PDA

View Full Version : Givi η.......ακριβή!



powerphot
08/08/2006, 22:28
Θέλω να πω την γνώμη μου για ένα θέμα που έχει να κάνει με την σχέση τιμής απόδοσης αναφορικά με την μπαγκαζιέρα givi που όλοι ξέρουμε.
Όπως επείσης ξέρουμε ότι είναι απο τις ακριβές σε σχέση με άλλες διότι λένε είναι ποιοτικώς καλύτερη κλπ κλπ κλπ.
Συγκεκριμένα έχω να κάνω μια επισήμανση σχετικά με την "βάση μπαγκαζιέρας" Givi κι όχι για την βαλίτσα που μέχρι στιγμής (20 μήνες 20.000χλμ μόνιμα επάνω εκτός απο χώμα) έχει αντέξει καλά!
Στην φωτό η βάση όπως πρέπει να είναι:


58149

powerphot
08/08/2006, 22:29
Υπάρχει βιδωμένο επάνω ένα πλαστικό καπάκι με τέσσερις βίδες, (οι οποίες κατα την γνώμη μου θα έπρεπε να είναι οκτώ), το οποίο πλαστικό καπάκι καλύπτει το εσωτερικό μέρος της βάσης σε αντίθεση με άλλες μάρκες και σχέδια που όλη η βάση είναι "μασίφ" (βλέπε kappa).


58150

powerphot
08/08/2006, 22:30
Χωρίς το κάλυμα είναι κάπως έτσι, ώστε άν θέλει κάποιος πχ να κάνει κάποιες πατέντες με δεσίματα κλπ η ότι άλλο, να μπορεί να έχει περισσότερα "πιασίματα". Αυτό είναι καλό.:winka:


58151

powerphot
08/08/2006, 22:33
To πρόβλημα όμως είναι το εξής:
Το κάλυμα αυτό μετά απο καιρό (5-6 μήνες περίπου) αρχίζει και σκευρώνει στα σημεια που ενω έπρεπε να έχει βίδες δεν έχει απο οικονομία(?) κόστους? ΓΙΑΤΙ?:evil:
Η μηχανή ποτέ δεν μένει εκτεθημένη παρκαρισμένη για ώρες κάτω απο άσχημες καιρικές συνθηκες (βροχές, ζέστες, κλπ). όπως έχει προσεχτεί μέχρι τώρα η μηχανή σαν μηχανή την ίδια αντιμετώπιση έχουν και τα αξεσουάρ της.
Πάντως το "έσοδο" απο την πώληση του δικού μου σετ το πήραν κανονικά οι κύριοι "GIVI".:mad:
Αυτό λοιπόν το "σκεύρωμα" έχει σαν αποτέλεσμα κατα την πορεία, κι όταν οι κραδασμοί του μοτέρ φτάνουν σε κάποιες χιλ στροφές και συντονίζονται με την βάση όταν η βαλίτσα δεν είναι επάνω, κάνει φοβερό θόρυβο σαν κι αυτόν που έκανε το ποδήλατο όταν είμασταν πιτσιρικάδες και βάζαμε χαρτόνι με μανταλάκια στις ακτίνες.:sick:
Τώρα όμως που μεγαλώσαμε κι έχουμε λεφτά (να φάν μόνο οι κότες όμως) :lol: απαιτούμε να παίρνουμε αυτή ακριβώς την ποιότητα που λένε ότι πουλάνε και μάλιστα πιο ακριβά απο άλλες κατώτερες ποιότητες.
:evil:


58152

powerphot
08/08/2006, 22:35
Πάρτε το σαν "μουρμούρα", πείτε ότι είμαι "ψείρας", ότι ψάχνω ψίλους στ' άχυρα αλλά δεν μπορώ όταν με παραμυθιάζουν να μην τα πώ!
Σε τελική φάση όλα αυτά τα παραπάνω έκατσα και τα έγραψα για να τα ξέρουμε και να μαθαίνουμε πως να ΜΗΝ μας δουλεύουν.
Η λύση που επέλεξα δεν ήταν η γνωστή διαδρομή,.....παράπονα, έγγραφη καταγγελία,κάποιο αρκετό καιρό στο περίμενε, κλπ κλπ κλπ.
Προτιμώ την έγγραφη καταγγελία μου να την κάνω με αυτό τον τρόπο εικονίζοντας και την λύση που επέλεξα εγώ.
Ξέροντας ότι την επόμενη φορά θα είμαι πιο καχύποπτος με το "παραμύθι" των "ΕΠΩΝΥΜΩΝ".

Και η λύση? Άλλες τέσσερις βίδες στα σήμεία που έπρεπε να είχαν βάλει οι κύριοι κατασκεβαστές!

Υ.Γ. Αν κάποιος νομίζει ότι το παρόν πρέπει να μπεί σε άλλη εννότητα ας το βάλει. Αν πάλι νομίζει ότι προσβάλεται κάποιος- κάποιοι πριν το σβήσει ας το αιτιολογήσει.
Ευχαριστώ και εις άλλα με υγεία:rolleyes:


58153

morpheus
09/08/2006, 10:20
Και μένα μου σπάει τα νεύρα αυτό το "φουσκωμα" που παρουσιάζει, αλλά κάνω πως δεν το βλέπω. Καμιά φορά το πιέζω στην μέση να κουμπώσουν καλύτερα οι κυψέλες που έχει.

crs-k
09/08/2006, 10:25
Η "πιο φτηνη" Kappa, εχει κλιπακια που ΔΕΝ επιτρεπουν αυτο το φουσκωμα!

Τις 2 βιδες τις εχει στην μεση και ΜΟΝΟ για ασφαλεια ...

Cpt. Haddock
09/08/2006, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Η "πιο φτηνη" Kappa, εχει κλιπακια που ΔΕΝ επιτρεπουν αυτο το φουσκωμα!

Τις 2 βιδες τις εχει στην μεση και ΜΟΝΟ για ασφαλεια ...

Indeed!!

:a013:

Nik0s
09/08/2006, 10:30
Η λύση είναι μία !

Σταματήστε να βάζετε αυτά τα εκτρώματα πάνω στα μηχανάκια σας ! :yuck:

Και μη μου αρχίσετε τα μα είναι πρακτικά, που να βάλω το κράνος κτλ :lol: :lol: :lol:

crs-k
09/08/2006, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Η λύση είναι μία !

Σταματήστε να βάζετε αυτά τα εκτρώματα πάνω στα μηχανάκια σας ! :yuck:

Και μη μου αρχίσετε τα μα είναι πρακτικά, που να βάλω το κράνος κτλ :lol: :lol: :lol:


Εμ βεβαια!

Αν την μηχανη την εχουμε ΜΟΝΟ για καμμια βολτα κι ΔΕΝ την χρησιμοποιουμε και μεσα στην πολη για δουλειες, λεμε οτι θεμε ... :wacko: :p


:lol: :rotflmao: :lol:

Nik0s
09/08/2006, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Εμ βεβαια!

Αν την μηχανη την εχουμε ΜΟΝΟ για καμμια βολτα κι ΔΕΝ την χρησιμοποιουμε και μεσα στην πολη για δουλειες, λεμε οτι θεμε ... :wacko: :p


:lol: :rotflmao: :lol:


Χρήστο την χρησιμοποιώ καθημερινά τη μηχανή - δεν έχω επιλογή. Μακάρι να είχα και ένα μικρό για Αθήνα κτλ (όχι scooter) αλλά δεν παίζει.

Στο Άφρικα, ειδικά στην αρχή έβαζα συνέχεια topcase μέχρι που σιχάθηκα να τη βλέπω - αν δεν ήταν απαραίτητο, δεν την έβαζα... το βρίσκω τελείως μα τελείως αντιαισθητικό όσο πρακτική κι αν καταλαβαίνω οτι μπορεί να είναι..

Στο ΚΤΜ ούτε έβαλα, ούτε θα βάλω ποτέ topcase. Συμβιβάζομαι με μια τσάντα πλάτης, χταπόδια ή ότι άλλο χρειάζομαι !

:wave2:

sas
09/08/2006, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s

Στο ΚΤΜ ούτε έβαλα, ούτε θα βάλω ποτέ topcase. Συμβιβάζομαι με μια τσάντα πλάτης, χταπόδια ή ότι άλλο χρειάζομαι !

:wave2:

Σωστοστ

και αν δω στο 950 top case......

θα στο κάψω....

το top case:beer:

sas
09/08/2006, 10:51
Άσε που υπάρχει και ποιό σημαντικός λόγος για να μην βάλεις top case.

Όταν στην africa είχα top case, η βαγγελίτσα την άραζε κανονικότατα στα πίσω καθίσματα και
1. χαλούσε η συμπεριφορά της μηχανής στις στροφές
2. έπρεπε να την ξυπνάω

τώρα δε συμβαίνει τπτ από τα δύο

:wave2:

και ίσα ίσα που ερχόμαστε πιο κοντά αφού με έχει αγκαλίτσα

:winka:

950dim
09/08/2006, 10:56
Τη GIVI μου την εχω μονιμα στο παρκινκ,εκτος αν χρειαστει να μεταφερω κατι που δε μπορει να πιαστει στη βαση της,ενω εχω μονιμα ενα μαυρο διχτακι κατω απο τη σελα με το οποιο συγκρατω οτι χρειαστει...
Δεν αντιμετωπιζω τετοιο προβλημα καθως εχει και 4 βιδες σε καθε γωνια της και 4 κλιπακια,ειναι η βαση της Kappa οπου κουμπωνει μια χαρα(καθως θυγατρικη της)
Εξαλλου το ΚΤΜ μου δειχνει αστειο με τη μπαγκαζιερα πανω...

bzrmiltos
09/08/2006, 11:14
ειχα την ιδια στο ΧΤ με 52 λιτρα αν θυμαμε καλα χωραγε 2 κρανη και τα εβλεπα ολα σε φρεναρισματα και σε στροφες το ειχα το 96 σιγουρα δεν εχει βγαλει πιο καινουργιο μοντελο ???τη βαση τη γνωρισα απο τις φωτο δε μου ειχε σκευρωσει αλλα δε το εβλεπε και πολυ ο ηλιος νομιζω οτι το διχτακι κανει δουλεια!!!!το πλαστικο της δεν μου ελεγε και πολλα

:beer: :beer::wave2: :wave2:

kostisthegreek
12/08/2006, 21:10
Μια απλή σχαρίτσα πίσω κι ένα χταπόδι νομίζω είναι ότι το καλύτερο.

zolotas
12/08/2006, 21:59
τωρα που τα βλεπω ,καλα που δεν τα εβαλα δλδ ........πληρωσα κατι πολυ παραπανω μανισια τριπλετα ........τωρα αν γινει και σε μενα θα τα κανω γλαστρες για το μπαλκονι

X_NR750
16/08/2006, 18:02
Givi Maxia 52 ειχα πριν στο Transalp δεν ειχα παραπονο αλλα δεν ειχα τρελαθει απο την ποιοτητα της, ξεθωριασε πολυ ευκολα παρολο που η μηχανη ηταν μονιμως με κουκουλα

Στο VFR εβαλα Kappa 52αρα ολα μαζι μπαγκαζιερα ,βαση, καγκελα για την βαση 250euro (η βαση βιδωνει με 8 βιδες πανω στα καγκελα)

Ποιοτικα η Givi ηταν καλυτερη οπως και το κλειδωμα ξεκλειδωμα της αλλα 250 κοστιζει μονο η μπαγκαζιερα και προσωπικα πιστευω οτι δεν αξιζει τα λεφτα που ζηταει