PDA

View Full Version : Φορτιστης Μπαταριας - Ερευνα Αγορας



Σελίδες : [1] 2

sadengr
22/08/2006, 17:40
Γεια σας παιδες!

Ψαχνω να βρω ενα φορτιστη μπαταριας με τα εξης κριτηρια:

- οχι κινεζικος (μπουκοταζ!)
- μικρος και φορητος
- και για moto και για auto
- με 2 mode : ταχυφορτιση αναγκης και φορτιση ολονυκτια
- τιμη που να συμβαδιζει με το Κατα Κεφαλην Ακαθαριστο εγχωριο Προιον

Οσοι εχετε φορτιστη μπορειτε μοιραστειτε την εμπειρια σας σε μαρκα, τιμη και καταστημα ?

thanks

warm up
22/08/2006, 18:10
Ο φορτιστής θα πρέπει να είναι ανάλογος με τον τύπο της μπαταρίας που θα φορτίζει.
Για σύγχρονες μπαταρίες κλειστού τύπου ή τζελ υπάρχουν ειδικοί φορτιστές για να μην τις βλάπτουν με υπερφόρτιση.
Βέβαια αυτοί οι ειδικοί φορτιστές κάνουν και για τις όλες τις άλλες .
Οι απλοί φορτιστές δεν κάνουν για τις νέες μπαταρίες.

Θα τους βρείς στον
Μπαξεβάνη
Καλλιρόης 12 Νέος Κόσμος
τηλ.2109237000

κόστος, ......... από 54€

για τσεκάρισε εδώ...
http://www.baxevanis.gr/tender/index.html

καλές δροσιές μάγκες....:wave2: :beer:


58812

morpheus
23/08/2006, 10:01
Έχω αυτόν:

MULTI XS 7000

• Five step, fully automatic switch mode model.
• Charges lead-acid batteries (Wet, MF, GEL and AGM) from 14Ah to 225Ah.
• Maintenance pulse charging increases battery life and gives superb performance.
• Supply mode for float maintenance for 100 % state of charge.
• Charges even drained batteries.
• Pulse recover of slightly sulphated batteries.
• Four options: 14.4V, 14.7V, 13.6V/Supply and 16V/Boost.
• Low back current drain, low ripple and input voltage independent (170-260V).
• High efficiency: 85%
• Delivered with connection lead with clamps.
• The charger can be connected for months, ideal for seasonal vehicles.
• Compact design with mounting holes for permanent assembly.
• 2 year warranty.

τον έχω χρησιμοποιήσει και σε αυτοκίνητο (ολονύχτια) και σε μηχανή για 2-2,5 ώρες. Ειδικά την μπαταρία του αυτοκινήτου, που έκανε όλο τον κύκλο + αποθείωση και μετά άρχισε τους παλμούς, την έκανε καινούργια. Τον συνιστώ.

Ο αντιπρόσωπος είναι ο Γ.Δ. Ρουσσάκης ΑΕ 210 66 22 055, πάρε τηλ. και θα σου πουν που θα τον βρεις στην περιοχή σου.


58833

daz
14/12/2015, 13:11
Ανασκαφή!

Για πείτε..

Απ' ότι κατάλαβα ο CTEK MXS 5 (http://www.batterypro.gr/ell/product/CTEK_MXS_5) είναι ο πιο απλός.
Ο CTEK MXS 5 CHECK (http://www.batterypro.gr/ell/product/CTEK-MXS-5-CHECK) προσφέρει έλεγχο της μπαταρίας στην εκκίνηση που δε με ενδιαφέρει, έλεγχο του δυναμό που δε με ενδιαφέρει και έλεγχο απόδοσης της μπαταρίας που δεν ξέρω τι είναι ώστε να αξίζει η διαφορά τιμής.

O CTEK MXS 7.0 (http://www.batterypro.gr/ell/product/CTEK-MXS-7.0) εκτός του ότι λειτουργεί και σαν τροφοδοτικό κάνει και αποθειίκωση?

Παίζει και ο facom BC124APB απ' το φυλλάδιο προσφορών!

OldMan
14/12/2015, 14:12
Μην μπλέκεις με εταιρίες που μεταφραζουν τις ιδιοτητες των προϊόντων τους με βαβελόψαρο...

lykourgi
14/12/2015, 16:09
Δες και αυτόν :

http://tecmate.com/products/optimate6a/

toyar
14/12/2015, 16:26
ο πρωτος που ανεφερες ειναι πολυ ποιοτικος και επαρκεστατος για μοτο και αυτοκινητο

George_Sp
14/12/2015, 16:37
MXS 5.0 μια χαρά για τα λεφτά του κάνει όσα υπόσχεται + desulfation

MikeG
14/12/2015, 19:29
Ρίξε μια ματιά σε αυτό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=144023&highlight=ctek) το thread. Τελικά παρήγγειλα το CTEK και μέχρι στιγμής θεωρώ ότι είναι από τις καλύτερες αγορές μου. Ανάστησα και μπαταρία αγροτικού 4Χ4.

daz
14/12/2015, 19:44
Μην μπλέκεις με εταιρίες που μεταφραζουν τις ιδιοτητες των προϊόντων τους με βαβελόψαρο...

Δεν είμαι σίγουρος ότι αν δε σε ακούσω δε θα το μετανιώσω..

και αν σε ακούσω, ότι δε θα καταλήξω με έναν τέτοιο.:lol:

348165

daz
14/12/2015, 19:47
Ρίξε μια ματιά σε αυτό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=144023&highlight=ctek) το thread. Τελικά παρήγγειλα το CTEK και μέχρι στιγμής θεωρώ ότι είναι από τις καλύτερες αγορές μου. Ανάστησα και μπαταρία αγροτικού 4Χ4.

Το είχα δει Μιχάλη και το θυμόμουν! Γι' αυτό έψαξα για ctec. :beer:

daz
14/12/2015, 20:10
O check αποκλείστηκε γιατί ο έλεγχος απόδοσης δε μπορεί να είναι τίποτα περισσότερο από αυτό που μπορεί να διαπιστώσει οποισδήποτε όταν η μπαταρία δεν κρατάει φορτίο. Μαζί με τα άλλα δυο τεστ που γίνονται εύκολα με ένα πολύμετρο, δεν αξίζει να δώσω παραπάνω χρήματα απ' τον απλό mxs5.

Και αφού..


............. + desulfation

μάλλον προς τα εκεί γέρνει ο πήχης.

http://www.ctek.com/lt/en/chargers/MXS%205.0

DoctoR_k6
14/12/2015, 20:42
Optimate 4 Dual.
Αρκετα ικανοποιημενος κ τον ειχα παρει σε καλη τιμη απο μαγαζι στην βαρυπομπη..

Grafton 505
14/12/2015, 22:01
Έχω τον ctek xs0.8
Τον έβαλα να φορτίσει μια άδεια μπαταρία αυτοκινήτου. Δεν κατάλαβε καν ότι τον είχα συνδέσει στην μπαταρία. :bawl:

Ψιλοφωρτίζω την μπαταρία με το αυτοκίνητο και τον ξανακουμπώνω. Την βλέπει και αρχίζει την δουλειά. Την φόρτισε κανονικά και την έβγαλε και καλή (έχει ένα self test).

Το θέμα με τους ctek είναι καθαρά οικονομικό. Βλέπεις το πορτοφόλι σου και αποφασίζεις.

George_Sp
14/12/2015, 22:25
Έχω τον ctek xs0.8
Τον έβαλα να φορτίσει μια άδεια μπαταρία αυτοκινήτου. Δεν κατάλαβε καν ότι τον είχα συνδέσει στην μπαταρία. :bawl:

Ψιλοφωρτίζω την μπαταρία με το αυτοκίνητο και τον ξανακουμπώνω. Την βλέπει και αρχίζει την δουλειά. Την φόρτισε κανονικά και την έβγαλε και καλή (έχει ένα self test).

Το θέμα με τους ctek είναι καθαρά οικονομικό. Βλέπεις το πορτοφόλι σου και αποφασίζεις.


Κανένας φορτιστής-συντηρητής μπαταριών τύπου Ctek δε ξεκινά το πρόγραμμα φόρτισης σε μια άδεια μπαταρία. Πρέπει να διαβάσουν μια ελάχιστη τιμή για να εκκινήσουν.
Δε φταίει ο Ctek λοιπόν. :)

daz
14/12/2015, 22:56
Κοίταξα στα χαρακτηριστικά και είδα ότι ο 0.8 δεν έχει επιλογή αρχικής σφαλιάρας σε ξεθεομένες μπαταρίες (Recondition).

O 5,0 λέει ότι έχει.

George_Sp
14/12/2015, 22:56
Κοίταξα στα χαρακτηριστικά και είδα ότι ο 0.8 δεν έχει επιλογή αρχικής σφαλιάρας σε ξεθεομένες μπαταρίες (Recondition).

O 5,0 λέει ότι έχει.

;) :cool:

daz
14/12/2015, 23:43
Διαφορετικά με 2 μέτρα καλώδιο ένα πυκνωτή και μια γέφυρα, φτιάχνω κυκλωματάκι που αν το δει ο oldman θα με κυνηγάει! :lol:

Grafton 505
15/12/2015, 00:02
Δε φταίει ο Ctek λοιπόν. :)

Μα δεν είπα ότι φταίει. :confused:


Κοίταξα στα χαρακτηριστικά και είδα ότι ο 0.8 δεν έχει επιλογή αρχικής σφαλιάρας σε ξεθεομένες μπαταρίες (Recondition).

O 5,0 λέει ότι έχει.

Γι' αυτό και ο 5.0 είναι πιο ακριβός.

Μάλλον τα παραέγραψα απλά. Το λοιπόν :
Ο 0.8 δεν μπορεί να φορτίσει άδεια μπαταρία, θέλει να έχει η μπαταρία ζουμί.
Ο 5.0 μπορεί και επίσεις μπορείς να επιλέξεις τον τύπο του οχήματος.


Διαφορετικά με 2 μέτρα καλώδιο ένα πυκνωτή και μια γέφυρα, φτιάχνω κυκλωματάκι που αν το δει ο oldman θα με κυνηγάει! http://www.moto.gr/forums/images/motogr/smilies/lo01l.gif

Αυτό θα πλήρωνα για να το δω !!! :lol:

el-Gatto
15/12/2015, 00:03
Κανένας φορτιστής-συντηρητής μπαταριών τύπου Ctek δε ξεκινά το πρόγραμμα φόρτισης σε μια άδεια μπαταρία. Πρέπει να διαβάσουν μια ελάχιστη τιμή για να εκκινήσουν.
Δε φταίει ο Ctek λοιπόν. :)
Aυτό όντως ισχύει ,στους περισσότερους συντηρητές/φορτιστές.
Τα ερωτήματα είναι:
1) Απο ποιά τιμή κ πάνω βλέπουν την μπαταρία; (γιατί αν πχ στα 9,5V δεν την βλέπουν ,τότε είναι μόνον συντηρητές και ουχί φορτιστές)
2) Αν έχουν κάποιο μηχανισμό για να "ξυπνάνε" τις πολύ πεσμένες μπαταρίες.

Oi CTEK είναι απο τους καλύτερους της κατηγορίας ,όντως.
Αλλά δεν γνωρίζω αν έχουν μηχανισμό στο λειτουργικό τους ,που να "ξυπνάει" τις "νεκρές" (πολύ πεσμένες) μπαταρίες.

Αυτη την δυνατότητα "ανάνηψης" αναζητούσα ,όταν έκανα έρευνα αγοράς ,για να αντικαταστήσω έναν φτηνό tronic(by lidl) που έχω επίσης ,ο οποίος μιά χαρά δουλειά κάνει υπο φυσιολογικές(εύκολες δηλ) συνθήκες.

Ρωτώντας λοιπόν ,έμαθα ότι πρόβλεψη-δυνατότητα "ανάστασης" τελειωμένων μπαταριών ,έχει στο λειτουργικό του ο Oxford Maximiser 3800
Τον οποίον και πήρα ,και ο οποίος έχει περάσει 3 φορές το test της "ανάστασης".

Συγκεκριμένα ,η καινούργια(χρονολογικά) μπαταρία του ΤΤR ,έπαθε κοκομπλόκο απο τον ανορθωτή που "τα'φτυσε" και μάλλον την "έψησε" ,με αποτέλεσμα ,αν δεν βάλω μπρός το μηχανάκι για 10 μέρες ,η μπαταρία πέφτει στα....2,5V.

Ο Tronik ΔΕΝ την βλέπει καν ,οπότε δεν ξεκινάει καμία διαδικασία φόρτισης.

Ο Oxford Maximiser 3800 ,όμως ,έχει μια αρχική διαδικασία που την ονομάζει Recover ,κατά την οποία κάνει μια στιγμιαία εκκένωση μεγάλης έντασης για να "ξυπνήσει" την "κοιμισμένη" μπαταρία ,κ κατόπιν ξεκινάει την διαδικασία φόρτισης ,την οποία κ πάλι κάνει με διαφορετικό τρόπο κ διαφορετικές τιμές μεταβαλλόμενου φορτίου(Αmp) ,αναλόγως της κατάστασης που αντιλαμβάνεται το κύκλωμά του.
(οι τιμές της διαδικασίας φαίνονται στο panel του κατά την φόρτιση)

Ο χρόνος που διαρκεί το RECOVER (φαίνεται με φωτεινή ένδειξη στο πάνελ) είναι κυριολεκτικά στιγμιαίος για μια ζωντανή μπαταρία ,έως κ 2-5 sec στην κοιμισμένη(των 2,5v)

348184

Στο τέλος της φόρτισης ,κάνει κάποιον έλεγχο ,και αναλόγως ,ανάβει μιά διαγνωστική ένδειξη WEAK ή STRONG ,με την οποία καταγράφει την συνολική κατάσταση "υγείας" της μπαταρίας.


H διαδικασία έχει αποδειχτεί απολύτως επιτυχής 3 φορές που άφησα την συγκεκριμένη μπαταρία να ψοφήσει ,κ ο ΟXFORD την επανέφερε πλήρως.
Και την οποία έχω ακόμα πάνω στο μηχανάκι ,αφού όταν την έχω συνδεδεμένη για συντήρηση με τον φτηνό TRONIC ή όταν το μηχανάκι δουλεύει τουλάχιστον ανά 3ήμερο ,δεν παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα.

Δεν δηλώνω ηλεκτρικός-ηλεκτρονικός παντογνώστης ,το αντίθετο.
Απλά δηλώνω επακριβώς τί έχω ζήσει εμπειρικά στην καθημερινότητά μου.

toyar
15/12/2015, 03:57
τις ιδιες διαδικασιες κανει και ο ctek 5.0
ξυπνημα τις μπαταριας φορτιση με μεταβαλλομενα ταση-ενταση και ελεγχο σε καθε φαση φορτισης
νομιζω πως ειναι ο μονος με 5 χρονια εγγυηση
ο 0,8 δεν προτεινεται για γενικη χρηση γιατι μπορει να φορτιζει μπαταριες μεχρι 32Ah οποτε πρακτικα οχι αυτοκινητου και βεβαια ειναι αργος λογω λιγων Α

OldMan
15/12/2015, 14:05
Διαφορετικά με 2 μέτρα καλώδιο ένα πυκνωτή και μια γέφυρα, φτιάχνω κυκλωματάκι που αν το δει ο oldman θα με κυνηγάει! :lol:
Θα σε κυνηγαει όντως γιατι ο πυκνωτής δεν χρειαζεται...
(η μπαταρια η ίδια ειναι ο καλύτερος αποσβεστής του ripple voltage..)

Grafton 505
15/12/2015, 15:05
τις ιδιες διαδικασιες κανει και ο ctek 5.0
ξυπνημα τις μπαταριας φορτιση με μεταβαλλομενα ταση-ενταση και ελεγχο σε καθε φαση φορτισης
νομιζω πως ειναι ο μονος με 5 χρονια εγγυηση
ο 0,8 δεν προτεινεται για γενικη χρηση γιατι μπορει να φορτιζει μπαταριες μεχρι 32Ah οποτε πρακτικα οχι αυτοκινητου και βεβαια ειναι αργος λογω λιγων Α


5 Χρόνια έχει και ο 0,8.
Μπορεί να φορτίζει μέχρι 32Ah αλλά και να συντηρεί μέχρι 100Ah. To γράφει στις οδηγίες.

toyar
15/12/2015, 16:02
αυτο ειπα , οτι οι ctek εχουν πενταετη εγγυηση
ο 0,8 συντηρει αλλα δεν φορτιζει πληρως μπαταρια αυτοκινητου

notakos600
15/12/2015, 18:19
Έχω 2....και είναι κορυφή.

348209

thalasinos
15/12/2015, 18:23
Συντηρητη μπαταριας εψαχνα και εγω, φορτιστη εχω ομως δεν κανει για συντηρηση, ηθελα
να την εχω στην μπριζα και ανα πάσα στιγμη να ειναι σε ετοιμότητα.

Απο ερωτησεις που εκανα σε ατομα που χρησιμοποιουν συντηρητη κατεληξα στον cteck 0,8
Η τιμή του μου φαινεται καλή, συνδεσα μόνιμα την φισα στους πόλους της μπαταριας και απλα
συνδεω και αποσυνδεω την φισα, Μεγάλη ευκολια !!!!

http://www.batterypro.gr/full_product.php?prod_id=1375902237

Grafton 505
15/12/2015, 19:03
αυτο ειπα , οτι οι ctek εχουν πενταετη εγγυηση

Γράψε λάθος. Νόμιζα έλεγες μόνο για τον 5.0.




ο 0,8 συντηρει αλλα δεν φορτιζει πληρως μπαταρια αυτοκινητου

Μια χαρά την φόρτισε την μπαταρία των 62Ah. Αν ενδύκνειται ή όχι δεν έχει νόημα καθότι την δουλειά του την έκανε.

Και αυτά από εμένα όσων αφορά αυτή τη μικρή αλλά ουσιώδη αντιπαράθεση. :beer:

daz
17/12/2015, 04:16
Γάτε ευχαριστώ για το mini review! Ωραίος ο oxford και η mini lcd είναι όλα τα λεφτά.

Με έβαλες σε σκέψεις αλλά παρ' όλα αυτά λέω να κρατηθώ σε χαμηλότερα κλιμάκια τιμής αφού ο ctek μπορεί να μου το προσφέρει και αυτό.

Σε γενικές γραμμές δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις αλλά αφού θα πληρώσω που θα πληρώσω είπα να μη δώσω άδικα χρήματα και να πάρω κάτι αξιόλογο.
Νομίζω ότι ο ctek θα καλύψει τις ανάγκες μου, ενώ δε βλέπω να υπάρχουν και αρνητικές απόψεις για δαύτον.

Έχω ένα αυτοκίνητο που κινείται σπάνια και για πολύ λίγο (εκτός οδικού δικτύου) και προκειμένου να μη πληρώσω μπαταρία είπα να τα δώσω σε φορτιστή ώστε να μου μείνει και κάτι. (Βέβαια μπορεί να πληρώσω και μπαταρία στο τέλος μα η προσπάθεια μετράει! :lol:)






Τους optimate δεν τους είχα βάλει στην εξίσωση λόγο λίγο χειρότερης αντιπροσώπευσης (χωρίς να είμαι σίγουρος γι' αυτό) και δεύτερον, για τον ίδιο λόγο που τους είχε αποκλείσει ο Μιχάλης στο άλλο θρεντάκι. 2 χρόνια μικρότερη εγγύηση!




Θα σε κυνηγαει όντως γιατι ο πυκνωτής δεν χρειαζεται...
(η μπαταρια η ίδια ειναι ο καλύτερος αποσβεστής του ripple voltage..)

:D
Thanks :beer:

toyar
17/12/2015, 06:03
το εχω ξανααναφερει..........
οι ctek ως γνησια αξεσουαρ απο ακριβες μαρκες αυτοκινητων σε ακριβα μοντελα τους
προσωπικα εχω δει ctek με σηματα mercedes και bentley

tzimidis
17/12/2015, 09:12
δηλαδή ποιο είναι προτιμότερο?

Α) ctek 5.0
ή
Β) ctek 0.8 +εφεδρική μπαταρία

στα ίδια λεφτά περίπου βγαίνουν.

Grafton 505
17/12/2015, 13:24
δηλαδή ποιο είναι προτιμότερο?

Α) ctek 5.0
ή
Β) ctek 0.8 +εφεδρική μπαταρία

στα ίδια λεφτά περίπου βγαίνουν.

Θα χρειαστεί να φορτίζεις και κάτι άλλο εκτός την μπαταρία της μηχανής ;

tzimidis
17/12/2015, 13:39
Θα χρειαστεί να φορτίζεις και κάτι άλλο εκτός την μπαταρία της μηχανής ;

Oxi.

Grafton 505
17/12/2015, 21:36
Oxi.


Τότε ο 0,8 είναι αρκετός για μένα.
Αλλά αν μπορούσα να δώσω τα παραπάνω θα έπαιρνα τον 5,0.

tzimidis
17/12/2015, 23:25
Κοίταξα στα χαρακτηριστικά και είδα ότι ο 0.8 δεν έχει επιλογή αρχικής σφαλιάρας σε ξεθεομένες μπαταρίες (Recondition).

O 5,0 λέει ότι έχει.


στο conrad.de (https://www.conrad.de/de/ctek-automatikladegeraet-hochfrequenzladegeraet-xs-08-12-v-08-a-857473.html)
για τον 0.8 γράφει στα features :

Aktivierung von Batterien mit Sulfatgehalt

Reaktivierung von tief entladenen Batterien (reactivation πολυ ξεθεωμενης μπαταρίας)

to recondition τι διαφορα εχει από το reactivation ??

daz
18/12/2015, 02:40
Αν το reconstruction είναι καλύτερος όρος για το αναδόμηση το recondition είναι ανακαίνιση. Πιθανότατα αυτό συνεπάγεται και αφύπνιση μιας βαθιά εκφορτισμένης μπαταρίας.

Το reactivation είναι η επανενεργοποίηση μιας μπαταρίας. Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να αναφέρεται στο ίδιο πράγμα με τους από πάνω όρους, ούτε ξέρω που το βρήκαν. Ίσως εννοούσαν ότι μπορεί να κάνει αποθειίκωση.

Για χαρακτηριστικά να κοιτάς πάντα στο σαιτ του κατασκευαστή.

http://www.ctek.com/lt/en/chargers/XS%200.8

http://www.ctek.com/lt/en/chargers/MXS%205.0

MikeG
18/12/2015, 11:37
Προτίμησε τον 5.0

Acacius
18/12/2015, 12:18
Έχω τον 5.0 και παρά το κόστος (σε σχέση π.χ. με tronic του lidl που είχα ήδη) τον θεωρώ εξαιρετική αγορά. Το recondition φαίνεται να κάνει δουλειά και σε αυτο/μοτό έχω ή είχα την ίδια μπαταρία για πολύ περισσότερο από το τυπικό προσδόκιμο ζωής (στο αμάξι σχεδόν 10 χρόνια)

OldMan
18/12/2015, 16:01
Αν το reconstruction είναι καλύτερος όρος για το αναδόμηση το recondition είναι ανακαίνιση. Πιθανότατα αυτό συνεπάγεται και αφύπνιση μιας βαθιά εκφορτισμένης μπαταρίας.
Το reactivation είναι η επανενεργοποίηση μιας μπαταρίας. Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να αναφέρεται στο ίδιο πράγμα με τους από πάνω όρους, ούτε ξέρω που το βρήκαν. Ίσως εννοούσαν ότι μπορεί να κάνει αποθειίκωση.
Τπτ απο τα παραπανω..!!!

Η αποθειίκωση αναφερεται ΡΗΤΑ σαν desulfation (και για να γραφτει πρέπει να κανει συγκεκριμενες διαδικασίες ο φορτιστής..).!!
(οτιδήποτε άλλο παει για εμμεση παραπλάνηση..)

Το μονο που μπορεί να αναφερθεί (χωρίς να επισύρει εξαπατηση) ειναι οτιδήποτε τύπου: reyourmotherspussy και εχει να κανει με το AN ο φορτιστής κανει topping charge και ΑΝ σ'αυτό περιλαμβανεται equilibrium (ισοστάθμιση των στοιχείων στην ιδια τελική τάση φόρτισης..)

toyar
18/12/2015, 20:05
σημερινο σχετικο παραδειγμα:
καινουρια μπαταρια γεμιστηκε ηλεκτρολυτη και φορτιστηκε με τον φορτιστη του lidl μεχρι να τη δειξει full
μετα μπηκε επανω ο ctek 5.0 ο οποιος μετα απο 3 ωρες που εμεινε επανω συνεχιζε ακομα να τη φορτιζει

BLiTzER
23/10/2016, 14:31
Για πείτε. Αυτοί οι CTEK φορτίζουν τη μπαταρία ενώ είναι συνδεδεμένη στο όχημα ή πρέπει να τη βγάζω κάθε φορά; Θέλω κάτι για συντήρηση 1-2 φορές τον μήνα, αλλά, κατά προτίμηση, με τη μπαταρία πάνω στο όχημα (αυτοκίνητο). Κανονικό φορτιστή έχω, αλλά βαριέμαι να τη βγάζω όποτε χρειαστεί.

toyar
23/10/2016, 14:37
δεν χρειαζεται να βγαινει.............
γιατι με τον κανονικο φορτιστη τη βγαζεις;

BLiTzER
23/10/2016, 14:37
Ναι. Δε δημιουργεί ζημιά στο κύκλωμα αλλιώς;

MikeG
23/10/2016, 14:48
Για πείτε. Αυτοί οι CTEK φορτίζουν τη μπαταρία ενώ είναι συνδεδεμένη στο όχημα ή πρέπει να τη βγάζω κάθε φορά; Θέλω κάτι για συντήρηση 1-2 φορές τον μήνα, αλλά, κατά προτίμηση, με τη μπαταρία πάνω στο όχημα (αυτοκίνητο). Κανονικό φορτιστή έχω, αλλά βαριέμαι να τη βγάζω όποτε χρειαστεί.

Γιατί να τη βγάζεις ρε συ; Τι θα πει κανονικός φορτιστής και τι CTEK?

Για δείξε τι έχεις..:a01:

toyar
23/10/2016, 14:50
οι επωνυμοι φορτιστες συντηρητες δεν δημιουργουν προβλημα
αλλωστε εισαι με κλειστο διακοπτη
σε καθε περιπτωση αν φοβασαι μπορεις να αφηνεις τη μπαταρια στη θεση της και να αφαιρεις τον πολο κατα τη φορτιση
αν εχεις ρευμα κοντα στο αυτοκινητο δεν εχεις λογο να βγαζεις τη μπαταρια

BLiTzER
23/10/2016, 14:50
Άλλο φορτιστής, άλλο συντηρητής. Ή αυτό έχω καταλάβει. Μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε από τα 2, ενώ η μπαταρία είναι συνδεδεμένη στο όχημα και δε δημιουργεί κανένα πρόβλημα; Το λέτε 100% αυτό; :p Δε μπορώ να δείξω τι έχω γιατί είναι στο πατρικό μου, όπου είναι και το αυτοκίνητο.

Δε θέλω να αφαιρώ ούτε τον πόλο. Δε θέλω να διακόπτω το κύκλωμα. Βαριέμαι να φτιάχνω το ρολόι μετά. :p Θέλω κάτι που θα δουλεύει 100% απροβλημάτιστα με τη μπαταρία συνδεδεμένη. Δεν έχω γνώσεις επί του θέματος, γι'αυτό ρωτάω. Μπορεί να έχω καταλάβει κάτι λάθος.

MikeG
23/10/2016, 14:51
οι επωνυμοι φορτιστες συντηρητες δεν δημιουργουν προβλημα
αλλωστε εισαι με κλειστο διακοπτη
σε καθε περιπτωση αν φοβασαι μπορεις να αφηνεις τη μπαταρια στη θεση της και να αφαιρεις τον πολο κατα τη φορτιση
αν εχεις ρευμα κοντα στο αυτοκινητο δεν εχεις λογο να βγαζεις τη μπαταρια


Έτσι :)

lykourgi
23/10/2016, 14:55
Αν η μπαταρία είναι λειτουργική και θέλεις απλά συντήρηση κάθε τόσο, τότε άφηνέ την επάνω.

Αν είναι παλιά, ή ξέμεινες απότομα, καλύτερα να την αφαιρέσεις και να ελέγχεις κάθε τόσο αν ανεβάζει θερμοκρασία ή αν έχει φουσκώσει.

notakos600
23/10/2016, 16:07
C-tek έχω και φορτίζω-συντηρώ κανονικά επάνω στο όχημα.

toyar
23/10/2016, 17:13
ο ctek που γνωριζω και ειναι ποιοτικος σε καποια σταδια φορτισης κανει αιχμες τασης μεχρι 15V περιπου
η ταση αυτη δεν κανει προβλημα πουθενα αλλωστε εφαρμοζεται στη μπαταρια η οποια λειτουργει και σαν σταθεροποιητης οπως οταν φορτιζεται απο το δυναμο

BLiTzER
23/10/2016, 19:22
Θα πάρω τον 5 και ελπίζω να κάνει καλύτερη δουλειά από τον αρχαίο που έχω τώρα. Σας ευχαριστώ! :)

daz
23/10/2016, 20:27
Ο ctek 5 αφού τελειώσει τη φόρτιση με όλα τα προγράμματα περνάει στη φάση της συντήρησης με 2 επιπλέον προγράμματα. Στο πρώτο, για μερικές μέρες, δίνει σταθερά ρευμα συντήρησης και μετά σταματάει να δίνει ρευμα εκτός και αν η φόρτιση πέσει κάτω από ένα ορισμένο σημείο. Σε αυτή την περίπτωση ξαναδίνει μέχρι εκεί που χρειάζεται και σταματάει. Το τελευταίο στάδιο δλδ είναι ένας έλεγχος φόρτισης και φόρτιση μόνο αν χρειάζεται. Οπότε ο φορτιστής μπορεί να μένει συνδεδεμένος στη μπαταρία για μήνες.

Vice
25/10/2016, 11:21
Και εγώ CTEK MXS 5.0 έχω εδώ και 4 χρόνια

τον συστήνω ανεπιφύλακτα

Ζεύκας
24/11/2016, 13:06
Συντηρητη μπαταριας εψαχνα και εγω, φορτιστη εχω ομως δεν κανει για συντηρηση, ηθελα
να την εχω στην μπριζα και ανα πάσα στιγμη να ειναι σε ετοιμότητα.

Απο ερωτησεις που εκανα σε ατομα που χρησιμοποιουν συντηρητη κατεληξα στον cteck 0,8
Η τιμή του μου φαινεται καλή, συνδεσα μόνιμα την φισα στους πόλους της μπαταριας και απλα
συνδεω και αποσυνδεω την φισα, Μεγάλη ευκολια !!!!

http://www.batterypro.gr/full_product.php?prod_id=1375902237

τώρα το χειμώνα που θα κινώ σπάνια το τουόνο σκέφτομαι να πάρω ένα συντηρητή.

μπαταρία αυτοκινήτου δεν με νοιάζει να συντηρώ οπότε ο ctek 0,8 φαίνεται ιδανικός για την περίπτωσή μου.

Thodoris_vara
24/11/2016, 15:09
Και εγώ CTEK MXS 5.0 έχω εδώ και 4 χρόνια

τον συστήνω ανεπιφύλακτα

Μία απο τα ίδια.

Για την μοτό που τον χειμώνα λιγοστεύουν οι βόλτες και έχω μόνιμα οπλισμένο τον συναγερμό είναι μανούλα.
Και 1-2 φορές τον χρόνο βάζω και του αυτοκινήτου..

Κατά την άποψή μου απο τους καλύτερους φορτιστές - συντηρητές.

BLiTzER
24/11/2016, 15:16
Για την ιστορία, η μπαταρία του αυτοκινήτου είχε αποφορτιστεί πλήρως 2-3 φορές και την έβαζα σε έναν αρχαίο φορτιστή του πατέρα μου, αλλά έχανε το φορτίο της κάπου στις 2 βδομάδες ακινησίας. Πήρα τον CTEK 5, της έκανα ένα πλήρες recond(ition) και μετά από 3 βδομάδες ακινησίας, τσακμάκι. Θα συνεχίσω να την παρακολουθώ, αλλά φαίνεται να έχει κάνει πραγματικά καλή δουλειά.

Ζεύκας
24/11/2016, 15:23
για τον φορτιστή της black&decker τι γνώμη έχετε; (https://www.amazon.co.uk/BDV090-Battery-Maintainer-Trickle-Charger/dp/B005VX9IO0)

αυτός ή ο ctek 0,8; μόνο για μπαταρία μηχανής

alex14
24/11/2016, 15:41
για τον φορτιστή της black&decker τι γνώμη έχετε; (https://www.amazon.co.uk/BDV090-Battery-Maintainer-Trickle-Charger/dp/B005VX9IO0)



Αυτον εχω εγω. Ενα χρονο τωρα κανενα προβλημα.

toyar
24/11/2016, 15:45
η μπλακεντεκερ δε βγαζει φορτιστες
η ctek βγαζει κυριως φορτιστες
αυτο.........

Ζεύκας
24/11/2016, 15:46
σαν χαρακτηριστικά, ξέρει κάποιος γνώστης ποιό είναι προτιμότερο; ή και οι 2 πάνω κάτω είναι ίδιοι;

Ζεύκας
24/11/2016, 15:47
η μπλακεντεκερ δε βγαζει φορτιστες
η ctek βγαζει κυριως φορτιστες
αυτο.........

οκ σωστό επιχείρημα.

Acacius
25/11/2016, 21:12
Εδώ ένα συγκριτικό (http://www.autobild.de/artikel/autobatterie-ladegeraete-2287036.html) του Auto Bild*, είναι στα γερμανικά αλλά ο πίνακας με τη βαθμολογία μεταφράζεται καλά μέσω google. Παρά την υψηλή τιμή ο CTEK MXS 5.0 βγαίνει πρώτος με διαφορά ειδικά εκεί που μετράει, στην ποιότητα φόρτισης. Υποθέτω ότι ο 0.8 έχει παρεμφερή λογική και η μεγαλύτερη έκπτωση γίνεται στο μετασχηματισμό.

Δυστυχώς δεν περιλαμβάνονται μοντέλα όπως Optimate ή Oximiser (ή Lidl...)


*εδώ (http://www.gtue.de/Presse/Pressemitteilungen/62434.html) στη σελίδα του φορέα που έκανε το τεστ και εδώ (http://www.gtue.de/Privatkunden/Aktuelle_Informationen/Produkttests/59822.html) άλλο ένα τεστ του 2014



Edit: Επειδή θεωρώ ότι σχεδόν αναπόφευκτα θα χρειαστεί να τον χρησιμοποιήσεις σε μπαταρία αυτοκινήτου κάποια στιγμή, σκέψου μήπως αξίζει να πάρεις τον 5.0

Grafton 505
25/11/2016, 22:00
για τον φορτιστή της black&decker τι γνώμη έχετε; (https://www.amazon.co.uk/BDV090-Battery-Maintainer-Trickle-Charger/dp/B005VX9IO0)

αυτός ή ο ctek 0,8; μόνο για μπαταρία μηχανής

Μόνο για μπαταρία μηχανής, τον ctek 0,8.

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
27/11/2016, 11:24
Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό Θρεντ.

Αγοράστηκαν 3 διπλά ακροφυσια από EVAL όπως πρότεινε κάποιος φίλος, στα 7,50 ε όλα
374641
Έγινε η τοποθέτηση στων φορτιστή. Επέλεξα το Θετικό να είναι αναποδα. (είναι το γυμνό ακροφυσιο) ώστε να το ελέγχω καλύτερα.
Από αύριο τα αντίστοιχα θα μπουν στις μότο.
Ναστε καλά.
374642

bros400pgm
27/11/2016, 11:39
Ο γενικός κανόνας λέει ότι η φάση κ το +12 πρέπει να είναι θηλυκά. Ένα τσαφ σε γυμνό χέρι ή στο πλαίσιο κ θα υπάρξουν προβλήματα (μικρά, μεγάλα, ανάλογα).

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
27/11/2016, 11:44
Ο γενικός κανόνας λέει ότι η φάση κ το +12 πρέπει να είναι θηλυκά. Ένα τσαφ σε γυμνό χέρι ή στο πλαίσιο κ θα υπάρξουν προβλήματα (μικρά, μεγάλα, ανάλογα).

Σωστό. Αλλά αν έφτιαχνα έτσι, στην μότο θα ήταν ανάποδα. Όταν θα τελείωνα την φόρτιση και θα το (στούμπωνα) κάπου μέσα στο σκελετό τι θα γινόταν?. Των φορτιστή των έχω στα χέρια μου και έχω των πλήρη ελέγχω του.:)

bros400pgm
27/11/2016, 11:51
Συγνώμη, δεν κατάλαβα ότι είναι το άκρο του φορτιστη. Νόμιζα ότι ήταν της μοτο, από την μπαταρία. Σωστός τότε ;)

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
29/11/2016, 08:59
Το πρώτο τοποθετήθηκε στο KAZE-R πλήρης επιτυχία.
Υγ να υπενθύμισο ότι το αρσενικό (άσχετα με το χρώμα) είναι το μείον.
374804

daz
29/11/2016, 12:28
Στέλιο επειδή είναι λίγο άσχετο με το θέμα, άνοιξε αν θέλεις ένα θρεντ στα τεχνικά να χαρεί και λίγο ο oldman ή πες μας μόνο το τέλος! ;):)

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
29/11/2016, 12:42
Σε ευχαριστώ Απόστολε.:beer: Μαλων πρέπει να πάει στο θρεντ με τους φορτιστές από τα Λιντλ αλλά δεν ξέρω που είναι.
Θα το κλίσω εδώ μιας και στις άλλες δυο μοτο θα γίνει μια παρομια σύνδεση.
Το όλο θέμα είναι ένας ταχύ σύνδεσμος για φόρτιση μπαταριάς χωρίς κάθε φορά να ανοίγουμε καπάκια, και να βάζουμε κορκοδιλους.

Νασε καλά.

tzimidis
13/06/2017, 13:59
Αυτος εδώ ο 4Load ChargeBox 7.0,
κανει για τη δουλεια μας ή είναι overkill?

4Load Charge Box 7.0

The power version.

The strongest 4Load version is particularly suitable for home-mobiles, buses, agricultural machinery, boots and reha-vehicles with capacities from 14 Ah to 230 Ah and 14 Ah to 120 Ah. The 4Load power version 7.0 can be switched from 12 V to 24 V and is as easy to use as the Charge Box 3.6.

High power combined with the latest technology and simple handling are the special merits of the 7.0 power packet in the 4Load generation.



383517
383518
383519

Item no. CB-7.0Voltage220 - 240 V 50/60 Hz
Charging PotentialNominal 12 V / 14,4 V / 14,7 V / 28,8 V / 29,4 V
Ripplemax. 150 mVCurrent7 A / 5 A / 3,5 A / 1,5 A
Back current drain< 5 mAAmbient temperature-20 °C to +50 °C
Types of batteries12 V lead/acid batteries
(AGM, Gel, MF, open and VLRA)
Battery capacity12 V 14 to 230 Ah / 24 V 14 to 120 Ah
InsulationIP 65
Dimensions209 x 91 x 48 mm (LxBxH)
Weight0,7 kg



Functions at one glance

    suitable for all 12 V lead acid batteries (also GEL and AGM)    fully automatic loading proceedings    precise loading control with micro processor    LED loading status indication    exact and correct loading tension    protection against overheating    protection against voltage reversal    controlled loading for optimal battery duration    spark free    Charge Box 3.6 and 7.0 are free of dust and spray discharge (IP65)    extensive attachments: pole pliers, eyelet terminals and 12 V plug    pulse charging/trickle charging/constant charge function    Charge Box 7.0 can also be switched to 24 Volts


ρωταω μηπως τον δωσω για κατι μικροτερο

OldMan
13/06/2017, 15:48
Ψοφατε για φωτακια, σηματακια και μπλιμπλικια ρε κουφαλες...

Απλα να ξερετε οτι οι φορτιστες μπορεί να κανουν αυτα που υπόσχονται αλλα σε μονο συνδυασμούς που "εντεχνως" αποκρύπτονται.. ;)

π.χ. ο ανωτερω εικονιζόμενος ΔΕΝ μπορεί να φορτίσει σωστα μια 12βολτη μπαταρία των 230Αh (ή 24βολτη των 120 Ah) γιaτι έχει μεγιστη δυνατοτητα ρευματος εξοδου τα 7 Amperes..

Ta 135 Watts (του πρωτευοντος) με το ζορι δινουν 100 Watts στο κύκλωμα εξοδου..
Αν τα διαιρεσουμε με τα 7 Amperes (μεγιστο ρευμα) παιρνουμε ταση φορτισης 14,3 Volts, που σημαινει οτι τα 7Α (αλλα ουτε και τα 5Α) ΔΕΝ μπορουν να χρησιμοποιηθούν για φορτιση 24βολτης μπαταρίας..

Βασικα, οπως τον κοβω τον φορτιστη, ΜΟΝΟ για συντήρηση 24βολτης κανει...

daz
13/06/2017, 16:40
Οπότε αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για φόρτιση 12βολτης αυτοκινήτου και μηχανής δεν υπάρχει λόγος για μικρότερο. Σωστά?
Απ' ότι κατάλαβα μπορεί να δώσει και παροχή ρευματος για 12v συσκευές, πχ να συνδέσεις στο φορτιστή το μοτέρακι του αέρα ή όποια άλλη συσκευή.

tzimidis
13/06/2017, 18:43
Γηραιέ μου άνδρα,
τσάμ-πα έπεσε στα χέρια μου,
και είδα ότι ο κατασκευαστής γράφει κάτι για πούλμαν,σκάφη,θεριζοαλωνιστικές μηχανές και λοιπά κτήνη.

Γι'αυτό αναρωτήθηκα,
εγώ ο φουκαράς ένα μηχανάκι έχω κι αυτό Low budget,
αξίζει ο φορτιστής το χώρο που θα πιάσει στην αποθήκη, ή να τον ξεφορτωθώ?

OldMan
13/06/2017, 18:45
Απ' ότι κατάλαβα μπορεί να δώσει και παροχή ρευματος για 12v συσκευές, πχ να συνδέσεις στο φορτιστή το μοτέρακι του αέρα ή όποια άλλη συσκευή.

Δεν ορκίζομαι, γιατι εξαρταται από το ειδος του φορτίου..
(αν ειναι καθαρά ωμικο, μαλλον ναι - αν έχει επαγωγικές ή/και χωρητικές βυθίσεις, δεν θα το συνιστούσα..)

Επίσης, εξαρταται απο το εσωτερικό sense που εχει για τον ελεγχο του ρευματος..
(συνήθως είναι μια μικρη αντισταση ακριβειας μετά τον ακροδεκτη του (-), οπότε το φορτίο που τροφοδοτεί ή έξοδος είναι "πλευστό" - και αρκετες καταναλωσεις δεν το γουσταρουν αυτό..)

OldMan
13/06/2017, 18:48
@tzimidis:Αμα ειναι τσαμ-πα, κρατα τον και φορτιζε 12βολτες μπαταρίες..

(αμα αρχίσει να ζηταει φαϊ, ξεφορτωσου τον..)

toyar
19/01/2020, 01:14
https://www.e-shop.gr/fortistis-mpatarias-aytokinitoy-motosykletas-skafoys-hama-136686-12v-6v-p-TLS.140803
φαινεται ενδιαφερον
4Α στα 25 ευρω και για LiFePo

OldMan
22/01/2020, 13:42
και για LiFePo
???? από που το συμπερανες αυτο ρε μαστορα..??

THEOD
22/01/2020, 15:32
MXS 5.0 μια χαρά για τα λεφτά του κάνει όσα υπόσχεται + desulfation

+1000
Κι επιπλέον η ctek φαίνεται να έχει φοβερή after-sales υποστήριξη.
Περισυ τέτοια εποχή ο MXS 5.0 μετά από 2 χρόνια (περιστασιακής) χρήσης παρουσίασε πρόβλημα στο κουμπί που αλλάζει τα mode λειτουργίας. Ο φορτιστής δούλευε κανονικά αλλά είχε κολλήσει στο mode της τελευταίας χρήσης – μερικώς άχρηστος δηλαδή για εμένα που τον χρησιμοποιούσα και σε παπί – μοτό- αυτοκίνητο.
Έστειλα λοιπόν ένα e-mail στην CTEK εξηγώντας το πρόβλημα και φανταζόμενος ότι στην καλύτερη των περιπτώσεων θα με παρέπεμπαν σε ντόπιο dealer. Έχοντας χάσει και την απόδειξη αγοράς μετά από 2 χρόνια τα πράγματα φαίνονταν σκούρα…
Προς έκπληξη μου απάντησαν εντός ωρών και ζήτησαν απλά μια φωτό του φορτιστή που να φαίνεται το serial number. Τους την έστειλα και σε 10 ημέρες παρέλαβα έναν ολοκαίνουργιο-σφραγισμένο φορτιστή με πληρωμένα μάλιστα τα μεταφορικά… Δεν το συναντάς κάθε μέρα αυτό… :a23:

toyar
22/01/2020, 15:58
???? από που το συμπερανες αυτο ρε μαστορα..??

το γραφει στο manual του
εχει ξεχωριστη λειτουργια

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
08/04/2020, 15:12
Επειδή στην εν λόγω αλυσίδα δε πάω και επειδή εδώ μπαίνω κάθε μέρα αν πάρει το μάτι κάποιου φορτιστή μπαταρίας αυτοκινήτου θα ήμουν ευγνώμων αν έκανε μία δημοσίευση εδώ. Ευχαριστώ.

Lioulios
08/04/2020, 16:23
Εγω παω πολυ σπανια αλλα μου αφηνουν παντα φυλλαδιο και εχω εικονα ,οποτε αν παιξει θα σου πω .
Καθε Πεπτη (δηλ αυριο) βγαινει το καινουριο δυλλαδιο της επομενης εβδομαδας

MikeG
08/04/2020, 16:26
Επειδή στην εν λόγω αλυσίδα δε πάω και επειδή εδώ μπαίνω κάθε μέρα αν πάρει το μάτι κάποιου φορτιστή μπαταρίας αυτοκινήτου θα ήμουν ευγνώμων αν έκανε μία δημοσίευση εδώ. Ευχαριστώ.

Εδώ βλέπεις τα πάντα : https://www.lidl-hellas.gr/

Πάντως ο φορτιστής μάπα είναι. Η μπαταρία πρέπει να είναι στα πολύ καλά της για να κάνει δουλειά.

JNP
08/04/2020, 17:38
Εδώ βλέπεις τα πάντα : https://www.lidl-hellas.gr/

Πάντως ο φορτιστής μάπα είναι. Η μπαταρία πρέπει να είναι στα πολύ καλά της για να κάνει δουλειά.

Δίνει λίγα αμπέρ και γιαυτό αργεί.
Αυτές τις μέρες έκανα τρεις φορτίσεις σε μπαταρίες αυτοκινήτων :
1)μια μπαταρία 50αρα είχε πέσει στα 10,80 V και δεν γύριζε ούτε η μίζα. Χρειαστηκε σχεδόν 20 ώρες να την συνεφέρει.
2)σε μια 55αρα καινούργια έκανα γρήγορη συμπληρωματική φόρτιση.
3)σε μια 70αρα EFD Varta start /stop που είχε πέσει στα 12v την ανέβασε στα ιδανικά 12,80ν overnight και την βρήκα το πρωί να κάνει απλώς συντήρηση.
Επειδη δεν βιαζόμουν με εξυπηρέτησε σωστά. Δε ζεστάθηκε ιδιαίτερα ούτε έδειξε κάτι περίεργο.
Πιστεύω ότι αν κάποιος θέλει να συνδέσει αυτοκίνητο ή μηχανή σε ακινησία σε γκαράζ και να του κάνει συντήρηση στην μπαταρία είναι ιδανικός.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
08/04/2020, 17:53
Εγω παω πολυ σπανια αλλα μου αφηνουν παντα φυλλαδιο και εχω εικονα ,οποτε αν παιξει θα σου πω .
Καθε Πεπτη (δηλ αυριο) βγαινει το καινουριο δυλλαδιο της επομενης εβδομαδας

Ευχαριστώ.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
08/04/2020, 17:55
Εδώ βλέπεις τα πάντα : https://www.lidl-hellas.gr/

Πάντως ο φορτιστής μάπα είναι. Η μπαταρία πρέπει να είναι στα πολύ καλά της για να κάνει δουλειά.

Ευχαριστώ για το λινκ.
Με βάση πάντως τα λόγια του συντοπίτη μάς ξεσηκωθηκα και εγώ https://youtu.be/CQB1gUXrEvI

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
08/04/2020, 18:04
Δίνει λίγα αμπέρ και γιαυτό αργεί.
Αυτές τις μέρες έκανα τρεις φορτίσεις σε μπαταρίες αυτοκινήτων :
1)μια μπαταρία 50αρα είχε πέσει στα 10,80 V και δεν γύριζε ούτε η μίζα. Χρειαστηκε σχεδόν 20 ώρες να την συνεφέρει.
2)σε μια 55αρα καινούργια έκανα γρήγορη συμπληρωματική φόρτιση.
3)σε μια 70αρα EFD Varta start /stop που είχε πέσει στα 12v την ανέβασε στα ιδανικά 12,80ν overnight και την βρήκα το πρωί να κάνει απλώς συντήρηση.
Επειδη δεν βιαζόμουν με εξυπηρέτησε σωστά. Δε ζεστάθηκε ιδιαίτερα ούτε έδειξε κάτι περίεργο.
Πιστεύω ότι αν κάποιος θέλει να συνδέσει αυτοκίνητο ή μηχανή σε ακινησία σε γκαράζ και να του κάνει συντήρηση στην μπαταρία είναι ιδανικός.

Πριν μια βδομάδα έμεινα από μπαταρία αυτοκινήτου. Αγόρασα μία άλλη και τη παλιά την έδωσα για φόρτιση από το μαγαζί που τη πήρα.
Είχα ένα booster ( https://www.google.com/search?q=%CE%B5%CE%BA%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%B7%CF%82+%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81 %CE%B9%CE%B1%CF%82+%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%BF%CF%85&tbm=isch&ved=2ahUKEwjw5Y3Yi9noAhXN0-AKHQaxBfQQ2-cCegQIABAC&oq=%CE%B5%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%B7%CF%82&gs_lcp=ChJtb2JpbGUtZ3dzLXdpei1pbWcQARgBMgQIABANMgQIABANMgQIABANMgQIABANMgQIABANOgIIADoFCAAQgwE6BggAE AUQHjoECAAQGDoGCAAQChAYUKQ7WJhrYLV5aABwAHgDgAHkAYgB5RKSAQYxLjEzLjKYAQCgAQGwAQA&sclient=mobile-gws-wiz-img&ei=iuaNXvD4EM2ngweG4pagDw&bih=612&biw=360&client=ms-android-samsung-ga-rev1&prmd=imvn&safe=active#imgrc=gSGkrUxU3fq1IM ) που είχε φουσκώσει η μπαταρία του και ήταν αχριστη.
Έτσι έβαλα τη παλιά και δουλεύει μία χαρά.
Συνέδεσα 2 πόλους ( https://www.google.com/search?q=%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B9+%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%B1%CF%82&oq=%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B9&aqs=chrome.2.69i57j0l3.6420j0j9&client=ms-android-samsung-ga-rev1&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8#imgrc=G_upZM0FvA7ClM:)Με κριμπατσα που από τη μια μεριά άφησα τα κορκοδιλακια και από την άλλη τα εγδυσα για να μπούνε οί πόλοι.
Φυσικά τα έχω ασύνδετα μέσα στο αμάξι για να μην ακουμπήσουν τα κορκοδιλακια μεταξύ τους και πάρει φωτιά.
Δεδομένων των συνθηκών όμως αν είχα και ένα φορτιστή θα ήταν ταμαμ :D

Lioulios
08/04/2020, 19:29
Ευχαριστώ.

Δουλεια να υπαρχει

STF
08/04/2020, 21:13
Και τον καλύτερο φορτιστή αυτού του είδους να πάρεις, αργή φόρτιση θα κάνει.

Εγώ έχω τον CTEK MXS 5.0 (maximum 5A) και αν πέσει η μπαταρία καλά, θέλει δύο 24ωρα να την επαναφέρει.
Επίσης έχει να κάνει με προγράμματα (παλμούς) που διαθέτουν και μπορούν και δίνουν αυτού του είδους οι φορτιστές αλλά δε γνωρίζω να εξηγήσω το τι και τα πως. Σε άλλο πρόγραμμα ρύθμιση αντιστάθμισης θερμοκρασίας μπαίνει όταν έχει κρύο, σε άλλο πρόγραμμα (Recond) όταν θεωρητικά είναι πεθαμένη και προσπαθήσει να την επαναφέρει, άλλο πρόγραμμα για την αποθείωση της μπαταρίας και ένα πρόγραμμα AGM για τη συντήρηση μπαταριών σε αυτοκίνητα με start/stop (αν έχω καταλάβει καλά).

Όπως το καταλαβαίνω το θέμα της ταχύτητας φόρτισης δεν είναι θέμα ποιότητας αλλά μορφής και αμπέρ που δίνουν. Η οποία αργή φόρτιση νομίζω πως είναι καλύτερη για τη ζωή της μπαταρίας.

Acacius
08/04/2020, 22:12
Τώρα με τον κορωνοϊό, αν το lidl έφερνε φορτιστές θα ξεπουλούσε...

Επειδή έχω τον ctek και τον παλιό του lidl (χωρίς οθόνη) ο δεύτερος είναι μέτριος και δε φορτίζει πλήρως (δε φτάνει 13.4V). Το καινούργιο μοντέλο φαίνεται καλύτερο, αλλά αν κάποιος βιάζεται δε νομίζω ότι αξίζει να περιμένει αντί να πάρει κάτι αντίστοιχο από αλλού.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
08/04/2020, 22:33
Τώρα με τον κορωνοϊό, αν το lidl έφερνε φορτιστές θα ξεπουλούσε...

Επειδή έχω τον ctek και τον παλιό του lidl (χωρίς οθόνη) ο δεύτερος είναι μέτριος και δε φορτίζει πλήρως (δε φτάνει 13.4V). Το καινούργιο μοντέλο φαίνεται καλύτερο, αλλά αν κάποιος βιάζεται δε νομίζω ότι αξίζει να περιμένει αντί να πάρει κάτι αντίστοιχο από αλλού.

Ωραία. Βλέπεις κάτι αντίστοιχο με αυτό του Λιντλ εδώ?
https://www.e-shop.gr/ergaleia-eksoplismos-autokinitou-fortistes-mpatarias-list?table=TLS&category=%C5%CE%CF%D0%CB%C9%D3%CC%CF%D3+%C1%D5%D4%CF%CA%C9%CD%C7%D4%CF%D5&filter-5093=1

ioannispar
08/04/2020, 23:04
Εδώ βλέπεις τα πάντα : https://www.lidl-hellas.gr/

Πάντως ο φορτιστής μάπα είναι. Η μπαταρία πρέπει να είναι στα πολύ καλά της για να κάνει δουλειά.


Θα διαφωνήσω. Sorry, αλλά οι δικοί μου (2) δουλεύουν μια χαρα και απροβλημάτιστα! Διαρκεί αρκετές ώρες η φόρτιση αλλά όταν γίνεται αργή φόρτιση είναι πολύ καλύτερη από την γρήγορη.

Φιλικά πάντα :wave2:

MikeG
09/04/2020, 00:13
Θα διαφωνήσω. Sorry, αλλά οι δικοί μου (2) δουλεύουν μια χαρα και απροβλημάτιστα! Διαρκεί αρκετές ώρες η φόρτιση αλλά όταν γίνεται αργή φόρτιση είναι πολύ καλύτερη από την γρήγορη.

Φιλικά πάντα :wave2:

Ίσως ο δικός μου βγήκε μαπα. Αγόρασα όμως ένα CTEK και βρήκα την υγειά μου :)

Acacius
09/04/2020, 00:22
Ωραία. Βλέπεις κάτι αντίστοιχο με αυτό του Λιντλ εδώ?
https://www.e-shop.gr/ergaleia-eksoplismos-autokinitou-fortistes-mpatarias-list?table=TLS&category=%C5%CE%CF%D0%CB%C9%D3%CC%CF%D3+%C1%D5%D4%CF%CA%C9%CD%C7%D4%CF%D5&filter-5093=1

Ο Einhell CE-BC 4 M (https://www.e-shop.gr/fortistis-mpatarias-aytokinitoy-einhell-ce-bc-4-m-1002225-p-TLS.051676) πρέπει να είναι συγκρίσιμος, αλλά με 33€ είναι και ακριβότερος. Αν κοιτάξεις στο Σκρουτζ θα βρεις αρκετούς με μέγιστο ρεύμα φόρτισης 4-6A και τιμές από 15€ (https://www.skroutz.gr/s/11011256/Suorer-SON-1206D.html) μέχρι περίπου 30€ (https://www.skroutz.gr/s/17144488/Bormann-BBC4000.html). Βέβαια αν προσέξεις, θα δεις ότι οι περισσότεροι είναι φασόν κινέζικοι με διαφορετικά αυτοκόλλητα.

Το βασικό καλό με το Lidl είναι η τριετής εγγύηση και η καλή υποστήριξη εντός αυτής.

Kas_Tracer
09/04/2020, 00:31
Ο Einhell CE-BC 4 M (https://www.e-shop.gr/fortistis-mpatarias-aytokinitoy-einhell-ce-bc-4-m-1002225-p-TLS.051676) πρέπει να είναι συγκρίσιμος, αλλά με 33€ είναι και ακριβότερος. Αν κοιτάξεις στο Σκρουτζ θα βρεις αρκετούς με μέγιστο ρεύμα φόρτισης 4-6A και τιμές από 15€ (https://www.skroutz.gr/s/11011256/Suorer-SON-1206D.html) μέχρι περίπου 30€ (https://www.skroutz.gr/s/17144488/Bormann-BBC4000.html). Βέβαια αν προσέξεις, θα δεις ότι οι περισσότεροι είναι φασόν κινέζικοι με διαφορετικά αυτοκόλλητα.

Το βασικό καλό με το Lidl είναι η τριετής εγγύηση και η καλή υποστήριξη εντός αυτής.

Αυτόν το κόκκινο τον έχω . Έχει ένα σοβαρό θέμα με τις μπαταρίες των μοτο αλλά όχι με του αυτοκινήτου.
Άμα ξεφορτιστεί η μπαταρία της μηχανής και πέσει η τάση της κάτω από τα 6 Volt μετά αυτή η παπαριά νομίζει ότι η μπαταρία είναι 6βολτη και δεν την ανεβάζει πάνω από τα 6 Volt.
Για κάποιο περίεργο(για μένα φυσικά , όχι για κάποιον που γνωρίζει) λόγο τις μπαταρίες του αυτοκινήτου τις φορτίζει κανονικά.
Ψάχνοντας σχόλια στο youtube είδα ότι και άλλοι έχουν το ίδιο θέμα - άρα δεν είναι ελλατωματικός ο δικός μου.

Δυστυχώς αποδεικνύεται για πολλοστή φορά ότι η φθήνια τρώει τον παρά.

Acacius
09/04/2020, 01:34
Άμα ξεφορτιστεί η μπαταρία της μηχανής και πέσει η τάση της κάτω από τα 6 Volt μετά αυτή η παπαριά νομίζει ότι η μπαταρία είναι 6βολτη και δεν την ανεβάζει πάνω από τα 6 Volt.

Γενικά, αν 12βολτη μπαταρία έχει πέσει κάτω από 6V, αιωνία της η μνήμη... οπότε τουλάχιστον δεν είναι μεγάλο ελάττωμα. :cry:

Θα με ενδιέφερε να εξηγήσει κάποιος γιατί δε συμβαίνει το ίδιο στις μεγαλύτερης χωρητικότητας μπαταρίες αυτοκινήτου.

lospsi
09/04/2020, 07:53
Έχω και εγώ έναν παλιό από τα λιντλ (συντηρητη όμως, χωρίς οθόνες κτλ, μόνο ένα διακοπτάκι να επιλέγω 6V/12V) και μπορώ να πω ότι δουλεύει μια χαρά. Ακόμα και από ξελιγωμένη, την φορτίζει αλλά τον αφήνω μέρες πάνω, δεν έχω μετρήσει όμως πόσο φτάνει την μπαταρία. Σβήνει το λαμπάκι όταν είναι -προφανώς- φορτισμένη, παρόλες τις τούμπες που έχει φάει συνεχίζει να με εξυπηρετεί.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
09/04/2020, 07:54
Ο Einhell CE-BC 4 M (https://www.e-shop.gr/fortistis-mpatarias-aytokinitoy-einhell-ce-bc-4-m-1002225-p-TLS.051676) πρέπει να είναι συγκρίσιμος, αλλά με 33€ είναι και ακριβότερος. Αν κοιτάξεις στο Σκρουτζ θα βρεις αρκετούς με μέγιστο ρεύμα φόρτισης 4-6A και τιμές από 15€ (https://www.skroutz.gr/s/11011256/Suorer-SON-1206D.html) μέχρι περίπου 30€ (https://www.skroutz.gr/s/17144488/Bormann-BBC4000.html). Βέβαια αν προσέξεις, θα δεις ότι οι περισσότεροι είναι φασόν κινέζικοι με διαφορετικά αυτοκόλλητα.

Το βασικό καλό με το Lidl είναι η τριετής εγγύηση και η καλή υποστήριξη εντός αυτής.

Δηλαδή κοιτάω πάντα να έχουν 4-6 αμπερ μέγιστο ρεύμα φόρτισης και να φορτίζει και μπαταρίες τζελ???. Θα με ενδιέφερε να είχε και ένδειξη βολτ τής μπαταρίας την ώρα φόρτισης και πριν τη φορτίσω.

Γενικά έχουν πέσει πολύ οί τιμές. Παλαιότερα αν κοιτούσες για κάτι τέτοιο δε σε έφτανε το 40αρι..

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
09/04/2020, 07:57
Έχω και εγώ έναν παλιό από τα λιντλ (συντηρητη όμως, χωρίς οθόνες κτλ, μόνο ένα διακοπτάκι να επιλέγω 6V/12V) και μπορώ να πω ότι δουλεύει μια χαρά. Ακόμα και από ξελιγωμένη, την φορτίζει αλλά τον αφήνω μέρες πάνω, δεν έχω μετρήσει όμως πόσο φτάνει την μπαταρία. Σβήνει το λαμπάκι όταν είναι -προφανώς- φορτισμένη, παρόλες τις τούμπες που έχει φάει συνεχίζει να με εξυπηρετεί.

Αυτό είναι που με κρατάει και δε παραγγέλνω από Σκρουτζ ή ισοπ. Η αξιοπιστία που έχω ακούσει για κάτι τέτοια γκατζετακια.

lazarefa
09/04/2020, 07:58
Έχω τον παλιό φορτιστή του Lidl (αυτόν χωρίς οθόνη) από το 2012. Τον είχα πάρει για να συντηρώ την μπαταρία του παπιού που έχω στο νησί (όπου μένει ακίνητο μεγάλα διαστήματα). Για τα 20 ευρώ που έδωσα ούτε κρύο ούτε ζέστη. Η μπαταρία βέβαια είναι μικρή (6ΑΗ) οπότε δεν χρειάζεται σούπερ ντούπερ φορτιστής για να τη συντηρήσει. Πάντως αρκετές φορές που τον έχω βάλει ενώ η μπαταρία ήταν ψιλοχώμα (ζοριζόταν αρκετά στο μιζάρισμα) αλλά δεν είχε πέσει η τάση της κάτω από 12 βολτ (την μετρούσα με πολύμετρο), ο φορτιστής όταν τον έβαζα να φορτίσει, μέσα σε λίγη ώρα έδειχνε και καλά ότι είχε φορτίσει (άναβε το πράσινο λαμπάκι), που λογικά ήταν μούφα. Ο δικός μου που δεν έχει ένδειξη τάσης όταν φόρτιζε και είχα πάνω στους πόλους της μπαταρίας το πολύμετρο, έδειχνε ότι ανέβαζε τάση μέχρι τα 14-14,1 V και σχεδόν αμέσως έπεφτε γύρω στα 13,5-13,7 όπου κρατούσε αυτή την τάση για κάποια ώρα και μετά κλιμακωτά κατέβαινε στα 12,7-12,8 όταν και καλά ολοκληρωνόταν ο κύκλος φόρτισης.
Επίσης το πρόβλημα ότι δεν αναγνωρίζει την μπαταρία ως 12βολτη αν η τάση της έχει πέσει αρκετά κάτω από τα 12 βολτ, το έχω συναντήσει κι εγώ. Σε αυτή την περίπτωση αυτό που είχα κάνει ήταν ότι τον ξεγέλασα συνδέοντας για μερικά δευτερόλεπτα στους πόλους της μπαταρίας ένα τροφοδοτικό 12 βολτ οπότε είδε τη σωστή τάση και μετά που το αποσύνδεσα συνέχισε να βλέπει την μπαταρία σαν 12βολτη.
Η άποψή μου για το φορτιστή αυτό (την έκδοση που έχω εγώ χωρίς οθόνη) είναι ότι πρόκειται για μια μάλλον μέτρια συσκευή που απλά είναι ΟΚ για τα λεφτά της εφόσον θέλει κάποιος έναν πολύ βασικό φορτιστή για λάιτ εφαρμογές (όπως τα παπάκι πχ που έχει και τη μανιβέλα για τα δύσκολα, οπότε δεν κρέμεσαι 100% από την κατάσταση της μπαταρίας). Δεν ξέρω αν οι νεότερες εκδόσεις με οθόνη lcd κι ένδειξη εκεί της τάσης φόρτισης είναι πιο σοβαρές (λογικά πρέπει να είναι).
Αν κάποιος μπορεί με κάποια παραπάνω χρήματα (μέχρι 30-35 ευρώ συνολικά πχ) να βρει κάτι καλύτερο, γνώμη μου είναι ότι καλύτερα να μην προτιμήσει το φορτιστή του Lidl.

toyar
09/04/2020, 08:58
η συσκευη αυτη ειναι μια χαρα για τα λεφτα της ως φορτιστης χωρις να κανει θαυματα και ακομα καλυτερη για απλη συντηρηση αρκει να μην κοβεται το ρευμα