PDA

View Full Version : Xenon ΣΕ R1-06



thehulk
13/07/2006, 10:02
Kalimera paides.to h.i.d ti einai re paidia??marka kapoias etairias i tipos xenon???Ti proteinete na valo?einai alitheia pos to katharo leuko fos einai stous 6000k?

dirtbird
13/07/2006, 10:17
To πιο λευκό φως είναι με θερμοκρασία 4300 Κ, από κει και πάνω πάει προς μπλε και μετά μωβ και βιολετί.

Στα κινέζικα-ταιβανέζικα-κορεάτικα κιτ του εμπορίου θα βρεις από 5000 Κ το οποίο μπλεδίζει ελαφρά. Οι παραπάνω θερμοκρασίες είναι show but no go...:wave2:

thehulk
13/07/2006, 10:27
to h.i.d ti einai telika?thanks gia tin apantisi

γεροπιτσιρικος
13/07/2006, 10:32
Αν κοιτάξεις στις αγγελίες, υπάρχει thread με τον τίτλο Xenon. ο Γιάννης (divemaster), έχει αρκετά μεγάλη εμπειρία στα φώτα αυτά.

Εγώ εκεί τα έβαλα τα δικά μου, και από ότι ξέρω έχει φορέσει σε διάφορες άλλες μηχανές και αυτοκίνητα.

γεροπιτσιρικος
13/07/2006, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από γεροπιτσιρικος
Αν κοιτάξεις στις αγγελίες, υπάρχει thread με τον τίτλο Xenon. ο Γιάννης (divemaster), έχει αρκετά μεγάλη εμπειρία στα φώτα αυτά.

Εγώ εκεί τα έβαλα τα δικά μου, και από ότι ξέρω έχει φορέσει σε διάφορες άλλες μηχανές και αυτοκίνητα.

εδω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=25287)

dirtbird
13/07/2006, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από thehulk
to h.i.d ti einai telika?thanks gia tin apantisi

Ηigh Intensity Discharge Lamp

dirtbird
13/07/2006, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Ηigh Intensity Discharge Lamp

Και επειδή αυτό ίσως να μην λέει πολλά...


Σε σχέση με μία λάμπα H1 (αλογόνου), μία λάμπα HID έχει διπλάσια φωτεινότητα ενώ το φάσμα του φωτός (η θερμοκρασία του χρώματος) είναι παραπλήσια του φωτός της ημέρας.

Αρχές λειτουργίας μίας λάμπας εκκένωσης:

Μία λάμπα εκκένωσης περιέχει 2 ηλεκτρόδια, μεταλλικά άλατα και αέριο (xenon) σε υψηλή πίεση.
Με τη βοήθεια πολύ υψηλής τάσης (25 KVolts), δημιουργείται ένα ηλεκτρικό τόξο μεταξύ των 2 ηλεκτροδίων. Αφού δημιουργηθεί το τόξο, μετά διατηρείται με παροχή εναλασσόμενης τάσης 85Volts.
Ένα τροφοδοτικό (ballast) παρέχει τάση 1 Kvolt στους ακροδέκτες της λάμπας. H μετατροπή 1 Kvolts/25 Kvolts γίνεται μέσα στη λάμπα.
Η μέγιστη ένταση ρεύματος για το άναμμα της λάμπας φτάνει τα 40 amps (για λίγα milliseconds), και μετά υπάρχει σταδιακή μείωση για τα επόμενα 30 με 40 δευτερόλεπτα όπου το ρεύμα φτάνει τα 3 amps και σταθεροποιείται η λειτουργία.
Η διάρκεια σταθεροποίησης του φωτεινού τόξου είναι περίπου 2 δευτερόλεπτα, και η προθέρμανση της λάμπας διαρκεί 30 με 40 δλ.
Η ηλεκτρική κατανάλωση της λάμπας είναι 35 Watts. Καθώς η απόδοση είναι 90 lumens/watt, το φωτεινό τόξο φτάνει τα 3150 lumens (περίπου 1500 lumens για μία λάμπα H1). Οι υπεριώδεις ακτίνες ελευθερώνονται την ίδια στιγμή με το φως. Η λάμπα επομένως καλύπτεται από μία επίστρωση (φιλμ) η οποία μειώνει την εξάπλωση τους.
Η διάρκεια ζωης μίας λάμπας εκκένωσης φτάνει τις 1500 ώρες.
Για σύγκριση, στα 210 μέτρα, μία λάμπα H1 δίνει φωτισμό 0.4 lux ενώ μία λάμπα HID δίνει 1 lux. Στα 60 μέτρα, το πλάτος της ακτίνας φωτός μίας λάμπας H1 είναι 36 μέτρα ενώ μίας λάμπας HID είναι 68 μέτρα.

Μονάδες:
Φωτεινό τόξο: LUMEN (lm)
Φωτεινότητα: LUX (lx) 1lx = 1 lm/m²

Εύκολο και κατανοητό, έτσι? :wave2:

thehulk
13/07/2006, 11:04
xexe.eisai korifi!!!thanks re paidia.:D

thehulk
13/07/2006, 11:10
mipos leo mipos kserete ti lampa foraei to r1???min varate re paidia tora 3 meres to xo:rotflmao: prepei na nai h7 alla den eimai sigouros:confused:

Asotos
13/07/2006, 12:19
H 7 12V/55W x 4 κομμάτια.

divemaster
14/07/2006, 04:35
Πολύ καλός και διαβασμένος ο dirtbird!!! αλλά κι ο asotos ενημερωμένος:a18:

divemaster
14/07/2006, 04:38
Αλέξη περιμένω εντυπώσεις καλές ή κακές...

divemaster
14/07/2006, 04:41
Πιτσιρίκο thanks για τα καλά σου λόγια:sun:

thehulk
14/07/2006, 07:51
Έχω πάθει την πλάκα μου!!!!Ανυπομονώ να νυχτώσει!:rotflmao: :rotflmao: Δυνατό φως!!!!Πρέπει να το δείτε!Αυτό που θέλω να τονίσω είναι πως ο Γιάννης έιναι πολύ καλό παιδί (βασικό) και πάρα πολυ προσεχτικός στην δουλειά του που για μένα είναι το πάν.Όυτε εργαλεία να κοπανάνε πάνω στην μηχανή , ούτε τα πραματα πεταμένα κάτω...(πανάκι στο μπροστινο φτερό).Σέβεται την περιούσια σου!Ήρεμος σαν άνθρωπος και πολυστροφος!!Έφυγα με τις καλύτερες εντυπώσεις.Προτείνετε ανεπιφύλαχτα!!!thanks πιτσιρίκο που μου τον σύστησες:wave2:

γεροπιτσιρικος
14/07/2006, 10:09
Καλημέρα σε όλους.

Νομίζω ότι όταν βρούμε κάποιον που μπορούμε να εμπιστευτούμε την περιουσία μας (δοκιμασμένα), τότε θεωρώ ότι αυτό πρέπει να το διαδίδουμε ώστε να επωφεληθούν και άλλοι.

Εγώ έψαχνα κάποιον να μου χαμηλώσει την σέλα του συνοδηγού (τι να κάνω, είναι 2 μέτρα μπόι η ετέρα). Μέσα από το φόρουμ διάβασα για κάποιον στην Πανόρμου, στην Αμφιθέας, στην Υμηττού. Θεωρώ λοιπόν ως δεδομένο τα καλά λόγια των παιδιών του φόρουμ για τους επαγγελματίες αυτούς και για αυτό δεν θα ψαχτώ παραπάνω. Αυτός είναι και ένας από τους βασικούς λόγους ύπαρξης των φόρουμ.

Αλέξη, ελπίζω να σε έπιασε το βράδυ για να τα δεις τα φώτα:beer: :beer: :beer:

Γιάννη, αν έχεις χρόνο σήμερα, να περάσω να με βοηθήσεις να βάλω τα κάγκελα;;

thehulk
14/07/2006, 11:35
Με έπιασε!!!:rotflmao: :rotflmao:

divemaster
14/07/2006, 14:42
Τώρα εγώ τι να πω… χίλια ευχαριστώ φίλε Αλέξη (thehulk) για τα καλά σου λόγια. Αυτό για μένα είναι η καλύτερη ανταμοιβή. Δεν κάνω όμως τίποτα παραπάνω από το λογικό και το αυτονόητο. Έτσι έπρεπε να είναι όλοι και πιστεύω πως υπάρχουν αρκετοί καλοί στη δουλειά τους και ότι είναι λίγοι αυτοί που βγάζουν κακό όνομα. Το θέμα είναι να σκέπτεσαι σαν καταναλωτής και μετά σαν επαγγελματίας. Κι εσύ όμως δεν πας πίσω. Είσαι πολύ καλός και υπομονετικός. Χαίρομαι να έχω τέτοιους συνεργάτες και φίλους.

divemaster
14/07/2006, 14:46
Γιώργο θα σε πάρω τηλέφωνο για να βάλουμε τα κάγκελα. Υπολόγιζε όμως λίγο αργά, κατά τις 8

Dionisisk5
15/07/2006, 04:32
ποσο πηγε η ολη δουλεια ρε παιδια?:confused:
thehulk αν σου ειναι ευκολο δεν βαζεις καμια φωτο να δουμε το αποτελεσμα το βραδακι?
Αληθεια ειναι μεγαλη η διαφορα στο τι βλεπεις και στο ποσο μακρια απο τα κανονικα φωτα. Με λιγα λογια αξιζει η μοντα τα λεφτα της απο χρηστικους λογους?