PDA

View Full Version : Πολεμικές Τέχνες



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6

Gandalf dr685sm
20/11/2006, 15:55
μπα... πρέπει να ξέρεις το πως... αλλιώς , πιο πολλές πιθανότητες έχεις να σε καρατομήσουν αυτοί που θα τους επιτεθείς, παρά να το καταφέρεις.

Άλλωστε αρκεί να ανοίξεις και ενα Ιατρικό βιβλίο ή απλά μια έρευνα στο web για να τα βρείς. Το θέμα έιναι πως θα καταφέρεις το χτύπημα... γιατί μπορεί να σπάσεις μέχρι και το χέρι/πόδι σου έτσι.



Gandalf

SUPERMARIO
21/11/2006, 03:16
οι ΝΑΙΤΕΣ ιπποτες (μιας & μιλαμε για τεχνικες & τακτικες) ηταν ο πιο εκπαιδευμενος στρατος τα χρονια εκεινα (σταυροφοριες).

δεν χρειαστηκε ΠΟΤΕ να παραταξουν πανω απο 1.000 αντρες σε καμια μαχη.

ο καλος ο πολεμιστης ειναι ακομα καλυτερος αν εχει αιτια να πολεμησει-παλεψει (καλη η' κακη).
ο φανατισμος το εδειξε μεσα απο την ιστορια.

saki_tsan
21/11/2006, 16:35
Παιδες,απο τις πιο ενδιαφερουσες συζητησεις που εχουν ανοιχτει! :a013: Κριμα που δεν εχω χρονο να απαντησω κι εγω τωρα.. :( Μια ερωτησουλα ηθελα να κανω μονο και μαλλον βρηκα το σωστο μερος! Μενει κανας Χριστιανος κοντα στο Sports Center (Ειδη πολεμικων τεχνων, ΕΜΠΕΔΟΚΛΕΟΥΣ 95 ΒΥΡΩΝΑΣ,ΑΘΗΝΑ) να μου κανει μια μικρη εξυπηρετηση?? Αν ειναι κανεις ας στειλει ενα πμ..! Ευχαριστω! :beer:

Και για να μπω και λιγο στο θεμα: 1,5 χρονο wu shu kwan kung fu,λιγους μηνες ying jow pai και 5,5 χρονια (και συνεχιζω) Wing Chun Kung Fu που προτεινω και ανεπιφυλακτα σε μικρα ή και λιγο...μεγαλυτερα παιδακια (σκουριασμενα ή μη)!! ;) :wave2:

h_m_akis
21/11/2006, 18:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Μαρτυρας και χωρις ξυλο εσυ!!! :lol:
Εισαι του Λιακοπουλου μαθητης!!!
Το παγκρατιο ποιος μας λεει πως ειναι...απλα την υπαρξη του ξερουμε σαν αγωνα πυγμαχιας,δεν νομιζω να εχει διασωθει η τεχνικη του (αν εχει τεχνικη)!!
Στον πολεμο δεν υπαρχουν κανονες για το πως θα χτυπηεσεις τον αλλο..την γενειαδα και τα μαλλια οι αρχαιοι τα εκοψαν εποχης Μ.Αλεξ για να μην τους τραβανε οι αντιπαλοι,οχι για ψειρες κ.α

Οσο για τα κλουβια αυτα ειναι για θεαμα...οι τυποι αυτοι ΟΣΟ και πραγματικα να δερνονται ειναι πλακωμενοι στα στεροιδι...για αθλητες δεν μου κανουν ,για τρομπες ναι!

Οταν δεις ενα πιτσιρικι να λυγιζει μπετοβεργα οχι γυροω απο το λαιμο αλλα με κοντρα το λαιμο στην μπετοβεργα για πλακα..υπαρχει περιπτωση να πιστευεις οτι οσο και δυνατος να εισαι θα του κανεις ζημια??
Το καλοκαιρι νομιζω ειχαν ερθει στην Αθηνα...οποιος τους ειδε μπορει να σου πει για τι ατομα και ηλικιες μιλαμε και τι εκαναν...ουτε ο Τρομαρας + Ζουγκλακος δεν τα εκαναν αυτα...και μιλαμε για παιδια 7,10,13 χρονων!



δεν καταλαβαινω τι θες να πεις:confused:
με λιακοπουλους κλπ δεν εχω καμια σχεση believe me...
για τους κανονες στον πολεμο και τον Μεγαλεξαντρο δεν αμφισβητησε κανεις τιποτα,ειναι πλεον γνωστα...δεν καταλαβαινω γιατι το αναφερεις:confused:

τα κλουβια τωρα ισως και να ειναι για θεαμα οταν ξεκινησαν ομως πριν 1-2 δεκαετιες (τουλαχιστον τοσο γνωριζω κι εχω δει εγω) τα πραγματα ηταν πολυ διαφορετικα. αν ψαχτεις στο internet θα βρεις βιντεακια και θα καταλαβεις τι εννοω. ηταν πολυ σκληρες μαχες και πραγματικες με μονο 3-4 απαγορευσεις οπως πχ. τα δαγκωματα κλπ. οσοι χρησιμοποιησαν οποιαδηποτε αναβολικα σε περιοδο αγωνων παθανε μεγαλη νιλα...:sick: ηταν κατι σαν το παγκρατιο το οποιο δεν ηταν αγωνας πυγμαχιας αλλα ελευθερη μαχη που μαλιστα σε καποιες περιοχες (π.χ.Σπαρτη) ηταν σχεδον ανυπαρκτοι οι κανονισμοι και πολλες φορες κατεληγε στο θανατο...

προσωπικα δεν εχω παρακολουθησει παγκρατιο αλλα πισω απο το γηπεδο του αιγαλεω εχει μια σχολη που θα μπορουσε να σε κατατοπισει σε οτι αφορα την τεχνικη του:winka:

το λυγισμα των μπετοβεργων δε το θεωρω πολεμικη τεχνη παρ'ολα αυτα ομως ειναι τεχνη αλλα δεν ανηκει σε αυτο το thread


και μια ερωτηση: εσυ θα εμπαινες σε ενα τετοιο κλουβακι μαζι με καποιον τρομπα απ'αυτους???
(εννοειται οτι δεν μιλαμε για wwf...)

George-3-
21/11/2006, 19:50
Καλα αυτο με τον τυπο και το Lamborghini και το Μanta πραγματικα πρωτη φορα το ακουω αν και θελω να μαθω περισσοτερα... και ξανανοιξε και η σχολη... αυτα ειναι.

Τελος παντων κανενας απο Κοζανη... (ρε ολοι με γραψανε)

tai
25/11/2006, 19:37
θεατρικό μεν (πολλλλλύ)αλλα ειναι!! jujutsu
http://www.metacafe.com/watch/213890/tahi_dragon_extreme/
για να δουν κάποιοι τι ειναι ΠΟΛΕΜΙΚΗ τεχνη:smokin:

ziggΥ
26/06/2010, 12:19
ποιος, τι, πως, γιατί, πόσο, πότε κλπ? :o
θέλω και γνώμες γιατί λέω απο κανα σεπτέβρη να ξαναρχίσω κάτι σγα σγα.. :wacko: (έκανα πριν απο πολλάα χρόνια kung fu αλλά ήμουν μικρός ο μλκς και σταμάτησα :bawl: , λέω για muay thai αλλά δεν είμαι και πολύ σίγουρος ακόμα..) :smokin:

για πείτε, για πείτε.. :D

p@nos
26/06/2010, 12:24
ju jitsu


:a13: :D

keepdreaming
26/06/2010, 12:24
Thai Box και τα μυαλα στα καγκελα :o Αν και δεν ξερω που και ποσοι δασκαλοι υπαρχουν για να σε διδαξουν κατι τετοιο...

Θα το ευχαριστηθεις ομως.

Αλλιως απλο και καλο Kick box....τιποτε καλυτερο :cool: :wave2:

tai
26/06/2010, 12:34
εαν δεν σου κάνει κλικ κατι άλλο δοκίμασε santa (http://www.youtube.com/watch?v=TcnT3Mx-ZTU) :smokin:

ziggΥ
26/06/2010, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
εαν δεν σου κάνει κλικ κατι άλλο δοκίμασε santa (http://www.youtube.com/watch?v=TcnT3Mx-ZTU) :smokin:
θα με σκοτώσουν εκεί πέρα :bigcry: :bigcry: :bigcry:

tai
26/06/2010, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από lettas
θα με σκοτώσουν εκεί πέρα :bigcry: :bigcry: :bigcry:
οχι ρε συ ειναι καλα παιδια:rotflmao: :rotflmao:

p@nos
26/06/2010, 12:48
εδω δε βαρανε πολυ παντως

http://www.youtube.com/watch?v=WjRpTNWv7dY



μετα τη θυτεια μου στο tae kwo do, το σκεφτομαι παρα πολυ σοβαρα:D

deusXT
26/06/2010, 12:58
μάλλον πρέπει να πας ανάποδα
ψάξε να βρεις σοβαρό δάσκαλο

όποιος κολλάει μια ταμπέλα δεν είναι αυτόματα δάσκαλος.

αυτό για να μάθεις.

για να κάνεις γυμναστική χωρίς να χτυπήσεις μπορείς να κάνεις σχεδόν οτιδήποτε οπουδήποτε.

ziggΥ
26/06/2010, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ju jitsu


:a13: :D


Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
tae kwo do

:confused: διάλεξε ρε :p

nasosR
26/06/2010, 13:00
νομιζω πως μια καλη αρχη ειναι το tae kwo do.....
στο λεω εκ πειρας......:winka:

p@nos
26/06/2010, 13:02
και μια πολυ συντομη περιγραφη...

το ταε κβο ντο που σου πα εγω, το προτιμουν πολλοι...αφενως γιατι υπαρχουν πολλες σχολες:lol: , αφετερου γιατι ειναι politically correct πολεμικη ''τεχνη''...ειναι καπως πιο ''αριστοκρατικο'', με την εννοια πως η μαχη ειναι πιο καθαρη...

αυτος ειναι ο λογος που δε μ'αρεσε να σου πω την αληθεια, και το παρατησα στη μιση μαυρη(:rotflmao: )

το μποξ, κατι που επισης το διαλεγουν πολλοι...ο ενας λογος ειναι ο ιδιος με το ταε κβο ντο, υπαρχουν δηλαδη πολλες σχολες:lol: , αφετερου λογο του οτι εινα λιγο αμερικανια, με την εννοια οτι εγινε διασημο λογω ροκυ κλπ(εξου και εμφανηστικαν τοσες σχολες, μιας και εγινε μοδα...)



τα πραγματα βεβαια οταν μιλαμε για muay thai, ju jitsu klp...ειναι εντελως διαφορετικα...ειναι λιγο διαφορετικη η φιλοσοφια τους, τυπου βρωμοξυλο, μαμαω και δερνω τους παντες :lol:
δεν εχω ασχοληθει ποτε με τιποτα απο τα δυο, η κατι παρομοιο...απο γνωστους μου παντως, αυτοι που εχουν τετοιου ειδους σχολες, συνηθως δεν ειναι και πολυ λογικοι ανθρωποι, οποτε εχε στο νου σου οτι θα φας αρκετο ξυλο...


για περισσοτερα ρωτα τον ται, που φανταζομαι το nickname του και το αβαταρ του δε θα ναι τυχαιο:look:





και κατι τελευταιο...φανταζομαι επιρεαστηκες απο το θρεντ περι τσακωμων στο δρομο:lol:
οταν μαθαινεις καποια πολεμικη τεχνη, ΞΕΧΝΑΣ οποιοδηποτε τσακωμο με οποιονδηποτε στο δρομο...ειανι πολυ ευκολο, να τον ξαπλωσεις και να μην ξανασηκωθει ποτε...
δεν ειναι ακριβως οτι εφαρμοζεις αυτα που μαθαινεις...με την τριβη που εχεις, σου βγαινουν απο μονα τους...και δε το καταλαβαινεις...

p@nos
26/06/2010, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από lettas
:confused: διάλεξε ρε :p


σε προλαβα, διαβασε παραπανω:D

mikes
26/06/2010, 13:03
kunna tin-tsu tsuna
:wave2: :wave2: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ziggΥ
26/06/2010, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από deusXT
μάλλον πρέπει να πας ανάποδα
ψάξε να βρεις σοβαρό δάσκαλο

όποιος κολλάει μια ταμπέλα δεν είναι αυτόματα δάσκαλος.

αυτό για να μάθεις.

για να κάνεις γυμναστική χωρίς να χτυπήσεις μπορείς να κάνεις σχεδόν οτιδήποτε οπουδήποτε.

το ξέρω.. είχα κάποτε έναν, αλλά την έκλεισε τη σχολή και δεν ξέρω αν κάνει κάτι άλλο τώρα, αλλιώς δεν θα το σκεφτόμουν θα πήγαινα εκεί να συνεχίσω σίγουρα..
είμαι ανάμεσα σε kung fu και muay thai, αλλά είναι τελείως διαφορετικά.. συν οτι το ένα το έκανα κάποτε και μ'άρεσε.. :a47: :a47:

Red Rider
26/06/2010, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από mike.giann
kunna tin-tsu tsuna
:wave2: :wave2: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: \


:lol: :lol: :bigcry:

ziggΥ
26/06/2010, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
και κατι τελευταιο...φανταζομαι επιρεαστηκες απο το θρεντ περι τσακωμων στο δρομο:lol:
οταν μαθαινεις καποια πολεμικη τεχνη, ΞΕΧΝΑΣ οποιοδηποτε τσακωμο με οποιονδηποτε στο δρομο...ειανι πολυ ευκολο, να τον ξαπλωσεις και να μην ξανασηκωθει ποτε...
δεν ειναι ακριβως οτι εφαρμοζεις αυτα που μαθαινεις...με την τριβη που εχεις, σου βγαινουν απο μονα τους...και δε το καταλαβαινεις...
:nono: :nono:
δεν κάνω τέτοια εγώ :smokin:

ziggΥ
26/06/2010, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από mike.giann
kunna tin-tsu tsuna
:wave2: :wave2: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
μλκ :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :bigcry: :lol: :lol: :bawl:

pilotos_xtreme
26/06/2010, 13:22
αντι να δινεις λεφτα σε σχολη θα σε πω εγω τι θα κανεις.

πανε κ αγορασε ολη τη σειρα tekken για πλαυστατιον και παιξε με ολους τους χαρακτηρες.
προσπαθησε να μιμιθεις τις κινησεις τους.

αμα το κανεις αυτο ,να εισαι σιγουρος οτι εκτος οτι πλεον θα εισαι computer freak κ οτι θα τσακιστεις μονος σου,
θα μπορεις να δερνεις κ να μαμας οποιον θελεις.

φιλικη συμβουλη,διαλεξε τον bryan fury,ο τυπας δινει ρεστα!

:lol: :lol: :beer: :lol: :lol:

p@nos
26/06/2010, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από pilotos_xtreme
αντι να δινεις λεφτα σε σχολη θα σε πω εγω τι θα κανεις.

πανε κ αγορασε ολη τη σειρα tekken για πλαυστατιον και παιξε με ολους τους χαρακτηρες.
προσπαθησε να μιμιθεις τις κινησεις τους.

αμα το κανεις αυτο ,να εισαι σιγουρος οτι εκτος οτι πλεον θα εισαι computer freak κ οτι θα τσακιστεις μονος σου,
θα μπορεις να δερνεις κ να μαμας οποιον θελεις.

φιλικη συμβουλη,διαλεξε τον bryan fury,ο τυπας δινει ρεστα!

:lol: :lol: :beer: :lol: :lol:


υποθετω πως mortal combat δεν εχεις παιξει ποτε εεΕ?

:smokin: :smokin:

Tpap
26/06/2010, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από lettas
... λέω για muay thai αλλά...

Νομίζω ότι καλά λες...:a013:

Tip: οπωσδήποτε μετά το καλοκαίρι, είναι η καλλίτερη εποχή, μιάς και έχουν ''ψηθεί'' αρκετά οι πατούσες σου από τον ήλιο/θάλασσα/σαγιονάρες κλπ και έτσι δεν θα τις αφήσεις στην μοκέτα της σχολής. :wave2: :beer:

Allst@rf
26/06/2010, 13:49
βασικα έχε στο νου σου ότι πρέπει να ξεχωρίσεις τα μαχητικά σπορ από τις πολεμικές τέχνες και αφού τα ξεχωρίσεις να διαλέξεις τι θα ήθελες να μάθεις.οι πολεμικές τέχνες είναι ως ένα βαθμό και μαχητικό σπορ αλλά τα μαχητικά σπορ δεν είναι πολεμικές τέχνες...

ziggΥ
26/06/2010, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
βασικα έχε στο νου σου ότι πρέπει να ξεχωρίσεις τα μαχητικά σπορ από τις πολεμικές τέχνες και αφού τα ξεχωρίσεις να διαλέξεις τι θα ήθελες να μάθεις.οι πολεμικές τέχνες είναι ως ένα βαθμό και μαχητικό σπορ αλλά τα μαχητικά σπορ δεν είναι πολεμικές τέχνες...
ναι, σ'αυτό το δίλλημα είμαι :o
μια ζωή δεν ξέρω τι θέλω :lol:

Gares'
26/06/2010, 13:58
Θα σου πρότεινα να συνεχίσεις Kung-fu.Κατά την γνώμη μου είναι τρομέρη γυμναστική και δεν είναι μόνο θέμα "ξύλου".Μαθαίνεις απίστευτα πράγματα για το ανθρώπινο σώμα.Τι οικογένεια έκανες παλιά??

Akatanomastos
26/06/2010, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap

Tip: οπωσδήποτε μετά το καλοκαίρι, είναι η καλλίτερη εποχή, μιάς και έχουν ''ψηθεί'' αρκετά οι πατούσες σου από τον ήλιο/θάλασσα/σαγιονάρες κλπ και έτσι δεν θα τις αφήσεις στην μοκέτα της σχολής

αυτο το τιπ

ειναι level μιγιάγκι και άνω:bigcry: :lol: :bigcry: :lol:

ziggΥ
26/06/2010, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gares'
Έγω θα σου πρότεινα να συνεχίσεις Kung-fu.Κατά την γνώμη μου είναι τρομέρη γυμναστική και δεν είναι μόνο θέμα "ξύλου".Χρειάζεται διάφορα και μαθαίνεις απίστευτα πράγματα για το ανθρώπινο σώμα.Τι οικογένεια έκανες παλιά??
για εκεί με βλέπω.. :wacko:
τι να σου πω.. νομίζω Changquan έκανα, αλλά ήμουν αρκετά μικρός για να θυμάμαι με σιγουριά.. :alien:

Gares'
26/06/2010, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από lettas
για εκεί με βλέπω.. :wacko:
τι να σου πω.. νομίζω Changquan έκανα, αλλά ήμουν αρκετά μικρός για να θυμάμαι με σιγουριά.. :alien:

Κοίτα αν σου άρεσε συνέχισε στο ίδιο.Αλλιώς μια άλλη επιλογή είναι το πολύ διαδεδομένο wing chun αλλά και hung gar.Ψάξου γενικότερα και ειδικά αν είσαι Αθήνα υπάρχουν πολλές σχολές και από άλλα είδη όπως το eagle claw.

paramedic
26/06/2010, 14:16
Ενα θα σου πώ. Εχω κάνει 7 χρόνια Koju-Kai Karate όταν ήμουν μικρός και οταν ήμουν φοιτητής και παίδαρος σφίχτης(τώρα είμαι φλωροκοιλιάς λαπάς χεχε) έκανα kung-fu Fu Jo Pai.
Οταν κατέβαινα σε αγώνες έδινα πολύ ξυλο μιας και είχα 2 τεχνικές σε μία(αν και το kung fu μου άρεσε πιο πολύ σε σχέση με το καρατε) και ήμουν πολύ πουλ μουρ, κανε πέρα ρε φλώρε να περάσει ο sensei και άλλους φίλαθλους και μέσα στο πνέυμα της ευγενούς άμμιλας της πολεμικής τέχνης χαρακτηρισμούς.

Μια φορά έπαιξα με έναν απο εξωτερικό που ήξερε Aikιdo. Βγήκα με ένα στυλ: Που πα ρε νομίζεις οτι είσαι ο Σιγκαλης να ούμε και θα δέιρεις τον τρισμέγιστο, τιτανοτεράστιο, αρπααυτητηνγυριστήκαιαραξεχαμωδικεμου paramedic????? EEEE λοιπόν εδωσα κατι ψιλές...αλλα έφαγα και κατι χοντρές!!!!
Αυτο να κάνεις φίλε μου. Αυτοι χρησιμοποιούν την δύναμή σου και τα κιλά σου για να σε σκίσουν. Το καράτε είναι παλιό, το Μαι ται σπάει πόδια, το ται κβο ντο(πως στο διαολο λέγετε) έιναι για φλώρους,το kung fu ειναι απίστευτα τεχνικό και αν θέλεις να το πάιξεις grasshoper και έτσι είναι απλά κορυφαίο και το αικιντο απλά έρχεται και σκίζει πωπούς....

keepdreaming
26/06/2010, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από paramedic
Ενα θα σου πώ. Εχω κάνει 7 χρόνια Koju-Kai Karate όταν ήμουν μικρός και οταν ήμουν φοιτητής και παίδαρος σφίχτης(τώρα είμαι φλωροκοιλιάς λαπάς χεχε) έκανα kung-fu Fu Jo Pai.
Οταν κατέβαινα σε αγώνες έδινα πολύ ξυλο μιας και είχα 2 τεχνικές σε μία(αν και το kung fu μου άρεσε πιο πολύ σε σχέση με το καρατε) και ήμουν πολύ πουλ μουρ, κανε πέρα ρε φλώρε να περάσει ο sensei και άλλους φίλαθλους και μέσα στο πνέυμα της ευγενούς άμμιλας της πολεμικής τέχνης χαρακτηρισμούς.

Μια φορά έπαιξα με έναν απο εξωτερικό που ήξερε Aikιdo. Βγήκα με ένα στυλ: Που πα ρε νομίζεις οτι είσαι ο Σιγκαλης να ούμε και θα δέιρεις τον τρισμέγιστο, τιτανοτεράστιο, αρπααυτητηνγυριστήκαιαραξεχαμωδικεμου paramedic????? EEEE λοιπόν εδωσα κατι ψιλές...αλλα έφαγα και κατι χοντρές!!!!
Αυτο να κάνεις φίλε μου. Αυτοι χρησιμοποιούν την δύναμή σου και τα κιλά σου για να σε σκίσουν. Το καράτε είναι παλιό, το Μαι ται σπάει πόδια, το ται κβο ντο(πως στο διαολο λέγετε) έιναι για φλώρους,το kung fu ειναι απίστευτα τεχνικό και αν θέλεις να το πάιξεις grasshoper και έτσι είναι απλά κορυφαίο και το αικιντο απλά έρχεται και σκίζει πωπούς....

Κλαιω μλκα μου :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl:

SVX
26/06/2010, 14:20
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Ξυλο για ΔΡΟΜΟ :









Jeet Kune Do (http://www.youtube.com/watch?v=_hUiAzdO8GI&feature=related)

KRAV MANGA (http://www.youtube.com/watch?v=o9srBDFW0Z0)


WING CHung ( ή το "παρακλαδι" του Ving Tsun) (http://www.youtube.com/watch?v=NZ3-Hi-kMNo&feature=related)

Παγκρατιο (http://www.youtube.com/watch?v=fFalVVlgZ8Q&feature=related)

project.breeze
26/06/2010, 14:27
Αν θες κάτι brutal διάλεξε μεταξύ: Silat,Kun Tau,Krav Maga,Danzan Ryu Jujitsu
Αν θες κάτι να περνάς την ώρα σου και να εξασκείσαι: Tae Kwon Do,Aikido

Έχοντας περάσει αρκέτα χρόνια στο Tae Kwon Do αν ξεκινούσα τώρα μάλλον κάτι σε Krav Maga θα έκανα που διδάσκει κατά βάση αυτοάμυνα :beer:



Jeet Kun Do ήταν η τέχνη που δημιούργησε ο Μέγας Bruce Lee και Wing Chun η τέχνη που χρησιμοιούσε ο δάσκαλός του ο IP man και θα τις μάθαινα από σεβασμό προς αυτούς τους δασκάλους :a23:

devil's animal
26/06/2010, 14:33
mma

τουτεστιν mixed martial arts.

μπορεις να πας απο τεχνικες wing chun στο jeet kune do κανοντας παραλληλα kick boxing και muay thai. και στο τελος παραδοσιακο παγκρατιο και judo.

βεβαια εγω θεωρω κορυφαια τεχνικη την ninjitsu, αλλα ποιον να βρεις να στην διδαξει...(οτι πιο υπουλο υπαρχει)..
:beer: :beer: :beer:

project.breeze
26/06/2010, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal

βεβαια εγω θεωρω κορυφαια τεχνικη την ninjitsu, αλλα ποιον αν βρεις να στην διδαξει...(οτι πιο υπουλο υπαρχει)..
:beer: :beer: :beer:



:bigcry: :bigcry: :bigcry:


Ανοίγεις πληγές τώρα ...



MMA vs Ninjutsu (http://www.youtube.com/watch?v=sChS9Z5Ca_k&feature=related)

ziggΥ
26/06/2010, 16:21
αρχικά, θενκ γιου για τις απαντήσεις σας όλους!
επειδή μάλλον η σχολή που πήγαινα δεν έχει κλείσει τελικά, κατα πάσα πιθανότητα θα πάω να ξαναρχίσω εκεί :a08: :a08:


ένιγουέι, το θρεντ το άνοιξα περισσότερο για να δούμε ποιοι ασχολούμαστε κλπ, οπότε.. γκόου ον εντ τελ γιορ στόρι ορ γιορ χίστορι ιφ γιου χαβ ένι :smokin: :smokin:

VANDA
26/06/2010, 16:28
Βρε Λεττάκο, δεν ξεκινάς από το να βάλεις κανένα κιλό πρώτα που είσαι σαν κλαδάκι;
Μετά μας δέρνεις, οκ.. :p

ziggΥ
26/06/2010, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Βρε Λεττάκο, δεν ξεκινάς από το να βάλεις κανένα κιλό πρώτα που είσαι σαν κλαδάκι;
Μετά μας δέρνεις, οκ.. :p
:a6: θα λογαριαστούμε απο κοντά εμείς





:rotflmao: :rotflmao:

super_toto
26/06/2010, 16:30
Σημασία δεν έχει ποιά πολεμική τέχνη θα μάθεις αλλά ποιός θα στη μάθει. Θα σου πρότεινα να δεις τι σου αρέσει και μετά να ψαχτείς πολυ στο ποιός θα είναι ο δάσκαλός σου.
Γενικά οι ολες οι πολεμικές τέχνες είναι άριστη γυμναστική. Αν σε ενδιαφέρει η αυτοαμυνα καλύτερα να πας σε MMA. Αλλιως δες τι σου αρέσει και ξεκίνα. Προσοχή όμως στο δάσκαλο που θα έχεις.

Εγώ θα σου πρότεινα πυγμαχία που είναι από τις ευγενέστερες πολεμικές τέχνες και δίνει καλές βάσεις για τα πάντα.

Αν σε ενδιαφέρει πές μου να σου στείλω με πμ εξαιρετικό δάσκαλο.

tai
26/06/2010, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Ξυλο για ΔΡΟΜΟ :


Jeet Kune Do (http://www.youtube.com/watch?v=_hUiAzdO8GI&feature=related)

KRAV MANGA (http://www.youtube.com/watch?v=o9srBDFW0Z0)


WING CHung ( ή το "παρακλαδι" του Ving Tsun) (http://www.youtube.com/watch?v=NZ3-Hi-kMNo&feature=related)

Παγκρατιο (http://www.youtube.com/watch?v=fFalVVlgZ8Q&feature=related)


παρτα ολα αυτά και μπες σε ενα "κλουβί" που ειναι ΣΑΝ τον δρόμο, να μας πεις το αποτέλεσμα:a22:



Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto

Αν σε ενδιαφέρει πές μου να σου στείλω με πμ εξαιρετικό δάσκαλο.
ποιον λες??

ziggΥ
26/06/2010, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Σημασία δεν έχει ποιά πολεμική τέχνη θα μάθεις αλλά ποιός θα στη μάθει. Θα σου πρότεινα να δεις τι σου αρέσει και μετά να ψαχτείς πολυ στο ποιός θα είναι ο δάσκαλός σου.
Γενικά οι ολες οι πολεμικές τέχνες είναι άριστη γυμναστική. Αν σε ενδιαφέρει η αυτοαμυνα καλύτερα να πας σε MMA. Αλλιως δες τι σου αρέσει και ξεκίνα. Προσοχή όμως στο δάσκαλο που θα έχεις.

Εγώ θα σου πρότεινα πυγμαχία που είναι από τις ευγενέστερες πολεμικές τέχνες και δίνει καλές βάσεις για τα πάντα.

Αν σε ενδιαφέρει πές μου να σου στείλω με πμ εξαιρετικό δάσκαλο.

αν δεις τις απαντήσεις μου πιο πριν λέω πως ήθελα αυτόν που είχα κάποτε αλλά νόμιζα πως είχε κλείσει την σχολή.. :winka: αλλά μάλλον δεν την έκλεισε τελικά! οπότε θα πάω εκεί! :wacko:

στείλε πάντως ένα πμ να έχω στα υπόψιν.. :wave2:

SVX
26/06/2010, 16:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
παρτα ολα αυτά και μπες σε ενα "κλουβί" που ειναι ΣΑΝ τον δρόμο, να μας πεις το αποτέλεσμα:a22:




ΜΕ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΣ ! :rolleyes: Κι οταν με προκαλουν ΔΕΝ ΧΑΝΩ ΠΟΤΕ!!! (http://www.youtube.com/watch?v=o9fU5YPzMrg) :mad:































:bigcry: :rotflmao: :bigcry:

takis-kk
26/06/2010, 17:02
Πάρε ένα περίστροφο.

Allst@rf
26/06/2010, 17:02
μακάρι να είχα δάσκαλο μου τον Ηatsumi Sensei και δεν θα ήθελα τίποτα άλλο στη ζωή μου...

Nazgul
26/06/2010, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
ΜΕ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΣ ! :rolleyes: Κι οταν με προκαλουν ΔΕΝ ΧΑΝΩ ΠΟΤΕ!!! (http://www.youtube.com/watch?v=o9fU5YPzMrg) :mad:































:bigcry: :rotflmao: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:


Γμτ ξυπνησα την μικρη...

Υ.Γ Ρε svx σβησε τα πμ σου

konsttanttinos
26/06/2010, 17:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos


το ταε κβο ντο που σου πα εγω, το προτιμουν πολλοι...αφενως γιατι υπαρχουν πολλες σχολες:lol: , αφετερου γιατι ειναι politically correct πολεμικη ''τεχνη''...ειναι καπως πιο ''αριστοκρατικο'', με την εννοια πως η μαχη ειναι πιο καθαρη...




Το tae kwon do φιλε πανο ειναι περισσοτερο αθλημα επιδειξης και λιγοτερο πολεμικη τεχνη.
Χρησιμοποιει κατα κορον ποδια, και αυτο δειχνει τον προσανατολισμο του.
Ειμαι αθλητης του Shitō-ryū (παρακλαδι του Shotokan)εδω και 16 χρονια.Πριν απο αυτο εκανα Vital, Full Contact και προθαλαμο του kick-boxing.Δεν υπαρχει καμμια σχεση μεταξυ του ο,τι-box και του Κarate.

Ο φιλος μας ρωτησε για Πολεμικη ΤΕΧΝΗ.
Απο ποτε το kick boxing ή το tae-box ή οποιοδηποτε υβριδιο του σουβλακοξυλου εγινε ΤΕΧΝΗ δεν μπορω να καταλαβω.
Η Τεχνη του karate αυτοελεγχο, αποφυγη, ελεγχο, συγκεντρωση, τεχνικη, αυτοαμυνα, επιθεση, μεσα απο μια σειρα kata και πνευματικων ασκησεων.Η δυναμη ερχεται σιγα-σιγα και σταθερα.

Το kung-fu ειναι επισης Τεχνη.

Αυτα που αναφερατε οι περισσοτεροι ειναι για ΚΔΟΑ.Παρτε ενα μπαστουνι του baseball και δειτε το Undisputed.Ειναι σιγουρα πιο αποτελεσματικο.

reinmeister
26/06/2010, 18:07
wing chun παραδοσιακο ειναι η κορυφη,αλλα θελει απολυτη αφοσιωση,ωρες πολλες,πονο πολυ,διατροφη και καθαρο πνευμα...ενας μονο παραδοσιακος στην ελλαδα ,αλλα δεν ξερω αν υπαρχει ακομα...

αν το συνδυασεις με aikido ,επισης ενας μονο ουσιαστικος στην ελλαδα κι επισης δεν ξερω αν διδασκει ακομη, θα κανεις κροταλια να σε κοιταει και να κουναει χαριτωμενα την ουρα του...

εγω στην θεση σου ,θα καθομουν στα αυγουλακια μου και θα εκανα απλως γυμναστικη...

nihristo
26/06/2010, 18:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
Το tae kwon do φιλε πανο ειναι περισσοτερο αθλημα επιδειξης και λιγοτερο πολεμικη τεχνη.
..............
Απο ποτε το kick boxing ή το tae-box ή οποιοδηποτε υβριδιο του σουβλακοξυλου εγινε ΤΕΧΝΗ δεν μπορω να καταλαβω.
Η Τεχνη του karate αυτοελεγχο, αποφυγη, ελεγχο, συγκεντρωση, τεχνικη, αυτοαμυνα, επιθεση, μεσα απο μια σειρα kata και πνευματικων ασκησεων.Η δυναμη ερχεται σιγα-σιγα και σταθερα.

Το kung-fu ειναι επισης Τεχνη.
...


+49,4

και αν δεν μπορείς να διαλέξεις πήγαινε 1 αναγνωριστική προπόνηση σε 2-3 μέρη πριν γραφτείς (στο επιτρέπουν) και αποφασίζεις μετά.

Ο δάσκαλος είναι το Α και το Ω όπως προείπαν. Στα κικ μποξινγκ μουάι τάι κλπ το πιθανότερο είναι να έχεις δάσκαλο κάποιον πορτιέρη. Κρίνε κ σκέψου

ERRIKA
26/06/2010, 18:59
Όπως έλεγε ο δάσκαλός μου του τάε κβον ντο, η καλύτερη πολεμική τέχνη είναι αυτή που εσύ ξέρεις καλύτερα.
Άποψή μου, αυτό που μετράει πιο πολύ είναι ο δάσκαλος. ΑΝ η σχολή που πήγαινες σου άρεσε υπάρχει ακόμη και ΑΝ διδάσκει ο ίδιος δάσκαλος και ΑΝ εξακολουθεί να διδάσκει με την ίδια όρεξη και πάθος που δίδασκε τότε, πήγαινε ξανά....
Έκανα χρόνια τάε κβον ντο, και εδώ και ένα χρόνο κάνω κουνγκ φου (fu jow pai ή αλλιώς tiger's claw) και συνεχίζω με πολύ όρεξη γιατί έχω πολύ καλό δάσκαλο που έχει γνώσεις και μεταδίδει το πάθος του... Οι πολεμικές τέχνες είναι ένας από τους καλύτερους τρόπους για να γυμναστεί κάποιος καλά, χωρίς να βαριέται (προσωπικά, το σκέτο γυμναστήριο το βαριέμαι θανάσιμα...).:wave2:

Ιznogood
26/06/2010, 19:06
judo και τα μυαλα στα καγκελα, βοηθαει και στις πτωσεις απο τη μηχανη. Απλα σηκωνεσαι ξεσκονιζεσαι και την κανεις...:smokin:

Αμφίσημος
26/06/2010, 19:06
Δοκίμασε το Παγκράτιο.

vagelis24
26/06/2010, 19:49
Aikido και που ξερεις, μπορει μια μερα να σε δουμε στον κινηματογραφο

http://www.youtube.com/watch?v=FOA30ThIGp4

pilotos_xtreme
26/06/2010, 19:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
υποθετω πως mortal combat δεν εχεις παιξει ποτε εεΕ?

:smokin: :smokin:

εχω παιξει , αλλα ειναι too much για αρχη ρε συ, αστον πρωτα απο τα ευκολα :rotflmao:

Allst@rf
26/06/2010, 20:01
είναι λάθος να πιστεύετε ότι οι πολεμικές τέχνες γυμνάζουν.οι πολεμικές τέχνες διδάσκουν πως να μαχόμαστε,παλεύουμε και να αμυνόμαστε.αν κάποιος είναι ήδη γύμνασμενος και αρχίσει να κάνει μια μαχητική τέχνη θα έχει πολύ καλύτερα αποτελέσματα από κάποιον που είναι αγύμναστος και πιστεύει ότι θα γυμναστεί από την τέχνη.οι πολεμικές τέχνες πρέπει να γίνονται παράλληλα με γυμναστική,αεροβια και αναεροβια για άριστα αποτελέσματα και αποφυγή τραυματισμών.

menelaos46
26/06/2010, 20:05
Εγω προτεινω πυγμαχια η παλη.

McTalas
26/06/2010, 20:10
tae kwon do με τιποτα εκανα παλια για 3 χρονια, απεναντιας το hapkido ηταν παρα πολυ καλυτερο και παρα πολυ λειτουργικο.

επισεις προτεινω sidokan kick-boxing για μενα ηταν το καλυτερο, το οποιο ομως δεν ξερω αν θα βρεις αθηνα...

Μικe777
26/06/2010, 21:56
Εναλλακτικα μπορεις να εξασκηθεις







και στο παραδοσιακο!!!














Ελληνικο βρωμοξυλο....:ninja: :smokin:

christostr
26/06/2010, 21:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από lettas
θα με σκοτώσουν εκεί πέρα :bigcry: :bigcry: :bigcry:

Δεν ξέρω αν είναι πολεμική τέχνη, αλλά και το ταβλάκι καλό είναι ρε μεγάλε:bigcry:

Άσε μη φας και καμία:lol:

Εχετλαίος
27/06/2010, 01:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
αν το συνδυασεις με aikido ,επισης ενας μονο ουσιαστικος στην ελλαδα κι επισης δεν ξερω αν διδασκει ακομη,

Τουλάχιστον 2 ουσιαστικόταστοι στην Ελλάδα, ένας ο δικός μου δάσκαλος, Ferdinando D'Agata Sensei 5o Dan Aikikai.

Aikido, φίλε. Μακρύ και δύσκολο μονοπάτι. Αλλά θα μάθεις, πάνω από όλους και όλα, να αντιμετωπίζεις αποτελεσματικά τον χειρότερο εχθρό, τον κακό εαυτό σου.
:wave2:

super_toto
27/06/2010, 03:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από lettas
αν δεις τις απαντήσεις μου πιο πριν λέω πως ήθελα αυτόν που είχα κάποτε αλλά νόμιζα πως είχε κλείσει την σχολή.. :winka: αλλά μάλλον δεν την έκλεισε τελικά! οπότε θα πάω εκεί! :wacko:

στείλε πάντως ένα πμ να έχω στα υπόψιν.. :wave2:

Αν είναι έτσι πήγαινε εκεί και μην το ψάχνεις. :beer:

super_toto
27/06/2010, 03:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
είναι λάθος να πιστεύετε ότι οι πολεμικές τέχνες γυμνάζουν.οι πολεμικές τέχνες διδάσκουν πως να μαχόμαστε,παλεύουμε και να αμυνόμαστε.αν κάποιος είναι ήδη γύμνασμενος και αρχίσει να κάνει μια μαχητική τέχνη θα έχει πολύ καλύτερα αποτελέσματα από κάποιον που είναι αγύμναστος και πιστεύει ότι θα γυμναστεί από την τέχνη.οι πολεμικές τέχνες πρέπει να γίνονται παράλληλα με γυμναστική,αεροβια και αναεροβια για άριστα αποτελέσματα και αποφυγή τραυματισμών.

Οι πολεμικές τέχνες είναι από μόνες τους η καλύτερη αερόβια γυμναστική.

Gandalf dr685sm
27/06/2010, 04:00
KravMaga.. ίσως η μόνη πολεμική τέχνη που μπορεί να χρησιμοποιηθεί και επιθετικά μαζί με το kick boxing. Έχω περάσει απο πολεμικές τέχνες στο παρελθόν και θεωρώ προσωπικά πως η πρώτη , μπορεί άνετα να σταθεί στον δρόμο καθώς διαθέτει ευθεία χτυπήματα χωρίς φανφάρες και περικοκλάδες.

Δεν χρειάζεται να γίνεις μπαλαρίνα απο ανοίγματα (αν και βοηθάει η αλήθεια) και δεν έχει λαβές των 20 σημείων ΄και 20 κινήσεων... είναι άμυνα χτύπημα ή αν θες χτύπημα άμυνα.

Αν ψάξεις στο youtube θα βρείς αρκετά πράγματα για την Ισραηλινή τέχνη πολέμου. Επηρρεασμένη απο το Jiu Jitsu και Aikido μόνο που είναι σαφώς πιο βίαιη και πιο άμεση, ενώ εμπεριέχει και χρήση όπλων και τακτικών μάχης , ακριβως επειδή για αυτό δημιουργήθηκε. Δεν είναι άθλημα επ ουδενί.


Gandalf

westie
27/06/2010, 05:44
Έκανα aikido πολλά χρόνια (διακοπτόμενα λόγω δουλειάς) και αν μπορέσω θα ξαναπάω από Σεπτέμβριο.Είχαμε ένα μπάρμπα στη σχολή, γύρω στα 60, καραφλό και αδύνατο.Μια χαρά τα πήγαινε!Οι δακσαλοί μου ζύγιζαν όσο μια cbr ο καθένας αλλά αν τους έβλεπες...ανάλαφροι σαν τα πουλάκια :D

Έχω κάνει και ju jitsu που είναι ο πρόγονος του aikido και του judo.Προτείνω να ξεκινήσεις aikido για να μάθεις να πέφτεις κιόλας όπως είπε ένας φίλος :winka: Θα εκπλαγείς από τις δυνατότητες του σώματός σου.Αν μετά θες να επεκταθείς κάνε ju jitsu και pressure point fighting, αν και δεν ξέρω αν υπάρχει αυτό στην Ελλάδα (στην Αγγλία παίζει).

Το μόνο είναι ότι θα μαρτυρήσουν τα γόνατα και τα κουντουπιέ σου απ΄τις κινήσεις και τα καθίσματα.Το καλό είναι δε θα σπάσεις μύτη,σαγώνια,πόδια,χέρια κ.τλ.

alximistis
27/06/2010, 07:28
όπως κατάλαβες φίλε μου... όλοι είμαστε έτοιμοι να δώσουμε τα φώτα μας με τις γνώσεις μας. τώρα εάν κατάλαβες ή βοηθήθηκες είναι άλλο θέμα :smokin:

εγώ φίλε μου θα σου έλεγα από τα λίγα που ξέρω ότι το θέμα με τις πολεμικές τέχνες δεν είναι μόνο τι θες αλλά και τι σου πάει να κάνεις. στο στιλ στην ψυχοσύνθεση στο τι άτομο είσαι.
πήγα κάποτε σε μία σχολή κι έκανα wing chung χρόνια πριν και μετά ο τύπος ξεκίνησε και μας έκανε και ασκήσεις και κάποιες κινήσεις από Muai thai. ε εν μπορούσα με τίποτα. μου φαινόταν πολύ σκληρό πολύ επίπονο (άουτς ακόμα θυμάμαι) δεν μου έβγαινε κάτι σε τέχνη και κατέληξα να μην είχα καθόλου έννοια να καταπιαστώ αληθινά ούτε και κανά στιλ φοβερό. οπότε την έκανα με ελαφρά ;)
οπότε νομίζω πως ανάλογ αμε το τι σου ταιριάζει αυτό να κάνεις ;)
από κει και πέρα είναι και θέμα και του τι θες. ψάχνεις κάτι για εκτόνωση και σωματική άσκηση και μόνο; ε τότε κάτι σε κικ μπόξιν σε μάι τάι κάτι τέτοιο.
θες κάτι απολύτως εγκεφαλικό; τάι τσι.
αν και θεωρώ ότι η "μήτρα" όλων είναι το κουνγκ φου. ότι και να κάνεις... καλή συνέχεια και καλά μαθήματα :)

paramedic
27/06/2010, 12:42
Ρε σεις γιατι δεν μαζευόμαστε όλοι μια μέρα να σας δείρω με τις απιστευτες γνώσεις μου στις πολεμικές τεχνες???
Απλά κάποιος θα πρέπει να φέρει το καινούργιο TEKKEN μιας και δεν το έχω..:D :D :D :D

Xrider
27/06/2010, 13:05
χτες καποια στιγμη εβλεπα το Cine plus της ΕΡΤ και ειχε ενα ντοκ. σχετικα με καποιο χωριο στην Ταιλανδη ...
Ειχε ενα βουδιστη μοναχο ο οποιος ελεγε πως σωζει διαφορα παιδια απο τα ναρκωτικα (τα περισσοτερα ορφανα) και σε καποια στιγμη που ελεγε διαφορα τον ρωτησαν αν ειχε προβληματα με τους εμπορους ναρκωτικων....
Η απαντηση



Καποια στιγμη συνατηθηκε στον δρομο με μια συμμορια εμπορων 45 ατομων και ............Υπερισχυσε!!!!! :uplate: :uplate:

δηλαδη του την 'επεσαν" 45 ατομα και τους τσακησε!!!!

Η τεχνικη του ηταν το Μουι Ται

pakosgemistos
27/06/2010, 13:17
Ασχολήθηκα με πυγμαχία και κικ μποξ από 2 χρόνια στο καθένα, αλλά όχι σε σχολή σε γυμναστήριο
από δασκάλους που ήθελαν να σε γυμνάσουν μαθαίνοντας σου την τεχνική!το σημειώνω αυτό γιατί οι σχολές συνήθως θέλουν να συμμετάσχεις σε αγώνες και αν δε θέλεις ίσως δε σου δίνουν τη δέουσα σημασία!
αλλά αν ψάχνεσαι Αθήνα για πολεμ. τέχνη,εγώ θα κοιτούσα για capoeira,δεν ξέρω αν το πρότεινε κανείς άλλος, σίγουρα υπάρχουν σχολές(νομίζω κάπου κοντά στον ΗΣΑΠ Κάτω Πατήσια-με μεγάλη επιφύλαξη-)
πάντως πληροφορίες απο φίλο που έκανε τη συγκεκριμένη,αποκτάς φοβερή φυσική κατάσταση και μάλλον είναι πιο διασκεδαστικό,αφού είναι βραζιλιάνικος χορός στην ουσία!

όλα παίζουν βέβαια με τη διάθεση και την ηλικία σου!
καλή αρχή απο Σεπτέμβρη.

marios8
27/06/2010, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider



Καποια στιγμη συνατηθηκε στον δρομο με μια συμμορια εμπορων 45 ατομων και ............Υπερισχυσε!!!!! :uplate: :uplate:



Ωραία συμμορία εμπόρων ναρκωτικών .

45 άτομα και δεν είχαν ένα πιστόλι .

Χάλια οι δουλειές στην Ταϊλάνδη.

westie
27/06/2010, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Ωραία συμμορία εμπόρων ναρκωτικών .

45 άτομα και δεν είχαν ένα πιστόλι .

Χάλια οι δουλειές στην Ταϊλάνδη.


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

kalgeorge
27/06/2010, 15:20
φιλε, σοβαρος δασκαλος να σου διδαξει κουνγκ φου και τετοια δεν υπαρχει στην ελλαδα...και αν υπαρχει θα ειναι ενας.

γνωμη μου...πηγαινε στον Μαλλιο, να κανεις kick - box.

:wave2:

antsoar
27/06/2010, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από pakosgemistos
αλλά αν ψάχνεσαι Αθήνα για πολεμ. τέχνη,εγώ θα κοιτούσα για capoeira,

αποκτάς φοβερή φυσική κατάσταση και μάλλον είναι πιο διασκεδαστικό,αφού είναι βραζιλιάνικος χορός στην ουσία!

όλα παίζουν βέβαια με τη διάθεση και την ηλικία σου!
καλή αρχή απο Σεπτέμβρη.



Για να συμετάσχεις στο Dancing with the stars καλό είναι, αλλά για άμυνα :bigcry:

antsoar
27/06/2010, 15:25
Πέρα από την πλάκα , σε πραγματικές συνθήκες αυτό που είναι πιο δύσκολο από όλα είναι να αντιληφθείς έγκαιρα ότι δέχεσαι επίθεση.


Αν κινδυνεύσεις πραγματικά από κάποιον στο δρόμο, αυτός δεν θα έχει έρθει να σου συστηθεί πρώτα.

tai
27/06/2010, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
ΜΕ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΣ ! :rolleyes: Κι οταν με προκαλουν ΔΕΝ ΧΑΝΩ ΠΟΤΕ!!! (http://www.youtube.com/watch?v=o9fU5YPzMrg) :mad:
εισαι για τα σίδερα λεμε:lol: :lol: :lol: :rotflmao:


Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
Ο φιλος μας ρωτησε για Πολεμικη ΤΕΧΝΗ.
Απο ποτε το kick boxing ή το tae-box ή οποιοδηποτε υβριδιο του σουβλακοξυλου εγινε ΤΕΧΝΗ δεν μπορω να καταλαβω.
Η Τεχνη του karate αυτοελεγχο, αποφυγη, ελεγχο, συγκεντρωση, τεχνικη, αυτοαμυνα, επιθεση, μεσα απο μια σειρα kata και πνευματικων ασκησεων.Η δυναμη ερχεται σιγα-σιγα και σταθερα.
Το kung-fu ειναι επισης Τεχνη.


ΟΛΑ δημιουργήθηκαν για να επιβιώνεις σε μια επίθεση
ολα είναι μια τέχνη που εφαρμόζεται για ΕΝΑ σκοπό
όσο πιο πολύ απομακρύνονται από την πραγματική μάχη, τόσο πιο "πνευματικές τέχνες" γίνονται:a22:
Εαν θελω να αναπτύξω το πνεύμα θα κάνω διαλογισμό ή θα πάω σε μοναστήρι
εαν θέλω να γίνω ευλύγιστος θα κάνω γιόγκα ή ενόργανη
εαν θέλω να αναπτύξω την αντωχή μου θα τρέξω
εαν θελω να δυναμώσω θα κανω βάρη

Εαν όμως θέλω να γίνω πολεμιστής, θα ακολουθήσω το DO που θα με κάνει να μένω "όρθιος" οταν δέχομαι επίθεση
Γιατι η καλύτερη "τέχνη" και ο καλύτερος "μαχητής" είναι αυτός που κέρδισε.
τα υπόλοιπα ειναι δικαιολογίες για την ΜΗ αποτελεσματικότητα κάποιων τεχνικών
και η αποτελεσματική τεχνική μάχης ειναι αυτή που είναι απλή εύκολη και πρακτική
τα άλλα είναι τσίου τσίου μανταλάκια.
Εαν δεν ήταν έτσι, τότε οι εκπαίδευση αυτών που θα χρειαστούν να μείνουν ζωντανοί θα περιελάμβανε ολα αυτα τα κινηματογραφικά
αλλα δεν:wave2:



υγ το kung fu δεν ειναι πολεμική η αλλη τέχνη
ειναι τρόπος ζωής που περιλαμβάνει πολλά άλλα εκτός από την μάχη που ειναι το 10%-20% του "ολου"

p@nos
27/06/2010, 16:11
ρε ται


τι να διαλεξουμε τελικα?

ju jitsu, muay tai, η aikido?

:D

tai
27/06/2010, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ρε ται


τι να διαλεξουμε τελικα?

ju jitsu, muay tai, η aikido?

:D

περα απο την πλάκα, οσο πιο δοκιμασμένα πραγματικό ειναι, τοσο πιο πρακτικο.
Οσα "πακέτα" προσφέρουν αγώνες με φουλ επαφή, ώστε να φαίνεται εαν έχουν αποτέλεσμα αυτά που κάνεις, είναι καλά για αυτοάμυνα.
Οσο για της "πολεμικές τέχνες" ειναι αυτες που χρησιμοποιούσαν σε πόλεμο!!
και αυτα δεν ειναι ούτε τα ταε κβο ντο, ουτε το καράτε (ναι δεν χρησιμοποιήθηκε ) ουτε το τζούντο ουτε kapoera
η πάλη η πυγμαχία το αρχαίο παγκράτιο το jiujitsu το muai thai το ninjuju το iaido το kung fu και κάποια άλλα χρησιμοποιήθηκαν.
και τα μάθαιναν χωρίς "πνευματικές" παπαρούνες αλλα μόνο για να σκοτώνουν με οπλα ή άοπλα.
Αποτέλεσμα. Η (σημερινή) αυτοάμυνα δεν ειναι "πολεμική τέχνη" και η "τέχνη" που δεν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις μετά απο ενα χρόνο στον δρόμο, είναι χωρογραφία
:wave2:

daz
27/06/2010, 16:35
Εγώ πάντως όταν βλέπω κουν φου γελάω. :rotflmao:

ziggΥ
27/06/2010, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Εγώ πάντως όταν βλέπω κουν φου γελάω. :rotflmao:
:nono: :nono:
αυτό (http://www.youtube.com/watch?v=Wnjb8Hx76u8) δεν είναι kung fu σε περίπτωση που μπερδεύτηκες :rotflmao: :rotflmao:

:smokin:

SVX
27/06/2010, 16:37
Εγω ψηφιζω παγκρατιο γιατι ειναι οτι κοντινοτερο στο ταβερνοξυλο.... :a10:

daz
27/06/2010, 16:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από lettas
:nono: :nono:
αυτό (http://www.youtube.com/watch?v=Wnjb8Hx76u8) δεν είναι kung fu σε περίπτωση που μπερδεύτηκες :rotflmao: :rotflmao:

:smokin:

Το είχα ξαναδεί αλλά όσες φορές και να το δω γελάω. Ο ένας χειρότερος από τον άλλο.

Οι πιο επικίνδυνοι άνθρωποι του κόσμου! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Εγώ κάτι τέτοιο εννοούσα.

http://www.youtube.com/watch?v=a4JiNrU7jEk

Ο ένας έκανε την μεθυσμένη μαϊμού και ο άλλος του έριχνε ξύλο. :lol:

Allst@rf
27/06/2010, 17:43
τάι χάνεις την ώρα σου ...
Τόση ώρα τους εξηγώ ότι άλλο πολεμική τέχνη και άλλο μαχητικό σπορ και ότι οι πολεμικές τέχνες δεν είναι γυμναστική και μου λένε αλλά αντί άλλον...η κατάσταση μου θυμίζει το "η ημιμαθεία είναι χειρότερη από την αμαθεία"...

kalgeorge
27/06/2010, 18:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
οι πολεμικές τέχνες δεν είναι γυμναστική και μου λένε

ayto pws akrivws to ennoeis??????:hypnotize :hypnotize :hypnotize :hypnotize

Allst@rf
27/06/2010, 18:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
ayto pws akrivws to ennoeis??????:hypnotize :hypnotize :hypnotize :hypnotize

διάβασε τα ποστ του ται.ελπίζω να καταλάβεις...

kalgeorge
27/06/2010, 18:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
διάβασε τα ποστ του ται.ελπίζω να καταλάβεις...


den symfwnw.....alla anyway
megali kouventa gia na ginei apo edw mesa.....

auta apo mena :)

konsttanttinos
27/06/2010, 18:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai

.........



Αλλου συμφωνω, αλλου διαφωνω.
Βεβαια ο καθενας ο κρινει απο τα δικα του βιωματα και τα δικα του θελω.
Ολα τα ''εαν'' που ανεφερες υπαρχουν σε καθε προπονηση, πριν μπεις στο κανονικο ''μενου.
Συμφωνα με αυτο που λες, οτι δηλαδη η καλύτερη "τέχνη" και ο καλύτερος "μαχητής" είναι αυτός που κέρδισε, φαινεται οτι αμφισβητεις τους ορους ''τεχνη'' και ''μαχητης''.Ετσι εγω θα φτασω στο σκεπτικο σου, και θα πω οτι το καθαροαιμο boxing προσφερει αντοχη, υπερδυναμη, και αποτελεσματικοτητα - γι'αυτο και η γροθια του πυγμαχου θεωρειται θανατηφορα.Σε ποιο αλλο ''σπορ'' γινεται αυτο? Πουθενα, αρα να ο αυτος που κερδιζει, αυτος που ψαχνεις.

Επισης, επειδη βρισκομαστε στην Ευρωπη του 2010, και οχι στην κινα-κορεα-ιαπωνια για να ειναι το kung fu '' τρόπος ζωής που περιλαμβάνει πολλά άλλα εκτός από την μάχη που ειναι το 10%-20% του ολου'', καταλαβαινεις οτι μαλλον αναφερεσαι σε αλλα ηθη, εθιμα, και τοπους.

Μπορω να συνεχισω για πολυ, ειδικα γαι ''τσιου τσιου μανταλακια'' ,αλλα οπως λεω και στον πατερα μου ''you can't teach an old dog new tricks''.

Παντα φιλικα :wave2:

Allst@rf
27/06/2010, 18:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
Αλλου συμφωνω, αλλου διαφωνω.
Βεβαια ο καθενας ο κρινει απο τα δικα του βιωματα και τα δικα του θελω.
Ολα τα ''εαν'' που ανεφερες υπαρχουν σε καθε προπονηση, πριν μπεις στο κανονικο ''μενου.
Συμφωνα με αυτο που λες, οτι δηλαδη η καλύτερη "τέχνη" και ο καλύτερος "μαχητής" είναι αυτός που κέρδισε, φαινεται οτι αμφισβητεις τους ορους ''τεχνη'' και ''μαχητης''.Ετσι εγω θα φτασω στο σκεπτικο σου, και θα πω οτι το καθαροαιμο boxing προσφερει αντοχη, υπερδυναμη, και αποτελεσματικοτητα - γι'αυτο και η γροθια του πυγμαχου θεωρειται θανατηφορα.Σε ποιο αλλο ''σπορ'' γινεται αυτο? Πουθενα, αρα να ο αυτος που κερδιζει, αυτος που ψαχνεις.

Επισης, επειδη βρισκομαστε στην Ευρωπη του 2010, και οχι στην κινα-κορεα-ιαπωνια για να ειναι το kung fu '' τρόπος ζωής που περιλαμβάνει πολλά άλλα εκτός από την μάχη που ειναι το 10%-20% του ολου'', καταλαβαινεις οτι μαλλον αναφερεσαι σε αλλα ηθη, εθιμα, και τοπους.

Μπορω να συνεχισω για πολυ, ειδικα γαι ''τσιου τσιου μανταλακια'' ,αλλα οπως λεω και στον πατερα μου ''you can't teach an old dog new tricks''.

Παντα φιλικα :wave2:

μην τα βάζεις όλα μέσα σε ένα τσουβάλι και μην τα ισοπεδώνεις.
Ο πυγμάχος είναι αθλητής και ο νίντζα(βαλε όποιον πολεμιστή προτιμάς εδώ ,εγώ έβαλα τον νίντζα γιατί για μενα είναι ο τελειωτερος πολεμιστής που υπήρχε) είναι πολεμιστής...η γροθιά του πυγμαχου για έναν απλό άνθρωπο είναι θανατηφόρα αλλά για έναν νίντζα είναι απλά αέρας κόπανιστος...

Allst@rf
27/06/2010, 18:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
den symfwnw.....alla anyway
megali kouventa gia na ginei apo edw mesa.....

auta apo mena :)

θα ήθελα να βλεπα την άποψη σου...:wave2:

super_toto
27/06/2010, 18:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
Αλλου συμφωνω, αλλου διαφωνω.
Βεβαια ο καθενας ο κρινει απο τα δικα του βιωματα και τα δικα του θελω.
Ολα τα ''εαν'' που ανεφερες υπαρχουν σε καθε προπονηση, πριν μπεις στο κανονικο ''μενου.
Συμφωνα με αυτο που λες, οτι δηλαδη η καλύτερη "τέχνη" και ο καλύτερος "μαχητής" είναι αυτός που κέρδισε, φαινεται οτι αμφισβητεις τους ορους ''τεχνη'' και ''μαχητης''.Ετσι εγω θα φτασω στο σκεπτικο σου, και θα πω οτι το καθαροαιμο boxing προσφερει αντοχη, υπερδυναμη, και αποτελεσματικοτητα - γι'αυτο και η γροθια του πυγμαχου θεωρειται θανατηφορα.Σε ποιο αλλο ''σπορ'' γινεται αυτο? Πουθενα, αρα να ο αυτος που κερδιζει, αυτος που ψαχνεις.

Επισης, επειδη βρισκομαστε στην Ευρωπη του 2010, και οχι στην κινα-κορεα-ιαπωνια για να ειναι το kung fu '' τρόπος ζωής που περιλαμβάνει πολλά άλλα εκτός από την μάχη που ειναι το 10%-20% του ολου'', καταλαβαινεις οτι μαλλον αναφερεσαι σε αλλα ηθη, εθιμα, και τοπους.

Μπορω να συνεχισω για πολυ, ειδικα γαι ''τσιου τσιου μανταλακια'' ,αλλα οπως λεω και στον πατερα μου ''you can't teach an old dog new tricks''.

Παντα φιλικα :wave2:

Σχετικά είναι όλα. Γενικά σε όλα τα συστήματα ισχύει ότι θα κερδίσει αυτός που παίζει το αντικείμενό του στους κανόνες του. Ο πυγμάχος δεν μπορεί να χάσει από κανένα άλλο αθλητή όταν παίζει πυγμαχία. Αν όμως παίξει με ένα kick boxer , σε αγώνα με λακτίσματα θα χάσει για πλάκα. Και ο kick boxer θα χάσει πανηγυρικά από ένα παλαιστή εφόσον επιτρέπετονται οι λαβές.
Ο Alexander Karelin, είναι η απόδειξη για αυτό.

Με λίγα λόγια όλα είναι ζήτημα κανόνων. Για αυτό και οι αθλητές συστημάτων με λίγους κανόνες θα υπερισχύσουν έναντι των άλλων.
Συνεπώς αν μιλάμε για το ποιό σύστημα είναι το καλύτερο, η απάντηση είναι αυτό στο οποίο επιτρέπονται όλα, όπώς πχ το krav maga που το να βγάλεις το μάτι κάποιου είναι μέσα στην διδασκαλία.

Εφόσον πάντα μιλάμε για αυτοάμυνα σε επίπεδο δρόμου. Αν μιλάμε για αθλητισμο, θα συμφωνήσω μαζί σου ότι ο πυγμάχος υπερέχει όλων.

p@nos
27/06/2010, 18:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
μην τα βάζεις όλα μέσα σε ένα τσουβάλι και μην τα ισοπεδώνεις.
Ο πυγμάχος είναι αθλητής και ο νίντζα(βαλε όποιον πολεμιστή προτιμάς εδώ ,εγώ έβαλα τον νίντζα γιατί για μενα είναι ο τελειωτερος πολεμιστής που υπήρχε) είναι πολεμιστής...η γροθιά του πυγμαχου για έναν απλό άνθρωπο είναι θανατηφόρα αλλά για έναν νίντζα είναι απλά αέρας κόπανιστος...


οι τελειοτεροι πολεμιστες εβερ ηταν οι σπαρτιατες


:smokin: :smokin: :smokin:

super_toto
27/06/2010, 18:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
τάι χάνεις την ώρα σου ...
Τόση ώρα τους εξηγώ ότι άλλο πολεμική τέχνη και άλλο μαχητικό σπορ και ότι οι πολεμικές τέχνες δεν είναι γυμναστική και μου λένε αλλά αντί άλλον...η κατάσταση μου θυμίζει το "η ημιμαθεία είναι χειρότερη από την αμαθεία"...

Άλλο το ένα άλλο το άλλο. Εσύ είπες ότι οι πολεμικές τέχνες δεν είναι γυμναστική. Μέγιστο λάθος. Εφόσον διδάσκονται σωστά απο σοβαρό δάσκαλο είναι η απόλυτη γυμναστική.

konsttanttinos
27/06/2010, 18:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
μην τα βάζεις όλα μέσα σε ένα τσουβάλι και μην τα ισοπεδώνεις.
.

Δεν τα ισεπεδωνω ολα φιλε μου... απλα εδωσα ενα ακραιο παραδειγμα για να δειξω οτι δεν υπαρχει ενας συγκεκριμμενος κορυφαιος αθλητης που να τους σκιζει ολους.

konsttanttinos
27/06/2010, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto


Εφόσον πάντα μιλάμε για αυτοάμυνα σε επίπεδο δρόμου. Αν μιλάμε για αθλητισμο, θα συμφωνήσω μαζί σου ότι ο πυγμάχος υπερέχει όλων.

Φιλε μου, εγω μιλαω για πολεμικη τεχνη.
Το ξυλο δρομου για'μενα εχει τοση αξια οσο ενα περιστροφο στην τσεπη.

super_toto
27/06/2010, 18:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
Φιλε μου, εγω μιλαω για πολεμικη τεχνη.
Το ξυλο δρομου για'μενα εχει τοση αξια οσο ενα περιστροφο στην τσεπη.

Τότε ο κορυφαίος αθλητής είναι ο πυγμάχος. Απόδειξη ότι κανένας δεν μπορεί να μεταπηδήσει στην πυγμαχία σε κορυφαίο επίπεδο, από άλλο άθλημα. Κάτι που συμβαίνει κατα κόρον στο kick boxing και στο ΜΜΑ.

Allst@rf
27/06/2010, 18:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
οι τελειοτεροι πολεμιστες εβερ ηταν οι σπαρτιατες


:smokin: :smokin: :smokin:

σωστά.ήταν όντως οι τελειωτεροι πολεμιστές για αυτό το είδος πολέμου.οι νίντζα όμως εκπαιδεύονταν σε πολλά είδη πολέμου (ανάλογος και το χωριό βέβαια) και ήταν κάτι σαν τους σημερινούς ΟΥΚάδες δηλαδή ,δολιοφθορες ,δολοφονίες .κατασκοπεία ,τέλεια χρήση βαλλιστικών όπλων ,τέλεια χρήση του σπαθίου και άριστη μάχη σώμα με σώμα που απλά έχει επηρεάσει τις περισσότερες μετέπειτα πολεμικές τέχνες και συστήματα αυτοάμυνας.

SVX
27/06/2010, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
θα ήθελα να βλεπα την άποψη σου...:wave2:

:rolleyes:


202485

Gandalf dr685sm
27/06/2010, 18:59
ωχ... τον πούλο.. .ήρθε ο Chuck Norris...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Πέρα απο την πλάκα .... αυτό που λέει ο super_toto και τα άλλα παιδιά πριν...


Συνεπώς αν μιλάμε για το ποιό σύστημα είναι το καλύτερο, η απάντηση είναι αυτό στο οποίο επιτρέπονται όλα, όπώς πχ το krav maga που το να βγάλεις το μάτι κάποιου είναι μέσα στην διδασκαλία.

Εφόσον πάντα μιλάμε για αυτοάμυνα σε επίπεδο δρόμου. Αν μιλάμε για αθλητισμο, θα συμφωνήσω μαζί σου ότι ο πυγμάχος υπερέχει όλων.



Πρέπει να διαχωρίσουμε τι εννοούμε εκγύμναση σε ενα στύλ μάχης και τι σημαίνει εφαρμογή ενός στύλ σε μάχη. Πόσα στύλ θεωρείται οτι θα στεκόντουσαν σωστά σε ενα πεδίο μάχης (δρόμου, πόλεμος, συμπλοκή, κτλ ) χωρίς ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΝΟΝΑ... μέχρι να βγάλει ο άλλος αίμα και να ξαπλώσει κάτω; Εκεί δηλαδή που πρέπει να αχρηστεύσεις τον αντίπαλο με τον λιγότερο κίνδυνο και κόπο;... εκεί που μπορεί να μην είναι μόνο ένας, και μπορεί να είναι και ένοπλος/ένοπλοι;

Το "σουβλακόξυλο" όπως το λέτε είναι εκείνο που θα κυριαρχήσει... Παγκράτιο (έχει αρχίσει και διδάσκεται εκ νέου), Πάλη, Box, Kick Box, Muai Thai , Krav Maga... οτι διαθέτει χτυπήματα σφοδρά και κατά επανάληψη μέχρι να αχρηστεύσει ή και να σκοτώσει αν είναι ζητούμενο τον αντίπαλο.

Η πολεμική τέχνη καλείται έτσι γιατί εξυπηρετεί πρώτα τον πόλεμο ... τον σκοπό του πολέμου που δεν είναι άλλος απο το να νικήσεις και οχι να αποφύγεις την ήττα με άμυνα. Η άσκηση σε διάφορα πολεμικά στυλ δεν σημαίνει οτι κάνεις πολεμική τέχνη. Έχει τεράστια διαφορά το ένα με το άλλο.

Στο ένα κάνεις εκγύμναση και μαθαίνεις το σώμα σου συν την ικανότητα να αμύνεσαι... στο δεύτερο μαθαίνεις πρώτα να πολεμάς , μετά να γυμνάζεσαι και όλα αυτά να σου δώσουν την ικανότητα πέρα απο το να αμύνεσαι να μπορείς να σκοτώσεις κιόλας.

Είναι μικρή στα λόγια αλλά τεράστια στην ουσία διαφορά. Η εκπαίδευση σε μια τέχνη που σου δίνει την δυνατότητα με 1-2-3 χτυπήματα (χωρίς λαβές, χωρίς κλειδώματα και λοιπά τρυκ) να μπορείς να σακατέψεις-σκοτώσεις κάποιον , είναι εκείνη που αποκαλείται πολεμική. Καθήστε και δείτε και μετρήστε λοιπόν σε βιντεάκια στο youtube που είναι διαθέσιμα όλα τα στυλ , πόσα είναι εκεινα που διαθέτουν χτυπήματα θανάτου... και θα δείτε γιατί λέμε πως οι πολεμικές τέχνες στην ουσία είναι πολύ λίγες. Και ακόμα λιγότερες εκείνες που ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Εκεί δηλαδή που θα κληθείς αυτό που εκγυμνάζεσαι να το κάνεις αληθινό και να προστατέψεις οικογένεια και εαυτό απέναντι σε ενα ισχυρότερο και πολυάριθμο αντίπαλο...

Gandalf

koulis19
27/06/2010, 19:24
Πανο κανε αμα ειναι street fighting.Πολυ καλη τεχνη που χρησιμευει και στις μερες μας.
Ριξε μια ματια στο διαδυκτιιο das streeitfighting.Φοβερος ο δασκαλος

nihristo
27/06/2010, 19:51
αυτό που έχει χαθεί στις μέρες μας είναι ο αντρίκιος καβγάς. Ξεφύγαμε από το θέμα αλλά: Αν είναι να κάνω πολεμικές τέχνες για να δέρνω, να βγάζω το μάτι του άλλου να του κάνω νυχιές στο λαιμό, να του δαγκώσω την πατούσα και άλλα τραγελαφικά που μπορεί να είναι αποτελεσματικά δίνω 500-1000 ευρώ και παίρνω ένα κουμπούρι και ούτε ιδρώνεις κρατάς και ένα φραπέ (σκέτο χωρίς, παρακαλώ)

Από εκεί και πέρα, πήγαινε μάθε πυγμαχία (όχι αγωνιστική) και τέλος. Ξέρεις να δώκεις κ καμιά μπουνιά άμα χαθεί η μπάλα σε καβγά και παίζεις και αντρίκια. Όλοι μπουνιές δίνουν.

Τώρα, για σώμα δεν ξέρω αν θα φτιάξεις, μπορεί να χεις πρησμένους τραπεζοειδής και χέρια αλλά μια ταβερνοκοιλιά και να σαι εξαιρετικός πυγμάχος με 10 χρόνια προπονήσεις. Αν θες σώμα ασε τις τέχνες και ξεκίνα γυμναστήριο και κολύμπι.

Πάλι πολλά είπα γμτ