ειχα διαβασει πως ειναι συγκεκριμενα απο διαφορα gsx-r που ταιριαζουν χωρις πατεντα

Σίγουρα απο Suzuki σε Suzuki θα είναι πιο καλά τα πράγματα.....

Tropeas
28/06/2006, 01:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από akamarinos
πρεπει να παρεις

τιμονοπλακες, κλιπ-ον, καλαμια, ζαντα, δισκοπλακες, δαγκανες, φτερο τροχου, τρομπα φρενου για να συνεργαζετε με την δαγκανα

και παλι θελει καλη πατεντα για να ταιριαξει γιατι ο λαιμος απο το sv δεν ειναι ιδιος με kawasaki.

σε ξενο site (δεν θυμαμαι ποιο) ειχα διαβασει πως ειναι συγκεκριμενα απο διαφορα gsx-r που ταιριαζουν χωρις πατεντα
Μα για αυτό ρωτάω , θα το ψάξω και εγώ.... αλλά νομίζω ότι αυτό το Kawa ήταν με τις λιγότερες αλλαγές.
Oι μανέτες είναι ίδιες με τις τρόμπες...
σίγουρα θέλω δαγκάνες δισκους, ψάχνω για τιμονόπλακες αν έχουν αλλαγές και για ζάντα...
όποιος ξέρεις σφυρίζει...

gcrook
28/06/2006, 22:24
Κοιτα γινεται μεν....οπως επισης γινεται και να βαλεις μπροστινο απο R1...

Μιλαμε για ολοκληρο μπροστινο,(δες δισκοπλακες ζαντες κλιπον μανετες τρομπες, καμποσες πατεντες με ρουλεμαν ηλεκτρικα ντιζες σκατουλακια) , και μπορει να μην αποκτησεις ποτε σου το μηχανακι που νομιζες οτι θα εχεις.
Αυτες οι μετατροπες εκτος απο το οτι ειναι ακριβες οπως και να το δεις δεν τελειωνουν ποτε, και επηρρεαζουν πολλες διαφορετικες παραμετρους.
Αν δεν ξερεις τι κανεις και το κυριοτερο γιατι το κανεις μαλλον ζημια θα κανεις.

Αγωνιζομενοι υποστηριζουν οτι ενα καλοσεταρισμενο μπροστινο απο την Racetech ,η οποια αλλη εταιρεια προσφερει ολοκληρωμενες λυσεις για συμβατικα πιρουνια,( απλα οι Αμερικανοι ειναι πολυ μπροστα στα SV) , και ενα πισω αμορτισερ, ακομα και ενα σχετικα απλο με αποσβεση επαναφορας και προφορτιση, ειναι το καλυτερο που μπορεις να κανεις σε αυτο το μηχανακι, το οποιο εχει ηδη απιστευτες δυνατοτητες .

Αν θες το μηχανακι σου να γινει το καλυτερο δυνατο (τουλαχιστον το μπροστινο συστημα) , βαλε κατευθειαν το κιτ της Racetech που περιλαμβανει γραμμικα ελατηρια στα κιλα σου και συμφωνα με τις αναγκες σου και emulators (και εκει θελει δουλεια να σεταρεις βεβαια) ....

Αλλιως υπαρχει η Matris και η Τεψηνοφλεχ με ετοιμα κιτ γυρω στην τρακοσαρα η και λιγοτερο.

Η κανε αυτο που εκανα εγω και το μηχανακι δεν θα σε προβληματισει ξανα, ασε που θα αποκτησει και χαρακτηρα που θα ζηλευαν πολυ ακριβοτερα μηχανακια:D