PDA

View Full Version : aprilia rs 125 2006



matrap
04/07/2006, 12:12
Γειας σας παιδια.Εχω παραγγειλει το rs 125 του 2006.Αυτο στα χαρτια το δινουν 15 αλογα αλλα μου εχουν πει οτι μπορει να ανοιχτει και να παει γυρω στα 30 αλογα με απλες επεμβασεις και χωρις το kit.Πως γινεται αυτο?με τι επεμβασεις γινεται και που?ακομα ακουσα οτι ειναι και ευκολο και νομιζω με επεμβαση στην ηλεκτρονικη.

matrap
04/07/2006, 13:29
Ρε παιδες λιγο βοηθεια!!!!!

GST
04/07/2006, 14:01
γιατι δεν περνεις τηλεφωνο ενα εξουσιοδοτημενο συνεργειο της aprilia να σου τα πουνε απο πρωτο χερι

matrap
04/07/2006, 17:59
Nαι τελικα εμαθα τι επεμβασεις γινονται...Τωρα δεν πιστευω αυτο να παιζει ρολο στο στρωσιμο?αυτος μου ειχε πει απο το μαγαζι πως οι αλλαγες θα γινουν και θα το στρωσω ετσι.

kostisthegreek
04/07/2006, 18:30
Με την εγγύηση τι γίνεται?
Θα συνεχίσει να ισχύει?

thewhiteowl
06/07/2006, 09:21
Φίλε μάλλον κάτι λάθος κατάλαβες. Το CBR125 έχει 15 ΗP, το RS έχει τους διπλάσιους από την μάνα του, γύρω στους 30 HP. Aυτό που είναι 15 στο RS eίναι η ροπή 15Nm (σε αντιστοιχία με το CBR που έχει 10Nm).
http://www.motorbikes.be

Τα ξέρω γιατί και εγώ RS125 έχω και τα είχα κοιτάξει πριν το αγοράσω.

matrap
06/07/2006, 12:24
Τι μοντελο εχεις εσυ φιλε?Το ξερω σιγουρα οτι εδω ερχεται με 15 αλογα αλλα με απλες επεμβασεισ παει στα 30.Αυτο εγινε για τις ευρωπαικες προδιαγραφες στο μοντελο του 2006.Για να μην βρωμιζουμε τους ευρωπαιους!!!:lol: :lol: :lol:

Στην σελιδα που ειπες ειναι με τον ανοιχτο κινητηρα....

matrap
06/07/2006, 12:37
Και την βοηθεια σας για κατι αλλο!!!θελω να μαθω αν στο rs 125 μπαινουν προστατευτικα μανηταρια και ποσο κανουν περιπου???ποσο κανει κανενας συναγερμος για να το βαλω???και τι προτεινεται?

thewhiteowl
06/07/2006, 18:44
Έχουμε και λέμε:
Αυτό στο οποίο εσύ αναφέρεσαι είναι προφανώς το restriction με το οποίο σου έρχεται η μηχανή. Το αφήνεις εκεί που είναι μέχρι το πρώτο service.
Αυτό κατά βάση που κάνει το restriction είναι να σε εμποδίζει να ανέβεις πάνω από τις 5.000 στροφές, ή μάλλον να σε δυσκολεύει. Κράτα το, ενώ στρώνεις το μηχανάκι, για να μην του αλλάξεις τα πετρέλαια και όταν το πας για το πρώτο service των 1000km ο μηχανικός θα στο αφαιρέσει ούτως ή άλλως.
Εγώ δεν ήξερα καν ότι υπήρχε και το έμαθα, ή μάλλον το συνειδητοποίησα όταν μετά το πρώτο service πήρα την μηχανή και ενώ περίμενα το γνωστό και συνηθισμένο κόλλημα στις 5.000 στροφές, ξαφνικά το μηχανάκι εκτινάχθηκε και εγώ έψαχνα να βρω ποιός μου 'βάλε νέφτι στον κώλο.
Εγώ έχω το μοντέλο του 2004 (το οποίο μου δίνει την ευκαίρια να σου πω ότι σε φθονώ τα μάλλα αλλά έχε χάρη που δεν υπάρχει σάλιο για να κάνω την αλλάγη στο καινούριο).

Τώρα για τα μανιτάρια. Δυστηχώς νάκα. Δεν υπάρχει τίποτα, ρώτησα στην Aprilia, κοίταξα στο internet, ρώτησα σε κάτι ψαγμένα συνεργεία. Τίποτα απολύτως. Μόνο ένας μου είπε ότι αν θέλω μπορώ να πάω να φτιάξω μόνος μου σε έναν μηχανουργό και να τα κοτσάρω στις βίδες του fairing.

Για συναγερμό τώρα, εγώ έβαλα Spyball, συγκεκριμένα τον 6257 και μου πήγε αν θυμάμαι καλά 250€ (επείδη έβαλα και τηλε-ειδοποίηση +150€). Δεν έχω κάποιο παράπονο. Δεν ξέρω αν έχει κάποιος άλλος να προτείνει κάτι. Καλό θα είναι αφού την έχεις παραγγείλει και δεν την έχεις παραλάβει ακόμα να κανονίσεις να την πας μία και έξω για την εγκατάσταση του συνεγαρμού μην τρέχεις μετά.

Άμα θες κάτι άλλο στείλε π.μ. να σου δώσω τηλ να μιλήσουμε.

Πόσες μέρες παράδοση έχει φέτος; Εμένα πρόπερσι έκανε 1,5 μήνα να μου το φέρει.

thewhiteowl
07/07/2006, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Με την εγγύηση τι γίνεται?
Θα συνεχίσει να ισχύει?

Η εγγύηση ισχύει κανονικά και δεν επηρεάζεται καθόλου από το derestriction της μηχανής. Αρκεί βέβαια αυτό να γίνει (όπως και όλα τα σervices από εξουσιοδοτημένο συνεργείο, οπως ισχύει και για όλες τις μηχανές).

aprilia_rs
30/08/2006, 00:28
paidia ephdh kai egw thelw na parw to rs 125 2006 tha hthela na mou phte 5 pragmata giayto to mhxanaki...ti telikes exei...ti epitaxinsh....ti symperifora...frena ktl!an kapoios to exei as mou pei na xerw re paidia!