PDA

View Full Version : λαμπες Xenon



SAMAEL
29/07/2006, 18:52
Θα παρω την καλή μου την παρασκευη που μας ερχεται (ΑΒS DL-650) και εχω μπει στο τρυπακι, να τις βαλω λαμπες Xenon.
Ξερω για την επιλογή της Philips Vision Plus, αλλα λέω εξετασω καλύτερα την επιλογη, Xenon.
Το πρόβλήμα είναι ότι τα φωτα είναι παντα αναμενα, και οι λάμπες εχουν χρόνο ζω'ης 3.000 ωρες. Αρα οικονομικά δεν συμφερει.
ελεγα να εξετασω το ενδεχόμενο να τοποθετησω λάμπα, σε ένα μόνο "ματι¨"
Οι λάμπες ανάβουν και οι δύο μαζί?? απο την μάνα τους??
ή αναβει μόνο ο ένας προβολέας και όταν θέλεις μεγαλα΄ φωτα αναβει και ο δευτερος? Το ρωτάω αυτό σαν επιλογή να βαλω xenon, μονο στο ενα ματι , και να το ανάβω κατα βούληση
Το θεμα είναι δεν ξερω το τελικο αποτελεσμα, πως θα φωτίζει.
Μηπως κανενας φίλος, εχει καμία ιδέα? εχει τοποθετήσει καποιος xenon ?, Ti διαφορά ειδε? αναβουν οι λαμπες συνέχεια? ή με διακόπτη? Προτάσεις απο μαγαζιά που εχουν εμπειρία στην τοποθετηση? Κοστος?
ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
Φιλικά SAMAEL ...
:beer:

harlek
29/07/2006, 19:23
Ακόμα δεν πήρες τη μηχανή, ακόμα δεν είδες τα δικά της φώτα ρε φίλε, μην της βάλεις χέρι! Παρεμπιπτόντως, εμένα αυτό το μπλεδίζον φως που βάζουν ορισμένοι μου φαίνεται πολύ κιτς. Κι απ' ό,τι ξέρω, το V-Strom έχει άριστα φώτα (τα οποία ανάβουν πάντα και τα δυο, μιας που ρώτησες...)

SAMAEL
29/07/2006, 19:31
φιλε μου, εχεις δικιο, βλεπεις είμαι ξαναμμενος με την μηχανη και κανω ονειρα τρελα!! Ανυπομονώ να την καβαλήσω για βολτες τρελες καλοκαιρινες!! Ευχαριστω για την απαντηση σου!

gcrook
29/07/2006, 22:14
Μιας και ολες οι λαμπες ειναι ιδιες για ΟΛΑ τα μηχανακια...εφυγε για την αντιστοιχη κατηγορια...

taxydromos
05/08/2006, 22:07
ειναι λιγο ακριβες.. 160€ η μια...

SAMAEL
06/08/2006, 11:52
εβαλα της Philips extra vision (+50%) και εχω πιο λευκο φως. Ειναι μια χαρα με 27 ευρο οι δυο !

morpheus
06/08/2006, 21:44
ΟΚ,...

Να μην σου βαλω δλδ photo b.X (before Xenon) και a.X (after Xenon) της TDM μου?

pavlaras1
07/08/2006, 01:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από SAMAEL
εβαλα της Philips extra vision (+50%) και εχω πιο λευκο φως. Ειναι μια χαρα με 27 ευρο οι δυο !


Αρχικά δημιουργήθηκε από morpheus
ΟΚ,...

Να μην σου βαλω δλδ photo b.X (before Xenon) και a.X (after Xenon) της TDM μου?

Αν εχετε την καλοσυνη βαλτε τις φωτο πριν και μετα για να τις δω.

Σας ευχαριστω προκαταβολικα.

morpheus
08/08/2006, 11:36
Σύγκριση μεσαίες λάμπες (μεγάλη δεν άναψα γιατί λυπήθηκα τον αισθητήρα της κάμερας...)

αριστερά μαμά - δεξιά xenon 6000K


58092

dirtbird
08/08/2006, 11:50
Για άλλη μια φορά. Η αλογόνου δεν είναι καμμιά της πλάκας αλλά αλλά Philips Vision Plus.


58094

PortisHead
08/08/2006, 11:57
160 euro ειναι η τιμή για λάμπες τύπου H7(TDM900) και H1(TDM850) η μία...ετσι ?
Το V-Strom εχει δύο H4....δλδ στην ιδια λαμπα και τις 2 σκάλες....ειναι η πιο ακριβή περιπτωση για xenon......πάνω απο 350 euro.....




:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

morpheus
08/08/2006, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
160 euro ειναι η τιμή για λάμπες τύπου H7(TDM900) και H1(TDM850) η μία...ετσι ?
Το V-Strom εχει δύο H4....δλδ στην ιδια λαμπα και τις 2 σκάλες....ειναι η πιο ακριβή περιπτωση για xenon......πάνω απο 350 euro.....

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

..και η TDM έχει 2 ίδιες λάμπες, και το κιτ με δυνατότητα σινιάλου έχει κάτω από 300? και για τις δύο.

PortisHead
08/08/2006, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από morpheus
..και η TDM έχει 2 ίδιες λάμπες, και το κιτ με δυνατότητα σινιάλου έχει κάτω από 300? και για τις δύο.

Ναι αλλα καθε σκάλα ειναι ξεχωριστα....μια λαμπα για την μεσαια,μια για την μεγάλη.

Στις H4 στην ιδια λάμπα μεσα εχει 2 συρματακια....και τις 2 σκάλες δλδ.κιαυτο χ2......
Τετοιου ειδους xenon ειναι πανάκριβες.
Ειχα ρωτήσει για φιλαρακι για το SV του και μου ειχε απαντησει ο Χρηστος απο την Πατρα αναλυτικά.....

γεροπιτσιρικος
08/08/2006, 12:19
Για δες εδω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=25287&highlight=xenon)

morpheus
08/08/2006, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Ναι αλλα καθε σκάλα ειναι ξεχωριστα....μια λαμπα για την μεσαια,μια για την μεγάλη.

Στις H4 στην ιδια λάμπα μεσα εχει 2 συρματακια....και τις 2 σκάλες δλδ.κιαυτο χ2......
Τετοιου ειδους xenon ειναι πανάκριβες.
Ειχα ρωτήσει για φιλαρακι για το SV του και μου ειχε απαντησει ο Χρηστος απο την Πατρα αναλυτικά.....


I see και αν το είπε ο Χρήστος, OK!

πάντως δεν είναι έξοδο που θα λυπηθείς σε καμιά περίπτωση, είναι αυτό που λένε, τι είδα ο τυφλος!

pavlaras1
08/08/2006, 17:52
Εμενα το μηχανακι μου περνει Η4 επομενως ξερετε κανενα καταστημα στην Θεσσαλονικη που να ασχολειται και να πουλαει τετοιες λαμπες Xenon?
Αν ναι τοτε στειλε επωνυμιες και διευθυνσεις.

morpheus
09/08/2006, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1
Εμενα το μηχανακι μου περνει Η4 επομενως ξερετε κανενα καταστημα στην Θεσσαλονικη που να ασχολειται και να πουλαει τετοιες λαμπες Xenon?
Αν ναι τοτε στειλε επωνυμιες και διευθυνσεις.

Γιατί πρέπει να είναι στη Θεσσαλονίκη?, η διαδικασία είναι σχεδόν σαν να αλλάζεις λάμπα.
Δεν ρωτάς στο γνωστό?

PortisHead
10/08/2006, 09:08
Λοιπόν...βρηκα το κειμενο του υπεύθυνου σχετικα με τα H4 xenon

2 φανάρια με λάμπες Η4.. κόστος 510 ευρώ για Bi xenon μεσαία & μεγάλη..!!


Τί πρέπει να γνωρίζετε:
- Η τύπος λάμπας Η4 πού φορούν πολλές μοτο.. έχει την ιδιαιτερότητα να φιλοξενεί στήν ιδια λάμπα μικρή & μεγάλη σκάλα.. Γι'αυτό και η κάλυψη της με xenon είναι η πλέον απαιτητική σε σχέση με τίς λάμπες τύπου Η7..Η1..κλπ.

Στήν αγορά υπάρχουν 4 τεχνικές προσεγγίσεις στο πως κάθε κατασκευαστής καλύπτει τήν μεσαία/μεγάλη με xenon..

- 1η με σύστημα μετακίνησης της φωτεινής πηγής ηλεκτρομαγνητικά..
- 2η με μετακινούμενα κάτοπτρα στήν λάμπα..
- 3η με διπλή λάμπα xenon.. (1 λάμπα με 2 φωτεινές πηγές)
- 4η με μεσαία xenon & μεγάλη αλογόνου

Στήν 1η προσέγγιση η φωτεινή πηγή μετακινήτε ηλεκτρομαγνητικά ώστε να βρίσκεται πάντα στη σωστή θέση γεωμετρικά μεσα στον καθρέπτη στήν μικρη &μεγάλη σκάλα αντίστοιχα.. Αυτός ο τρόπος είναι καί ο δημοφιλέστερος αυτή τη στιγμή ανά τον κόσμο.. μειονεκτεί όμως στο ότι το κιτ υποστηρίζετε από εξτρα καλωδίωση με κάποια ειδικά ρελέ..που είναι σχετικά ογκώδη για χρήση Μοτοσυκλέτας..! Καθώς καί ότι παρουσιάζεται κάποιο μικρό τρέμουλο στό φώς οταν περνα η ΜΟΤΟ απο ράγες η σαμαράκια..! Υπάρχουν όμως και συστήματα πού ΔΕΝ έχουν αυτό το μειονέκτημα καθώς είναι κατασκευασμένα για χρήση σε Μοτοσυκλέτα..! (Δείτε παρακάτω..)

Στήν 2η προσέγγιση όπου και είναι καθαρά τής Philips.. στή λάμπα υπάρχουν ειδικοί ανακλαστήρες, όπου καί ενεργοποιούνται με την επιλογή τής μεγάλης σκάλας ηλεκτρομαγνητικά..το φώς πλέον διαχέεται σε μικρή καί μεγάλη ταυτόχρονα.. εχοντας σάν μειονέκτημα, ότι η μεγάλη πλέον ΔΕΝ είναι καρφί !! Αλλά και το πλεονέκτημα ότι το φώς είναι περισσότερο στη μικρή σκάλα..

Στήν 3η προσέγγιση η λάμπα διαθέτει 2 αμπούλες xenon.. οπότε και πρέπει να υποστηρηχθεί από 2πλό μηχανισμό με κάποια μειονεκτήματα στό ότι το κιτ να είναι σχετικά ογκώδες καθώς και ότι η μεγάλη σκάλα είναι πολύ ψηλά σε σχέση με τήν κανονική της θέση με αποτέλεσμα να χάνεται..!

Στήν 4η προσέγγιση υπάρχει xenon μόνο στη μεσαία και μια αμπούλα αλογόνου γιά τη μεγάλη.. στο κιτ αυτό η μεγάλη σκάλα πιά ειναι σάν να μήν υπάρχει! Καθώς η αλογόνου ειναι τοποθετημένη πολυ μακριά από την θέση που πρέπει να έχει γεωμετρικά στόν καθρέφτη..!

Από τα παραπάνω θα καταλάβατε τίς παραμέτρους πού πρέπει να έχει κατά νού, όποιος θελήσει να αναβαθμήσει σωστά τα φώτα στή μοτοσυκλέτα του..! Να σημειωθεί δε ότι τα κιτ Η4 πού κυκλοφορούν στήν ελληνική αγορά είναι ουσιαστικά κιτ αυτοκινήτου.. με πολλά πολλά καλώδια ρελέδες κλπ.. τα οποία τοποθετούνται και σε ΜΟΤΟ!!

Η xenonhellas διαθέτει ΟΛΟΥΣ τούς παραπάνω τύπους..
Εχοντας όμως τήν εμπειρία στά xenon H.I.D.. σάς προσφέρουμε/προτείνουμε ένα κιτ αναβάθμισης για ΜΟΤΟ με βασικά χαρακτηριστικά το μικρό του μέγεθος.., την ακαριαία αποκρισή του στό σινιάλο..,την απουσία κραδασμών.., τήν ευκολη τοποθέτηση.. καθώς και με εργοστασιακή εγγυηση 1 χρόνου γιά σύστημα και λάμπες..

Τό κιτ περιλαμβάνει..
2 λάμπες Η4 από 4300 έως 6500Κ με μετακίνηση τής φωτεινής πηγής*
2 ballast
1 Καλωδίωση για ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ
1 Σέτ στερέωσης

*Στό κιτ αυτό η μετατόπιση περιορίζεται ΜΟΝΟΝ στήν αλλαγή σε μεγάλη σκάλα! Καί όχι πάντα (σε μικρή & μεγάλη ) όπως συμβαίνει σηνήθως στά περισσότερα κιτ!!



:wave2:

dirtbird
10/08/2006, 12:05
Η 2η περίπτωση δεν εξηγείται σωστά και δεν αφορά αποκλειστικά λάμπες τύπου Η4 (έτσι κι αλλιώς η Philips δεν προμηθεύει κιτ after market) αλλά εργοστασιακές τοποθετήσεις που έχουν μία λάμπα για τη μεσαία και μεγάλη σκάλα.

Σε αυτές τις περιπτώσεις λοιπόν, υπάρχει ένας μεταλικός διαθλαστήρας μπροστά από την λάμπα ο οποίος αλλάζοντας θέση αλλάζει και η σκάλα. Από προσωπική εμπειρία, μπορώ να πώ ότι η μεγάλη σκάλα έχει ΣΑΦΩΣ μεγαλύτερη οπτική δέσμη από την μεσαία.

:wave2:

n1k3man
27/01/2007, 15:03
καποιος που εχει βαλει philips μπορει να γράψει απο που τις πήρε?

dirtbird
27/01/2007, 19:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από n1k3man
καποιος που εχει βαλει philips μπορει να γράψει απο που τις πήρε?

Ρε μάστορα...

το ακριβώς από πάνω μήνυμα από το δικό σου το βλέπεις ή είναι αόρατο στην οθόνη σου? :confused: :confused:

EKEINOS
27/01/2007, 21:51
Φιλε mybike.gr και ψαξε τα περι χενον o καλυτερος
προμηθευτης ειναι η XENONHELLAS ο Χρηστος στην
Πατρα το περασμα ειναι ευκολο και στο μηχανακι σου
τελειο.Τα εχουμε 2 στην Θεσσαλονικη ενα650 και ενα 1000
ασε να λενε ολοι,το πραγμα ειναι πανω απο την φαντασια σου,
το μονο μελανο ειναι τα 480ευρω αλλα αξιζουν πολυ παραπανω
σε αποδοση και ασφαλεια.Φερε οποιο μηχανακι θες εγω στην
μεσαια και αυτο στην μεγαλη, αν δεις τα φωτα του θα σου δωσω
δωρο τα δικα μου η ακομα αν μπορεις να τα κοιτας πανω
απο 15'' στην μεσαια.Μερα και στο σινιαλο μου εξαφανιζονται ολοι
την νυχτα τρομοκρατουνται.Στειλε πμ για παραπανω.

n1k3man
28/01/2007, 01:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Ρε μάστορα...

το ακριβώς από πάνω μήνυμα από το δικό σου το βλέπεις ή είναι αόρατο στην οθόνη σου? :confused: :confused:

Μαστορα τo ακριβως απο πανω post που λες, αναφερει που αγοραζει κανεις λαμπτηρες H4 της philips? πχ vision plus ή motovision...

http://i9.ebayimg.com/01/i/03/34/12/a9_1_b.JPG

dirtbird
28/01/2007, 08:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από n1k3man
Μαστορα τo ακριβως απο πανω post που λες, αναφερει που αγοραζει κανεις λαμπτηρες H4 της philips? πχ vision plus ή motovision...

http://i9.ebayimg.com/01/i/03/34/12/a9_1_b.JPG

Ναι ρε μάστορα, αλλά οι λάμπες Vision Plus στο link σου ΔΕΝ είναι xenon αλλά ΑΛΟΓΟΝΟΥ -όπως και οι Blue Vision της Phillips- και τις έχω χρησιμοποιήσει αμφότερες.

Αν βρεις xenon H4 της Phillips, δεν είναι όπως τις έβγαλε η Phillips αλλά S2 κ.τ.λ. με μεταποιημένη βάση από τον προμηθευτή του κιτ.


:winka:

n1k3man
28/01/2007, 11:38
dirtbird εχω διαβασει οτι δεν ειναι xenon! Συνεχιζουν ομως να με ενδιαφερουν γιατι ειναι οικονομικές. Eννοειται δεν συγκρινονται με τα Xenon kit. Γι' αυτο και συνεχιζω να ρωταω! που τις βρισκει κανεις αυτες τις ρημαδες τις philips!? ειτε vision plus, ειτε blue vision. Αν ξερεις πες και για τις osram

:beer:

SPORAKIAS
28/01/2007, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από n1k3man
dirtbird εχω διαβασει οτι δεν ειναι xenon! Συνεχιζουν ομως να με ενδιαφερουν γιατι ειναι οικονομικές. Eννοειται δεν συγκρινονται με τα Xenon kit. Γι' αυτο και συνεχιζω να ρωταω! που τις βρισκει κανεις αυτες τις ρημαδες τις philips!? ειτε vision plus, ειτε blue vision. Αν ξερεις πες και για τις osram

:beer:

αν ειναι αυτες που νομιζω τις εχει μαλλον ενα μαγαζι στην δοιρανης - καλλιθεα.....τηλ.2109590151..
παρε και ρωτα....:winka:

dirtbird
28/01/2007, 19:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από n1k3man
dirtbird εχω διαβασει οτι δεν ειναι xenon! Συνεχιζουν ομως να με ενδιαφερουν γιατι ειναι οικονομικές. Eννοειται δεν συγκρινονται με τα Xenon kit. Γι' αυτο και συνεχιζω να ρωταω! που τις βρισκει κανεις αυτες τις ρημαδες τις philips!? ειτε vision plus, ειτε blue vision. Αν ξερεις πες και για τις osram

:beer:

oK! :)
Tις έχω δοκιμάσει και προσφέρουν μικρή αλλά σαφή βελτίωση σε σχέση με απλές. Και για τις osram έχω διαβάσει καλά αλλά δεν τις έχω δοκιμάσει ποτέ.

H4 ψάχνεις έτσι?
Θα σου στείλω pm, μάλλον μπορώ να σου βρω σε καλή τιμή :wave2: :wave2: :beer:

n1k3man
28/01/2007, 20:58
ναι δυο H4 ψαχνω. blue vision της philips ή cool blue της osram. οποια βρω.

να στε καλά παιδιά :wave2:

Tigas
29/01/2007, 10:23
Ψήνεται κανείς να βάλουμε xenon στα μοτόρια μας με 100 ευρώ
Ένας συνάδελφος ηλεκτρολόγος έχει βρεί άκρη με 200 ευρώ για 2 λάμπες
και 100 για 1 και άμα θέλουμε μας τις τοποθετεί ο ίδιος

όποιος θέλει ας μας πεί + τον τύπο της λάμπας της μοτοσυκλέτας του να μας φέρει.

Μιλάμε για να γίνει το φανάρι xenon (8000) όχι λάμπες xenon.

MIKE_16V
29/01/2007, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
Ψήνεται κανείς να βάλουμε xenon στα μοτόρια μας με 80 ευρώ
Ένας συνάδελφος ηλεκτρολόγος έχει βρεί άκρη με 170 ευρώ για 2 λάμπες
και 80 για 1 και άμα θέλουμε μας τις τοποθετεί ο ίδιος

όποιος θέλει ας μας πεί + τον τύπο της λάμπας της μοτοσυκλέτας του να μας φέρει.

Μιλάμε για να γίνει το φανάρι xenon (8000) όχι λάμπες xenon.


Στις 8000 "μπλεδιζει" αρκετα το φως..ειναι σαν τον αυτοκινητων, εγω εβαλα 6000 και ειναι καθαρο λευκο.

:smilea:

lc8ergr1
29/01/2007, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
Ψήνεται κανείς να βάλουμε xenon στα μοτόρια μας με 80 ευρώ
Ένας συνάδελφος ηλεκτρολόγος έχει βρεί άκρη με 170 ευρώ για 2 λάμπες
και 80 για 1 και άμα θέλουμε μας τις τοποθετεί ο ίδιος

όποιος θέλει ας μας πεί + τον τύπο της λάμπας της μοτοσυκλέτας του να μας φέρει.

Μιλάμε για να γίνει το φανάρι xenon (8000) όχι λάμπες xenon.


πολυ φτηνο για να ειναι αληθινο

αλλα αν ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ

ΜΕΣΑ ΕΙΜΑΙ

Tigas
29/01/2007, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από lc8ergr1
πολυ φτηνο για να ειναι αληθινο

αλλα αν ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ

ΜΕΣΑ ΕΙΜΑΙ

Έκανα διόρθωση
Ένας συνάδελφος ηλεκτρολόγος έχει βρεί άκρη με 200 ευρώ για 2 λάμπες
και 100 για 1 και άμα θέλουμε μας τις τοποθετεί ο ίδιος

όποιος θέλει ας μας πεί + τον τύπο της λάμπας της μοτοσυκλέτας του να μας φέρει.

Μιλάμε για να γίνει το φανάρι xenon (8000) όχι λάμπες xenon.


Εάν θέλεις στείλε μου με πμ το κινητό σου και τον τύπο λάμπας που φοράς.

panos26
29/01/2007, 14:07
και εμενα με ενδιαφερει!
αν παιζει ακομα στειλε μου π.μ. το τηλ. να σε παρω να τα πουμε

PortisHead
29/01/2007, 14:15
Μην βάζετε πάνω απο 6500 Kelvin.....
Περισσότερα Kelvin δεν σημαίνει και καλυτερο αποτέλεσμα......

:nono:

Tigas
29/01/2007, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από panos26
και εμενα με ενδιαφερει!
αν παιζει ακομα στειλε μου π.μ. το τηλ. να σε παρω να τα πουμε

Εάν θέλεις και εσύ σίγουρα στείλε μου με πμ το τηλέφωνο σου , τί λάμπες φοράει το μηχανάκι σου για να πώ στον συνάδελφο να παραγγείλει και μόλις έρθουν τα ξαναλέμε.

panos26
29/01/2007, 16:14
με ενδιαφερει σιγουρα!!!
για την λαμπα αν δεν κανω λαθος ειναι Η7 , η μηχανη ειναι ενα ΚΤΜ 950 ADVENTURE.
στην τιμη ειναι ολα κομπλε; ballast-λαμπα-καλωδια-τοποθετηση; εγγυησει παιζει;
περιμενω απαντησει για σου στειλω π.μ. το τηλ μου
:sun:

low__rider
29/01/2007, 17:03
Και εγω θελω να βαλω xenon στο v-strom μου αλλα εχω τον εξης προβληματισμο. Το εψαξα κ βρηκα Η4 xenon h.i.d. 6000k με ανακλαστηρες 245 ευρω τιμη σχετικα καλη για Η4 και εγγύηση για 1 χρονο... αλλα τι γινεται τωρα, η μηχανη μου ειναι 2 μηνων. Πηγα στον Σκουρτα ,επισημος αντιπροσωπος της suzuki, και φιλικα μου προτεινε να μην βαλω γιατι μπορει να μου δημιουργησει προβληματα στα ηλεκτρικα της μηχανης και τοτε ποια εγγύηση θα με καλυψει ...παντως :nono: της suzuki. Εν τω μεταξυ στο τουτου μου εχω βαλει xenon 6000k εδω κ 3 μηνες χωρις να μου εχουν βγαλει κανενα προβλημα κ εχω συνηθισει κ μ'αρεσει!:) ...και δεν μπορω με τιποτα την κιτρινιλα που εχουν οι μαμα λαμπες ασε που σε αποδοση στο σκοταδι μερα με την νυχτα σε σχεση με τα xenon ...τι να κανω???:look: Παντως να βαλω τις οspram η τις philips δεν νομιζω ...τις ειχα βαλει κ στο αυτοκινητο πριν βαλω xenon κ ενταξει σιγα την διαφορα!:p

EKEINOS
29/01/2007, 22:25
Φιλε τις μπακλαβαδιες του καθενος μην τις ακους
τις δοκιμασε αυτος?Οι ΧΕΝΟΝ τρωνε 35βατ εκαστη
οι μανισιες 40 τα 10βατ ειναι οφελος της μπαταριας
για να βαλεις ενα GPS ας πουμε

dirtbird
30/01/2007, 07:04
Έχει κανείς -από αυτούς που έχουν xenon-μετρήσει πόσα amber τραβάει κατά τη φάση της προθέρμανσης της λάμπας και πόσα μετά (κατά την κανονική λειτουργία)? :winka: :winka:

MIKE_16V
30/01/2007, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Έχει κανείς -από αυτούς που έχουν xenon-μετρήσει πόσα amber τραβάει κατά τη φάση της προθέρμανσης της λάμπας και πόσα μετά (κατά την κανονική λειτουργία)? :winka: :winka:

Μπορεις να το εξηγησεις λιγο πιο αναλυτικα αυτο....:smilea:

Tigas
30/01/2007, 09:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από panos26
με ενδιαφερει σιγουρα!!!
για την λαμπα αν δεν κανω λαθος ειναι Η7 , η μηχανη ειναι ενα ΚΤΜ 950 ADVENTURE.
στην τιμη ειναι ολα κομπλε; ballast-λαμπα-καλωδια-τοποθετηση; εγγυησει παιζει;
περιμενω απαντησει για σου στειλω π.μ. το τηλ μου
:sun:

Μιλάμε για κομπλέ κιτάκι και θα τα βάλει ηλεκτρολόγος, για εγγύηση έχουν 2 ετών.
Όσο για ρεύμα απο ότι ξέρω τραβάνε μέχρι και 30% λιγότερο ρεύμα απο τις συμβατικές.

Όποιος θέλει τηλέφωνο-τύπος λάμπας με πμ για να παραγγείλει να φέρει αλλά σίγουρα να μήν το μετανιώσετε μετά γιατί δέν έχει μαγαζί να τις δώσει ο φίλος μου.

lc8ergr1
30/01/2007, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από panos26
με ενδιαφερει σιγουρα!!!
για την λαμπα αν δεν κανω λαθος ειναι Η7 , η μηχανη ειναι ενα ΚΤΜ 950 ADVENTURE.
στην τιμη ειναι ολα κομπλε; ballast-λαμπα-καλωδια-τοποθετηση; εγγυησει παιζει;
περιμενω απαντησει για σου στειλω π.μ. το τηλ μου
:sun:

MESA KI EGO

PANO

ME KTM LC8 ADVENTURE

TO MAMISIO SYSTHMA TOY KTM EXEI

HIGH BEAM h3 12v 55w socket pk22s

LOW BEAM H7 12V 55W SOCKET PX26D

lc8ergr1
30/01/2007, 11:04
ktm 1`


76361

lc8ergr1
30/01/2007, 11:05
ktm 2


76362

Tigas
30/01/2007, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από lc8ergr1
MESA KI EGO

PANO

ME KTM LC8 ADVENTURE

TO MAMISIO SYSTHMA TOY KTM EXEI

HIGH BEAM h3 12v 55w socket pk22s

LOW BEAM H7 12V 55W SOCKET PX26D

Οκ είπα και για εσένα τα υπόλοιπα στα είπα σε πμ :wave2:

panos26
30/01/2007, 12:12
ls8erg εγω μιλαω για xenon που εφαρμοζει στο υπαρχον φαναρι και οχι για αυτο
που δειχνεις στην φωτο:nono:
αν βολεψει οταν ειναι ολα οκ παμε μαζι να μας τα τοποθετησουν:wave2:

Tigas
30/01/2007, 20:09
Λοιπόν τα δεδομένα πώς έχουν, υπάρχουν xenon kit με

1.4500Κ με λευκό φωτισμό όπως έχουν οι Mercedes & BMW
2.6000Κ με λευκό φωτισμό
3.8000Κ με ψιλομπλέ φωτισμό
4.10000Κ
5.14000Κ

Όσο πιο λίγα Κ τόσο καλύτερο φωτισμό έχουμε αλλά και μεγαλύτερο κόστος.
Όπως και να έχει πάντως το αποτέλεσμα θα είναι πολύ καλύτερο απο τις συμβατικές λάμπες.

O adam επικοινώνησε με άνθρωπο που πουλάει τέτοια kit στην Ελλάδα και του είπε ότι
η διαφορά ανάμεσα σε 6000Κ και 8000Κ είναι αρκετά εμφανή.

who knows :confused:

stefanos
30/01/2007, 20:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR


O adam επικοινώνησε με άνθρωπο που πουλάει τέτοια kit στην Ελλάδα και του είπε ότι
η διαφορά ανάμεσα σε 6000Κ και 8000Κ είναι αρκετά εμφανή.

who knows :confused:

Ε το 8000 είναι γι αυτούς που όταν πάνε πλατεία θέλουν να είναι σίγουροι οτι ΟΛΟΙ ξέρουν οτι φοράνε HID.

Εγώ θα έλεγα οτι 6000 είναι το ψιλομπλέ.

Tigas
30/01/2007, 20:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Ε το 8000 είναι γι αυτούς που όταν πάνε πλατεία θέλουν να είναι σίγουροι οτι ΟΛΟΙ ξέρουν οτι φοράνε HID.

Εγώ θα έλεγα οτι 6000 είναι το ψιλομπλέ.

Εάν το γνωρίζεις το θέμα δεν μας δίνεις τα xenon φώτα σου :D να μας βγάλεις απο το σκοτάδι.

dirtbird
30/01/2007, 23:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
Εάν το γνωρίζεις το θέμα δεν μας δίνεις τα xenon φώτα σου :D να μας βγάλεις απο το σκοτάδι.

Oτιδήποτε πάνω από 5000Κ μπλεδίζει.
Το πιο σωστό για μέγιστη απόδοση είναι 4300Κ που έχουν και τα εργοστασιακά Xenon (Philips, Osram).

panos26
31/01/2007, 09:12
εγω θα προτιμουσα να πορτοκαλιζη:uplate: :uplate: :eyepop:

Tigas
31/01/2007, 09:30
Για ότι απορία έχετε για τα xenon ΕΔΩ (http://www.xenonlights.gr/index_files/Page711.htm) θα σας λυθούν οι απορείες.

panos26
01/02/2007, 09:25
kalimera cbr
den se rotisa ti marka einai ta xenon:confused:

Tigas
01/02/2007, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από panos26
kalimera cbr
den se rotisa ti marka einai ta xenon:confused:

Δές http://www.gthid.com/gthid.html
όπως και τί διαφορά έχουν στο φώς που θα βλέπουμε :wave2:
εάν δεν σε αρέσει το φώς(λέμε τώρα) την διαφορά την κάνει η λάμπα απο ότι διάβασα σε άλλα φόρουμ και το κόστος της είναι περίπου 50 ευρώ, ο ενισχυτης δεν παίζει κάποιο ρόλο απο ότι κατάλαβα.

Tigas
05/02/2007, 09:07
Λοιπόν όσοι μου έχετε πεί να παραγγείλω xenon kit τελικά αυτά που θα μας στείλουν ΔΕΝ θα είναι 8000Κ αλλά 6000Κ :beer: και μάλλον μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα τα έχουμε.
Τα χρήματα είναι αυτά που έχουμε πεί δεν αλλάζει τίποτα. :wave2:

Bad_Wolf
22/02/2007, 12:10
παιδια να ρωτησω κατι;;;

αν θελω εγω να εχω και στη μεγαλη σκαλα xenon τι γινεται που οι λαμπες ειναι διαφορετικες;;;;δηλαδη Η4 η μεγαλη σκαλα και Η7 η πορειας;;;πρεπει να αγορασω συστηματα;;η τι αλλη λυση υπαρχει;;

icem4n
20/01/2008, 11:03
Παιδια σκέφτομαι εδω και αρκετό καιρο να βάλω φώτα xenon στο stromaki μου.. απο την πλαευρά της εγγύησης τι γίνεται όμως? Θα συνεχίσει να ισχύει/. (έχω ακόμα 1,5 χρόνο) :)