PDA

View Full Version : frena



mumra
02/11/2006, 08:44
Καλημερα.Εχω ξαναρωτησει για το ιδιο πραγμα.Το φρενο μου για να πιασει πρεπει η μανετα να ακουμπισει το grip.Υπαρχει περιπτωση να εχει προβλημα η τρομπα?Αν ναι υπάρχει τρόπος να το καταλάβω μόνος μου?Υγρα έχει και εξαέρωση εχει γίνει.Η δισκόπλακα είναι φαγωμένη κατα 1χιλ.περίπου από την αρχική της κατάσταση.
Μηχανη : HONDA XR BAJA 250 cc - 1997


ΣΚΑΤΑ ΣΤΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ

crs-k
02/11/2006, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από mumra
Καλημερα.Εχω ξαναρωτησει για το ιδιο πραγμα.Το φρενο μου για να πιασει πρεπει η μανετα να ακουμπισει το grip.Υπαρχει περιπτωση να εχει προβλημα η τρομπα?Αν ναι υπάρχει τρόπος να το καταλάβω μόνος μου?Υγρα έχει και εξαέρωση εχει γίνει.Η δισκόπλακα είναι φαγωμένη κατα 1χιλ.περίπου από την αρχική της κατάσταση.
Μηχανη : HONDA XR BAJA 250 cc - 1997


ΣΚΑΤΑ ΣΤΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ


Εχει ρυθμιση η μανετα σου ? :confused:

Λογικα θα πρεπει ... :rolleyes:


Εχεις τακακια μπροστα ? :look:

mumra
02/11/2006, 09:12
Τακακια εχω.Η μανετα δεν ειναι απο αυτες που ρυθμιζουν.Τουλαχιστον απο οτι βλεπω και μου εχουν πει.

mumra
02/11/2006, 13:31
Μου φαινεται θα την πουλησω.
Παντως απαντησεις περιμενω ακομα

kostisthegreek
02/11/2006, 20:40
Είσαι σίγουρος ότι η μανέτα είναι η κατάληλη γι αυτό το μηχανάκι?

DimST
03/11/2006, 08:28
Εφόσoν τακάκια έχεις, καλή εξαέρωση έχεις κάνει ρώτησe για σέρβις κίτ της τρόμπας. Ίσως απο την πολυκαιρία τις βροχές και την χρήση να έχει χαλάσει.
Έτσι ήταν πάντα ή έπεσε με τον καιρό;

mumra
03/11/2006, 08:34
Thn exw 5 mhnes thn mhxanh.Den htan panta etsi.Meta po 1,5-2 mhnes egine auto.Exthes thn phga se mastora.Tha thn dei shmera alla mou eipe oti paizei na thelei service h dagkana.

Stergios69
03/11/2006, 08:36
Δοκίμασες να αλλάξεις τα υγρά των φρένων;

DimST
03/11/2006, 08:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από mumra
Tha thn dei shmera alla mou eipe oti paizei na thelei service h dagkana.

Σωστό. Φυσιολογικά θα βρείς λύση στο πρόβλημα σου μετα απ'αυτό.

mumra
03/11/2006, 08:54
Ελπιζω να ειναι οκ μετα.Στην αρχη δεν ειχα δωσει σημασια μιας και μου ειχαν πει οτι παιζει να ειχε γινει και λογο της ζεστης.Να ανοιγει το σωληνακι των υγρων.Ειδα τωρα ομως οτι συνεχιζεται και....φρενα ειναι δεν παιζουμε με αυτα.

mumra
03/11/2006, 10:10
Τελικα μου ειπε ο μαστορας οτι εκτος απο servicε δαγκανας θελει και δισκοπλακα/Μοθ προτεινε καποιες PFX.Tις ξερετε λενε τιποτα?Αν οχι καμια μαρκα που ειναι καλη?

Stergios69
03/11/2006, 10:19
Είμαι κατα 99.9% σίγουρος ότι πρέπει να αλλάξεις υγρά φρένων...
Κάνε πρώτα αυτό και μετά ψάξου για δισκόπλακες

mumra
03/11/2006, 10:23
Υγρα ειχα αλλαξει τελος Αυγουστου.Δεν νομιζω να θελει ξανα.

Stergios69
03/11/2006, 10:24
Τότε άκυρο...

mumra
03/11/2006, 10:29
Thanks παντως.Μ'αρεσει stergios που σου ειχα στειλει και pm επειδη εψαχνες τετοια μηχανη να αγορασεις.Sorry αλλα δεν τα ειχε βγαλει αυτα τα προβληματα.τεσπα.

jpsplus
04/11/2006, 02:35
ΑΝ ΜΕ ΤΟ ΠΑΤΗΜΑ ΤΗΣ ΜΑΝΕΤΑΣ ΔΥΟ ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΥΕΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΤΕ ΕΧΕΙΣ ΑΕΡΑ ΣΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ.
ΑΝ ΟΤΑΝ ΠΑΤΑΣ ΤΗ ΜΑΝΕΤΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗ ΜΕΣΗ ΝΟΙΩΘΕΙΣ ΟΤΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΥΞΗΣΕΙΣ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ Η ΜΑΝΕΤΑ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΓΚΡΙΠ ΤΟΤΕ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΡΡΟΗ. ΚΟΙΤΑΞΕ ΤΙΣ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΣΟΥ ΣΕ ΠΡΩΤΗ ΦΑΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑΚΙΑ ΣΕ ΤΡΟΜΠΑ ΔΑΓΚΑΝΕΣ.
ΑΝ ΤΩΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΥΓΡΩΝ, ΕΞΑΕΡΩΣΗΣ, "ΕΛΟΥΣΕΣ" ΔΙΣΚΟ, ΤΑΚΑΚΙΑ ΜΕ ΥΓΡΟ ΦΡΕΝΩΝ, ΘΕΛΟΥΝ ΠΑΛΙ ΠΛΥΣΙΜΟ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΙΔΙΚΟ ΣΠΡΕΥ ΓΙΑ ΦΡΕΝΑ, ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΑΛΛΑΓΗ ΤΑΚΑΚΙΑ.

mumra
06/11/2006, 09:01
ΑΝ είχα διαρροή δεν θα το έβλεπα.Εχω την εντήπωση οτι έχω λιγότερα υγρά αλλα δεν έχω δει να χάνει απο κάπου.

edoted: .........................

mumra
10/11/2006, 10:13
Καλημερα.Αλλαξα προχθες τα υγρα και εγινε και εξαερωση.Τωρα πιανει πολυ καλητερα το φρενο αλλα παλι ωρες ωρες εχω μια σπογγωση αισθηση στην μανετα μου και παλυ πρεπει να πλησιασει αρκετα προς το grip για να πιασει (οχι ομως και να το ακουμπισει οπως πριν).Τι να ειναι.Να αλλαξω δισκοπλακα, τακακια, και να γινει service στην δαγκανα, ή να κοιταξω για καμια τρομπα.Μου εχει σπασει τα νευρα.Κυριως επειδη δεν μπορουμε να βρουμε πιο ακριβως ειναι το προβλημα.

motaba
10/11/2006, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από mumra
........Τωρα πιανει πολυ καλητερα το φρενο αλλα παλι ωρες ωρες εχω μια σπογγωση αισθηση στην μανετα μου .......

Λοιπόν mate η τρόμπα έχει μέσα κάποια 0-ring. Αυτή η αίσθηση που λές σαν να την είχα κι εχώ ...εκτός από τα άλλα... Για κοίτα το εμβολάκι της τρόμπας πριν να κάνεις κάτι άλλο. Μπορεί να θέλουν αλλαγή τα ο-ring ή και ολόκληρο το συστηματάκι.. :wave2:

mumra
10/11/2006, 10:30
Ευχαριστω.Ελπιζω να μην ειναι πολυ ακριβα αυτα.Η τρομπα ειναι απο'οσο ξερω.Θα τα κοιταξω.

motaba
10/11/2006, 10:34
Κοίτα η τρόμπα της Nissin είχε για ανταλλακτικό - από την Yamaha - το σετάκι φούλ (κύλινδρο / ο-ring / λαστιχάκια /μ@λ@κιούλες) περίπου 25-30 euro. Μου είπαν μια μέρα για να το φτιάξουν :eyepop:

Δεν το άφησα. Το άλλαξα εγώ και μετά πάλι υγρά και εξαέρωση (!!)

:wave2:

mumra
10/11/2006, 10:37
OK.30€ δεν ειναι τιποτα μπροστα στα 200 περιπου που εχει μια καινουργια τρομπα απο οτι νομιζω.Εννοειται πωσ ουτε εγω θα το αφησω για ειναι φρενα και δεν παιζουμε με αυτα

motaba
10/11/2006, 10:49
Να το...

Μιλάμε για το σετάκι με το νούμερο 2..


68937

mumra
10/11/2006, 12:53
Αν ειχαν προβλημα ομως τα O-ring δεν θα εχανα και υγρα απο καπου ή οχι?

motaba
10/11/2006, 12:58
Κανονικά αν έχουν πρόβλημα τα o-ring θα πρέπει να έχει διαρροή (μικρή ή μεγάλη). Θα πρέπει το σημείο που πατάει η βίδα της μανέτας στο εμβολο να έχει τουλάχιστον υγρασία.
Το σωληνάκι των φρένων έχει προστατευτικό απ'έξω?
Έχεις χούφτες στο τιμόνι?

mumra
10/11/2006, 13:07
χουφτες δεν εχω.Το σωληνακι ειναι κλασσικο απλο οποτε μαλλον δεν εχει προστατευτικο.Υγρασια δεν εχω δει εκει ποτε.Ειχα δει μια φορα μονο στο καπακι του δοχειου υγρων αλλα παιζει να ηταν κατι αλλο.Θα κοιταξω παντως για υγρασια εκει που λες

zephyr1
10/11/2006, 13:12
Γεια χαρα .
Εχω το ιδιο προβλημα,δεν ξερω ομως το συστημα αν ειναι το ιδιο με το δικο σου.
Δεν ξερω τεχνικα τους ορους για το συγκεκριμενο εξαρτημα,αλλα ειναι αυτο που ,πιανουν τα εξω τακακια(οχι αυτα που πατανε πανω στα πιστονακια).Ουσιαστικα ειναι ενας μοχλος που πηγαινοερχεται,αν μεινει ξερος πεφτει το φρενο.
Αν εχεις λαστιχακια που κρατανε το γρασσο μεσα,παρατηρησε αν εχουν κοπει.
Εγω αναγκαζομαι (επηδει ειναι κομμενα )σε καθε αλλαγη τακακιων να βαζω γρασακι εκαι μεσα για να εχουν σωστη επαναφορα.Στην αρχη η μανετα πιανει αρκετα ψηλα αλλα με τον καιρο φευγει το γρασο με αποτελεσμα να πεφτει.
Τσεκαρε το γιατι και εγω παιδευτηκα πολυ για να το βρω.
:wave2:

mumra
10/11/2006, 13:15
ευχαριστω.Αν υπαρχει καποιος που χερει πως λεγεται αυτο θα ηταν καλο.

dirtbird
10/11/2006, 13:46
Το [2] που σου δείχνει ο motaba, λέγεται σετ επισκευής αντλίας φρένων ή στην καθομιλουμένη έμβολο με λαστιχάκια. Όταν έχουν φθορά τα λαστιχάκια δεν σηκώνει πίεση η αντλία και κάνει επιστροφή τα υγρά στο δοχείο. Διαρροή υγρών έξω από τη γραμμή του φρένου μπορεί να υπάρξει μόνο όταν το έξω λαστιχάκι (τέρμα αριστερά) έχει σκάσει.

Λογικά για να βγάλεις το παλίο έμβολο θα χρειαστείς και μυτοτσίμπιδο γυριστό για την ασφάλεια του εμβόλου.

Και πολλή δουλειά στην εξαέρωση μετά.



:wave2:

motaba
10/11/2006, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
........Όταν έχουν φθορά τα λαστιχάκια δεν σηκώνει πίεση η αντλία και κάνει επιστροφή τα υγρά στο δοχείο.........:wave2:

:a19: :a23:

Δεν το ήξερα, αλλά αυτό πρέπει να είναι!!! :wave2:

mumra
10/11/2006, 14:17
Για να δουμε τελικα τι ειναι.Θα ενημερωσω και το παιδι που θα την φτιαξουμε και ελπιζω να ειναι οκ μετα.THANKS

Maira
10/11/2006, 14:18
Υπόψιν αν η μανέτα κατεβαίνει περισσότερο μετά από αρκετή ώρα χρήσης του φρένου μπορεί να οφείλεται και στην θερμοκρασία που αναπτήσει όλο το σύστημα των φρένων (τακακια- υγρα κ.λπ.)

Αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με το TTR μετά από πολύ ώρα μέσα στην κίνηση (σταμάτα-ξεκίνα)

dirtbird
10/11/2006, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Υπόψιν αν η μανέτα κατεβαίνει περισσότερο μετά από αρκετή ώρα χρήσης του φρένου μπορεί να οφείλεται και στην θερμοκρασία που αναπτήσει όλο το σύστημα των φρένων (τακακια- υγρα κ.λπ.)

Αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με το TTR μετά από πολύ ώρα μέσα στην κίνηση (σταμάτα-ξεκίνα)

Που σημαίνει ότι ήρθε ο καιρός να αλλάξεις υγρά φρένων (άμα βράσουν, βράσε ρύζι) και να ελέγξεις και το πάχος των δίσκων σου...

mumra
10/11/2006, 15:02
Υγρα αλλαξα προχθες.Ο μπροστινος δισκος ειναι οντως φαγωμενος 1χιλ περιπου απο τα 3 που ειναι κανονικα.Παντως και σταματημενος που ειμαι η μανετα εχει την ιδια σπογγωδη αισθηση.Καμια σχεση με αλλες μηχανες που εχω δει

Maira
10/11/2006, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Που σημαίνει ότι ήρθε ο καιρός να αλλάξεις υγρά φρένων (άμα βράσουν, βράσε ρύζι) και να ελέγξεις και το πάχος των δίσκων σου...


Αμ δε! Δεν έχει να κάνει!

Όσο καινούργια κι αν είναι και τα δύο, μετά από 3/4 σταμάτα ξεκίνα, φρέναρε με το μ...κα που πετάχτικε κ.λπ. το κάνει αυτό!Απλά πρέπει να τα αφήσεις λίγο χαλαρά και συνέρχονται!

Άλλωστε είναι γνωστό ότι με το πολύωρο φρενάρσμα χάνεις απόδοση στα φρένα!Στην προκειμένη περίπτωση αλλάζει ακόμα και η συμπεριφορά της μανέτας!

Maira
10/11/2006, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από mumra
Υγρα αλλαξα προχθες.Ο μπροστινος δισκος ειναι οντως φαγωμενος 1χιλ περιπου απο τα 3 που ειναι κανονικα.Παντως και σταματημενος που ειμαι η μανετα εχει την ιδια σπογγωδη αισθηση.Καμια σχεση με αλλες μηχανες που εχω δει


Όταν τράκαρα και άλλαξα τα πάντα από φρένα μποστά είχε την ίδια αίσθηση.Μου είχε βάλει τα ίδια τακάκια τα οποία ήταν και στραβά!

Δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά μ' αυτά που λες μήπως έχει σταβώσει καμια δαγκάνα??????

(με αποτέλεσμα η δύναμη να μεταφέρεται σταδιακά πάνω στο τακκάκι και με πολύ μεγαλύτερη διαδρομή της μανέτας!) ή ακόμα και τα τακάκια αν δεν τα έχεις αλλάξει απο τότε που την πήρες!

dirtbird
10/11/2006, 15:31
:a11: :a11:

OldMan
10/11/2006, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Άλλωστε είναι γνωστό ότι με το πολύωρο φρενάρσμα χάνεις απόδοση στα φρένα!Στην προκειμένη περίπτωση αλλάζει ακόμα και η συμπεριφορά της μανέτας!

Μόνο αν τα υλικά που απαρτίζουν το σύστημα (υγρά, τακάκια, δίσκος, τρόμπα, σωληνάκια κ.λ.π.) είναι για τον π@ύτσο !!!

:beer:

Maira
10/11/2006, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μόνο αν τα υλικά που απαρτίζουν το σύστημα (υγρά, τακάκια, δίσκος, τρόμπα, σωληνάκια κ.λ.π.) είναι για τον π@ύτσο !!!

:beer:


Ή είναι εντούρο 250cc του 1997

mumra
10/11/2006, 15:40
Honda xr 250 tou 97 einai.An exei stravwsei h dagkana allazei h epidiorthwnetai kiolas?
Ygra exei motul, dagkana nissin ta alla den xerw.Metaxeirismenh thn pira kai den xerw ti foraei

OldMan
10/11/2006, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μόνο αν τα υλικά που απαρτίζουν το σύστημα (υγρά, τακάκια, δίσκος, τρόμπα, σωληνάκια κ.λ.π.) είναι για τον π@ύτσο !!!

Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Ή είναι εντούρο 250cc του 1997

Εάν ανάμεσα στο "είναι" και στο "εντούρο" έβαζες την λέξη "γιαπωνέζικο", θα μιλούσαμε ακριβώς για το ίδιο πράγμα !!! :lol:

Maira
10/11/2006, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από mumra
Honda xr 250 tou 97 einai.An exei stravwsei h dagkana allazei h epidiorthwnetai kiolas?
Ygra exei motul, dagkana nissin ta alla den xerw.Metaxeirismenh thn pira kai den xerw ti foraei


Δε μπορώ να σε βοηθήσω όσον αφορά το τι φοράει αλλά από πρσωπικής άποψης (μου συνέβει) καλό θα ήταν να τα τσεκάρεις!

Υ.Γ. Δεν είμαι φαν των μεταχ. ανταλλακτικών!

mumra
14/11/2006, 08:39
Καλημερα .Μηπως σκεφτηκε κανεις τελικα τι σκατα μπορει να φταιει στο φρενο?Εχθες παντως απο μαλακια πατησα μονο μπροστινο φρενο.Κανονικα υθα επρεπε οχι μονο edo να ειχα κανει αλλα να πεταχτω κατω απο την μηχανη που λεει ο λογος.Το μονο που εγινε ηταν να φρεναρω μετα απο αρκετη αποσταση.Υπενθυμιζω οτι εξαερωση και υγρα ειχα αλλαξει την Πεμπτη.

stefanos
14/11/2006, 09:18
Να υποθέσω οτι έχεις λύσει την μανέτα και η τρύπα στον άξονα της είναι κυκλική και οχι οβάλ ε? και ο άξονας είναι κυλινδρικός και κοντά στην ονομαστική διάμετρο του επείσης.

mumra
14/11/2006, 09:28
Οχι δεν το εκανα αυτο που λες.Τωρα θα αλλαξω μανετα και θα βαλω ρυθμιζομενη.Αλλα δεν νομιζω οτι ειναι μονο εκει το προβλημα.Θα κοιταξω και στην τρομπα το εμβολακι.

mtsop
14/11/2006, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από mumra
...Κανονικα υθα επρεπε οχι μονο edo να ειχα κανει αλλα να πεταχτω κατω απο την μηχανη που λεει ο λογος...

Φίλε μου χωρίς να θέλω να είμαι κακοήθης μήπως νομίζεις οτι έχεις πάρεις κανά σύχρονο ευρωπαϊκό μηχανάκι; Γιαπωνέζικο δεκαετίας είναι με αρκετά χιλιόμετρα φαντάζομαι, τι περιμένεις;

Φιλικά πάντα :wave2: :wave2:

mumra
14/11/2006, 10:08
Οκ.Το ξερω αυτο.Οτι και να ναι ομως φταχνεται.Το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να βρω τι ειναι

dirtbird
14/11/2006, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από mtsop
Φίλε μου χωρίς να θέλω να είμαι κακοήθης μήπως νομίζεις οτι έχεις πάρεις κανά σύχρονο ευρωπαϊκό μηχανάκι; Γιαπωνέζικο δεκαετίας είναι με αρκετά χιλιόμετρα φαντάζομαι, τι περιμένεις;

Φιλικά πάντα :wave2: :wave2:

Να υπενθυμίσω ότι τα Nissin που φοράνε τα XR-CR θεωρούνται τα καλύτερα φρένα για χώμα εδώ και πολλά χρόνια...... στον υπόλοιπο κόσμο βεβαίως.

Mumra άλλαξε έμβολο-λαστιχάκια για να φτιάξει το φρένο σου.

mumra
14/11/2006, 12:28
Να σαι καλα.Ελπιζω να φτιαξει

mtsop
14/11/2006, 17:58
Ε τότε να πετάξω τα Brembo και να βάλω και 'γω Nissin δεκαετίας (θα τα βρω και σε τιμή ευκαιρίας).

Πέραν της πλάκας πάντως ο φίλος μας δεν νομίζω να το χρησιμοποιεί στο χώμα τα φρενάκια του και πολύ αλλά στην κίνηση απ' ότι κατάλαβα.

Υ.Γ: Κοίτα πάντως και τα τσιμουχάκια στα ρακόρ μετά από το εμβολάκι

:wave2:

stefanos
14/11/2006, 18:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από mtsop
Ε τότε να πετάξω τα Brembo
:wave2:

Κοίτα για ΚΤΜ και καθημερινή χρήση δουλειά-σπίτι και SM* δεν είναι και άσχημα















































*super market

OldMan
14/11/2006, 18:07
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

σας βλέπωωωω ... :D

mumra
15/11/2006, 08:47
Ναι οντως δεν το παω χωμα (τουλαχιστον ακομα) αλλα δεν νομιζω οτι τα nissin δεν ειναι καλα φρενα.Τωρα δεν θα κατσω να ασχχοληθω αν ειναι καλυτερα απο τα brembo η οχι γιατι δεν με ενδιαφερει.

motaba
15/11/2006, 08:59
Αν και καθιστός μιλάς ορθώς!!!

Φαντάζομαι ότι η επιλογή ενός σετ φρένων που επιλέγει ο κατασκευαστής για συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα γίνεται μετά από μεγάλη έρευνα.. Κάτι θα ξέρει παραπάνω..

Τώρα αν είναι καλύτερα η όχι φαντάζομαι θα φαίνεται σε extreme συνθήκες και όχι καθημερινής χρήσης.. :winka:

Είναι και θέμα ονόματος ίσως...

:wave2:

mtsop
15/11/2006, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
...Είναι και θέμα ονόματος ίσως...

Κάθε εργοστάσιο έχει τους προμηθευτές του. Αλλά το βασικότερο πιστεύω είναι θέμα κόστους.

:beer: