PDA

View Full Version : ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ BMW f 650



psillos
13/08/2006, 19:15
Καλησπέρα παίδες! Εχω μια BMW f 650 μοτ-τα μοντέλο του '98 μεταχειρισμένη εδώ και 1,5 χρόνο και παρατήρησα οτι έχει '' φαγωθεί'' ο άξονας που κρατάει το αστεράκι το μικρό της αλυσίδας. Τι με συμβουλεύεται να πράξω, να αναζητήσω ένα μεταχειρισμένο κινητήρα ( και αν ναι που να ψάξω) διότι η επισκευή μου είπαν σε συνεργεία που ρώτησα βγαίνει πολύ υψηλά,η να προχωρήσω στην επισκευή του που τη θεωρώ ασύμφορη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Cpt. Haddock
14/08/2006, 10:16
Καλημέρα συνάδελφε...

Σχεδόν ομοιοπαθής με το ίδιο μοντέλο (λίγο παλιότερο).

Βγήκε η αλυσίδα και έσπασε ένα μικρό κομάτι από το κάρτερ (εκεί που πιάνει το πλαστικό σκέπασμα της αλυσίδας).


Ρώτα σε αρκετά συνεργεία (όχι μόνο bmw - πήγαινε σε γνωστούς σου) πόσο θα πάρει η επισκευή, πάρε τιμές και μετά κάνε μια έρευνα σε γερμανικά ή αγγλικά site (πχ το f650.com) να δεις αν και πόσο πωλείται μεταχειρισμένος κινητήρας.

Το πιο πιθανό είναι όπως τα λες, να συμφέρει να αλλάξεις κινητήρα



:wave2:

stefanos
14/08/2006, 11:16
Σε παρόμοια ιστορία έχω μπλεχτεί και εγώ και μου έχουν φύγει γύρω στα 700 μαζί με κάτι γρανάζια στο κιβώτιο και ελατήρια.
Και δεν νομίζω τα honda να έχουν φτηνότερα ανταλακτικά και την έκανα σε εξουσιοδοτημένο άρα όχι και πολύ φτηνά.
Γίνεται να βρείς κινητήρα σε αυτά τα λεφτά?

psillos
14/08/2006, 21:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Καλημέρα συνάδελφε...

Σχεδόν ομοιοπαθής με το ίδιο μοντέλο (λίγο παλιότερο).

Βγήκε η αλυσίδα και έσπασε ένα μικρό κομάτι από το κάρτερ (εκεί που πιάνει το πλαστικό σκέπασμα της αλυσίδας).


Ρώτα σε αρκετά συνεργεία (όχι μόνο bmw - πήγαινε σε γνωστούς σου) πόσο θα πάρει η επισκευή, πάρε τιμές και μετά κάνε μια έρευνα σε γερμανικά ή αγγλικά site (πχ το f650.com) να δεις αν και πόσο πωλείται μεταχειρισμένος κινητήρας.

Το πιο πιθανό είναι όπως τα λες, να συμφέρει να αλλάξεις κινητήρα



:wave2:


Συνάδελφε καλησπέρα. Καταρχήν να ευχαριστήσω και τον δεύτερο φίλο που μου απάντησε. Εσύ αδερφέ το επισκεύασες και αν ναί πόσο περίπου σου βγήκε? Η αλήθεια είναι οτι μεταχειρισμένο κινητήρα μπορεί να βρείς στα λεφτά αυτά αλλά είσαι σίγουρος οτι θα είναι εντάξει,ενώ εαν το επισκευάσω τουλάχιστον θα ξέρω τι θα έχω αλλάξει. Αυτό που με προβληματίζει με την επισκευή είναι οτι δεν θέλω να πάω σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο, γιατί θα μου βγεί πολύ ακριβά,ενώ στο ''συνεργείο της γειτονιάς'' ας πούμε θα έχει γνώσεις ο μάστορας στα BMW?Προτάσεις για συνεργεία που τα εμπιστεύεστε ΔΕΚΤΕΣ!

Cpt. Haddock
15/08/2006, 09:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από psillos
Συνάδελφε καλησπέρα. Καταρχήν να ευχαριστήσω και τον δεύτερο φίλο που μου απάντησε. Εσύ αδερφέ το επισκεύασες και αν ναί πόσο περίπου σου βγήκε? Η αλήθεια είναι οτι μεταχειρισμένο κινητήρα μπορεί να βρείς στα λεφτά αυτά αλλά είσαι σίγουρος οτι θα είναι εντάξει,ενώ εαν το επισκευάσω τουλάχιστον θα ξέρω τι θα έχω αλλάξει. Αυτό που με προβληματίζει με την επισκευή είναι οτι δεν θέλω να πάω σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο, γιατί θα μου βγεί πολύ ακριβά,ενώ στο ''συνεργείο της γειτονιάς'' ας πούμε θα έχει γνώσεις ο μάστορας στα BMW?Προτάσεις για συνεργεία που τα εμπιστεύεστε ΔΕΚΤΕΣ!

:wave2:

Όχι, δεν τον επισκεύασα πλήρως. Δεν είχα λεφτά να αλλάξω καρτερ, ούτε χρόνο να ψάξω για κινητήρα

Αν ψάξεις στο εξωτερικό μέσω των λεσχών που σου είπα θα είναι πιο σίγουρα τα πράγματα.

Ρώτα και εδώ πάντως στα bmwforum.gr ή στο beemers.gr

Επίσης δε χάνεις τίποτε να περάσεις από εξουσιοδοτημένα (Βαγιανέλλης, Παναγιωτόπουλος, Καλφαρέντζος) και να ρωτήσεις.

Πάντως στις δικές μας μηχανές δε χρειάζονται και ιδιαίτερες “bmw γνώσεις», απλά καρμπυρατεράτα μονοκύλινδρα είναι…




:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: