PDA

View Full Version : Μα πώς φαγώνονται τόσο γρήγορα??



Prince-Garbage
02/11/2006, 12:12
Κύριοι, μία απορία...

Το μηχανάκι το πήρα καινούριο (KLE500). Ένα πρωί, μετά από 2000 χλμ κρατάω το φρένο και αισθάνομαι τη μανέτα να τερματίζει - καταλαβαίνω τι συμβαίνει και πάω στο μηχανικό για αλλαγή στο μπροστινό τακάκι. Προβληματίζομαι όμως για τη φθορά σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα (τα 2000 χλμ έγιναν σε 3 μήνες περίπου).

ο μηχανικός με ενημερώνει πως η φθορά αυτή προκύπτει από το ότι ακουμπάω τη μανέτα ή στηρίζω το βάρος της παλάμης μου εκεί και λόγω μηδαμινής απόστασης από τη δισκόπλακα βρίσκει συνεχώς και φαγώνονται τα τακάκια. Ομολογώ ότι μου φάνηκε υπερβολικό αλλά δεν έχω λόγο - εμπειρία για να διαφωνήσω.

Τώρα λοιπόν μετά από 3200 χλμ πάλι τερματίζει η μανέτα (!) παρόλο που αποφεύγω να την ακουμπάω ενώ κινείται το μηχανάκι.

1) Φταίνε τα τακάκια? (έβαλα πάλι μαμά, εξουσιοδοτημένο γαρ και τη δεύτερη φορά - or so I was told)
2) κάνω κάτι εγώ λάθος?
3) τα συγκεκριμένα τακάκια φαγώνονται τόσο εύκολα / γρήγορα? αν ναι, μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποια άλλη μάρκα για το εν λόγω μοντέλο?

Thanx in advance

idi
02/11/2006, 12:15
Μάλλον εχει δικιο ο μαστορας σου ετσι τρώνε οι περισσότεροι τα ΠΙΣΩ τακακια... ε εσυ τα εμπρός

Prince-Garbage
02/11/2006, 13:03
thanx idi αλλά πώς είναι δυνατόν να συμβεί το ίδιο σχεδόν στα μισά χλμ, ενώ το γνώριζα και πρόσεχα..?
υπάρχει κάποιος με το ίδιο μηχανάκι με αντίστοιχη εμπειρία..?

plz help, θα αλλάζω τακάκια κάθε 1000 χλμ...? :cry:

OldMan
02/11/2006, 13:10
Διευκρινιστική ερώτηση ...

Η μανέτα τερματίζει "ξαφνικά" ή έχει την φυσιολογική (λόγω φθοράς τακακιών) σταδιακή υποχώρηση ??

Prince-Garbage
02/11/2006, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Διευκρινιστική ερώτηση ...

Η μανέτα τερματίζει "ξαφνικά" ή έχει την φυσιολογική (λόγω φθοράς τακακιών) σταδιακή υποχώρηση ??

Η υποχώρηση μου φαίνεται φυσιολογική, το καταλαβαίνω από την απόσταση την οποία έχει από τα υπόλοιπα δάχτυλα στο γκριπ όταν πατάω φρένο με το δείκτη.

OldMan
02/11/2006, 14:02
Μάλλον χρειάζεσαι αλλαγή των υγρών της τρόμπας ...

Αν είναι DOT 4, άλλαξέ τα με DOT 5.1
(θεωρώ ότι ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να είναι DOT 3 !!)

Αν είναι DOT 5, άλλλαξέ τα πάλι με DOT 5 !!
(τα υλικά της τρόμπας που δουλεύουν με DOT 5 ΔΕΝ δεν είναι συμβατά με DOT 5.1 ή DOT 4)

Μάλλον το πρόβλημά σου είναι στην "ποιότητα" των υγρών (μετά από κάποια φρεναρίσματα "πρήζονται", με αποτέλεσμα να "σπρώχνουν" τα τακάκια πάνω στον δίσκο και να τρώγονται γρήγορα).

:wave2: :beer: :wave2:

Για να προλάβω πιθανή ερώτηση : ΔΕΝ μπορείς να αντισταθμίσεις την διαστολή των υγρών με τον "τζόγο" την μανέτας !!

Prince-Garbage
02/11/2006, 14:21
Νομίζω είναι DOT 4 (με κάθε επιφύλαξη).

Ευχαριστώ πολύ, θα το κοιτάξω και θα ενημερώσω... :wave2: