PDA

View Full Version : Τριπλέτα να βάλω;



Trans
05/09/2006, 12:48
Το ερώτημα είναι... να βάλω τριπλέτα ή όχι;
΄
Για την ακριβεία σκέφτομαι να βάλω τις δυο πλαϊνές αφού πίσω έχω την GIVI την 52άρα. Έχω το Transalp του 2005 περτοκαλι χρώματος.

Ταξίδια γενικά κάνω (και θέλω να συνεχίσω να κάνω). Μέχρι τώρα πήγα Δράμα (solo) και τα πράγματα τα είχα στείλει με το ΚΤΕΛ και τα πήρα από κει. Στην μπαγκαζιέρα είχα τα είδη πρώτης ανάγκης. Νερό, αδιάβροχο, φαρμακείο κτλ.....

Σε κοντινά που έχω πάει με την καλή μου η μία τσάντα μπαίνει μπαγκαζιέρα και η άλλη από πάνω με το χταπόδι. Κοντινά εννοώ νησάκια όπου πας με πλοιο και μετά ξεφορτώνεις. Απλά σκέφτομαι αν θέλουμε να κάνουμε καμιά εκδρομή με την μηχανή (ηπειρωτική ελλάδα) δικάβαλοι θα είναι απαραίτητη. Αφού οι γυναίκες πέρνουν τα ΠΑΝΤΑ μαζί τους.....

Αν βάλω πάντως σκέφτομαι αυτές της GIVI πάλι που έχουν την δυνατότητα να ανοίγουν και κουμπωμένες στην μηχανή. Τί λέτε; Αξίζει; Εσείς που έχετε τί προτείνετε; Κανείς με τριπλέτα και transalp να πει τίποτα παραπάνω;

Cpt. Haddock
05/09/2006, 12:56
Αν το θες για Ελλάδα, θα σου πρότεινα σαμάρια.

Πιο εύκολα, πιο φτηνά, πιο ελαφρια.

Δεν είναι αδιάβροχα (ασε τι λένε) αλλά καλοκαίρι σε νησί δύσκολα τρως βρόχα (κ για λίγο).

Τα σαμάρια (ειδικά στο τρανσαλπ που έχει "χωμένη" την εξάτμιση) δε θέλουν καμία άλλη εγκατάσταση.

Στα μείον το οτι είναι επίφοβα σε κλοπες κλπ.

Αν πάλι θες βαλίτσες υπάρχουν αρκετές εταιρίες (πχ Hepko Becker των οποίων το άνοιγμα δεν είναι στη μέση όπως η givi αλλά στην άκρη οποότε φορτώνονται και πιο εύκολα - είναι ακριβές όμως)

Πάντως σε μακρινό ταξίδι και δη δικάβαλος είναι must η τριπλετα.

Αδιάβροχη, την κλειδώνεις πάνω και ξενοιάζεις.




:wave2:

schumacher_
05/09/2006, 13:19
Βασικά (ίσως να είναι λίγο άσχετο το σχόλιό μου) σκεφτόμουν κι εγώ αυτό τον καιρό να κάνω κάτι σχετικά με τους αποθηκευτικούς χώρους στο fazer μου... το κυριότερο πρόβλημά μου είναι η μεταφορά και όχι π.χ αν θα είναι ασφαλής η βαλίτσα αν την κλειδώσω πάνω στη μηχανή... επειδή λοιπόν το πρόβλημά μου είναι η μεταφορά των αποσκευών μου και το κτελ, όπως έκανε και ο φίλος Trans είναι πολυέξοδο, είπα να πάρω μόνο τη βάση της τριπλέτας, ώστε να με βοηθήσει να οργανώνω κάπως τα πράγματα και να τα δένω πάνω... θα βοηθήσει καθόλου, θα είναι ασφαλές? ή θα δώσω τόσα λεφτά τσάμπα?

Επειδή το θέμα ήταν για την τριπλέτα, είπα να μην ανοίξω κι άλλο καινούριο... :D

Cpt. Haddock
05/09/2006, 13:29
Schumi...

Θα κάνεις ολόκληρη εγκατάσταση καγκελαρίας για να δένεις πχ μια σκηνή ή ένα σάκο; Κρίμα δεν είναι;

Αν είναι να βάλεις τα κάγκελα, βάζεις και βαλίτσες και έχεις πιο όμορφο σύνολο και πιο αεροδυναμικό.

Τα σαμάρια πάντως μπαίνουν και σκέτα



:wave2: :wave2:

lampros_fazer
05/09/2006, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από schumacher_
Βασικά (ίσως να είναι λίγο άσχετο το σχόλιό μου) σκεφτόμουν κι εγώ αυτό τον καιρό να κάνω κάτι σχετικά με τους αποθηκευτικούς χώρους στο fazer μου... το κυριότερο πρόβλημά μου είναι η μεταφορά και όχι π.χ αν θα είναι ασφαλής η βαλίτσα αν την κλειδώσω πάνω στη μηχανή... επειδή λοιπόν το πρόβλημά μου είναι η μεταφορά των αποσκευών μου και το κτελ, όπως έκανε και ο φίλος Trans είναι πολυέξοδο, είπα να πάρω μόνο τη βάση της τριπλέτας, ώστε να με βοηθήσει να οργανώνω κάπως τα πράγματα και να τα δένω πάνω... θα βοηθήσει καθόλου, θα είναι ασφαλές? ή θα δώσω τόσα λεφτά τσάμπα?

Επειδή το θέμα ήταν για την τριπλέτα, είπα να μην ανοίξω κι άλλο καινούριο... :D
Μπορείς να βάλεις μια διακριτική σχάρα (για να είναι και όμορφο :winka: ) όπως αυτή της Μotech (http://www.motoroda.gr/motoroda/product.asp?root%5Fid=3&root%5Fname=%C1%EE%E5%F3%EF%F5%DC%F1%7CAccessories&dept%5Fid=446&pf%5Fid=GPT%2D06237100&showPath=%C2%DC%F3%E5%E9%F2+%5C+SW%2DMotech+%22Alu%2DRack%22) (βγαίνει και σε μαύρο). Την έχει βάλει ο Μάκης,κοίτα εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=27356).. Ρωτησέ τον αν αξίζει/βολεύει,κι'αυτός γι'αυτό το λόγο την έβαλε..

:wave2:

Trans
05/09/2006, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από schumacher_
... επειδή λοιπόν το πρόβλημά μου είναι η μεταφορά των αποσκευών μου και το κτελ, όπως έκανε και ο φίλος Trans είναι πολυέξοδο, :D

Το ΚΤΕΛ πάντως εμένα για ένα σάκο ΑΘΗΝΑ - ΔΡΑΜΑ - ΑΘΗΝΑ μου κόστισε 14 ευρά (7+7). Ένα κανονικού μεγέθους σακβουαγιάζ το οποίο έκανε το ταξίδι ασυνόδευτο. Μάλλον με κόβω πάντως για την υπόλοιπη (αφού την "πίσω" την έχω) τριπλέτα. Θενξ πάντως γκάοιςςςς....

για πλαϊνές αν είναι σκέφτομαι αυτές
http://www.givi.it/caschi_borse_bauli_accessori.asp?CO_ID=39

Πίσω έχω ήδη αυτή...
http://www.givi.it/caschi_borse_bauli_accessori.asp?CO_ID=38

Τι λέτε;;;; Έχετε κάτι άλλο να προτείνετε; Μάρκες κτλ; Πάντως πολύ βολικό ότι παίζουν και τα σαμάρια χωρίς να χρειάζεται να βάλω κιγκλιδώματα;)

Cpt. Haddock
05/09/2006, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trans
Τι λέτε;;;; Έχετε κάτι άλλο να προτείνετε; Μάρκες κτλ; Πάντως πολύ βολικό ότι παίζουν και τα σαμάρια χωρίς να χρειάζεται να βάλω κιγκλιδώματα;)

είπαμε για μάρκες

διάβζε τα ποστ ρεεεεεεεε

:lol: :lol: :lol:


:beer:

lampros_fazer
05/09/2006, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trans
Πίσω έχω ήδη αυτή...
http://www.givi.it/caschi_borse_bauli_accessori.asp?CO_ID=38
Αυτή που έχεις πίσω κάνει για πλαινή..;; :look:

Πωλούνται (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=27623) δυο και το παιδί που τις δίνει λέει οτι μπορούν να μπουν σαν πλαινές.. :confused:

Trans
05/09/2006, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Αυτή που έχεις πίσω κάνει για πλαινή..;; :look:

Πωλούνται (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=27623) δυο και το παιδί που τις δίνει λέει οτι μπορούν να μπουν σαν πλαινές.. :confused:

Δεν ξέρω αν κάνουν και για πλαϊνές. Δεν θα τις εμπιστευόμουν όμως για μεγάλο ταξίδι και με πολλά χλμ αφού είναι σχεδιασμένες για πίσω οπότε και μπορεί να χάνουν σε αεροδυναμική αν μπουν πλάγια. Αν δεις τις "πλαϊνές" έχουν ένα άλλο διαφορετικό σχήμα. Επίσης για πλαϊνές νομίζω ότι θέλει άλλες βάσεις κι όχι αυτές που είναι για την πίσω σχάρα. Επίσης, μπορεί ο πίσω να έχει πρόβλημα στο που θα βάλει τα πόδια του (και καλά αν είναι κοπέλα τα βάζει γύρω μου, αν είναι κανάς μαντράχαλος;) αφού οι συγκεκριμένη (η 52άρα) είναι αρκετά μεγάλη....

Και πάλι υποθέσεις κάνω αλλά νομίζω πως δεν κάνουν για πλαϊνές. Τώρα αν "κουμπώνουν" στις πλαϊνές βάσεις και μπορούν να μείνουν εκεί δεν το γνωρίζω. Επίσης με 3 52άρες φορτωμένες και ένα ακόμα άτομο θα πηγαίνεις τουλάχιστον 3κάβαλος;);)

Nostra
05/09/2006, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trans
μπορεί ο πίσω να έχει πρόβλημα στο που θα βάλει τα πόδια του και καλά αν είναι κοπέλα τα βάζει γύρω μου,


πες ότι το πας εκεί από την αρχή.... :lol: :lol:


θα μας τρελάνεις μωρέ? .... τι γύρω σου? :confused:

πήγαινε πάρε υφασμάτινα σαμάρια.... εύκολα, γρήγορα, βολικά, φθηνά, εύχρηστα, άκλεφτα, ξεκούραστα και προσωρινά (χωρίς τριπλέτες κλπ.)

600 χλμ. το καλοκαίρι δικάβαλος με σαμάρια 40lt... όλα άψογα...


τις τριπλέτες μην τις βάλεις... αν μπορείς .... κάντες.-

Cpt. Haddock
05/09/2006, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
άκλεφτα

ορίστε;

:confused: :confused: :confused: :confused:

με ένα σουγιαδάκι κάνουν φτερά ρε συ...

:sick:

Trans
05/09/2006, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
πες ότι το πας εκεί από την αρχή.... :lol: :lol:


θα μας τρελάνεις μωρέ? .... τι γύρω σου? :confused:

60 χλμ. το καλοκαίρι δικάβαλος με σαμάρια 40lt... όλα άψογα...




το γύρω μου μπορείς να το δεις εδω...
http://www.roadking.riders.pl/video/hd1.mpg
(καλύτερα όμως κάνε save target as γιατί αλλιώς θα αργήσεις πολύ να δεις) ΣΥΝ ότι εγώ έχω ήδη μπαγκαζιέρα πίσω και η συνεπιβάτης δεν θα πιαστεί καθόλου;)

60 χλμ έκανες η με 60 πήγαινες; :lol: :lol: Πάντως δεν συζητάω για τέτοιες διαδρομές 60 χλμ (ως τα Οινόφυτα) αλλά για κάπου πιο μακρυά. Συν ότι όπως είπα έχω ήδη την μία οπότε απλά πάω για τις δύο πλαϊνές....

Θένξ πάντως (τα σαμάρια δεν τα έχω αποκλείσει ακόμα)....

naxiotis
05/09/2006, 15:32
εφόσον θα παίρνεις και την γυναίκα μαζί(οι οποίες ως γνωστον θέλουν αρκετές αποσκευές) βάλε τριπλέτα


60479

Cpt. Haddock
05/09/2006, 15:34
Κοίτα Trans

Τα σαμάρια δεν είναι πανάκεια... Είναι μια καλή και φτηνή λύση χωρίς μετατροπες στη μηχανή

Αλλά για μεγάλο ταξίδι και για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχος δες τριβάλιτσο. Αδιάβροχο, πιο αεροδυναμικό, ασφαλές.

Όταν πηγαίναμε με τον Ανταμ Ολλανδία, εγώ με 3 κινήσεις ξεκλείδωνα μπαγκαζιέρες και τις κουβάλαγα, ο Ανταμ έπρεπε να λυσει ένα σωρό χταπόδια κλπ (και πάλι τα ίδια το πρωί) + οτι δε γινόταν να αφήσει κάπου τη μηχανή χωρίς να τη βλέπει.

:wave2: :wave2:

Nostra
05/09/2006, 16:43
κατ'αρχήν... λάθος μου... εννοούσα 600 χλμ. όχι 60....

δεύτερον... σε νησί θεωρώ ότι είναι δύσκολο (όχι απίθανο) να σου κλέψουν τα σαμάρια...

τρίτον, μπαινοβγαίνουν το ίδιο εύκολα με τις βαλίτσες... (άντε να βάλεις κανένα χταπόδι το πολύ-πολύ)

τέταρτον, δεν έχεις μόνιμα αισθητικά αποτέλεσματα (τριπλέτα) στη μηχανή όλο το χρόνο (εκτός κι αν βγάζεις και βάζεις την τριπλέτα)

μόνο ότι δεν είναι αδιάβροχα στην πολύ βροχή δέχομαι...
και ότι στην Ολλανδία ναι, πιθανότατα θα κάνανε φτερά...



:wave2:

argy_kap
06/09/2006, 20:18
Έχω ακριβός τις βαλίτσες που λές...την ίδια πίσω και αυτές που θές να πάρεις για πλαινές.....

Η πίσω είναι πολύ μεγάλη για πλαινή οπότε ξέχνα το....Κάνω πολλά χιλιόμετρα με τις βαλίτσές + tankbag.

Άποψη μου αν διαθέτεις τα χρήματα είναι πάρε τις πλαινές. Ταξιδεύεις άνετα με 150+ χλμ χωρίς κουνήματα και προβλήματα...Εγώ έχω κάνει ώρες οδήγησης σε ΚΑΤΑΡΑΚΤΏΔΗ βροχή και δεν περνάει ούτε μια παραμικρή σταγόνα....Οι keyless είναι και βολικές γιατί έχουν και το ανοιγμα με τον συνδυασμό και μπορείς να βάλεις/βγάλεις εύκολα μικρα πράγματα σε μία στάση.

Με την τριπλέτα πιστεύω οτι 2 άτομα έχουν τον χώρο για πράγματα για 15 μέρες++. Αν κάνεις μακρινα ταξίδια είναι οτι πρέπει...

Trickster
06/09/2006, 21:19
Με transalp και γω φίλε Trans αλλά επειδή την πήρα μεταχειρισμένη είχε επάνω την τριπλέτα έτοιμη.
Πίσω έχω την Givi maxia και στο πλάι 2 kappa 40αρες. Οι βάσεις όλως τυχαίως ταιρίαζουν και στις kappa και στην Givi. Όι kappa κουμπώνουν στην βάση της Givi και τουμπαλιν.
Αυτό που αποκόμισα σαν εμπειρία ειναι ότι για διακοπές δικάβαλο οι πλαινές 40αρες είναι πολύ "λίγες". Εγώ στην θέση σου θα δοκίμαζα τριπλέτα με 52αρες.
Για την αεροδυναμική που ρωτάς γενικά δεν είναι ότι καλύτερο φορτωμένη τίγκα να χτυπάς 150αρες.. Δεν έχει και τα φοβερά φρένα η transalp για να σταματήσει 250+ κιλά. Σε μένα όμως δεν είχα πρόβλημα αεροδυναμικής.

:beer:

paramedic
07/09/2006, 23:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trickster
ΜΟι βάσεις όλως τυχαίως ταιρίαζουν και στις kappa και στην Givi. Όι kappa κουμπώνουν στην βάση της Givi και τουμπαλιν.

Givi και Kappa είναι είδια εταιρία ουσιαστικά απο ότι εχω διαβάσει σε άλλη συζήτηση. Απλά η Givi είναι η "ακριβή" σειρά. Πάντω εγω σαμάρια kappa έχω στην μικρή μου παιδιά(CBF 250) και έκανα και αρκετά χιλιόμετρα χωρίς πρόβλημα. Για μεγάλα ταξίδια πάντως και τίγκα δε φαίνεται να αντέχουν κακά τα ψέματα. Τριπλέτα καλύτερα. Άσχετο προχτές στο φεστιβάλ μπύρας είδα ss με πλαινές βαλίτσες. Βέλγος ήταν. Τράβηξα φώτο με κινητό.

zanny
08/09/2006, 09:45
To MOTO έχει (ή είχε) ένα πολύ καλό αφιέρωμα με βαλίτσες και σαμάρια.

Νομίζω πως θα μπορέσεις να το βρεις.