PDA

View Full Version : Σωστή εξάτμιση για το Kaze-R μου



Nikoskazer2000
30/06/2006, 23:53
Θα ήθελα να ρωτήσω τους γνώστες στα τεχνικά θέματα του forum (που 'σαι ρε Παλιάνθρωπε;) αν η εξάτμιση σημαίνει αναγκαστικά συμβιβασμός στο ροποδιάγραμμα και μετακίνηση αυτού στις ψηλές στροφές αναγκαστικά.

Υπάρχει η εξάτμιση που θα δίνει ιπποδύναμη και λίγη ροπή σ' ολο το φάσμα των στροφών ή θα μου κλέψει ροπή απο τα χαμηλά για να δω ιπποδύναμη στα ψηλά :confused:

Προς το παρόν, αυξημένες επιδόσεις σε ολο το φάσμα είδα με την φιλτροχοάνη της K'n'N που εχω αλλα σε συνδιασμό με ενα μεγαλύτερο τελικό γρανάζι πίσω και ενα μικρότερο μπροστά εχω και σχεδόν διπλάσια κατανάλωση σε σχέση με την εργοστασιακή σύνθεση!!!

Και ξαναερωτώ: υπάρχει εξάτμιση που να μου δίνει αυτό το κάτι παραπάνω χωρίς να θυσιάζει επιδόσεις και αξιοπιστία; Καλά για κατανάλωση και συχνό ρύθμισμα βαλβίδων ξέρω πως θα εχω.

Περιμένω εμπεριστατωμένες απαντήσεις (άντε ρε Παλιάνθρωπε ακόμα;) και ΟΧΙ κράξιμο, spamming και τα σχετικά...

:sun: :wave2:

villy
03/07/2006, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Θα ήθελα να ρωτήσω τους γνώστες στα τεχνικά θέματα του forum (που 'σαι ρε Παλιάνθρωπε;) αν η εξάτμιση σημαίνει αναγκαστικά συμβιβασμός στο ροποδιάγραμμα και μετακίνηση αυτού στις ψηλές στροφές αναγκαστικά.

Υπάρχει η εξάτμιση που θα δίνει ιπποδύναμη και λίγη ροπή σ' ολο το φάσμα των στροφών ή θα μου κλέψει ροπή απο τα χαμηλά για να δω ιπποδύναμη στα ψηλά :confused:

Προς το παρόν, αυξημένες επιδόσεις σε ολο το φάσμα είδα με την φιλτροχοάνη της K'n'N που εχω αλλα σε συνδιασμό με ενα μεγαλύτερο τελικό γρανάζι πίσω και ενα μικρότερο μπροστά εχω και σχεδόν διπλάσια κατανάλωση σε σχέση με την εργοστασιακή σύνθεση!!!

Και ξαναερωτώ: υπάρχει εξάτμιση που να μου δίνει αυτό το κάτι παραπάνω χωρίς να θυσιάζει επιδόσεις και αξιοπιστία; Καλά για κατανάλωση και συχνό ρύθμισμα βαλβίδων ξέρω πως θα εχω.

Περιμένω εμπεριστατωμένες απαντήσεις (άντε ρε Παλιάνθρωπε ακόμα;) και ΟΧΙ κράξιμο, spamming και τα σχετικά...

:sun: :wave2:

Φίλε εγώ δεν θα σε μπερδέψω (μπερδευτώ) με τεχνικα θέματα. Θα σου πώ την εμπειρία από το δικό μου Kaze-R που μόλις πούλησα.

Του είχα βάλει μια απλή φιλτροχοάνη και εξάτμιση MOTORSPORT, την μακρυά όμως, και είδα στο μηχανακι μεγάλη διαφορά! τράβαγε πάρα πολύ και από τις χαμηλές στροφές.

Την συγκεκριμένη εξάτμιση μου την πρότεινε το συνεργείο μου γιατί την είχε δοκιμάσει και σε άλλα Kaze-R. Επαναλαμβάνω όμως την μακρυά και όχι την κοντή η οποία δεν έχει τόσο καλά αποτελέσματα.

Δεν είδα μεγάλη διαφορά σε τελική όσο σε επιτάχυνση. Τελικά επειδή έκανα αρκετά χιλιόμετρα την ημέρα απόφάσισα να αλλάξω και γρανάζια που να μου δίνουν μεγαλύτερη τελική κι ας έχανα λίγο σε επιτάχυνση ώστε το μηχανάκι να μην ζορίζεται σε μεγάλες ταχύτητες για αρκετή ώρα. Τότε παρατήρησα ότι η ροπή στις ταχύτητες μετακινήθηκε προς τα πάνω.

Αυτά! :wave2: :wave2: :wave2:

g_angel01
03/07/2006, 15:37
φιλε μ,πιστευω οτι η εξατμιση που ζητας πρεπει να εχει ενα επιπροσθετο χαρακτηριστικο:να μην ειναι ενοχλητικη σε θορυβο.ειδικα αν χρησιμοποιεις το μηχανακι σ πολλες ωρες καθημερινα,αλλα &αν σεβεσαι τους υπολοιπους γυρω σ...δοκιμασε να παρεις ενα τηλ στην protech (τηλ 210 4256497) να δεις αν βγαζει για το μηχανακι σ.στο δικο μ yamaha crypton 110 δουλεψε τελεια.το ελευθερωσε,κερδισα σε ροπη χαμηλα,&δεν ξυπναει ολη η γειτονια οπως με μια sebring που δοκιμασα. :confused:
αα ειναι&σε σχετικα φτηνη.κοντα στα 50 ευρω.:smokin:

kostisthegreek
03/07/2006, 22:15
Τώρα να πω τη γνώμη μου???
Με όλα αυτά τα έξοδα, φιλτροκούτια, εξατμήσεις, γρανάζια κλπ συν τις φθορές που προκαλούν γιατί δεν αγοράζεις ένα πιο δυνατό μηχανάκι να ξενοιάσεις???

Nikoskazer2000
04/07/2006, 04:44
Η μόνη αλλαγή που έχει γίνει σε επίπεδο κινητήρα είναι η φιλτροχοάνη και εχω δει αυξημένη ροπή και ιπποδύναμη σε ολο το φάσμα των στροφών.

Αυτό που ρωτάω εγω είναι με λίγα λόγια αν υπάρχει κάποια street legal εξάτμιση για να μου δώσει οτι ΑΚΡΙΒΩΣ μου δίνει και η φιλτροχοάνη μου.

Ξέρω πως οι Motorsport ναι μεν είναι φτηνές αλλα είναι ελληνικής κατασκευής και σκουριάζουν για την πλάκα τους. Γι' αυτό προτιμώ να τις αποφύγω διακριτικά...

Δεν εχω σκοπό να φτιάξω κανένα dragsterόπαπο και να στήνομαι απο φανάρι σε φανάρι (αυτά τ' αφήνω για τους πιτσιρικάδες :lol: ), αλλα ούτε με νοιάζει να δώσω αρκετά παραπάνω για να πάρω μια ποιοτική εξάτμιση.

Το Kaze-R μου το εχω μεσ' την καρδιά μου και δεν το αποχωρίζομαι :a07:

Για πιο μεγάλη μηχανή έχουμε καιρό γιατί τώρα έχουμε πιο σημαντικά έξοδα (ΟΧΙ ΔΕΝ ΠΑΝΤΡΕΥΟΜΑΙ!!!).

Σας ευχαριστώ όλους σας για την προθυμία των απαντήσεων σας :wave2: :sun:

villy
04/07/2006, 07:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Η

Ξέρω πως οι Motorsport ναι μεν είναι φτηνές αλλα είναι ελληνικής κατασκευής και σκουριάζουν για την πλάκα τους. Γι' αυτό προτιμώ να τις αποφύγω διακριτικά...



To Kaze-r μου το είχα από 1/99' μέχρι τον περασμένο μήνα (7,5 χρόνια).
Η εξάτμηση αλλάχθηκε στα 2 χρόνια, άρα 5,5 χρόνια πάνω στο παπί!
Περίπου 4 χρόνια έμενα στο Ρίο της Πάτρας. (Όσοι είναι από εκείνα τα μέρη ξέρουν τι συνθήκες επικρατούν εκεί - βροχές-υγρασία κλπ)

Σε πληροφορώ ότι η εξάτμιση δεν έπαθε απολύτως τίποτα!

villy
04/07/2006, 07:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Τώρα να πω τη γνώμη μου???
Με όλα αυτά τα έξοδα, φιλτροκούτια, εξατμήσεις, γρανάζια κλπ συν τις φθορές που προκαλούν γιατί δεν αγοράζεις ένα πιο δυνατό μηχανάκι να ξενοιάσεις???

Βασικά το μόνο έξοδο είναι η εξάτμιση γιατί η φιλτροχοάνη είναι πάμφθηνη (ούτε 5 Ευρώ) και τα γρανάζια τα αλλάζεις όταν σου χαλάσουν τα προηγούμενα χωρίς έξτρα κόστος, τουλάχιστον έτσι έκανα εγώ.

Καμία επιπλέον φθορά δεν προκαλούν γιατί δεν πειράζεις καθόλου τον κινητήρα.

Επομένως το κόστος για να δώσεις στο Kaze-R ένα 10% (περίπου 1 ίππο) είναι πολύ μικρο. Ενώ αν πας να πάρεις ένα καινούριο παπί 125cc η διαφορά στην ιπποδύναμη θα είναι πολύ μικρή (1-2 ίππους) αλλά στη τιμή θα είναι τουλάχιστον 500Ευρώ!!!

Αν θές μεγάλη διαφορά σε ιπποδύναμη και έχεις και τα χρήματα τότε σίγουρα πρέπει να κοιτάξεις για μηχανή.

:wave2: :wave2: :wave2: :beer:

markosbalos
14/03/2021, 22:04
Καλησπέρα!
Αν και πάει σχεδόν μια δεκαπενταετία από την τελευταία δημοσίευση, αλλά μιας και έτυχε να χω την ίδια απορία (ε ρε διαχρονικά που ναι κάποια ζητήματα :lol:) και το ίδιο μηχανάκι στην κατοχή μου, κοιτούσα τις protecht (ναι, με t, δεν ξέρω εάν πρόκειται για άλλη μάρκα από την protech) μαύρες inox (γύρω στα 120 ευρώ).
Πιστεύετε πως αξίζει ή είναι πεταμένα λεφτά; Εννοείται με σιγαστήρα, σεβόμαστε τους γύρω μας.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!

motojojo
14/03/2021, 22:26
Εμενα πάντα μου άρεσε η μαμα. Και αισθητικά και ηχητικά.

Το να έβαζα άλλη υποτίθεται καλύτερης απόδοσης αλλά με σιγαστήρα που με τη σειρά του θα έριχνε την απόδοση.....μάλλον πεταμένα λεφτά το βρίσκω.

Γούστα είναι αυτά, περί ορέξεως....

viper1
14/03/2021, 22:27
Sebring με χρυσό ταμπελακι :smokin:

markosbalos
15/03/2021, 13:37
Σας ευχαριστώ πολύ και τους 2!!
:beer: