PDA

View Full Version : γενικη σε Xr400r



fantacid
09/09/2006, 23:25
το μοτερ παει για ανοιγμα.......
στη καλυτερη να θελει ελατηρια,τσιμουχακια....
στην οχι καλυτερη να θελει ρεκτιφιε κ πιστονακι
αν θελει κ μπιελα χεσε!!!

εαν ισχυει η περιπτωση 2,σκεφτομαι το ενδεχομενο ενος ελαφρου υπερκυβισμου.......
k επειδη ακουσα κατι ομορφες τιμες τυπου 80ευρα μονο για φλαντζα κεφαλης ειπα να ριξω μια ματια στο Νετ.
πηγα Xrsonly.com (http://www.xrsonly.com/content/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=24&keyword=&manufacturer_id=0&Itemid=77&orderby=product_name&limit=50&limitstart=0):a23: k βρηκα μια χαρα τιμουλες!

σετακι πιστονι-φλαντζες(cometic)-ελατηρια - 190$ !

μαζι με το πιστονακι τι αλλο θα πρεπει να αλλαχτει(βαλβιδες,οδηγοι,κοκκορακια κ κοτουλες)???

παιζει κ χιτωνιο ή με απλο ρεκτιφιε ειμαι οκ?

αξιζει ενα "πειραγματακι" μεχρι 430 -max- η να παω σε απλη γενικη στα 0,10 ή 0,25 ή οσο ειναι??


αντωνη εχουμε κανα καλο μαστορι να κανει τη βρωμοδουλεια???

OldMan
11/09/2006, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
αντωνη εχουμε κανα καλο μαστορι να κανει τη βρωμοδουλεια???

Ζγα ζγα και ήρεμα...

Προφανώς αυτά που λές ότι χρειάζεται το μηχανάκι δεν τα κατεύασες από την κούτρα σου, αλλά στα είπε κάποιος μάστορας...

Γιατί πήγες για διάγνωση σε μάστορα που ΔΕΝ εμπιστεύεσαι ??? :D


Καλό μάστορα έχουμε, αλλά ΔΕΝ είναι φτηνός...!!! :sad:

Προσωπική άποψη: Σε τέτοιες δουλειές ή συμφωνείς με την αμοιβή ή δεν το κάνεις (τα παζάρια οδηγούν σε γαμωδουλειές !!!)

:wave2: :beer: :wave2:

dirtbird
11/09/2006, 11:31
Τις τιμές από Αμερικά καλό είναι να τις διπλασιάσεις (αν σου στείλουν με γρήγορο courrier και πληρώσεις τελωνείο).

Τα υπερκυβισμένα -Αμερικάνικα- XR 400, ήταν ιδιαιτέρως αναξιόπιστα (απ'όσο θυμάμαι από άρθρα των DirtBike και DirtRider της εποχής, αλλά μην μου ζητήσεις να θυμηθώ λεπτομέρειες).

Προσωπική γνώμη, μην αλλάξεις κυβισμό, βρες μηχανικό της προκοπής και άλλαξε μόνο τα απαραίτητα (μπορεί να θέλει μόνο τσιμουχάκια).

Υπενθύμιση: τον κύλινδρο τον μετράμε με μικρόμετρο, όχι με συνδυασμό ματιού και ζυγίσματος διάθεσης ιδιοκτήτη να πληρώσει.

Και το να κάνεις ρεκτιφιέ, δεν είναι γενική.

stefanos
11/09/2006, 14:23
Θα έλεγα να βρείς μάστορα πρώτα, και όταν το ανοίξει και το μετρήσει βλέπεις το θα κάνεις.
Πάντως θα σου έλεγα να μην γλυκοκοιτάζεις κιτάκια υπερκυβισμού απο τώρα.

fantacid
11/09/2006, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ζγα ζγα και ήρεμα...

Προφανώς αυτά που λές ότι χρειάζεται το μηχανάκι δεν τα κατεύασες από την κούτρα σου, αλλά στα είπε κάποιος μάστορας...

Γιατί πήγες για διάγνωση σε μάστορα που ΔΕΝ εμπιστεύεσαι ??? :D


Δε πηγα σε ενα μαστορα,
πηγα σε κανα 3-4 μαστορια τους ειπα το προβλημα κ λιγο πολυ μου ειπαν τα ιδια,
Βασικα ολοι μου ξεκαθαρισαν οτι ειναι λοτο να μου τι εχει χωρις να το ανοιξουν (λογικο) απλα εγω επεμενα κ ηθελα μια "περιπου" διαγνωση ωστε να εχω μια γενικη αποψη της καταστασης

ολοι μου ειπαν οτι μπορει να θελει μονο ελατηρια ή ακομα κ ρεκτιφιε....

ΚΑΝΕΝΑΝ δεν εμπιστευομαι 100% αλλα απ΄ολους πηρα μια γνωμη!


Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Προσωπική άποψη: Σε τέτοιες δουλειές ή συμφωνείς με την αμοιβή ή δεν το κάνεις (τα παζάρια οδηγούν σε γαμωδουλειές !!!)

:wave2: :beer: :wave2:

+10


Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Τις τιμές από Αμερικά καλό είναι να τις διπλασιάσεις (αν σου στείλουν με γρήγορο courrier και πληρώσεις τελωνείο).


οι δασμοι ειναι 2,5% για ανταλακτικα,
η κουριερ ναι μπορει να σε πετσοκοψει!
αλλα ακομα μια ιδεα ειναι......

ρωτησα κ σε τοπικο μαγαζι που μου δινει κιτακι wiseco στα ιδια σχεδον λεφτα

αλλα λες καλυτερα να τα αποφυγω ε?



Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Πάντως θα σου έλεγα να μην γλυκοκοιτάζεις κιτάκια υπερκυβισμού απο τώρα.

τι εννοεις απο τωρα
πριν ανοιξω τη μηχανι ή πριν το φτιαξω...........
ποτε θα ειναι καλη περιοδος για κατι τετοιο κ μηπως εχεις κατι συγκεκριμενο να προτεινεις??


cheers

:beer: :beer: :beer:

dirtbird
11/09/2006, 17:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
[B]οι δασμοι ειναι 2,5% για ανταλακτικα,


To 2000 για το ντεπόζιτο του XR είχα πληρώσει γύρω στο 22%. Αν δεν έχει αλλάξει κάτι πρόσεχε.:wave2:

fantacid
12/09/2006, 23:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
To 2000 για το ντεπόζιτο του XR είχα πληρώσει γύρω στο 22%. Αν δεν έχει αλλάξει κάτι πρόσεχε.:wave2:

αυτοι του τελωνιου μπορουν να το ταξινομηουν κ στα "ειδη προικος" κ να σου καρφωσουν 98%!!
αν στειλεις δικο σου ανθρωπο το βαζει στη σωστη κατηγορια (ανταλλακτικα) κ πλερωνεις 2,5

ειπες οτι τα αμερικανικα κιτακια ηταν αναξιοπιστα,αν κοιταξω κανα ευρωπαικο ή γιαπωνικο,αλλαζει η κατασταση η καλυτερα να ξεχασω την ιστορια υπερκυβισμου?



αντωνη θα μου πεις τελικα εκεινο το μαστορι???

dirtbird
12/09/2006, 23:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
αυτοι του τελωνιου μπορουν να το ταξινομηουν κ στα "ειδη προικος" κ να σου καρφωσουν 98%!!
αν στειλεις δικο σου ανθρωπο το βαζει στη σωστη κατηγορια (ανταλλακτικα) κ πλερωνεις 2,5

ειπες οτι τα αμερικανικα κιτακια ηταν αναξιοπιστα,αν κοιταξω κανα ευρωπαικο ή γιαπωνικο,αλλαζει η κατασταση η καλυτερα να ξεχασω την ιστορια υπερκυβισμου?



Ανταλλακτικό το δήλωσα.

Δεν θυμάμαι ακριβώς για τα κιτ(it's been a long time). Δεν ήταν αμερικάνικα αλλά 'αμερικάνικα' (δλδ. πρωτοποαρουσιάστηκαν στο united stakes of america αλλά οι μάρκες πιστονιών-φλαντζών κτλ. είναι αυτές που βρίσκεις παντού).