PDA

View Full Version : μετατροπη και χαμηλωμα;



mic_dim
09/11/2006, 21:08
Γεια σε ολους !!
Θα ηθελα να ρωτησω τα εξης:
καταρχην ψαχνω για μεταχειρισμενο sm (οχι αγωνιστικο) μεχρι 250 cc με μιζα(αν υπαρχει...)
Απο εκει και περα ... τι χρειαζεται για να χαμηλωσει και ποσο μπορει να χαμηλωσει;
Τα διαφορα wr 200 cc '97 με 2001 που εχω δει σε καποιες αγγελιες, ειναι enduro; τι πληροφοριες υπαρχουν για αυτα;
ποσο περιπου κοστιζει μια μετατροπη σε sm ;

kaps
10/11/2006, 08:10
Αλλοι θέλουμε να τα ψηλώσουμε και άλλοι να τα χαμηλώσουμε :cool: Παλιοκατάσταση δηλαδή .:D

soundstorm
10/11/2006, 09:37
Oταν εκανα το χτ μοταρντ αλλαξα ζαντολαστιχα,πισω μπρατσο,μπροστα αλλαξα μονο ελατηρια(γιατι δεν ειχα λεφτα) καρμπυλατερ,και τιμονι.Μου πηγε 1800 ευρα.

Μικρή Λουλού
10/11/2006, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από mic_dim
Γεια σε ολους !!
Θα ηθελα να ρωτησω τα εξης:
καταρχην ψαχνω για μεταχειρισμενο sm (οχι αγωνιστικο) μεχρι 250 cc με μιζα(αν υπαρχει...)








Κawasaki d-tracker. :wave2:

kostisthegreek
10/11/2006, 21:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από mic_dim

Απο εκει και περα ... τι χρειαζεται για να χαμηλωσει και ποσο μπορει να χαμηλωσει;


Συνήθως για το χαμήλωμα σκάβουμε τη σέλα. Βγάζουμε δηλαδή λίγο από το αφρώδες υλικό. Αυτή η λύση δεν επιρεάζει τη γεωμετρία της μηχανής και είναι και η πιο φθηνή. Επίσης δεν φταίει μόνο το ύψος αλλά και το πλάτος της σέλας για το οποίο δεν μπορείς να κάνεις και πολλά.

Αλλη λύση είναι να παίξεις με τις τιμονόπλακες και το αμορτισέρ. Προσοχή γιατί αλλάζει η γεωμετρία της μηχανής. Κι αν αλλάξεις το αμορτισέρ με κάποιο ρυθμιζόμενο το κόστος θα είναι αρκετά ευρά.

Οτι κι αν κάνεις μην περιμένεις μεγάλη διαφορά στο ύψος.

soundstorm
11/11/2006, 08:37
Ας ψαξει για κανα μεταχηρισμενο αμορτισερ.Προσοχη ομως,μην σου πει κανενας σουπερ ουαου μαστορας:να κοψουμε τη σουστα,και το κανεις.Γιατι σαν καλος μλκας εγω δεν ηξερα και το εκανα......

mic_dim
13/11/2006, 21:13
Ευχαριστω ρε παιδια !!
Υπαρχει κατι αλλο εκτος απο το kavasaki;
kαι σχετικα με το wr οτι πληροφορια υπαρχει ...καλοδεχουμενη .