PDA

View Full Version : Αλλαγη πισω φλας, αλλα.....



Ταξιδευτής
29/08/2006, 12:42
Λοιπον, εκατσα σημερα και εβγαλα τα φλας της μηχανης και εβαλα καποια φλασακια "ψειρες" που υπαρχουν στο εμποριο.

Ειναι πολυ ωραια και με 4 ευρω το ζευγαρι πραγματικα αξιζει. ΑΛΛΑ.

Το θεμα ειναι οτι οι λαμπιτσες που εχουν μεσα κατα τα φαινομενα ειναι μικροτερης ισχυος και δεν τραβανε αρκετο ρευμα απο το κυκλωμα της μηχανης, με αποτελεσμα οταν αναβω το φλας να αναβοσβηνει πολυ γρηγορα οπως οταν εχει καει καποια λαμπα.

Εβαλα της μαμας του τα φλας επανω παλι, και ολα ηταν μια χαρα, οποτε φταιει η μικρη λαμπιτσα.

Το ερωτημα λοιπον ειναι το εξης: πως μπορω να ανεβασω την αντισταση στο κυκλωμα ωστε να βλεπει η μηχανη σωστη ταση και να αναβοσβηνει κανονικα;

Το να αλλαξω την λαμπα δεν παιζει απλα γιατι οι λαμπες της μαμας ειναι πολυ μεγαλες και δεν χωρανε στο μικρο καλυμα των "ψειρων".

Για πειτε.....

Giorgos19
29/08/2006, 15:42
Nα αλλαξεις φλας ισως?
Και αν δεν το κανεις αυτο,τοτε ψαξε για
λαμπες ιδιου μεγεθους αλλα μεγαλυτερης ισχυος..
:D

stefanos
29/08/2006, 16:06
Καμιά αντιστασούλα σε σειρά.
Αλλο βαρελάκι.

adam_tsouk
29/08/2006, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Καμιά αντιστασούλα σε σειρά.
Αλλο βαρελάκι.


αυτο.

ή δοκιμασε εαν βαλεις δυο φλασακια σε καθε πλευρα (το εχω δει κ προσωπικα μου αρεσε). δεν ξερω ομως κατα ποσο θα διορθωθει το προβλημα.

maintenance
29/08/2006, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
αυτο.

ή δοκιμασε εαν βαλεις δυο φλασακια σε καθε πλευρα (το εχω δει κ προσωπικα μου αρεσε). δεν ξερω ομως κατα ποσο θα διορθωθει το προβλημα.



παράλληλη σύνδεση = μειωμένη αντίσταση!

:D

Πάντως το πρόβλημα, δεν νομίζω να είναι θέμα αντίστασης.

CyBeRseXX
29/08/2006, 17:01
Καποιος αλλος απο μπαικνετ ειχε συνδεσει αλλες δυο ψειρες φλασακια κ τα ειχε χωσει κατω απο την σελα.. :)

Ταξιδευτής
29/08/2006, 18:02
:D :D To να χωσω φωτακια κατω απο τη σελα και να φωτιζει ο συνεπιβατης σαν χριστουγεννιατικο δεντρο δεν ειναι και τοσο στα σχεδια μου, αλλα τελικα την βρηκα τη λυση.

Ο αδερφος μου ειναι ηλεκτρονικος και κατσαμε κ υπολογισαμε την αντισταση της λαμπας της μανας του (12v / 21w) που δινεται απο τον τυπο V^2 / P και ειναι ακριβως 6.8 Ωμ.

Ετσι πηγα σε ενα κοντινο μαγαζι ηλεκτρονικων και πηρα δυο αντιστασεις των 6.8 Ωμ, τις εβαλα επανω στην συνδεση των λαμπτηρων και ολα λειτουργησαν ρολοι!

Μαλιστα πηρα κ ενα πλαστικο κουτακι για να βαλω μεσα τις αντιστασεις κ καλωδια ωστε να μην υπαρχει προβλημα απο νερα κλπ, και τωρα ειμαι αρχοντας. :)

Συνολικο κοστος; 3 ευρω. :sun:

Το ενδιαφερον ομως ειναι οτι οταν εβαλα την αντισταση σε σειρα στα φλασακια δεν διορθωνοταν η κατασταση. Οταν ομως την εβαλα σε παραλληλια τοτε ολα ηταν οκ. (Αυτο το δοκιμασα κ με τον λαμπτηρα της μαμας του. Εν σειρα = τιποτα, παραλληλα = λειτουργουσε)

kostisthegreek
29/08/2006, 21:22
Την αντίσταση της μαμάς λάμπας την υπολογίσατε.
Την αντίσταση της άλλης λάμπας την αφαιρέσατε?

Akatanomastos
04/09/2006, 17:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_zr


Ο αδερφος μου ειναι ηλεκτρονικος και κατσαμε κ υπολογισαμε την αντισταση της λαμπας της μανας του (12v / 21w) που δινεται απο τον τυπο V^2 / P και ειναι ακριβως 6.8 Ωμ.



= τιποτα, παραλληλα = λειτουργουσε) \\


me aderfo ilektroniko kai rotas emas?:wave2:

nassosxlvbros
04/09/2006, 18:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_zr
:D :D To να χωσω φωτακια κατω απο τη σελα και να φωτιζει ο συνεπιβατης σαν χριστουγεννιατικο δεντρο δεν ειναι και τοσο στα σχεδια μου, αλλα τελικα την βρηκα τη λυση.

Ο αδερφος μου ειναι ηλεκτρονικος και κατσαμε κ υπολογισαμε την αντισταση της λαμπας της μανας του (12v / 21w) που δινεται απο τον τυπο V^2 / P και ειναι ακριβως 6.8 Ωμ.

Ετσι πηγα σε ενα κοντινο μαγαζι ηλεκτρονικων και πηρα δυο αντιστασεις των 6.8 Ωμ, τις εβαλα επανω στην συνδεση των λαμπτηρων και ολα λειτουργησαν ρολοι!

Μαλιστα πηρα κ ενα πλαστικο κουτακι για να βαλω μεσα τις αντιστασεις κ καλωδια ωστε να μην υπαρχει προβλημα απο νερα κλπ, και τωρα ειμαι αρχοντας. :)

Συνολικο κοστος; 3 ευρω. :sun:

Το ενδιαφερον ομως ειναι οτι οταν εβαλα την αντισταση σε σειρα στα φλασακια δεν διορθωνοταν η κατασταση. Οταν ομως την εβαλα σε παραλληλια τοτε ολα ηταν οκ. (Αυτο το δοκιμασα κ με τον λαμπτηρα της μαμας του. Εν σειρα = τιποτα, παραλληλα = λειτουργουσε)


Ναι ετσι εχουν τα πραγματα...τα φλας και στα τουτου και στις μοτο λειτουργουν με στανταρ φορτιο λαμπας...(21w),που σημαινει συγκεκριμενη καταναλωση με τις λαμπες αυτες...οποτε η βαζεις αλλη μια λαμπα παραλληλα,(2 των 10w),η μια αντισταση (παντα παραλληλα εννοειται) που μαζυ με τη μικροτερη λαμπα,η αντισταση ναναι ιση με της μαμας λαμπας...μονο που τωρα αν εχετε βαλει αντισταση αντι λαμπας,θα πρεπει ναναι και αναλογης ισχυος... αντισταση 5-15w ειναι πιστευω οκ μην εχουμε "αλλα " ...παντως μια εποχη που τα εκανα αυτα ειχα αλλαξει το λαμπακι με μεγαλυτερο (21w)και δεν ασχοληθηκα με αντιστασεις...τωρα αν δε βρισκετε αλλαζει το πραμα...:beer:

nassosxlvbros
04/09/2006, 18:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
Ναι ετσι εχουν τα πραγματα...τα φλας και στα τουτου και στις μοτο λειτουργουν με στανταρ φορτιο λαμπας...(21w),που σημαινει συγκεκριμενη καταναλωση με τις λαμπες αυτες...οποτε η βαζεις αλλη μια λαμπα παραλληλα,(2 των 10w),η μια αντισταση (παντα παραλληλα εννοειται) που μαζυ με τη μικροτερη λαμπα,η αντισταση ναναι ιση με της μαμας λαμπας...μονο που τωρα αν εχετε βαλει αντισταση αντι λαμπας,θα πρεπει ναναι και αναλογης ισχυος... αντισταση 5-15w ειναι πιστευω οκ μην εχουμε "αλλα " ...παντως μια εποχη που τα εκανα αυτα ειχα αλλαξει το λαμπακι με μεγαλυτερο (21w)και δεν ασχοληθηκα με αντιστασεις...τωρα αν δε βρισκετε αλλαζει το πραμα...:beer:

το ενδιαφερον θα ηταν βαζοντας την αντισταση σε σειρα να σου δουλευαν κανονικα....:wave2: ειναι λογικο να μη σου δουλεψε διοτι αυξησες την αντισταση 6,8+12(το λαμπακι)=18,8 ωμ απο 6,8...σα να εβαλες ακομα μικροτερης ισχυος λαμπα...