PDA

View Full Version : Derbi GPR Racing 50cc



DUKEMNUKEMgr
13/07/2006, 07:47
Έτοιμος για re-builting. Υπερκιβυσμός ενός μοτέρ 50cc. Υπάρχουν εθελοντές για βοήθεια; Καποιους έμπειρους απο μηχνολογικά στοιχεία δίχρονων; Δώστε το παρών και θα σας ενημερώσω..

extreme13
13/07/2006, 12:58
Είμαστε εν αναμονή :D

DUKEMNUKEMgr
14/07/2006, 08:49
Όπως έλεγα και σε αυτό το thread (εάν θέλεται ρίχτε και μια ματία απ'εδώ) http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=25512
πρόκειται για το μοτέρ 50cc της Derbi.

Η βασική ιδέα είναι να γίνει τσίτα (άμα βλέπει μπανάνες να τρέχει..) και σε περίπτωση που κολλήσει, έχω κ το μαμμά μοτέρ καβάτζα για τράμπα!

Έτσι όπως είναι το μοτέρ χωράει μέσα μέχρι 51" κύλινδρο. Λοιπόν τι θα λέγατε να ανοίξουμε το κάρτερ κ να του ρίξουμε χυτώνιο για να αντέξει σε περίπτωση που γίνει πολύ ψιλό ώστε να μπαίνει μέσα ένας κύλινδρος του 125 το 54"?
Όλα καλά μέχρι εδώ ε; οκ, ας συνεχίσω τότε, τι θα λέγατε σε ρεκτιφιέ να ανοίξουμε το 54" κύλινδρο κ να τον κάνουμε 57; Οπότε αμέσως αμέσως, έχουμε κ πιστόνι 57 κ φλάτζες και ελατήρια (ενυσχημένα..).
Και εδώ καλα; Το πολύ δύσκολο μέρος πέρασε, θέλουμε ακόμα καρμπυρατέρ, (το έχουμε ήδη), εξάτμηση (θα έχουμε σε λίγο) (λες κ τώρα δεν έχουμε..), reed (έχουμε), καπάκι κύλίνδρου (το πήραμε με τον κύλινδρο).

Περνάμε στα ψιλό-πειράγματα που μπορεί να κάνει κάθε μάστορας ξεχωριστά με τον δικό του τρόπο. Πειραγμένα ρεύματα, θυρίδες, αλάφρομα στο βολάν, (όχι πολύ, να έχει δύναμη να κρατάει τις στροφές απο την προηγούμενη ταχύτητα), τι θα λέγατε για αλαφρομένα ρουλεμαν στροφάλου;

Νομίζεται οτι το ξέχασα ε; όχι απλά είναι το ποιό δύσκολο απ'όλα...
Στροφαλόμπιελα ενυσχημένη με μεγαλύτερη διαδρομή; εδώ δεν υπάρχει πείραγμα.. απλα την αλλάζεις..

Τι λέτε θα δουλέψει; (εννοούμε χωρίς να γίνεις μέτοχος στον μηχανικο σου ε; κ χωρίς να είσαι αιμοδότης..)
Καμιά άλλη ιδέα; Κάτι εξτρα;

Υ.Γ. Δεν μας ενδιαφέρει να μπεί άλλο μοτέρ πανω.
Υ.Γ.2 Όσοι δεν θέλουν να βοηθήσουν ή δεν τους αρέσει το ποστ, απλά ας μην απαντήσουν, καθώς απαντήσεις που δεν βοηθούν ή προσπαθούν να μεταπείσουν ή και να ματαιώουν αυτή τη διαδικασία θα αγνοούνται.
Υ.Γ.3 Τέλος, εάν ήθελα κάτι πιό μεγάλο, θα το έπαιρνα, εγώ όμως θέλω αυτό, οπότε μην το προτείνεται άδικα..

extreme13
14/07/2006, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKEMNUKEMgr
απαντήσεις που δεν βοηθούν ή προσπαθούν να μεταπείσουν ή και να ματαιώουν αυτή τη διαδικασία θα αγνοούνται.


Με το μηχανάκι άρχισες να κάνεις κάποιες μετατροπές. Μερικές από αυτές ίσος να είναι λάθος.
Κάποιο μέλος μπορεί να σου πει πως έχεις λάθος σε μια από τις μετατροπές σου. Πρέπει να αγνοηθεί ή να δεις που υπάρχει το λάθος?

extreme13
14/07/2006, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKEMNUKEMgr
Λοιπόν τι θα λέγατε να ανοίξουμε το κάρτερ κ να του ρίξουμε χυτώνιο για να αντέξει σε περίπτωση που γίνει πολύ ψιλό ώστε να μπαίνει μέσα ένας κύλινδρος του 125 το 54"?

Με το άνοιγμα των Κάρτερ σε δίχρονο μοτέρ, αλλάζει και ο χρονισμός του. Πρέπει να το ψάξεις καλά αυτό το θέμα με τα Κάρτερ.

extreme13
14/07/2006, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKEMNUKEMgr
να μπαίνει μέσα ένας κύλινδρος του 125 το 54"?


Ποιο 125 έχει 54χιλ?
Ακόμη και αν βάλεις αυτόν τον κύλινδρο επάνω στο υπάρχον μοτέρ, δεν θα γίνει αυτό 125cc!

Θα πρέπει να αλλαχτεί και η κεφαλή του κινητήρα, με μια που να έχει μεγαλύτερο χώρο καύσεως ώστε να πέσει η σχέση συμπίεσης.

extreme13
14/07/2006, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKEMNUKEMgr
αλάφρομα στο βολάν


Δεν θα το έλεγα αυτό. Το βολάν σου είναι από πενηντάρι μοτέρ. Τώρα το έχεις υπερκυβίσει. Θεωρείτε αλαφρωμένο λοιπόν.

extreme13
14/07/2006, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKEMNUKEMgr
τι θα λέγατε για αλαφρομένα ρουλεμαν στροφάλου;





δεν έχω ακούσει τίποτε για αλαφρωμένα ρουλεμάν. Ξέρω όμως ότι υπάρχουν κάποια καλυτέρα ρουλεμάν με πολύ λιγότερες τριβές. Έχουν και κάποια ονομασία. Δεν θυμάμαι τώρα πως μου τα έχουν πει. Αν δεν μπορείς να ψάξεις για τα ρουλεμάν αυτά , θα μάθω πως λεγόταν και θα σου πω.

DUKEMNUKEMgr
14/07/2006, 22:08
extreme13 Σε ευχαριστώ για την συμμετοχή σου, και για την άμεση ανταπόκριση σου!!

Δεν μίλησα περι συγκεκριμένης μετατροπής αλλά συγκεκριμένα περί ολόκληρης της διαδικασίας!!

Αυτό περί χρονισμού το γνωρίζω καθώς, το κάρτερ είναι χτιστό κουστούμι στα εσώ..

Νομίζω πως το 125 είναι 54cc. Ποτέ όμως δεν είπα οτι θα γίνει 125.

Σε αυτό για το βολάν έχεις δίκιο μάλλον..

Ούτε εγώ θυμάμαι πως λέγονται τα ρουλεμάν αλλα κάπου είχα διαβάσει οτι αυτά που έχουν μιδαμινές τριβές, θεωρούνται αλαφρωμένα!!

Καμία πρόταση για παραπάνω πείραγμα υπάρχει; Κάποια αμφιβολία για διευκρίνηση;

..Αναμένω..

extreme13
15/07/2006, 01:55
Θα μπορούσα να κάνω διάφορα σε ένα μοτέρ που το γνωριζω.
Το δικό σου μηχανάκι δεν το ξέρω.