PDA

View Full Version : Metzeler Enduro 4



souniwths
18/07/2006, 10:51
Καλημέρα

Θέλω να αλλάξω λάστιχα στο f650gs και σκέφτομαι τα enduro 4 (metzeler). Είχα τα tourance και έμεινα αρκετά ευχαριστημένος. Γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω για τα enduro 4;

Από ένα ψάξιμο που έκανα οι περισσότεροι της κατηγορίας μου φοράνε tourance ή anakee αλλά κανένα σχόλιο για τα παραπάνω. Η χρήση περιλαμβάνει κυρίως άσφαλτο, αλλά και αρκετά εκδρομικά χιλιόμετρα με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

:wave2:

Cpt. Haddock
18/07/2006, 10:55
Τα Sahara δεν είναι αυτά;

Είναι σαφώς πιο χωμάτινα από τα tourance/anakee (τα οποία στην ουσία δεν είναι χωμάτινα) αλλα όχι χωμάτινα όπως τα karoo ή τα tkc80...

Είναι ένας καλός σχετικά συμβιβασμός/μέση λύση αλλά απ' όσο ξέρω δεν είναι και το κορυφαίο λάστιχο (μπορεί να κάνω και λάθος)


:wave2: :beer: :wave2:

souniwths
18/07/2006, 11:45
Τα Sahara είναι τα enduro 3.

Τα 4 μοιάζουν περισσότερο στα tourance με ελάχιστα πιο off χαρακτήρα.

Τα σκέφτηκα και τα Karoo και τα Continental (επιρροή από το σχολείο), αλλά ρώταγα στο συνεργείο και μου έλεγαν ότι για τη δική μου χρήση (3/4 άσφαλτος) καλύτερα να μη βάλω χωμάτινα λάστιχα. Αυξάνουν οι φθορές σε αρκετά πράγμτα όταν κινείσαι με χωμάτινα σε άσφαλτο.

Δυστυχώς, όσο και να θέλω να πηγαίνω στο χώμα, η μεγαλύτερη χρήση γίνεται στην άσφαλτο.



:beer:

Cpt. Haddock
18/07/2006, 11:52
Δεν αυξάνουν οι φθορές, απλά ξεχνάς (θεωρητικά) ταχύτητες άνω των 120 χλμ/ώρα και σε βρεγμένη άσφαλτο έχεις ένα θέμα...

:sick:

souniwths
18/07/2006, 12:07
Η ταχύτητα δεν ήταν αυτό που με έκανε και το ξανασκέφτηκα, οι φθορές σε ρουλεμαν, αλυσίδα, γρανάζια και τα σχετικά ήταν.:sad:

souniwths
18/07/2006, 12:09
Εσύ ποια έβαλες για το ταξίδί;

Και σε ποιον τα έβαλες είναι μια άλλη καλή ερώτηση...

Cpt. Haddock
18/07/2006, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από souniwths
Εσύ ποια έβαλες για το ταξίδί;

Και σε ποιον τα έβαλες είναι μια άλλη καλή ερώτηση...

Δεν άλλαξα. Άφησα πάνω τα tourance που είχε, μέ έβγαζαν για το ταξίδι ειδικά λόγω του καλόυ (άριστου) οδοστρώματος που θα συναντούσαμε...
πλέον και μετά από 4000 χλμ σε ευρωπαϊκούς δρόμους χρήζουν αντικατάστασης

Μάλλον τα anakee θα είναι τα επόμενα


:wave2:




με ένα μικρό διάλειμμα για τα TKC80... :smokin: :D

crs-k
18/07/2006, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
.................................
με ένα μικρό διάλειμμα για τα TKC80... :smokin: :D


:D

Ποσο εχει το πισω, ρωτα?


:smokin:

Cpt. Haddock
18/07/2006, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
:D

Ποσο εχει το πισω, ρωτα?


:smokin:

Διαστάσεις;

:smokin:

crs-k
18/07/2006, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Διαστάσεις;

:smokin:


140/80/17 :rolleyes: (νομιζω) :dizzy:

fantacid
18/07/2006, 23:00
ριξε μια ματια ΕΔΩ (http://www.standoutnet.com/extras/mike/motorcycles/klr650/tires)
ισως σε βοηθησει καπως:wave2:

theodore
18/07/2006, 23:39
Αγαπητή Souniwths, να ρωτήσω κάτι... έχεις το dakar η το απλό; ρωτάω γιατί αν έχεις το απλό με ενδιαφέρει πολύ αν θα βρεις το enduro 3 (sahara). Νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα σχετικά με τις διαστάσεις του μπροστινού τροχού όσον αφορά τα enduro 3
γιατι το απλό φοράει 100/90 19. Αν θυμάμαι καλά δεν μπορούσα να βρώ τέτοια διάσταση.

Aν ξέρεις κάτι σχετικά please let me know...
(ή όποιος άλλος ξέρει...)

Ευχαριστώ

--
Θοδωρής

theodore
18/07/2006, 23:42
... έγραφα για τα enduro 3, αλλά εννούσα 4, αυτό που ψάχνεις. Το ερώτημα μου βέβαια ισχύει και για τους 2 τύπους!

Ευχαριστώ!

--
Θοδωρής

souniwths
19/07/2006, 12:16
Ευχαριστώ fantacid.
Πράγματι χρήσιμο το site.

Ε όχι και "αγαπητή Souniwths" ρε theodore:rotflmao: :rotflmao:
Ξέρω κάποιον εδώ μέσα που θα μου το χτυπάει για πολύ καιρό, μη δίνεις κι εσύ πατήματα:confused: :confused:

Το απλό έχω. Όσον αφορά στο enduro 4 (δεν είναι το sahara) βγαίνει σε 90/90/19 και σε 110/90/19.

Για το enduro 3 (sahara) δεν έχω δει τις διαστάσεις. Μπες στο site της Metzeler και τα έχει όλα αναλυτικα.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι αυτό που εγώ ψάχνω δεν το έχω δει σε κανέναν.

gcrook
19/07/2006, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από souniwths
Ευχαριστώ fantacid.
Πράγματι χρήσιμο το site.

Ε όχι και "αγαπητή Souniwths" ρε theodore:rotflmao: :rotflmao:
Ξέρω κάποιον εδώ μέσα που θα μου το χτυπάει για πολύ καιρό, μη δίνεις κι εσύ πατήματα:confused: :confused:




:blush:
Θιχτηκες γλυκια μου;

theodore
19/07/2006, 12:34
ΑγαπητΕ Souniwths,

650cc συγνώμης, όσα και του GS, εκ μέρους του δαίμονα του πληκτρολογίου 8-)

θα βάλεις το 110/90 19 ενώ έχεις
100/90 19;

Δεν υπάρχει πρόβλημα; Έχεις ρωτήσει;

Ευχαριστώ!

--
Θοδωρής

fantacid
19/07/2006, 13:44
λογικα δεν θα εχεις καποιο προβλημα,
ισως το κοντερ σου να εχει καποια αποκλιση +/- σε σχεση με τα πραγματικα χλμ

(στα αυτοκινητα ισχυει κατι τετοιο,στις μηχανες δεν ειμαι σιγουρος)

souniwths
19/07/2006, 14:08
Στα λεγα theodore, να πεις ότι δε στα 'λεγα...
Τι πετάγεσαι εσύ μωρή κλώσσα:mad: :mad:
Μίκρυνε η βάρδια και ποιος σε πιάνει τώρα...

theodore θα σου πω αυτά που εγώ ξέρω χωρίς να σου εγγυώμαι για τίποτα. Πολλοί εδώ μέσα ξέρουν πολλά παραπάνω και μπορούν να διορθώσουν, κοίταξε και σε παλιότερα posts.

Αυτά που γνωρίζω είναι:

Το πρώτο νούμερο είναι το πλάτος του ελαστικού, όσο μεγαλύτερο τόσο περισσότερο έρχεται σε επαφή με την άσφαλτο.
Το δεύτερο νούμερο είναι ο λόγος του προφιλ προς το πλάτος. Δηλαδή για το 110/90 σημαίνει ότι 0,9*110=99mm προφιλ (ύψος)
Το τρίτο νούμερο έχει σχέση με τη διάσταση της ζάντας.

Αλλάζοντας δηλαδή λίγο το πρώτο νούμερο θα ψηλώσει κάπως και η μοτοσυκλέτα μπροστά, με ό,τι επακόλουθο αυτό έχει. Όταν φτάσω στον λαστιχά θα ρωτήσω και περισσότερα.