PDA

View Full Version : Περί λίπανσης και καθαρισμού ο λόγος.....



xtapodias
10/07/2006, 10:30
Εχω διαβάσει αρκετά ποστς για δίαφορα λιπαντικά-καθαριστικά που χρησιμοποιούμε σε τακτικη βάση για τη καλή μας. Θα ήθελα αν δεν βαριέσται, να προτείνετε τι χρησιμοποιείτε εσείς (ή τι προτείνετε) για τα παρακάτω :

Α. Σπρέι λίπανσης αλυσίδας
Β. Σπρεί λίπανσης γενικά (μανέτες, λεβιέ κλπ)
Γ. Κερί (οτι θέλετε, σπρει, αλοιφή κλπ,)
Δ. Για φροντίδα πλαστικών και σέλας.

Ευχαριστώ.

GIXXERAKIAS
10/07/2006, 16:19
Λοιπον φιλε μου εχουμε και λεμε 1ον για την αλυσιδα μου εγω πρωσοπικα χρησιμοποιω το CASTROL WAX απο το practiker νομιζω γυρω στο 8-9 ευρω,ειναι το καλυτερο(αποψη μου παντα ετσι)επειδη δεν μαμαει ολα τα περιφερειακα (λαστιχα,ζαντα)πεταει παρα πολυ λιγο κια πριν την πλυνω περναω την πισω ζαντα με προσοχη με WD-40 εινια το καλυτερο για το καθαρισμα της.2ον εχω παρει γρασσο σε σπρει κολλωδες για τα κινομενα μερη τις κουκλας μου(μανετες,λεβιεδες,πατακια οδηγου,συνοδηγου)τις BEL RAY

xtapodias
10/07/2006, 16:25
σωστός ρε φίλε. Αυτό το άσπρο πράγμα για την αλυσίδα της Belray να λέει τίποτα?

GIXXERAKIAS
10/07/2006, 16:26
Λοιπον φιλε μου εχουμε και λεμε 1ον για την αλυσιδα μου εγω πρωσοπικα χρησιμοποιω το CASTROL WAX απο το practiker νομιζω γυρω στο 8-9 ευρω,ειναι το καλυτερο(αποψη μου παντα ετσι)επειδη δεν μαμαει ολα τα περιφερειακα (λαστιχα,ζαντα)πεταει παρα πολυ λιγο κια πριν την πλυνω περναω την πισω ζαντα με προσοχη με WD-40 εινια το καλυτερο για το καθαρισμα της.2ον εχω παρει γρασσο σε σπρει κολλωδες για τα κινομενα μερη τις κουκλας μου(μανετες,λεβιεδες,πατακια οδηγου,συνοδηγου)της BEL RAY παρα πολυ καλο.3ονΓια γυαλισμα εχω μια αλοιφη που ειχε φερει ενας θειος μου φανοποιος απο εξωτερικο νομιζω terrowax λεγεται αλλα μπορεις να βρεις και εδω παρα πολυ καλες αλοιφες(παντα να παιρνεις κρεμες,μην προτιμας σε σπρευ λογω του προωθητικου αεριου που εχει μεσα του διαβρωνει)στο πρακτικερ ρωτα τα παιδια που ειναι στα ποστα των γυαλιστικων-καθαριστικων και θα σου πουν.4ον ΣΕΛΑ????Μονο το πλυσιματακι της τιποτα αλλο γιατι δεν θες να φρεναρεις και να σου ερχεται ο συνοδηγος στην πλατη??Για τα πλαστικα αν εννοεις πλυσιμο εγω εχω παρει(παλι απο πρακτικερ)ενα σαμπουαν αυτοκινητου της ARMOR ALL 1ος λιτρου τσουζει λιγο αλλα εχει κερι και την κανει να γυαλιζει πολυ.ελπιζω να βοηθησα,αλλος κανεις???:wave2: :wave2:

GIXXERAKIAS
10/07/2006, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από xtapodias
σωστός ρε φίλε. Αυτό το άσπρο πράγμα για την αλυσίδα της Belray να λέει τίποτα? το εχω δοκιμασει φιλε μου αλλα ειναι πολυ ξηρο και δεν μου εμπνεει οτι κανει καλο στην αλυσιδα την ξεραινει πολυ.βεβαια απ οτι ειδα ειναι μονιμα στην αλυσιδα επανω αλλα αν χρειαστει να την καθαρισεις θα σου φυγει η μαγκια γιατι δεν φευγει με τιπουτις!!τριψε τριψε τα φαγα τα χερακια μου:D :D ΥΣ Aν καποιος μοντερατορας μπορει να σβησει το πρωτο ποστ εκανα λακαμια και το ποσταρα πριν το ολοκληρωσω:D :wave2:

xtapodias
10/07/2006, 16:52
ξέρεις γιατι σου είπα για το ασπρο της belray? Οταν πήρα τη μηχανή η αλύσίδα ήταν άσπρη και εγώ νόμιζα οτι ήταν ξηρή. Ο μηχανικός μου είπε πως έιναι γρασαρισμένη και όντως είχε άσπρο γράσο σαν belray μόνο σε πιο ρευστή μορφή, διότι πέταξε αρκετό στα πλαστικά. Επίσης απ' ότι μου είπαν το belray λέει πάνω οτί είναι οκ για τα o-rings. Τώρα?????

GIXXERAKIAS
11/07/2006, 09:41
Nα σου πω κατι οτι και να βαλεις θα εχεις προστασια εγω απλα εψαχνα κατι που να λιπανει και να φαινεται κιολας αλλα χωρις να λερωνει και το συμπαν γιατι πολλες φορες μεχρι και η ουρα γεμιζε με γρασσο αλυσιδας τωρα ειναι στην επιλογη σου και απλα δοκιμασε καποια προιοντα και θα βγαλεις μονος τα συμπερασματα σου,εγω ετσι εκανα ακουσα συμβουλες και ψαχτηκα ωσπου κατεληξα σε κατι:beer: :beer:

xtapodias
11/07/2006, 11:20
πάντως ήδη αγόρασα αυτό που μου πρότεινες για το πλύσιμο. 15 Ευρά αλλα νομίζω θα αξίζει. Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

GIXXERAKIAS
11/07/2006, 16:16
Δεν κανει τιπουτις:D γι'αυτο ειμαστε εδω!!:wave2: :beer:

fallenheaven
15/07/2006, 02:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Λοιπον φιλε μου εχουμε και λεμε 1ον για την αλυσιδα μου εγω πρωσοπικα χρησιμοποιω το CASTROL WAX


Auto to castrol wax to exo kai ego,kapios mou eixe pei omos oti auto den einai gia lipansi kai oti thelei kai ladi aktos apo to WAX.




Asxeto...to eides to munhma pou sou esteila sxetika me to p.m.??????