PDA

View Full Version : Ακόμα ένα νέο e-shop...



gojakla
14/07/2006, 16:41
www.moto-outlet.gr

:wave2:

schumacher_
14/07/2006, 20:54
μια γρήγορη ματιά που του έριξα, φυσιολογικές τιμές είδα...

περίμενα λόγω του ότι είναι online μαγαζί να έχει πιο χαμηλές τιμές... :(

kakofonixx
14/07/2006, 23:56
εγω παλι με μια γρηγορη ματια (ειδα καμια 20αρια προιοντα) ολα ηταν "κατοπιν παραγγελιας":sick:
Δε λεω το on-line shop εχει τη λογικη οτι δεν πολυστοκαρει, αλλα οχι και ετσι...
Ετσι ανοιγω και εγω μαγαζι... :wave2:

AFTER
15/07/2006, 00:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από kakofonixx
εγω παλι με μια γρηγορη ματια (ειδα καμια 20αρια προιοντα) ολα ηταν "κατοπιν παραγγελιας":sick:
Δε λεω το on-line shop εχει τη λογικη οτι δεν πολυστοκαρει, αλλα οχι και ετσι...
Ετσι ανοιγω και εγω μαγαζι... :wave2:

Ετσι δουλευουν τα περισσοτερα e-shops, μην κοιτας που δεν το γραφουν, απλως εχουν την δυνατοτητα να αγορασουν την ιδια μερα απο τους dealers

Nikoskazer2000
15/07/2006, 00:36
Καλή φάση!

alxgr2001
18/07/2006, 11:10
Τους έστειλα mail και τους ρώτησα για το κατόπιν παραγγελίας. Μου απάντησαν ότι ο νόμος λέει ότι από την στιγμή που δεν είναι μέσα σε δύο μέρες διαθέσιμο το προϊόν στον καταναλωτή τότε δεν έχει το δικαίωμα το κατάστημα να αναγράφει ότι είναι διαθέσιμο.
Μάλλον έχουν αρχίσει και στο ηλεκτρονικό εμπόριο να λειτουργούν οι νόμοι. Εν μέρει τουλάχιστον.

anyway είδα ότι σε μερικές μάρκες είναι πραγματικά φθηνά. Καλή ελληνική προσπάθεια που ελπίζω να βελτιωθεί και άλλο.

MIKE_16V
18/07/2006, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από kakofonixx
εγω παλι με μια γρηγορη ματια (ειδα καμια 20αρια προιοντα) ολα ηταν "κατοπιν παραγγελιας":sick:
Δε λεω το on-line shop εχει τη λογικη οτι δεν πολυστοκαρει, αλλα οχι και ετσι...
Ετσι ανοιγω και εγω μαγαζι... :wave2:



Δεν θελεις να μαθεις τι εγγυηση πρεπει να δωσεις για να ανοιξεις e-shop.....

Οποτε αν δεν ξερεις καλυτερα να μασας.

gojakla
18/07/2006, 11:27
Κάντε μια απλή σύγκριση μεταξύ των τιμών του www.carpimoto.com (πολύ γνωστό e-shop παγκοσμίως) & του www.moto-outlet.gr, και θα δείτε ότι είναι σχεδόν πανομοιότυπες... δεν γίνεται ένα μαγαζί να έχει χαμηλές τιμές σε όλα του τα προιόντα...

Με το Ελληνικό όμως e-shop υπάρχει το πλεονέκτημα της άμεσης επικοινωνίας και επίλυσης τυχόν προβλημάτων μιας και είναι εδώ, στον τόπο μας....
Δοκιμάστε να επικοινωνήσετε μαζί τους και θα δείτε ότι η ανταπόκριση είναι απίστευτα άμεση...

Εγώ αυτό τουλάχιστον το χειροκροτώ... :wave2:

idi
18/07/2006, 11:32
http://www.carpimoto.com/content/prod/l_EN/s_1_Home/fi_141_Rizoma/pr_28968_Rizoma_Handlebar_Rizoma_2color_Weight_for_22_mm_outside_diameter_handlebars_1_pair_choose_c olor.htm

Our Price ? 32,50


http://www.moto-outlet.gr/Rizoma-913957964943946945961945_p_33-156.html

Η τιμή σας: ?52.00 :hypnotize

MIKE_16V
18/07/2006, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
http://www.carpimoto.com/content/prod/l_EN/s_1_Home/fi_141_Rizoma/pr_28968_Rizoma_Handlebar_Rizoma_2color_Weight_for_22_mm_outside_diameter_handlebars_1_pair_choose_c olor.htm

Our Price ? 32,50


http://www.moto-outlet.gr/Rizoma-913957964943946945961945_p_33-156.html

Η τιμή σας: ?52.00 :hypnotize


Το πρωτο λινκ δεν ανοιγει.!

idi
18/07/2006, 11:35
http://www.carpimoto.com/channel/Lang_EN/Chan_1/Brand_0/Bike_0/Firm_141.htm

ειναι τα αντιβαρα

MIKE_16V
18/07/2006, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
http://www.carpimoto.com/content/prod/l_EN/s_1_Home/fi_141_Rizoma/pr_28968_Rizoma_Handlebar_Rizoma_2color_Weight_for_22_mm_outside_diameter_handlebars_1_pair_choose_c olor.htm

Our Price ? 32,50


http://www.moto-outlet.gr/Rizoma-913957964943946945961945_p_33-156.html

Η τιμή σας: ?52.00 :hypnotize



:sick: :sick: :sick:

Εχει διαφορα οντως, εχεις ψαξει και αλλα προιοντα Γιωργο, ή απλα πετυχες ενα?

gojakla
18/07/2006, 11:40
Να πώ το εξής...
Η διαφορά στην τιμή που λέτε είναι χωρίς να υπολογίσετε τα μεταφορικά του carpimoto από Ιταλία...
Στο moto-outlet η τελική τιμή είναι μικρότερη (με μεταφορικά από Ελλάδα)!!!!!

Κάπου εδώ, για να μην θεωρηθεί ότι τα παίρνω κι' όλας, θα πάω να πιώ καμιά :beer: ...

Εγώ πόσταρα κάτι καινούργιο... είναι στην ευχέρειά σας να το αξιολογήσετε.... :wave2:

idi
18/07/2006, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V
:sick: :sick: :sick:

Εχει διαφορα οντως, εχεις ψαξει και αλλα προιοντα Γιωργο, ή απλα πετυχες ενα?

απλα πετυχα το μοναδικο που αγορασα απο το Motooutlet...

gojakla
18/07/2006, 11:46
Ρε idi... ήταν ακριβότερα από ότι αν τα έπαιρνες από το οποιοδήποτε άλλο e-shop??? :sick: :sick: :sick:

Γιατί θυμάμαι ότι τα πήραμε φτηνότερα και από την τιμή που έχει στο site!!!!!!!!!!!!!!! (45 ευρώ ήταν η τιμή που μας έκανε!!!!!!!)

:sick:

idi
18/07/2006, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από gojakla
Να πώ το εξής...
Η διαφορά στην τιμή που λέτε είναι χωρίς να υπολογίσετε τα μεταφορικά του carpimoto από Ιταλία...
Στο moto-outlet η τελική τιμή είναι μικρότερη (με μεταφορικά από Ελλάδα)!!!!!

Κάπου εδώ, για να μην θεωρηθεί ότι τα παίρνω κι' όλας, θα πάω να πιώ καμιά :beer: ...

Εγώ πόσταρα κάτι καινούργιο... είναι στην ευχέρειά σας να το αξιολογήσετε.... :wave2:

δεν αντιλεγω

ειναι λογικο να χρεώνει αρκετα o Ιταλος για μεταφορικα μιας και εχει παραδοση σε 2 εργάσιμες μερες μεσω Fedex (δοκιμασμενο)

η αγορα απο το εξωτερικο μονο για αντιβαρα δεν ειναι σε καμια περίπτωση οικονομική . αν παρεις 5 προϊόντα ομως πχ μοιράζεται το κοστος των μεταφορικών

προσεξε ομως το αλλο

"Διαθεσιμότητα: 10-12 ημέρες"
"Availability: prompt delivery"

δεν εχω τιποτα με το Moto-outlet αλλα πρεπει να προσπαθήσει περισσότερο να γινει ανταγωνιστικός γιατι η αγορα στα e-shops ειναι παγκόσμια και ο ανταγωνισμός ανελέητος :wave2:

sniper
18/07/2006, 11:52
Στα κράνη που κοίταξα (Arai) οι τιμές είναι σαν να πάω σε κάποιο μαγαζί και να πληρώσω μετρητά... Δεν κερδίζω κάτι...

:smokin:

gojakla
18/07/2006, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
δεν αντιλεγω

ειναι λογικο να χρεώνει αρκετα o Ιταλος για μεταφορικα μιας και εχει παραδοση σε 2 εργάσιμες μερες μεσω Fedex (δοκιμασμενο)

η αγορα απο το εξωτερικο μονο για αντιβαρα δεν ειναι σε καμια περίπτωση οικονομική . αν παρεις 5 προϊόντα ομως πχ μοιράζεται το κοστος των μεταφορικών

προσεξε ομως το αλλο

"Διαθεσιμότητα: 10-12 ημέρες"
"Availability: prompt delivery"

δεν εχω τιποτα με το Moto-outlet αλλα πρεπει να προσπαθήσει περισσότερο να γινει ανταγωνιστικός γιατι η αγορα στα e-shops ειναι παγκόσμια και ο ανταγωνισμός ανελέητος :wave2:


Αν πάρεις 5 προιόντα θα είναι αντίστοιχα φθηνότερα ΚΑΙ από το Ελληνικό, έτσι δεν είναι????
Το δε "prompt delivery" σημαίνει ότι ανάλογα της διαθεσιμότητας θα έχεις και αποστολή...
Γράφει στους όρους ότι ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΣΤΟΚ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ, θα αποσταλεί σε 24 ώρες (εντός Ιταλίας), ενώ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΣΕ ΣΤΟΚ, τότε υπάρχει maximum χρόνος 30 μέρες για την αποστολή του προιόντος!!!!!!

Παρακάτω είναι και η τελική τιμή του carpimoto για τα αντίβαρα... ε, γαμώ τις τιμές μας έκανε εμάς!!!!!!


55661

gojakla
18/07/2006, 12:07
Και υπόψιν ότι στην εικόνα παραπάνω τα μεταφορικά 15ευρώ που λέει είναι: WITHIN ITALY!!!!!!

:wave2: :beer:

idi
18/07/2006, 12:13
οπως ειπα παραπανω αμα παρεις και αλλα πραγματα ΔΕ πληρωνεις "small order charge" Και τα μεταφορικα ειναι σχεδον ιδια

ΔΕ συμφερει να παρεις ΜΟΝΟ αντιβαρα λογικο ειναι

kakofonixx
19/07/2006, 01:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V
Δεν θελεις να μαθεις τι εγγυηση πρεπει να δωσεις για να ανοιξεις e-shop.....

Οποτε αν δεν ξερεις καλυτερα να μασας.

Πραγματι δεν ξερω και για να ειμαι ειλικρινης δε με ενδιαφερει να μαθω. :rolleyes:
Αυτο που με ενδιαφερει, ως πελατης ενος e-shop, ειναι να βρισκω διαθεσιμο αμεσα αυτο που θελω σε τιμη καλυτερη απο ενα "φυσικο" καταστημα....

Αυτο ειναι και το νοημα ενος e-shop... Αλλιως παω και στο καταστημα της γειτονιας μου.
Και πιστεψε με ξερω δεκαδες e-shop (και εχω ψωνισει σε αρκετα απο αυτα) που και στοκ εχουν για ΟΛΑ τα προιοντα τους, και αμεσα παραδιδουν (1-2 μερες), και πολυ καλη υποστηριξη ;)

latris mixanis
20/07/2006, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Στα κράνη που κοίταξα (Arai) οι τιμές είναι σαν να πάω σε κάποιο μαγαζί και να πληρώσω μετρητά... Δεν κερδίζω κάτι...

:smokin:

Νίκο που είδες τα κράνη?? Ανταλλακτικά και διάφορα αξεσουάρ για τη μηχανή έχει.

schumacher_
20/07/2006, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Νίκο που είδες τα κράνη?? Ανταλλακτικά και διάφορα αξεσουάρ για τη μηχανή έχει.

Αριστερά, που λέει ΚΡΑΝΗ, μετά επιλέγεις ανάμεσα σε Road/Off Road και βλέπεις τα κράνη... (μάλλον κατάλαβες για το carpimoto και όχι για το moto-outlet)

αυτό που λέει ο φίλος sniper εννοούσα κι εγώ στο 2ο post... μπορεί να έχει απ'όλα τα κράνη, αλλά οι τιμές είναι πράγματι ίδιες με ενός καταστήματος (τιμές μετρητοίς)... αν όμως κατάλαβα καλά, είπατε ότι στα αντίβαρα σας έκανε καλύτερη τιμή από αυτή που αναγράφεται, οπότε αν είναι αρχικές τιμές αυτές και υπάρχει και κάποια μείωση κατά την παραγγελία, κάτι γίνεται... αλλά πολύ χλωμό μου φαίνεται...:rolleyes: