PDA

View Full Version : Πολεμικές Τέχνες



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6

Tpap
27/06/2010, 21:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Βρε Λεττάκο, δεν ξεκινάς από το να βάλεις κανένα κιλό πρώτα που είσαι σαν κλαδάκι;
Μετά μας δέρνεις, οκ.. :p

:rotflmao: :bigcry:

nihristo
27/06/2010, 21:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
:rotflmao: :bigcry:

ο Vandas πολύ τσαμπουκαλής....:ninja:

ziggΥ
27/06/2010, 21:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
:rotflmao: :bigcry:
:look: χους λάφινγκ?? :smokin:



:lol: :lol: :lol:


202488

ziggΥ
27/06/2010, 22:26
όσον αφορά το θέμα "τέχνη και ξύλο" που ανοίχτηκε..

Αθλήματα του τύπου kick-boxing κλπ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΧΝΕΣ! είναι αθλήματα που, κατα την δική μου άποψη, προσφέρουν ότι μπορεί να προσφέρει κι ένα γυμναστήριο.. και φυσικά αν ήθελα κάτι για να παίζω ξύλο στον δρόμο, εκεί θα πήγαινα..

η πολεμική τέχνη (όποια κι αν είναι αυτή) προσφέρει πολλά παραπάνω, και αυτά τα παραπάνω είναι που γουστάρω τόσο.. :D
και προφανώς αν σου επιτεθεί κάποιος δεν θα πάρεις το στυλ του "τίγρη" ή του "δράκου" ή ξέρω γω τι άλλο, πιστεύοντας πως θα χ$στεί πάνω του ή θα υποκλιθεί πρώτα αντί να σε πυροβολήσει.. :lol:
αλλά μόνο που θυμάμαι, μετά απο τόσα χρόνια που έχω σταματήσει (και σε μικρή ηλικία κιόλας), το τι διδασκόμουν, και χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο που σταμάτησα, μου αρκεί για να το συνεχίσω..

τώρα κάτι απαντήσεις του τύπου, πάρε κανα όπλο.. δεν τις σχολιάζω (χωρίς να αντιλέγω απαραίτητα, αλλά δεν είναι του παρόντος..)

αυτά από μένα.. περισσότερα το πρωί ίσως.. :wacko: πάω να την πέσω.. :o

kalgeorge
28/06/2010, 03:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από lettas


..

Αθλήματα του τύπου kick-boxing κλπ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΧΝΕΣ! o

kammia ma kammia sxesi auto pou les....

oti na nai....

:wave2:

kalgeorge
28/06/2010, 03:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm



. Πόσα στύλ θεωρείται οτι θα στεκόντουσαν σωστά σε ενα πεδίο μάχης (δρόμου, πόλεμος, συμπλοκή, κτλ ) χωρίς ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΝΟΝΑ... μέχρι να βγάλει ο άλλος αίμα και να ξαπλώσει κάτω; Gandalf



OLA
:wave2:

westie
28/06/2010, 04:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Εγω ψηφιζω παγκρατιο γιατι ειναι οτι κοντινοτερο στο ταβερνοξυλο.... :a10:

Πάντως δε νομίζω ρε παιδιά ότι το παγκράτιο που διδάσκεται αυτή τη στιγμή έχει τίποτα να κάνει με το αρχαίο ελληνικό.Δε νομίζω ότι διασώθηκε μια τέτοια τέχνη μετά από χιλιάδες χρόνια...εδώ δεν ξέρουμε άλλα πράγματα για τους αρχαίους έλληνες,πιο βασικά...ξέρουμε τα πάντα για το παγκράτιο έτσι ώστε να το διδάσκουμε σήμερα σε σχολές; :nono:

westie
28/06/2010, 05:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
σωστά.ήταν όντως οι τελειωτεροι πολεμιστές για αυτό το είδος πολέμου.οι νίντζα όμως εκπαιδεύονταν σε πολλά είδη πολέμου (ανάλογος και το χωριό βέβαια) και ήταν κάτι σαν τους σημερινούς ΟΥΚάδες δηλαδή ,δολιοφθορες ,δολοφονίες .κατασκοπεία ,τέλεια χρήση βαλλιστικών όπλων ,τέλεια χρήση του σπαθίου και άριστη μάχη σώμα με σώμα που απλά έχει επηρεάσει τις περισσότερες μετέπειτα πολεμικές τέχνες και συστήματα αυτοάμυνας.

Μη συγκρίνετε πεπόνια με φυστίκια ρε guys!Άλλες οι συνθήκες που ζούσαν κι εκπαιδεύονταν οι μεν κι άλλες οι δε.Δεν υπάρχει σύγκριση...κι ασε που οι samurai πιστεύω ότι ήταν ανώτεροι των ninja,πνευματικά,ψυχικά και πολεμικά :cool:

reinmeister
28/06/2010, 05:13
κοιτα τους ρε που πανε να κανουν το παιδακι kidon...:lol:

PortisHead
28/06/2010, 05:33
Δες την υπογραφη μου , και παρε την σωστη αποφαση.

:lol:

p@nos
28/06/2010, 06:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από westie
Μη συγκρίνετε πεπόνια με φυστίκια ρε guys!Άλλες οι συνθήκες που ζούσαν κι εκπαιδεύονταν οι μεν κι άλλες οι δε.Δεν υπάρχει σύγκριση...κι ασε που οι samurai πιστεύω ότι ήταν ανώτεροι των ninja,πνευματικά,ψυχικά και πολεμικά :cool:


οι σαμουραι ειχαν πολυ ηταν αργοκινητοι λογω πολυ βαριου οπλισμου...οι νιντζα δεν ειχαν προστασια...απλα επαιζαν βρωμικα:lol:


οταν ειπα οτι οι ανωτεροι πολεμιστες ηταν οι σπαρτιατες...ειναι αποψη ιστορικων...δε πρεπει να ξεχναμε πως οι σπαρτιατες γεννιοντουσαν πολεμιστες, μεγαλωναν σαν πολεμιστες, και πεθαιναν σαν πολεμιστες...ολη τους η ζωη ηταν αυτο...ειχαν επισης οσοι θωρακιση χρειαζονταν, μια ασπιδα που ηξεραν να προστατευτουν με αυτη, καθως και τελεια φυσικη κατασταση

μαλιστα, ειχα δει σε ενα ντοκιμααντερ μια εικονικη ''κοντρα'' νιντζα vs σπαρτιατη...
ταλαιπωρησε αρκετα τον σπαρτιατη αλλα οταν τον βουτηξε τον καθαρισε
εντιτ:να το
http://www.youtube.com/watch?v=r3Nw9PgUVIk&feature=related




oι νιντζα δεν ειναι ακριβως αυτο που εχουμε στο μυαλο μας απο τις ταινιες

επισης δεν εχει νοημα το ποιος ειναι ο πιο ''θανατηφορος''...
η ολη ιστορια μου θυμιζει αυτο
http://www.youtube.com/watch?v=pMeooVB3olE
αμα ειναι ετσι, οι αμερικανοι καταδρομεις ειναι οι πιο μαμιαδες...εχουν οπλα με σφαιρες που σε παιρνουν στο κυνηγι:lol: :lol:

Xrider
28/06/2010, 06:39
Shorin ji ryu !!!
Δασκαλος φοβερος ο Ελευσινιωτης και παγκοσμιος πρωταθλητης το '94 αν θυμαμαι καλα.

kalgeorge
28/06/2010, 06:45
ρε παιδες ημαρτον....τι σαμουραι και νιντζα και οτι να ναι???
το παλικαρι αν καταλαβα καλα θελει να παει να προπονηθει, να γυμνασθεί ....και να μαθει να αμυνεται...

ολες οι τεχνες τα πληρούν αυτα

πηγαινε κανε ή kick box, ή karate ή μαι ται, αν θες πιο αγριο....και τελειωσε το θεμα....

σιγα μη σε στείλουμε και στην MI6

Gandalf dr685sm
28/06/2010, 06:46
μαλιστα, ειχα δει σε ενα ντοκιμααντερ μια εικονικη ''κοντρα'' νιντζα vs σπαρτιατη... ταλαιπωρησε αρκετα τον σπαρτιατη αλλα οταν τον βουτηξε τον καθαρισε εντιτ:να το http://www.youtube.com/watch?v=r3Nw...feature=related

:eyepop: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Απίστευτο γέλιο λέμε... καμιά κόντρα με Chuck Norris και Bruce Lee έχει;

Το βίντεο έχει φοβερή πλάκα λέμε...


Gandalf

Gandalf dr685sm
28/06/2010, 06:49
xaaxaaxaxaxaaxaxa......

άστο το βρήκα...

http://www.youtube.com/watch?v=XFC30jCta_s&feature=related

:bawl: :bawl: :bawl: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :rotflmao:


Gandalf

Εχετλαίος
28/06/2010, 06:50
Να πω και κάτι άλλο που έχουμε συζητήσει με μεγάλους Δασκάλους διάφορων πολεμικών τεχνών, πολλές φορές στο παρελθόν.
Ότι και αν ξέρεις, όσο καλά και αν το κατέχεις...αν αιφνιδιαστείς ειδικά απο πίσω...δεν υπάρχει άμυνα.
Προχωράς και σου κατεβάζουνε ένα σιδηρολοστό στο κεφάλι από πίσω, ένα μαχαίρι στα πλευρά, μια γροθιά στην παρεγγεφαλίδα, ένα σκοινί στο λαιμό και ταυτόχρονα μεταβολή και ανύψωσή σου από το έδαφος. Ίντα άμυνα θα βγάλεις;
Καλές όλες οι πολεμικές τέχνες και ότι εξασκεί αρμονικά σώμα αλλά και πνεύμα. Αλλά στον αιφνιδιασμό...καλύτερα να είσαι κάπου αλλού.
(παθών)
:wave2:

Εχετλαίος
28/06/2010, 06:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
οι σαμουραι ειχαν πολυ ηταν αργοκινητοι λογω πολυ βαριου οπλισμου...

Αλλά οπλισμένοι με 3 κάπως μακρουλά ξυράφια (katana, wakizashi, tanto) ο καθένας, ε; Εγώ δε θα σίμωνα σε κανέναν πάντως.

kalgeorge
28/06/2010, 06:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
\

Ότι και αν ξέρεις, όσο καλά και αν το κατέχεις...αν αιφνιδιαστείς ειδικά απο πίσω...δεν υπάρχει άμυνα.


kai apo makrua an se simadeuoun me bazoukas, den exeis elpida

Εχετλαίος
28/06/2010, 06:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
kai apo makrua an se simadeuoun me bazoukas, den exeis elpida

Αν σε σημαδεύουν απο μακριά με bazooka, τότε θα πρέπει να ήσουν και πολύ naughty boy!
Μα πάρα πολύ!
:lol:

kalgeorge
28/06/2010, 07:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Αν σε σημαδεύουν απο μακριά με bazooka, τότε θα πρέπει να ήσουν και πολύ naughty boy!
Μα πάρα πολύ!
:lol:

:rotflmao: :rotflmao: e ma re file...
to palikari thelei na borei na amunthei-epitethei.
opoios paei na mathei tetoia, den paei me tin skepsi ""wraia twra borw na kopanisw olo ton kosmo"" ...plin elaxistwn pou pane me tetoia muala :rotflmao: :rotflmao:


alla na elatwseis OSO boreis tis pithanotites na xaseis.
autos einai o skopos....
vevaia einai sinistameni pollwn paragontwn....kai einai megali kouventa
alla to zoumi auto einai.

Gandalf dr685sm
28/06/2010, 07:09
kai apo makrua an se simadeuoun me bazoukas, den exeis elpida

εκτός και αν είναι καμιά πεθερά σαν την άλλη που ο γαμπρός της προσπάθησε να την σκοτώσει με φάρμακο, 9αρι, ΑΚ47 και στο τέλος με RPG και δεν τα κατάφερε...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

http://www.thaindian.com/newsportal/world-news/woman-survives-angry-son-in-laws-anti-tank-missile-machine-gun-attacks_100174565.html

Gandalf

PortisHead
28/06/2010, 07:12
ΜΙΑ ειναι η τεχνη.

http://www.youtube.com/watch?v=cvSkH-VxVs0

Αν βιαζεστε να μαθετε τα δυσκολα κολπα , πηγαινετε το αμεσα στο 2:50.
Ρεσιταλ.

ziggΥ
28/06/2010, 07:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
ΜΙΑ ειναι η τεχνη.

http://www.youtube.com/watch?v=cvSkH-VxVs0

Αν βιαζεστε να μαθετε τα δυσκολα κολπα , πηγαινετε το αμεσα στο 2:50.
Ρεσιταλ.
:bawl: :bawl: :rotflmao:

ziggΥ
28/06/2010, 07:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
kammia ma kammia sxesi auto pou les....

oti na nai....

:wave2:
μα γιατί αντιλέγεις? :o
τα εξήγησα υπέροχα.. :alien:

p@nos
28/06/2010, 07:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
καμιά κόντρα με Chuck Norris και Bruce Lee έχει;





plaka kaneis?

:uplate: :uplate:


kai ειναι ενδιαφερον ποιος κερδιζει:a01:
http://www.youtube.com/watch?v=FqxnhmeMdJ4

kalgeorge
28/06/2010, 07:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από lettas
μα γιατί αντιλέγεις? :o
τα εξήγησα υπέροχα.. :alien:


ntax...

oti itan na grapsw to egrapsa....
i vgalte noima apo to postaki
i beite se mia anousia ""diamaxi"" tou stul poia polemiki texni enai kaluteri, me poia tha deireis sigoura klp klp

Gandalf dr685sm
28/06/2010, 07:21
οχι αυτή ρε p@nos... την έχω αυτήν (όλες τις ταινίες του Bruce lee) ... μιλώ για καμιά εικονική πραγματική και καλά...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Gandalf

ziggΥ
28/06/2010, 07:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
i beite se mia anousia ""diamaxi"" tou stul poia polemiki texni enai kaluteri, me poia tha deireis sigoura klp klp
:nono: :nono:
ίσα ίσα που είπα οτί η τέχνες δεν είναι τόσο για αυτόν τον σκοπό, όσο κάποια άλλα αθλήματα.. δεν υπάρχει "καλύτερη", είναι αναλόγως τι θέλει ο καθένας.. εγώ προσωπικά είπα οτί θα συνεχίσω κάτι που είχα αρχίσει γιατί μου άρεσε, κι ας μη μου προσφέρει ότι ακριβώς ήθελα.. :wave2:

Εχετλαίος
28/06/2010, 07:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από lettas
...κι ας μη μου προσφέρει ότι ακριβώς ήθελα..

Η γνώμη μου, καθότι η ζωή είναι πολλή μικρή η ρημάδα, είναι να το έψαχνες λίγο παραπάνω; Δε μπορεί, κάτι θα βρεις κοντά στις πραγματικές σου ανάγκες...
:wave2:

ziggΥ
28/06/2010, 07:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Η γνώμη μου, καθότι η ζωή είναι πολλή μικρή η ρημάδα, είναι να το έψαχνες λίγο παραπάνω; Δε μπορεί, κάτι θα βρεις κοντά στις πραγματικές σου ανάγκες...
:wave2:
σόρρυ, δικό μου λάθος.. τα παραείπα.. :alien:
εννοώ πως δεν υπάρχει κάτι να καλύπτει τα πάντα, και αυτό είναι το κοντινότερο σ'αυτό που θέλω.. :wave2:

pakosgemistos
28/06/2010, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από antsoar
Για να συμετάσχεις στο Dancing with the stars καλό είναι, αλλά για άμυνα :bigcry:
δε θα χαλούσε σε κάποιον παρτενέρ η ''πρωταθλήτρια'' Ερικα Πρεζεράκου!:beer: :smokin:

950dim
28/06/2010, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από lettas
σόρρυ, δικό μου λάθος.. τα παραείπα.. :alien:
εννοώ πως δεν υπάρχει κάτι να καλύπτει τα πάντα, και αυτό είναι το κοντινότερο σ'αυτό που θέλω.. :wave2:

Φιλε μπορει να σου πει καποιος ¨κανε Tae kwon do,η κανε καρατε η Μαι Ται,εκανα εγω και ειναι πολυ καλο??? ¨
Ο καθενας ελκεται απ΄το ειδος της γυμναστικης που θελει να κανει,αλλος γουσταρει Κικ μποξινκ,αλλος αλμα επι κοντω,αλλος ζαπινκ κλπ
Ευκολο ειναι στις μερες μας να συλλεξεις πληροφοριες για το καθε στυλ και αναλογως να ακολουθησεις,αφου εκανες και παλια Κουγκ Φου,¨ξερεις τι παιζεται¨ πανω-κατω!
Βασικο για μενα ειναι να ξερεις γιατι θα κανεις αυτο που θα διαλεξεις,οχι γιατι απλα ¨εχεις παρεα να πατε μαζι¨!
Ξεχωρισε τι θελεις να εξασκησεις,τεχνικη,δυναμη,ταχυτητα,αν θελεις καποιο αθλημα η πολεμ.τεχνη,αν ενδιαφερεσαι για striking η grappling,η συνδυασμο αυτων...και οταν καταληξεις τι ειναι αυτο που σε τραβαει,θα ειναι κι αυτο οπου θα τελειωνει η προπονηση και εσυ θα καθεσαι να ¨παιζεις¨ κι αλλο με τους ¨προχωρημενους¨ !!!
Αρκει ο δασκαλος που θα διαλεξεις εσυ να προπονηθεις να ειναι πραγματικα δασκαλος,αναφερθηκε πριν ενα ονομα απ΄τους πρωτοπορους σε συγκεκριμενο στυλ...
Οσο για τη γυμναστικη καθε στυλ εχει την ιδιαιτερη προπονηση του...
Κανοντας παντως για καμια 10αρια περιπου χρονια ενα μαχητικο αμυντικο αθλημα,ξεκινησα σχεδον απ΄την αρχη οταν ασχοληθηκα με ενα striking style...
Eλπιζω να βοηθησα...:smilea:

Allst@rf
28/06/2010, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από westie
Μη συγκρίνετε πεπόνια με φυστίκια ρε guys!Άλλες οι συνθήκες που ζούσαν κι εκπαιδεύονταν οι μεν κι άλλες οι δε.Δεν υπάρχει σύγκριση...κι ασε που οι samurai πιστεύω ότι ήταν ανώτεροι των ninja,πνευματικά,ψυχικά και πολεμικά :cool:

είσαι εντελώς λάθος .οι σαμουράι ήξεραν άριστα μόνο την τέχνη του σπαθίου ήταν μόνο πληρωμένοι στρατιώτες στην υπηρεσία του εκάστοτε σογκουν.υπάρχει πολύ λάθος αντίληψη στον δυτικό κόσμο για το τι ήταν πραγματικά οι σαμουράι.όλοι την δουλειά των σογκουν την έκαναν τα χώρια των νίντζα που στο τέλος τα εξαφάνισαν κιόλας οι ίδιοι οι σαμουράι γιατί αισθάνονται ότι απειλούνται.το νίνζουτσου προϋπήρχε πριν ακόμα εμφανιστούν σαμουράι στην ιαπωνία.
Το ζήτημα το εχω μελετήσει αρκετά και υπήρξα μαθητής του νίνζουτσου από πιτσιρικάς.αν θες να μάθεις περισσότερα ρώτα και το μέλος project breeze που έχει μελετήσει πολύ την εποχή των σαμουράι...

ERRIKA
28/06/2010, 11:52
Aκόμα πιο προχωρημένα δε, αναμφισβήτητα, είναι τα χελωνονιντζάκια...


202542

950dim
28/06/2010, 11:59
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9D%CE%AF%CE%BD%CF%84%CE%B6%CE%B1

Παιδες μη μπειτε στη λογικη ¨ποιο ειναι το πιο ολοκληρωμενο συστημα¨
Αλλες εποχες,αλλες τακτικες,αλλες αναγκες για μαχη!!!
Μιλουσα παλια με ενα φιλο ο οποιος εκανε ninjutsu στη Κορινθο,τον ρωταω τι τεχνικες μαθαινετε και μου λεει:
Ειναι ωραια η προπονηση και ξεχωριστη μου λεει...εχουμε μικρους γαντζους στα γαντια για να σκαρφαλωνουμε στα δενδρα,παραπετασμα καπνου για να ξεφευγουμε,τεχνικες για να μπερδευουμε τον αντιπαλο,δηλητηριωδης μυτες κλπ...
Γενικα οτι μου ειπε ηταν για να την ¨κανουν¨ απ΄τη μαχη...
Ισως σε αλλες εποχες να ειχαν εφαρμογη αλλα στο σημερα τα πραγματα εχουν αλλαξει...

tai
28/06/2010, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Aκόμα πιο προχωρημένα δε, αναμφισβήτητα, είναι τα χελωνονιντζάκια...
Α καλό Ε:a09:

ERRIKA
28/06/2010, 12:03
Αααααα, ψάρωσα και με τις δηλητηριώδεις μύτες.. Λέω να πάρω μεταγραφή για Κόρινθο ΤΩΡΑ.:lol: Τέρμα το κουνγκ φου.

950dim
28/06/2010, 12:16
Ετσι ετσι...με την εγγραφη παιρνεις δωρο το σετ καπνογονων για να τη ¨κανεις¨ μολις κατσει η δυσκολη...
:D

Allst@rf
28/06/2010, 12:17
ότι να ναι γράφεται εδώ μέσα...

ERRIKA
28/06/2010, 12:18
Και για γυμναστική.... αγωνιστικό καναπέ... :lol: :lol:

liakaros
28/06/2010, 12:26
Λοιπον...πολλη αεροβικη γυμναστικη και πυγμαχια ειναι οτι καλυτερο...

Στο δια ταυτα...σε τσαμπουκα στον δρομο φροντισε να ριξεις εσυ την πρωτη η οποια θα εχει φορα απο κατω προς τα πανω(απερκατ) και θα ειναι καλα ζυγιασμενη και γρηγορη ...πιστεψε με οτι και να ξερει ο αλλος την αλλη μερα θα του εξηγουν οι φιλοι του τι εγινε και εσβησαν τα φωτα...:wave2:

Allst@rf
28/06/2010, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από liakaros
Λοιπον...πολλη αεροβικη γυμναστικη και πυγμαχια ειναι οτι καλυτερο...

Στο δια ταυτα...σε τσαμπουκα στον δρομο φροντισε να ριξεις εσυ την πρωτη η οποια θα εχει φορα απο κατω προς τα πανω(απερκατ) και θα ειναι καλα ζυγιασμενη και γρηγορη ...πιστεψε με οτι και να ξερει ο αλλος την αλλη μερα θα του εξηγουν οι φιλοι του τι εγινε και εσβησαν τα φωτα...:wave2:

επιτέλους και ενας ανθρώπος που λέει κάτι σωστό...
αεροβια άσκηση,αρσείς ομων και τετρακέφαλοί είναι ο συνδιασμός που σκοτώνει στην πυγμαχία...
Όσων αφορά τον δρόμο έχεις απόλυτο δίκιο .αιφνιδιασμός .η καλύτερη άμυνα είναι η επίθεση.μόνο μην πέσεις σε πυγμάχο γιατί και να μην θέλει να σε χτυπήσει θα του βγει μηχανικα η άμυνα και θα επακολουθήσει μηχανικα και η επίθεση...

950dim
28/06/2010, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
ότι να ναι γράφεται εδώ μέσα...

Σ΄αυτο συμφωνουμε ολοι που γραφουμε εδω μεσα...

Σα φιλοσοφια καθε συστημα/πολ.τεχνη/μαχητικο αθλημα εχει ενδιαφερον,οχι απο ολους ομως!!!

Βλεπεις πως υπαρχει εξελιξη οπως σε ολα ετσι και στις πολ.τεχνες...
Νεα συστηματα (βασιζομενα σιγουρα σε κατι πιο παλιο),νεες τεχνικες,νεοι συνδυασμοι κλπ

Το ζητουμενο ειναι να ταιριαξει καποιος σε οτι κανει και να το γουσταρει...

Αν δε θες να μαθεις κικ μποξιγκ,οσο και να σε πετανε σε ριγκ δε θα μαθεις ποτε!!

950dim
28/06/2010, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
επιτέλους και ενας ανθρώπος που λέει κάτι σωστό...
αεροβια άσκηση,αρσείς ομων και τετρακέφαλοί είναι ο συνδιασμός που σκοτώνει στην πυγμαχία...
Όσων αφορά τον δρόμο έχεις απόλυτο δίκιο .αιφνιδιασμός .η καλύτερη άμυνα είναι η επίθεση.μόνο μην πέσεις σε πυγμάχο γιατί και να μην θέλει να σε χτυπήσει θα του βγει μηχανικα η άμυνα και θα επακολουθήσει μηχανικα και η επίθεση...

Οπως το ειπες πιο πανω...οτι να΄ναι!!!!

Να ρωτας οταν κατεβαινεις να τσακωθεις...¨εισαι πυγμαχος???¨
Αν η απαντηση ειναι ναι...φευγεις,αν οχι ζυγισε του μια συμφωνα με τις πιο πανω οδηγιες...

Οπως το΄πες...οτι να΄ναι!!!

Allst@rf
28/06/2010, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Σ΄αυτο συμφωνουμε ολοι που γραφουμε εδω μεσα...

Σα φιλοσοφια καθε συστημα/πολ.τεχνη/μαχητικο αθλημα εχει ενδιαφερον,οχι απο ολους ομως!!!

Βλεπεις πως υπαρχει εξελιξη οπως σε ολα ετσι και στις πολ.τεχνες...
Νεα συστηματα (βασιζομενα σιγουρα σε κατι πιο παλιο),νεες τεχνικες,νεοι συνδυασμοι κλπ

Το ζητουμενο ειναι να ταιριαξει καποιος σε οτι κανει και να το γουσταρει...

Αν δε θες να μαθεις κικ μποξιγκ,οσο και να σε πετανε σε ριγκ δε θα μαθεις ποτε!!
κάτι πας να πεις και συ...
παντος αυτό που είπες με την σχολή στην κόρινθο πολύ γέλασα ρε φίλε...
Μάλλον οι μαθητές που ήθελαν να μάθουν νίνζουτσου είχαν στο μυαλό τους τις μαλακίες που δείχνει το χόλυγουντ,πήγαιναν στη σχολή με ο σκεπτικό ότι θα εξαφανίζονται και θα πηδούν στα δέντρα από τα πέντε μέτρα ,ο δάσκαλος στην αρχή τους έδειχνε τα βασικα ,αυτοί ξένερωναν ,του έφευγαν σιγά σιγά ,είδε και απόειδε ο ανθρώπος και τους έδειχνε ότι ήθελαν να δουν.παντος αυτό που περιγραφείς δεν είναι νίνζουτσου...

Allst@rf
28/06/2010, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Οπως το ειπες πιο πανω...οτι να΄ναι!!!!

Να ρωτας οταν κατεβαινεις να τσακωθεις...¨εισαι πυγμαχος???¨
Αν η απαντηση ειναι ναι...φευγεις,αν οχι ζυγισε του μια συμφωνα με τις πιο πανω οδηγιες...

Οπως το΄πες...οτι να΄ναι!!!

τελικά εμείς οι δύο συμφωνούμε σε πολλά πράγματα είδες...

950dim
28/06/2010, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
τελικά εμείς οι δύο συμφωνούμε σε πολλά πράγματα είδες...

Ο καθενας εχει την οπτικη του...
Με τη λογικη του αφνιδιασμου φιλε πρεπει παντα να χτυπας πρωτος ακομη κι αν σου λεει καλημερα ο αλλος για να τον προλαβεις...δε χρειαζεται και ιδιαιτερη προπονηση γι΄αυτο...

Αντιληψη και Αποτελεσματικοτητα...πιστευω σε βοηθουν περισσοτερο...

Allst@rf
28/06/2010, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Ο καθενας εχει την οπτικη του...
Με τη λογικη του αφνιδιασμου φιλε πρεπει παντα να χτυπας πρωτος ακομη κι αν σου λεει καλημερα ο αλλος για να τον προλαβεις...δε χρειαζεται και ιδιαιτερη προπονηση γι΄αυτο...

Αντιληψη και Αποτελεσματικοτητα...πιστευω σε βοηθουν περισσοτερο...

με τα κουμπούρια,τα "σπαθιά" :lol: και τον κάθε λογής παρμενο που κυκλοφορεί εκεί έξω μάστορα ,όλα αυτα που λέμε είναι απλός θεωρείες...

SVX
28/06/2010, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
με τα κουμπούρια,τα "σπαθιά" :lol: και τον κάθε λογής παρμενο που κυκλοφορεί εκεί έξω μάστορα ,όλα αυτα που λέμε είναι απλός θεωρείες...


:cool: Εχει προβλεφθει και αυτό!



Gun KATA - Equilibrium... (http://www.youtube.com/watch?v=A2KJHysK6k8&feature=related) η πολεμικη τεχνη που δημιουργησε ο Λουκι Λουκ όταν επιτελους επιασε τους Νταλτον και δεν ειχε τι αλλο να κανει...!! :uplate: :cry:

deusXT
28/06/2010, 17:21
δε φερστ ρουλ οβ φαιτκλμαπ : γιου ντοντ τοκ αμπαουτ φαιτκλαμπ



1) νομιζω ότι αεροβική γυμναστική είναι συγκεκριμένοι καρδιακοι παλμοι αναλογα με την ηλικία για συγκεκριμένο χρόνο. προπονηση με πολεμικές τεχνες χωρις πχ τρεξιμο η κατι παρομοιο δεν ειναι αεροβική

2) να κανει καποιος τσαμπουκα στο δρόμο επειδη εκανε πολεμικες τεχνες σημαινει ότι ειναι μλκας (με την καλή εννοια :p ) και θα βρει συντομα επωδυνο μέλλον (στην καλύτερη πυροσβεστική με ΕΙΔΙΚΑ εργαλεια να προσπαθεί να αφαιρεσει κοντή καρέκλα απο πωπουδάκο)

3) ο καλυτερος κανονας για να βγεις κερδισμενος απο μια μάχη ειναι αυτός που εχω μαθει απο το δάσκαλό μου και εχω ακούσει απο καθε δάσκαλο που θεωρώ σοβαρό.
"ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΕΚΕΙ". (μη πεις αν είσαι. εκανες μαλκια :rotflmao: )

4) η καλύτερη τεχνική του κόσμου όλου ειναι το στύλ ανεμομυλος ινγκλαντ νοου τσακι τσαν μπολοκς : http://www.youtube.com/watch?v=hP7MR9u8JIc

5) αν μου τονε δεις να μου τονε φιλήσεις που λεει και ο μπατζανακης μου :rotflmao:
(άσχετο αλλα δεν αντεξα)

@ lettas. Φίλε έκανες την καλύτερη επιλογή. Να κανεις ότι γουστάρεις και σε κανει να αισθανεσαι άνετα.
τα ξυλα κλπ στους ξυλοκόπους.

caesarsk
28/06/2010, 17:59
Διαβασα πολυ προσεχτικα ολα οσα γράφτηκαν εδω μέσα. Για την ακριβεια επειδή δεν ήμουν σιγουρος για το τι διάβαζα τα ξαναδιάβασα ολα απο την αρχη

Letta, κάνε αυτο που σ αρεσει


Οι υπόλοιποι...




ΚΟΨΤΕ ΤΟ ΣΙΝΕΜΑ...





εχω αρχισει και ανησυχω ότι εκεί που πηγαινω με την μηχανή μου επειδη κάποιος από πίσω ειναι ποιο γρήγορος και τον καθυστερώ θα πηδήξει πάνω απο την μηχανη του σε εμενα με τριπλή κωλοτούμπα στον αέρα και θα μου σπάσει τον λαιμο την ώρα που πετάει αστεράκια νιντζα στους μπροστα. Εντωμεταξύ επειδή εχει δει και στο διπλανο αυτοκινητο οτι υπάρχει όπλο, με μια κίνηση θα το πάρει θα το διαλυσει σε κομματια θα το καθαρισει και μετα αφου το δέσει θα πυροβολησει τον οδηγο. Ολα αυτα ενώ η μηχανή του κινειται πίσω ακομη και επείτα θα ξαναπηδηξει πάνω της για να σταματησει και να δείρει όλους τους υπόλοιπους....

Καλή η θεωρια, ακόμη καλύτερα η πραξη...αλλά ενα απο τα λιγα σωστα που ακουστηκαν ηταν απο τον DeusXT..."να κανει καποιος τσαμπουκα στο δρόμο επειδη εκανε πολεμικες τεχνες σημαινει ότι ειναι μλκας"

SVX
28/06/2010, 18:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από caesarsk
αλλά ενα απο τα λιγα σωστα που ακουστηκαν ηταν απο τον DeusXT..."να κανει καποιος τσαμπουκα στο δρόμο επειδη εκανε πολεμικες τεχνες σημαινει ότι ειναι μλκας"


Το καλύτερο που ακούστηκε ήταν αυτό για τα κουμπούρια ....


Ειναι σαν να στέλνεις το γαμηστεροτεροτεροτερότερο(τότατο) Πεζικό και ο εχθρός να σε περιμένει με πυρηνική βόμβα.... :smokin:

project.breeze
28/06/2010, 18:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από caesarsk
Διαβασα πολυ προσεχτικα ολα οσα γράφτηκαν εδω μέσα. Για την ακριβεια επειδή δεν ήμουν σιγουρος για το τι διάβαζα τα ξαναδιάβασα ολα απο την αρχη

Letta, κάνε αυτο που σ αρεσει


Οι υπόλοιποι...




ΚΟΨΤΕ ΤΟ ΣΙΝΕΜΑ...







Καλή η θεωρια, ακόμη καλύτερα η πραξη...αλλά ενα απο τα λιγα σωστα που ακουστηκαν ηταν απο τον DeusXT..."να κανει καποιος τσαμπουκα στο δρόμο επειδη εκανε πολεμικες τεχνες σημαινει ότι ειναι μλκας"



Το ότι δεν μαθαίνουμε πολεμική τέχνη για να δέρνουμε κόσμο φαντάζομαι το θεωρούν δεδομένο όλοι όσοι γράψαν εδώ κι εγώ μαζί και δεν το ανέφερα ακριβώς γιατί εξυπακούεται,δεν χρειάζεται διευκρίνηση.Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνανδρο και ατιμωτικό(για σένα και για την τέχνη που μαθαίνεις) από το να μαθαίνεις μια πολεμική τέχνη για να το παίζεις νταής στους άλλους.Όποιος θέλει να μάθει πολεμική τέχνη για να δέρνει κόσμο στα μπουζούκια ή στο γήπεδο να βάλει στο πρόγραμμά του την πρωινή για να χαλαρώσει λίγο :wave2:

caesarsk
28/06/2010, 18:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Το ότι δεν μαθαίνουμε πολεμική τέχνη για να δέρνουμε κόσμο φαντάζομαι το θεωρούν δεδομένο όλοι όσοι γράψαν εδώ κι εγώ μαζί και δεν το ανέφερα ακριβώς γιατί εξυπακούεται,δεν χρειάζεται διευκρίνηση.Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνανδρο και ατιμωτικό(για σένα και για την τέχνη που μαθαίνεις) από το να μαθαίνεις μια πολεμική τέχνη για να το παίζεις νταής στους άλλους.Όποιος θέλει να μάθει πολεμική τέχνη για να δέρνει κόσμο στα μπουζούκια ή στο γήπεδο να βάλει στο πρόγραμμά του την πρωινή για να χαλαρώσει λίγο :wave2:

φιλε μου απο ολους έχει ειπωθει αυτη η θεωρια...αλλά η κουβεντα ξεκινησε απο το πολεμικη τεχνη να μαθει ο λετας, και κατεληξε στο ξύλο στον δρομο...και μετα και αλλο ξυλο στο δρομο, και μετα οι νιντζα, και μετα τα μαγκνα, και λιγο ξυλο στον δρομο ακόμη!!!

Λογικα οταν συναντιομαστε θα πρεπει ολοι να ειμαστε με μαυρισμενα ματια, σπασμενα δοντια, και μωλωπες...

pakosgemistos
28/06/2010, 18:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Το ότι δεν μαθαίνουμε πολεμική τέχνη για να δέρνουμε κόσμο φαντάζομαι το θεωρούν δεδομένο όλοι όσοι γράψαν εδώ κι εγώ μαζί και δεν το ανέφερα ακριβώς γιατί εξυπακούεται,δεν χρειάζεται διευκρίνηση.Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνανδρο και ατιμωτικό(για σένα και για την τέχνη που μαθαίνεις) από το να μαθαίνεις μια πολεμική τέχνη για να το παίζεις νταής στους άλλους.Όποιος θέλει να μάθει πολεμική τέχνη για να δέρνει κόσμο στα μπουζούκια ή στο γήπεδο να βάλει στο πρόγραμμά του την πρωινή για να χαλαρώσει λίγο :wave2:

+1,μόνο για βελτίωση φυσικής κατάστασης!

σε περίπτωση τσαμπουκά, το γνωστό...
...του φευγάτου η μάνα, δεν έκλαψε ποτέ!!!!!

Allst@rf
28/06/2010, 19:16
για μια ακόμα φορά πάμε όλοι μαζί...

"ΌΤΙ ΝΑ ΝΑΙ ΔΙΑΒΆΖΟΥΜΕ ΕΔΏ ΜΈΣΑ"

αν γίνεται μια συζήτηση για πολεμικές τέχνες αναπόφευκτο δεν είναι να αναφερθούν ονόματα και στυλ;επειδή ορισμένοι έχετε στο μυαλό σας τους νίντζα (και γενικά τις πολεμικές τέχνες) όπως σας τις έχουνε δώσει να τις φάτε από τις ταινίες δε σημαίνει ότι έτσι είναι.
Το είπα και πιο πάνω .ότι το νίνζουτσου έχει επηρεάσει ,αν όχι το σύνολο των σύγχρονων τεχνικών αυτοάμυνας και μαχητικών στυλ ,τουλάχιστον της περισσότερες.
Όλα τα αλλά περί γυμναστικής μέσα από τις πολεμικές τέχνες είναι μπούρδες.όταν κάποιος ενδιαφέρεται για κάτι τέτοιο δεν έχει μόνο την γυμναστική στο μυαλό του και οποίος το λέει αυτό είναι ή ψεύτης ή δεν ξέρει τι του γίνεται και καλύτερα να ασχοληθεί με την συλλογή γραμματοσήμων.

950dim
29/06/2010, 06:14
Ουτε πιτσιρικαδες δε τα λεγαμε αυτα κυριοι...¨κανεις καρατε για να δερνεις κοσμο...κλπ?¨

Ρε σεις καντε οτι γουσταρετε κι αφηστε τα ¨αν κατεβει ο αλλος,κι αν ξερει η δε ξερει να παλευει,εχει μαυρη ζωνη η ροζ...που να τον χτυπησεις κλπ...ειναι νινζα η σαμουραι κλπ¨

Καποιος που ασχολειται σοβαρα με καποιο μαχητικο σπορ η πολ.τεχνη αποφευγει να εμπλακει κι οταν αυτο ειναι αναποφευκτο διαθετει την απαιτουμενη αντιληψη ωστε να διαχειριστει τη κατασταση...
Δε γυμναζονται ολοι για να παιζουν ξυλο στο δρομο...κι οσοι το κανουν ανηκουν απλα στους ανεγκεφαλους κομπλεξικους,ειτε εχουν μαυρη ζωνη,ειτε κατσαβιδι στο αυτ/το τους...

Νιωθεις σιγουρος και δυνατος οταν για καποια χρονια δινεις και δεχεσαι μπουνιες,κλωτσιες,λαβες,τεχνικες,προπονεισαι σκληρα,αλλαζεις ενα σωρο αντιπαλους,παιζεις με τον δυνατο,παιζεις με τον γρηγορο,τον τεχνιτη,τον ατσαλο,τον βαρυτερο κλπ
Το σημαντικοτερο για μενα που αναπτυσεις ειναι η Αντιληψη...κι οταν (αν) βρεθεις στο σημειο που δεν εχεις αλλη επιλογη εκει φαινεται τι σου εχει μεινει απο ολο αυτον τον ιδρωτα που εχεις ριξει...
Οι υπολοιπες συμβουλες(χτυπα τον πρωτος,ριξτου απερκατ,σκυψε μη τη φας,εχε λοστο μαζι σου) ειναι για τα πανηγυρια...;)

Gandalf dr685sm
29/06/2010, 06:37
Ελάχιστοι έχουν βρεθεί σε τσαμπουκά στον δρόμο και ακόμα λιγότεροι απο αυτούς έχουν κάνει χρήση των όσων έχουν εξασκήσει σε σχολές. Ο λόγος πολύ απλός...

Στον δρόμο δεν υπάρχουν κανόνες , ούτε στησίματα , ούτε τίποτα...

Και ναι Χρήστο... θα μιλήσεις και για ξύλο στον δρόμο μιας και μιλάμε για πολεμικές τέχνες που πέρα απο τον αυτοβελτίωση και αυτοπειθαρχία , όπως και να το κάνεις σου δίνουν μια ικανότητα παραπάνω απο κάποιον μέσο άνθρωπο... αυτό που δεν σου δίνει βέβαια είναι ψυχή και νεύρο... το οποίο είναι άλλη υπόθεση.

Και ναι.. οι π.τ. σίγουρα σε μαθαίνουν να αποφεύγεις πρώτα και να μην πάθεις χοντρή ζημιά σε ενα πιθανό καυγά που δεν μπορείς να αποφύγεις έτσι και αλλιώς. Αλλά το ζητούμενο είναι τι γίνεται ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΜΠΛΑΚΕΙΣ, διότι ο άλλος δεν κάνει πίσω, διότι κινδυνεύει η οικογένεια σου, διότι κινδυνεύεις ο ίδιος....

Και επειδή οι περισσότερες π.τ. είναι άκρως στημένες και χωρίς επαφή με την πραγματικότητα (δεν πιστεύω κανείς να κουβαλάει σούρικεν , νουν-τσάκου και δεν ξέρω τι άλλο μαζί του καθημερινά) και ούτε βέβαια ο άλλος θα κάτσει να περιμένει να εκτελέσεις δέκα τούμπες και σαράντα λαβές... το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να μάθεις να χτυπάς χωρίς έλεος σε τέτοιες καταστάσεις... όπως μπορείς και όσο πιο δυνατά μπορείς.

Επειδή έχω βρεθεί σε κατάσταση μικρότερος που το μυαλό ήταν κλούβιο και ήμασταν λίγοι απέναντι σε πολλούς , πιστέψτε με... ζήτημα είναι να καταφέρεις να δώσεις ενα σοβαρό χτύπημα σε κάποιον και να πας στον άλλον μετά... και οχι να του κάνεις δέκα κλειδώματα και σαράντα τούμπες γύρω του. Και αυτό βέβαια για να μπορείς να τρέξεις να φύγεις μετά.

Υπόψη οτι αν κάνετε χρήση π.τ. ένας εναντίον ενός , χωρίς όπλα... τότε απλά την μαυρίσατε αν σας κάνει μύνηση για ξυλοδαρμό καθώς η γνώση π.τ. σας δίνει σημαντικό πλεονέκτημα και δεν τίθεται θέμα αυτοάμυνας σε νομικό επιχείρημα. Έτσι απλά για να έχετε μια ιδέα τι σας περιμένει.

Όσο γελοίο και αστείο και αν φαίνεται είστε υποχρεωμένοι να το δηλώσετε στον απέναντι οτι γνωρίζετε κάποια τέχνη (εφόσον μπορειτε) ειδικά αν υπάρχει κόσμος γύρω. Ο Εισαγγελέας το μετράει αυτό. Και οχι δεν είναι αστείο... είναι πολύ σοβαρό καθώς δηλώνει οτι προσπαθήσατε να αποφύγετε τον καυγά οτι και αν έλεγε ο άλλος.

Η συζήτηση φυσικά έχει ξεφύγει απο τον φίλο που μπορεί να κάνει οτι θέλει και του ταιριάζει. Προ πολλού κιόλας. Και δεν νομίζω οτι συζητάμε για να δείξουμε μαγκιά ή οτι άλλο νομίζει ο αδαής κόσμος.... οι π.τ. είναι κάτι που το έχεις σαν μικρόβιο μέσα σου... αν δεν το έχεις , δέκα χρόνια να κάνεις απλά δεν σου βγαίνει... είναι αυτό που έλεγα περί ψυχής και νεύρου πριν.

Χωρίς αυτά , κάνεις απλά εξάσκηση. Κατά τον Bruce lee και την ατραπό του (συνιστώ να το διαβάσετε) , όντως οι Πολεμικές Τέχνες δεν είναι για όλους. Πρέπει να το έχεις μέσα σου. Αντίθετα με το τι λέμε εδώ... δεν είναι άθλημα - γυμναστική... είναι τέχνη πολέμου. Και το ζητούμενο σε αυτό είναι να νικήσεις ή αν μη τι άλλο να δεχτείς τα λιγότερα χτυπήματα αν δεν μπορείς να κερδίσεις.

Gandalf

ERRIKA
29/06/2010, 06:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Ουτε πιτσιρικαδες δε τα λεγαμε αυτα κυριοι...¨κανεις καρατε για να δερνεις κοσμο...κλπ?¨

Ρε σεις καντε οτι γουσταρετε κι αφηστε τα ¨αν κατεβει ο αλλος,κι αν ξερει η δε ξερει να παλευει,εχει μαυρη ζωνη η ροζ...που να τον χτυπησεις κλπ...ειναι νινζα η σαμουραι κλπ¨

Καποιος που ασχολειται σοβαρα με καποιο μαχητικο σπορ η πολ.τεχνη αποφευγει να εμπλακει κι οταν αυτο ειναι αναποφευκτο διαθετει την απαιτουμενη αντιληψη ωστε να διαχειριστει τη κατασταση...
Δε γυμναζονται ολοι για να παιζουν ξυλο στο δρομο...κι οσοι το κανουν ανηκουν απλα στους ανεγκεφαλους κομπλεξικους,ειτε εχουν μαυρη ζωνη,ειτε κατσαβιδι στο αυτ/το τους...

Νιωθεις σιγουρος και δυνατος οταν για καποια χρονια δινεις και δεχεσαι μπουνιες,κλωτσιες,λαβες,τεχνικες,προπονεισαι σκληρα,αλλαζεις ενα σωρο αντιπαλους,παιζεις με τον δυνατο,παιζεις με τον γρηγορο,τον τεχνιτη,τον ατσαλο,τον βαρυτερο κλπ
Το σημαντικοτερο για μενα που αναπτυσεις ειναι η Αντιληψη...κι οταν (αν) βρεθεις στο σημειο που δεν εχεις αλλη επιλογη εκει φαινεται τι σου εχει μεινει απο ολο αυτον τον ιδρωτα που εχεις ριξει...
Οι υπολοιπες συμβουλες(χτυπα τον πρωτος,ριξτου απερκατ,σκυψε μη τη φας,εχε λοστο μαζι σου) ειναι για τα πανηγυρια...;)

+1000. Μια χαρά τα συνόψισες... και συμφωνώ απολύτως.

Cpt. Haddock
29/06/2010, 06:48
Να λάβουμε επίσης υπόψη μας οτι του καυγά/τσαμπουκά, συνηθως :p δεν προηγείται 20λεπτη προθέρμανση με τρεξιματάκι και διατάσεις...

Εχω δει τυπο να παει να κανει high kick και να μενει με τον προσαγωγό στο χέρι

ERRIKA
29/06/2010, 06:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock


Εχω δει τυπο να παει να κανει high kick και να μενει με τον προσαγωγό στο χέρι

Πφφφφφφφφ.. ερασιτέχνες :rotflmao:

Akatanomastos
29/06/2010, 06:52
τσαρουχια

φραπε

και μάι τάι:lol:

super_toto
29/06/2010, 06:53
Η περίπτωση να μην μπορείς να αποφύγεις τον καυγά είναι πολύ μικρή. Ότι και να σου συμβεί το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να φύγεις με ελαφρά πηδηματάκια ώστε να φτάσεις σώος στο σπίτι σου. Αν δεν μπορείς να το κάνεις καλύτερο είναι να ρίξεις τον εγωισμό σου και να το παίξεις μαλακάκος , παρά να τσακωθείς.

Ως γνωστόν , του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ κι αν έκλαψε ήταν από χαρά.

950dim
29/06/2010, 06:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
+1000. Μια χαρά τα συνόψισες... και συμφωνώ απολύτως.

Eυχαριστω πολυ συναδελφε!
:beer:

Cpt. Haddock
29/06/2010, 06:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Πφφφφφφφφ.. ερασιτέχνες :rotflmao:

Ε, μα. Να μην κανουν λιγο ζεσταμα πριν πλακωθούν βρε αδερφε

:lol:

950dim
29/06/2010, 07:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
... το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να μάθεις να χτυπάς χωρίς έλεος σε τέτοιες καταστάσεις... όπως μπορείς και όσο πιο δυνατά μπορείς...
Gandalf

Και που εχεις μαθει εσυ να χτυπας φιλε???:D

950dim
29/06/2010, 07:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Να λάβουμε επίσης υπόψη μας οτι του καυγά/τσαμπουκά, συνηθως :p δεν προηγείται 20λεπτη προθέρμανση με τρεξιματάκι και διατάσεις...

Εχω δει τυπο να παει να κανει high kick και να μενει με τον προσαγωγό στο χέρι

Defend Attack Secure εδω...και τελος!!!!

DUKASII
29/06/2010, 07:15
http://travel.in2life.gr/article_travel.aspx?mid=184409

και για τις διακοπες σας..."κυριοι"..:rotflmao: :lol: :bawl:

Akatanomastos
29/06/2010, 07:20
και για ολους εσας που ανυσηχειτε μην σκιστει κανα καλσον οταν κανετε περιεργα αεροπλανικα χτυπηματα.. (http://translate.google.gr/translate?hl=el&langpair=en|el&u=http://www.sandras-online.co.uk/index.php%3Fdispatch%3Dproducts.view%26product_id%3D30378)

:bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

Μικe777
29/06/2010, 07:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Η περίπτωση να μην μπορείς να αποφύγεις τον καυγά είναι πολύ μικρή. Ότι και να σου συμβεί το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να φύγεις με ελαφρά πηδηματάκια ώστε να φτάσεις σώος στο σπίτι σου. Αν δεν μπορείς να το κάνεις καλύτερο είναι να ρίξεις τον εγωισμό σου και να το παίξεις μαλακάκος , παρά να τσακωθείς.

Ως γνωστόν , του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ κι αν έκλαψε ήταν από χαρά.

+656 :beer:
το πιο σωστο αυτο ειναι!
περα απ'αυτο το παλικαρι ας ασχοληθει γιατι και καλη γυμναστικη θα κανει!
ολα τα αλλα ειναι:a31:
Η ΚΑΛΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΘΕΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΜΥΝΑ

Akatanomastos
29/06/2010, 07:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικe 77

Η ΚΑΛΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΘΕΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΜΥΝΑ
Οττο Ρεχαγκελ - 2004

devil's animal
29/06/2010, 07:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
http://travel.in2life.gr/article_travel.aspx?mid=184409

και για τις διακοπες σας..."κυριοι"..:rotflmao: :lol: :bawl:



αχ,αγαπη μου..πες μου οτι εχεις και αλλες τριχες περα απο αυτες που βλεπω στο μελαμψο προσωπακι σου...:blush:

Μικe777
29/06/2010, 07:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
Οττο Ρεχαγκελ - 2004

Μεσα στο μυαλο μου εισαι?
χα!χα!χα!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ERRIKA
29/06/2010, 07:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικe 77
Μεσα στο μυαλο μου εισαι?
χα!χα!χα!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Όχι. Μέσα στο καλσόν σου...:rotflmao:

Μικe777
29/06/2010, 07:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Όχι. Μέσα στο καλσόν σου...:rotflmao:

καλσον δεν φοραω τις καθημερινες γιατι ζεσταινομαι...:smokin:

Cpt. Haddock
29/06/2010, 07:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικe 77
καλσον δεν φοραω τις καθημερινες γιατι ζεσταινομαι...:smokin:

ούτε τα βράδια; :smokin:

Μικe777
29/06/2010, 07:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
ούτε τα βράδια; :smokin:

εισαι πονηρουλης δε σου λεω!:a22:

Akatanomastos
29/06/2010, 07:55
θα μας κ@βλωσετε πρωινιατικα:o

panoulis2222
29/06/2010, 08:26
παντως θα θελα να δω τα @-ντερα καποιων αν συναντουσαν κατι τετοιο...http://www.youtube.com/watch?v=Eqc2yn4EjXQ :eyepop: :eyepop:

Gandalf dr685sm
29/06/2010, 09:31
Και που εχεις μαθει εσυ να χτυπας φιλε???

Επάνω σου ρε αλητήριε... η ξέχασες την nero που ερχόταν ουρανοκατέβατη;

Πέρα απο την πλάκα πάντως... muai thai και Krav maga... οτι πιο σκληρό και εφαρμόσιμο έχω κάνει φίλε. Ειδικά το δεύτερο σε κάνει ασυναίσθητα (αν έχεις το μικρόβιο είπαμε) να αντιδράς τόσο συγκεντρωμένα και τόσο επίπονα για τον άλλον που πραγματικά τρομάζει.

http://www.youtube.com/watch?v=NOOwLMK3XHQ

950dim
29/06/2010, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Επάνω σου ρε αλητήριε... η ξέχασες την nero που ερχόταν ουρανοκατέβατη;

Πέρα απο την πλάκα πάντως... muai thai και Krav maga... οτι πιο σκληρό και εφαρμόσιμο έχω κάνει φίλε. Ειδικά το δεύτερο σε κάνει ασυναίσθητα (αν έχεις το μικρόβιο είπαμε) να αντιδράς τόσο συγκεντρωμένα και τόσο επίπονα για τον άλλον που πραγματικά τρομάζει.

http://www.youtube.com/watch?v=NOOwLMK3XHQ

Μου χρωστας,τις ετρωγα αμιλητα...:mad:

Παει καιρος...

antsoar
29/06/2010, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Η περίπτωση να μην μπορείς να αποφύγεις τον καυγά είναι πολύ μικρή.

Ότι και να σου συμβεί το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να φύγεις


Και όμως συμβαίνει, και τότε μπαίνεις σε ένα mode που δεν μπορείς να το περιγράψεις.

Το να βρεθείς εγκλωβισμένος απέναντι σε κάποιον αντίπαλο που σου επιτίθεται χωρίς να έχεις την

επιλογή να φύγεις, είναι μια εμπειρία που δεν ξεχνάς ποτέ!

950dim
29/06/2010, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από antsoar
Και όμως συμβαίνει, και τότε μπαίνεις σε ένα mode που δεν μπορείς να το περιγράψεις.

Το να βρεθείς εγκλωβισμένος απέναντι σε κάποιον αντίπαλο που σου επιτίθεται χωρίς να έχεις την

επιλογή να φύγεις, είναι μια εμπειρία που δεν ξεχνάς ποτέ!

Αναλογα φιλε...μπορει να μεινει αξεχαστη σε κεινον!!!!
:smilea:

DeusEx
29/06/2010, 12:58
παιδια,

επειδη κ γω εχω μπει στο τριπακι αλλα δεν ξερω πως να προσανατολιστω ...

εκανα 3 χρονια ταε κβον ντο, αλλα θελω κατι πιο προχωρημενο ...

ξερετε τιποτα στην γειτονια μου, κορυδαλλο, νικαια, αγ.βαρβαρα κτλ ?

αν ειναι κανενας δοκιμασμενος δασκαλος εγγυηση, και πιο μακρυα να ειναι δεν με πειραζει (μηχανες εχουμε!)

:wave2:

950dim
29/06/2010, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
παιδια,

επειδη κ γω εχω μπει στο τριπακι αλλα δεν ξερω πως να προσανατολιστω ...

εκανα 3 χρονια ταε κβον ντο, αλλα θελω κατι πιο προχωρημενο ...

ξερετε τιποτα στην γειτονια μου, κορυδαλλο, νικαια, αγ.βαρβαρα κτλ ?

αν ειναι κανενας δοκιμασμενος δασκαλος εγγυηση, και πιο μακρυα να ειναι δεν με πειραζει (μηχανες εχουμε!)

:wave2:

Tι εκανες ITF η WTF?
Εμενα μετα απο 10 χρονια σε αγωνιστικο ταεκβοντο με βοηθησε πολυ το Kick Boxing το οποιο και θα προτεινα...
Εχεις τα ποδια ετοιμα και απλα φτιαχνεις τα χερια...
Επειδη ομως σαν striking αθληματα οι λαβες ηταν ανυπαρκτες,τη λυση εδωσε το Jiu Jitsu...
Αντοχη,αντιληψη,αμεσοτητα και ταχυτητα απ΄τα δυο πρωτα,ελεγχος,υποταγη και πραγματικη αυτοαμυνα απ΄το τελευταιο!!!
Η εννοια Εκπαιδευτης ειναι πολυ δυσκολη και παρεξηγημενη...Τα περισσοτερα γυμναστηρια(μια που ειναι και της μοδας τωρα) βαζουν ενα πιτσιρικα με μαυρη και 2-3 αγωνες να διδασκει...
Επελεξε καποιον που προερχεται απ΄το αθλημα και εχει αγωνιστικη εμπειρια...
Π.χ...
Μαλλιος Γιωργος στη Πανορμου(ΔΑΣΚΑΛΟΣ με ολα κεφαλαια) αξιζουν τα χιλιομετρα!
Θεοφανους Γιαννης στο Γαλατσι(μηχανη εχεις!!!) επισης...δυνατο παιδι!!
Ομηρος Νικαιας(γινεται δουλεια απ΄οτι λενε) και διπλα σου!!!
Καλη συνεχεια στο χωρο...
:)

super_toto
29/06/2010, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από antsoar
Και όμως συμβαίνει, και τότε μπαίνεις σε ένα mode που δεν μπορείς να το περιγράψεις.

Το να βρεθείς εγκλωβισμένος απέναντι σε κάποιον αντίπαλο που σου επιτίθεται χωρίς να έχεις την

επιλογή να φύγεις, είναι μια εμπειρία που δεν ξεχνάς ποτέ!

Δεν λέω ότι δεν μπορεί να συμβεί, λέω ότι στις περισσότερες περιπτώσεις έχεις την επιλογή είτε να φύγεις, είτε να αποφύγεις τον καβγα με ρίχνοντας λίγο τον εγωισμό σου.

Αν τώρα πέσεις στην περίπτωση να στην πέσει κάποιος ο οποίος έχει αυτοσκοπό το να ρίξει ξύλο, και σε εγκλωβίσει, ε τότε αναγκαστικά θα εμπλακείς.
Προσωπικά δεν έχω εμπλακεί σε ξύλο ποτέ στη ζωή μου εκτός αθλητικών πλαισίων, γιατί απλά το απέφευγα. Μιά φορά μονο όταν ήμουν πολυ πιτσιρικάς δέχτηκα επίθεση εγώ και ένας φίλος μου από κάποιους που προφανώς κάτι άσχημο ήθελαν από μας , χωρις να μας αφήσουν περιθώρια να το συζητήσουμε ή να φύγουμε. Αυτό που έγινε ήταν να γίνουμε ένα κουβάρι για λίγα δευτερόλεπτα και μετά τρεχάτε ποδαράκια μου. Και έτσι την βγάλαμε καθαρή.

DeusEx
29/06/2010, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Tι εκανες ITF η WTF?
Εμενα μετα απο 10 χρονια σε αγωνιστικο ταεκβοντο με βοηθησε πολυ το Kick Boxing το οποιο και θα προτεινα...
Εχεις τα ποδια ετοιμα και απλα φτιαχνεις τα χερια...
Επειδη ομως σαν striking αθληματα οι λαβες ηταν ανυπαρκτες,τη λυση εδωσε το Jiu Jitsu...
Αντοχη,αντιληψη,αμεσοτητα και ταχυτητα απ΄τα δυο πρωτα,ελεγχος,υποταγη και πραγματικη αυτοαμυνα απ΄το τελευταιο!!!
Η εννοια Εκπαιδευτης ειναι πολυ δυσκολη και παρεξηγημενη...Τα περισσοτερα γυμναστηρια(μια που ειναι και της μοδας τωρα) βαζουν ενα πιτσιρικα με μαυρη και 2-3 αγωνες να διδασκει...
Επελεξε καποιον που προερχεται απ΄το αθλημα και εχει αγωνιστικη εμπειρια...
Π.χ...
Μαλλιος Γιωργος στη Πανορμου(ΔΑΣΚΑΛΟΣ με ολα κεφαλαια) αξιζουν τα χιλιομετρα!
Θεοφανους Γιαννης στο Γαλατσι(μηχανη εχεις!!!) επισης...δυνατο παιδι!!
Ομηρος Νικαιας(γινεται δουλεια απ΄οτι λενε) και διπλα σου!!!
Καλη συνεχεια στο χωρο...
:)

Επειδη εκανα στην Γερμανια ταε κβον ντο, το ITF και το WTF (what the f..?!) μου ειναι αγνωστες εννοιες ... τι ακριβως σημαινουν?

Τα ποδια τα εχω οντως ετοιμα κ τα εχω κρατησει σε καλη φορμα παροτι εχω σταματησει εδω κ χρονια, απο την μεση κ πανω ενδιαφερομαι να στρωσω ...

ειχα παει σε ενα low budget γυμναστηριο που εκανε κ μαθηματα κικ μποξινγκ αλλα εφυγα περισσοτερο γελωντας ... :lol:

Ο ομηρος νικαιας που ακριβως ειναι ? εχεις κανενα τηλ ή κανενα λινκ για περισσοτερες info? ειναι οντως διπλα μου κ θα βολευε !

950dim
29/06/2010, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
Επειδη εκανα στην Γερμανια ταε κβον ντο, το ITF και το WTF (what the f..?!) μου ειναι αγνωστες εννοιες ... τι ακριβως σημαινουν?

Τα ποδια τα εχω οντως ετοιμα κ τα εχω κρατησει σε καλη φορμα παροτι εχω σταματησει εδω κ χρονια, απο την μεση κ πανω ενδιαφερομαι να στρωσω ...

ειχα παει σε ενα low budget γυμναστηριο που εκανε κ μαθηματα κικ μποξινγκ αλλα εφυγα περισσοτερο γελωντας ... :lol:

Ο ομηρος νικαιας που ακριβως ειναι ? εχεις κανενα τηλ ή κανενα λινκ για περισσοτερες info? ειναι οντως διπλα μου κ θα βολευε !

ITF International Taekwondo Federation
WTF World Taekwondo Federation

Αγωνιστικο το ενα,παραδοσιακο το αλλο...

Για τσεκαρε αυτο...
http://www.facebook.com/pages/Nikaia-Greece/AS-OMEROS-NIKAIAS-Georgiadis-Team-KICKBOXING/101361304976

Αλλιως αν θες να παραμεινεις στο αθλημα αλλα να εμπλουτισεις κι αλλες τεχνικες,Γκοτσης Αλεκος στο Χαιδαρι,ειναι Ομοσπονδιακος προπονητης Taekwondo και διδασκει και Hapkido,συνδυασμος TKD και Jiu jutsu...απιστευτος ανθρωπος και προπονητης!!!

:wave2:

Gandalf dr685sm
30/06/2010, 05:37
Μου χρωστας,τις ετρωγα αμιλητα...

Να σε κεράσω μπυρίτσα/καφέ ... να περάσει το βαβά... αλλά μόνοι μας χωρίς τα έταιρα ήμιση για να σε πάω στο γνωστό cafe με πισίνα να κάνεις και λίγο μάτι , γιατί θα έχεις πήξει στο γραφείο...χαχαχαχαχα


Όσον αφορά τις διαφορές WTF - ITF στην πράξη το πρώτο έχει ελάχιστη χρήση χεριών σε σύγκριση με το δεύτερο. Αλλά ουσιαστικά και τα δύο έχουν κίνηση με μόνο μειονέκτημα την μεγάλη βάση ποδιών που δεν είναι και οτι καλύτερο και ρεαλιστικότερο σε πραγματικές συνθήκες. Παρόλα αυτά σου κάνει κάτι τετρακέφαλους-δικέφαλους στα πόδια σωστά κτήνη...:D

Gandalf

950dim
30/06/2010, 08:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Να σε κεράσω μπυρίτσα/καφέ ... να περάσει το βαβά... αλλά μόνοι μας χωρίς τα έταιρα ήμιση για να σε πάω στο γνωστό cafe με πισίνα να κάνεις και λίγο μάτι , γιατί θα έχεις πήξει στο γραφείο...χαχαχαχαχα


Όσον αφορά τις διαφορές WTF - ITF στην πράξη το πρώτο έχει ελάχιστη χρήση χεριών σε σύγκριση με το δεύτερο. Αλλά ουσιαστικά και τα δύο έχουν κίνηση με μόνο μειονέκτημα την μεγάλη βάση ποδιών που δεν είναι και οτι καλύτερο και ρεαλιστικότερο σε πραγματικές συνθήκες. Παρόλα αυτά σου κάνει κάτι τετρακέφαλους-δικέφαλους στα πόδια σωστά κτήνη...:D

Gandalf

Στανταρ θα πιουμε μπυριτσα εκει που λες...αξιζει!!!

Λοιπον τελευταια μ΄εχει πιασει κατι με το street fight...εκανα κατι προπονησεις σε φιλο δασκαλο που διδασκει BJJ κι΄εχω αρρωστησει...

Εχετλαίος
30/06/2010, 08:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Λοιπον τελευταια μ΄εχει πιασει κατι με το street fight...εκανα κατι προπονησεις σε φιλο δασκαλο που διδασκει BJJ κι΄εχω αρρωστησει...

Kυριάρχο στοιχείο της υπόθεσης "πολεμικαί τέχναι" θεωρώ ότι πρέπει να είναι η απαγγίστρωση από την εμμονή. Το αυτό θεωρούν και οι "μεγάλοι" των περισσότερων πολεμικών τεχνών με (τουλάχιστον) ουσιώδες θεωρητικό και ηθικό υπόβαθρο.
Όμως!
Εμμονή μπορεί να είναι "θα πάω να μάθω μια τέχνη για να μπορώ να δέρνω".
Εμμονή μπορεί να είναι "θα πάω να μάθω μια τέχνη για να γίνω καλύτερος άνθρωπος".
Εμμονή μπορεί να είναι "θα πάω να μάθω μια τέχνη για να μην έχω εμμονές".

Κοινώς, κάμε ότι κάμεις ώστε να το ευχαριστιέσαι και να περνάς καλά δίχως να αποζητάς τη βία ή τη μη-βία ή κάτι αναγκαστικά ανώτερο μέσω αυτής.



:wave2:

950dim
30/06/2010, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Kυριάρχο στοιχείο της υπόθεσης "πολεμικαί τέχναι" θεωρώ ότι πρέπει να είναι η απαγγίστρωση από την εμμονή. Το αυτό θεωρούν και οι "μεγάλοι" των περισσότερων πολεμικών τεχνών με (τουλάχιστον) ουσιώδες θεωρητικό και ηθικό υπόβαθρο.
Όμως!
Εμμονή μπορεί να είναι "θα πάω να μάθω μια τέχνη για να μπορώ να δέρνω".
Εμμονή μπορεί να είναι "θα πάω να μάθω μια τέχνη για να γίνω καλύτερος άνθρωπος".
Εμμονή μπορεί να είναι "θα πάω να μάθω μια τέχνη για να μην έχω εμμονές".

Κοινώς, κάμε ότι κάμεις ώστε να το ευχαριστιέσαι και να περνάς καλά δίχως να αποζητάς τη βία ή τη μη-βία ή κάτι αναγκαστικά ανώτερο μέσω αυτής.



:wave2:

Αξιες αναζητας μεσα απο μια πολεμικη τεχνη φιλε...αξιες οι οποιες σε απαλλασουν απ΄τις εμμονες!!!

Μαθαινεις να σεβεσαι τον αντιπαλο σου,ποσο μαλλον τον συνανθρωπο σου!

Αναπτυσεις ικανοτητες οπως συντονισμού,λειτουργίας μέσα σε ομάδα,αυτοάμυνα,αυτοεκτίμηση,ασφάλεια,αυτοπεποίθηση, υτοπειθαρχία,συναίσθηση των γύρω και του εαυτού σου,ικανοτητα να δημιουργεις στόχους κλπ

Το μονο που δεν αποζητας ειναι Βια...αντιθετως η αντιληψη και η αυτοπεποιθηση σε βοηθουν να την αποφυγεις!!!
Οσο τραβας τον εαυτο σου στα ορια,οσο εξαντλεισαι σωματικα και ψυχικα,οσο αντιλαμβανεσαι ποσο ασχημα μπορει να χτυπησεις καποιον η να σε χτυπησει εκεινος,τοσο το τελευταιο που θες ειναι να παιξεις μπουνιες στο δρομο με καποιον που ξυπνησε στραβα...


:wave2: :beer:

Gandalf dr685sm
30/06/2010, 09:53
Τα ίδια λέτε .. με άλλα λόγια.

Gandalf

Εχετλαίος
30/06/2010, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Τα ίδια λέτε .. με άλλα λόγια.

Gandalf

Είδες οι μυημένοι πως αλληλοκαταλαβαίνονται; :lol:

950dim
30/06/2010, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Τα ίδια λέτε .. με άλλα λόγια.

Gandalf

Ναι ρε συ,αφου δεν εχει και πολλη δουλεια...

Υ.Γ.α)Τις θυμασαι τις μπυρες ε?
Υ.Γ.β)Επρεπε να σε ειχα στο Μαλλιο...

Gandalf dr685sm
30/06/2010, 10:10
Ποιός δεν έχει δουλειά ρε... σαν την αγελαδίτσα γιαουρτάκι πήζω.. γμσ τα.

Αλλά μπαίνω και εδώ να λασκάρω λίγο καθώς απο τις οθόνες σε λίγο θα κάνω τετράγωνα ματάκια.

α) Τις μπύρες τις θυμάμαι ... πρέπει να βρώ χρόνο που θα αδειάσω και θα σε πάρω τηλέφωνο πιο πριν.

β) :a22: :a22: ... προτίμησα σου είπα KravMaga. Αν και σταμάτησα λόγω απόστασης πλέον και δυσκολίας μετάβασης, μπορώ να πω οτι μου ταίριαζε πιο πολύ απο το kick boxing.

Gandalf

Gandalf dr685sm
09/07/2010, 15:25
http://pigadi-tis-skepsis.blogspot.com/2010/07/blog-post.html

ziggΥ
09/07/2010, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
http://pigadi-tis-skepsis.blogspot.com/2010/07/blog-post.html
πολύ καλό.. :beer: :beer:

Gandalf dr685sm
09/07/2010, 15:36
ευχαριστώ φίλε...

Gandalf

SVX
09/07/2010, 17:37
Το HAPKIDO τι ειναι ρε μαγκες? Γιαπωνεζικο ντολμαδακι? :look: