PDA

View Full Version : Ανταλλακτικά έμμεσα αναλώσιμα για παλιά πάπια....



Tropeas
21/07/2006, 15:59
Εχω ένα Yamaha Town mate 80 το οποίο θα γίνει ολική αναβίωση,
μηχανικά είναι αναβιωμένο πρόσφατα και τσακμάκι!
ήδη έχουν μαζευτεί κάποια ψιλολοίδια "μαμά" αντ/κα
( για εκεί που κρίνω ότι πρέπει να μπουν αυτά, σινεμπλοκ διακόπτες , μανέτες , λάμπες κλπ)
έχω βρει ένα 4άρι σαζμάν (δεν το χω πάρει ακόμα -> πείτε γνώμες το χω βρει μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση 150?) που το θέλω για να πάει ποιο άνετα αφού έχει την δύναμη αλλά η 3η του τρίζει...
θα μου χρειαστούν μάλλον και ρουλεμάν τιμονιού ,(έχει φάει πεζοδρόμια...)

και με ενδιαφέρει να ψάξω αύριο το πρωί να βρώ :
καινούρια όχι Yamaha :
αμορτισερ μπρος-πίσω
αθόρυβη ανοξείδωτη εξάτμιση
σιαγώνες
μαγαζί για ακτινολόγηση
αν υπάρχει καμιά μετατροπή απο 6βολτο σε 12βολτο,
και αν μπορώ να βάλω με καμιά πατέντα στο καντήλι που έχει για φως κάνα ιωδίου 12βολτο με δικό του κάτοπτρο πατέντα μες το φαναράκι του.

για λάστιχα θα κάνω μια βόλτα στα γνωστά... μάλλον για Metzeler πάω...

Για τα παραπάνω βρήκα στην Φραντζή ένα μαγαζί που τα χει όλα και σχετικά καλές τιμές (αμορτισερ μπρος 25?,πίσω35?,εξάτμιση30?,σιαγώνες8?) απο ότι μου είπε αυτός πολύ ανετα όταν είχα πάει απο εκεί αλλά απο τότε δεν έχει σηκωσει το τηλ, για να του τα παραγγείλω και να πάω να τα πάρω...

Εχετε κανένα άλλο μαγαζάκι συγκεκριμένο και "ψαγμένο" και με καλές τιμές να κοιτάξω???

Παλιά πήγαινα στον Τακάσι (Παλήνη) τον οποίο και εμπιστευόμουν αλλά είχε και καλές τιμές, τώρα είδα ότι έχει μόνο αμάξια...
ξέρετε τίποτα?

Οποια βοήθεια , εκτιμητέα!!!

Tropeas
21/07/2006, 16:02
Ααααα, και αν ξέρετε δοκιμασμένα για αυτό το μοντέλο (Τ80 αυτό με τον άξονα) αν υπάρχει καμιά πατέντα - βελτίωση για τα "κάπως" φρένα του , σφυρίχτε, εεε?
γιατί αν του βάλω το 4άρι το σαζμάν δεν θα σταματάει μετά...:rolleyes:

KeLeYTiS
21/07/2006, 17:26
Toγελος στην Λιοσιων ....

Tropeas
22/07/2006, 18:10
:beer: :a23: :a23: :a23: :a013:
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!
πήρα ότι χρειαζόμουν, και ακόμα παραπάνω! σε πολύ χώμα τιμές!
σύντομα θα υπάρξει αναλυτικό reborn τόπικ !!! με αναλυτικά στοιχεία!!!


Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
έχω βρει ένα 4άρι σαζμάν (δεν το χω πάρει ακόμα -> πείτε γνώμες το χω βρει μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση 150?) που το θέλω για να πάει ποιο άνετα αφού έχει την δύναμη αλλά η 3η του τρίζει...

αν υπάρχει καμιά μετατροπή απο 6βολτο σε 12βολτο,
και αν μπορώ να βάλω με καμιά πατέντα στο καντήλι που έχει για φως κάνα ιωδίου 12βολτο με δικό του κάτοπτρο πατέντα μες το φαναράκι του.


Καμιά γνώμη για τα παραπάνω?
την έχει ψάξει κανείς?
αξίζει το σαζμάν αυτά τα χρήματα? είναι κάτι που πρέπει να προσέξω?
ξέρω άλλοι θα πείτε τσάμπα λεφτά...
όχι όμως, είναι αθάνατο μηχανάκι και έχω εργαλείο πόλης με 200? (που μου έχουν κοστίσει όλα και μηδαμινή συντήρηση)!
για το φως έχω μια πατέντα στο κεφάλι μου να δω κατα πόσο μπορεί να είναι υλοποιήσιμη στο 6βολτο... αλλιώς , τόσο πακέτο είναι να βρω δυναμό που ν;α ταιριάζει 12βολτο? για τα άλλα τα συμμαζεύω...


Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas Παλιά πήγαινα στον Τακάσι (Παλήνη) τον οποίο και εμπιστευόμουν αλλά είχε και καλές τιμές, τώρα είδα ότι έχει μόνο αμάξια...
ξέρετε τίποτα?


Τον ήξερε κανείς πήγαινε? έκλεισε? ,ετακόμισε???

KeLeYTiS
22/07/2006, 20:21
Eκλεισε και οτι εμεινε το πηγε στο σπιτι του μετα απο τα καρτ στον Σταυρο

Ειχα παει πριν κανα χρονο μια φορα και τασκοτωνε...

Αμφιβαλλω αν εμεινε τιποτα τωρα. ... .