PDA

View Full Version : ΛΑΣΤΙΧΑ ΓΙΑ Hornet 900



ZETARAS
11/07/2006, 14:45
Ρε παιδιά για βοηθήστε λίγο ,

είμαι σε αναζήτηση για να βάλω παπουτσάκια στην καλή μου και τα έχω ψιλομπλέξει!!!!!

Να σημειώσω ότι ακόμα δεν μπαίνω σε πίστα και ότι θέλω μαλακό λαστιχάκι να κρατάει στους καθρέφτες δρόμους μας.

Ρίξτε καμιά γνώμη από δική σας εμπειρία και δοκιμές που έχετε κάνει!!!!

:a4: :a4:

idi
11/07/2006, 14:54
michelin pilot POWER (ή power 2ct)

sapila racing
11/07/2006, 16:10
Καλά ο idi, είναι γνωστός Michelinόβιος, κάποι σχέση έχει με τον bibendum :rotflmao:

εγώ πάλι στα είπα κι απ το τηλέφωνο.

Με τα BT014 έχω κάνει πολλά χλμ, εχω φάει καμια 3 μπροστινά και 6 πισινά και με πάνε πολύ καλά.
Δεν μου εχει φύγει μπροστινό από τότε που τα πρωτοέβαλα.
Ζεσταίνονται γρήγορα, δεν βγάζουν πολλά χλμ, είναι κι αυτά με διπλή γόμμα (όπως ολα τα Battlax εδώ και 10 χρόνια).
Τα ΒΤ015 που βγήκαν τώρα μπορεί και να είναι καλύτερα, θα είναι κι ακριβότερα.

Τώρα λέω να δοκιμάσω τα Dunlop Qualifier που τα βρήκα φτηνά στο duc weekend, τα εχω δοκιμάσει σε δρόμο και πίστα και ήταν μια χαρά.
Από Michelin δεν ξέρω.
Τελευταία φορά είχα βάλει Michelin στο CB250 RS, το 1985!

Στην τελική εσύ αποφασίζεις...:wave2:

Xlitos
11/07/2006, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing


Τώρα λέω να δοκιμάσω τα Dunlop Qualifier που τα βρήκα φτηνά στο duc weekend, τα εχω δοκιμάσει σε δρόμο και πίστα και ήταν μια χαρά.


όντως αυτα έχω ακούσει κι εγώ..μόνο που είδα σε Ducati 1000DS να έχουν φαγωθεί πολύ γρήγορα μ ένα Σ/Κ στις Σέρρες.

Πάντως εγώ είμαι υπέρ της γόμμας γιατί όσο πάνε και τα κάνουν πιο μαλακά την κατηγορία του Corsa Qualifier κτλ οπότε τρώγονται πια πιο γρήγορα οπότε δώσε κάτι παραπάνω να πάρεις ό,τι καλύτερο για την μοτοσυκλέτα σου.Αυτα φυσικά για όσους έχουν στο νου τους το τρέξιμο.
:D

sakisdani750
11/07/2006, 20:15
φιλε μου εγω εχω βαλει τα diablo και μου αρεσαν πολυ!απο αποψη αντοχης τουλαχιστον πρωτα!απλα θελουν καλο ζεσταμα για να αρχισουν να κρατανε αυτο καταλαβα στις στροφες!
τωρα αν θες εχω διαβασει σε περιοδικο βγαινουν τα diablo III(3)
καινουρια φρεσκο πραγμα δηλαδη ψαξτο.....

dirtbird
12/07/2006, 07:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
michelin pilot POWER (ή power 2ct)
+1
Tο πίσω καινούργιο Diablo έχει ελαφρά καλύτερη πρόσφυση από το 9 μηνών και 6000 χλμ Power (με Blackbird). Απλά τα Diablo δείχνουν πιο φιλικά σε καθημερινή οδήγηση. Επίσης το μπροστινό Power είναι λίγο περίεργο (ψηλό προφίλ), και ίσως χρειαστεί να ρίξεις τις πλάκες σου (ή να ανεβάσεις τα πηρούνια σου) 1-2 mm.

Eπίσης να σημειώσω ότι το Power μετά την παραπάνω χρήση βρισκόταν στη μέση της φθοράς του (όσον αφορά βάθος πέλματος, γύρω στα 3 mm). KANENA λάστιχο παό αυτά που έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα (ΒΤ012R-BT014R) δεν άντεχε πάνω από 4000-4500 χλμ. Ειδικά το ΒΤ014 είναι απογοητευτικό (από άποψη αντοχής, απο συμπεριφορά ήταν μια χαρά).

Για το Diablo θα έχω πιο αντικειμνενικά συμπεράσματα σε 20 μέρες....
:wave2:

ZETARAS
12/07/2006, 09:09
Εσείς που λέτε για τα diablo λέτε για τα απλά ή για τα dragon

corsa???

ZETARAS
12/07/2006, 09:14
Κάποιος λαστιχάς μου είπε για diablo απλό πίσω και diablo dragon corsa μπροστά. Τον έχει βάλει τον συνδυασμό σε πολλά μηχανάκια και δεν υπήρξε πρόβλημα. Τι λέτε εσείς θα συνεργάζονται καλά ???

dirtbird
12/07/2006, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από ZETARAS
Κάποιος λαστιχάς μου είπε για diablo απλό πίσω και diablo dragon corsa μπροστά. Τον έχει βάλει τον συνδυασμό σε πολλά μηχανάκια και δεν υπήρξε πρόβλημα. Τι λέτε εσείς θα συνεργάζονται καλά ???

Για τα std Diablo λέω, ούτε τα Corsa (πιο μαλακά), ούτε για τα Strada (τουριστάδικα).

Για αυτό που λέει ο λαστιχάς σου δεν θα συμφωνούσα και για τεχνικούς λόγους αλλά και λόγω των μέχρι τώρα εμπειριών μου. Το μπροστινό Diablo είναι πολύ καλό και στο φρενάρισμα και στο handling. Ο προβληματισμός μου είναι το πίσω που δεν έχει το traction (πρόσφυση στην επιτάχυνση) που περίμενα. Συνεπώς να βάλεις μαλακότερο εμπρός ενώ γλυστράει πίσω δεν μου φαίνεται λογικό.

Βέβαια μία δοκιμή μπορεί να δείξει άλλα αποτελέσματα, αλλά θα πρότεινα να αρχίσεις με τις std επιλογές και μετά πειραματίζεσαι.

AFTER
12/07/2006, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από ZETARAS
Κάποιος λαστιχάς μου είπε για diablo απλό πίσω και diablo dragon corsa μπροστά. Τον έχει βάλει τον συνδυασμό σε πολλά μηχανάκια και δεν υπήρξε πρόβλημα. Τι λέτε εσείς θα συνεργάζονται καλά ???

Αν σου ειπε να βαλεις diablo dragon corsa, τοτε ειναι μαλλον ασχετος, γιατι πολυ απλα αυτο το λαστιχο δεν υπαρχει!

Η σειρα εχει ως εξης:
Diablo strada
Diablo
Diablo corsa(πλεον βγηκαν τα diablo corsa III)
DRAGON supercorsa